Dyskusja wikipedysty:Fcz3


Dyskusja wikipedysty:Fcz3 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Podstawowe informacje o działaniu w Wikipediiedytuj kod

Jeśli chcesz włączyć się do tworzenia Wikipedii, przeczytaj…

… jak tworzyć artykuły?
Zanim zaczniesz edytować artykuły, poświęć nieco czasu na zapoznanie się z wypracowanymi przez nas zasadami: Należy pamiętać, że odrębne artykuły można tworzyć dla istotnych tematów (→ zobacz wytyczne dotyczące encyklopedyczności). Wikipedię można edytować na dwa sposoby. Edytor wizualny jest prostszym, bardziej intuicyjnym narzędziem. Z kolei edytor kodu źródłowego daje dostęp do bardziej zaawansowanych funkcji. Można łatwo przełączać się między nimi. Najłatwiej jest nauczyć się edytowania w praktyce, dlatego też po wykonaniu wybranym sposobem kilku edycji testowych w swoim brudnopisie, śmiało edytuj strony!
… gdzie szukać pomocy?
W naszych szeregach mamy przewodników, którzy pomogą Ci w Twoich pierwszych edycjach. Wikipedyści odpowiedzą na pytania dotyczące edytowania Wikipedii. Możesz zadać je tutaj. Jeżeli chcesz samodzielnie szukać stron pomocy, zacznij od tej strony (znajdziesz ją zawsze w menu po lewej: „Dla wikipedystów” ⇒ „Pomoc”). Możesz też ustawić własne preferencje m.in. dotyczące wyglądu stron i ułatwień w edytowaniu (tu kilka słów wyjaśnienia).
… jak się komunikować?
Komunikując się na stronach dyskusji, ale nie w artykułach, podpisujemy się poprzez wpisanie czterech tyld (~~~~). Po zapisaniu strony w miejsce tyld pokaże się Twój podpis: nick z datą edycji (tak jak mój na dole). Chcąc skontaktować się z innym wikipedystą, wpisz się na jego stronie dyskusji. Wtedy otrzyma on komunikat o wiadomości (taki jak Ty przed chwilą) i będzie mógł Ci odpowiedzieć. Powiadomienie o wiadomości zostanie mu wysłane także wtedy, jeśli pisząc w innym miejscu niż jego strona dyskusji (np. na stronie dyskusji artykułu lub w Kawiarence), użyjesz szablonu {{re|nick}}, w miejscu "nick" wpisując jego nazwę użytkownika. Pozwala to na wygodne prowadzenie dyskusji w jednym miejscu. Jeśli chcesz, napisz coś o sobie na swojej stronie użytkownika.

-- Tar Lócesilion (queta) 15:36, 26 sty 2021 (CET)odpowiedz

Re: Standardy wikiedytuj kod

Dziękuję za miłe słowo, dobrze wiedzieć, że jest to dostrzegane ;) Dziękuję Ci też za porady, będę zwracał na to uwagę, z małym wyjątkiem - praktyka oddzielania przypisów i linków zewnętrznych + ewenetualnie uwag, jeśli są, jest stosowana od dawna w wielu hasłach motoryzacyjnych, nie będąc zarazem moją inicjatywą. Nigdy jej nie podważałem, bo ma doskonałe uzasadnienie - usuwając szablon "clear", przypisy "wskakują" w treść na wysokość infoboksu i tworzą bałagan, a tak mamy zawsze podsumowanie na desktopowym widoku znajdujące się w tym samym miejscu, bez ryzyka, że się rozjedzie, chowając między infoboksem lub co gorsza - także zdjęciami. Dziwne, że nie jest to standard, ale myślę, że warto nad tym pracować w celu poprawy przejrzystości haseł.


Michge (dyskusja) 19:33, 17 lut 2021 (CET)odpowiedz

Na podstawie artykułu: "Dyskusja wikipedysty:Fcz3" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy