Dyskusja wikipedysty:FJ 1


Dyskusja wikipedysty:Ironupiwada w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Dyskusja wikipedysty:FJ 1) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Archiwum dyskusji

Spis treści

AnMedytuj kod

Hejka, jakbyś miał czas zerknąć na te zgłoszenia Avengers: Czas Ultrona, Avengers i Ant-Man i Osa, to będę wdzięczny ;) Pozdrawiam, Mike210381 (dyskusja) 00:35, 10 lut 2021 (CET)

Ok, dzięki ;) Mike210381 (dyskusja) 17:38, 10 lut 2021 (CET) Miałbyś czas zerknąć na Thor: Ragnarok? Zostały 2 dni do końca zgłoszenia. Pozdrawiam, Mike210381 (dyskusja) 19:23, 17 kwi 2021 (CEST) Dałbyś radę spojrzeć jeszcze na to (Strażnicy Galaktyki vol. 2) zgłoszenie ;) Pozdrawiam, Mike210381 (dyskusja) 17:09, 8 maj 2021 (CEST) Hej, dałbyś radę zerknąć na Captain America: Pierwsze starcie i Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz. Z góry dzięki ;) Mike210381 (dyskusja) 20:01, 2 cze 2021 (CEST) Dzięki za poprawki i sprawdzenie. Nie będę się wykłócał o spicy, ale mam odmienną opinię od Twojej ;) Staram się uchwycić esencję, jednak czasami lepiej, gdy ktoś inny spojrzy na pewne rzeczy, zwłaszcza przy tłumaczeniu, dlatego zwracam się do Ciebie. Mike210381 (dyskusja) 12:37, 3 cze 2021 (CEST)

WG 2021-10edytuj kod

Cześć

W imieniu Komisji Wikigrantów uprzejmie informuję Cię, że Komisja rozpoznała Twój wniosek o grant i podjęła decyzję o przyznaniu dofinansowania. Ankry (dyskusja) 05:59, 23 mar 2021 (CET)

Podziękowanie - Perła w koronieedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Gżdacz (dyskusja) 06:56, 29 mar 2021 (CEST)

Marek Piwowski - edycjaedytuj kod

Dzień dobry,

W sprawie zmian do https://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Marek_Piwowski&oldid=62813726 zostały wprowadzone na prośbę i zgodnie z autoryzowanymi informacjami otrzymanymi od M.Piwowskiego. Zmiany zostały cofnięte w związku z informacją, że "tak nie piszemy życiorysów" - proszę o konkretniejsze uwagi. Sam zainteresowany uważa, że notka biograficzna jest przygotowana w zgodzie z amerykańskimi standardami. Została także usunięta rozbudowana lista filmografii i inne elementy, wydaje się zupełnie niesłusznie. Czy ponowić wprowadzenie tamtej edycji? (była wprowadzona przed założeniem konta lub po wylogowaniu).


Nie widzę powodów do nerwów i niczego nie próbuję przeforsować. Cała edycja została usunięta, a nie tylko wspomniany fragment więc dlatego nie było jasne do czego odnosi się komentarz o formie pisania życiorysów. Tak jak wspomniałam wyżej, ja jedynie wprowadziłam treści otrzymane od osoby, której niniejszy wpis dotyczy i nie miałam, ani nie mam podstaw by je podważać. Jest to jednocześnie podrozdział "Kontrowersje", a cytowane w tym miejscu źródło odnosi się do wywiadu i nic nie sugeruje, że w tym wywiadzie wspomniane są pozostałe kontrowersje (zawarte w kolejnym, niezależnym akapicie). W związku z tym, nie wypada zarzucać w tym przypadku fałszowania źródeł. Przekażę wątpliwości dotyczące wspomnianego fragmentu. Rozumiem, że pozostałe informacje są w porządku i mogę je ponownie wprowadzić do hasła? Odnośnie wandalizmu - zapoznałam się z hasłem i moje działanie nie ma takiego charakteru, co więcej: "Każda podjęta w dobrej wierze próba ulepszenia lub utworzenia danego artykułu, choćby była nieudana, nie jest wandalizmem. Edycje wyglądające na dokonane w złej wierze, jeżeli ich szkodzący charakter nie jest jasny i oczywisty, nie są uważane za wandalizm.", liczę więc na sugestie i pomoc, a nie oskarżenia, bo chyba nie o to chodzi przy pisaniu tej wolnej encyklopedii. Nie miałam i nie mam złych zamiarów :) peace!

Ohi4fi (dyskusja) 22:50, 29 mar 2021 (CEST)Ohi4fi

Star Wars Jedi: Upadły zakonedytuj kod

Cześć. Mam prośbę - jakbyś znalazł chwilę czasu mógłbyś spojrzeć na moje zgłoszenie do DA powyższego artykułu (link: Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Star Wars Jedi: Upadły zakon)? Byłbym wdzięczny za sprawdzenie. Pozdrawiam Fruflea (dyskusja) 22:10, 31 mar 2021 (CEST)

Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera - DAedytuj kod

Cześć, mógłbym prosić w wolnej chwili o sprawdzenie artykułu do DA? Będę wdzięczny ;) Aramil Feraxa (Napisz do mnie!) 08:57, 14 kwi 2021 (CEST)

NIM (gra komputerowa)edytuj kod

Hej. Rzuciłbyś okiem w wolnej chwili na ten wątek: Dyskusja wikiprojektu:Gry komputerowe#NIM (gra_komputerowa) i napisał komentarz? Mam wątpliwości co do ency tego typu gier i nie wiem czy dawać do DNU. Pozdrawiam, Sir Lothar (dyskusja) 19:18, 4 maj 2021 (CEST)

Podziękowanie - Dekalog (cykl filmów)edytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Gżdacz (dyskusja) 06:40, 13 maj 2021 (CEST)

Ziemkiewiczedytuj kod

To nie był opis poglądów Ziemkiewicza, tylko polemika z wybranymi tezami i wypowiedziami. Gdyby chcieć to "przeredagować" w duchu NPOV, należałoby dodać 10 razy więcej treści, bo facet ma poglądy na wiele tematów i wypowiada się już chyba z 30 lat. Popik (dyskusja) 10:35, 21 maj 2021 (CEST)


Cześć.Zamiast zwracac komus uwage ([1]), mógłbyś sam po prostu przeredagowac i poprawic to co sam wczesniej napisales w biogramie Ziemkiewicza ([2]). Twoja edycja ('30 stycznia Ziemkiewicz oraz jego konwersator Marcin Wolski w programie satyrycznym W tyle wizji przypisali organizację Zagłady samym Żydom: „można powiedzieć, na gruncie języka, że to nie były niemieckie ani polskie, tylko żydowskie obozy. Bo w końcu kto obsługiwał krematoria”') to oczywista manipulacja. Może się o tym przekonać każdy, kto zajrzy do archiwum TVP. Ziemkiewicz i Wolski zwrócili uwagę na absurdalną zbitkę słowną „polskie obozy śmierci” i właśnie w tym kontekście stwierdzili, że skoro można wspominać o polskich obozach, to równie dobrze, według tej samej pokrętnej quasi-logiki, można by mówić o obozach żydowskich.

 • No to zacytuję źródło z Bilewicza: „Trzy dni później w programie satyrycznym W tyle wizji Rafał Ziemkiewicz i Marcin Wolski (dyrektor TVP 2) przypisywali Holokaust Żydom: „można powiedzieć, na gruncie języka, że to nie były niemieckie ani polskie, tylko żydowskie obozy. Bo w końcu kto obsługiwał krematoria?” (Ciastoch, 2018). Wypowiedzi te wpisują się w antysemicki wątek współsprawstwa i odpowiedzialności Żydów za Zagładę oraz przypisywanie całej grupie „udziału w polskim Holokauście”, któremu w dyskursie przeciwstawiano moralność Polaków (pomoc dla Żydów, Sprawiedliwi wśród Narodów Świata, Żegota).” Ironupiwada (dyskusja) 13:56, 22 maj 2021 (CEST)
  • Najpierw kwestia daty. Odpowiesz skad wziales date 30 stycznia? (cytat: '30 stycznia Ziemkiewicz oraz jego konwersator Marcin Wolski w programie satyrycznym W tyle wizji przypisali organizację Zagłady samym Żydom' ([3])).
    • A odpowiesz skad wziales date 30 stycznia? Proste pytanie. Prosta odpowiedź: kierując się datą prasówki. Ale to pytanie chyba nie na temat? Ironupiwada (dyskusja) 19:21, 22 maj 2021 (CEST)
     • Pytanie dotyczy twojej edycji wiec jest najbardziej w temacie. Mialem nadzieje, ze wstawiajac date opierales sie na jakims zrodle. Czy twoje tlumaczenie "Może być i 29 stycznia" (koniunkcja wyrazona operatorem logicznym "i") oznacza, ze program wyemitowano 29 stycznia i 30 stycznia? Poniedziałek 29 stycznia 2018. Emisja odbyła się w poniedziałek [5], wtedy też pojawiły się pierwsze screenshoty z wypowiedzi obu panów: Do tematu skrytykowania nowelizacji ustawy o IPN przez przedstawicieli Izraela odnieśli się również Rafał Ziemkiewicz i Marcin Wolski w poniedziałkowym wydaniu „W tyle wizji” i „W tyle wizji extra”. (wpis Wirtualnych Mediów z 31 stycznia). Ironupiwada (dyskusja) 00:59, 23 maj 2021 (CEST)
Ustalismy, ze faktyczna data emisji programu to 29 stycznia. Data wstawiona przez ciebie (30 stycznia) nie ma popracia w zrodlach. Pragne wierzyc ze teraz poprawisz date. Dalej napisales o Ziemkiewiczu i Wolskim: ([6]) Ziemkiewicz oraz jego konwersator Marcin Wolski w programie satyrycznym W tyle wizji przypisali organizację Zagłady samym Żydom....
 • Primo: W jakich zrodlach znalazles zdanie "przypisali organizację Zagłady samym Żydom"? Cytowany przez ciebie Bilewicz uzyl innego sformulowania ("przypisywali Holokaust Żydom").
 • Secundo: Bilewicz wyrazil swoje zdanie. Zgodnie z zasadami NOR nalezaloby napisac "Zdaniem Bilewicza...".
 • Tertio: Przytaczas za Bilewiczem konkatenacje dwoch skroconych wypowiedzi Wolskiego i Zimkiewicza w formie jednego cytatu (można powiedzieć, na gruncie języka, że to nie były niemieckie ani polskie, tylko żydowskie obozy. Bo w końcu kto obsługiwał krematoria). Jest to oczywista manipulacja w sytuacji gdy wiesz co i jak zostalo powiedziane (sam dales link do wirtualnemedia.pl).
- Wolski: – … można powiedzieć, na gruncie języka, że to nie były niemieckie ani polskie, tylko żydowskie obozy. Bo w końcu kto obsługiwał krematoria? - Ziemkiewicz: – No i kto w nich ginął?
 • Quatro: O powszechnym na swiecie okresleniu "polskie obozy smierci" pisze Bilewicz ktorego artykul przytaczasz jako zrodlo (rozdzial "Obozy polskie, nazistowskie czy niemieckie? Pamięć historyczna w wyszukiwaniach Google."). Dokladnie do tego problemu odniesli sie Ziemkiewicz i Wolski (bo skoro można mowic o polskich obozach, to równie dobrze, według tej samej pokrętnej logiki, można by mówić o obozach żydowskich.) 83.29.74.220 (dyskusja) 04:22, 23 maj 2021 (CEST)
Zdaje się, że ktoś już załatwił problem: [7]. Ironupiwada (dyskusja) 10:08, 23 maj 2021 (CEST) Niestety, problem nadal istnieje [8]. Pragne wierzyc, ze poprawisz teraz akapit ktorego jestes autorem. I uczynisz to zgodnie z zasadami Wikipedii (NOR, NPOV). 83.29.74.220 (dyskusja) 12:28, 23 maj 2021 (CEST) Dzisiaj nie da rady, edycje są zablokowane na poziomie administratorskim. Ironupiwada (dyskusja) 13:01, 23 maj 2021 (CEST) PS. Kłódka została założona na 6 czerwca, jeżeli więc chcesz odwołać się do tutejszej dyskusji w celu wprowadzenia zmian, to już bardziej kontaktuj się z adminami. Ironupiwada (dyskusja) 13:05, 23 maj 2021 (CEST) Czy mam rozumiec, ze po 6 czerwca poprawisz akapit ktorego jestes autorem zgodnie z zasadami Wikipedii (NOR, NPOV)? 83.29.74.220 (dyskusja) 11:04, 24 maj 2021 (CEST) Po 6 czerwca, gdy tylko blokada zostanie zdjęta. Może też się zdarzyć, że admini przez ten czas wypracują konsensus w sprawie treści artykułu; jako redaktor nie mam uprawnień do edycji artykułów, na które nałożona została czerwona kłódka. Ironupiwada (dyskusja) 13:53, 24 maj 2021 (CEST)

Podziękowanie - Dekalog IIedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Aramil Feraxa (Napisz do mnie!) 05:19, 22 maj 2021 (CEST)

Ziemkiewicz - sekcja "Poglądy"edytuj kod

Do biogramu Ziemkiewicza dodałes sekcję "Poglądy" [9]. Napisales tam m.in.:

Uznaje też za Piotrem Zychowiczem, że Polska przed wybuchem II wojny światowej powinna była zawrzeć taktyczny sojusz z III Rzeszą przeciwko Związkowi Radzieckiemu

Jako źródło podałes: Mikołaj Mirowski. Tragedia II Rzeczypospolitej to nie samobójstwo. „Znak”. 716, s. 111–115, 2015 (ang.).

Problem w tym, że Ziemkiewicz twierdzi, że takiej tezy nigdy nie postawił.

Do kategorii "holocaust distorter" zakwalifikowano mnie jako głosiciela tezy, że w II Wojnie Światowej Polska powinna znaleźć się po stronie Niemiec przeciwko Związkowi Sowieckiemu. Problem w tym, że ja takiej tezy nigdy nie postawiłem, ale ponieważ książka Piotra Zychowicza ukazała się wcześniej od mojej, więc mędrcom podobnym sporządzającemu listę czytać się jej już nie chciało. Zychowicza też zresztą nie, poza jednym, pierwszym akapitem”.

[10]

Ponieważ obowiązek wykazania weryfikowalności informacji spoczywa na użytkowniku, który ją dodaje, zacytuj proszę stosowny fragment z podanego przez ciebie źródła który dowodzi podanej przez ciebie tezy że: Ziemkiewicz uznaje, że Polska przed wybuchem II wojny światowej powinna była zawrzeć taktyczny sojusz z III Rzeszą 83.29.55.240 (dyskusja) 12:33, 27 maj 2021 (CEST)

"Jakie piękne samobójstwo Rafała Ziemkiewicza to więcej niż kontynuacja tez zawartych w głośnych książkach Piotra Zychowicza Pakt Ribbentrop-Beck i Obłęd ’44. Ziemkiewicz nie tylko wspiera „rewizjonistyczne” opinie swojego redakcyjnego kolegi z tygodnika „Do Rzeczy”, ale idzie o krok dalej. Autor bez pardonu rozprawia się z XIX-wiecznymi polskimi powstaniami, negatywnie ocenia czasy II Rzeczypospolitej, głównie rządy sanacji, wreszcie ostro krytykuje uległy wobec aliantów, „marionetkowy” rząd Władysława Sikorskiego, a potem Stanisława Mikołajczyka. [...] Autor powtarza tezę Zychowicza, iż rząd polski, odrzucając żądania Hitlera, popełnił kardynalny błąd, istniała bowiem możliwość „taktycznego” porozumienia z III Rzeszą, dzięki któremu można było uniknąć wojny, a co za tym idzie: strat, na które podczas kampanii wrześniowej i późniejszej brutalnej niemieckiej okupacji Polska się skazała." (s. 111, 114) Ironupiwada (dyskusja) 12:40, 27 maj 2021 (CEST) a, i jeszcze jedno, żeby nie być gołosłownym – oto cytat z Jakiego pięknego samobójstwa Ziemkiewicza:

Częścią prawdy jest to, że przyniosła nam zagładę dlatego, że znaleźliśmy się po niewłaściwej, niezgodnej z naszymi interesami stronie, a co gorsza, znaleźliśmy się w niej jako armia lwów dowodzonych przez barany, armia tym bardziej skazana na zagładę, im bardziej bohatersko starała się wykonać niewykonalne zadania, przez baranie przywództwo wyznaczane. Prawda jest taka, że powinniśmy byli zawrzeć sojusz nie z cynicznymi kłamcami i tchórzami Chamberlainem i Daladierem, ale z Hitlerem.

Ależ to sojusz z diabłem! – krzykną na to bajkopisarze. Tak, oczywiście. I co z tego? Poza jedną jedyną Polską jakoś nikt wtedy zawieraniem sojuszu z diabłem się nie brzydził. Tak, Hitler był diabłem, ale Stalin o wiele, wiele większym. I jakoś płaszczył się przed nim i prezydent pouczających wszystkich o demokracji Stanów Zjednoczonych, i premier Wielkiej Brytanii. Przyszło im to o tyle łatwiej, że sami byli diabłami. Tak się złożyło, że w swoich krajach, na swoich stanowiskach nie mieli możliwości popełniać zbrodni masowych (choć właściwie masakra w Mers el-Kebir zasługuje na to miano) – ale dla realizacji swych politycznych zamierzeń nie gardzili ani kłamstwem, ani skrytobójstwem, ani skazywaniem na śmierć całych narodów, jeśli tylko były mniejsze od Narodu Zwycięzców. Można gdybać, jak by nas traktował Hitler, gdybyśmy stali się jego sojusznikami, czy raczej może przy tej różnicy potencjałów – wasalami. Ale to, że Churchill z Rooseveltem posunęli się do zamordowania polskiego premiera, skoro wymknął im się spod kontroli, żadnego gdybania nie wymaga.

Ironupiwada (dyskusja) 13:13, 27 maj 2021 (CEST)

Dziekuje za podanie tych fragmentow. Mam dwie uwagi: * Aby byc w zgodzie z NOR należałoby napisac: Zdaniem Mikołaja Mirowskiego Ziemkiewicz powtarza tezę Zychowicza, iż (...) i podac zrodlo. * Aby byc w zgodzie z NPOV należałoby dodac: Ziemkiewicz twierdzi, że takiej tezy nigdy nie postawił. i podac zrodla -> [11] [12].

83.29.55.240 (dyskusja) 21:40, 27 maj 2021 (CEST)

Dziękuję, będę miał to na uwadze przy ponownej redakcji artykułu. Ironupiwada (dyskusja) 21:44, 27 maj 2021 (CEST)

Lista światowego dziedzictwa UNESCO w Libiiedytuj kod

Witaj! Czy mógłbyś ocenić powyższy artykuł pod kątem przyznania mu tytułu Listy na Medal? Pzdr. Kobrabones (dyskusja) 00:47, 6 cze 2021 (CEST)

Na podstawie artykułu: "Dyskusja wikipedysty:FJ 1" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy