Dyskusja wikipedysty:Ency


Dyskusja wikipedysty:Ency w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Do adminów: Proszę nie cenzurować tej strony poza przypadkami oczywistych wandalizmów. Wandalizmem nie jest w szczególności wpisywanie tutaj apeli, petycji, itp. od wikipedian postrzeganych krytycznie lub według arbitralnych poglądów adminów spamujących.

Do komunikacji ze mną oprócz strony dyskusji konta Ency można posłużyć się:

- wysłaniem mejla za pośrednictwem wiki (dostępne dla zarejestrowanych i zalogowanych użytkowników z widocznego podczas oglądania tej strony lub strony Wikipedysta:Ency w lewej cześci ekranu menu "Narzędzia/Wyślij e-mail do tego użytkownika")
- wysłaniem mejla na adres znany z listy dyskusyjnej (czyli dorozynskij-na-poczta.onet.pl)
W takiej korespondencji proszę w temacie wstawiać na początku tekst "Ws. PlWiki". Jednocześnie zastrzegam sobie prawo do dowolnego postępowania z taką korespondencją, i m.in. do nieodpowiadania na nią, czy samodzielnego uznawania jej za spam z wszystkimi tego konsekwencjami.

Archiwum do: 30 VI 200530 VI 200730 VI 200830 VI 200930 VI 201030 VI 201130 VI 201230 VI 201330 VI 201530 VI 201630 VI 201730 VI 2019


Uprzejmie informuję, że ze względu na różne uwarunkowania mogę na wpisy na niniejszej stronie nie odpowiedzieć w rozsądnym czasie

Ad:Wikipedia:Podstawowy ranking międzyjęzykowy 2019-08-01edytuj kod

Ad:Wikipedia:Podstawowy ranking międzyjęzykowy 2019-08-01

Cześć. Można prosić o utworzenie tabeli rankingu międzynarodowego Wikimedii aktualnej na 1 września? Dzięki :) Pozdrawiam, Mathieu Mars (dyskusja) 09:35, 3 wrz 2019 (CEST)

Community Insights Surveyedytuj kod

Podziel się swoim doświadczeniem w ankiecie!

Cześć Ency,

Fundacja Wikimedia pragnie poprosić cię o Twoją opinię w ankiecie na temat doświadczenia związanego z Wikipedia i fundacją. Celem tego badania jest dowiedzieć się w jaki sposób Fundacja wspiera twoją pracę na wiki i jak możemy to zmienić lub poprawić w przyszłości. Twoje przemyślenia będą miały bezpośredni wpływ na obecną i przyszłą pracę Fundacji Wikimedia.

Poświęć, proszę, 15 do 20 minut na wypełnienie tej ankiety. Jest ona dostępna w różnych językach.

Ta ankieta jest udostępniana przez zewnętrzną usługę i podlega następującym postanowieniom dotyczącym prywatności (w języku angielskim).

Znajdź więcej informacji o tym projekcie. Napisz do nas jeżeli masz pytania, lub jeśli nie chcesz otrzymywać w przyszłości wiadomości dotyczących tej ankiety.

Z wyrazami szacunku,

RMaung (WMF) 16:44, 6 wrz 2019 (CEST)

Reminder: Community Insights Surveyedytuj kod

Podziel się swoim doświadczeniem w ankiecie!

Cześć Ency,

Kilka tygodni temu zapraszaliśmy Cię do wypełnienia ankiety Community Insights. Jest to coroczne badanie społeczności na całym świecie, organizowane przez Wikimedia Foundation. Chcemy dowiedzieć się jak bardzo nasza praca wspiera wiki. We are 10% towards our goal for participation. Jeżeli jeszcze nie wypełniłeś naszej ankiety, możesz pomóc nam osiągnąć nasz cel! Twój głos ma dla nas znaczenie.

Poświęć, proszę, 15 do 20 minut na wypełnienie tej ankiety. Jest ona dostępna w różnych językach.

Ta ankieta jest udostępniana przez zewnętrzną usługę i podlega następującym postanowieniom dotyczącym prywatności (w języku angielskim).

Znajdź więcej informacji o tym projekcie. Napisz do nas jeżeli masz pytania, lub jeśli nie chcesz otrzymywać w przyszłości wiadomości dotyczących tej ankiety.

Z wyrazami szacunku,

RMaung (WMF) 17:12, 20 wrz 2019 (CEST)

Odp:Krzywy Lasedytuj kod

Odp:Krzywy Las

witam, jak pewnie zauważyłeś tytuł to Galileo w "Krzywym Lesie" - artykuł traktuje o programie telewizyjnym Galileo poświęconym właśnie tej "zagadce". można dodać numer programu Galileo w którym zajmowano się właśnie tą sprawą, niestety w tej chwili nie pamiętam choć oczywiście jest do odnalezienia. - John Belushi -- komentarz 11:38, 24 wrz 2019 (CEST)

Reminder: Community Insights Surveyedytuj kod

Podziel się swoim doświadczeniem w ankiecie!

Cześć Ency,

Zostało już tylko kilka tygodni na wypełnienie ankiety Community Insights! We are 30% towards our goal for participation. Jeżeli jeszcze nie wypełniłeś naszej ankiety, możesz pomóc nam osiągnąć nasz cel! Dzięki tej ankiecie Wikimedia Foundation uzyska opinie na temat tego, jak dobrze wspiera Twoją pracę na wiki. Wypełnienie zajmie tylko 15-25 minut, a ma bezpośredni wpływ na jakość udzielanego przez nas wsparcia.

Poświęć, proszę, 15 do 20 minut na wypełnienie tej ankiety. Jest ona dostępna w różnych językach.

Ta ankieta jest udostępniana przez zewnętrzną usługę i podlega następującym postanowieniom dotyczącym prywatności (w języku angielskim).

Znajdź więcej informacji o tym projekcie. Napisz do nas jeżeli masz pytania, lub jeśli nie chcesz otrzymywać w przyszłości wiadomości dotyczących tej ankiety.

Z wyrazami szacunku,

RMaung (WMF) 21:50, 3 paź 2019 (CEST)

EEMLedytuj kod

Ency, zapoznałem się właśnie z Twoją wypowiedzią w Barze na mój temat. Napiszę wprost - jest ona dla mnie oburzająca. Nie "nękam" Piotrusa sprawą EEML. Tak, zwróciłem na nią uwagę właśnie z tej przyczyny, że była o niej mowa w Haaretz, że wypowiadał się na jej temat sam Piotrus, tak w Haaretz jak i w sprostowaniu. Wyjaśniłem, dlaczego właśnie EEML jest przyczyną osłabiającą właśnie Piotrusa w tego typu sytuacjach. Zwróć uwagę, że nigdy wcześniej o EEML (i udziale Piotrusa w tej sprawie) nie wspominałem, ani w przyszłości nie zamierzałem tego robić (acz tu już mogę dać tylko me słowo). A czym jest nękanie? Otóż jest to ustawiczne dręczenie kogoś. Waż słowa Ency, zwracaj uwagę na to co piszesz. Możesz nie zgadzać się z moją opinią, możesz w dosadnych nawet słowach skrytykować moje stanowisko, ale gdy twierdzisz że kogoś "ustawicznie dręczę" - przekraczasz granicę. --Teukros (dyskusja) 18:06, 18 paź 2019 (CEST)

Pytanieedytuj kod

Na SG napisałeś o wczorajszym posiedzeniu zarządu SWMP - a czy padły jakieś deklaracje w/s Twojego postulatu [1]? O ile oczywiście info o przebiegu nie są poufne. Pozdrawiam --Piotr967 podyskutujmy 13:12, 23 paź 2019 (CEST)

dziękuję za odp. Sprawa strasznie pilna nie jest, jeść nie woła:) Hm, Ty wstałeś przed 6, ja zasnąłem po 7 rano:) Pozdrawiam --Piotr967 podyskutujmy 13:28, 23 paź 2019 (CEST) dziękuję za wiadomość. Te informacje strasznie pytyjskie, zastanawiam się czy owa pytyjskość jest Twoja czy Zarządu. Jeśli to drugie to zabawne:), bo skoro deklaruje się transparentne spotkania zarządu z członkami to przecież nie po to by odpowiadać tak by nie wiadomo było jak i czemu tak a nie inaczej zamierza się rozwiązać zgłaszany problem. No, ale ja członkiem SWP nie jestem, więc w sumie nie moje zmartwienie:) Pozdrawiam --Piotr967 podyskutujmy 00:50, 30 paź 2019 (CET)

Ad:Wikipedia:Kawiarenka/Ogólneedytuj kod

Ad:Wikipedia:Kawiarenka/Ogólne

Chyba spontanicznie przyjąłeś na siebie funkcję reprezentanta społeczności przed stowarzyszeniem :-) Hedger z Castleton (dyskusja) 13:11, 30 paź 2019 (CET)

WP:WWedytuj kod

{ {hider | title = pytania bez odpowiedzi | title-style = text-align: left; | content-style = text-align: left; | hidden=y | content =

Привет, Ency! Вітаю! Cześć!

В 2018 году я предложил (link) в Украинской Википедии (уквики, УВ) ввести польское правило WP:WW (перевод). Русское правило, которое, хоть и не было принято, фактически действовало в УВ с 2009 года, приводило к непрестанным конфликтам, и обвинениям в самоуправстве администраторов.

Польская Википедия по своим характеристикам очень близка к украинской, намного ближе, чем русская или немецкая, не говоря уже об английской. Кроме того, я проанализировал это правило с точки зрения теории систем управления (системотехники), в частности, рассмотрев графы бизнес-процессов. IMHO, оно оказалось идеально подходящим у условиям УВ.

Однако у некоторых участников обсуждения возникло предположение, что я многое не учёл, и в действительности это правило может привести к периоду войн администраторов, и в конечном итоге к установлению диктатуры самой сильной и опытной группы администраторов, против интересов уквики.

Сейчас в уквики вновь это актуально. Самодельные проекты правила отвергнуты.

Я увидел, что Ты вносил правки в правило WP:WW, поэтому обращаюсь с вопросом.

Какие Ты видишь подводные камни и рифы правила WP:WW в польской Википедии?

Часто ли его применение приводило фактически к войне группы администраторов A, C, E против группы администраторов B, D, F, к победе более мощной и организованной группы, и уничтожению диссидентов?

С уважением,

Yuriy V Dzyadyk (de) 14:34, 30 lis 2019 (CET).

P. S. Как к Тебе обращаться — Witam!, Cześć!, ... — ?

Witam. Нашёл образцы! Dyskusja wikipedysty:Ency/Archiwum06

Yuriy V Dzyadyk (de) 15:22, 30 lis; 21:54, 1 gru; 09:00, 2 gru 2019 (CET).

}}

Witaj! Przepraszam, że zawracam Ci głowę, ale wiem, że świetnie znasz rosyjski.

Может, вопросы выше слишком сложные? Тогда два совсем простых вопроса.

  1. Была ли хотя бы одна война администраторов в польской Википедии после того, как в 2007 году было установлено правило WP:WW?
  2. Была ли критика этого правила?

Pozdrawiam,

Yuriy V Dzyadyk (de) 09:04, 2 gru 2019 (CET).

Юрий, всё в порядке. Впрочем кажется нет на русском удачного аналога польского "zawracać głowę", Яндех переводчик предлогает "беспокоить кого-то". Бопросы не столь сложные дла админов плвики, а я ним не явлаюсь (и никогра не был). Так что пока откладывал ответ и хотел навести справки. Так кто дай мне ещё немного времени. А обращатся можно как к хорошему коллеге, по-польски Cześć, Hej, Witam, Witaj, а можно без церемоний, пропустая формалное приветствие. Аха, отвечаю здесь (что более выгодно), а не так принято в плвики, на страничке твоего обсуждения, а предыдущие заметки не надо было прятать. Z uszanowaniem, Ency (replika?) 11:32, 3 gru 2019 (CET) Большое спасибо, Януш! Ответы на твои замечания. 1. "zawracać głowę" — "морочить голову". 2. "Аха" это имя черепахи из детской песенки, междометие — "ага". 3. Заметки я не прятал, а прикрыл шаблоном template:hider, которого не было в полвики, но его взяли и уничтожили. Это незаменимый шаблон, см. uk:template:hider, как он работает см. тут обговорення, перенесене з Кнайпи, кнопка "[показати] / [сховати]". — Yuriy V Dzyadyk (de) 14:27, 10 gru 2019 (CET).

Klawiaturaedytuj kod

Hej! Wikipedyści używający Linuxa mają zwykle bezpośredni dostęp do typograficznego apostrofu, w domyślnym polskim układzie klawiatury jest dostępny jako Alt+H :) --Filemon (dyskusja) 12:49, 13 gru 2019 (CET)

Ech, myślałem, że to oczywiste, że pisząc „klawiatura”, mam na myśli dostępny programowy układ klawiatury, a nie to, czy dany znak jest akurat narysowany na fizycznej klawiaturze, albo czy można go uzyskać w połączeniu SSH (domyślnie nie można, bo wtedy nie jest używany XKB, tylko jakie to ma znaczenie dla edytorów Wikipedii?). Również obecny zapis wprowadza w błąd, bo to, jakie znaki można uzyskać z danej fizycznej klawiatury jest zawsze zależne od użytego oprogramowania, a jak sam raczyłeś sprawdzić, z powszechnie używanej fizycznej klawiatury typograficzny apostrof jednak da się uzyskać. --Filemon (dyskusja) 23:09, 21 gru 2019 (CET)

Odp:29 grudniaedytuj kod

Odp:29 grudnia

Hej. Dla ścisłości – wpisów z Polski jest znacznie więcej, ale część z nich nie ma podanego kraju. Sam jestem tam wpisany (nr 62), widzę również innych naszych edytorów. :) Pozdrawiam, Szoltys [Re: ] 10:00, 29 gru 2019 (CET)

A skąd te dane dotyczące Polski? Można prosić o źródło? Ja widzę wiele wpisów wikipedystów, o których można sądzić, że dokonali je z Polski, m.in. 46 Gżdacz, 48 Mpn, 57 Polimerek, 58 Gdarin, 72 Cybularny, a przejrzałem tylko pierwszą setkę i nie wypisałem nicków, co do których nie ma pewności, czy oddali wpis mieszkając w Polsce, czy poza nią (np. 85 Pundit). Gdarin dyskusja 10:13, 29 gru 2019 (CET)

Oprócz wspomnianych 14 jest jeszcze "Italy/Poland". Po co w to brnąć kompletnie nie rozumiem, ale zostawmy to :) Wszystkiego dobrego w 2020! Nedops (dyskusja) 17:19, 29 gru 2019 (CET) Ależ wyrazy uznania za policzenie :) Nie jestem pewien czy było zasadne podawanie tych "15" osób z Polski; a potem w wyjaśnieniu wybrzmiewa że jednak 14, a nie 15 – a przecież kompletnie nie o to chodziło :P Ale patrzmy już do przodu. Pozdrawiam, Nedops (dyskusja) 18:48, 29 gru 2019 (CET)

Pytanie cd.edytuj kod

Witam. Minęło parę miesięcy, a że zarząd stowarzyszenia samozwańczo mnie reprezentujący (choć nawet członkiem tegoż nie jestem) głosi wszem wobec transparentność i chęć dialogu, więc chciałbym dopytać - czy na Twój postulat [2] oprócz tych pytyjskich słów, które już przytaczałeś w wiki, padły później jakieś odpowiedzi? Bo moje pytanie o to, kiedy i gdzie Stowarzyszenie zyskało pełnomocnictwo do reprezentowania np. mnie zostało przejrzyście przemilczane, co w sumie jest przejrzystą odpowiedzią:) Pozdrawiam w Nowym Roku --Piotr967 podyskutujmy 12:56, 12 sty 2020 (CET)

Dziękuję za informacje. Zauważyłem, że w/s reprezentowania zaszła drobna stylistyczna zmiana na lepsze, przynajmniej na stronie stowarzyszenia, bo nie wiem jak będzie w statucie. Zamiast dawnego "reprezentujemy interesy wikimedian" Tar zapisał teraz "Misją Stowarzyszenia jest integracja i reprezentacja interesów twórców projektów Wikimedia"[3]. To ciągle uzurpuracja, ale jednak nie aż tak wielka jak w 1. wersji. Mimo wszystko wciąż jest - gdyby ktoś bez żadnej umowy czy nawet wiedzy np. Deutsche Bank zaczał wszem wobec głosić, że "reprezentuje interesy Deutsche Bank" i jeszcze bazując na tej jednostronnej deklaracji zaczął pozyskiwać do swojej działalności partnerów, jak to chce robić SWMP, to ów ktoś miałby od razu na karku sąd, policję i prokuraturę z pozwów Deutsche Bank. Po prostu skok na markę. SWMP może reprezentować interesy tylko swoich członków i ewentualnie partnerów, z którymi ma jakieś umowy na to podpisane. Nic więcej. W stosunku do wikipedystów jako takich może i powinna jedynie mieć w zapisie, że misją jest "wspomaganie rozwoju Wikimediów". To odpowiadało by prawdzie, nie byłoby oszustwem (pomagać można bez obopólnej zgody dwóch stron, a nawet bez wiedzy wspomaganej strony, by reprezentować trzeba mieć zgodę reprezentowanej strony, czyli społeczności wikipediowej a nie stowarzyszenia, a takiej zgody nie uzyskano i nie próbowano uzyskać, więc pisanie o reprezentowaniu jest oszustwem) i wreszcie: po to i tylko po to powstało SWMP - by pomagać, pełnić rolę służebną wobec tworzenia encyklopedii i repozytorium innych zbiorów. --Piotr967 podyskutujmy 01:09, 13 sty 2020 (CET) W/s Halibutta. List do Haaretza oczywiście był potrzebny - choć jeśli traktuje się poważnie sprawę pamięci naszego kolegi, który tyle zrobił dla rozwoju wiki i poważnie traktuje się samo Stowarzyszenie, to list w sprawie tej wagi i do dużej, ważnej gazety winien być przeczytany przed wysłaniem a nie po. To jednak w żaden sposób nie tłumaczy braku reakcji na łamach Biuletynu, innych wikimediów itd. Nie ma przecież obowiązku i potrzeby umieszczać tam listu do Haaretza, zwłaszcza jeśli słaby. Spokojnie można umieścić inne, rzeczowe i ostre dementi tych wszystkich medialnych insynuacji napisane przez ludzi z zarządu. Ponoć Halibutt miał tłum serdecznych przyjaciół, z których sporo potrafi nieźle pisać i wyjaśnienie tych grubymi nićmi szytych insynuacji i manipulacji izraelskiego dziennika, a także podławej postawy niektórych ludzi z enwiki powinno być dla nich i łatwym merytorycznie i naturalnym odruchem tak jako przyjaciół jak i wikipedystów - encyklopedystów. No, ale nie darmo są liczne powiedzenia i przysłowia o przyjaciołach. Pozdrowienia --Piotr967 podyskutujmy 01:09, 13 sty 2020 (CET)

Odp:15 styczniaedytuj kod

Odp:15 stycznia

Jeżeli to temat wikipediowy, to dopisz :) Emptywords (dyskusja) 21:43, 14 sty 2020 (CET)

Odp:15 styczniaedytuj kod

Odp:15 stycznia

A jest w jakimś miejscu bez przymusu oglądania reklam? Gżdacz (dyskusja) 20:59, 15 sty 2020 (CET)

Odp:Odp:Odp:15 styczniaedytuj kod

Odp:Odp:Odp:15 stycznia

No chwileczkę, właśnie TVP dostało z moich (także) podatków 2 miliardy... I to nie jest płatna telewizja? Gżdacz (dyskusja) 21:19, 15 sty 2020 (CET)

Uzasadnienieedytuj kod

Określenie "wyraz odpowiada na pytania" nie tylko ma charakter dydaktyczny, ale także jest niejasną metaforą, nie mieszczącą się w stylu encyklopedycznym. Rzetelnym odpowiednikiem tego rodzaju opisu jest opis funkcji części mowy (zresztą nie zawsze identycznych we wszystkich językach). Nie zawierają go encyklopedie specjalistyczne (np. Encyklopedia wiedzy o języku polskim Urbańczyka, hasło Przysłówek). Jak najbardziej zdarza się natomiast w encyklopediach ogólnych i słownikach dydaktycznych. W przypadku Wikipedii wywołuje nieprzyjemny zgrzyt z miejscami, w którym stosuje się bardziej poważne sposoby opisu (zauważ plz, że artykuły na Wiki są bardziej rozbudowane, niż w encyklopediach ogólnych). Mieszanie różnych sposobów opisu wywiera też niekorzystny wpływ na proces powstawania haseł (o czym wiele by pisać, więc tylko sygnalizuję).

Dydaktyka niewątpliwie ma swoje miejsce na Wikipedii, nie może być jednak traktowana w sposób naiwny: dla dzieci i o dzieciach nie znaczy dziecinnie. Wikipedia może też opisywać dydaktykę, sama jednak nie ma charakteru wprost dydaktycznego, np. nie jest podręcznikiem. Wydaje mi się, że źle pojmujesz "pierwszy kontakt" (to chyba też metafora, chyba też niejasna): pierwszy kontakt inaczej przebiega u dorosłych i u dzieci, inny jest w publikacji referencyjnej i w podręczniku na poziomie podstawowym. Dobre opracowanie treści dydaktycznych wymaga zresztą odmiennego sposobu przygotowania hasła, odmiennego przygotowania merytorycznego - w odróżnieniu od pisania na Wiki, wymaga specjalistycznej wiedzy pedagogicznej i pewnych umiejętności; nie jest więc łatwiejsze, ale trudniejsze.

Wprowadzenie tego określenia nie jest wprawdzie skrajnym i rażącym błędem, a jednak uważam je za pewną usterkę. Myślę nawet, że można się ulitować i wprowadzać je ostrożnie w artykułach o niektórych przypadkach (np. fińskich). Spytam się też @Kicior99 czy ma podobne zdanie. Henryk Tannhäuser (...) 23:28, 26 sty 2020 (CET)

  • @Henryk Tannhäuser Tak, jest to typowa nowomowa dydaktyczna, ale w praktyce spotyka się ją bardzo często, daleko szukać, dziś spotkalem zię z tym nawet w wersji esperanckiej: La verboj respondas al la demando «kion ĝi (li, ŝi k.t.p.) faras?» aŭ «kio okazas?» kaj esprimas agon aŭ staton: Myślę, że ot nie jest piękne, ale w artykułach natury dydaktycznej do wybronienia. kićor =^^= 00:34, 27 sty 2020 (CET)

Ad:Wikipedia:Kawiarenka/Ogólneedytuj kod

Ad:Wikipedia:Kawiarenka/Ogólne

Mi też edytor ciągle dodaje pusty wiersz. W jakiej przeglądarce piszesz? Gżdacz (dyskusja) 22:12, 3 mar 2020 (CET)

Ja też w FF. To się zaczęło jak przeszedłem z Chorme'a. Gżdacz (dyskusja) 23:13, 3 mar 2020 (CET)

Wikipedysta:Ency/Testedytuj kod

Witam. Twoja strona brudnopisu została usunięta z kategorii, w których znajdować się nie powinna - odwołanie do kategorii zostało zamienione na link. Podczas pisania artykułu w brudnopisie zamiast: [[Kategoria:XXX]], używaj [[:Kategoria:XXX]] (w przypadku szablonów jest to {{s|xxx}}). Pozwoli to uniknąć sytuacji, kiedy czyjaś strona brudnopisu przebywa w poważnej kategorii Wikipedii. Podczas umieszczania artykułu pod właściwą nazwą należy ten dodatkowy dwukropek po prostu skasować. Dziękuję za zrozumienie. Ta wiadomość została wygenerowana automatycznie, dlatego nie musisz na nią odpowiadać. MalarzBOT (dyskusja) 20:04, 31 mar 2020 (CEST)

Na podstawie artykułu: "Dyskusja wikipedysty:Ency" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy