Dyskusja wikipedysty:Eurohunter


Dyskusja wikipedysty:Eurohunter w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Spis treści

Wikidata weekly summary #345edytuj kod

Here's your quick overview of what has been happening around Wikidata over the last week.
 • Development
  • Not much happened this week because we took some time off over the holidays. Getting back to full speed again in the next days.
Read the full report · Unsubscribe · Lydia Pintscher (WMDE) 23:43, 1 sty 2019 (CET)

Zaproszenie do udziału w Tygodniu Artykułu Argentyńskiego IIedytuj kod

Wiadomość została wysłana, gdyż Twój nick znajduje się na specjalnej liście subskrybentów. Aby nie dostawać więcej powiadomień, usuń swoją nazwę użytkownika z listy.

Wikidata weekly summary #346edytuj kod

Here's your quick overview of what has been happening around Wikidata over the last week.
 • Development
  • Working on getting final pieces in place to regularly run constraint check jobs so all constraint violations get fed into the query service (phabricator:T204031)
  • Fixed alignment issues with Glosses on Lexeme pages (phabricator:T207401)
  • Working on getting the layout right for the termbox in the mobile view so that in the future you can also see labels, descriptions and aliases in different languages on mobile (phabricator:T207150)
  • Getting ready to start working on basic Shape Expression support

You can see all open tickets related to Wikidata here. If you want to help, you can also have a look at the tasks needing a volunteer.


Read the full report · Unsubscribe · Lea Lacroix (WMDE) 16:29, 7 sty 2019 (CET)

Tech News: 2019-02edytuj kod

Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.

Redaktorzy i tłumacze Tech News życzą pomyślnego roku 2019.

Ostatnie zmiany

 • Rozszerzenie RelatedSites zostało odinstalowane. Służyło do tworzenia linków interwiki w Wikipodróżach - teraz są obsługiwane przez Wikidane. [1]
 • Zmienia się infrastruktura logów systemowych MediaWiki. [2]
 • Zaktualizowano codesearch.wmflabs.org, dodano nowe repozytoria, poprawiono obecne i dodano nowe opcje wyszukiwania kodu. [3]
 • Na niektórych wiki utworzyło się 17 grudnia konto "Filtr nadużyć", podczas prac konserwacyjnych Filtra nadużyć. To konto ma uprawnienia administratora, ale żaden człowiek nie ma możliwości jego wykorzystania. To konto istniało wcześniej na wiki, gdzie Filtr nadużyć nakładał blokady - są one przypisywane właśnie do tego konta. Zobacz T212268 po więcej informacji i planach na przyszłość.

Problemy

 • W Filtrze nadużyć, akcja "Ogranicz" przyjmuje trzy parametry: liczba, okres i grupy. Teraz muszą ściśle spełniać wymagania opisane na mediawiki.org. Lista nieprawidłowych filtrów znajduje się w Phabricatorze. Jeżeli znasz się na filtrach nadużyć, przejrzyj je i popraw. [4]

Zmiany w tym tygodniu

 • Nowa wersja MediaWiki będzie instalowana na wiki testowych i MediaWiki.org od 8 stycznia, na stronach innych niż Wikipedia i niektórych Wikipediach od 9 stycznia, a następnie na wszystkich wiki od 10 stycznia (harmonogram).

Spotkania

Wiadomości techniczne przygotowane przez redaktorów Tech News i wysłane przez botaDołącz do zespołuPrzetłumacz na swój językUzyskaj pomocWyraź swoją opinięSubskrybuj lub zrezygnuj z subskrypcji.

19:29, 7 sty 2019 (CET)

Odp:Fédération Internationale de l’Automobileedytuj kod

Odp:Fédération Internationale de l’Automobile

Póki co anulowałem tylko eka. Ponadto w Kawiarence Bogic wypowiada się jeszcze na temat nazwy. Jckowal piszże 20:14, 12 sty 2019 (CET)

Polski Związek Motorowy nazywa Międzynarodowa Federacja Samochodowa, a nie Fédération Internationale de l’Automobile. W kawiarence jest link. Proszę wrócić do właściwej nazwy. bogic (dyskusja) 21:15, 12 sty 2019 (CET)

Odp:Duoedytuj kod

Odp:Duo

Hej :) Przecież w utworzonym haśle nigdzie nie użyłem wyrażenia "duet muzyczny", kto chce niech szuka źródeł tym bardziej, że potocznie aczkolwiek niepoprawnie, duo jest zastępowane określeniem duet. Zresztą w haśle duet zostało to również wyjaśnione i uźródłowione. A to, że są ludzie błędnie coś nazywają, to już nic nie poradzimy, no chyba, że stanie się to uzusem, ale i na uzus potrzebne źródło, aby nie było podejrzenia ORu. Ented (dyskusja) 13:16, 13 sty 2019 (CET)

Przejrzałem jeszcze raz dostępne mi źródła papierowe i niestety na "duet muzyczny" definicji brak. Imo "muzyczny" jest formą rozszerzenia niepoprawnego (ale stety, lub niestety) popularnego określenia "duet" (rozpatrywanego oczywiście w kontekście muzycznym), tak aby nie mylić z duetem np. aktorskim, pisarskim etc.; po prostu takie dopowiedzenie/dookreślenie. Pzdr. Ented (dyskusja) 20:28, 13 sty 2019 (CET)

Wikidata weekly summary #347edytuj kod

Here's your quick overview of what has been happening around Wikidata over the last week.
 • Other Noteworthy Stuff
  • Structured data for Commons: multilingual captions are deployed on Commons on January 10th (documentation)
  • The Wikidata Query Service has been encountering some data corruption issues that impact the results you can see when running a query. Some may still be running. You can check the current ticket for more updates.
  • New dashboard for percentage of pages on a Wikimedia project make use of data from Wikidata (doesn't include sitelinks, doesn't include Commons file and category pages for now)
  • Science Stories, a project highlighting women in sciences, uses Wikidata
 • Development
  • Solving an issue that blocked deployments over the past weeks (phab:T212427)
  • Improved the visual appearance of glosses (phab:T207401)
  • Fixing problems with reverting Sense addition (phab:T211438)
  • Improving our Javascript to be more standard (phab:T210744)
  • Working on performing more constraint type checks in PHP before falling back to SPARQL (phab:T209504)
  • Making the query service logo and favicon configurable in one's own Wikibase (phab:T212210)
  • More work on displaying the termbox on mobile (phab:T207150)

You can see all open tickets related to Wikidata here. If you want to help, you can also have a look at the tasks needing a volunteer.


Read the full report · Unsubscribe · Lea Lacroix (WMDE) 16:41, 14 sty 2019 (CET)

Tech News: 2019-03edytuj kod

Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.

Ostatnie zmiany

 • Można korzystać z Tłumacza Google w narzędziu Tłumaczenie Treści. [5][6]
 • Można już dodawać podpisy plików na Commons. Podpisy to krótkie opisy pliku. Można je tłumaczyć na inne języki. Nie stosuje się w nich znaczników wiki.
 • Wcześniej atrybut HTML z cudzysłowem musiał być poprzedzony spacją. Teraz już nie musi. Oznacza to, że strony mogą wyglądać inaczej po zapisaniu, nawet gdy nie zmieniono odpowiadającego fragmentu kodu. [7][8]
 • Templates with <templatestyles> could not show the difference between the live template and the sandbox version when they were tested. This has now been fixed. <templatestyles> has a new wrapper parameter now. You can use it for selectors like .mw-parser-output <wrapper parameter value> <selector from CSS page>. [9]

Problemy

 • Edycje widoczne w ostatnich zmianach i historii czasami mają tzw. znaczniki. Niektóre z nich dodawane są automatycznie w zależności od przeznaczenia, a inne mogą z kolei być dodawane ręcznie. Jeżeli znaczniki zostały przypisane do edycji ręcznie, można je zmieniać. Ostatnio jednak przez jakiś czas to nie działało, ale zostało to naprawione. [10]

Zmiany w tym tygodniu

 • Można przenosić pliki z wiki do Wikimedia Commons z zachowaniem historii za pomocą FileExportera. Będzie funkcja eksperymentalną na wszystkich wiki od 16 stycznia. Jeżeli chcesz je przetestować, aktywuj je i sprawdź plik konfiguracyjny swojej wiki.
 • Użytkownicy, których przejęcie konta może spowodować więcej szkód (konta z uprawnieniami) muszą mieć bardziej bezpieczne hasła. Dotyczy to administratorów i innych grup użytkowników. Nie mogą użyć hasła, będącego na liście popularnych haseł. Konta korzystające z powszechnie ustawianych haseł są łatwe do przejęcia. Lista z takimi hasłami powiększyła się kilka tygodni temu, a także zmienił się komunikat błędu. Kilka kolejnych grup użytkowników otrzymało takie ograniczenie. [11]
 • Usunięto zmienną minor_edit z Filtra nadużyć. Już od 2016 jest uznana za przestarzałą. Teraz już nie można jej używać. Trzeba poprawić filtry, które z niej korzystały. Takie filtry można znaleźć za pomocą wyszukiwarki na stronie Special:AbuseFilter.
 • Nowa wersja MediaWiki będzie instalowana na wiki testowych i MediaWiki.org od 15 stycznia, na stronach innych niż Wikipedia i niektórych Wikipediach od 16 stycznia, a następnie na wszystkich wiki od 17 stycznia (harmonogram).

Spotkania

 • Możesz dołączyć do spotkania IRC, na którym będą udzielane porady techniczne. Podczas tego spotkania programiści-wolontariusze mogą zapytać o poradę. Spotkanie odbędzie się 16 stycznia o 16:00 (UTC). Zobacz jak dołączyć.

Przyszłe zmiany

 • Można będzie zablokować użytkownikowi możliwość edycji tylko określonych stron lub przestrzeni nazw. Zmieni się rozumienie "blokady". Może okazać się konieczna aktualizacja narzędzi wspomagających blokowanie. [12]

Wiadomości techniczne przygotowane przez redaktorów Tech News i wysłane przez botaDołącz do zespołuPrzetłumacz na swój językUzyskaj pomocWyraź swoją opinięSubskrybuj lub zrezygnuj z subskrypcji.

18:54, 14 sty 2019 (CET)

Re: Commonsedytuj kod

Mam wrażenie, że nie zapoznałeś się z dyskusją toczącą się na Commons i argumentami tam padającymi (ani też z uzasadnieniem, które podałem w opisie zmian). Wyraźnie napisano, że Bandai nie jest właścicielem praw autorskich części z wymienionych tam franczyz (dotyczy to m.in. Wiedźmina, F1, Grida itd.). Jeżeli istnieją wątpliwości co do legalności grafik, filmów - bezpieczniej jest po prostu nie zamieszczać ich w artykułach. P.S. Nie pisz do mnie 5 wiadomości pod rząd - wystarczy raz, a konkretnie. Migający co chwila wskaźnik powiadomienień jest irytujący ... Sir Lothar (dyskusja) 22:47, 16 sty 2019 (CET)

Żeby nie być gołosłownym tu jest jeden z cytatów: but namely the concern is that, at a quick but not exhaustive scan, Bandai doesn't own: Barbie, Witcher, Adventure Time, Dark Souls, Dragonball, JoJo's Bizarre Adventure, One Piece, Sword Art Online, or Warhammer 4k. We need to be sure about this before we say "These are free", because I'm pretty confident they are not the copyright holders in those cases. Games Workshop in particular is known for draconian control over it's Warhammer properties. Some of the properties, like Pac-Man and Tekken, are owned by Bandai and may be appropriate to keep. -- ferret (talk) 16:26, 15 December 2018 (UTC). Prawa autorskie należą do CD Projektu, jeżeli nie mamy żadnego potwierdzenia, że firma udostępniła materiał na wolnej licencji Creative Commons, to obowiązuje nas zasada ograniczonego zaufania i nie powinniśmy takimi grafikami ilustrować haseł. A nawet więcej - wg mnie naszym obowiązkiem jest usunięcie z artykułu, jeżeli istnieją wątpliwości prawne. Pytasz, co jeśli grafiki/filmy jednak zostaną po zakończeniu dyskusji? Jeśli potwierdzi się, że przykładowo CDP zezwala na taką licencję, to sam chętnie przywrócę wszystkie multimedia (i tu w Wiedźminie i w hasłach o grach Codemasters, które tworzyłeś). Póki co takiej pewności nie mam, więc zgodnie z zasadami (tak, pamiętajmy o Wikipedia:Prawa autorskie - to dotyczy przecież całości haseł, nie tylko tekstu), usunąłem. Tyle ode mnie. Pozdrawiam, Sir Lothar (dyskusja) 23:16, 16 sty 2019 (CET) Ale Bandai nie jest właścicielem praw autorskich do Wiedźmina 3, pisałem to już kilka razy wyżej... Jest dystrybutorem (rozprowadza grę bodajże w kilku krajach zachodniej Europy i chyba w Australii), a nie wydawcą - to spora różnica. Gdyby film pojawił się np. na oficjalnym kanale CD Projektu na YT ze stosowną wolną licencją - nie byłoby problemu. Sir Lothar (dyskusja) 23:33, 16 sty 2019 (CET)

Informacje o TrackManii, odpowiedźedytuj kod

Witam. Niedawno otrzymałem odpowiedź na pytanie związane z tworzeniem oddzielnych artykułów serii gier TrackMania z uwagi na to, czy to typowa seria gier, dlatego właśnie chcę oznajmić, iż istnieje zgoda na proces tworzenia nowych artykułów uznając tą grę za typową, jednakże warto zwrócić uwagę na to, aby nie tworzyć takich artykułów, które w zależności od wersji się mało różnią i stanowią bliskie pokrewieństwo (np. TM Sunrise a TM Sunrise eXtreme), przy czym najlepiej jest pisać coś, co ma charakter odrębny, a nie niemal identyczny. W najbliższym czasie rozpocznę pracę nad nowymi artykułami wersji gry TrackMania. Pozdrawiam Swierzaq9 (dyskusja) 12:11, 20 sty 2019 (CET)

Wikidata weekly summary #348edytuj kod

Here's your quick overview of what has been happening around Wikidata over the last week.
 • Development
  • Fixed a small bug that we introduced with editing badges on wd.org (phab:T213998)
  • Finished collecting data about the user of the termbox (phab:T211015)
  • Fixed an i18n message (phab:T206416)
  • Created some maintenance scripts for creating and approving oauth consumers (phab:T211568)
  • Checked for possible data coruptions due to an issue with change tags (phab:T213281)
  • Fixed an issue with restoring merge revisions in Lexeme (phab:T204041)
  • Configured WikibaseQualityConstraints on test.wikidata (phab:T209922)
  • Turned on the new entity id formatting for properties (phab:T201838)
  • Continued work on glosses, displaying the language name also in edit mode (phab:T209931)
  • Starting investigating on Shape Expressions
  • Mobile termbox: showing language, description and aliases (phab:T207150)

You can see all open tickets related to Wikidata here. If you want to help, you can also have a look at the tasks needing a volunteer.


Read the full report · Unsubscribe · Lea Lacroix (WMDE) 17:06, 21 sty 2019 (CET)

Tech News: 2019-04edytuj kod

Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.

Wiadomości techniczne

 • Niektórzy nie otrzymali wydania Tech News z zeszłego tygodnia. Spowodowane to było problemem z MassMessage. Jeżeli tydzień temu nie dotarło to wydanie, możesz przeczytać je na Meta. [13]

Ostatnie zmiany

 • Narzędzie Tłumaczenie Treści użyje teraz jego drugiej wersji jako domyślnej dla użytkowników, którzy włączyli ją jako funkcje eksperymentalną. Jedną z nowości jest dodawanie wygenerowanych artykułów do kategorii Strony z nieprzejrzanymi tłumaczeniami jeżeli tłumaczenie wyszło prosto z tłumaczenia maszynowego bez poprawek. Ułatwi to innym wyszukiwanie takich stron. Link do tj kategorii można znaleźć na stronie specjalnej Special:TrackingCategories na dowolnej wersji językowej Wikipedii.
 • https://mediawiki2latex-large.wmflabs.org może teraz konwertować kolekcje zawierające do 800 stron do PDF, EPUB or ODT. Poprzednio limit wynosił 200 stron.

Problemy

 • Czasami podczas edycji szablonu w edytorze wizualnym wszystkie parametry były wypisywane w jednej linii. Utrudniało to odczyt w trybie wikikodu i porównaniu zmian. Problem ten pojawiał się w edycjach wykonywanych od 8 do 17 stycznia i został już naprawiony. [14]
 • MassMessage to rozszerzenie do rozsyłania wiadomości na wiele stron dyskusji. Ostatnio nie działa prawidłowo. Niektóre wiadomości mogły nie docierać do wszystkich. [15][16]
 • Z powodu problemów z serwerem, 17 stycznia wyłączono na chwilę możliwość edycji na większości wiki. [17]

Zmiany w tym tygodniu

 • Będzie można korzystać z template styles także w przestrzeni nazw Moduł. [18]
 • Nowa wersja MediaWiki będzie instalowana na wiki testowych i MediaWiki.org od 22 stycznia, na stronach innych niż Wikipedia i niektórych Wikipediach od 23 stycznia, a następnie na wszystkich wiki od 24 stycznia (harmonogram).

Spotkania

 • Możesz dołączyć do spotkania IRC, na którym będą udzielane porady techniczne. Podczas tego spotkania programiści-wolontariusze mogą zapytać o poradę. Spotkanie odbędzie się 23 stycznia o 16:00 (UTC). Zobacz jak dołączyć.

Wiadomości techniczne przygotowane przez redaktorów Tech News i wysłane przez botaDołącz do zespołuPrzetłumacz na swój językUzyskaj pomocWyraź swoją opinięSubskrybuj lub zrezygnuj z subskrypcji.

21:33, 21 sty 2019 (CET)

Pytanie o przypisy danych artykułówedytuj kod

Witam. Mam jedno pytanie związane z przypisami jednego artykułu. Czy w trakcie pisania informacji można dodać więcej przypisów niż jeden odwołujących się do tylko jednej strony internetowej, czy przypisy w danym artykule muszą być podawane z oddzielnych stron? Swierzaq9 (dyskusja) 17:07, 25 sty 2019 (CET)

@Swierzaq9 Można, natomiast jeżeli jeden artykuł został wykorzystany do napisania np. trzech kolejnych zdań to przypis stawiasz na końcu trzeciego zdania (przed kropką). Do następnego zdania możesz użyć innego artykułu i dodać przypis na końcu, następnie znów możesz napisać np. dwa zdania na podstawie wspomnianego już pierwszego artykułu dodając na końcu samo <ref name="dowolna nazwa" />. Wtedy odwołujesz się do tego samego przypisu w innym miejscu. Eurohunter (dyskusja) 14:02, 26 sty 2019 (CET) @Eurohunter Dziękuję. Myślę, że z pewnością skorzystam z porady, którą mi pokazałeś na napisanej przez ciebie wiadomości. Swierzaq9 (dyskusja) 15:42, 26 sty 2019 (CET)

Wikidata weekly summary #349edytuj kod

Here's your quick overview of what has been happening around Wikidata over the last week.
 • Development
  • Started development on Shape Expressions
  • Termbox: show an expanded-by-default section for the user's preferred languages (phab:T211865)
  • Provide visualization LUA usage on a dashboard (phab:T211768)
  • Fixed issues with sense ID wrapping (phab:T210502)
  • Background work to support the deployment of the next pieces for Structured Data on Commons

You can see all open tickets related to Wikidata here. If you want to help, you can also have a look at the tasks needing a volunteer.


Read the full report · Unsubscribe · Lea Lacroix (WMDE) 17:00, 28 sty 2019 (CET)

Tech News: 2019-05edytuj kod

Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.

Ostatnie zmiany

Problemy

 • Gdy ktoś przenosi stronę pod zajętą nazwę to docelowa strona zostanie usunięta. Przez kilka miesięcy to jednak nie działało ale już to naprawiono. [19]

Zmiany w tym tygodniu

 • W tym tygodniu nie będzie nowej wersji MediaWiki.

Spotkania

 • Możesz dołączyć do spotkania IRC, na którym będą udzielane porady techniczne. Podczas tego spotkania programiści-wolontariusze mogą zapytać o poradę. Spotkanie odbędzie się 30 stycznia o 16:00 (UTC). Zobacz jak dołączyć.

Wiadomości techniczne przygotowane przez redaktorów Tech News i wysłane przez botaDołącz do zespołuPrzetłumacz na swój językUzyskaj pomocWyraź swoją opinięSubskrybuj lub zrezygnuj z subskrypcji.

19:15, 28 sty 2019 (CET)

Zaproszenie do udziału w Tygodniu z literą Oedytuj kod

Wiadomość została wysłana, gdyż Twój nick znajduje się na specjalnej liście subskrybentów. Aby nie dostawać więcej powiadomień, usuń swoją nazwę użytkownika z listy.

Tech News: 2019-06edytuj kod

Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.

Zmiany w tym tygodniu

 • Możliwe jest przypadkowe odznaczanie opcji w Specjalna:Preferencje. Zostało to naprawione. [20]
 • Nowa wersja MediaWiki będzie instalowana na wiki testowych i MediaWiki.org od 5 lutego, na stronach innych niż Wikipedia i niektórych Wikipediach od 6 lutego, a następnie na wszystkich wiki od 7 lutego (harmonogram).

Spotkania

 • Możesz dołączyć do spotkania IRC, na którym będą udzielane porady techniczne. Podczas tego spotkania programiści-wolontariusze mogą zapytać o poradę. Spotkanie odbędzie się 6 lutego o 16:00 (UTC). Zobacz jak dołączyć.

Wiadomości techniczne przygotowane przez redaktorów Tech News i wysłane przez botaDołącz do zespołuPrzetłumacz na swój językUzyskaj pomocWyraź swoją opinięSubskrybuj lub zrezygnuj z subskrypcji.

18:11, 4 lut 2019 (CET)

Wikidata weekly summary #350edytuj kod

Here's your quick overview of what has been happening around Wikidata over the last week. Read the full report · Unsubscribe · Lydia Pintscher (WMDE) 22:33, 4 lut 2019 (CET)

Zaproszenie do udziału w Tygodniu Artykułu Szwedzkiego IIIedytuj kod

Wiadomość została wysłana, gdyż Twój nick znajduje się na specjalnej liście subskrybentów. Aby nie dostawać więcej powiadomień, usuń swoją nazwę użytkownika z listy.

Tech News: 2019-07edytuj kod

Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.

Ostatnie zmiany

 • Możesz użyć klasy CSS ambox do pokazywania szablonów typu Dopracować czytelnikom mobilnym. Podczas użycia ambox można użyć dodatkowych klas.

Zmiany w tym tygodniu

 • Nowa wersja MediaWiki będzie instalowana na wiki testowych i MediaWiki.org od 12 lutego, na stronach innych niż Wikipedia i niektórych Wikipediach od 13 lutego, a następnie na wszystkich wiki od 14 lutego (harmonogram).

Spotkania

 • Możesz dołączyć do spotkania IRC, na którym będą udzielane porady techniczne. Podczas tego spotkania programiści-wolontariusze mogą zapytać o poradę. Spotkanie odbędzie się 13 lutego o 16:00 (UTC). Zobacz jak dołączyć.

Wiadomości techniczne przygotowane przez redaktorów Tech News i wysłane przez botaDołącz do zespołuPrzetłumacz na swój językUzyskaj pomocWyraź swoją opinięSubskrybuj lub zrezygnuj z subskrypcji.

19:45, 11 lut 2019 (CET)

Re: Nordic F3edytuj kod

Nie ma chyba w tej sprawie zaleceń, a gryzie się z nazwą kategorii (tam na 200% musi być Fińska F3). Z pozdrowieniami Yurek88 (vitalap) 20:10, 11 lut 2019 (CET)

Wikidata weekly summary #351edytuj kod

Here's your quick overview of what has been happening around Wikidata over the last week.
 • Development
  • Working on the "in more languages" and "all entered languages" parts of the termbox on mobile
  • Working on making undo, revert, edit summaries and more work for Shape Expressions
  • Fixed an error when detecting the same label and description in another Item (phabricator:T194770, thanks Matěj)
  • Making Lemma input on Lexeme pages save your input when you press enter (phabricator:T206140)
  • Making QuickStatements work more easily for other Docker-powered Wikibase instances (phabricator:T205606)
  • Worked more on making Federation work for making Statements on Wikimedia Commons (phabricator:T214557)
  • Working on stripping whitespaces at the beginning and end of Glosses when saving them (phabricator:T212019)
  • Looking into adding more signals to ORES' vandalism detection model so we can detect bad edits more accurately (phabricator:T194737)
  • Preventing a redirect of an Entity onto itself (phabricator:T214775)
  • Fixed an issue with adding sitelinks from Wikimedia Commons (phabricator:T213975)
  • Unified the separators between language and lexical category in different places (phabricator:T201808)
Read the full report · Unsubscribe · Lydia Pintscher (WMDE) 21:32, 11 lut 2019 (CET)

Odp.edytuj kod

Wielokrotnie byłeś ostrzegany, że Twoje rozumienie polonocetryzmu i NPOV nie jest zbieżne z tym, jak te pojęcia rozumieją inni wikipedyści - z którego to powodu byłeś już wielokrotnie blokowany. Jak wynika nie tylko z wpisów w mojej dyskusji, ale wielu innych przykładów, masz też niewielkie pojęcie o redagowaniu tekstów. Edycję wycofuję i - jeśli masz wątpliwości - ponawiam propozycję założenia tematu w kawiarence, jednocześnie ostrzegając, że dalsze usuwanie uźródłowionych treści i prowadzenie wojny edycyjnej skończy się jak poprzednio przy forsowaniu Twoich własnych wizji. Gytha (dyskusja) 17:11, 16 lut 2019 (CET)

Nie widzę sensu dalszej dyskusji z Tobą. Ja swoje jasno powiedziałam. Gytha (dyskusja) 22:03, 16 lut 2019 (CET)

Wikidata weekly summary #352edytuj kod

Here's your quick overview of what has been happening around Wikidata over the last week.

You can see all open tickets related to Wikidata here. If you want to help, you can also have a look at the tasks needing a volunteer.


Read the full report · Unsubscribe · Lea Lacroix (WMDE) 16:36, 18 lut 2019 (CET)

Tech News: 2019-08edytuj kod

Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.

Ostatnie zmiany

 • Po podziękowaniu za edycję w wersji mobilnej będziesz miał dwie sekundy na anulowanie podziękowania. To na wypadek, gdyby przycisk dziękowania został kliknięty przez pomyłkę. [21]

Zmiany w tym tygodniu

 • Nowa wersja MediaWiki będzie instalowana na wiki testowych i MediaWiki.org od 19 lutego, na stronach innych niż Wikipedia i niektórych Wikipediach od 20 lutego, a następnie na wszystkich wiki od 21 lutego (harmonogram).

Spotkania

 • Możesz dołączyć do spotkania IRC, na którym będą udzielane porady techniczne. Podczas tego spotkania programiści-wolontariusze mogą zapytać o poradę. Spotkanie odbędzie się 20 lutego o 16:00 (UTC). Zobacz jak dołączyć.

Przyszłe zmiany

 • Jest pomysł, by w wynikach wyszukiwania, jeżeli strona o danej nazwie nie zostanie znaleziona, wyświetlał się czerwony link. Tak jak działa to w wersji na komputery stacjonarne. Możesz powiedzieć, co o tym sądzisz. [22]

Wiadomości techniczne przygotowane przez redaktorów Tech News i wysłane przez botaDołącz do zespołuPrzetłumacz na swój językUzyskaj pomocWyraź swoją opinięSubskrybuj lub zrezygnuj z subskrypcji.

00:13, 19 lut 2019 (CET)

Zaproszenie do udziału w Tygodniu Artykułu Brytyjskiego IIedytuj kod

Wiadomość została wysłana, gdyż Twój nick znajduje się na specjalnej liście subskrybentów. Aby nie dostawać więcej powiadomień, usuń swoją nazwę użytkownika z listy.

Talk to us about talkingedytuj kod

Wikimedia Foundation zamierza przeprowadzić globalną konsultację dotyczącą komunikacji użytkowników. Jej celem jest zebranie głosów Wikimedian i innych ludzi ukierunkowanych na wiki, aby ulepszyć narzędzia służące do komunikacji.

Chcemy umożliwić wszystkim, którzy wnoszą wkład w projekty Wikimedia, aby mogli komunikować się z każdym na wiki, bez względu na swoje doświadczenia, umiejętności lub wykorzystywane urządzenia.

Oczekujemy wyrażenia zdania od jak największej ilości grup społeczności Wikimedia. Opinie mają być zebrane z różnych projektów, języków i różnych perspektyw.

Na razie planujemy proces przeprowadzenia tych konsultacji. Potrzebujemy do tego Twojej pomocy.

Potrzebujemy wolontariuszy do pomocy w kontakcie z ich grupami użytkowników.

Możesz pomóc organizując dyskusję na swojej wiki. Oto rzeczy do zrobienia:

 1. Najpierw zapisz swoją grupę tutaj .
 2. Następnie, utwórz stronę (lub sekcję w Kawiarence lub wątek e-mail itp.), na której będą zbierane informacje od innych użytkowników z Twojej społeczności. To nie jest głosowanie ani podejmowanie dyskusji: zbieramy tylko opinie.
 3. Następnie zapytaj ludzi co sądzą o procesach komunikacyjnych. Chcemy żeby opowiedzieli o tym jak komunikują się między sobą na wiki i poza wiki. Postaraj się zadać te pięć pytań:
  1. Gdy chcesz przedyskutować coś ze społecznością, jakie narzędzia Ci to wspomagają, a co przeszkadza?
  2. Jak sądzicie, czy nowicjusze radzą sobie z korzystaniem ze stron dyskusji? Co im może przeszkadzać?
  3. Z czym boryka się Twoja społeczność odnośnie stron dyskusji?
  4. Co chciałbyś by dało się robić na stronach dyskusji, ale z powodu ograniczeń technicznych nie da się tego zrobić?
  5. Jakie są ważne aspekty dyskutowania na wiki?
 4. Na końcu, przejdź do strony Talk pages consultation 2019 na Mediawiki.org i zdaj raport z tego, czego dowiedziałeś się od swojej grupy. Dołącz linki, jeżeli dyskusja jest dostępna publicznie.

Możesz też pomóc stworzyć listę najróżniejszych sposobów komunikowania się.

 • Nie wszystkie grupy aktywnych użytkowników wiki lub wspomagających rozwój wiki: takie rozmowy odbywają się na stronach wiki, w serwisach społecznościowych, komunikatorach i czatach... Po prostu powiedz nam jak Twoja grupa się porozumiewa.

Możesz poczytać więcej o całym procesie na mediawiki.org. Jeżeli masz pytania lub pomysły co do samego procesu, zostaw wiadomość tutaj (możesz w swoim języku).

Dziękujemy! Z niecierpliwością czekamy na odzew.

Trizek (WMF) 16:08, 21 lut 2019 (CET)

Wikidata weekly summary #353edytuj kod

Here's your quick overview of what has been happening around Wikidata over the last week.
 • Development
  • Updated some icons with the new WikimediaUI icon set (phab:T209259)
  • Fixed an issue that was causing occasional failures when creating new Items (phab:T194299)
  • Investigated Wikidata Tours not loading correctly (phab:T215919)
  • Adjusted spacing between Sense ID, bar and Gloss (phab:T215502)
  • Fixing a long time issue with introducing new data types in production (phab:T216728)
  • Fixing docs for backup of wikibase container images (phab:T214941)
  • Making undo, rollback and restore work on schema content pages (phab:T214399)
  • Improving edit summaries for schema content pages (phab:T213724)
  • Tightening up the process for editing "identifying information" for Schemas (phab:T214466)

You can see all open tickets related to Wikidata here. If you want to help, you can also have a look at the tasks needing a volunteer.

Read the full report · Unsubscribe · Lea Lacroix (WMDE) 16:58, 25 lut 2019 (CET)

Tech News: 2019-09edytuj kod

Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.

Ostatnie zmiany

Zmiany w tym tygodniu

 • W nowych filtrach na ostatnich zmianach i w obserwowanych można filtrować według znaczników edycji. Teraz nieużyte znaczniki nie będą pokazywane na liście wyboru. [24]
 • Nowa wersja MediaWiki będzie instalowana na wiki testowych i MediaWiki.org od 26 lutego, na stronach innych niż Wikipedia i niektórych Wikipediach od 27 lutego, a następnie na wszystkich wiki od 28 lutego (harmonogram).

Spotkania

 • Możesz dołączyć do spotkania IRC, na którym będą udzielane porady techniczne. Podczas tego spotkania programiści-wolontariusze mogą zapytać o poradę. Spotkanie odbędzie się 27 lutego o 16:00 (UTC). Zobacz jak dołączyć.

Przyszłe zmiany

 • Aplikacja Wikipedia na Androida będzie zachęcać użytkowników do dodawania opisów w Wikidanych. Zachęcani będą wyłącznie użytkownicy, którzy dodawali wcześniej takie opisy przez aplikację, a ich edycje nie zostały wycofane. Zapobiegnie to niewłaściwym edycjom. Możesz dowiedzieć się więcej i zostawić komentarz.

Wiadomości techniczne przygotowane przez redaktorów Tech News i wysłane przez botaDołącz do zespołuPrzetłumacz na swój językUzyskaj pomocWyraź swoją opinięSubskrybuj lub zrezygnuj z subskrypcji.

22:16, 25 lut 2019 (CET)

Zaproszenie do udziału w Tygodniu Artykułu Urugwajskiego IIedytuj kod

Wiadomość została wysłana, gdyż Twój nick znajduje się na specjalnej liście subskrybentów. Aby nie dostawać więcej powiadomień, usuń swoją nazwę użytkownika z listy.

Wikidata weekly summary #354edytuj kod

Here's your quick overview of what has been happening around Wikidata over the last week.
 • Development
  • Added monolingual language code tlb (Tobelo), thanks User:Mbch331! (T216798, will be deployed next week)
  • Integrating the termbox with Wikibase (phab:T214679)
  • Viewing historic revisions and fetching the termbox data from Special:EntityData (phab:T210615)
  • Fixing emoji breaking the termbox (phab:T217244)
  • Renamed special pages under Wikibase to avoid confusion with Schemas special pages (phab:T216719)
  • Removed unsupported php 7 constant in production, causing a notice and potential undefined behavior ([[phab:T217241
  • Investigated wb_term normalization solution (phab:T215902)
  • Fix for outdated cached WB datatypes on client-side (phab:T216728 (blocks enabling new datatypes, e.g. phab:T216730))
  • Allowing access to wikibase entities from multiple (wikibase) databases (phab:T214557)
  • Allowing to return a proper API error on 'wbformatvalue' action (phab:T207479)
  • Providing open-graph title and discretion meta-tags for lexemes (phab:T206414)
  • Allowing quickstatements to work out-of-the-box in wikibase-quickstatments docker image (phab:T205606)
  • Implementing “undo” for Schemass (phab:T214914, making it work via the API (phab:T217250)
  • Implementing “restore” for Schemas (phab:T214915)
  • Adding created and edited Schemas to the watchlist according to the user’s preferences (phab:T213725)
  • Splitting edit parts on Schemas (phab:T215395, phab:T215393, phab:T215392, phab:T215394)
  • Improving support for multilingual edit comments in MediaWiki (phab:T215637)

You can see all open tickets related to Wikidata here. If you want to help, you can also have a look at the tasks needing a volunteer.


Read the full report · Unsubscribe · Lea Lacroix (WMDE) 17:20, 4 mar 2019 (CET)

Tech News: 2019-10edytuj kod

Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.

Zmiany w tym tygodniu

 • Nowa wersja MediaWiki będzie instalowana na wiki testowych i MediaWiki.org od 5 marca, na stronach innych niż Wikipedia i niektórych Wikipediach od 6 marca, a następnie na wszystkich wiki od 7 marca (harmonogram).

Spotkania

 • Możesz dołączyć do spotkania IRC, na którym będą udzielane porady techniczne. Podczas tego spotkania programiści-wolontariusze mogą zapytać o poradę. Spotkanie odbędzie się 6 marca o 16:00 (UTC). Zobacz jak dołączyć.

Przyszłe zmiany

 • Możesz wypowiedzieć się na temat przyszłości stron dyskusji.
 • Wersja mobilna będzie korzystać ze standardowych czcionek z Twojego komputera lub telefonu zamiast ogólnie przyjętej czcionki. Sprawi to, że teksty w innych systemach pisma będą zawsze czytelne. [26][27]

Wiadomości techniczne przygotowane przez redaktorów Tech News i wysłane przez botaDołącz do zespołuPrzetłumacz na swój językUzyskaj pomocWyraź swoją opinięSubskrybuj lub zrezygnuj z subskrypcji.

17:38, 4 mar 2019 (CET)

Wikidata weekly summary #355edytuj kod

Here's your quick overview of what has been happening around Wikidata over the last week.
 • Discussions
  • Open request for adminship: Dimon2711
  • Closed request for adminship: Esteban16, welcome onboard!
 • Other Noteworthy Stuff
  • Client wikis calling geocoordinate statements from Wikidata using mw.wikibase.entity:formatStatements or the #statements parser function will now have it displayed using a Kartographer <maplink> if available. In case of bug or question, feel free to ask in phab:T210926. Thanks to Tpt for the change!
  • A Google Summer of Code/Outreachy project seeks to add structure to the Commons app. Photographers will be able to pick Wikidata items that are depicted by the picture they upload.
  • Suggestions based on constraints can be enabled for all users

You can see all open tickets related to Wikidata here. If you want to help, you can also have a look at the tasks needing a volunteer.Read the full report · Unsubscribe · Lea Lacroix (WMDE) 16:55, 11 mar 2019 (CET)

Tech News: 2019-11edytuj kod

Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.

Ostatnie zmiany

Problemy

 • Niektórych wiki nie będzie można edytować przez krótki czas dnia 19 marca (UTC). Przerwa zacznie się o 15:00 UTC. Potrwa około 15 minut. Zobacz listę wiki których to dotyczy. Powodem są prace nad infrastrukturą sieciową. Czytanie będzie nadal cały czas dostępne.
 • Edytujący w edytorze wizualnym korzystający z przeglądarki Firefox mieli problem z kopiowaniem tekstu. Kiedy próbowali zaznaczyć tekst z przypisami, szablonami lub ilustracjami, kopiowana była tylko część zaznaczonego tekstu. Zostało to naprawione. [28]
 • 8 marca niektóre mapy nie wyświetlały się. Zostało to naprawione. [29][30]

Zmiany w tym tygodniu

 • Nowa wersja MediaWiki będzie instalowana na wiki testowych i MediaWiki.org od 12 marca, na stronach innych niż Wikipedia i niektórych Wikipediach od 13 marca, a następnie na wszystkich wiki od 14 marca (harmonogram).

Spotkania

 • Możesz dołączyć do spotkania IRC, na którym będą udzielane porady techniczne. Podczas tego spotkania programiści-wolontariusze mogą zapytać o poradę. Spotkanie odbędzie się 13 marca o 16:00 (UTC). Zobacz jak dołączyć.

Wiadomości techniczne przygotowane przez redaktorów Tech News i wysłane przez botaDołącz do zespołuPrzetłumacz na swój językUzyskaj pomocWyraź swoją opinięSubskrybuj lub zrezygnuj z subskrypcji.

20:29, 11 mar 2019 (CET)

Zaproszenie do udziału w Tygodniu Artykułu Hiszpańskiego IIIedytuj kod

Wiadomość została wysłana, gdyż Twój nick znajduje się na specjalnej liście subskrybentów. Aby nie dostawać więcej powiadomień, usuń swoją nazwę użytkownika z listy.

Wikidata weekly summary #356edytuj kod

Here's your quick overview of what has been happening around Wikidata over the last week.
 • Development
  • Prepare new constraint icons (phab:T191322)
  • View history revisions of entities on new termbox mobile (phab:T210615)
  • Caching termbox output on the Wikibase side (phab:T214679)
  • Fix emojis breaking the termbox layout in Chrome (phab:T217244)
  • Work on multilingual support for schemas (phab:T215387)
  • Implement a length limit for the schema text (phab:T216148)
  • Replace the heading/title for schema pages similar to what Wikibase does (phab:T215759)
  • Deploy the shex-simple website, which can be used to check entities against a schema in the browser, on Toolforge (phab:T217333)
  • Deploy the score data type to production

You can see all open tickets related to Wikidata here. If you want to help, you can also have a look at the tasks needing a volunteer.


Read the full report · Unsubscribe · Lea Lacroix (WMDE) 17:04, 18 mar 2019 (CET)

Tech News: 2019-12edytuj kod

Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.

Zmiany w tym tygodniu

 • Podczas wycofywania "rollback" będzie możliwe wyświetlenie prośby o zatwierdzenie operacji. Przyda się w przypadku przypadkowych kliknięć. Będzie trzeba to włączyć w preferencjach. W niemieckojęzycznej Wikipedii będzie dostępne od 28 marca, domyślnie włączone. [31][32]
 • Nowa wersja MediaWiki będzie instalowana na wiki testowych i MediaWiki.org od 19 marca, na stronach innych niż Wikipedia i niektórych Wikipediach od 20 marca, a następnie na wszystkich wiki od 21 marca (harmonogram).

Spotkania

 • Możesz dołączyć do spotkania IRC, na którym będą udzielane porady techniczne. Podczas tego spotkania programiści-wolontariusze mogą zapytać o poradę. Spotkanie odbędzie się 20 marca o 16:00 (UTC). Zobacz jak dołączyć.

Przyszłe zmiany

 • Administratorzy będą mogli blokować poszczególnym użytkownikom możliwość edycji wybranych stron lub przestrzeni nazw. Działa to już na niektórych wiki. Możesz tutaj przeczytać o tym więcej. Jeżeli Twoja wiki ma zostać wczesnym testerem, powiadom programistów. [33]
 • Toolforge will shut down the Ubuntu Trusty job grid. This will happen the week of 25 March. Tools that use this grid needs to be moved to the new Debian Stretch job grid. If they haven't, they will be taken offline. Maintainers can restart the tools later. Users may not be able to use them in the meanwhile. You can see a list of affected tools.

Wiadomości techniczne przygotowane przez redaktorów Tech News i wysłane przez botaDołącz do zespołuPrzetłumacz na swój językUzyskaj pomocWyraź swoją opinięSubskrybuj lub zrezygnuj z subskrypcji.

20:43, 18 mar 2019 (CET)

Wikidata weekly summary #357edytuj kod

Here's your quick overview of what has been happening around Wikidata over the last week.
 • Discussions
  • Open request for adminship: Stanglavine
  • An open discussion on how to model one-way train routes is now taking place, and everyone is welcome to pitch in
 • Development
  • Update property suggester data (phab:T216270)
  • Add a link to the shex-simple tool to make it easier to check entities against a Schema (phab:T217331)
  • Make the placeholders on Special:NewSchema now match the ones on Special:NewItem (phab:T215386)
  • Check for edit conflicts when editing schemas (phab:T217338, phab:T218300)
  • Enable the parser cache for Schema pages (phab:T218459, phab:T218769)
  • Use the FormatAutocomments hook for Schemas to implement translatable edit summaries (phab:T218889)
  • Implement a proper Wikibase-Termbox-Integration according to the ADR (phab:T214679)
  • Fix the emoji breaking the termbox column layout (phab:T217244)
  • Correctly showing revisions with the new termbox (phab:T210615)
  • Correctly handle user-specific language settings in the new termbox (phab:T218111)
  • Fix an issue for score extension (phab:T218535)
  • Turn off RDF support for entity types that doesn't support it (phab:T213483)
  • Respect nofollow config on wikidata identifier links (phab:T175230)
  • Allow accessing Wikibase entities from multiple (Wikibase) databases (phab:T214557)

You can see all open tickets related to Wikidata here. If you want to help, you can also have a look at the tasks needing a volunteer.


Read the full report · Unsubscribe · Lea Lacroix (WMDE) 16:21, 25 mar 2019 (CET)

Zaproszenie do udziału w Tygodniu Zabytków IIedytuj kod

Wiadomość została wysłana, gdyż Twój nick znajduje się na specjalnej liście subskrybentów. Aby nie dostawać więcej powiadomień, usuń swoją nazwę użytkownika z listy.

Tech News: 2019-13edytuj kod

Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.

Ostatnie zmiany

 • Nowa wersja narzędzia Tłumaczenie Treści będzie używana do nowych tłumaczeń. Starsza wersja zostanie użyta dla rozpoczętych tłumaczeń z użyciem starej wersji. Większość użytkowników nie zauważy żadnej zmiany. Ponad 80% opublikowanych tłumaczeń zostało wykonanych już z nowej wersji. [34]

Problemy

 • Był problem z edytowaniem w przeglądarce Safari na iOS. Po wpisaniu opisu zmian nie można było zapisać edycji. Zostało to naprawione. [35]
 • Pasek edycji czasami znika po przewinięciu strony na urządzeniach iOS. Zostanie to naprawione. [36]
 • Wiki mogą nadpisywać komunikaty systemowe. Ostatnio, pokazywane były jednak starsze wersje komunikatów zamiast najnowszych wersji. Dotknęło to także komunikatów wyświetlanych na górze (sitenotice) i innych ważnych części interfejsu. Zostało to poprawione około 2019-03-22 16:00 (UTC). Niezalogowani nadal mogą widzieć złe wersje komunikatów. [37]

Zmiany w tym tygodniu

 • Nowa wersja MediaWiki będzie instalowana na wiki testowych i MediaWiki.org od 26 marca, na stronach innych niż Wikipedia i niektórych Wikipediach od 27 marca, a następnie na wszystkich wiki od 28 marca (harmonogram).

Spotkania

 • Możesz dołączyć do spotkania IRC, na którym będą udzielane porady techniczne. Podczas tego spotkania programiści-wolontariusze mogą zapytać o poradę. Spotkanie odbędzie się 27 marca o 16:00 (UTC). Zobacz jak dołączyć.

Wiadomości techniczne przygotowane przez redaktorów Tech News i wysłane przez botaDołącz do zespołuPrzetłumacz na swój językUzyskaj pomocWyraź swoją opinięSubskrybuj lub zrezygnuj z subskrypcji.

19:04, 25 mar 2019 (CET)

Wikidata weekly summary #358edytuj kod

Here's your quick overview of what has been happening around Wikidata over the last week.
 • Development
  • Work on a dashboard for external identifiers (phab:T204440)
  • Add baserevid to WikibaseLexeme API modules (phab:T217243)
  • Add tests for embed.html (phab:T212649)
  • Improve features for wikibase vandalism detection model (phab:T194737)
  • Improve Property Info cache performance (phab:T218115, phab:T218197)
  • Adding nofollow to external identifiers links (phab:T175230)
  • Hide query helper by default in Query Service (phab:T217886)
  • More work on wb_terms normalization (Phab board)
  • Enable trimming whitespace around Label/Description/Aliases and Schema text (phab:T215761)
  • Prevent moving Schemas between namespaces (and generally) (phab:T219313)
  • Limit the length of Schema labels, descriptions, aliases, and schema text in the frontend (phab:T218867)
  • Add tracking for clicks on the “check entities against this Schema” link (phab:T218899)
  • Disallow importing of Schemas from another wiki or XML files to avoid ID conflicts (phab:T218181)
  • Make sure RTL text is being handled correctly in the Schema labels, descriptions and aliases table (phab:T219136)
  • Add a publish button on mobile termbox: (phab:T218573)
  • Building the wbeditentity request to be fired on save request: (phab:T218577)

You can see all open tickets related to Wikidata here. If you want to help, you can also have a look at the tasks needing a volunteer.


Read the full report · Unsubscribe · Lea Lacroix (WMDE) 16:42, 1 kwi 2019 (CEST)

Tech News: 2019-14edytuj kod

Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.

Zmiany w tym tygodniu

 • Powiadomienia informują o różnych zdarzeniach na wiki. Można włączyć też powiadomienia o nowych linkach do stron, które utworzyłeś. Ze względu na wydajność nie będzie można włączyć powiadomień o tym przez e-mail. [38]
 • Nowa wersja MediaWiki będzie instalowana na wiki testowych i MediaWiki.org od 2 kwietnia, na stronach innych niż Wikipedia i niektórych Wikipediach od 3 kwietnia, a następnie na wszystkich wiki od 4 kwietnia (harmonogram).

Spotkania

 • Możesz dołączyć do spotkania IRC, na którym będą udzielane porady techniczne. Podczas tego spotkania programiści-wolontariusze mogą zapytać o poradę. Spotkanie odbędzie się 3 kwietnia o 15:00 (UTC). Zobacz jak dołączyć.

Wiadomości techniczne przygotowane przez redaktorów Tech News i wysłane przez botaDołącz do zespołuPrzetłumacz na swój językUzyskaj pomocWyraź swoją opinięSubskrybuj lub zrezygnuj z subskrypcji.

18:28, 1 kwi 2019 (CEST)

Wikidata weekly summary #359edytuj kod

Here's your quick overview of what has been happening around Wikidata over the last week.
 • Development
  • More work on documenting and preparing the announcement for the Wikidata External Landscape dashboard (phab:T204440)
  • Improved the documentation of WMDE analytic documents (phab:T219844)
  • Set up translatable schema edit summaries using the FormatAutocomments hook (phab:T218893)
  • Improved right-to-left support on schema pages (phab:T219298)
  • Protected schemas against imports (phab:T218181) and page moves (phab:T219313) and disabled the useless “move” and “create” protections for them (phab:T219980)
  • Improved schema edit conflict detection to allow merging of non-conflicting edits (phab:T218300, phab:T219173)
  • Improved the Extension:WikibaseSchema documentation on mediawiki.org (phab:T219979)
  • Fixed a bug on Lexicographical Data when editing existing grammatical features (phab:T219318)
  • Increased musical notation datatype string length limit to 1500 characters (phab:T218767)
  • Got ready for the last steps of new constraint level for suggestions (phab:T204439)
  • More work on allowing editing of mobile termbox fields (phab:T216987)
  • Let term value fields grow with their content (phab:T220185)
  • More work on migrating away from wb_terms

You can see all open tickets related to Wikidata here. If you want to help, you can also have a look at the tasks needing a volunteer.


Read the full report · Unsubscribe · Lea Lacroix (WMDE) 16:49, 8 kwi 2019 (CEST)

Tech News: 2019-15edytuj kod

Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.

Ostatnie zmiany

Problemy

 • Przez około 30 minut 11 kwietnia o 05:00 (UTC) nie będzie możliwe edytowanie wiki. Czytanie będzie wciąż dostępne. Spowodowane jest to problemem sprzętowym. Zobacz listę wiki, których to dotyczy. [41]
 • Aktualizacja związana z mapami mogła powodować problemy między 29 a 30 marca. Z tego powodu została ona wycofana. [42]
 • Strony w Wikipodróżach mogły nieprawidłowo wyświetlać nagłówek. Zostało to naprawione. [43]

Zmiany w tym tygodniu

 • Podczas wypełniania opisu zmian w edytorze wizualnym będą pojawiać się podpowiedzi wybierane z ostatnio użytych. Będzie to działać zarówno w trybie wizualnym jak i wikikodu. Będzie to też działać w wersji mobilnej. [44]
 • Wiki Wikimedia otrzymają skracarkę URL. Będzie działać od 11 kwietnia. Dowiedz się więcej. [45]
 • Przestanie działać magiczne słowo {{REVISIONID}}. Powodem sa kwestie wydajności. Podczas podglądu edycji zwróci " " (pusty ciąg). Podczas czytania strony zwróci "-" (dash). Na razie będzie to zastosowane tylko w przestrzeniach nazw treści (przede wszystkim przestrzeni głównej). [46]
 • Nowa wersja MediaWiki będzie instalowana na wiki testowych i MediaWiki.org od 9 kwietnia, na stronach innych niż Wikipedia i niektórych Wikipediach od 10 kwietnia, a następnie na wszystkich wiki od 11 kwietnia (harmonogram).

Spotkania

 • Możesz dołączyć do spotkania IRC, na którym będą udzielane porady techniczne. Podczas tego spotkania programiści-wolontariusze mogą zapytać o poradę. Spotkanie odbędzie się 10 kwietnia o 15:00 (UTC). Zobacz jak dołączyć.

Przyszłe zmiany

 • Zostanie dodana możliwość podglądu przypisu. Po najechaniu na numer pokazany zostanie w okienku podgląd treści przypisu. W podobny sposób działa page previews. Nie będzie trzeba już zjeżdżać na dół strony, do listy przypisów, aby zobaczyć treść przypisu. Na razie będzie to dostępne jako funkcja eksperymentalna w niemieckojęzycznej i arabskojęzycznej WIkipedii. [47][48]
 • Zmieni się kod wyjściowy JSON Wikidanych. Puste kontenery będą serializowane jako puste obiekty. Jest to znacząca zmiana dla narzędzi wykorzystujące kod wyjściowy JSON i API. Zmiana nastąpi 30 kwietnia. Możesz przeczytać więcej informacji tutaj oraz zobaczyć jak przetestować swój kod.

Wiadomości techniczne przygotowane przez redaktorów Tech News i wysłane przez botaDołącz do zespołuPrzetłumacz na swój językUzyskaj pomocWyraź swoją opinięSubskrybuj lub zrezygnuj z subskrypcji.

20:24, 8 kwi 2019 (CEST)

Wikidata weekly summary #360edytuj kod

Here's your quick overview of what has been happening around Wikidata over the last week.
 • Development
  • Added Sámi monolingual language codes sia (Akkala), sjk (Kemi) and sjt (Ter), thanks to Jon Harald Søby (phab:T217521)
  • Moving forward with enabling constraints suggestions for everyone and remove beta feature (phab:T220609)
  • Fixing an issue with displaying mapframes for geocoordinate on client (phab:T220122)
  • Make it impossible to set the same content in the same language for label and description (phab:T212869)
  • Catch Exceptions where the entity can not be serialized due to being too big (phab:T217741)
  • Fix the order of value suggestions based on constraint (phab:T220587)
  • Add links on entity suggestions from constraint definitions (phab:T207363)
  • Increase musical notation datatype string length limit to 1500 characters (phab:T218767)
  • More work on making the new mobile termbox editable (phab:T216987)
  • More work on migrating away from wb_terms

You can see all open tickets related to Wikidata here. If you want to help, you can also have a look at the tasks needing a volunteer.

Read the full report · Unsubscribe · Lea Lacroix (WMDE) 16:59, 15 kwi 2019 (CEST)

Tech News: 2019-16edytuj kod

Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.

Ostatnie zmiany

Zmiany w tym tygodniu

 • Nowa wersja MediaWiki będzie instalowana na wiki testowych i MediaWiki.org od 16 kwietnia, na stronach innych niż Wikipedia i niektórych Wikipediach od 17 kwietnia, a następnie na wszystkich wiki od 18 kwietnia (harmonogram).

Spotkania

 • Możesz dołączyć do spotkania IRC, na którym będą udzielane porady techniczne. Podczas tego spotkania programiści-wolontariusze mogą zapytać o poradę. Spotkanie odbędzie się 17 kwietnia o 15:00 (UTC). Zobacz jak dołączyć.

Przyszłe zmiany

Wiadomości techniczne przygotowane przez redaktorów Tech News i wysłane przez botaDołącz do zespołuPrzetłumacz na swój językUzyskaj pomocWyraź swoją opinięSubskrybuj lub zrezygnuj z subskrypcji.

00:59, 16 kwi 2019 (CEST)

Zaproszenie do udziału w Tygodniu Obszarów Wodnych IIIedytuj kod

Wiadomość została wysłana, gdyż Twój nick znajduje się na specjalnej liście subskrybentów. Aby nie dostawać więcej powiadomień, usuń swoją nazwę użytkownika z listy.

Tech News: 2019-17edytuj kod

Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.

Ostatnie zmiany

Zmiany w tym tygodniu

 • W tym tygodniu nie będzie nowej wersji MediaWiki.

Spotkania

 • Możesz dołączyć do spotkania IRC, na którym będą udzielane porady techniczne. Podczas tego spotkania programiści-wolontariusze mogą zapytać o poradę. Spotkanie odbędzie się 23 kwietnia o 15:00 (UTC). Zobacz jak dołączyć.

Przyszłe zmiany

 • Wikipedia articles will have the sameAs meta property. It adds structured data. This makes it easier for search engines to find Wikipedia articles. It also makes it easier to reuse content. There will an A/B test. [55][56]

Wiadomości techniczne przygotowane przez redaktorów Tech News i wysłane przez botaDołącz do zespołuPrzetłumacz na swój językUzyskaj pomocWyraź swoją opinięSubskrybuj lub zrezygnuj z subskrypcji.

21:07, 23 kwi 2019 (CEST)

Wikidata weekly summary #361edytuj kod

Here's your quick overview of what has been happening around Wikidata over the last week.
 • Development
  • Improved the external identifiers landscape (phab:T204440)
  • Prepare process and announcement for the wb_terms migration to come
  • Allow configuring WDQS UI without changes to files under version control (phab:T194179)
  • Configure suggestion constraint level on Beta (phab:T221107)
  • Graduate suggestions based on constraints beta feature out of beta features (phab:T209879)
  • Editing of labels and descriptions on mobile (phab:T216987)
  • Editing aliases on mobile (phab:T218690)

You can see all open tickets related to Wikidata here. If you want to help, you can also have a look at the tasks needing a volunteer.


Read the full report · Unsubscribe · Lea Lacroix (WMDE) 11:11, 24 kwi 2019 (CEST)

Wikidata weekly summary #362edytuj kod

Here's your quick overview of what has been happening around Wikidata over the last week.
 • Discussions
  • Open request for adminship: BRPever
 • Development
  • Displaying mapframes for geocoordinate on client requires preprocessing by the user (phab:T220122)
  • Fixing cursor jumping to next field and overlapping of menus (phab:T172937)
  • Wikidata a focus issue on grammatical features field (phab:T218229)
  • Add language codes rm-rumgr, rm-sursilv, rm-surmiran, rm-sutsilv, rm-vallader, rm-puter for Lexemes (phab:T210293)
  • Align RTL languages in glosses to right (phab:T203081)
  • Add new monolingual codes: qya + sjn, el-cy, syc, abq, hbo) (phab:)
  • Fix a bug with NewLexeme suggester menu (phab:T199409)
  • Created a dedicated Phab board to help tool builders with the changes on wb_terms
  • More internal work to get the first version of mobile termbox ready for deployment

You can see all open tickets related to Wikidata here. If you want to help, you can also have a look at the tasks needing a volunteer.


Read the full report · Unsubscribe · Lea Lacroix (WMDE) 17:04, 29 kwi 2019 (CEST)

Tech News: 2019-18edytuj kod

Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.

Ostatnie zmiany

 • Aplikacja Wikipedia na Androida już zachęca użytkowników do dodawania opisów w Wikidanych. Zachęcani będą wyłącznie użytkownicy, którzy dodawali wcześniej takie opisy przez aplikację, a ich edycje nie zostały wycofane. Zapobiegnie to niewłaściwym edycjom. [57][58]

Problemy

 • Z powodu błędu w MassMessage Tech News rozesłano z opóźnieniem. Inne newslettery też miały ten problem. [59]

Zmiany w tym tygodniu

 • Zobaczysz kiedy ostatnio odświeżyłeś listę ostatnich zmian. Dzięki temu wiadomo jak nowe zmiany są wyświetlane. [60]
 • Jeżeli piszesz odpowiedź w Dyskusjach Strukturalnych, ale jeszcze jej nie wysłano, Twoja przeglądarka zapisze ją w local storage zamiast session storage. Oznacza to, że nie zostanie on utracony, nawet po zamknięciu przeglądarki. Dyskusje Strukturalne to dawniej Flow. [61]
 • Będzie możliwe wyłączenie powiadomień o krokach milowych. Są to powiadomienia z pochwałą po przekroczeniu przez Ciebie określonych progów liczby edycji. [62]
 • Nowa wersja MediaWiki będzie instalowana na wiki testowych i MediaWiki.org od 30 kwietnia, na stronach innych niż Wikipedia i niektórych Wikipediach od 1 maja, a następnie na wszystkich wiki od 2 maja (harmonogram).

Spotkania

 • Możesz dołączyć do spotkania IRC, na którym będą udzielane porady techniczne. Podczas tego spotkania programiści-wolontariusze mogą zapytać o poradę. Spotkanie odbędzie się 1 maja o 15:00 (UTC). Zobacz jak dołączyć.

Przyszłe zmiany

 • W bazie Wikidanych zostanie zlikwidowana tabela wb_terms. Może to wpłynąć na niektóre narzędzia dla Wikidanych. Należy je dostosować. Ta tabela stała się zbyt duża przez co powoduje problemy. Nastąpi to 29 maja. Czytaj więcej. Możesz skorzystać z naszej pomocy.
 • Na wiki Wikimedia wkrótce będzie potrzeba używać tokenu do wylogowywania się poprzez API. Narzędzia dokonujące wylogowania konta użytkownika poprzez API będą musiały zostać dostosowane. [63]

Wiadomości techniczne przygotowane przez redaktorów Tech News i wysłane przez botaDołącz do zespołuPrzetłumacz na swój językUzyskaj pomocWyraź swoją opinięSubskrybuj lub zrezygnuj z subskrypcji.

00:28, 30 kwi 2019 (CEST)

Wikidata weekly summary #363edytuj kod

Here's your quick overview of what has been happening around Wikidata over the last week.
 • Discussions
  • Closed request for adminship: BRPever, welcome on board!

You can see all open tickets related to Wikidata here. If you want to help, you can also have a look at the tasks needing a volunteer.


Read the full report · Unsubscribe · Lea Lacroix (WMDE) 16:30, 6 maj 2019 (CEST)

Tech News: 2019-19edytuj kod

Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.

Problemy

 • Na stronie Specjalna:Obserwowane mogą nieprawidłowo wyświetlać się informacje o nieobejrzanych nowych zmianach. Trwają prace nad naprawą tego problemu. [64]

Zmiany w tym tygodniu

 • Nowa wersja MediaWiki będzie instalowana na wiki testowych i MediaWiki.org od 7 maja, na stronach innych niż Wikipedia i niektórych Wikipediach od 8 maja, a następnie na wszystkich wiki od 9 maja (harmonogram).

Spotkania

 • Możesz dołączyć do spotkania IRC, na którym będą udzielane porady techniczne. Podczas tego spotkania programiści-wolontariusze mogą zapytać o poradę. Spotkanie odbędzie się 8 maja o 15:00 (UTC). Zobacz jak dołączyć.

Wiadomości techniczne przygotowane przez redaktorów Tech News i wysłane przez botaDołącz do zespołuPrzetłumacz na swój językUzyskaj pomocWyraź swoją opinięSubskrybuj lub zrezygnuj z subskrypcji.

18:27, 6 maj 2019 (CEST)

Wikidata weekly summary #364edytuj kod

Here's your quick overview of what has been happening around Wikidata over the last week.
 • Development
  • Finish renaming WikibaseSchema to EntitySchema
  • Investigate how to port Wikibase Selenium tests from Ruby to Node.js (phab:T221638)
  • Include a clear two step process in shex simple tool (phab:T221612)
  • Fix the "edit visually" on the Query Service interface (phab:T222181)
  • More work on wb_terms redesign (see documentation on phab:T221764)
  • More work on mobile termbox
  • Investigate on a bug found on wbeditentity not removing all aliases (phab:T203337)
  • Getting ready for the Wikimedia hackathon

You can see all open tickets related to Wikidata here. If you want to help, you can also have a look at the tasks needing a volunteer.


Read the full report · Unsubscribe · Lea Lacroix (WMDE) 17:08, 13 maj 2019 (CEST)

Tech News: 2019-20edytuj kod

Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.

Zmiany w tym tygodniu

 • Nowa wersja MediaWiki będzie instalowana na wiki testowych i MediaWiki.org od 14 maja, na stronach innych niż Wikipedia i niektórych Wikipediach od 15 maja, a następnie na wszystkich wiki od 16 maja (harmonogram).

Spotkania

 • Możesz dołączyć do spotkania IRC, na którym będą udzielane porady techniczne. Podczas tego spotkania programiści-wolontariusze mogą zapytać o poradę. Spotkanie odbędzie się 15 maja o 15:00 (UTC). Zobacz jak dołączyć.

Wiadomości techniczne przygotowane przez redaktorów Tech News i wysłane przez botaDołącz do zespołuPrzetłumacz na swój językUzyskaj pomocWyraź swoją opinięSubskrybuj lub zrezygnuj z subskrypcji.

02:49, 14 maj 2019 (CEST)

Re:edytuj kod

Jest to możliwe. Na pewno tak było w przypadku Matry (za całość operacji sportowych była odpowiedzialna sekcja Matra Sports). Albo Autodelta, była odpowiedzialna za dostarczanie silników Alfy Brabhamowi, jak i powrót konstruktora w 1979 roku. Tworzyć nowe hasła - tak, ale tylko w uzasadnionych przypadkach, jak Yamaha Motor Company (bardzo by się przydało, teraz jest redir). Pozdrawiam, Yurek88 (vitalap) 19:55, 18 maj 2019 (CEST)

Ad ścigając się fiatem....edytuj kod

Co do anulowania mojej edycji przy haśle Tomasz Witkowicz. Dobrze poprawiłem. Ścigamy się fiatem, tak jak polonezem, oplem i mercedesem i nie jest to żadna nazwa własna jego pojazdu, a pospolita. Fiat z dużej wystąpi jako marka, ale tu chodzi, że Witkowicz jeździł jakimś jednym konkretnym fiatem cinquecento. Pozdrawiam Braniewiak (dyskusja) 17:21, 19 maj 2019 (CEST)

@Braniewiak W jaki sposób nazwa modelu samochodu może być pospolitą? Eurohunter (dyskusja) 17:26, 19 maj 2019 (CEST) @Eurohunter W jaki sposób nazwa modelu samochodu może być pospolitą?

A zdanie brzmiał dokładnie: W 1996 roku zadebiutował w GSMP, ścigając się fiatem cinquecento. Otóż Tomasz Witkowicz ścigał się nazwą modelu?!!! Nie! On konkretnym pojazdem - tu: fiatem, tak samo jak syrenką, oplem zafirą, fordem mondeo czy fiatem 126p. Lektura tematu jasna i prosta i ogólnie dostępna. Pozdrawiam Braniewiak (dyskusja) 20:01, 19 maj 2019 (CEST)

Zaproszenie do udziału w Tygodniu Sztukiedytuj kod

Wiadomość została wysłana, gdyż Twój nick znajduje się na specjalnej liście subskrybentów. Aby nie dostawać więcej powiadomień, usuń swoją nazwę użytkownika z listy.

Tech News: 2019-21edytuj kod

Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.

Ostatnie zmiany

Problemy

 • Opisy plików z Commons nie wyświetlały się prawidłowo na innych wiki. Na przykład brakowało opisu i informacji o licencji. Zostało to naprawione. [65][66]
 • Podczas porównywania zmian przy niektórych zmianach może pokazać się błąd. Trwają prace nad naprawą. Związane jest to z niektórymi opisami zmian. [67][68]

Zmiany w tym tygodniu

 • Nowa wersja MediaWiki będzie instalowana na wiki testowych i MediaWiki.org od 21 maja, na stronach innych niż Wikipedia i niektórych Wikipediach od 22 maja, a następnie na wszystkich wiki od 23 maja (harmonogram).

Spotkania

 • Możesz dołączyć do spotkania IRC, na którym będą udzielane porady techniczne. Podczas tego spotkania programiści-wolontariusze mogą zapytać o poradę. Spotkanie odbędzie się 22 maja o 15:00 (UTC). Zobacz jak dołączyć.

Przyszłe zmiany

 • Narzędzie do tłumaczenia treści na Wikipedii może wykorzystywać tłumaczenia maszynowe. Wbudowano system zapobiegający publikowaniu tłumaczeń bez poprawek. Ostrzega on lub blokuje wysyłanie, jeżeli będzie to niezmieniona kopia tłumaczenia maszynowego. Jeżeli ten system jest zbyt restrykcyjny lub za mało restrykcyjny, powiadom nasz zespół. [69]
 • Funkcja wbeditentity z API Wikidanych usunie wszystkie aliasy jeżeli w żądaniu poda się puste pole na alias(y). Powinno było tak działać wcześniej, ale z powodu błędu tak się nie działo. Zacznie się tak dziać od 12 czerwca. [70]


Wiadomości techniczne przygotowane przez redaktorów Tech News i wysłane przez botaDołącz do zespołuPrzetłumacz na swój językUzyskaj pomocWyraź swoją opinięSubskrybuj lub zrezygnuj z subskrypcji.

15:04, 20 maj 2019 (CEST)

Wikidata weekly summary #365edytuj kod

Here's your quick overview of what has been happening around Wikidata over the last week.
 • Development
  • Added lastrevid of entities to JSON dumps – thanks Pintoch!
  • Working to scale the Wikidata Concepts Monitor system (phab:T203366)
  • Imrpove logging in on mobile (phab:T215913)
  • More work on mobile termbox
  • Several developers from the Wikidata team attended to the hackathon, discussed with the community, gathered feedback, hacked on things together with volunteers :)

You can see all open tickets related to Wikidata here. If you want to help, you can also have a look at the tasks needing a volunteer.


Read the full report · Unsubscribe · Lea Lacroix (WMDE) 12:26, 21 maj 2019 (CEST)

Ruch PEedytuj kod

Witam. "Ruch Prawdziwa Europa - Europa Christi" to pełna nazwa - tak jak "Platforma Obywatelska Rzeczypospolitej Polskiej", "KORWiN: Koalicja Odnowy Rzeczypospolitej Wolność i Nadzieja" czy "Wiosna Roberta Biedronia". Zwyczajowo nie używamy tu pełnej nazwy, jeśli jest długa i mniej popularna od krótszej. Pawmak (dyskusja) 08:05, 27 maj 2019 (CEST)

Nie ma takiej praktyki. Nazwy artykułów noszą takie nazwy, jakie są najpopularniejsze, a żadnego chaosu ani wątpliwości tutaj nie widzę. Pawmak (dyskusja) 11:21, 27 maj 2019 (CEST) Jeśli chodzi o ugrupowania, od wielu lat obserwuję raczej coś innego. A jeżeli pełna nazwa jest po prostu poszerzona o inne słowa w stosunku do głównej, to trudno, żeby we wstępniaku zaczynać od tej krótszej. Daje się zawsze pełną, a potem w nawiasie krótsze – tak samo jak w biografiach dopisuje się tna samym początku drugie imię, którego nie ma w nazwie hasła u osób, które na co dzień go nie używają, więc na pewno nie dotyczy to tylko ugrupowań (z tym, że w infoboksie już tego drugiego imienia nie dodajemy i tu u ugrupowań praktyka też nie jest do końca jednolita, niemniej przeważa wstawianie pełnej nazwy). Pawmak (dyskusja) 16:23, 27 maj 2019 (CEST)

Wikidata weekly summary #366edytuj kod

Here's your quick overview of what has been happening around Wikidata over the last week.
 • Events
  • Past: Wikidata Labs XV in Brazil, with an introduction to lexicographical data (slides)
  • Past: Workshop for experienced editors of nl.wiktionary to explore the possibilities of lexicographical data.
 • Other Noteworthy Stuff
  • The US Library of Congress are integrating Wikidata QIDs into their authority files (blog post)
 • Development
  • Deploy the EntitySchema extension on test.wikidata.org and beta.wikidata.org
  • Remove the remaining beta feature config for constraint-suggestions (phab:T220609)
  • Introduce baserevid for conflict checking in Lexeme (phab:T217245)
  • Fix a bug making impossible to get Lexeme Forms and Senses via the API (phab:T223995)
  • Add Wikidata query service lag to Wikidata maxlag (phab:T221774)
  • Allow accessing Wikibase entities from multiple Wikibase databases (phab:T214557)
  • More work to get termbox ready for deployment
  • Add a login warning on mobile termbox editing (phab:T221831)

You can see all open tickets related to Wikidata here. If you want to help, you can also have a look at the tasks needing a volunteer.Read the full report · Unsubscribe · Lea Lacroix (WMDE) 17:14, 27 maj 2019 (CEST)

Tech News: 2019-22edytuj kod

Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.

Zmiany w tym tygodniu

 • Big changes to the replica database will happen on 3 June. Some tools on Cloud Services will stop working if the maintainers do not update them to use the new schema. This probably affects tools that query for revisions or log entries made by a user. [71][72]
 • Nowa wersja MediaWiki będzie instalowana na wiki testowych i MediaWiki.org od 28 maja, na stronach innych niż Wikipedia i niektórych Wikipediach od 29 maja, a następnie na wszystkich wiki od 30 maja (harmonogram).

Spotkania

 • Możesz dołączyć do spotkania IRC, na którym będą udzielane porady techniczne. Podczas tego spotkania programiści-wolontariusze mogą zapytać o poradę. Spotkanie odbędzie się 29 maja o 15:00 (UTC). Zobacz jak dołączyć.

Wiadomości techniczne przygotowane przez redaktorów Tech News i wysłane przez botaDołącz do zespołuPrzetłumacz na swój językUzyskaj pomocWyraź swoją opinięSubskrybuj lub zrezygnuj z subskrypcji.

17:34, 27 maj 2019 (CEST)

Zaproszenie do udziału w Tygodniu Artykułu Holenderskiego IIIedytuj kod

Wiadomość została wysłana, gdyż Twój nick znajduje się na specjalnej liście subskrybentów. Aby nie dostawać więcej powiadomień, usuń swoją nazwę użytkownika z listy.

Wikidata weekly summary #367edytuj kod

Here's your quick overview of what has been happening around Wikidata over the last week.
 • Development
  • Specify license of mediawiki/Wikibase/WikibaseLexeme ontology (phab:T216842)
  • Enable bugfix on beta for wbeditentity setting aliases to empty array (phab:T223300)
  • Use correct validator in alias changeop and provide error messages if alias is too short (phab:T223311)
  • More work on the use of special pages Special:SetAliases and Special:SetLabelDescriptionAliases with aliases containing | character (phab:T223270)
  • Add Wikidata query service lag to Wikidata maxlag (phab:T221774)
  • Fix BadMethodCallException wbgetentities when getting Lexeme subentities (forms, senses) (phab:T223995)
  • Scale the machine learning components of the WDCM system w. {text2vec} WarpLDA implementation (phab:T203366)
  • Inspect strange behavior of the WD_percentUsageDashboard (phab:T217994)
  • WDCM dashboards maintenance: eliminating the need to use the wdcm.maintable in Hive, WDCM Geo is now independent of it (with its update engine running Spark instead) and re-designed to match the WDCM standards (phab:T217994, phab:T214586, phab:T217997)
  • Further preparations for the Wikidata Languages Landscape project (phab:T221965)
  • More progress in order to get the mobile service deployed
  • Adding an IP edit warning popup for mobile termbox (phab:T221831)
  • Allowing users to ignore this popup permanently (phab:T221833)

You can see all open tickets related to Wikidata here. If you want to help, you can also have a look at the tasks needing a volunteer.

Read the full report · Unsubscribe · Lea Lacroix (WMDE) 17:06, 3 cze 2019 (CEST)

Tech News: 2019-23edytuj kod

Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.

Ostatnie zmiany

 • Można już korzystać ze wszystkich znaków we wszystkich językach afrykańskich na Wikipedii. Działa to na wersji na komputery stacjonarne. [73]
 • Dostępne jest nowe pole dla danych strukturalnych na Commons o nazwie przedstawia. Służy do wskazywania obiektów przedstawianych na zdjęciach przy użyciu elementów z Wikidanych. Cały czas trwają prace nad dalszym rozwojem. [74]
 • Niektóre narzędzia na Toolforge (serwer narzędziowy) mogą przestać działać po 3 czerwca z powodu zmian w strukturze bazy danych. Ich opiekunowie powinni je dostosować do nowego schematu tabel. [75][76]

Problemy

 • Nie będzie można edytować Wikimedia Commons przez około 30 minut 19 czerwca o 05:00 (UTC). Powodem jest naprawa problemu ze sprzętem. [77]

Zmiany w tym tygodniu

 • Niektóre wiki mają oddzielne zakładki do otwierania edycji wizualnej i edytora wikikodu, a niektóre mają domyślnie tylko jedną zakładkę. Jeżeli twoja wiki ma dwie zakładki, kliknięcie na link tworzący nową stronę otwierał zawsze edytor wikikodu. Teraz będzie otwierać ostatnio używany edytor. [78]
 • Nowa wersja MediaWiki będzie instalowana na wiki testowych i MediaWiki.org od 4 czerwca, na stronach innych niż Wikipedia i niektórych Wikipediach od 5 czerwca, a następnie na wszystkich wiki od 6 czerwca (harmonogram).

Spotkania

 • Możesz dołączyć do spotkania IRC, na którym będą udzielane porady techniczne. Podczas tego spotkania programiści-wolontariusze mogą zapytać o poradę. Spotkanie odbędzie się 5 czerwca o 15:00 (UTC). Zobacz jak dołączyć.

Wiadomości techniczne przygotowane przez redaktorów Tech News i wysłane przez botaDołącz do zespołuPrzetłumacz na swój językUzyskaj pomocWyraź swoją opinięSubskrybuj lub zrezygnuj z subskrypcji.

17:24, 3 cze 2019 (CEST)

Ad:Singles Chartedytuj kod

Ad:Singles Chart

Cześć. Ta strona nie może funkcjonować pod taką nazwą. Nawet jeśli taka nazwa jest obecnie oficjalna, to musi być dookreślenie, że lista dotyczy Irlandii. W definicji napisane jest, że nazwa Top 100 Singles jest już nieaktualna, co nie pokrywa się z tym, co widnieje w czole tej listy na oficjalnej stronie IRMY (nagłówek tabeli, nad label i WOC). Wszystkie Wikipedie mają ten artykuł nazwany Irish Singles Chart (ew. wariacje językowe), ale tylko u nas to Irlandczycy są „właścicielami” ogólnej ponadnarodowej listy przebojów, bo tak ewidentnie wskazuje tytuł strony. Zmiana jest konieczna. Nie przenoszę tylko dlatego, bo to Ty opiekujesz się listami przebojów, więc właściwy manewr pozostawiam Tobie. Pozdrawiam. --Pit rock (dyskusja) 18:45, 4 cze 2019 (CEST)

Przypominam się ze zmianą nazwy tej strony, bo sam też mogę o tym zapomnieć. Pozdrawiam. --Pit rock (dyskusja) 21:38, 18 cze 2019 (CEST) Dzięki. Zastanawiam się jednak co z tym przekierowaniem: po wpisaniu „Singles Chart” nadal trafiamy bezpośrednio na irlandzką listę :-( Może ujednoznacznienie, jeśli więcej list ma podobną nazwę, bo to chyba tylko UK (wiem nieoficjalna nazwa, ale jednak), Irlandia, w Nowej Zelandii mają Official Top 40 Singles, a w Australii Top 50 Singles. Mogę to zrobić, ale Ty masz na pewno lepszy ogląd na sprawę list przebojów. --Pit rock (dyskusja) 22:16, 18 cze 2019 (CEST)

Tech News: 2019-24edytuj kod

Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.

Ostatnie zmiany

 • Teraz tworzenie pliku PDF z artykułu na wiki robione jest przez usługę Proton. Wcześniej służyła do tego usługa Electron. Wygenerowane pliki powinny wyglądać tak samo, ale generowanie powinno działać lepiej. Obydwa wykorzystują Chromium. To inny system niż ten do zbierania kilku artykułach w książkę, a następnie stworzenia PDF. [79][80]
 • Rozszerzenie Flagged Revisions (wersje przejrzane) wykorzystuje teraz standardowe ikonki OOUI. Będą wprowadzane kolejne poprawki, związane z ich pozycjonowaniem. [81]
 • Boty i inne skrypty, które nie wysyłają informacji User-Agent je identyfikujących mogą mieć ograniczaną przepustowość. [82]

Problemy

 • Sprawdź, czy na wiki korzystających z wersji przejrzanych konfiguracja jest taka, jaka oczekiwano (czy po prostu taka jaka była kilka tygodni temu). Jeżeli nie, zgłoś to. [83]

Zmiany w tym tygodniu

 • W tym tygodniu nie będzie nowej wersji MediaWiki.

Spotkania

 • Możesz dołączyć do spotkania IRC, na którym będą udzielane porady techniczne. Podczas tego spotkania programiści-wolontariusze mogą zapytać o poradę. Spotkanie odbędzie się 12 czerwca o 15:00 (UTC). Zobacz jak dołączyć.

Wiadomości techniczne przygotowane przez redaktorów Tech News i wysłane przez botaDołącz do zespołuPrzetłumacz na swój językUzyskaj pomocWyraź swoją opinięSubskrybuj lub zrezygnuj z subskrypcji.

19:06, 10 cze 2019 (CEST)

Wikidata weekly summary #368edytuj kod

Here's your quick overview of what has been happening around Wikidata over the last week.

You can see all open tickets related to Wikidata here. If you want to help, you can also have a look at the tasks needing a volunteer.

Read the full report · Unsubscribe · Lea Lacroix (WMDE) 16:58, 11 cze 2019 (CEST)

Ekedytuj kod

Witaj, możliwe, że masz rację, przyglądając się jednak tej stronie [84] i własnoręcznie poprawiając po Tobie usunięte w trybie ekspresowego kasowania strony, mam jednak odrobinę wątpliwości. Pozdrawiam i dziękuje za radę, skorzystam na pewno-- Tokyotown8 (dyskusja) 12:16, 16 cze 2019 (CEST)

 • Witaj, nie mam pojęcia czy masz rację. Niestety dla Ciebie Twoja wiarygodność przy tego typu Twoich "osądach" w moich oczach (w kontekście przytoczonych przeze mnie przykładów) jest delikatnie mówiąc bardzo mała. Zatem proszę abyś skonsultował swoją decyzję na przeznaczonych ku temu stronach. Pozdrawiam-- Tokyotown8 (dyskusja) 12:22, 16 cze 2019 (CEST)
  • Jedyny problem jaki ja widzę to Twoje edycje, które musiałem osobiście po Tobie sprzątać plus lista, którą zamieściłem powyżej. Pozdrawiam-- Tokyotown8 (dyskusja) 12:38, 16 cze 2019 (CEST)
   • Zatem pozdrawiam ponownie i życzę powodzenia-- Tokyotown8 (dyskusja) 12:43, 16 cze 2019 (CEST)
    • Tak, widzę, dziękuje za informację, jest niewątpliwie bardzo cenna. Jeszcze raz pozdrawiam i nieustająco życzę powodzenia-- Tokyotown8 (dyskusja) 12:45, 16 cze 2019 (CEST)

Wikidata weekly summary #369edytuj kod

Here's your quick overview of what has been happening around Wikidata over the last week.

You can see all open tickets related to Wikidata here. If you want to help, you can also have a look at the tasks needing a volunteer.


Read the full report · Unsubscribe · Lea Lacroix (WMDE) 17:06, 17 cze 2019 (CEST)

Tech News: 2019-25edytuj kod

Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.

Problemy

 • Nie będzie można edytować Wikimedia Commons przez około 30 minut 19 czerwca o 05:00 (UTC). Powodem jest naprawa problemu ze sprzętem. [85]

Zmiany w tym tygodniu

 • Pliki MIDI będzie można wkrótce odtwarzać bez użycia rozszerzenia Score. Będzie je można dodawać za pomoca kodu [[Plik:Nazwa_pliku.midi]]. Potem, override_midi i override_audio przestaną działać. W zamian będzie trzeba dodać plik MIDI poniżej zapisu nutowego. [86]
 • Nowy odtwarzacz filmów wkrótce zastąpi stary. Będzie można go włączyć jako funkcja eksperymentalna w preferencjach. Potem będzie on włączony dla wszystkich jeżeli nie będzie większych problemów. [87]
 • Nowa wersja MediaWiki będzie instalowana na wiki testowych i MediaWiki.org od 18 czerwca, na stronach innych niż Wikipedia i niektórych Wikipediach od 19 czerwca, a następnie na wszystkich wiki od 20 czerwca (harmonogram).

Spotkania

 • Możesz dołączyć do spotkania IRC, na którym będą udzielane porady techniczne. Podczas tego spotkania programiści-wolontariusze mogą zapytać o poradę. Spotkanie odbędzie się 19 czerwca o 15:00 (UTC). Zobacz jak dołączyć.

Przyszłe zmiany

 • Niektóre gadżety i skrypty nadal wykorzystują stare zmienne wgEnableAPI i wgEnableWriteAPI. Ich wartość to zawsze true. Wkrótce zostaną całkowicie usunięte. Może to spowodować, że gadżety i skrypty przestaną działać. Powinny one zostać poprawione tak, aby nie korzystały z tych wartości. [88]

Wiadomości techniczne przygotowane przez redaktorów Tech News i wysłane przez botaDołącz do zespołuPrzetłumacz na swój językUzyskaj pomocWyraź swoją opinięSubskrybuj lub zrezygnuj z subskrypcji.

22:37, 17 cze 2019 (CEST)

Zaproszenie do udziału w Tygodniu Artykułu Estońskiegoedytuj kod

Wiadomość została wysłana, gdyż Twój nick znajduje się na specjalnej liście subskrybentów. Aby nie dostawać więcej powiadomień, usuń swoją nazwę użytkownika z listy.

Wikidata weekly summary #370edytuj kod

Here's your quick overview of what has been happening around Wikidata over the last week.
 • Development
  • Beginning of wb_terms migration (phab:T221764)
  • Fixed a bug with phan on Wikibase (phab:T226083)
  • Enable bugfix for wbeditentity setting aliases to empty array (phab:T223303)
  • Fix an issue with pipe character on some special pages (phab:T223270)
  • Fix an issue with removed constraint still displayed on Lexeme (phab:T223372)
  • Make edits to EntitySchema pages autopatrolled (phab:T224495)
  • Work on creating better edit summaries for wbeditentity API endpoint (phab:T224010)
  • Deploy the work environment for new mobile termbox
  • Start setting up the technical environment for Wikidata bridge

You can see all open tickets related to Wikidata here. If you want to help, you can also have a look at the tasks needing a volunteer.

Read the full report · Unsubscribe · Lea Lacroix (WMDE) 17:21, 24 cze 2019 (CEST)

Tech News: 2019-26edytuj kod

Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.

Problemy

 • Nowa wersja MediaWiki z zeszłego tygodnia nie została w pełni wdrożona z powodu problemów. Została usunięta z większości wiki we wtorek, a wiki testowych w czwartek. [89]
 • Większość wiki była powolna i czasami tylko do odczytu w zeszłym tygodniu z powodu problemów z jednym z serwerów baz danych, który został już zastąpiony działającym. [90]

Zmiany w tym tygodniu

 • Nowa wersja MediaWiki będzie instalowana na wiki testowych i MediaWiki.org od 25 czerwca, na stronach innych niż Wikipedia i niektórych Wikipediach od 26 czerwca, a następnie na wszystkich wiki od 27 czerwca (harmonogram).

Spotkania

 • Możesz obejrzeć pokaz Wikimedia Language na temat wykorzystania tłumaczeń maszynowych w projektach Wikimedia. Odbędzie się on 26 czerwca o 13:00 (UTC). Będzie dostępne nagranie do późniejszego obejrzenia.
 • Możesz dołączyć do spotkania IRC, na którym będą udzielane porady techniczne. Podczas tego spotkania programiści-wolontariusze mogą zapytać o poradę. Spotkanie odbędzie się 26 czerwca o 15:00 (UTC). Zobacz jak dołączyć.

Wiadomości techniczne przygotowane przez redaktorów Tech News i wysłane przez botaDołącz do zespołuPrzetłumacz na swój językUzyskaj pomocWyraź swoją opinięSubskrybuj lub zrezygnuj z subskrypcji.

19:30, 24 cze 2019 (CEST)

Wikidata weekly summary #371edytuj kod

Here's your quick overview of what has been happening around Wikidata over the last week.
 • Development
  • More work on preparing the technical setup for Wikidata Bridge development
  • Implement Feature Flag for Wikidata Bridge (phab:T225935)
  • Discuss the best way to connect template parameter to corresponding Wikidata property (phab:T224832)
  • Improve the documentation for Wikibase sites setup (phab:T218282)
  • Prepare the last steps for reading from new term store implementation (phab:T225603) according to the migration plan (phab:T221765)
  • Fixed a bug and reduced significantly the amount of addUsagesForPage jobs in our jobs queue (phab:T205045)
  • Removed feature flag for the bugfix for wbeditentity setting aliases to empty array (phab:T223305)
  • Decreased EntityUsageTable addUsage batch size to 100 (phab:T225500)
  • Configured query service lag for Wikidata maxlag (phab:T222193)
  • Helped fixing an issue with moving files on Commons (phab:T226672)

You can see all open tickets related to Wikidata here. If you want to help, you can also have a look at the tasks needing a volunteer.

Read the full report · Unsubscribe · Lea Lacroix (WMDE) 17:36, 1 lip 2019 (CEST)

Zaproszenie do udziału w Tygodniu Artykułu Litewskiegoedytuj kod

Wiadomość została wysłana, gdyż Twój nick znajduje się na specjalnej liście subskrybentów. Aby nie dostawać więcej powiadomień, usuń swoją nazwę użytkownika z listy.

Tech News: 2019-27edytuj kod

Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.

Ostatnie zmiany

Problemy

 • Niektóre strony ładują się wolniej u użytkowników przekierowanych do centrum danych w Amsterdamie. Trwają prace nad znalezieniem przyczyny. [92]
 • Usługa do wykonywania zapytań do Wikidanych była przeciążona między 11:50 UTC a 13:15 UTC 24 czerwca. Zostało to naprawione. [93]

Zmiany w tym tygodniu

 • Edytowanie wiki będzie na chwilę zablokowane 3 lipca o 6:00 (UTC). Spowodowane jest to koniecznością przeniesienia bazy danych. [94]
 • W tym tygodniu nie zostanie wprowadzona nowa wersja MediaWiki (kalendarz).

Spotkania

 • Możesz dołączyć do spotkania IRC, na którym będą udzielane porady techniczne. Podczas tego spotkania programiści-wolontariusze mogą zapytać o poradę. Spotkanie odbędzie się 3 lipca o 15:00 (UTC). Zobacz jak dołączyć.

Wiadomości techniczne przygotowane przez redaktorów Tech News i wysłane przez botaDołącz do zespołuPrzetłumacz na swój językUzyskaj pomocWyraź swoją opinięSubskrybuj lub zrezygnuj z subskrypcji.

23:23, 1 lip 2019 (CEST)

Wikidata weekly summary #372edytuj kod

Here's your quick overview of what has been happening around Wikidata over the last week.
 • Discussions
  • Open request for adminship: ZI Jony
 • Other Noteworthy Stuff
 • Development
  • Enabled JSONLD support for entity data (example)
  • Fixed JSON dump issue (phabricator:T226601)
  • Readded qualifier hashes in JSON output that accidentally got lost (phabricator:T227207)
  • Made sure changes on Entity Schema pages by autoconfirmed users are autopatrolled (phabricator:T224495)
  • Looked into issues with partial blocking on Wikidata entities (phabricator:T207893)
  • Adding MediaInfo as an entity type that can be used in the "allowed entity types"-constraint (phabricator:T224362)
  • Investigating an issue with the tours on Wikidata (phabricator:T223999)
  • Initial work for the edit dialog that is needed for editing of Wikidata's data from Wikipedia (Wikidata Bridge)

You can see all open tickets related to Wikidata here. If you want to help, you can also have a look at the tasks needing a volunteer.

Read the full report · Unsubscribe · Lea Lacroix (WMDE) 17:22, 8 lip 2019 (CEST)

Tech News: 2019-28edytuj kod

Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.

Ostatnie zmiany

Zmiany w tym tygodniu

 • Nowa wersja MediaWiki będzie instalowana na wiki testowych i MediaWiki.org od 9 lipca, na stronach innych niż Wikipedia i niektórych Wikipediach od 10 lipca, a następnie na wszystkich wiki od 11 lipca (harmonogram).
 • Zmieni się wygląd okienek w MediaWiki w wersji na komputery stacjonarne. Ukła dbędzie uproszczony, przyciski będą większe i bardziej wyraźne, a przyciski zamykania będą samymi ikonami. Będzie podobnie jak jest w wersji mobilnej. Zmiany mogą zostac zauważone między innymi w ContentTranslation, VisualEditor, TemplateWizard i innych narzędziach. [97]

Spotkania

 • Możesz dołączyć do spotkania IRC, na którym będą udzielane porady techniczne. Podczas tego spotkania programiści-wolontariusze mogą zapytać o poradę. Spotkanie odbędzie się 10 lipca o 15:00 (UTC). Zobacz jak dołączyć.

Przyszłe zmiany

 • Wikidane będą w trybie tylko do odczytu 30 lipca od 05:00 do 05:30 UTC z powodu przełączenia serwera. [98]
 • Zmieni się sposób nazewnictwa zrzutów Wikidanych w formacie RDF. Zmiana nastąpi od 15 lipca. [99]

Wiadomości techniczne przygotowane przez redaktorów Tech News i wysłane przez botaDołącz do zespołuPrzetłumacz na swój językUzyskaj pomocWyraź swoją opinięSubskrybuj lub zrezygnuj z subskrypcji.

22:13, 8 lip 2019 (CEST)

Zaproszenie do udziału w Tygodniu Artykułu Chemicznego IIedytuj kod

Wiadomość została wysłana, gdyż Twój nick znajduje się na specjalnej liście subskrybentów. Aby nie dostawać więcej powiadomień, usuń swoją nazwę użytkownika z listy.

Tech News: 2019-29edytuj kod

Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.

Ostatnie zmiany

 • Wersja mobilna będzie mieć więcej narzędzi do zaawansowanej edycji. Siedem kolejnych wersji językowych Wikipedii może już z nich korzystać: arabska, indonezyjska, włoska, perska, japońska, hiszpańska i tajska. Możesz je wypróbować i podzielić się opinią. [100]

Zmiany w tym tygodniu

 • Systemowe konto filtra nadużyć wkrótce wykona edycje mające poprawić filtry z błędami. Nazwa tego konta to Filtr nadużyć, ma ono uprawnienia administratora. Inne zmiany nie będa wykonywane. Dowiedz się więcej.
 • Nowa wersja MediaWiki będzie instalowana na wiki testowych i MediaWiki.org od 16 lipca, na stronach innych niż Wikipedia i niektórych Wikipediach od 17 lipca, a następnie na wszystkich wiki od 18 lipca (harmonogram).

Spotkania

 • Możesz dołączyć do spotkania IRC, na którym będą udzielane porady techniczne. Podczas tego spotkania programiści-wolontariusze mogą zapytać o poradę. Spotkanie odbędzie się 17 lipca o 15:00 (UTC). Zobacz jak dołączyć.

Przyszłe zmiany

Wiadomości techniczne przygotowane przez redaktorów Tech News i wysłane przez botaDołącz do zespołuPrzetłumacz na swój językUzyskaj pomocWyraź swoją opinięSubskrybuj lub zrezygnuj z subskrypcji.

17:30, 15 lip 2019 (CEST)

Wikidata weekly summary #373edytuj kod

Here's your quick overview of what has been happening around Wikidata over the last week.
 • Other Noteworthy Stuff
  • Structured Data on Commons: RDF output for MediaInfo is now available (example)
  • Edits with the tag #suggestededit-add 1.0 come from the suggested edit feature on Wikipedia's Android app: see the FAQ for more information
  • Property number 7000: DigitalNZ ID is live. This data aggregator has over 30 million records. The proposal was the first from Ambrosia10, a New Zealand editor.
 • Development
  • Create docker image for wdqs version 0.3.2 (phab:T226939)
  • Fix an issue with JSON output lacking qualifier hashes (phab:T227207)
  • Track number of links to schema pages (phab:T218903)
  • Disable Wikidata sitelinks in ProofreadPage namespaces (thanks to Matěj Suchánek) (phab:T227201)
  • Fix a cache issue with the language of the "check entities against this schema" link (phab:T224594)
  • Add EntitySchema extension to wikibase-docker bundle image (phab:T226152)
  • Enable JSON-LD support for Wikidata (phab:T220696)
  • Add baserevid to WikibaseLexeme API module (phab:T225073)
  • Extracting (and logging) Data Bridge parameters from edit links (phab:T226994)
  • Opening a modal with edit this link information (phab:T226996)
  • Showing the current Wikidata value in edit modal (phab:T226997)
  • Disabling interactive elements while saving on mobile termbox (phab:T222886)

You can see all open tickets related to Wikidata here. If you want to help, you can also have a look at the tasks needing a volunteer.


Read the full report · Unsubscribe · Lea Lacroix (WMDE) 17:37, 15 lip 2019 (CEST)

Wikidata weekly summary #374edytuj kod

Here's your quick overview of what has been happening around Wikidata over the last week.
 • Discussions
  • Open request for adminship: 1997kB
 • Events
  • Past: IRC office hour, July 16th (log)
  • Upcoming: Wikidata Tainan Meetup in Taiwan, July 31st (Facebook event)
 • Development
  • Fix a bug that was preventing to add multiple glosses (phab:T228080)
  • Show number of senses and forms on page information for WikibaseLexeme entities (phab:T224844)
  • Show number of statements and external identifiers on page information for Wikibase entities (phab:T224842))
  • Track number of external identifiers on Wikidata over time (phab:T224129)
  • Fix a few queries on Grafana (phab:T227788)
  • Update the query host for Grafana (phab:T218710)
  • Add support for "MediaInfo" as value for "allowed entity types"-constraint (phab:T224362)
  • Data bridge: open a modal with edit link information (phab:T226996)
  • Show the current Wikidata value in edit modal (phab:T226997)
  • Extract data bridge parameters from edit links (phab:T226994)

You can see all open tickets related to Wikidata here. If you want to help, you can also have a look at the tasks needing a volunteer.

Read the full report · Unsubscribe · Lea Lacroix (WMDE) 12:53, 22 lip 2019 (CEST)

Tech News: 2019-30edytuj kod

Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.

Ostatnie zmiany

Problemy

 • Wprowadzenie najnowszej wersji MediaWiki (1.34.0-wmf.14) zostało wstrzymane dla wiki z grup 1 i 2. [103]

Zmiany w tym tygodniu

 • Baza danych Phabricatora zostanie przeniesiona na inny serwer. Wiąże się to z czasowym wyłączeniem możliwości zapisu w czwartek 25 lipca między 05:30 a 06:00 AM UTC. Nadal będzie możliwe przeglądanie Phabricatora. [104]
 • Nowa wersja MediaWiki będzie instalowana na wiki testowych i MediaWiki.org od 23 lipca, na stronach innych niż Wikipedia i niektórych Wikipediach od 24 lipca, a następnie na wszystkich wiki od 25 lipca (harmonogram).

Spotkania

 • Możesz dołączyć do spotkania IRC, na którym będą udzielane porady techniczne. Podczas tego spotkania programiści-wolontariusze mogą zapytać o poradę. Spotkanie odbędzie się 24 lipca o 15:00 (UTC). Zobacz jak dołączyć.

Przyszłe zmiany

Wiadomości techniczne przygotowane przez redaktorów Tech News i wysłane przez botaDołącz do zespołuPrzetłumacz na swój językUzyskaj pomocWyraź swoją opinięSubskrybuj lub zrezygnuj z subskrypcji.

15:07, 22 lip 2019 (CEST)

Wikidata weekly summary #375edytuj kod

Here's your quick overview of what has been happening around Wikidata over the last week.
 • Development
  • Re-evaluate supporting dcatap namespace (feel free to give feedback)
  • Data bridge: open modal with edit link information (phab:T226996)
  • Show the current Wikidata value in the modal (phab:T226997)
  • Add editing widget/input to client edit modal (phab:T226998)
  • supporting baserevid request param in lexeme api endpoints (phab:T217245)
  • Fix new store code in order to continue the terms migration (phab:T226008)
  • Fix an issue with broken WikibaseQualityConstraints tests (phab:T228855)
  • Fix issue that used to cause many fatals on production (phab:T227450)
  • Drop wbEntity config in entity pages (phab:T85499)
  • Fix an Internal error in Recent Changes for Lexeme (phab:T228996)
  • Create better summaries for our wbeditentity endpoint (phab:T220696)
  • Respect user's preference for thumbnail sizes on Wikidata (phab:T224189)
  • Allow linking to Schemas in statements (phab:T214884)
  • Fix a bug with Wikidata Tours (phab:T223999)
  • Update accounting for WDQS lag in wikidata maxlag param (phab:T221774)
  • More work on allowing accesing one wikibase instance from another (phab:T214557)
  • Deploy the mobile termbox on test.wikidata.org and fix various bugs
  • Show progress/activity on termbox mobile if a save request is still being processed (phab:T222890)

You can see all open tickets related to Wikidata here. If you want to help, you can also have a look at the tasks needing a volunteer.

Read the full report · Unsubscribe · Lea Lacroix (WMDE) 17:18, 29 lip 2019 (CEST)

Tech News: 2019-31edytuj kod

Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.

Problemy

 • Wikidane będą w trybie tylko do odczytu 30 lipca od 05:00 do 05:30 UTC z powodu przełączenia serwera. [109]

Zmiany w tym tygodniu

 • Nowa wersja MediaWiki będzie instalowana na wiki testowych i MediaWiki.org od 30 lipca, na stronach innych niż Wikipedia i niektórych Wikipediach od 31 lipca, a następnie na wszystkich wiki od 1 sierpnia (harmonogram).

Spotkania

 • Możesz dołączyć do spotkania IRC, na którym będą udzielane porady techniczne. Podczas tego spotkania programiści-wolontariusze mogą zapytać o poradę. Spotkanie odbędzie się 31 lipca o 15:00 (UTC). Zobacz jak dołączyć.

Wiadomości techniczne przygotowane przez redaktorów Tech News i wysłane przez botaDołącz do zespołuPrzetłumacz na swój językUzyskaj pomocWyraź swoją opinięSubskrybuj lub zrezygnuj z subskrypcji.

23:42, 29 lip 2019 (CEST)

Tech News: 2019-32edytuj kod

Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.

Zmiany w tym tygodniu

 • Nowa wersja MediaWiki będzie instalowana na wiki testowych i MediaWiki.org od 6 sierpnia, na stronach innych niż Wikipedia i niektórych Wikipediach od 7 sierpnia, a następnie na wszystkich wiki od 8 sierpnia (harmonogram).

Problemy

Spotkania

 • Możesz dołączyć do spotkania IRC, na którym będą udzielane porady techniczne. Podczas tego spotkania programiści-wolontariusze mogą zapytać o poradę. Spotkanie odbędzie się 7 sierpnia o 15:00 (UTC). Zobacz jak dołączyć.

Przyszłe zmiany

 • Na razie każdy może zobaczyć adresy IP niezalogowanych edytujących. W przyszłości jednak będą bardziej ukryte. Ma to uchronić niezarejestrowanych przed zbytnią widocznością ich adresów IP. Nastąpi to dopiero po tym, jak upewnimy się, że narzędzia do walki z wandalizmami będą mogły być po tej zmianie tak samo skuteczne. Możesz przeczytać więcej na ten temat i skomentować.

Wiadomości techniczne przygotowane przez redaktorów Tech News i wysłane przez botaDołącz do zespołuPrzetłumacz na swój językUzyskaj pomocWyraź swoją opinięSubskrybuj lub zrezygnuj z subskrypcji.

15:25, 5 sie 2019 (CEST)

Wikidata weekly summary #376edytuj kod

Here's your quick overview of what has been happening around Wikidata over the last week.
 • Development
  • Fix logging for errors on wbcontentlanguages requests (phab:T228888)
  • Add request information to request timeout errors (phab:T228885)
  • Show an error message when saving fails on mobile termbox (phab:T222884)
  • Add editing widget/input to client edit modal (phab:T226998)
  • Show the current Wikidata value in the Bridge modal (phab:T226997)
  • EntitySchema datatype (phab:T214884)
  • Reduce the number of ResourceLoader modules that WikibaseClient register: (phab:T203696)
  • Reduce text returned by EntityContent::getTextForFilters (phab:T226216)
  • Fixed a bug with PHP Warning (phab:T229482)
  • Fixing a bug about value pickers being broken (phab:T229604)
  • Fixed BadMethodCallException wbgetentities when getting Lexeme subentities (phab:T223995)
  • Investigate on Graphoid issues (phab:T229236)
  • Fix issues on Wikidata Tours (phab:T214884)
  • Make logging warning or info of not finding entity for revision configurable (phab:T229574)
  • Fix Grafana Datamodel References dashboard (phab:T214894)
  • Move "Wikidata item" link outside of "toolbox" sidebar to "other projects" sidebar (phab:T66315)

You can see all open tickets related to Wikidata here. If you want to help, you can also have a look at the tasks needing a volunteer.

Read the full report · Unsubscribe · Lea Lacroix (WMDE) 17:12, 5 sie 2019 (CEST)

Wikidata weekly summary #377edytuj kod

Here's your quick overview of what has been happening around Wikidata over the last week.
 • Other Noteworthy Stuff
  • The open source geocoder w:en:Nominatim used by the OpenStreetMap project is participating in the Google Summer of Code with an internship working on integrating Wikidata as a ranking metric for its search results. Check the development blog.
 • Development
  • Fix a caching problem on termbox (phab:T228978)
  • Investigate options for termbox load testing (phab:T229790)
  • Use thumbnail preferences for thumbnail of Commons media file (phab:T224189)
  • Add tags parameter to Wikibase APIs that edit entities (phab:T229917)
  • Move "Data item" link outside of sidebar toolbox (phab:T66315)
  • Create Maintenance Script to Remove Terms in a Language from Current Revision (phab:T222606)
  • Fix Grafana Datamodel References dashboard (phab:T214894)
  • Add editing widget/input on Bridge (phab:T226998)

You can see all open tickets related to Wikidata here. If you want to help, you can also have a look at the tasks needing a volunteer.

Read the full report · Unsubscribe · Lea Lacroix (WMDE) 16:33, 12 sie 2019 (CEST)

Tech News: 2019-33edytuj kod

Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.

Ostatnie zmiany

 • Edytujący korzystający z mobilnej wersji Wikipedii mogą włączyć nowe funkcje zaawansowanego poprzez stronę z ustawieniami. Udostępni to dodatkowe linki w interfejsie, strony specjalne i narzędzia. Zachęcamy do wyrażania opinii na stronie dyskusji tego projektu. [112]
 • Z powodu braku wsparcia wolontariuszy dla skórki Błękit (Cologne Blue) opcja jej aktywacji zostanie ukryta. Ta skórka nadal będzie działać, ale zaleca się ustawić inną. [113]

Zmiany w tym tygodniu

 • Z uwagi na trwająca konferencję Wikimania nie będą w tym tygodniu aktualizowane wersje oprogramowania MediaWiki na serwerze. [114]

Spotkania

 • Możesz dołączyć do spotkania IRC, na którym będą udzielane porady techniczne. Podczas tego spotkania programiści-wolontariusze mogą zapytać o poradę. Spotkanie odbędzie się 13 sierpnia o 15:00 (UTC). Zobacz jak dołączyć.

Przyszłe zmiany

Wiadomości techniczne przygotowane przez redaktorów Tech News i wysłane przez botaDołącz do zespołuPrzetłumacz na swój językUzyskaj pomocWyraź swoją opinięSubskrybuj lub zrezygnuj z subskrypcji.

20:19, 12 sie 2019 (CEST)

Zaproszenie do udziału w Tygodniu Artykułu Iworyjskiegoedytuj kod

Wiadomość została wysłana, gdyż Twój nick znajduje się na specjalnej liście subskrybentów. Aby nie dostawać więcej powiadomień, usuń swoją nazwę użytkownika z listy.

Wikidata weekly summary #378edytuj kod

Here's your quick overview of what has been happening around Wikidata over the last week.
 • Tool of the week
  • In this new section, you can share your favourite tool with the other Wikidata users. You can add some suggestions here.
  • NameGuzzler allows you to automatically add an identical label or alias into many languages (for example, the name of a person or a place). You can define your own custom list of languages that you want to add.
 • Development
  • Fix an issue with the pop up of Wikidata Tours (phab:T223999)
  • Call WikibaseLexeme API with baserevid parameter from the UI (phab:T217245)
  • Fix a bug with CheckConstraintsJob (phab:T227450)
  • Fix a bug with wbgetentities when getting Lexeme subentities (phab:T223995)
  • Add editing widget/input to client edit modal: (phab:T226998)
  • Add tags parameter to Wikibase APIs that edit entities: (phab:T229917)
  • More work on the the production Termbox service
  • tidying up our browser test suite (phab:T229910)
  • adding browser tests for basic editing (phab:T230187)

You can see all open tickets related to Wikidata here. If you want to help, you can also have a look at the tasks needing a volunteer.

Read the full report · Unsubscribe · Lea Lacroix (WMDE) 18:51, 18 sie 2019 (CEST)

Tech News: 2019-34edytuj kod

Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.

Tech News

 • W następnych tygodniach nie będzie nowych wydań Tech News. Następne wydanie zostanie rozesłane 2 września 2019.

Problemy

 • Niektóre filtry nadużyć mogą przestać działać z powodu zmian. Będą działać tylko zmienne, które dotyczą określonej akcji, np. nie będzie działać zmienna z nazwą docelową strony jeżeli sprawdzana akcja nie jest przenoszeniem strony itp. Druga zmiana to to, że zmienne zdefiniowane w jednej gałęzi nie będą dostępne poza nią. Instrukcje jak poprawić takie filtry znajdują się tutaj.
 • Z jednego adresu IP można tworzyć tylko 6 kont na dzień. Między 12 a 15 sierpnia obniżono tę ilość do dwóch z powodu błędu bezpieczeństwa. Teraz znowu jest to sześć kont na dzień. [115]

Zmiany w tym tygodniu

 • Obowiązuje ograniczenie ilości kont zakładanych z jednego adresu adresu IP. Można jednak określone adresy IP dodać do białej listy, dzięki czemu to ograniczenie jest zniesione i można wtedy tworzyć dowolną liczbę kont. Przydaje się to na wydarzeniach, gdzie dużo nowych użytkowników uczy się edytować. Od środy adresy IP z białej listy nie będą również miały wyświetlanego CAPTCHA podczas zakładania kont. [116]
 • Nowa wersja MediaWiki będzie instalowana na wiki testowych i MediaWiki.org od 20 sierpnia, na stronach innych niż Wikipedia i niektórych Wikipediach od 21 sierpnia, a następnie na wszystkich wiki od 22 sierpnia (harmonogram).

Spotkania

 • Możesz dołączyć do spotkania IRC, na którym będą udzielane porady techniczne. Podczas tego spotkania programiści-wolontariusze mogą zapytać o poradę. Spotkanie odbędzie się 21 sierpnia o 15:00 (UTC). Zobacz jak dołączyć.

Przyszłe zmiany

 • Trwa RFC na temat utworzenia nowej grupy globalnej z uprawnieniem do edycji filtrów nadużyć. Użytkownicy w takiej grupie będą mogli poprawiać niedziałające filtry na wszystkich wiki, gdy spowodowane jest to zmianami w oprogramowaniu. Możesz dowiedzieć się więcej i skomentować.
 • Lista edycji nowicjuszy dostępna pod nazwą strony Special:Contributions/newbies nie będzie już działać. Powodem są kwestie wydajności. Teraz taka możliwość istnieje na stronie ostatnich zmian - za pomocą odpowiedniego ustawienia filtrów. [117]

Wiadomości techniczne przygotowane przez redaktorów Tech News i wysłane przez botaDołącz do zespołuPrzetłumacz na swój językUzyskaj pomocWyraź swoją opinięSubskrybuj lub zrezygnuj z subskrypcji.

17:21, 19 sie 2019 (CEST)

Wikidata weekly summary #379edytuj kod

Here's your quick overview of what has been happening around Wikidata over the last week.
 • Events
  • Upcoming: Next Linked Data for Libraries LD4-Wikidata Affinity Group call: Wikimania recap, 27 August. Agenda
 • Development
  • Deploy mobile termbox, follow-up and bug fixing
  • Deploy then rollback the move of "Wikidata item" link on clients due to cache issues (phab:T66315)
  • Work on adjusting the save button of the Entity Schema editor (phab:T230398)
  • Work on the bridge emitting button (phab:T230326)
  • Introduce a header for the bridge modal (phab:T230328)
  • Produce initial statistics/indicators for the Wikidata Languages Landscape (phab:T223119)

You can see all open tickets related to Wikidata here. If you want to help, you can also have a look at the tasks needing a volunteer.

Read the full report · Unsubscribe · Lea Lacroix (WMDE) 17:05, 26 sie 2019 (CEST)

Zaproszenie do udziału w Tygodniu Artykułu Katalońskiegoedytuj kod

Wiadomość została wysłana, gdyż Twój nick znajduje się na specjalnej liście subskrybentów. Aby nie dostawać więcej powiadomień, usuń swoją nazwę użytkownika z listy.

Wikidata weekly summary #380edytuj kod

Here's your quick overview of what has been happening around Wikidata over the last week.
 • Development
  • Adjust label of save button of the Entity Schema and add accesskey for easier editing editor (phab:T230398)
  • Get Grafana Datamodel References dashboard back up and running (phab:T214894)
  • Fix an issue in EntitySchema tests that caused some CI failures (phab:T231065)
  • Localize Wikibase API help links (phab:T231269)
  • Support tags parameter on Wikibase APIs that edit entities (phab:T229917)
  • Add in Wikidata support for sitelinks to https://nap.wikisource.org (phab:T212886)
  • Reading property terms from new store in production now (phab:T225053)
  • Adding WDQS lag to maxlag info, to avoid stress on WDQS machines (phab:T221774)
  • Implementing the fallback version of the new better edit summary messages on items through API (phab:T224010)
  • Fixing the issue of an invisible quality constrain violation indicator (phab:T227866)
  • Switching item terms to migration stage of writing to both wb_terms and the new store (phab:T225055)
  • Preparing to run migration of item terms (phab:T219123)
  • Allowing to access Wikibase entities from multiple (Wikibase) databases (phab:T214557)
  • Hiding non-supported languages in old termbox (phab:T227083)
  • Work on a new solution to move "Data item" link outside of sidebar toolbox avoiding the cache issues (phab:T66315)
  • Bridge: saving the Wikidata edit when submitting (phab:T226999)
  • Showing the current Wikidata value in the edit modal (phab:T226997)

You can see all open tickets related to Wikidata here. If you want to help, you can also have a look at the tasks needing a volunteer.


Read the full report · Unsubscribe · Lea Lacroix (WMDE) 17:03, 2 wrz 2019 (CEST)

Tech News: 2019-36edytuj kod

Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.

Ostatnie zmiany

 • Możesz korzystać z nowego interfejsu termboksa (pole z etykieta, opisem i aliasami) podczas edycji Wikidanych z urządzenia mobilnego. [118]
 • W zeszłym tygodniu zainstalowano nową wersję MediaWiki.
 • Ogłaszana poprzednio zmiana dotycząca linku do elementu Wikidanych została wycofana z powodu problemów z cache. [119]
 • Zwiększono liczbę maksymalnych wycofań (rollbacków) na minutę z 10 do 100. [120]
 • Do zaawansowanej wersji stron do przeglądania zmian (Ostatnie zmiany, Obserwowane, Zmiany w linkujących) dodano dwa nowe filtry. Te filtry dostępne są w menu przestrzeni nazw i służą do odfiltrowania jednym kliknięciem albo według wszystkich przestrzeni treści albo wszystkich przestrzeni dyskusji. [121]

Zmiany w tym tygodniu

 • Nowa wersja MediaWiki będzie instalowana na wiki testowych i MediaWiki.org od 3 września, na stronach innych niż Wikipedia i niektórych Wikipediach od 4 września, a następnie na wszystkich wiki od 5 września (harmonogram).
 • Podczas logowania oprogramowanie sprawdza czy hasło jest zgodne z polityką haseł. Od tego tygodnia będzie także reagować, jeżeli hasło będzie jednym z najpopularniejszych używanych na świecie. Jeżeli nie masz wystarczająco silnego hasła, rozważ jego zmianę na mocniejsze. [122]

Spotkania

 • Możesz dołączyć do spotkania IRC, na którym będą udzielane porady techniczne. Podczas tego spotkania programiści-wolontariusze mogą zapytać o poradę. Spotkanie odbędzie się 4 września o 15:00 (UTC). Zobacz jak dołączyć.

Przyszłe zmiany

Wiadomości techniczne przygotowane przez redaktorów Tech News i wysłane przez botaDołącz do zespołuPrzetłumacz na swój językUzyskaj pomocWyraź swoją opinięSubskrybuj lub zrezygnuj z subskrypcji.

11:07, 4 wrz 2019 (CEST)

Zaproszenie do udziału w Tygodniu Artykułu Austriackiego IIedytuj kod

Wiadomość została wysłana, gdyż Twój nick znajduje się na specjalnej liście subskrybentów. Aby nie dostawać więcej powiadomień, usuń swoją nazwę użytkownika z listy.

Wikidata weekly summary #381edytuj kod

Here's your quick overview of what has been happening around Wikidata over the last week.
 • Events
  • Upcoming: Next Linked Data for Libraries LD4 Wikidata Affinity Group call: References in Wikidata, 10 September. Agenda
 • Tool of the week
  • moveClaim allows you to move or copy claims from one item to another. This is especially useful when splitting items, or creating lots of similar items.
 • Other Noteworthy Stuff
  • Seventh birthday of Wikidata: you can start thinking about organizing a meetup in your area to celebrate the birthday, or about a present for the community!
  • The first draft of the program of the WikidataCon is now available. The content of the three main session rooms will be live-streamed and recorded for people who cannot participate in the conference.
  • Because of a database switch, Wikidata will be in read-only more on September 10th at 05:00 UTC, for max. 30min (phab:T230762)
  • Recent tool: @Wikidatabot, a Telegram bot that allows you to search for something on Wikidata from Telegram
  • New game: Wikidata Mall, a Telegram management simulation game where content is generated from Wikidata
 • Development
  • Wikidata got a high-resolution logo, thanks to Odder (phab:T230120)
  • New monolingual code languages are added, thanks to Jon Harald Søby: TLI (Tlingit), clc (Tsilhqotʹin), alc (Kawésqar), kld (Gamilaraay), peo (Old Persian)
  • Fixed a bug in constraint violations indicator that was not showing up sometimes (phab:T227866)
  • Make Lua's function mw.wikibase.entityExists return true for redirects (phab:T192462)
  • Reviewed and followed up on highlighting statements when using "#P" in URL (phab:T178745)
  • Wikidata Bridge: saving the Wikidata edit when submitting (phab:T226999)
  • Showing the label for the Property instead of the id (phab:T227759)
  • Overcoming a conceptional oversight between mediawiki and standard language codes (phab:T231833)

You can see all open tickets related to Wikidata here. If you want to help, you can also have a look at the tasks needing a volunteer.


Read the full report · Unsubscribe · Lea Lacroix (WMDE) 17:50, 9 wrz 2019 (CEST)

Wikidata weekly summary #382edytuj kod

Here's your quick overview of what has been happening around Wikidata over the last week.
 • Tool of the week
  • Hauki lets you browse existing Lexemes, add Senses to them, and easily create new Lexemes for common languages and lexical categories.