Dyskusja wikipedysty:Grzellu


Dyskusja wikipedysty:Grzellu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Witaj w Wikipedii!edytuj kod

Wstawianie podpisu

Jeżeli chodzi o komunikację, to tu jest jedna ważna sprawa. Na stronach dyskusji, głosowaniach itp. podpisujemy się poprzez wpisanie ~~~~ (czterech tyld) – można w tym celu użyć odpowiedniego przycisku na pasku, który pojawia się nad polem edycji (patrz ilustracja obok). Po zapisaniu pokaże się Twój nick z linkiem do twojej strony użytkownika i strony dyskusji oraz dokładna data.


Aby szybko dostać odpowiedź na nurtujące cię problemy związane z działaniem w Wikipedii, możesz też zadać pytanie na stronie dla nowicjuszy, zapytać któregoś z aktywnych administratorów. Możesz też zgłosić się po przewodnika. Najszybciej jednak uzyskasz odpowiedź, gdy zapytasz nas na kanale IRC: irc://chat.freenode.net/wikipedia-pl.

A poza tym śmiało edytuj strony! Nie zapomnij też skonfigurować preferencji własnego konta. Polecamy szczególnie przetestowanie gadżetów zrobionych z myślą o ułatwieniu edytowania stron.


Obejrzałem klika Twoich edycji i mam klika pytań:

  • Czy nie lepiej było jednak zostawić Mitte czy też może Berlin Mitte i opisać tam właśnie rewolucję, która dokonała się w 2001 roku? Wydaje mi się, że to mógłby być dobry artykuł opisujący Mitte w obu tych znaczeniach (pomijam fakt, że różnych Mitte mamy wiele w innych miastach).
  • Czy zamierzasz pisać o poszczególnych ulicach i placach Berlina, np. o znanej Kochstraße? Nie jestem pewien, czy trzeba było przenosić wszystkie stacje metra pod artykułu z dopiskiem (metro berlińskie). W zasadzie dopisków w nawiasie używamy w sytuacji, gdy unikamy problemu niejednoznaczności z istniejącym artykułem - a na razie przynajmniej tych artykułów nie ma.

 « Saper // @dyskusja »  02:24, 26 kwi 2009 (CEST)

No dobrze, załóżmy że damy nowe nazwy artykułom o stacjach w Berlinie. Dla każdej z nich trzeba sprawdzić linkujące do strony, np. Specjalna:Linkujące/Kochstraße (metro berlińskie). Przy takich przenosinach zwykle załatwia sprawę poprawienie Szablonu:Linia U6 metra berlińskiego. Takie przenosiny ułatwiają nam tzw. boty (roboty), czyli programy, które zamiast człowieka dokonują zmiany w wielu artykułach automatycznie. Wiecej informacji na ten temat na stronie Wikipedia:Boty, zaś prośby o wykonanie jakiejś pracy zgłasza się na stronie Wikipedia:Zadania dla bota. Niestety liczyć się trzeba z tym, że wikipedyści prowadzący boty będą się zastanawiać również, czy taka zmiana ma sens - więc bądź przygotowany z dobrym uzasadnieniem, dlaczego Twoim zdaniem taką zmianę warto wprowadzić. Jeżeli zaś chodzi o Mitte, to po pierwsze, skąd wziąłeś nazwę "poddzielnica"? Niemcy odróżniają w tym przypadku jak rozumiem dzielnicę wynikającą z tradycji (Stadtteil) od dzielnicy administracyjnej (Regierungsbezirk). Wydaje mi się, że na razie nie ma sensu się rozdrabniać bo i lepiej stworzyć jeden artykuł Berlin-Mitte opisujący różnicę między nimi i historię dzielnicy Mitte. Gdy informacji będzie wystarczająco wiele, wtedy proponowałbym podział na dwa artykuły, tak jak u Niemców.  « Saper // @dyskusja »  13:35, 28 kwi 2009 (CEST)

Mohrenstraße (Berlin)edytuj kod

Witaj! Twoja edycja nowego artykułu powiodła się, jednak w obecnej postaci nie spełnia on wymagań artykułu encyklopedycznego. Przeczytaj, jak stworzyć poprawnie nowy artykuł oraz zapoznaj się z zasadami encyklopedyczności. Jeżeli chcesz, aby artykuł miał swe miejsce w Wikipedii, opisz go szerzej i podaj źródła.Masur juhu? 16:45, 26 kwi 2009 (CEST)

Na podstawie artykułu: "Dyskusja wikipedysty:Grzellu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy