Dyskusja wikipedysty:Grzes1966/Archiwum3


Dyskusja wikipedysty:Grzes1966/Archiwum3 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Dyskusja wikipedysty:Grzes1966 Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści

Szablonyedytuj kod

Przepraszam, ale w ogóle się na nich nie znam. Polecam Malarza pl za to. Ja serio nie wiem jak dodać pojedyńczą linię w szablonie poprawnie :/ Masur juhu? 20:46, 7 sty 2012 (CET)

Re: infoboxyedytuj kod

Czasopismo poprawiłem. JW z różnych powodów zostawiam w spokoju, choć cały czas mam w obserwowanych. Jeżeli chodzi o numer jednostki to moim zdaniem jeżeli w ogóle to należy linkować do tego artykułu opis pozycji w infoboxie a nie numer. ~malarz pl PISZ 19:36, 10 sty 2012 (CET)

czerwony sztandaredytuj kod

[1] - czy jest potrzeba akcentowania w tym przypadku ludowości? Coś mi mówi ze jednostki PSZ, AK, itp raczej nie były wyróżniane tym orderem. Oczywiscie moge sie mylic--keriM_44 (dyskusja) 18:44, 14 sty 2012 (CET)

oj - aż tak baardzo mi to w tej formie nie przeszkadza:)...Pomyslalem ze przydałaby sie w tym przypadku i kategoria nadrzedna "jednostki WP wyróźnione..." to dla ciągłości kategorii o orderach radzieckich przyznawanych jednostkom WP. Ale co mi tam...--keriM_44 (dyskusja) 19:06, 14 sty 2012 (CET)
 • z tymi jednostkami wojskowymi jest problem... dla tzw przecietnego czytelnika oczywiscie nie, ale... sam wiesz ze jednostka wojskowa to termin nie zawsze pasujacy do dywizji(ZT) i wyżej (ZO):(. Dlatego nieoficjalnie piszę "jednostki wojska (polskiego)" - tez nie najszcesliwszy termin. Niech sobie bedą jednostki..--keriM_44 (dyskusja) 19:12, 14 sty 2012 (CET)
  • przyznam szcerze ze... w kategoryzowaniu zdałbym się na Ciebie:). Oczywiscie, ze nie mozna wsystkiego precyzyjnie nazwać jednym zdaniem, ale opisac już mozna...... Jak nazwiesz kategorie - bedzie dobrze. Każdy termin obarczony jest pewnym brakiem precyzji: jednostka, jednostka wojskowa, jednostka wojska, oddział...hm... Orzełek lub reszka i bedzie bingo:). Oczywiscie warto byłoby juz później zadbac o konsekwencje w pokrewnych kategoriach--keriM_44 (dyskusja) 19:32, 14 sty 2012 (CET)
 • zgadzam sie z Toba...i redakcja mogła przeciez miec status jednostki. Przecież i "status" JW mógł ewoluowac na przestrzeni lat...--keriM_44 (dyskusja) 20:00, 14 sty 2012 (CET)

nie wiem:(

termin: SZ ZSRR na pewno powstał nieco póżniej niż koniec II WS. "Jednostki wojskowe Armii Radzieckiej odznaczone..", hm wcześniej była "czerwona" i cześć jednostek otrzymała odznaczenia wchodzac w skład właśnie w ACz. "Radzieckie (sowieckie) jednostki wojskowe odznaczone odznazceniami radzieckimi (sowieckimi)" .. . troche masło maslane , ale:). Rozumiem dlaczego pytasz hi hi:). Oczywiscie może być nas dwóch. Ja w tych sprawach jestem minimalistą i Twoja propozycja też jest do przyjecia z odpowiednim opisem typu bla bla bla... kategoria zawiera w sobie również jednostki RKKA okresu do 1947(?). Kto chce niech poprawi na lepsza nazwę, a kategoria tego typu jest potzrebna.--keriM_44 (dyskusja) 20:40, 14 sty 2012 (CET)

Ludwik Ząbkowskiedytuj kod

OK. Podczas dodawania zdjęcia miałem pewne wątpliwości, ponieważ są na nim dwie osoby z których jedna (pewnie ta właściwa) stoi profilem i jej postać jest niewyraźna. Pomyliłem się :) cóż każdemu może się przytrafić. Dzięki za korektę. Pozdrawiam Jurek281 (dyskusja) 19:06, 14 sty 2012 (CET)

Mapki bitewedytuj kod

Ustaliliśmy z Loniem ze "mapki mają być". Jest nas już dwóch:) O ile pamiętam Lonio dość logicznie tłumaczył (m.in. Tobie) potrzebe ich prezentowania w kazdym artykule z osobna. Podzielam jego pogląd, ze "leniwy" czytelnik XXI wieku nie bedzie chciał wertowac całej wikipedii. Rzuci tylko okiem i to mu wystarczy. Stąd koniecznośc mapek w artykułach o jednostkach wojska--keriM_44 (dyskusja) 21:14, 14 sty 2012 (CET)

 • Masz prawo mieć swoje zdanie. Masz prawo je wypowiadać. To wolny kraj. Niestety, w tym przypadku nie podzielam Twojej opinii. Lonio też już wyraził swoją. Jak zartobliwie napisałem wyzej - zgadzam się z jego zdaniem. Jesli zart jest niezrozumiały - wybacz. W stosunku do ciebie tez napisałem "jest nas dwóch", a szwagrem nie jestes:)--keriM_44 (dyskusja) 21:52, 15 sty 2012 (CET)

wojska rakietoweedytuj kod

Oddziały artylerii rakietowej to artyleria, nie wojska rakietowe--keriM_44 (dyskusja) 20:22, 16 sty 2012 (CET)

Jan Dudziński i inne biografie legionoweedytuj kod

Witaj. mam takie pytanie techniczne. Czy masz jakieś źródła, linki do stron, Monitorów Polskich? Gzie można znaleźć listy nadań Virtuti Militari? Głównie chodzi mi o okres nadań za lata 1914-1918. Pozdrawiam --Pablo000 (dyskusja) 16:54, 17 sty 2012 (CET)

Dziękuję, dzięki Tobie i Kerimowi powstało nowe hasło :) Eugeniusz Łada, proszę o poprawę i ewentualne uzupełnienie. --Pablo000 (dyskusja) 18:30, 18 sty 2012 (CET)

płk Józef Rymutedytuj kod

Dziękuję za zainteresowanie biogramem i jego uzupełnienie. Czy ma Pan dostęp do materiałów dotyczących powojennej kariery wojskowej płk.Rymuta. Czy są dostępne jakieś dokumenty na temat jego tragicznej śmierci na poligonie? Pozdrawiam. Annamika5 (dyskusja) 21:14, 17 sty 2012 (CET)

Karol Krzysztof Bokalskiedytuj kod

Dziękuję za uzupełnienie :) Pozdrawiam i postaram się podrzucać więcej. --Pablo000 (dyskusja) 22:11, 23 sty 2012 (CET)

Werdykt Komitetu Arbitrażowegoedytuj kod

Witaj. Chciałbym powiadomić Cię, iż Komitet Arbitrażowy rozpatrzył wniosek o arbitraż (9/2011) Sprawa wikipedysty AndrzejzHelu, w którym występowałeś jako jedna strona sporu. Proszę o zapoznanie się z werdyktem, szczególnie ze środkami ustanowionymi przez Komitet. W przypadku niejasności, zgodnie z Regulaminem KA, możesz wystąpić do Komitetu o interpretację rozstrzygnięcia zawartego w werdykcie, które odnosi się bezpośrednio do Ciebie. Sebk. let’s talk 23:11, 31 sty 2012 (CET)

Szaniawskiedytuj kod

Po raz kolejny dziękuję za uzupełnienia i poprawki. Podrzucam jeszcze Jerzy Younga de Lenie, Michał Lauer, Władysław Śpiewak. Pozdrawiam --Pablo000 (dyskusja) 20:03, 6 lut 2012 (CET)

Cudzysłowyedytuj kod

W tej edycji, tej, tej i innych zmieniłeś poprawne cudzysłowy na znaki cala. Czy można poznać przyczynę? I czy możesz tego zaniechać? Beno @ 02:21, 12 lut 2012 (CET)

Pseudonimyedytuj kod

W tej edycji wprowadziłeś niepoprawną pisownię pseudonimu. Pseudonimy podaje się tylko w cudzysłowie. Dodatkowa kursywa jest błędem. Proszę tego nie robić. Beno @ 02:26, 12 lut 2012 (CET)

Dwa hasełka do uzupełnienia :)edytuj kod

Adam Obtułowicz i Kazimierz Bigda -możesz spojrzeć i ewentualnie uzupełnić? pozdrawiam. --Pablo000 (dyskusja) 21:28, 25 lut 2012 (CET)

1 Pułk Rozpoznawczyedytuj kod

Zlepek oddział rozpoznawczy nie jest najszczesliwszy bo istnie element ugrupowania bojowego o nazwie oddział rozpoznawczy. Sadzę, ze termin "jednostka rozpoznawcza" tez brzmi dobrze (z zachowaniem linkowania do oddział)--keriM_44 (dyskusja) 22:59, 25 lut 2012 (CET)

ppłk. dypl. Włodzimierz Brayczewski (d-ca 14 PP)edytuj kod

witam Widzę że Pan dokonał korekt w artykule o ppłk. dypl. Włodzimierzu Brayczewskim, który chyba ja zainicjowałem. Z ich treści wnioskuję że posiada Pan dostęp do szczegółowych źródeł. Dodałem krótkie biogramy dowódców batalionów w 14 PP (II RP), majorów: Józefa Rodzenia, Piotra Kundy i Jana Łobzy - może mógłby Pan je zweryfikować i poprawić. Posiadam ze zbiorów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku skany zdjęć kadry dowódczej 14 PP (bez praw do opublikowania). Gdyby ktoś z obeznanych w Wikipedii mi pomógł to wykupiłbym prawa do niektórych zdjęć, żeby je opublikować w Wikipedii jako ilustracje do odpowiednich artykułów, w pierwszej kolejności ppłk. Brayczewski.

Ad:27_Wołyńska_Dywizja_Piechotyedytuj kod

Ad:27_Wołyńska_Dywizja_Piechoty

Jaki sens ma tutaj ta kategoria? A. Bronikowski zostaw wiadomość 21:36, 18 mar 2012 (CET)

Odznaczenia pośmiertne ofiar zbrodni katyńskiejedytuj kod

Witaj! Mam pytanie dotyczące Twojej edycji na stronie kategorii Kategoria:Żołnierze Wojska Polskiego zamordowani w Katyniu, por. [2]. Pytanie jest takie: Kto i kiedy nadał „Krzyż Kampanii Wrześniowej 1939 r.” ofiarom zbrodni i jakie jest na to źródło? Problem polega na tym, że w tej chwili w haśle głównym, Zbrodnia katyńska, jest informacja, że Prezydent RP na Uchodźstwie w Londynie Stanisław Ostrowski nadał dekretem z dnia 11 listopada 1976 roku zbiorowo Order Virtuti Militari (nr 14384) żołnierzom polskim zgładzonym w Katyniu i innych nieznanych miejscach kaźni, dla upamiętnienia ofiary ich życia, w imię Niepodległości Polski wraz ze źródłem (por. Ostatnia droga, Białystok 1998, s. 9. ​ISBN 83-909948-0-1​), a informacji o Krzyżu Kampanii Wrześniowej nie ma, więc należałoby ją dodać do hasła głównego. Tak samo na stronie kategorii nie ma informacji o VM - ją także należałoby dodać. No i kolejny problem: Jaki jest zakres nadania Krzyża Kampanii Wrześniowej? Czy nie nadano go zamordowanym w Charkowie i Twerze (sugeruje to Twoja edycja, gdyż umieściłeś to tylko przy zabitych w Katyniu, a nie w kategorii Kategoria:Żołnierze Wojska Polskiego zamordowani w Charkowie)? Na pewno należałoby to uporządkować, ale do tego potrzebne jest źródło i treść dekretu o nadaniu. Pozdrawiam. Dodsosk (dyskusja) 10:30, 27 mar 2012 (CEST)

 • Witaj! Dzięki za odpowiedź. Zauważyłem już Twoją edycję w haśle głównym. A czy ten akt nadania jest gdzieś dostępny w formie cyfrowej? Dziennik Ustaw RP Nr 2 z 10 kwietnia 1986 r. musi być w Bibliotece Narodowej w Warszawie (por. katalog BN), więc oczywiście można tam pójść, ale dostępność cyfrowa znacznie przyśpieszyłaby sprawę. Pozdrawiam. Dodsosk (dyskusja) 08:11, 29 mar 2012 (CEST)
Witaj Dzięki za link. Wstawiłem go do hasła głównego, by każdy mógł szybko samodzielnie sprawdzić, jak wygląda akt nadania. Pozdrawiam. Dodsosk (dyskusja) 09:29, 30 mar 2012 (CEST)

Przypisyedytuj kod

Mieczysław Wełna, Odznaki i oznaki Ludowego Wojska Polskiego s. 93 błędnie podał, że oznakę stanowi fantazyjna litera, a tło jest czarne. itp.

To nie jest przypis. To ocena, do której nie masz prawa. Jesli podał błednie - znajdź inne źródło i napisz obok inną wersje podając własciwy przypis. Wikipedia nie jest od określania prawdy absolutnej...... itd.--keriM_44 (dyskusja) 20:22, 31 mar 2012 (CEST)

Tak - zupełnie przy okazji - wiesz co to jest pmk? - własnie - to samo co kbkak--keriM_44 (dyskusja) 20:22, 31 mar 2012 (CEST)

 • Oczywiście ze kwestionuję wszystkie Twoje wpisy nie mające pokrycia w źródłach. Na tym polega wikipedia. Facet napisał ksiażkę. Mozna się na nim opierac. Nie ma w niej "samych głupot". Wydało Ossolineum. Gdzie jest napisane, że oznaki w w. zmech są granatowe, a nie czarne? Na zdjeciu tego nie widać. Fantazyjna litera - tak napisano, a o harfie nie (prywatnie - widze harfę, ale co to ma do rzeczy). TU o weryfikowalnosci i prawdzie absolutnej [3] wszystko opisali. Przypis - własnie tak - należy odnieśc sie do bibliografii, a nie uprawiac "twórczosć własną". Twoja i moja racja nie jest na wiki az taka wazna.

Chce bardzo wyraźnie powiedzieć. Ja - Mirek X zgadzam się z wiekszościa Twoich mertyorycznych poprawek (bo sie na tym ciut znam), ale... nie chciałbym, by na wikipedii panowała zasada - pisac kazdy może ( oczywiscie nie dotyczy Ciebie))). Stąd mój apel o źródła.

ps. To jest kolor granatowy [4]. Czy aby napewno takie naszywki nosił zmech i wow?. Być moze miał nosic...Zdjęcia nie wykazują różnicy miedzy zmech a panc. pistolet maszynowy (kałasznikowa). Nazwa jak nazwa. Co jest karabinkiem a co pm-em? Głowią sie tuzy teorii strzelań:) --keriM_44 (dyskusja) 00:31, 1 kwi 2012 (CEST)

Znak pancernyedytuj kod

Przekonuje mnie znak wytłoczony na legitymacji. Wzorowałem się na grawerze Panasiuku [5] – ostatni w górnym wierszu. W wolniejszej chwili poprawię. Dzięki lonio17 (dyskusja) 00:05, 1 kwi 2012 (CEST)

VMedytuj kod

Cześć, w tej edycji hasła o 6 PDP umieściłeś w szablonie miniaturkę krzyża Virtuti Militari. W tekście hasła nie ma wzmianki o odznaczeniu sztandaru dywizji tym orderem. Jednostka powstała po wojnie, czy chodzi o wojenne odznaczenie któregoś z jej pododziałów? Przydałaby się informacja w tekście. Pozdrawiam, steifer (dyskusja) 11:29, 12 kwi 2012 (CEST)

Zołnierze pułkuedytuj kod

Nawet zgrabna robi się ta sekcja w artach o jednostkach. Taki mały dylemat: [6] - w tym pułku (być moze w innych też - nie obserwowałem) ci sami żołnierze w tej właśnie sekcji wymienieni są dwa razy. Raz jako wyróżnieni VM, a raz jako "oficerowie". Sądzę, że powinien być jeden wpis. W tym konkretnym przypadku tylko w wykazie VM. Co Ty na to?--keriM_44 20:19, 8 maj 2012 (CEST)

 • Moja uwaga dotyczyła tylko "podsekcji" "oficerowie". Co innych przypadków, oczywiście powtórzenia sa jak najbardziej wskazane--keriM_44 21:03, 8 maj 2012 (CEST)

Korpus Oficerów Żandarmerii 1816-1830edytuj kod

Poprzez niewielkie zmiany redakcyjne ww artykułu można byłoby utworzyć art Korpus Żandarmerii Królestwa Kongresowego. Po co ma straszyć czerwony link?. Oczywiscie później należałoby uzupełnić nowy już artykuł....... To podpucha :))--keriM_44 (dyskusja) 22:25, 19 maj 2012 (CEST)

Jan Garbowski i inniedytuj kod

Witaj, nie wiem czy widziałeś tę stronkę Wikipedysta:Pablo000/bieżące/trzy. Te z "+" to utworzone przeze mnie w mini projekcie "Przywracajmy istnienie zapomnianym bohaterom". Pozdrawiam --Pablo000 (dyskusja) 22:02, 20 maj 2012 (CEST)

Władysław Kuleszaedytuj kod

Witam

Jestem wnukiem Władysław Kuleszy, przeczytałem o nim notatkę na wikipedii i jest tam kilka błędów Chętnie nawiąże kontakt: krzysztof.kulesza@imgw.pl

Kategoria:Wojsko Polskie II RP w Słonimieedytuj kod

-- Bulwersator (dyskusja) 21:45, 8 cze 2012 (CEST)

Wacław Sokolewiczedytuj kod

Dziękuje za wpis. Czy można wpisać dziadka jako generała brygady?

Edycja artykułu o Aureliuszu Passellimedytuj kod

Aureliusz Passelli mieszkał w Warszawie do końca czasu Powstania. Następnie wraz z innymi mieszkańcami Warszawy został przeniesiony do obozu w Pruszkowie. Po zakończeniu wojny udał się do Krakowa, gdzie otrzymał jednopokojowe mieszkanie przy ul. Sereno Fenna. Tam zmarł w dniu 10.12.1948 r. Zgodnie z wyrażonym wcześniej życzeniem został pochowany w Przemyślu na cmentarzu głównym w grobowcu obok rodziców Władysława (powstańca z 1863 r.) i Franciszki Passellich. Odznaczenia: (według życiorysu) 1. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (Polonia Restituta) 2. Krzyż Walecznych (dwa razy) 3. Medal Niepodległości 4. Złoty Krzyż Zasługi 5. Medal za wojnę 6. Medal Dziesięciolecia 7. Odznaka Więźniów Ideowych

Dyskusja kategorii:Generałowie Policjiedytuj kod

Witam, stworzyłem właściwe kategorie szczegółowe i poprzerzucałem do nich hasła. Haseł jest na tyle, że już teraz jedna liczy 4, a druga 13 haseł, a przecież obie kategorie mają potencjał wzrostowy. Pozostaje tylko kwestia ew. pozostawienia ww. kategorii jako nadrzędnej. Może wypowiesz się w dyskusji tej kategorii? Bocianski (dyskusja) 23:17, 25 lip 2012 (CEST)

Ad:Ministerstwo_Poczt_i_Telegrafówedytuj kod

[7]

Mógłbyś dodać do tej edycji odpowiedni przypis? Jako autor artykułu Tadeusz Argasiński na pewno takim dysponujesz ;) SpiderMum (dyskusja) 16:00, 18 sie 2012 (CEST)

Rozmusedytuj kod

Napisałeś o szefie: Po ukończeniu szkoły dowodził plutonem i kompanią rozpoznawczą w 27 Sudeckim Pułku Czołgów Średnich im. Niemieckich Bojowników Antyfaszystowskich. To potwierdzone dane? Coś mi się wydaje, że jako dca plr służył w 2 br. Głowy nie dam:(--Kerim44 (dyskusja) 22:34, 11 wrz 2012 (CEST)

Polskie Niszczycieleedytuj kod

Hej, fajnie że rozpocząłeś rozbudowę ORP Burza. KrzysM99 kończy rozwijać ORP Błyskawica, a Wicher jest już ukończony. Został tylko Grom i będzie komplet naszych kontrtorpedowców. Pozdrawiam Jaroz86 (dyskusja) 21:53, 1 paź 2012 (CEST)

Odp:Bitwa o Narwikedytuj kod

Odp:Bitwa o Narwik

Cześć, Polecam "Boje polskie 1939-1945": przewodnik encyklopedyczny pod red. K. Komorowskiego, wyd. Bellona, 2009 str. 268 (Narwik (27-28.V.1940). Tam zamieszczona mapka była źródłem, jak to stoi w opisie pliku Narwik_1940.PNG. Propozycja zmiany tytułu wydaje się rozsądna, tyle tylko, że zdrowie nie pozwala mi na dalsze ślęczenie nad mapkami. Nie mówię nie, ale to może potrwać. Pozdrawiam lonio17 (dyskusja) 10:13, 2 paź 2012 (CEST)

Dzb :))89.72.182.223 (dyskusja) 15:00, 2 paź 2012 (CEST) lonio17 (dyskusja) 15:01, 2 paź 2012 (CEST)

Kategoria:Kobiety - bohaterki Związku Radzieckiego i Federacji Rosyjskiejedytuj kod

Moim zdaniem ta kategoria nie jest potrzebna ani celowa. Pozdrawiam. Pibwl ←« 15:04, 6 paź 2012 (CEST)

22 Ośrodek Dowodzenia i Naprowadzaniaedytuj kod

Witaj, nie wiem jak potraktować tę informację o śmierci pracowników (akapit pod dowódcami). Jak/czym to oddzielić od reszty artykułu? --Lubicz talk 13:36, 15 paź 2012 (CEST)

Żandarmeria polowa w LWPedytuj kod

czy potrafisz powiedzieć, kto wg ciebie (i ksiazek na które się powołujesz) wykonywał funkcje żandarmskie w oddziałach LWP okresu wojny? Pytam w kontekście tego artykułu Wincenty Jankowski cyt: przeniesiony do zandarmerii polowej i na dodatek walczył w niej z UPA. Moi "informatorzy" (kombatanci) zaklinają się, że i w czasie wojny były w pułkach pododdziały zandarmerii. Na argumenty ze "w etacie nie było" odpowiadaja ze "życie dyktowało inaczej".

oczywiscie nie mówimy tu o ew patrolowych komend garnizonu czasu juz powojennego.--Kerim44 (dyskusja) 19:56, 17 paź 2012 (CEST)
 • No - tak doładnej i fachowej odpowiedzi nie spodziewałem sie:) Pomądruję się troche przy następnym spotkaniu z "dziadkami":)). Jeden z nich był w "tej" zandarmerii, ale, jak twierdzi, nie było mody by o tym mówić. Kolorki pochodzą z tego [8] artykułu. Autor proporczyków - Lonio. Opisy na podstawie Sawickiego --Kerim44 (dyskusja) 10:36, 19 paź 2012 (CEST)
Co do Jankowskiego, to już śp. Odezwał się do mnie mieszkaniec Łobza, ale chyba nie za bardzo zaprzyjaźniony z Wincentym hi hi. Spróbuje go jednk poprosić o ew kontakt z rodziną. Na jego prośbę opiszę innych kawalerów VM - mieszkańców Łobza. Na razie szukam literatury.
  • cyt z mojej poczty:Jeśli chodzi o Jankowskiego, nie wiem czy on nie służył w ochronie sztabu (pułku, dywizji?). W 1978 umarł też jego brat z jednostki wojskowej w Łobzie, a wdowa chyba nie ma pamiątek. Niestety Wincentowie umarli bezdzietni. Ponieważ on ją sobie przywiózł zza Buga w latach 70., jej rodzina zabrała pamiątki po nich na Białoruś. Jeszcze poszukam pamiątek u kolekcjonera, który uzyskał jego mundur z medalami ale bez VM.--Kerim44 (dyskusja) 12:37, 30 paź 2012 (CET)

Zyjacy "dziadek" to Stanisław Kimszal i jego kompani z ZIW. Stanisław ma czarnobiałe zdjecie z Wilna (5 pzapas?). Innych nie widziałem. Dziadkowie to troche fantaści:). Nie zawsze wiesz, czy mówia o sobie czy o kolegach, czy o rzeczach zasłyszanych:). Będę sie z nim widział w przyszłym tygodniu. W piątki nie urzędują. Dzis byłem u partyzanki -wilnianki (SZZAK). Nastepnym razem spytam o "ich" zandarmerię--Kerim44 (dyskusja) 15:06, 19 paź 2012 (CEST)

odp. Ubiór galowy Wojsk Lądowychedytuj kod

Witam. Usunąłem ponieważ koncepcja artykułu jest nieco inna. Ten artykuł dotyczy nie tyle ubioru galowego wz. wojsk lądowych (jak zauważyłeś powinien się wtedy nazywać), a munduru galowego Wojsk Lądowych (tzn. mundur galowy noszony przez Wojska Lądowe RP). Odpowiednio w przyszłości powstaną np. art. Umundurowanie ŻW, gdzie znajdzie się sekcja Mundur galowy Żandarmerii Wojskowej, gdzie będzie opisany mundur galowy wz. wojsk lądowych używany przez ŻW. Być może artykuł wzbogacimy jeszcze o sekcję historia, gdzie opiszemy mundury galowe używane wcześniej (najprędzej w artykule o mundurze Marynarki Wojennej). Pozdrawiam --MAx 92 (dyskusja) 21:17, 26 paź 2012 (CEST)

Tyle, że artykuł nie jest w ogóle o ubiorze galowym wz. wojsk lądowych, tylko o mundurze galowym noszonym w Wojskach Lądowych. Jak miała by wyglądać sekcja Mundur galowy ŻW? "W ŻW obowiązującym mundurem galowym jest wzór używany, także w Wojskach Lądowych w kolorze khaki. Zasadniczą różnicą jest inne nakrycie głowy. Zamiast rogatywek garnizonowych nosi się beret koloru szkarłatnego z oznaką orła wojskowego i stopni haftowanych srebrzystym bajorkiem. (...)". Można oczywiście dopisać w art. Mundur Wojsk Lądowych, że taki sam wzór munduru galowego noszą, także żołnierze: (...) . Ale pisanie, że ubiór galowy WL noszą wszyscy z wyjątkiem tych, którzy go nie noszą, bo noszą wzory wojsk lotniczych/sił powietrznych i marynarki wojennej jest co najmniej głupie, zwłaszcza w artykule o mundurze galowym noszonym w Wojskach Lądowych. --MAx 92 (dyskusja) 10:18, 27 paź 2012 (CEST)

Witold Majewski (wojskowy)edytuj kod

Dzięki serdeczne za poprawę tego artykułu. Obawiałem się, że w poprzedniej wersji byłby usunięty a tak to mamy dzięki Tobie ładny biogram. Pozdrawiam. Życzę owocnej pracy :) Mmm5 (dyskusja) 19:05, 3 lis 2012 (CET)

Kadetedytuj kod

Napisałeś że Równocześnie zniesiony został dotychczasowy tytuł wojskowy elewa[2]. Podałeś nawet przypis. Można wnioskowac ze takowy tytuł w WP juz nie istnieje. Jest li to prawda? W przypisie nie znalazłem wprost, że takowy został zniesiony. Nie używają go przypadkiem żołnierze służby przygotowawczej? To ze używają to wiem. Czy czynia to wg Ciebie wbrew z obowiązujacym przepisom? --Kerim44 (dyskusja) 22:02, 6 lis 2012 (CET)

 • I teraz jest ok:)--Kerim44 (dyskusja) 18:13, 7 lis 2012 (CET)
  • Do "zandarma" Kimszala pójdę w przyszłym tygodniu. Ostatnio "dziadkowie" pili wódke i pogonili mnie:)). Byłem samochodem:(--Kerim44 (dyskusja) 18:13, 7 lis 2012 (CET)

Szablon {{Wojska Lądowe}}edytuj kod

Myślę, że ten szablon wymaga aktualizacji, bo jest co najmniej starawy [9]. --Lubicz talk 12:25, 12 lis 2012 (CET)

Zmajstrowałem na nowo, do ewentualnej poprawki → SZABLON --Lubicz talk 20:27, 12 lis 2012 (CET)

Francis J. Parateredytuj kod

źródło dodałem ten sposób czy mógłbyś dodać link do artykułu mogę prosić o pomoc 95.40.215.111 (dyskusja) 14:41, 1 gru 2012 (CET)

Działa Ci ten link, który dodałeś jako źródło? :) Farary (dyskusja) 15:13, 1 gru 2012 (CET)

Ludwik Mauduitedytuj kod

Cześć mam prośbę czy mógłbyś dodać infobox do artykułu Robert1991 (dyskusja) 13:12, 19 gru 2012 (CET)

ORP Błyskawicaedytuj kod

Witaj, jako osoba kompetentna w temacie, proszę o głos Wikipedia:Propozycje do Artykułów na medal/ORP Błyskawica. Jaroz86 (dyskusja) 16:36, 21 gru 2012 (CET)

Leon Bianchiedytuj kod

Ciesze się, że poprawiasz. Czy mógłbyś zrobić z tego artykułu wzorcowy art. dla naszego nowego kolegi? Po prostu powiem mu, by właśnie na nim wzorował się. Coś mi mówi, że chce tworzyć wikipedię. Zgaduję, ze jest ze Szczecina, bo dużo pisał o 5 pinż z Podjuch--Kerim44 (dyskusja) 17:36, 2 sty 2013 (CET)

 • Dzieki dzieki...i wzajemnie. Ciesze się, ze jeszcze jeden żołnierz dojdzie do nas. Ze mnie słaby nauczyciel:( --Kerim44 (dyskusja) 17:58, 2 sty 2013 (CET)

Saper65edytuj kod

Witam widzę że jesteś fachowcem od wojsk technicznych czy mógłbyś mi pomóc w rozpoznaniu ze zdjęcia oficerów wojsk saperskich z II RP. Jeden z nich to na pewno pułkownik Arczyński (ten w okularach), interesuje mnie ten który przecina wstęgę. Na jaki adres emaill mogę ci przesłać te zdjęcie. Pozdrawiam.--Saper65 20:31, 24 sty 2013 (CET)

Kalendariumedytuj kod

Po co zmieniasz konwencję kalendarium? Dwa roczniki będą inne? Nie szkoda Twojego czasu w tym momencie tworzenia?

 • aaaa... co Ci przeszkadza linkowanie chorągwi (sztandaru) do - "polskie sztandary wojskowe"?--Kerim44 (dyskusja) 23:21, 25 sty 2013 (CET)
  • i...21 września wręczono chorągiew 7 pułkowi piechoty LegionówKazimierz Satora: Opowieści wrześniowych sztandarów. s. 37. - to jest COS co powinno być bardzo mocno pietnowane w wikipedii.... poprawiona przez ciebie data nie jest poparta wstawionym przeze mnie przypisem--Kerim44 (dyskusja) 23:30, 25 sty 2013 (CET)
 • chorągiew -no własnie nie...wyciąłeś wszystkie linki i nie zastąpiłes w "Zobacz też" (przynajmniej nie na wszystkich stronach
 • wydaje Ci się - no właśnie "wydaje". A mi się nie wydaje. Moze i wydawałoby mi sie, gdybyś zaproponował zmianę w dyskusji. Odpowiedziałbym Ci wtedy tak: nad formą zastanowimy się wtedy, kiedy przestaniemy intensywnie dodawać tresci. Ten układ to swoisty ukłon dla Joya, a i stosuje(my) go dlatego, bo jest dużo łatwiejszy przy wpisywaniu duzej ilosci faktów. Nasi poprzednicy w innych kalendariach stosowali rózne sposoby. Taki również.
 • co do dni tygodnia - hm... zapytaj Jurka dlazcego mu pzreszkazdało. Byc może to przypadek, ze skasował. Dla mnie to obojetne - jesli widzisz cel -stosuj--Kerim44 (dyskusja) 00:05, 26 sty 2013 (CET)

Niezgodnośc źródełedytuj kod

Nie możemy cofać w rozwoju wikipedii. Przecież to bardzo proste. Nie oceniamy "wiarygodnych źródeł". Wpisujemy obie wersje jako równoprawne, a nie kasujemy jednej z nich--Kerim44 (dyskusja) 00:13, 26 sty 2013 (CET)

 • Czy rozmawiamy o uźródłowionej przeze mnie informacji w kalendarium, którą zmieniłeś z daty 22 na 21 i pozostawiłeś "mój" przypis? U Satory wyraźnie jest napisane 22. stąd "wprowadzanie w błąd"
  • Jesli mówisz o mojej dzisiejszej poprawce "nieuźródłowionej" do dzis daty w art. o pułku, no cóż - w tym przypadku poprawiłem "nieużródłowioną" informację i dodałem przypis do poprawki. Z mojej strony nie ma błędu. Jak było naprawde w latach 20...nie wiem i wiedziec nie musze--Kerim44 (dyskusja) 00:35, 26 sty 2013 (CET)
   • popatrzyłem w historię edycji art o 7 pp. Tam też swego czasu bezpardonowo zmieniłeś napisane przeze mnie cyferki. Byc może nie zauwazyłem zmian, być może nie chciało mi sie reagować. Nie pamiętam. Faktem jest ze tam przypisów do 22 nie wstawiłem (nie było takich wymogów) i moglibyśmy sobie pstrykac ...raz 22 a raz 21--Kerim44 (dyskusja) 00:46, 26 sty 2013 (CET)

na dzis koniec...

grupa artykułówedytuj kod

 • kalendarium WP to swoista grupa artykułów. Każdy "artykuł-rok" winien posiadać podobną konwencję. I posiada(ł). Nie zmieniaj jej proszę do czasu, az nie zakończymy "masowego" dodawania faktów we wszystkich ponad 90-ciu artykułach. Nie jest wskazane, by kilka z nich miało inną formę. Utrudnia to edytowanie. Za jakiś czas mozna będzie, w drodze dyskusji, ustalić nawet to, by grudzień był pierwszym miesiacem roku--Kerim44 (dyskusja) 12:10, 26 sty 2013 (CET)
  • nie zmieniaj prosze konwencji artykułu(1919). Używaj proszę czasu przeszłego--Kerim44 (dyskusja) 10:03, 27 sty 2013 (CET)
   • nie zmieniaj konwencji artykułu (1995). Utrudniasz mi edytowane--Kerim44 (dyskusja) 11:13, 28 sty 2013 (CET)

MSWojskedytuj kod

Zapraszam do dyskusji kilku kwestii wskazanych w dyskusji ww. artykułu (i rozważenia zmian). Pozdrawiam. --Dotz Holiday (dyskusja) 08:11, 27 sty 2013 (CET)

5 batalion saperówedytuj kod

Mam pytanie, po co dodajesz (dublujesz) wiadomości przy nazwiskach Dowódców Jednostki, moim skromnym zdaniem te wiadomości powinny znaleźć się w ich "Biogramach", a poza tym nieładnie to wygląda stylistycznie (brak przejrzystości). Pozdrawiam.--Saper65 19:32, 27 sty 2013 (CET)

Kalendarium Wojska Polskiego 1995 edytuj kod

taka współpraca to czysta przyjemność:)). Nie wiem dlaczego cytowany przeze mnie autor napisał:

2.7. Podczas uroczystości na Jasnych Błoniach w Szczecinie Batalion Dowodzenia 12 Dywizji Zmechanizowanej otrzymał nowy sztandar, ufundowany przez miejscowe społeczeństwo. — Zgodnie z planami restrukturyzacji WP rozformowano 3 Brygadę Rakietową. W ostatniej zbiórce żołnierzy i pożegnaniu ze sztandarem uczestniczył dowódca WLiOP gen. dyw. pil. J. Gotowała.
 • Nie wykazałem "należytej czujności" i nie poprawiłem dr.Honkisza:(. Z punktu widzenia wikipedii wszystko ok, ale... Gratuluję:)). Skasujemy ten "fakt" i tyle--Kerim44 (dyskusja) 22:32, 29 sty 2013 (CET)

zandarmiedytuj kod

WPH: Wanda Roman Zandarmi polscy zamordowani na wschodzie 39-40. Interesuje Cię to? a moze dysponujesz tym artykułem i uszcesliwiam Cie na siłę?:)--Kerim44 (dyskusja) 19:59, 31 sty 2013 (CET)

 • tak - z tego WPH zaczne za chwilę pisac kalendarium. W nim jest TEN artykuł--Kerim44 (dyskusja) 20:17, 31 sty 2013 (CET)

Kalendarium Wojska Polskiego 1918edytuj kod

Dlaczego masz taką „głupią metodę” usuwania przypisów innych wikipedystów, a dodawanie swoich. Czyżby dodane przez Ciebie były bardziej wiarygodne od moich, a może należałoby zostawić i ten drugi przypis co bardziej uwiarygadnia wpis w artykule. Robisz to już nie po raz pierwszy. Zaczyna to być denerwujące. Jurek281 (dyskusja) 18:27, 2 lut 2013 (CET)

 • Według Twojego rozumowania to Konieczny popełnił same błędy, a ja uważam, że można było to trochę inaczej przeredagować, jeżeli popełnił błąd. Obserwuję Twoje działania już od dłuższego czasu i moim zdaniem zachowujesz się tak jakby wikipedia była Twojego wydania. Może powinieneś założyć swoją i wtedy będziesz pisał tylko to co jest wiarygodne.

Róznice: 2 sierpnia

 • w walce powietrznej zginął pchor. pil. Jan Raszewskiref>Ku Czci Poległych Lotników Księga Pamiątkowa, s. 51.</ref>

2 sierpnia

 • w walce powietrznej na froncie francusko–niemieckim zginął pchor. pil. Jan Raszewski z 96 Eskadry Myśliwskiej{r|klp28}}

faktycznie -zasadnicze :))

 • Co do nazw jednostek typu pułk i niżej. Skąd tak radykalna zmiana u Ciebie?:)) Wszystko z małej? dlaczego? Albo to jest nazwa i wtedy piszemy wielkimi literami: 4 Krośnieński Batalion Zaopatrzenia, albo (zgodnie z zaleceniami) 4 batalion zaopatrzenia, bądz, by być trendy:): 4 Krośnieński batalion zaopatrzenia. Jest nie do przyjecia pisanie: 4 krośnieński batalion zaopatrzenia, a tym bardziej: 41 suwalski pułk piechoty marszałka Józefa Piłsudskiego
 • co do oceny źródeł - przepraszam za nudziarstwo - nie oceniamy ich - podajemy obie wersje--Kerim44 (dyskusja) 21:07, 2 lut 2013 (CET)

dyskusjaedytuj kod

Nikt nie broni pisac w dyskusji i konsultowac:). Dodaj proszę inny przypis do tej pomyłki. Zazwyczaj nie obserwuję twoich uzupełnień, a Twój sposób poprawki odniósł się hurtem i do innych faktów--Kerim44 (dyskusja) 22:24, 5 lut 2013 (CET)

kalendarium garnizon Gubinedytuj kod

Grześ -pomóż tworzyć kalendarium garnizonu Gubin. Swego czasu dośc ciekawie rozbudowywałeś arty o gubińskich jednostkach (26 pcz, 19 DPanc, 5 DPanc itp). To sekcja "na zamówienie". O opracowanie planszy do Izby Pamięci w Gubinie (sala wojskowa) prosi nas (wikipedystów) przewodniczący Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Gubińskiej(ma tez wiele innych funkcji:)). To były wojskowy. Na swoich spotkaniach "chłopcy" mają duży mętlik w głowie z tymi cyferkami:) Mieszają daty i numery. Za nic nie zgadzają się im dowódcy 5 DPanc(mają spisy z sal tradycji) i ten 26-27 pcz:)). Delegowany przez nich człowiek do wykonania tego zadania siedział w archiwum, ale zajął się pisaniem ksiązki "o sobie":)) (zespół Pancerni). Cel mają szczytny - spowodować by o wojsku w Gubinie nie zapomniano. Sądzę ze warto im pomóc. My napiszemy kalendarium, a oni na jego podsatwie zrobią sobie planszę. Czasu jest mało - chca odświeżyć izbę na rocznice...hm...za ok miesiąc --Kerim44 (dyskusja) 15:03, 9 lut 2013 (CET)

 • Ciekawie to uzupełniłeś. Niepokoją mnie jednak trochę te czerwone jednostki. Czerpiesz wiedzę na ich temat z jawnych publikacji? Ktos to już gdzieś kiedyś napsiałał bez klauzuli tajności? Jesli by tak było, interesujacą sprawą byłoby dodanie do np pułków zmechanizowanych ich zadań moblizacyjnych--Kerim44 (dyskusja) 19:37, 18 lut 2013 (CET)
 • "czerwone jednostki" od użytego przez Ciebie koloru czcionki - tylko to miałem na myśli:)))). 15 lat.... hm - no tak:)).... teraz rozumiem "wołanie na puszczy" byłych gubinskich wojskowych by "ocalić od zapomnienia". Co do odtajnienia... bedą ciekawe materiały:)--Kerim44 (dyskusja) 20:29, 18 lut 2013 (CET)

tuz przed (a juz po PM) Piotrowski pisze: "rozwiązaniu uległy 4 i 7 szkolne bataliony czołgów" a wiec jednostki czasu "P", czyli... troche przeplata P i W. W historii szczecińskiego 16 pcz [10] wystepuje nazwa 16 pcz i ap (wg Faszczy) . Co prawda posiada rodowód inny niż 26 papanc, ale... niepewnośc pozostaje:)--Kerim44 (dyskusja) 22:35, 18 lut 2013 (CET)

 • OK - założyłem okulary i dokładniej przeczytałem:)--Kerim44 (dyskusja) 23:59, 18 lut 2013 (CET)

cyt: Za kalendarium garnizonu jeszcze raz dziękuję. Poczyniłem drobne korekty za czas w którym ja tu już byłem. Kalendarium wywołało duże zainteresowanie w moim wojskowym emeryckim otoczeniu. To jak na razie jedyny materiał o gubińskim wojsku

wynika z tego ze warto było:)--Kerim44 (dyskusja) 14:27, 2 mar 2013 (CET)

Parafia wojskowa: plac katedralny 4/1 [11] to jest TO. Raczej mało prawdopodobne by tam był kościół. To zwykły dom mieszkalny--Kerim44 (dyskusja) 17:54, 2 mar 2013 (CET)

 • czy mocno jesteś przywiązany do swojego nicka?:). Do rzeczy: Coś mi się wydaje, ze dojdzie do rozmowy pomiędzy pomiędzy grupą wikipedystów(Jurek i kerim), a przedstawicielami Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Gubińskiej, Gubińskiego Towarzystwa Kultury (itp) zrzeszajacymi m.in byłych żołnierzy zawodowych gubińskiego garnizonu. Zajdzie wtedy konieczność operowania nazwiskami, a nie nickami. Nie przedstawię sie przecież generałowi X. "jestem keriM" hi hi. Rozmowa będzie dotyczyła oczywiscie historii jednostek gubińskiego (i nie tylko) garnizonu. Będę miał wtedy nieodparta potrzebę serca wymienić głównych popularyzatorów tych jednostek wojskowych na łamach wikipedii. Mam artykuły w "obserwowanych" i wiem kto pisze merytorycznie, a kto poprawia przecinki i dba o szatę techniczną. Jako, że tych Panów interesowac będzie część merytoryczna, bedę miał nieodparta potrzebę serca wymienić z nazwiska Twoją osobę (Jakoś głupio Grześ 1966:)). Będę chciał powiedzieć też o Loniu. Oczywiście jego tez spytam o pozwolenie. Tak sie składa ze znam Panów nazwiska i miejsca zamieszkania --Kerim44 (dyskusja) 15:24, 3 mar 2013 (CET)

Major Leon Pieczyńskiedytuj kod

Dodałem stronę o moim 2. dziadku (1. to pułkownik Marian Krudowski), dowódcy 3 kompanii Batalionu Stołecznego (o którym batalionie niestety nic nie znalazłem) http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedysta:Pkrudowski/Leon_Pieczynski Oczywiście tekstu jest zapewne za dużo, a i zdjęcia nie wiem czy powinno się umieszczać. Jeszcze będę uzupełniał o przypisy. Wydaje mi się że był interesującą postacią w kontekście historycznym, czy ten biogram może być opublikowany w wikipedi?

Kapitan Leon Pieczyńskiedytuj kod

Dzięki za profesjonalną pomoc w redakcji biogramu mojego Dziadka.

Prośba o źródła w artykule Krudowskiedytuj kod

Dziękujemy za napisanie artykułu Krudowski. Prosimy, dodaj jeszcze w tym artykule źródła, tzn. materiały, w oparciu o które artykuł ten został przez Ciebie napisany. Pewnie masz je jeszcze pod ręką. Od dłuższego czasu staramy się, aby wszystkie treści w Wikipedii były weryfikowalne (wiarygodne). Stąd właśnie wymóg dodawania źródeł. Źródła wykorzystane przez Ciebie przy pisaniu artykułu zamieść proszę w sekcji (rozdziale) Bibliografia (zobacz: Wikipedia:Bibliografia). Jeśli w artykule występują treści nieoczywiste czy drażliwe, należy przy nich wstawić dokładny przypis. Dotyczy to także konkretnych danych, np. odnoszących się do liczby mieszkańców danego miasta itp. W przypadku źródeł papierowych należy podać również numer strony. W razie jakichkolwiek problemów z tymi czynnościami możesz zadać pytanie na stronie pytań nowicjuszy lub zgłosić się po pomoc do przewodnika. Możesz też spotkać się z wikipedystami podczas cotygodniowych warsztatów w Warszawie.

(To jest automatyczny komunikat. W razie pytań możesz także skontaktować się z wikipedystą Dawid12373 (dyskusja).)

Zygmunt Krudowskiedytuj kod

Zygmunt (zmarł w 1942 r)to brat Mariana Krudowskiego (w sumie miał 6 braci). Po przeniesieniu w stan spoczynku był prezesem Związku Rezerwistów .To są nasze informacje rodzinne, mogę popytać o źródła. Foto z nim jako prezesem tego Związku jest w Narodowym Centrum Cyfrowym (http://www.audiovis.nac.gov.pl, szukaj Zygmunt Krudowski)

sekcja żołnierze X pułku (batalionu)edytuj kod

Tę sekcję wstawiamy z powodzeniem w oddziałach. Dlaczego nie rozszerzyć tego typu działań na ZT (WJ)? Oczywiście nie ma potrzeby dublować, ale może sekcje "dowódcy dywizji" zreformowac tak, by byli i dowódcy (nawet i bez biogramów) a i oficerowie sztabu ZT (dowództwa?) - tym razem juz z biogramami. Zaproponujesz COS?--Kerim44 (dyskusja) 14:45, 25 lut 2013 (CET)

 • to jedno .... z jakiś względów uznałeś że warto tych ludzi (bez biogramow) wypisać. Ja mówie o żołnierzach, którzy niekoniecznie w owym czasie zajmowali wysokie stanowiska (początek kariery), ale uznano ich za encyklopedycznych i posiadają biogramy--Kerim44 (dyskusja) 18:04, 25 lut 2013 (CET)

BKedytuj kod

1 kwietnia (1937) wielkie jednostki kawalerii otrzymały nazwy wyróżniające regionów, w których stacjonowały:

podaj prosze przypis do tego stwierdzenia. Z linkowań nie wynika na jakich źródłach oparta jest ta (i o przemianowaniach) informacja --Kerim44 (dyskusja) 16:57, 11 mar 2013 (CET)

43 Pułk Strzelców Legionu Bajończykówedytuj kod

Zwróc uwagę na wstawione tablo - jako dowódca występuje tam koczorowski. Swego czasu do mojego 1923 ( z "almanach oficerski") dopisałeś 1924 i wyszło jak wyszło. Poszperasz troche?--Kerim44 (dyskusja) 20:34, 12 mar 2013 (CET)

60 Kompnia Przeciwchemicznaedytuj kod

Co Ty tak lubisz gubińskich chemików?:)) W kalendaarium i czpo i zatwerdzony? hm... Moze TU wystarczy? Oczywiscie warto coś dodac--Kerim44 (dyskusja) 00:32, 22 mar 2013 (CET)

kalendarium 1970edytuj kod

z czego wynika ze: 28 kwietnia, na posiedzeniu Zarządu Głównego Związku Inwalidów Wojennych ze stanowiska prezesa został zwolniony generał brygady Aleksander Kokoszyn, a na jego miejsce wybrany generał dywizji Wiktor Ziemiński?

Czy wiesz – Wojskowa Odznaka Sprawności Fizycznejedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Hortensja (dyskusja) 21:10, 24 mar 2013 (CET)

kalendariumedytuj kod

Nie wycinaj prosze treści bez konsultacji z autorem wpisu (czyli ze mną:)). Wpis o zakonczeniu festiwalu, to żaden wpis.... o zakonczeniu, nagrodach i notablach ...i owszem- ciekawy i charakterystyczny dla epoki--Kerim44 (dyskusja) 01:03, 26 mar 2013 (CET)

 • cyt 8 października

w Belwederze [...] Piotra Jaroszewicza Krzyżem Grunwaldu I klasy [...] i w związku z 70 rocznicą urodzin”

Czy czegoś nie widze, czy nie ma przypisu do bibliografii? --Kerim44 (dyskusja) 01:25, 26 mar 2013 (CET)

1966 z czego TO wynika?

21 lutego

--Kerim44 (dyskusja) 16:48, 30 mar 2013 (CET)

Ignacy Cieplakedytuj kod

Pbk (dyskusja) 18:51, 30 mar 2013 (CET)

saperzyedytuj kod

Nie obrażaj saperów :)--Kerim44 (dyskusja) 21:14, 2 kwi 2013 (CEST)

przesadną ludowością--Kerim44 (dyskusja) 21:29, 2 kwi 2013 (CEST)

[12] ten też mnie "olewa:(. Chyba sie załamię--Kerim44 (dyskusja) 21:34, 2 kwi 2013 (CEST)

 • gdzie Ty tu widzisz przymiotnik? cyt: biogramy oficerów Ludowego Wojska Polskiego
To i artylerzystów naobrażałes?:) - nie wszystko sprawzdam:(--Kerim44 (dyskusja) 21:43, 2 kwi 2013 (CEST) eee podpuszcasz mnie:)...chyba ze czegoś nie widzę. Artylerzyści też są mi bliscy--Kerim44 (dyskusja) 21:50, 2 kwi 2013 (CEST) Wiesz dobrze, że zawsze będę się z Tobą „bił” o dużą literę „L” w przymiotniku „Ludowe” ale nie to jest teraz ważne ... obecnie ważne jest hasło Ignacy Ciepielak. Proszę Cię o poparcie mojego wniosku do Wikipedysty:Sebk.. Nie chodzi mi o to, że jestem ... byłem autorem przedmiotowego hasła ale o zasadę, a właściwie o „łamanie” zasad - kryteriów encyklopedyczności, które w stosunku do oficerów Wojska Polskiego nigdy nie zostały sformułowane. --grzes1966 (dyskusja) 22:26, 2 kwi 2013 (CEST)
 • To "bice" to duzy błąd. I nie zawsze chodzi o L. Co do Cieplaka - jak widzisz, na razie odwołuje się do sumnienia kasujacego. Wyniki na razie mizerne:). Jasne, ze mam podobną opinie podobną do twojej i do tych wszystkich, którzy piszą biogramy żołnierzy, a nie aktorek--Kerim44 (dyskusja) 22:34, 2 kwi 2013 (CEST)
 • Grześ - nie pisz do mnie w swojej dyskusji:). Ale ok...widzę........ gdzie jest odpowiednie forum, by powinienem zabrac głos? W tych sprawach nie jestem biegły --Kerim44 (dyskusja) 22:56, 2 kwi 2013 (CEST)

Ignacy Cieplakedytuj kod

Witaj. Ponieważ mogą istnieć szanse na poprawę hasła, a pojawił się głos, jakoby usunięcie było przedwczesne, przeniosę hasło do Twojego brudnopisu. Pozdrawiam, Elfhelm (dyskusja) 22:51, 2 kwi 2013 (CEST)

 • W regulaminie poczekalni mamy "Każde zgłoszone hasło powinno pozostać w Poczekalni min. 24 godziny (wyjątkiem są artykuły, których encyklopedyczność lub jej brak nie wzbudzają wątpliwości lub których zgłoszenie jest wygłupem)". W trakcie dyskusji nie padł żaden merytoryczny (wymagany regulaminem) głos za pozostawieniem. A pojawiły się konkretne argumenty za usunięciem. Skoro kwestionujesz czy zasadność, czy przedwczesność, to mogę tylko z zaskoczeniem zauważyć, że nie zgłosiłeś tego do mnie osobiście. Odtworzenie hasła do brudnopisu traktuję jako zakończenie sprawy. Na marginesie hasło zapewne narusza jeszcze prawa autorskie (cytat dominującą częścią treści na podstawie książki, o której brak inf., by była na wolnej licencji). Pozdrawiam, Elfhelm (dyskusja) 22:58, 2 kwi 2013 (CEST)
 • dysponujesz ksiazką Jan Zaborowski; Żołnierze Generała Kleeberga? Na stronie 92 i 101 pisze o VM--Kerim44 (dyskusja) 00:08, 3 kwi 2013 (CEST)
ok..madzrejsi ode mnie wstawią z wersji elektroniczej:)). Spróbuję wypożyczyć papierową--Kerim44 (dyskusja) 00:17, 3 kwi 2013 (CEST)
 • nie wiem czy dobzre robie, ale powinieneś widziec stronę o Cioeplaku i VM

http://books.google.dk/books?ei=blJbUZLSHofcsga4ooGQCw&hl=pl&id=hJchAQAAIAAJ&dq=%22Ignacy+Cieplak+dowodzi%C5%82%22&q=%22Ignacy+Cieplak%22#search_anchor To pisali ludzie. VM jest i przy innych żołnierzach. Nie widzę więcej niz Ty. Jak wyzej - na razie mamy to co mamy - spróbuje wypożyczyć wersje papierową--Kerim44 (dyskusja) 00:30, 3 kwi 2013 (CEST)

 • po konsultacji (niektórzy widzą więcej). czł. nie odnosi sie do VM a jest to skót "członek srodowiska SGO Polesie - powojenna organizacja--Kerim44 (dyskusja) 00:45, 3 kwi 2013 (CEST)
ale mnie wyciąłeś hi hi:). Grześ - ze facet ma VM to jest oczywiste, ale czy dostał 8 września hm... 8 września mógł zmienić stanowisko na oficera informacyjnego...to po konsultacji z Jakubem wycofalismy sie na razie z tej daty, a wstawiłem tylko stwierdzenie...kawaler...--Kerim44 (dyskusja) 00:55, 3 kwi 2013 (CEST) niestety, nie ma papierowej wersji ww ksiazki w bibliotekach szcecinskich. Jest "Podchorążowie gen Kleberga", ale... Cieplaka tam nie ma;). Zreszta - czy ona jest jeszce potzrebna? chyba nie--Kerim44 (dyskusja) 19:08, 3 kwi 2013 (CEST) To mój obowiazek wobec bohaterskiego oficera. Później, kiedy emocję opadną, trzeba się jednak wziąć za te kryteria. Nie tak dawno znalazłem artykuł: absolewnci (...hm...wyzszej szkoły artystycznej). Prawie wszyscy encyklopedyczni. Na moje pytanie (powątpiewanie) ktos mi odpisał - swiat nie jest sprawiedliwy - dobry robotnik encym nie jest a mierny "artysta" i owszem. Jesze troche to moje kolezanki fotografki z uniwersytetu 3 wieku beda ency:))...mają wiecej zaliczonych wystaw niz niejeden ency z ww wykazu:)). (nawiasem mówiac, wygoniły mnie ze swojego kółka hi hi:)). Znam przypadki ze wikipedysci rezygnują z pisania o żołnierzach by nie narażac ich pamięci na takie kpiny. W moim otoczeniu jest duzo kombatantów.... napisałem troche biogramów......., ale....jest pewne ale, które nakazało mi zaprzestać pisania. O tym moze kiedys w emailu--Kerim44 (dyskusja) 19:37, 3 kwi 2013 (CEST) browara pije - "zielonego bosmana", emocje -hi hi...jesli dwaj (aż) administratorzy zatwierdzaja artykuł ...to są emocje:). Kryteria lub nie i biogramy - zostawiam to madrzejszym od siebie w tej materii--Kerim44 (dyskusja) 20:08, 3 kwi 2013 (CEST)

Czy wieszedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, --Joanna Kośmider (dyskusja) 07:07, 3 kwi 2013 (CEST)

MON w eskadrachedytuj kod

Mówisz Grześ, ze autor płk Zielinski i dwaj recenzenci: dr. habilitowani oraz facet od wstepu 3 gwiazdkowy generał a na dodatek tez habilitowany nie wiedzą, kiedy pisze sie minister, a kiedy Minister? Moze i nie:).

Zupełnie prywatnie, w tym konkretnym przypadku uważam, że nie wiedzą. Ja nie mam jednak wezyka i habilitacji, a na ten moment pisze tak jak ONI, bo pzrecież na ICH ksiązkę powołuję się--Kerim44 (dyskusja) 00:07, 6 kwi 2013 (CEST)

JWedytuj kod

Nie zmieniaj struktury artykułow o jednostkach--Kerim44 (dyskusja) 19:55, 9 kwi 2013 (CEST)

Przypisedytuj kod

Wstaw prosze przypis do TEJ[13] wersji--Kerim44 (dyskusja) 13:50, 11 kwi 2013 (CEST)

 • Mozesz i nie odpowiadac, ale wstaw proszę przypis. To już kolejna w nowej serii prośba o przypisy--Kerim44 (dyskusja) 23:00, 11 kwi 2013 (CEST)

kopiuj wklejedytuj kod

Metoda - kopiuj wklej narusza podstawowe zasady wikipedii - nie czyń tego--Kerim44 (dyskusja) 22:58, 11 kwi 2013 (CEST)

 • nie ma żadnej potrzeby zmieniać tytułu artykułu--Kerim44 (dyskusja) 23:02, 11 kwi 2013 (CEST)

Jednostki przeciwlotnicze Wojska Polskiegoedytuj kod

Sądzę że zupełnie wystarczy wzmianka o wspólnej numeracji jednostek artylerii, artylerii przeciwlotniczej i artylerii pancernej. Wpisywanie ich do wykazu artylerii naziemnej mija się z celem. Nie znam współczesnego opracowania, które łączyłoby te dwa rodzaje wojsk. To, ze z artylerii wywodzą się nawet saperzy, nic w tym przypadku nie zmienia. Po to powstały dwa artykuły- wyliczanki, by to klarownie przedstawić--Kerim44 (dyskusja) 19:12, 14 kwi 2013 (CEST)

 • Ja widze sposób. Kiedy skonczysz - przeniosę. To ze kiedyś były razem, nie znaczy, że są. Dobrze, ze saperów w tym artykule dopisałeś. Nie po to powstały dwa (trzy) artykuły by komplikowac sprawę. Przeceż mozna byłoby podzielić wszystko tylko na piechotę jazdę i artylerię--Kerim44 (dyskusja) 19:52, 14 kwi 2013 (CEST)

Ciężkieedytuj kod

Nie ma żadnej potrzeby zmieniać dobrego na dobre. Dostosuj się do tego co było i jest dobre. Uzupełniaj proszę artykuł zasadniczy. Oczywiście dodawaj przypisy. Zapominasz o nich --Kerim44 (dyskusja) 19:17, 14 kwi 2013 (CEST)

 • 24 BM - Co Ty czynisz? Kto Ci dał prawo likwidować dorobek innych?--Kerim44 (dyskusja) 19:22, 14 kwi 2013 (CEST)
  • dorobek innych oznacza ni mniej ni wiecej niż poszanowanie "historii i autorów". Tylko tyle i aż tyle. To że w dobrym tonie jest przedyskutowac sprawy, to juz calkiem inny temat. Zreszta -umówiliśmy się na nazwy proste. Brygada moździerzy ciezkich zawsze będzie brygadą moździerzy. Oczywiscie zdajesz sobie sprawę ze to troche bicie piany?--Kerim44 (dyskusja) 20:08, 14 kwi 2013 (CEST)
  • Artylerzystów tez nie obrażaj nadmierna ludowością:)). Obiecuję nie ingerować w opisy oficerów i komórek politycznych, sądownictwa wojskowego i prokuratury, Informacji Wojskowej i innych tego typu instytucji--Kerim44 (dyskusja) 20:08, 14 kwi 2013 (CEST)

Mówimy o nazwie artykułu: 24 Brygada Moździerzy była brygadą moździerzy. Potem przeformowano ją wg etatu brygady cięzkiej. Tak naprawde nie wynika z podanych źródeł jakimi moździerzami dysponowała. Byc może miała same "zamienniki", a być moze i nie (mniej wazne z punktu widzenia anzwy art). Pisząc zatem o tej jednostce, merytorycznie jest obojętne, której z jej nazw użyjemy, określając tytuł artykułu. Nie wiesz jaką nazwę miała po 1955 na sztandarze i na pieczęciach. Nawet jesli cieżka (w co wątpię) - co z tego wynika? Jak już wspomniałem - bicie piany o cieżkie czy też nie. Zmiana nazwy artykułu dla zmiany, zaistnienie. Oczywiscie mzona sobie wyobrażić drugi artykuł. W tym konkretnym przypadku to raczej niewskazane.

Dorobek w tym haśle. Oczywiscie rozwinięcie tematu należy do Ciebie i nikt tego nie kwestionuje. To widac w historii 24 Brygada Moździerzy. W 24 Brygada moździerzy ciezkich już nie. Proponuję rozwinąć artykuł do medalowego. Co prawda, wykasowałeś gdzieś wpisany przeze mnie etat brygady cieżkiej, ale w tym przypadku postąpiłes ze wszech miar słusznie skoro rozwinąłeś linkowany artykuł

W zasadzie nie che sie już powtarzać. Pisałem juz o tym do Ciebie 10-tki razy. Brzmi to mniej wiecej tak: Artykuły o polskich jednostkach wojska to swoisty cykl artykułów. Nie ma zadnej potrzeby, by każdy był inaczej formatowany. Lepiej, gorzej, brzydko, ładne, ale tak, mniej weicej jednakowo - z sekcjami, przypisami, przejrzyście, z możliwością łatwego dopisywania tresci itd itp.

Co do ktosia- redaktora:)). Wiesz ile obchodzi mnie to hasło? Tyle co..... tysiące innych zapoczątkowanych przeze mnie, albo jeszcze mniej. Gdybyś nie zmianiał i nie komplikował formy, nic bym w nim nie edytował. W tym momencie bawi mnie lotnictwo, eskady i pułki, gdzie z pełną swiadomoscią tworze krótkie artykuliki, by "jednostki wymienione były chociaż z nazwy". Coś kosztem czegoś. Uważam, ze w tym przypadku i w tym momencie lepiej 20 małych artów niż jeden nawet medalowy. To taka moja filozofia wikipedii. Być moze ktoś kiedys rozwinie tematy. Być mzoe to bede i ja i bedę korzystał z tej samej ksiazki z której korzystam teraz.

A fałszowanie historii - rzeczona brygada powstała duuuuuuuuuzo po po wyjściu wojsk przeciwlotniczych z artylerii i ma sie nijak do wykazu jednostek artylerii WP.

Oczywiscie te przeformowania to kawał dobrej roboty, po co wiec tracisz czas na "włosy"? --Kerim44 (dyskusja) 23:23, 14 kwi 2013 (CEST)

Wojsk Rakietowych i Artylerii WOPKedytuj kod

W tym WOPK--Kerim44 (dyskusja) 15:52, 15 kwi 2013 (CEST)

 • to tak jakby dac znak równosci pomiędzy pułkownikiem, a pułkownikiem służby wieziennej, BOR czy UB--Kerim44 (dyskusja) 15:56, 15 kwi 2013 (CEST)

No no:). Grześ -mówiłem żem marny nauczyciel:), ale ok - spróbuję (pamiętaj ze to mój zawód wyuczony, a z rasowymi artylerzystami m.in. siedziałem w jednej ławce):)).

Jak poprawiłes w infoboxie to i tak jest. Nie wszystko widze co czynisz. Głowny autor napisał: Wojska obrony przeciwlotniczej. I tego sie trzymaj. Twoja poprawka jest błędna.

Artyleria rakietowa - to Ciebie troche kompromituje, ale ok, tłumaczę... artyleria rakietowa i owszem, jest artylerią, jednak......artyleria rakietowa to nie wojska rakietowe, a juz artyleria przeciwlotnicza ma sie tak do artylerii rakietowej jak....no wiesz... pułkownik SB do pułkownika, czyli nijak

 • To wszystko to tylko zlepki słów,ale znaczenie rózne--Kerim44 (dyskusja) 16:41, 15 kwi 2013 (CEST)

Grześ - mam taką propozycję - powołujesz sie ostatnio na Kajetanowicza. Zobacz jak on podzielił rozdziały (wojska) i czyń tak samo. Wikipedia to nie moje lub twoje widzimisie-widzicisie--Kerim44 (dyskusja) 16:51, 15 kwi 2013 (CEST)

 • (musiałem przerwac edytowanie).... juz odpowiadam: A czy ja nauczyciel:)
pułki i brygada artylerii przeciwlotniczej (uzbrojona w rakiety) to NIE pułk ani brygada artylerii rakietowej--Kerim44 (dyskusja) 14:26, 18 kwi 2013 (CEST) chcę zwrócić twoja uwage na to co napsiałem wyżej (zlepki słów i wojskowa interpretacja) na przykłądzie tych dwóch "maluchów": artyleria pułku i artyleria pułkowa. WRiA dotyczy TYLKO artylerii naziemnej. By pisac poprawnie o art plot, należy COS dopisac przy końcu--Kerim44 (dyskusja) 14:33, 18 kwi 2013 (CEST)

Poprawkiedytuj kod

To prawda ze zdarza mi się (zbyt często) palnąć jakiegoś redakcyjnego babola. Np napisać artykuł pod innym tytułem. Sympatyczny wikipedysta pisze do mnie "z oczkiem". Sprawdź... odpisuje oczywscie... "DZIEKUJE", przy okazji kpiąc z siebie... to taki wstęp...

czy naprawdę nie widzisz zwiazku nowego podporządkowania 31 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego z rozformowaniem 63 Pułku Szkolno-Bojowego? Oczywiscie mozna dopisac w kolejnym zdaniu: "W związku z tym" (63 pszb rozformowano), ale na pewno nie likwidowac informacji--Kerim44 (dyskusja) 17:02, 15 kwi 2013 (CEST)
 • W 1985, w pułku, rozpoczął zawodową służbę wojskową Andrzej Błasik, późniejszy generał i dowódca Sił Powietrznych.. Wprowadzamy nowy system łączenia artykułów o jw z biogramami? Dlazcego? Twój "stary" sie pzrezył?:)--Kerim44 (dyskusja) 18:48, 20 kwi 2013 (CEST)
nawiasem mówiąc, grudzień 82 w podanej bibliografii wskazany jest jako czas przemianowania. Jesli zmieniłeś datę, wstaw link zewnętrzny jako bibliografię--Kerim44 (dyskusja) 18:48, 20 kwi 2013 (CEST)
 • biogramy - oczywiscie chodzi o dodawanie nazwisk do sekcji która teraz nazywa się dowódcy, a ty zazwyczaj przerabiałes ją na "żołnierze" i dopisywałes; oficerowie.
 • co do nazw artykułów. Sam sie wkopałem z brandenburskimi. Dlatego jadę od tyłu. Zostaw to jeszce na troche, a dojadę do końca(początku)ksiazki i wtedy poustawiamy tak by się nie dublować. Wtedy mozna bedzie pomanewrować artykułami, poprzenosić nazwy, mzoe połaczyc lub rozdzielić niektóre artykuły--Kerim44 (dyskusja) 19:49, 20 kwi 2013 (CEST)

Bolesław Andrychowskiedytuj kod

Dzięki za radę. Proszę jednak o zrozumienie, jestem bardzo początkujący:) Dlatego mam problem, by hasło Bolesław Andrychowski skopiować z brudnopisu i przenieść do przestrzeni głównej Wikipedii tworząc nowe hasło: Bolesław Andrychowski. Wielu redaktorów mi bardzo pomaga w tym raczkowaniu:), dlatego moja serdeczna prośba, abyś zrobił to za mnie, bo na razie nie wiem jak się za to zabrać. Dzięki zrozumienie i z góry dziękuję za pomoc. Chodzi mi, aby dać w przestrzeń: Andrychowski, Ciepiela, Jaworski, było to w moim artykule, a teraz nie ma, tylko w brudnopisie. Pozdrawiam --Rynio55

 • Nie ma to jak merytoryczna pomoc dla młodego:) wiki:), niski dobroczynny ukłon od młodego:) wiki dla weterana redaktora:)!!! Poprawiłem i teraz czeka tylko na przejrzenie i akceptację.--Rynio55
  • Miałem korekty od redaktorów, artykuł poprawiłem, jest jeszcze do zatwierdzenia w brudnopisie Leszek Jaworski. Proszę o pomoc w tym zakresie i całościowe zatwierdzenie do głównej przestrzeni --Rynio55 26.04.2013

Pomocedytuj kod

Jako początkujący:), proszę o zaakceptowanie moich poprawek i danie w przestrzeń główną. Dzięki wielkie! --Rynio55 26.04.2013

 • Napisz mi o tych szablonach lub jeżeli możesz to wykonaj u mnie jakiś z jeden przykład, tymczasem proszę o zaakceptowanie moich poprawek i danie w przestrzeń główną. Dzięki wielkie! --Rynio55 26.04.2013

Pomocedytuj kod

 • Witaj, proszę o zaakceptowanie moich poprawek i danie w przestrzeń główną. Dzięki wielkie! --Rynio55 27.04.2013

Rozkazyedytuj kod

Masz racje - od teraz będą ukazywać się w sekcji -Uwagi. Nie mogę jako wikipedysta prowadzic własnych archiwalnych badań--Kerim44 (dyskusja) 19:10, 27 kwi 2013 (CEST)

 • dopisz przy kazdym rozkazie <fakt>. Swoją drogą, podpier.... samego siebie to już szczyt finezji:). Sprawdź też, jak opracowuje się artykuły na podstawie jednego żródła. Nie zapominaj i ty o podawaniu żródeł przy kazdym wpisie jesli uzupełnaisz artykułu --Kerim44 (dyskusja) 21:50, 30 kwi 2013 (CEST)

Pomocedytuj kod

 • Witaj, proszę o zaakceptowanie moich poprawek i danie w przestrzeń główną. Dzięki wielkie! --Rynio55 28.04.2013

Pomoc, Galeriaedytuj kod

Witaj, powracam do Twojej propozycji odnośnie zaprezentowania trzech/czterech galerii. Po prawej pokazujesz mi schemat takiej galerii, wybacz, że zadam może banalne pytanie, ale jako początkujący nie mogę rozszyfrować tej galerii, jest w niej 5 niby zdjęć, strzałką przesuwam w prawo, w lewo, ale nie potrafię odpalić tych zdjęć w tej przykładowej galerii? Jak to trzeba wpisać w brudnopisie, abym mógł oglądać dane zdjęcia? Czy możesz mi w tym temacie pomóc? Zapytuję, bo ta kwestia mnie zainteresował, ale nie mam pojęcia jak do tego się zabrać, jak zobaczyć zdjęcia w takiej skomasowanej galerii? Pomożesz mi? Z góry dzieki:) --Rynio55 (dyskusja) 29 kwietnia 2013

Wartościowanie źródełedytuj kod

[14] Profesor Babula jedno, profesor Trybus drugie, ale obaj podlegają ocenie wikipedysty Grzesia:)). Tym razem punkt dla Trybusa. Pytam się grzecznie: dlaczego? Przez tego typu działania wikipedystów, wikipedia jest niewiarygodna. Pozostawiając obie wersje mówimy: "Wikipedia jest tak samo wiarygodna jak wiarygodni są profesorowie i inni autorzy tzw zródeł". Nie miejsce w wikipedii na własne wnioski. Zupełnie przypadkiem rozmawiałem z Trybusem na temat jego artykułu i nieścisłości w nim popełnionych (nie dotyczą one co prawda tej daty, ale.... wiarygodność artykułu jest co najwyżej zbliżona do wiarygodności książki Babuli) (--Kerim44 (dyskusja) 16:24, 29 kwi 2013 (CEST)

 • nie wybieraj - pozostaw dwa wpisy--Kerim44 (dyskusja) 22:39, 29 kwi 2013 (CEST)
 • numerki nie są najwazniejsze w wykazie jednostek artylerii wojska polskiego. To jedynie ciekawostka. W jednostce obok twojej funkcjonują neizaleznie dwajs zefowie rodzajów wojsk :szef artylerii i szef OPL. Jesli nie chcesz trzymać się Kajetanowicza, popatrz na sąsiadów--Kerim44 (dyskusja) 22:39, 29 kwi 2013 (CEST)
  • Grześ - ja juz naprawde wszystko powiedziałem o tym czym teraz jest artyleria a czym artyleria przeciwlotnicza, czym wojska rakietowe i artyleria, a czym WRiA SP--Kerim44 (dyskusja) 22:54, 29 kwi 2013 (CEST)
   • to są dziecinne sztuczki, by marnować czas i wykonywac czynnosci pozorne--Kerim44 (dyskusja) 23:14, 29 kwi 2013 (CEST)
 • czy mozes wskazac mi gdzie jeszcze w Kalendarium WP "wyciałeś" uźródłowione dane? Niestety, nie obserwowałem Twoich zmian--Kerim44 (dyskusja) 22:15, 30 kwi 2013 (CEST)
 • no co TY :). Chce tylko wrócić uźródłowione przypisy i opatzryć je uwagą np "niezgodność". W sieci każdy jest mocny. On tu autorytet i władza:)))--Kerim44 (dyskusja) 22:38, 30 kwi 2013 (CEST)

Jednostki organizacyjne wojskaedytuj kod

Ustalmy dla potrzeb edytowania: Korpus w XX wieku to nie to samo co dywizja. Zaznaczam - w XX wieku - bo jeszce zaczniesz powoływać się na definicje XIX wieczne i stosować je w wykazach (listach) jednostek wojska--Kerim44 (dyskusja) 22:12, 30 kwi 2013 (CEST)

 • 2 korpus w krakowie ma tylko w dyspozycji orkiestrę i coś tam jeszce, a korpusem jest. Korpus szcecinski ma sztab i cos tam jeszcze, a korpusem jest--Kerim44 (dyskusja) 00:01, 1 maj 2013 (CEST)
ps..zrób dobry uczynek i sprawdz prosze czy mozna ładowac zdjęcia na commons....od 2 godzin nie wyskakuje mi kreator "ładowania". Zdjecie może Cię zaciekawić hi hi--Kerim44 (dyskusja) 00:01, 1 maj 2013 (CEST)

Odp. Dyskusja wikiprojektu:Czy wiesz/ekspozycje/2013-05-02edytuj kod

Cześć! Myślę, że tak, ale ja się tym nie zajmuję. Harmonogramy układa Legion. Napisz do Niego. Pozdrawiam--Joanna Kośmider (dyskusja) 20:06, 1 maj 2013 (CEST)

Odwołuję swoje „tak”. To hasło nie jest jeszcze sprawdzone! Skąd taki pośpiech?--Joanna Kośmider (dyskusja) 20:11, 1 maj 2013 (CEST) Proszę, daruj, że nie zabiorę się do sprawdzania Twojego hasła – wstawionego z ominięciem procedury – w takim tempie. Ja na dzisiaj zaplanowałam sobie coś innego, a zwrot „90 lat temu” będzie aktualny również za kilka dni. Pozdrawiam--Joanna Kośmider (dyskusja) 20:24, 1 maj 2013 (CEST)

Ferdinand Foch w CzyWieszuedytuj kod

Wstawiamy najpierw do Propozycji czyli (zaraz wrócę i wstawię). Legion23 (dyskusja) 21:01, 1 maj 2013 (CEST)

 • Wracam ale nie wstawiam, ponieważ artykuł nie jest nowy. W CzyWieszu zamieszczamy tylko artykuły nowe lub _znacznie_ rozbudowane w ostatnim czasie. 860 bajtów w stosunku do ponad 20 tysięcy to nie jest znaczna rozbudowa. Legion23 (dyskusja) 21:09, 1 maj 2013 (CEST)

Rozmusedytuj kod

Dobrego uczynku nie zrobiłeś:(. Co do Rozmusa - będziemy i tu pykać sobie rok w tą rok w drugą? To naprawdę elementarna przyzwoitość, by napisać do mnie, ze zmieniasz nieuźródłowioną datę i chronologię awansu na również nieuźródłowione dane i ew dopisać co Tobą kieruje--Kerim44 (dyskusja) 08:29, 6 maj 2013 (CEST)

 • Temat ROZMUS. To to co poprawiłem a ty wróciłeś.--Kerim44 (dyskusja) 18:31, 6 maj 2013 (CEST)
  • 45 pułk -rozwazyłem:)). Cyferka, niestety bije sie w piersi - przy seryjnym wstawianiu pomyliłem. Oczywiscie 1957:0. Pozostałe nazwy występuja w podanym źródłe--Kerim44 (dyskusja) 18:38, 6 maj 2013 (CEST)

[15] czy widzisz róznicę 4? 5? i chronologii wydarzeń?--Kerim44 (dyskusja) 18:47, 6 maj 2013 (CEST)

 • ops- UWAGI: czy widzisz róznicę w "uźródłowieniu"?
 1. Jednostka została zorganizowana na lotnisku w Modlinie, w okresie od 1 maja do 1 grudnia 1952, według etatu Nr 6/104 o stanie 307 żołnierzy i 2 pracowników kontraktowych.
 2. W maju 1963 roku na bazie [...] sformowano 47 Pułk Lotnictwa Łącznikowo-Sanitarnego w Modlinie [znak początek uwagi] Zarządzenie szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego nr 09/Org. z 16 stycznia 1963 roku[znak: koniec uwagi].

Obie NIE mają przypisu. Obie powołują się na jedno źródło podane ogólnie w bibliografii. Te dwa zdania napisali dwaj różni autorzy. Dlaczego ten pierwszy nie wstawił przypisu, a technicznie mógł? Tego nie wiem. Dlaczego ten drugi wybrał formę Uwaga, by uzupełnić treść? Bo tak było mu wygodniej napisac artykuł korzystajac tylko z jednego źródła. Ten pierwszy wpis jest zbyt podobny do pierwowzoru.

Co do dyskusji i kawiarenki - oczywiscie dyskutuj:) taka mała dziecinada: czy chociaż w jednym miejscu uźrółowiłeś numer JW? Oczywiscie nie oczekuję - wręcz nie chce odpowiedzi. Podp...samego siebie to coś nad wyraz głupiego--Kerim44 (dyskusja) 19:20, 6 maj 2013 (CEST)
 • za dużo tematów: Po kolei: wrócmy do Rozmusa. Dlaczego wróciłeś moją poprawkę "CDO 1985 na 1984" Staram się ciebie zrozumieć--Kerim44 (dyskusja) 20:16, 6 maj 2013 (CEST)
 • cyt Twoje zdanie: W 1984 ukończył Wyższy Kurs Doskonalenia Oficerów w Centrum Doskonalenia Oficerów im. gen Stanisława Popławskiego w Rembertowie. Po ukończeniu kursu został wyznaczony na stanowisko szefa rozpoznania 23 Pułku Czołgów Średnich w Słubicach. czy to zdanie jest prawdziwe?
  • Po kolei: wracając do Twojego szefa ...Rozmusa :). Tak naprawde dla mnie mało jest istotyny ten rok- ale dlazcego zmieniłes:)--Kerim44 (dyskusja) 20:55, 6 maj 2013 (CEST)
Wróćmy do Rozmusa. W innym przypadku nic nie wyjaśnimy --Kerim44 (dyskusja) 21:16, 6 maj 2013 (CEST)
 • a ja pytam, czy Twoje zdanie jest prawdziwe? Nie tłumacz wszystkiego. Na pytanie "ogólne" odpowiada się tak lub nie :)). Po tej odpowiedzi przejdziemy dalej, ok?--Kerim44 (dyskusja) 21:47, 6 maj 2013 (CEST)
 • rzeczywiście ..nic z tego nie będzie:(. To tak trudno powiedzieć "nie wiem"? nie jestem pewien? wziąłem to z niepewnego źródła? To co napisałes to jest nieprawda, ale...ja nie mogę wskazac zródeł i gdybyś napisał do mnie, być moze pozostawilibyśmy ten 1985 jako logiczniejszy ( Najpierw studia a potem stanowisko)
"wikipedyczne dziecko" domyśli się ze 95 to literówka, a jeśli nie to: teraz cytuję siebie: To naprawdę elementarna przyzwoitość, by napisać do mnie....
 • proponuję wyrzucić słowa "walczę" (o ludowe WP) lub "zarzucam Tobie" (to o "uwagach"), a przyjąć: "współpracuje", "współdziałam":), a bedzie Ci się przyjemniej tworzyło (to moralizowanie "starego" :))-Kerim44 (dyskusja) 22:20, 6 maj 2013 (CEST)
  • literówka to 95 - należało to poprawić bez konsultacji. Zmieniłem sens zdania - to należało skonsultowac - co było pierwotne, a co wtórne: nauka czy stanowisko. Sprawa dotyczyła roku 1984
  • Moja poprawka twojej poprawki - przecież nie powtórzyłem błędu 95:) to było rano -przed dyskusją ;0
  • cytowałem siebie z początków naszej dyskusji:))) czyli kerima (pogrubiłem)
  • LWP - sens (a w zasazdie jej brak) "walki" złapałeś... nie było moim celem staranne pisownia w dyskusji (juz to pisałem -to moja słabośc -nigdy nie byłem maszynistką:( --Kerim44 (dyskusja) 23:07, 6 maj 2013 (CEST)
 • Czy widziałeś tą PWL-ke? Czy wierzysz komuś "na słowo"?--Kerim44 (dyskusja) 21:58, 7 maj 2013 (CEST)
  • Jesli chciałbyś błysnąć z zagadnienia: "Biogram szefa" - trzymaj się mojej wersji:))--Kerim44 (dyskusja) 22:01, 7 maj 2013 (CEST)

9 pilotówedytuj kod

No no - to rzeczywiście wyższa matematyka:)). I do tego dziewiatka uźródłowiona:))--Kerim44 (dyskusja) 23:16, 6 maj 2013 (CEST)

Jednostki artyleriiedytuj kod

Nie wpisuj jednostek plot do tego artykułu. To "zbyt nowatorskie". Nie widze potrzeby by wstawiac tam dywizjony artylerii niektórych brygad. No bo niby dlaczego tylko wybranych? Dlaczego nie da 11 BZ i jemu podobnych. Dlazcego nie das-ów pułków zmechanizowanych? Moze, dalej idąc tym tokiem, wypiszemy wszystkie baterie artylerii (w tym baterie artylerii przeciwlotniczej) pułków. W zasazdioe dlaczego nie plutony? Bedzie jednak przejrzyściej, jesli tego nie uczynimy--Kerim44 (dyskusja) 20:38, 8 maj 2013 (CEST)

Kalendariumedytuj kod

Dlaczego nadal wycinasz uźrółowione fakty? Jesli wystepują rozbiezności - podawaj dwa źródła. Już kilkakrotnie o to ciebie prosiłem--Kerim44 (dyskusja) 20:43, 8 maj 2013 (CEST)

 • W kalendarium 1951 celem moim jest wymienić z nazwy jednostki wojskowe, których ten rozkaz dotyczył. Oczywiscie nic nie stoi na przezkodzie by sprecyzować ten zapis, ale zachowaj główną ideę
 • nazwy jednostek a tytuły artykułów - kolejny raz powtórze - kiedy opiszę(my) wszystkie pułki w konwencji przyjętej przez autorów, recenzentów i opiniujacych generałów i profesorów pozycji którą podaję, zdecydujemy o tytułach artykułów. Przedtem jescze dodamy "wojenne", rozformowane pułki i dywizje. Problem polega na tym, by nie powtarzać tych samych tytułów dla jednostek wojennych i powojennych. Swoją drogą - jesli nie masz pomysłu na tworzenie - podrzucam temat: zajmij się np. pułkami KBW, bib i az tak bardzo nie przejmuj sie, jaka bedzie nazwa artykułu o pułku lotniczym. Wymienieni wyzej profesorowie i generałowie opisujący jednostki lotnicze jakąś logikę nazewnictwa przyjeli. Mozemy ją przyjąć w całości i tez nic złego sie nie stanie. Ważniejeszą sprawą jest, by dany pułk był opisany lub co najmniej wymieniony z nazwy. Takie rozwiazanie przyjałem np wobec pułków zmechanizowanych, gdzie oprócz nazwy, dla wypełnienia treści, podana była ogólna struktura organizacyjna. Po prostu w tamtym czasie nic wiecej o nim nie wiedziałem.--Kerim44 (dyskusja) 00:58, 10 maj 2013 (CEST)

Artyleriaedytuj kod

 • Nie kompromituj wikipedii. Przyznam szcerze, ze nie zdawałem sobie sprawy, ze ktos moze wpaść na taki pomysł. Twoje merytoryczne dodatki do listy niewiele dobrego wnoszą przy dopisywaniu do niej jednostek przeciwlotniczych. Już wyżej pisałem: mozna wypisac wszystkie baterie i plutony i to od biedy ujdzie, ale mieszać rodzaje wojsk -to już indolencja. Moze jednak nie mam racji. Moze to temat trudny. Po raz kolejny zachęcam do przyjęcia podziału Kajetanowicza, a nawet cywila Piotrowskiego. Powiem wiecej - mozesz nawet powołac się na keriMa hi hi. Napisałem prawdę - kilka szkół (i tych wyższych - specjalistycznych) pokończyłem. Co prawda wikipedię moze edytowac każdy. Moze i kerim pisac o fizycje jądrowej albo o pałowaniu - ale po co?--Kerim44 (dyskusja) 00:54, 10 maj 2013 (CEST)
 • oddalasz się hm... no nic.

artyleria - rozmawiamy jakby obok. Ja nie staram się wyjaśnić aż tak bardzo merytorycznie czym jest artyleria a czym artyleria plot w WP. Czym są np. pułki rakiet a czym pułki rakietowe. Jeśli chcesz, moge to prywatnie wyjasnić, ale po co? Pokazuję tylko, że autorzy w swoich opisach nie łączą artylerii i artylerii plot i tyle. Nie mówię tez, ze stosując kryterium kolejności cyferek w LWP, 4 Mieszaną Dywizję Lot moglibysmy umieścić w wykazie jednostek piechoty:) (po 1, 2 i 3 DP). Numerki w tym przypadku też były od siebie zależne - ot -taka ciekawostka. --Kerim44 (dyskusja) 19:44, 10 maj 2013 (CEST)

Kalendariumedytuj kod

wystarczy dopisac "m.in:")) a teraz poprawic np tak: ukazał się rozkaz nr...nakazujący formowanie..itd itp. Sadziłem, że to uczynisz. Zamiezam wypisywac tam wszystkie jednostki, które maja metrykę....Moze byc? czy napisze art o lotnictwie LWP? Tak -napiszę. Pozbieram jeszcze parę ksiazek by "było z kilku źródeł". Taki mały pech - bibliotekarka zachorowała--Kerim44 (dyskusja) 19:15, 10 maj 2013 (CEST)

Jesli zdecydujesz sie współdziałac, napsiszemy go wspólnie z Jurkiem, Loniem i innymi --Kerim44 (dyskusja) 19:21, 10 maj 2013 (CEST)

"Nie"...hi hi... nie jestem nauczycielem, ani nawet pomocnikiem. Zajmuję się pisaniem artykułów, a nie roztrząsaniem cyferek--Kerim44 (dyskusja) 20:38, 10 maj 2013 (CEST) uciekła:)...kiedyś tzreba było to przerwac--Kerim44 (dyskusja) 20:57, 10 maj 2013 (CEST) ale ale - jak sie bawić to sie bawić:)). za ciekawostke pokaże Ci niusa:)) [16]. Wiem od właściciela zdjęcia, że dwóch facetów służyło w Żaganiu. Zgaduj zgadula -którzy?:)--Kerim44 (dyskusja) 21:03, 10 maj 2013 (CEST)

Artyleria cdedytuj kod

Wniosek z mojej wcześniejszej pisaniny o liście artylerii:

 1. na tej liście nie ma miejsca dla jednostek przeciwlotniczych

Wszystko inne łączy się z tym w/w stwierdzeniem, a ew argumentacja byłaby powtarzaniem dyskusji--Kerim44 (dyskusja) 14:09, 11 maj 2013 (CEST)

 • nie - wszystko jest dobrze. Wszystko, bez jednostek przeciwlotniczych. Jest mi przykro że nie potrafię tego wyjaśnić precyzyjniej. Naprawde nie rozumiem dlaczego zołneirz tego nie rozumie :)). Jesli nawet tak jest, uwierz "na słowo". Co ci szkodzi:)). Dla jednostek plot przygotowana jest lista: Jednostki przeciwlotnicze Wojska Polskiego--Kerim44 (dyskusja) 14:34, 11 maj 2013 (CEST)
aaaaa... moze załapałem w czym rzecz. jesli tak jest to precyzuj prosze swoje oczekiwania. Jesli ci zalezy na wykazaniu współzależnosci numerów jednostek jednostek w wojsku polskim, to bedziemy myslec. Co kilka głów to nie jedna:)). Ciekawa jest tez numeracja brygad po 1995 roku - dlaczego takie a nie inne numery.............hm......i juz jest temat gdzie mógłbyś współzależnosci artylerujskie, plot, pancerne i czołgowe wykazac::)). Jesli tak jest, napisz, a rozpocznę prace myslową (współdziałanie a nie konfrontacja)--Kerim44 (dyskusja) 14:46, 11 maj 2013 (CEST)

Pułki lotnictwaedytuj kod

Opatruj uzupełnienia przypisami. Nie zmieniaj konwencji artykułu. Już to też raz tłumaczyłem dlaczego w tym konkretnym przypadku nie mozemy sobie pozwolić na pisanie w konwencji na która poprawiłeś. Treść taka sama, a forma inna. Niech wiec zostanie zaproponowana przeze mnie. Co do twoich merytorycznych poprawek - łatwiej bedzie je dopasowac do wersji pierwotnej--Kerim44 (dyskusja) 14:14, 11 maj 2013 (CEST)

Formowanie jednostkiedytuj kod

Kiedy się rozpoczyna, kiedy kończy. Kiedy już można uznac że istnieje, a kiedy istnieją jeszce tylko zalażki poprzedniczki? oto pytania akademickie.

Co do tego konkretnego przypadku - hm... mozna uznać że rozkaz rozpoczyna formowanie.... sztaby zaczęły planować. Napisałem jednak do Ciebie: mozna TO sprecyzować - i dodałem - licze na ciebie ..czy jakoś tak... nie zrobisz - błędu wielkiego nie będzie. Przy następnej dopisce ja sprecyzuję.--Kerim44 (dyskusja) 14:25, 11 maj 2013 (CEST)

re:Dyskusja wikiprojektu:Czy wiesz/ekspozycje/2013-05-02edytuj kod

Sorry, że nie odpowiedziałem na czas - byłem przez ponad tydzień z dala od wiki, a dopiero dziś nadrabiam dyskusję.--Felis domestica (dyskusja) 11:09, 15 maj 2013 (CEST)

grupa artykułówedytuj kod

Pokazuję:[17] i objaśniam:). Grupa artykułów winna posiadać podobne formatowanie. Celem moim jest, by bezpośrednio po tytule artykułu opisac potencjał sił zbrojnych w danym roku i nazwiska najważniejszych osób mających wpływ na rozwój SZ. Oczywiście nie biegam po literatutrze z wywieszonym jezykiem i nie szukam tego specjalnie. Jeśli jednak trafię, dodaję. Mozesz zamienić dane z marca na dane ze stycznia. To nawet logiczne. Zachowaj jednak proszę głowną ideę

 • ps - połowiczne rozwiazanie zgaduj zgaduli - 3 z lewej to Rozmus. Stąd moja wiedza co do błędu w życiorysie i pytanie czy aby na pewno widziałeś cytowane źródło--Kerim44 (dyskusja) 19:21, 18 maj 2013 (CEST)
 • a ja widzę taką potrzebę (podobnie jak i autorzy kroniki wojska polskiego 2010).
  • co do ortografii. "Minister Obrony Narodowej marszałek Polski Rokossowski otworzył ...." to na pewno błąd ortograficzny - winno być napisane literami małymi. Co do rozkazów Ministrów ON - też już pisałem. Prywatnie uważam, ze w tym przypadku należy pisać wielkimi literami (tak jak Ty to czynisz). Pisałem też jednak, że przy "masowym" wpisywaniu faktów, jak to czynię od pewnego czasu, zachowuję pisownię oryginalną ze"źródeł" i opatruje ją przypisem. Jak zauważyłeś"źródła" pochodzą z epoki minionej, ale i są całkiem świeże. Mam duży szacunek do profesorów. Proponowałem, by wstrzymać się do czasu zakończenia wpisywania przeze mnie faktów z WPH (już niedługo- nie mam wszystkich tomów). Potem można poprosić o sugestię i radę "wikipedyczne" polonistki (polonistów). To tyle. Czy to jest do przyjęcia?:)--Kerim44 (dyskusja) 20:04, 18 maj 2013 (CEST)
   • ops. Zdanie - równoważnik zdania - jest mi to obojętne. Sądzę, że warto byłoby zobaczyć jaka forma "króluje" i na taką poprawiać, tak by uzyskać spójnosć artykułow--Kerim44 (dyskusja) 20:15, 18 maj 2013 (CEST)

Zródłaedytuj kod

Po raz kolejny prosze Cię byś podawał źródła swoich poprawek--Kerim44 (dyskusja) 09:53, 24 maj 2013 (CEST)

 • 28 raz o nie prosze (źródła). Prosze też, byś nie kasował informacji które sa opatrzone przypisem, a które wydają Ci sie nieprawdziwe--Kerim44 (dyskusja) 21:41, 24 maj 2013 (CEST)
  • i jak już piszemy poprawnie to: gazetowe artykuły nie umieszamy przed publikacjami ksiązkowymi (1 plm). Na pewno gdzieś to w wikipedii jest ustalone. Myśle jednak, ze kolejnośc nie odbiega od typowej pracy magisterskiej (itp)--Kerim44 (dyskusja) 22:08, 24 maj 2013 (CEST)
 • jestem dość daleko od zródeł: 21 eskadra (rozformowanie)- listopad w przestzreni głownej, październik w infoboksie. Jesli obie informacje są prawdziwe -potrzebny przypis--Kerim44 (dyskusja) 11:17, 27 maj 2013 (CEST)
 • prosiłem byś nie kasował "faktów" uźrólowionych, a ewentualnie opatrywał je komentarzem na podstawie innych źródeł (23 DP istniała do 63)
  • skąd jednak TO wynika?: Szef Sztabu Generalnego WP wydał zarządzenie Nr 023/Org. w sprawie przeniesienia 3, 4 i 9 Dywizji Piechoty na etaty Nr 5/323-5/337 skadrowanej dywizji zmechanizowanej. Podana poniżej biografia nie zawiera tych danych. Linki też nie--Kerim44 (dyskusja) 20:46, 27 maj 2013 (CEST). OK -juz w 9 wynika:).

Kolejna nuda - nie usuwaj uźródłowionych faktów. Nie zastępuj tych wpisów nieuźródłowionymi

powstało Dowództwo Obrony Przeciwlotniczej Obszaru Kraju. Nastąpił podział naziemnych środków OPL na obronę przeciwlotniczą wojsk i obronę powietrzną kraju + 2 źródła. To wystarczy--Kerim44 (dyskusja) 13:48, 30 maj 2013 (CEST)
 • Przesadzasz. Czas już wiedzeć na czym polega zasada weryfikowalności w wikipedii i czym wikipedia NIE jest--Kerim44 (dyskusja) 15:14, 30 maj 2013 (CEST)
  • nie tup nóżką. Nie kasuj źródeł. To wandalizm. Nie trać czasu mojego i swojego--Kerim44 (dyskusja) 15:46, 30 maj 2013 (CEST)

Ty masz jakiś problem?--Kerim44 (dyskusja) 19:52, 30 maj 2013 (CEST)

 • nie likwiduj wpisów użródłowionych (babula)--Kerim44 (dyskusja) 20:14, 30 maj 2013 (CEST)

Faktyedytuj kod

 • zaczynasz już wykasowywać fakty i zastępować je linkami, które to informacji takich nie posiadają. hm... to juz niebezpieczne. Zostaw w spokoju tego profesora. Swoją drogą - czy ja mam Ciebie "w dowodzie", że tak za mną łazisz hi hi:)). Chodż sobie, poprawiaj, uzupełniaj, ale nie psuj i ..."nie oznaczaj terenu"--Kerim44 (dyskusja) 00:54, 31 maj 2013 (CEST)
 • niby nic, ale zginęło: Po wydaniu 85 numerów gazeta zmieniła nazwę na "Żołnierz Ludu". A po co ma ginąć?--Kerim44 (dyskusja) 14:16, 1 cze 2013 (CEST)
 • Wiesz, ile Kerima obchodzi kiedy powstało dowództwo OPL? Nic. Mirka i owszem- obchodzi. Dwóch facetów napisało w swoich ksiażkach, że w 1949, a jeden, ze w 1951. Zgodnie z zasadami wikipedii należy pozostawić dwa wpisy i ew zwrócic uwagę czytelnika na niekonsekwencje autorów. Wikipedia to nie forum dochodzenia do prawdy absolutnej.
Dwa przykłady: Napisaleś ze Rozmus ukonczył CDO w 1984, a potem wyznaczony został na stanowisko szefa rozpoznania. Dodałeś przypis i ...z punktu widzenia wikipedii wszystko ok. Z prawdą ma sie to nijak, ale ...co mi tam...nie poprawiam i nie pisze ze "autor błednie...". 2 Przykład: pierwsze starty rakiet. W srodowisku zbliżonym do mirka:)) od pewnego czasu dyskutują poważne głowy nad datą tego wydarzenia. Wikipedia unikneła w tym przypadku opinii "nierzetelnego źródła". Nasza rzetelnośc jest taka jak rzetelne są nasze źródła--Kerim44 (dyskusja) 14:16, 1 cze 2013 (CEST)

Wystarczy

cd odpowiedzi: rozporządzenie musi być z dnia 29 grudnia 2008? Moze i musi być ten dzień, ale dlaczego nie musi być r(oku)? Kiedyś twardo dopisywałeś "roku". Wczesniej była moda na poprawne pisanie daty bez "dnia" i "roku". Grzecznie przyjąłem Twój sposób pisania (a co mi tam), a Ty wolta... z dniem ale bez r. oku:))). Mi to "rybka", ale moja zona polonistka mówi ze to niepoprawne... ot, taka pozostałość po "starym"--Kerim44 (dyskusja) 09:54, 4 cze 2013 (CEST)

50 pułkedytuj kod

Nie dziękuj i nie anuluj, a wyjaśniaj. Zaistniałeś przy pisaniu artykułów (maluchów) o pułkach lotniczych i ok. Zdanie przeze mnie wstawione jest prawie identyczne ze zdaniem z ksiażki podanej w przypisie--Kerim44 (dyskusja) 14:24, 1 cze 2013 (CEST)

 • Oczywiscie widac na pierwszy rzut oka niekonsekwencje autorów.... dlaczego mamy tego nie pokazac w imie weryfikolwalności wikipedii?--Kerim44 (dyskusja) 14:34, 1 cze 2013 (CEST)
 • prawie gucio:)) - nie oceniaj jednak...błednie czy nie błednie... --Kerim44 (dyskusja) 14:51, 1 cze 2013 (CEST)

to opis Zielinskiego (gotowały?)

cyt: 50 Pułk Lotnictwa Szturmowego miał zostać sformowany, na mocy rozkazu ministra obrony narodowej nr 0096/Org. z 11 grudnia 1951 r., w okresie od 1 maja do 1 listopada 1952 r. na lotnisku w Elblągu. Etat nr 6/104 przewidywał 307 żołnierzy zawodowych i 2 pracowników cywilnych, a pułk miał wchodzić w skład 13 Dywizji Lotnictwa Szturmowego. Jednak ze względu na decyzję o nieorganizowaniu 13 DLSz (rozkaz ministra obrony narodowej nr 0078/Org. z 19 listopada 1952 r.), minister obrony narodowej polecił dowódcy Wojsk Lotniczych, rozkazem nr 022/Org. z 10 marca 1952 r., żeby zaniechał formowania 50 Pułku Lotnictwa Szturmowego.

otok (ubranie)edytuj kod

w ww artykule jest tak: jasnoczerwony (szkarłatny) – żołnierze Żandarmerii Wojskowej; kolor ten nawiązuje do barwy wypustek i otoków żandarmerii do roku 1939.

W Polski mundur wojskowy (SZ RP) nie ma w ogóle otoku ZW

mógłbys jakoś to uzupełnic...bo przeciez był.... Przyznam ze nie wiem do kiedy 2008? 9?--Kerim44 (dyskusja) 19:57, 3 cze 2013 (CEST)

3 Pułk Lotnictwa Bombowegoedytuj kod

Pisz w dyskusji: oglądam artykuł w Operze i Mozilli i...wszystko ok.. ale co mi tam samolocik:)

zapomniałeś dodać przypisy do Twoich uzupełnień w tym artykule--Kerim44 (dyskusja) 10:05, 4 cze 2013 (CEST) ponawiam prośbę--Kerim44 (dyskusja) 09:21, 5 cze 2013 (CEST)

weszło w życie- ukazało się i odwrotnieedytuj kod

Sądzę, że juz wystarczy jałowych zmian typu: "weszło w życie" na "ukazało się" lub odwrotnie. Niech sobie jest wersja pierwotna--Kerim44 (dyskusja) 18:03, 7 cze 2013 (CEST)

 • czy nie możesz dopisać "dzienników" do dat już istniejacych?--Kerim44 (dyskusja) 18:20, 7 cze 2013 (CEST)

Podszywanie się pod źródłaedytuj kod

To jest bardzo perfidne fałszowanie wikipedii:

Minister Obrony Narodowej wydał rozkaz Nr 020/Org. w sprawie rozformowania 1 Okręgowego Batalionu Łączności w Legionowie i sformowania na jego bazie Batalionu Obserwacyjno-Meldunkowego OPL i Węzła Łączności Dowództwa Okręgu Wojskowego Nr I{r|jusz}

Na podstawie których zdań na wymienionej stronie mozna wyciągnąć takie wnioski?--Kerim44 (dyskusja) 18:35, 7 cze 2013 (CEST)

I kolejne fałszowanie źródeł. To już zakrawa na wandalizm:

(1) 20 lipca została powołana Grupa Organizacyjno–Przygotowawcza do przygotowania materiałów wyjściowych do utworzenia Lotniczej Stacji Badawczej{r|Plw0} (2)27 lipca Minister Obrony Narodowej wydał rozkaz Nr 079/Org. w sprawie sformowania Grupy Organizacyjno-Przygotowawczej Lotniczej Stacji Badawczej{r|Plw0}

Który zapis odnosi się do podanego źródła? Ten przez ciebie skasowany czy ten (2) poprawiony?

To działanie nie wygląda na pomyłkę. Moze troche odpuść....--Kerim44 (dyskusja) 21:22, 7 cze 2013 (CEST)

jesli jest napisane 2 i 0 potem kropka i 7 i dalej kropka i 1950 to oznacza 20 kwietnia czy 27 kwietnia?--Kerim44 (dyskusja) 23:33, 7 cze 2013 (CEST)

hi hi..oczywiscie lipca:))... jak to można sie zakrecić z tą siódemką:)))--Kerim44 (dyskusja) 23:43, 7 cze 2013 (CEST)

Zmiany?edytuj kod

Dlaczego piszesz w okienku zmian kalendarium o eskadrze?. Mniemam ze do mnie hi hi:)...pisz w mojej dyskusji, a najlepiej dopisz inne źródła mówiące o innej dacie formowania. Już kiedyś mówilem: kerim-a g. obchodzi data formowania. Obchodzi go tylko to co pisza źródła--Kerim44 (dyskusja) 21:43, 7 cze 2013 (CEST)

14 eskadraedytuj kod

 • 1) Własnie tak brzmi hasło u Zielińskiego. Tłumaczyłem już kilka razy dlaczego hasło w wikipedii nie moze brzmieć identycznie.
 • 2) hasłą o jednostkach wojskowych powinny mieć podobną formę. Byc moze kiedyś ktoś zamieni dowódcy na dowództwo, być moze żołnierze pułku
 • uźrółowienie -zielinski 181 łacznie z rozkazami. Dzieki za podsunięcie mi pomysłu z uwagami;)--Kerim44 (dyskusja) 22:13, 7 cze 2013 (CEST)
 • Początek? Strata czasu--Kerim44 (dyskusja) 22:13, 7 cze 2013 (CEST)
 • hasło jakich wiele. Nie mzoesz spać przez ten artykuł? :))) Nie zmieniaj treści na identyczną jak w książce. Jest to duży błąd. 28 raz już to mówię. To plagiat. Jesli tego nie rozumiesz, hm... Znajdz potwierdzenie ew. faktu, ze sformowano JW w innym czasie i dopisz to. Bedzie to niewątpliwy Twój wielki wkład w jego rozwój. Ta eskadra warta jest ogromniastego hasła "na medal":))--Kerim44 (dyskusja) 23:41, 7 cze 2013 (CEST)

wartość źródłaedytuj kod

Nie oceniaj prosze wartości źródeł. Pozostaw dwie, nawet Twoim zdaniem sprzeczne informacje i ew. zwróć uwage potencalnego czytelnika na ten fakt. Przeciez w wikipedii nie prowadzimy badań. Pozostawienie dwóch, nawet przeciwstawnych sobie wpisów, wpływa baaaardzo pozytywnie na wiarygodność wikipedii--Kerim44 (dyskusja) 13:15, 8 cze 2013 (CEST)

hejedytuj kod

Kolega także z ŻW? Gdynia pozdrawia :)

Tu masz moje wypociny :)edytuj kod

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wydział_Żandarmerii_Wojskowej_w_Gdyni

Pomocy!edytuj kod

Czy mógłbyś przejrzeć moja uaktualnienie o Wydziale Żw w Gdyni?

RSZ Żandarmerii to Wojska Lądowe!edytuj kod

Nie wiem czy wiesz, ale Żandarmeria Wojskowa jest wykazywana ilościowo itd. w Wojskach Lądowych. To są informacje bezpośrednio z KG ŻW. Tym samym RSZ nasz to WL, choć gen. Głowienka nie jest naszym przełożonym. Jednak gospodarczo, etatowo jesteśmy w WL, czy tego chcemy czy nie :)

hahaedytuj kod

Mam taki zamiar jeżeli chodzi o historię pomorskiej ŻW :)

Pomocedytuj kod

Jako początkujący wiki:) bardzo proszę o pomoc. Aktualnie mam wykonanych kilka korekt w oczekujących i uprzejmie proszę o danie w przestrzeń główną, gdyż nie jestem redaktorem:) Podane przypisy, źródła, zdjęcia są sprawdzone i wiarygodne! Nadto mam problem! Otóż w brudnopisie opracowuję nowy artykuł pod nazwą 12 Batalion Medyczny( SZ RP). W przestrzeni zauważyłem, że jest już, ale pod nazwą 12 Batalion Medyczny ( ale brak w nim całkowicie treści). Problem polega na tym, że ten bez treści występuje w innych artykułach, chociażby 12 Dywizja Zmechanizowana. Intencją moją jest aby ten artykuł był mojego redagowania i bym to ja go dał do przestrzeni, dlatego założyłem nazwę 12 Batalion Medyczny(SZ RP), wówczas sam go dam do przestrzeni głównej, ale chyba pod taką nazwą nie będzie widoczny w innych artykułach? Nie wiem jak wybrnąć z sytuacji? A może nie tak tę kwestię przedstawiam, dlatego proszę o podpowiedź. Jestem początkującym na Wikipedii, mam sporą wojskową wiedzę i bibliografię - dlatego tworzę nowe artykuły na Wikipedii, co mnie wciąga:) Proszę o pomoc:)--rynio55 (dyskusja) 22 czerwca 2013

 • Witam. Dzięki za odpis i porady. Co do Przyjaciół to kiedyś już mi pomagałeś więc pozwoliłem sobie dać Cię do tej zacnej galerii:)w moim profilu:), no chyba, że zgłaszasz protest:) Kwestia druga: autorem historii 109 SzWzP SP ZOZ nie jestem, dlatego pozostało mi uzyskać zgodę komendanta szpitala. Jak ją uzyskam ponownie się odezwę:)! Natomiast teraz choć proszę, o danie w przestrzeń główną moich korekt do artykułu 9 Pułk Zmechanizowany, jest dużo moich poprawek w oczekiwanych ( poczekalni:) - tutaj choć:) jest chyba wszystko ok! Dlatego, choć TU proszę kliknij:)--rynio55 (dyskusja) 22 czerwca 2013
 • Napisalem Ryniowi co nieco, ale nie jestem przekonany, czy mam racje w sprawie nazewnictwa, ciaglosci, tradycji itp. Dwa bataliony byly, jeden czy trzy? (bo jest o 12 bat z 44-46, 12 bat 96-07 oraz 45 batalionie). Jezeli wiesz, z jakiego okresu zdjecia opublikowane sa w domenie publicznej, to tez podpowiedz. Ciacho5 (dyskusja) 04:32, 23 cze 2013 (CEST)
 • Witam. Dzięki serdeczne za poradę, chciałbym jeszcze nad tym artykułem w temacie 12 batalionu medycznego popracować i wówczas dam go do przestrzeni głównej. Mam zaplanowane spotkanie z byłym dowódcą 12 batalionu. Zaś aktualnie pracuję nad artykułem o 109 Wojskowym Szpitalu w Szczecinie, otrzymałem dzisiaj od komendanta publikację oraz zgodę na opublikowanie, wcześniej przed opublikowaniem muszę pokazać opracowanie, które opracowuję w brudnopisie. Może założyć oddzielną stronę, ale jak? - czy może tak być? Możesz zerknąć, byłbym wdzięczny:)--rynio55 (dyskusja) 25 czerwca 2013

3_Dywizjon_Żandarmeriiedytuj kod

Witam!!

Wstawił Pan wzmiankę o moim Pradziadku - Jakubie Cwaczce? na http://pl.wikipedia.org/wiki/3_Dywizjon_Żandarmerii


Ja bym chciał wstawić jeszcze do tego fajne zdjęcie - ale nie wiem jak :))

http:// sdrv. ms / 1261tCC

Proszę złożyć ten link - bez spacji, filtr antyspamowy się uruchamia. to fotka jpg. w mundurze.

Pozdrawiam, Andrzej

gg; 4279803

Stopień wojskowy Franciszka Hynkaedytuj kod

Dlaczego zmieniłeś na początku hasła o F. Hynku jego stopień? Obecnie (!) jest podpułkownikiem, mimo, że awansowany z majora był pośmiertnie. Czy są jakieś zasady dot. podawania stopni nieżyjących żołnierzy? --JPF (dyskusja) 20:27, 2 lip 2013 (CEST)

Wszystko jasne. Bardzo dziękuję za podpowiedź, będę się stosować, gdy będzie taka okazja. Z pozdrowieniami, --JPF (dyskusja) 21:22, 2 lip 2013 (CEST)

Ad:154_Pułk_Piechoty_(II_RP)edytuj kod

Ad:154_Pułk_Piechoty_(II_RP)

Witam. Cieszę się że rozbudowujesz artykuł. Dlaczego uważasz że lepiej jest zastosować bibliografię niż przypisy? Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 16:23, 6 lip 2013 (CEST)

250 Szpital Wojskowy w Dziwnowieedytuj kod

Przy zmianach użyj proszę przypisów--Kerim44 (dyskusja) 23:53, 16 lip 2013 (CEST)

 • tak - przeiez to zaden problem dla Ciebie pisac przypisy
 • u mnie nie ma "dziury" - zmien wymiar tak by nie było i u Ciebie--Kerim44 (dyskusja) 14:00, 17 lip 2013 (CEST)

Odp:Szablon:Jednostka wojskowa infoboxedytuj kod

Odp:Szablon:Jednostka wojskowa infobox

Witam. Wprowadziłem część zmian o których pisałeś, ale myślę że część z nich, te które pominąłem, trzeba by najpierw przedyskutować np. w wikiprojekcie infoboxy. Pozdrawiam. frees (dyskusja) 18:56, 25 lip 2013 (CEST)

Niemieckie nazwyedytuj kod

Dzięki Grześ. Problem polega na tym, że WOP-ki w owym czasie używali w oficjalnych dokumentach (rozkazy sprawozdania meldunki) niemieckich nazw, być moze już spolszczonych, a na dodatek pisali je fonetycznie. Do tego jeszcze bardzo czeste zmiany numeracji strażnic, odcinków i dynamiczna sytuacja organizacyjna oraz personalna. Stąd moje pytania do Gubiniaka typu co jest co:)--Kerim44 (dyskusja) 14:14, 26 sie 2013 (CEST)

Tydzień Artykułu Bułgarskiegoedytuj kod

Drzewianin (dyskusja) 20:39, 22 wrz 2013 (CEST).

Orkiestra wojskowaedytuj kod

Witaj. Trwa dyskusja na temat mojego artykułu. Wniosłem ogrom pracy, a jeden z redaktorów dał go do usunięcia, poprawienia ( korekty dokonałem) i nie pojmuję tego, bo podałem bibliografię, dałem uźródlenie. Uszczegółowiłem zasługi tej orkiestry. Proszę o zabranie głosu, z góry dzięki. Kto może zatwierdzić artykuł do pozostawienia w sieci? Podaję adres artykułu >>> https://pl.wikipedia.org/wiki/Orkiestra_Wojskowa_Garnizonu_Stargard_Szczeci%C5%84ski#Historia_stargardzkiej_orkiestry

Rynio55 (dyskusja) 3 październik 2013 (CEST).


Orkiestra wojskowa/pomocedytuj kod

Witaj. Dzięki za dotychczasowe wsparcie i pomoc, bo wiele razy mi pomagałeś. Pozwalam sobie ponownie poprosić o pomoc, bo mam z tym problem. Otóż w artykule tym:

> https://pl.wikipedia.org/wiki/Orkiestra_Wojskowa_Garnizonu_Stargard_Szczeci%C5%84ski

mam dużo przypisów. Chciałbym pod jednym przypisem pokazać w wyznacznikach wszystkie pozostałe przypisy. Ostatecznie by to zmniejszyło ilość przypisów. A chodzi o takie przypisy:

1. Organizacja i działania bojowe ludowego Wojska Polskiego w latach 1943-1945, tom I. Warszawa 1958

2. Mała kronika LWP 1943-1973, Wyd. MON, Warszawa 1975 r.

3. K. Marek, Funkcjonowanie kultury muzycznej w Wojsku Polskim na przykładzie działalności orkiestry garnizonowej w Szczecinie w latach 1989-2002, maszynopis pracy magisterskiej, UZ, Zielona Góra 2002,

4. Dariusz Faszcza: Z Dziejów 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. Warszawa: Dom Wydawniczy Bellona, 2005, s. 24. ​ISBN 83-11-10131-0​.

5. Kanclerz H., Tradycje bojowe i szkoleniowe oraz działalności społeczno-politycznej 12 Dywizji Zmechanizowanej im. Armii Ludowej, Szczecin 1985

6. Folder edukacyjny - 9 Pułk zmechanizowany im. Lucyny Herc, wydawca 9 Pułk Zmechanizowany, Stargard Szczeciński, 1990

7. K. Marek, Funkcjonowanie kultury muzycznej w Wojsku Polskim na przykładzie działalności orkiestry garnizonowej w Szczecinie w latach 1989-2002, maszynopis pracy magisterskiej, UZ, Zielona Góra 2002, s.35

8. Folder edukacyjny - 6 Brygada Kawalerii Pancernej im. gen. Konstantego Plisowskiego w Stargardzie Szczecińskim, wydawca 6 Brygada Kawalerii Pancernej, Stargard Szczeciński, 1995

9. Folder edukacyjny - 9 Pułk zmechanizowany im. Lucyny Herc, wydawca 9 Pułk Zmechanizowany, Stargard Szczeciński, 1990

10. Jerzy Kajetanowicz: Polskie wojska lądowe 1945-1960 : skład bojowy, struktury organizacyjne i uzbrojenie. Toruń; Łysomice: Europejskie Centrum Edukacyjne, 2005.

Poza tym trwa dyskusja na temat mojego artykułu. Dokonałem kolejnych stosownych korekt celem jeszcze lepszej rozpoznawalności orkiestry. Usunięto przypisy odnoszące się do niedostępnych źródeł (kroniki), choć wiele artykułów na wikipedii posiłkuje się tym, mogę podać linki do tych artykułów! Nadto prace w tym temacie trwają dalej i z pewnością kolejne poprawki są nie wykluczone, by niektórzy czytający nie pisali bzdetów:), dodałem kolejne informacje, przypisy. Analizuję aktualnie dokumenty w zakresie rozkazów 12DP/DZ, bo w tej dywizji orkiestra funkcjonowała. Proszę i wnioskuję o zdjęcie szablonu z artykułu i pozostawienie go na wikipedii. Rynio55 (dyskusja) 3 październik 2013 (CEST).

19 Eskadra Myśliwskaedytuj kod

Zajmuję się na Wiki zasadniczo brydżem, ale podczas poprawiania ujednoznacznienia Stanisław Gołębiowski natknąłem się na problem, który mnie zaciekawił.

Otóż jest artykuł Stanisław Gołębiowski (pilot), który mówi o ur. 1888-11-14, od 1916-12-10 poruczniku armii rosyjskiej, pilocie Carskich Sił Powietrznych. Nie są znane jego losy po I wojnie światowej.

Z drugiej strony w artukule 19 Eskadra Myśliwska właśnie Ty dodałeś informację, że około roku 1919 pilotem tej formacji był por. pil. Stanisław Gołębiowski.

Zastanawia mnie, czy to nie ta sama osoba.

Czy są Ci znane bliższe dane (data urodzenia) członków 19 Eskadry Myśliwskiej? Oczywiście chodzi mi o porucznika pilota Stanisława Gołebiowskiego?

Pozdrawiam, Jsitarz (dyskusja) 11:14, 10 paź 2013 (CEST)

Odp:5 Pułk Strzelców Konnych (II RP)edytuj kod

[//pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Dyskusja_wikipedysty
Lonio17&oldid=37674475#5_Pu.C5.82k_Strzelc.C3.B3w_Konnych_.28II_RP.29 Odp:5 Pułk Strzelców Konnych (II RP

Nie wiedziałem o tym, fajnie że to wyprostowałeś, nowe rysunki wymagają czasu, może jeszcze zdążę je zrobić – coraz trudniej mi się ślęczy przed ekranem, pozdrawiam --lonio17 (dyskusja) 09:10, 13 paź 2013 (CEST)

Myślę, że autor tych rysunków: wp39.struktury.net nie do końca "przeczytał" ideę zastosowania dodatkowych symboli. Oczywiście nie budzi moich zastrzeżeń proporzec d-cy pułku, ale uważam, że takie same znaki, odpowiednio, powinny być umieszczone na proporcach szwadronów. Tak robię, pozdr. --lonio17 (dyskusja) 11:14, 13 paź 2013 (CEST) OK, doczytałem w arcie :))--lonio17 (dyskusja) 14:37, 13 paź 2013 (CEST)

PSZedytuj kod

Nie do przyjęcia i delikatnie mówiąc dalece kontrrowersyjna jest taka definicja w 1 zdaniu o PSZ--Kerim44 (dyskusja) 21:35, 3 gru 2013 (CET)

 • Jestes mistrzem "odwracaniu kota ogonem". Dokonałeś dużych zmian w artykule. Teraz zdjecia na moim monitorze zajmują połowe artykułu, ale co mi tam... Grzecznie przywrócilem jedno zdanie, na początku (nie w tytule, nie w opisie). Przywróciłem poprzednią wersję "bez Zachodu" (chyba zasugerował to Mi). Uznałem, ze skoro nie istniała taka organizacja, w jednym miejscu określenia być nie musi. To tyle. Ty zaś uparcie wracasz do tego określenia. Moim celem jest dac czytelnikowi sygnał, że utarta w Polsce nazwa PSZ na Zachodzie nie jest pracyzyjna. Srodowiska polonijne nigdy takowej nie używały. Oddziały PSZ były na wschodzie południu i pólnocy. To tyle.
Co do AK i 2 nogi jakiegos innego wojskowego bytu... Informuję Cię ze AK podlegała naczelnemu wodzowi PSZ. Była wiec jego częścią, a nie czyms obok. Częscią PSZ były też PSZ w ZSRR (Andersa). Występuje też nazwa PSZ w Wielkiej Brytanii itd.

Inna sprawą jest rok 1990 i koniec PSZ :). No moze - kombtanci też zołnierze:).

Do kiedy istniała II RP i jej władze? Ok do 1990 (Były dwie uznawane przez świat Polski:)), a I Rzeczpospolita trwała do 1918, bo do tego momentu trwało Królestwo Polskie. Na sprawach politycznych jednak aż tak bardzo sie nie znam i "glośnego" głosu nie zabieram.

Czy wstęp do artykułu jest najszczęśliwszy i jedynie słuszny. Przyznam, ze nie byłem jego autorem i nie miałbym nic przeciwko temu, by był doprecyzowywany i dyskutowany.

 • reasumujac - uważam, ze nie zaszkodzi, a wrecz artykułowi pomoze, jesli w 1 zdaniu tego "na Zachodzie" nie będzie, a ty w kolejnych swoich poprawkach nie musisz tego dodawać--Kerim44 (dyskusja) 14:00, 4 gru 2013 (CET)

płk pilot Janusz Kowalskiedytuj kod

Dzień dobry. Widziałem że edytował Pan wpis dotyczący płk pilota Janusza Kowalskiego. Wczoraj rozmawiałem z panem pułkownikiem i wyjaśnił mi, że w wikipedii jest błąd w dacie urodzin. Otóż urodził się on w 1930 roku a nie w roku 1939 (o ile dobrze pamiętam to 30.10.1930. - ale jeśli by to miało być wykorzystane to zweryfikuję u źródła). Czy jest możliwość poprawienia tej daty? Pozdrawiam Tomasz Spólnicki

Kuźmukedytuj kod

Cześć. Nie ma potrzeby dodatkowych infoboksów, niezawierających istotnych elementów, których nie ma we wstępie/istniejącym infoboksie. Nie odlinkowuj też proszę ewidentnie encyklopedycznych elementów (innych ministrów, miejscowości). Elfhelm (dyskusja) 20:03, 19 gru 2013 (CET)

 • Proszę Cię o niewszczynanie wojny edycyjnej. Dodajesz infobox niezawierający żadnych dodatkowych informacji i zawiera błędnie użyte wielkie litery w funkcji, usuwasz informacje o innych ministrach, usuwasz czerwone linki (które nie są martwe, a oznaczają brak hasła, które może zostać napisane - por. WP:Linkowanie). Infobox powinien być najbardziej adekwatny do biogramu. W przypadku długoletniego i dwukrotnego ministra trudno nie uznać, by właściwy był p.i., gdzie można zawrzeć dokładne informacje. Dodajesz informacje niewynikające ze źródeł. A już podawanie rosyjskojęzycznej pisowni dla ukraińskiej siły zbrojnej jest co najmniej zaskakujące. Elfhelm (dyskusja) 22:08, 19 gru 2013 (CET)
 • Infobox żołnierz nie zawiera żadnych wartościowych informacji w przypadku osoby, która od 20 blisko lat pełni najważniejsze funkcje w państwie (minister, wicepremier). Stanowisko ministerialne ze swej istoty jest polityczne, nawet gdy funkcję tę pełni wojskowy. Uczelnia powinna mieć potwierdzoną polskojęzycznym tłumaczeniem nazwę i być jako czerwony link podlinkowana. Dalej nie wiem, co w haśle o szefie gwardii ukraińskiej robiła jej rosyjska nazwa. Tak samo wieś, w której się urodził, powinna być transkrybowana z cyrylicy ukraińskiej zgodnie z zasadami np. PWN-u. Pozdrawiam. Elfhelm (dyskusja) 22:57, 19 gru 2013 (CET)

Życzeniaedytuj kod

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia, życzy ci Jurek z Berlina.--J.Dygas (dyskusja) 10:55, 24 gru 2013 (CET)

ksiażka Chłopkaedytuj kod

Swego czasu powoływałes sie na monografie 11 Dywizji autorstwa Chłopka. Czy masz jeszcze dostęp do niej?

Interesuje mnie działalność dywizji (moze jest tam też coś o 5 i 8 DP?) w czasie ochrony granicy na terenie b. powiatu gubińskiego w 1945 roku. Czy autor powołuje się na wiarygodne, archiwalne źródła? Interesują mnie mp. dowództwa dywizji i pułków, batalionów ew strażnice (nazwiska) Przyznam, ze mam opracowanie na ten temat. Niestety, akurat tych zagadnień nie mogę zweryfikować (CAW zamknięty). Inne zagadnienia w "mojej" książce,a dotyczace ochrony granicy przez 6 i 7 odcinek WOP (od listopada 1945), posiadają tak dużo błędów merytorycznych, ze hm... nie jestem pewny początku (dywizji piechoty)--Kerim44 (dyskusja) 14:20, 3 sty 2014 (CET) ps. Opisy dywizji w "waszym" forum też widzę
 • dzieki - sprawdze i odpiszę później (wieczorem). Moja uzdolniona informatycznie część rodziny tak mi namieszała, że nie odbieram e maila (kerim), a teraz nie ma komu naprawić. Jam facet z epoki "cyfrowo wykluczonej" :)--Kerim44 (dyskusja) 15:09, 3 sty 2014 (CET)
  • dzieki bardzo -Traczyk w swojej "Ziemia Gubińska..." ma tego wiecej i nadal nie wiem czy "się nie pomylił" :( Ma podział na pododdziały i nazwiska, ale przypsów zadnych (ogólna bibliografia). Na pewno "pomylił się" bezkrytycznie korzystając z ksiazki Ostrowskiego o Lubuskiej B WOP --Kerim44 (dyskusja) 17:34, 3 sty 2014 (CET)

Twoja stronaedytuj kod

Już 10 lat jesteś żołnierzem?Jeśli nie popraw.--J.Dygas (dyskusja) 22:16, 4 sty 2014 (CET)

Absolutnie nic,po prostu się zdziwiłem,że tak długo jesteś żołnierzem.Nie gniewaj się,ja mieszkam za granicą i nie znam się n sprawach wojskowych w Polsce.Tzn.kto ile służy w wojsku.Ok.u nas w Niemczech jkest tak jak wiem po 1).Służba 9 miesięczna,a potem zawodowa słóżba zawodowa.Mój kolega np.był 3 lata w bawarii w zawodowej słóżbie.poza tym naturalnie można skończyć szkołę oficerską i iść dalej.Ale to inna sprawa.jeszcze raz ,nie gniewaj się za zapytanie.Po prostu ciekawośćć moja.Serdeczne pozdrowienia z Berlina.Szczęśliwego Nowego Roku 2014.--J.Dygas (dyskusja) 12:46, 5 sty 2014 (CET)

Dzięki:=)--J.Dygas (dyskusja) 19:43, 5 sty 2014 (CET)

Kategoria:Żołnierze Ludowego Wojska Polskiegoedytuj kod

OK, wezmę się za to dzisiaj masti <dyskusja> 14:22, 6 sty 2014 (CET)

przeniesione. Po konsultacji z @Kerim44 jednak ludowego a nie Ludowego. masti <dyskusja> 21:59, 6 sty 2014 (CET) też przeniesione masti <dyskusja> 18:08, 7 sty 2014 (CET) zrobione masti <dyskusja> 15:01, 8 sty 2014 (CET)
 • Nie żebym tęsknił za kategorią WP 43-44, a moze ciut dalej 45; moze nie obserwuję dobrze kategoryzacji żołniierzy i nie dowidzę :)
Do rzeczy: czy nie warto (chyba ze taka kategoria już istnieje) w jakiejś kategorii umieścić tych zołnierzy LWP, którzy brali udział w walkach w okresie II WŚ?--Kerim44 (dyskusja) 18:10, 7 sty 2014 (CET) ale ładne wiekie L:))). To drugie nawet z małym l byłoby zbyt patetyczne. To pierwsze- całkiem całkiem--Kerim44 (dyskusja) 19:44, 7 sty 2014 (CET)
  • a tak - przy okazji. Chodzi mi po głowie powstanie szeregu kategorii typu Kategoria:12 Dywizja Zmechanizowana. Cel - wiadomy. Nie wiem jednak gdzie ją zaczepić. Nie może ona zastąpić wszystkich kategorii w artykule o 12 DZ. np Jednostki z tradycjami Armii Polskiej we Francji. Próba taka wystąpiła w kategorii: pomorski okręg wojskowy, ale nie ejstem pewny czy ta kategoria gdzieś nie pętli sie. To byłby dość duży projekt, ale , moim zdaniem potrzebny. Grupowałby wszystkie ejdnoski wojskowe 12 DZ, 12 DP 1 KA itp. Można byłoby powoli bawić się w dodawanie. Co ty na to?--Kerim44 (dyskusja) 19:44, 7 sty 2014 (CET)

Janusz Kowalski (pilot)edytuj kod

Zerknij na ten artykuł, proszę. Zatwierdzamy zmianę? Warschauer (dyskusja) 23:51, 6 sty 2014 (CET)

Kategorieedytuj kod

Wg mnie jedno drugiemu nie przeszkadza. Wyobrażam sobie i podkategorię - żołnierze 12 DZ. Wikipedia się rozwija.

no już tak niedomyślny nie jestem:)). Nawiaski przy moim komentarzu oznaczają usmiech (tak mnie szkoli młodzież:)). mam AZ dwa koniki. Nie lubie wielkiego L i nie lubię kropek 12.DZ. Reszta - hm...co mi tam:). Tylko..... po wcześniejszym zasygnalizowaniu i krótkim przedyskutowaniu--Kerim44 (dyskusja) 20:18, 7 sty 2014 (CET)

Generał Aleksanderedytuj kod

Oj nie mam niestety więcej informacji ani zdjęcia jego grobu, wiem tylko ze tam leży i jego grób znajduje się zaraz przy głównej alejce tego wiejskiego cmentarza, zahaczyłem o niego podczas wizyty na grobie pradziadków.

Pozdrawiam Diabetes (dyskusja) 20:09, 9 sty 2014 (CET)

1 Pułtuski batalion saperówedytuj kod

Jak tylko uda mi się zebrać więcej informacji na temat tego "1 Pułtuski batalion saperów" to trochę pozmieniam aby się nie dublowały informacje. A co do 1 berlińskiego to jego dzieje są do 1994r, a 1 pułtuskiego do 2001. Chyba że masz jakieś propozycje co do tych dwóch tematów. Pozdrawiam--Saper65 (dyskusja) 21:01, 9 sty 2014 (CET)

Biogramyedytuj kod

Biogram zaczynamy od obywatelskiego przymiotnika i podstawowego zawodu, następnie we wstępie podaje się najważniejsze funkcje/stanowiska i inne charakterystyczne cechy. Grudziński jest wojskowym, który doszedł aktualnie do stopnia generała brygady, a bardzo możliwe dalej awansuje. Stąd mamy "polski polityk, premier w latach...", "polski skoczek narciarski, mistrz Polski w skokach", "polski pisarz, laureat nagrody Nobla w dz. literatury" i tak samo "polski wojskowy, generał, dowódca jednostki...". Elfhelm (dyskusja) 14:15, 11 sty 2014 (CET)

 • Tak samo nie ma zawodu polityk, a być może i sportowiec. Początek biogramu obejmuje zajęcie, na którym bohater biogramu się koncentruje. Zaczęcie od "generał" jest błędne - pomija nie tylko przynależność państwową (o której trzeba wnioskować dopiero od określenia WP), ale też niezasadnie wyklucza całą uprzednią działalność wojskową (w końcu generał to uhonorowanie kariery). Elfhelm (dyskusja) 14:31, 11 sty 2014 (CET)
 • Wojskowy jest synonimem żołnierza, a nie mamy obowiązku stosować polskocentrycznych klasyfikacji zawodowych. Oba sformułowania [18] i [19] są prawidłowo wielokrotnie użyte w setkach haseł (do tego jeszcze np. [20]) i ich usuwanie jest co najmniej nie na miejscu. Elfhelm (dyskusja) 15:34, 11 sty 2014 (CET)
 • Traktujmy dyskusję poważnie. Możemy używać synonimów dopuszczalnych również poza ścisłym językiem potocznym, a także pojęć zawężających lub rozszerzających - co przecież zależy od konkretnego przypadku. Mamy zawód dziennikarza, ale możemy dla danego przypadku zastosować termin reporter czy publicysta, bo być może lepiej będą pasowały. Kwestia przymiotnika "krajowego" na pewno budzi kontrowersje w dawnych czasach (prowokując do dyskusji, czy Kopernik był Polakiem czy Niemcem), dla osób żyjących współcześnie zasadą jest jednak określona przynależność państwowa. Stąd poseł mniejszości niemieckiej w Polsce będzie polskim politykiem narodowości niemieckiej. Elfhelm (dyskusja) 15:49, 11 sty 2014 (CET)
 • Tamta strona wygląda na jakieś archiwalne szablony z dawnych czasów, niemniej i tak odwołuje się do zaczynania od przymiotnikowej formy. Zalecenie edycyjne funkcjonuje na stronie Wikipedia:Zalecenia edycji artykułów biograficznych z podanym przykładem wyglądu hasła. Jak sam po przykładzie zauważysz, mamy tam wpisany termin "uczony", który może być synonimem lub szerszym określeniem bardziej współczesnego terminu "naukowiec". Pozdrawiam, Elfhelm (dyskusja) 16:04, 11 sty 2014 (CET)
 • Bo przykład nr 2 odnosi się do konkretnego (realnego) biogramu, a przykład nr 1 dotyczący fikcyjnego biogramu jest raczej pokazaniem kwestii formatowania/kodu z samymi podstawami ("przykład prostego biogramu") bez np. źródeł, sekcji itp. Elfhelm (dyskusja) 16:25, 11 sty 2014 (CET)

kategoriaedytuj kod

[21] - tu pisałem do wikipedysty Nikt. Podrzucam temat:). Już nie bedę się nim zajmował. Biogramy są dla mnie tematem ubocznym. Wcześniej, w kontrowersyjnym infobxie o ukraińskim generale zmieniłem literkę tylko "dla poparcia" idei:)i zakończenia sporu--Kerim44 (dyskusja) 15:33, 13 sty 2014 (CET)

OSL-5edytuj kod

Dzięki za słuszną podpowiedź. Sprawdziłem. Oczywiście jest pomyłka. Dotychczasowy dowódca 1 pułku lotnictwa myśliwskiego ppłk pil. Aleksiej Bystrow nowym komendantem OSL-5 został 6 lutego 1952 roku. Dokonam korekty! Dzięki:)! --rynio55 (dyskusja) 23:30, 19 sty 2014 (CET)

Poczta polowa OOPedytuj kod

Numery pochodzą wykazów archiwalnych. Stąd, zgodnie z zasadami wikipedii, każdy może je zakwestionować i wstawić np szablon fakt. Jest oczywiście możliwe, że paluszek źle uderzył w klawiaturę:), lub w dokumencie archiwalnym maszynistka popełniła błąd. Przyjąłem do wiadomości, że numer tej poczty jest "do sprawdzenia" --Kerim44 (dyskusja) 19:56, 23 sty 2014 (CET)

 • dziś nie zdążyłem. Sprawdzę dopiero za 2 tygodnie. W przyszłym (wtorek-środa) będę w "Twoich" stronach. Będziemy (i Jurek) dyskutować na temat WOP w Gubinie (ale i 5 DPanc) z przedstawicielami regionalnych stowarzyszeń. Chcesz -wpadaj:)--Kerim44 (dyskusja) 15:15, 24 sty 2014 (CET)
 • Już wróciłem. Az tak dużo błędów maszynistka (ani ja:) popełnić nie mogła:)). Oddziały ochrony pogranicza powstawały juz po "odłączeniu się" Wojska Polskiego od ACz. Źródło z którego pochodzą numery to nie opracowanie, a dokument z przełomu 1945-1946. Do wikipedii wstawiłem je bezpośrednio z czytelni Archiwum Straży Granicznej. Nie tłumaczę logiki ich nadawania. Po prostu je przepisałem:). Jako, ze temat interesuje Ciebie, z przyjemnością sprawdzę je po raz drugi. To jednak trochę potrwa --Kerim44 (dyskusja) 15:18, 30 sty 2014 (CET)
  • wpadły mi "w oczy" numery poczty polowej 3 batalionow WOP z 1960. Źródło To może kogoś (Ciebie) zainteresować? --Kerim44 (dyskusja) 16:38, 30 sty 2014 (CET)
   • Archiwum Straży Granicznej, sygn. 217/143 k.7-8. Wykazy dyslokacyjne WOP 1946. To zespół archiwalny skąd pochodzi informacja--Kerim44 (dyskusja) 11:42, 31 sty 2014 (CET)

Nie nie - jeszce nie sprawdziłem. To są moje notatki z "pierwszego czytania". By nie wypożyczać po raz kolejny "kwitów", notuję sygnatury. Jest jednak mało prawdopodobne bym się pomylił. Akurat to i ,jak możesz zobaczyć, wykaz straznic (sygnatura różni się jedynie numerami kart) zapisałem w całości. Co do zdjęć - hm...60 zł za teczkę:(. Ksero - 2 zł za stronę z pisaniem prośby do komendanta, płaceniem faktury, listem do domu....mordęga. --Kerim44 (dyskusja) 20:16, 31 sty 2014 (CET)

 • tak zanotowałem:
WOP 217/143 Wykazy dyslokacyjne WOP 1946

Numery poczty polowej wg Wykaz dyslokacyjny jednostek departamentu WOP wg stanu na dzień 1 stycznia 1946 [7-8]

· 5 OWOP – 52174

·6 OWOP – 52179

·3 OWOP – 52168

· 4 OWOP – 52173

·2 OWOP – 52167

·1 OWOP – 52158

· 0 OWOP – 56728

· 11 OWOP – 56731

· 8 OWOP – 52186

·9 OWOP – 52187

Dyslokacja pokazywana za określony miesiąc obejmuje jedynie mp oddziałów ochrony pogranicza

Wyjątek:

Wykaz strażnic i miejsc ich rozlokowania adresowany do Ministerstwa bezpieczeństwa Publicznego i Ministerstwa spraw zagranicznych z 4 maja 1946 [k. 119-123]

1 Oddział OP Szymbark ...itd

 • długo to trwało ... oczywiście nie będę nikomu wpierał ze szukałem specjalnie:), ale ...mialeś rację poddajac w wątpliwośc dwa ostatnie numery poczt polowych. W innym źródłe ( tym na którego podstwie teraz wstawiam numery WOP-owskich JW) 6-tka zamieniła 2-ke i jest: 10 OOP -pp 56726 i 11 OOP -56721. To niestety też nie jest żróldo pierwotne. Powstało ok 10 lat po nadaniu numerów, ale pisał je wojskowy do dokumentu wojskowego:). Uznamy, ze to jest prawda.--Kerim44 (dyskusja) 16:24, 27 mar 2014 (CET)

TU [22] i TU [23] poprawiłem--Kerim44 (dyskusja) 20:59, 28 mar 2014 (CET)

Tak na wszelki wypadek ksiazki jeszce nie oddałem do magazynu hi hi:)--Kerim44 (dyskusja) 21:01, 28 mar 2014 (CET)

Strażnice i kompanieedytuj kod

Az tak bardzo nie chce mi się wklejać strażnic KOP i kompanii. Nie mniej jednak nie dalej niż tydzień temu mocno "zaszzkodził" mi brak danych na ten temat w internecie. Postanowiłem wiec uzupełnić braki. A ze w bibliotece uniwersyteckiej jest tylko WPH (nie PHW - ten w szzcecinie ejst w Ksiażnicy i bibliotece Wydziału Historycznego USz), wiec zastosowałem Szubański wydanie I hi hi. Zasada wikipedii zachowana. Zawsze łatwiej poprawiać niż nie mieć nic. Sądzę ze aż tak wielu błędów nie popełnił. Jeśli uzupełnisz bataliony o strukture, nie będę tego czynił. Swoją drogą - na moim stole pracy w ASGr leży ogromniasty album z mapami terenu przygranicznego z naniesionymi wszystkimi pododdziałami granicznymi KOP. Nie wiem dlaczego Szubańkski tak mocno (przynamniej w 1 artykule) rozbudowuje źródła. Mogę wiec sprawdzić i Szubańskiego nr 2:)). Sprawdzić zawsze łatwiej niż przeczytać wszystkie małe literki na starej (czesto niemeickiej lub rosyjskiej) mapie--Kerim44 (dyskusja) 11:34, 2 lut 2014 (CET)

 • pozwoliłem sobie połączyć obie wersje. Można czywiscie doprecyzować strony i okreslić skad pochodzą informacje o pododdzialach niegranicznych...
Tego typu zapisy, oprócz znamion analizy literatury, bardzo, ale to bardzo pomagają w dyskusjach ze "światem nauki", bibliotekarzami, nauczycielami, wojskowymi (itp itd) na temat wiarygodności wikipedii. Mój argument jest wtedy taki: wikipedia jest tak samo wiarygodna, jak WY wiarygodnie piszecie o problemie. I tu można przytoczyć kilka nieprecyzyjnych (wzajemnie wykluczających sie) opisów poczynionych przez ludzi z tytułami, stopniami, stanowiskami w róznych publikacjach. Przyznam ze najwdzięczniejszy w dyskusjach jest "świat nauki". Większość wstydzi się przyznac do czerpania z wiki, ale... np mapki lonia nie jeden raz widziałem w użyciu bez wskazania autora (co najmneij żródło: wikipedia). Oczywiscie zawsze to skomentuję hi hi. Zazwyzcaj zasłaniają się nieuwagą--Kerim44 (dyskusja) 14:11, 2 lut 2014 (CET)
  • OPS... Chyba nieprecyzyjnie to zrobiłem, ale ...albo Ty doprecyzujesz wszystkie uwagi, albo ja w niedalekiej przyszlości porównam obie wersje Szubańskiego--Kerim44 (dyskusja) 14:22, 2 lut 2014 (CET)
 • a tak się starałem:(. Niby dlaczego struktura organizacyjna batalionu musi być z 1939 roku? Dlaczego nie ma być wcześniejsza? Czy Szubański uznał, że jego 1 wersja jest błędna? czy masz ten nr WPH?--Kerim44 (dyskusja) 23:04, 3 lut 2014 (CET)

Tak - mam już oba artykuły przed sobą. I szkoda ze nie sprecyzował. Jesli jednak mielibyśmy jako wyjściową strukturę starszą (z wiekszą ilością straznic), można byłoby nanosić poprawki typu: "straznica X została zlikwidowana w 1933 roku, albo.... w roku 1937 przeorganizowano 2 kompanię Kiejkuty. W przypadku stanu wyjściowego ad 1939 moze to być utrudnione. Jak już wyżej wspomniałem, dysponuję wglądem do albumu - lata 1927-28. Przy większej potrzebie mógłbym sięgnąc do archiwaliów kazdego z batalionów, ale ...to wymagałoby czasu, a ja chyba na razie nie chce tego robić--Kerim44 (dyskusja) 23:02, 4 lut 2014 (CET)

Oficerska Szkoła Lotnicza nr 5edytuj kod

Witam. Zwracam się o pomoc do Ciebie Grześ. Zredagowałem hasło o OSL-5. Było nawet na stronie Czy wiesz i są pochwały! Wniosłem w ten artykuł bardzo dużo pracy. A teraz, uważam bezzasadnie, wikipedysta Kerim44 dokonał cofnięcia jakże ważnych danych. Dlaczego zostało to wycofane [24] Przecież to jest ency, dlatego proszę Ciebie o edycję. A to [25], Jest ency - świeci na niebiesko!!! Gen. dyw. pil. Jan Frey-Bielecki wniósł bardzo duży wkład w rozwój tej szkoły, wielokrotnie gościł w uczelni interesując się nią wyjątkowo, mało tego - promował absolwentów tej uczelni w Radomiu! Jest ON na niebiesko! Wkład Bieleckiego w rozwój szkoły podaje wielu autorów publikacji ( podana bibliografia w haśle) - to jest WYJĄTKOWO ency!!! Proszę dokonaj korekty. Ukłony i pozdrowienia:) Rynio55 (dyskusja) 10:52, 27 lut 2014 (CET)

kasowanieedytuj kod

Nie kasuj moich edycji. Nie edytuj , jesli nie musisz w jednym momencie ze mną. Uzupełnisz. poprawsz, jak skoncze --Kerim44 (dyskusja) 17:35, 8 mar 2014 (CET)

 • Tak też jest dobzre. Małe litery też--Kerim44 (dyskusja) 19:25, 8 mar 2014 (CET)

Obsada personalna batalionuedytuj kod

 • czy to wyliczanka zamierzona? Jakiś system?--Kerim44 (dyskusja) 19:31, 8 mar 2014 (CET)

Błąd naprawiony. Ty jednak jesteś dzieciuch:). Rzuć wszystko i napisz sobie, napisz do końca te strażnice:))). W słupku, bez słupka, z uwagami czy bez. Z wyjaśnieniem ze mużaki to mużaki czy bez. Tylko w 1939 roku, albo tak by mozna byłoby dopisac 1927. Co mi tam. Nie będzie tak żle :))--Kerim44 (dyskusja) 19:48, 8 mar 2014 (CET)

Bataliony saperówedytuj kod

Zintegrowałeś 5 Batalion Saperów (1919) z VI Batalion Saperów. Ale w XXI Batalion Saperów był link do 5 Batalion Saperów (1919). poprawiłem na VI, w infoboksie jest 5. Wiem, że to się miesza, zechciej zobaczyć, czy nie dodaliśmy jakiegoś dodatkowego zamieszania. Ciacho5 (dyskusja) 14:28, 30 mar 2014 (CEST)

20 Batalion Saperówedytuj kod

Poszukam, jak będę coś miał na ten temat to ci prześle--Saper65 (dyskusja) 19:10, 31 mar 2014 (CEST)

20 Batalion Saperówedytuj kod

H. Smoczkiewicz, Anglia

20 BAON SAPERÓW

1. Powstanie Baonu i jego skład Na podstawie zarządzenia Dowódcy 2 Korpusu (we Włoszech) L.dz. 1988/204/ AG/tj. z dnia 24.5.1945 — rozpoczął swą organizację 20 Baon Saperów w składzie: — Dowództwo Baonu, — 21 Kompania Saperów, —-91 Kompania Saperów Drogowych, — 92 Kompania Saperów Drogowych, — 93 Kompania Saperów Drogowych, — 20 Pluton Elektro-Mechaniczny, — Czołówka Naprawcza 20 Baonu Saperów, — Pluton Łączności 20 Baonu Sap. (przydzielony w całości z jednostek łączności). Rozpoczęcie organizacji baonu nastąpiło faktycznie 5 czerwca 1945, tj. w dniu przybycia zawiązków Dowództwa Baonu i poszczególnych jednostek do właściwego miejsca organizacji Baonu — CAPUA obok Neapolu. 2. Miejsce organizacji a) Zawiązki organizacyjne baonu przybyły do Polskiego Skrzydła Saperów w Capua dnia 5 czerwca 1945 roku. Tam następuje początkowy proces wchłaniania i selekcjonowania przybyłych „fachowców“ z poszczególnych jednostek innych broni; oficerów, podoficerów i szeregowych zwolnionych z niemieckich obozów jeńców, oraz z pośród byłych jeńców niemieckich (narodowości polskiej, wcielonych przymusowo do wojska niemieckiego), wziętych do niewoli we Włoszech, a którzy zgłosili chęć służenia w Armii Polskiej. Baon pozostaje w tym obozie do 15.9.1945 roku. b) Od 16.9.1945 — Baon, już jako samowystarczalna jednostka przechodzi do obozu „Delhi“ Capua, obok Polskiego Skrzydła Saperów. c) Dnia 3 stycznia 1946 r. Baon zostaje przesunięty do Fano (50 km. płn. Ancona) już własnymi środkami transportowymi, gdzie wchodzi w skład Grupy Saperów 2-go Korpusu. Specjalne zadania Baonu oraz ciężki sprzęt mechaniczny obsługiwane przez jednostki Baonu wymagały wysokiej klasy specjalistów — w sumie do 80% stanu. Plan szkolenia na szczeblu dowództwa saperów 2 Korpusu i Grupy Sap. 2 Korpusu kładł szczególny nacisk na szkolenie tych specjalistów. W okresie od 5.6.1945 do 3.6.1946 ukończyło kursy 493 szeregowych. Poza szkoleniem specjalistów -— na kursach organizowanych głównie poza Baonem — prowadzono w ramach Baonu intensywne przeszkalanie i doskonalenie już na właściwym sprzęcie. Plan wewnętrzny szkolenia był opracowany w ten sposób, aby każdy był przeszkolony w działach saperskiej wiedzy ogólnej, jak np. minerstwo czy budowa mostów polowych oraz, aby każdy specjalista przeszedł praktyczną szkołę w swej specjalności.

OBSADA OFICERSKA 20 BAONU SAPERÓW

Stan z dnia 18 lipca 1946 roku z uwzględnieniem oficerów, którzy odeszli przed 18-ym lipca 1946 roku. 1. Dowództwo Baonu Przebywał w Baonie Dca Baonu mjr inż. Smoczkiewicz Hipolit M. (1903) — V.M. — cały czas p.o. zca dcy mjr Szubert Eugeniusz (1896) — K.W., K.Z. — od 12.12.45 Adiutant kpt. Mitko Edward (1908) — K.W. — cały czas 2. 21 Kompania Saperów Przebywał w Baonie Dowódca kpt. Buła Józef (1904) — K.W. (2), SR.K.Z. zm. — cały czas Zca Dcy por. Wojnarski Władysław (1907) — K.W.,Sr.K.Z. zm. — cały cżas Dca 1-go plut. por. Kozera Stefan (1913) — K.W. — od 12.12.45 3. 91 Kompania Saperów Drogowych Przebywał w Baonie Dowódca kpt. inż. Czajkowski Jan (1904) — Sr.K.Z. — do grudnia 1945 Dowódca kpt. inż. Konarzewski Aleksander (1903) — od 24.12.45 Zca dcy por. Librowski Stefan (1908) — od 21.09.45 4. 92 Kompania Saperów Drogowych Przebywał w Baonie Dowódca por. Wożnicki Henryk (1903) — Sr.K.Z., Sr.K.Z. z m. — do IV.1946 Zca dcy por. Rudnicki Juliusz (1913) — Sr.K.Z. z m. — cały czas 5. 93 Kompania Saperów Drogowych Przebywał w Baonie Dowódca kpt. inż. Cheładze Walerian (1898) — Sr.K.Z., M.Niep., S.K.Z. z m. — od 12.10.45 Zca dcy kpt. Henzel Edward (1906) — od 12.12.45 6. 20 Pluton Ełektro-Mechaniczny Przebywał w Baonie Dca plutonu ppor. Kijowski Bronisław (1906) — cały czas 7. Czołówka Naprawcza 20 Baonu Saperów Przebywał w Baonie Ddowódca por. Stypiński Przemysław (1922) — od 21.09.45 8. Kompania Saperów Drogowych Niezależnie od normalnych prac saperskich (wykonywanych przez dywizyjne kompanie saperów), Kompania Saperów Drogowych jest przygotowana do budowy dróg i mostów, obliczonych na duże obciążenia, we wszelkich warunkach terenowych, przy użyciu ciężkiego sprzętu mechanicznego — tak na tyłach oddziałów jak i w sferze przyfrontowej. 9. 21 Kompania Saperów 1. Zadanie: budowa ciężkich mostów w trudnych warunkach terenowych; współpraca z jednostkami innych broni w działaniach bojowych; wzmocnienie dywizyjnych jednostek saperskich. 2. Organizacja i wyposażenie takie jak dywizyjnej kompanii saperów. Uwaga: Dane odnośnie stanu personalnego, ilości i rodzaju specjalistów oraz wyposażenie w sprzęt techniczny Kompanii Saperów Drogowych były aktualne pod koniec wojny 1939 - 1945, Adam Szugajew "Saperzy w służbie Polsce" str. 493 - 494

Polskie Skrzydło Saperówedytuj kod

Na razie nic nie mam, ale będę szukał, jak coś znajdę na ten temat to się odezwę. --Saper65 (dyskusja) 18:32, 1 kwi 2014 (CEST)

Czy wiesz – 50 Batalion Saperów (1939)edytuj kod

Dziękujemy i prosimy o więcej, D kuba (dyskusja) 11:04, 3 kwi 2014 (CEST)

A. Szugajewedytuj kod

Jak wrócę do domu to sprawdzę--Saper65 (dyskusja) 15:20, 21 kwi 2014 (CEST).

10 batalion saperów PSZedytuj kod

Niestety u Szugajewa nic na ten temat nie ma, numery są takie jak w biogramie. Pozdrawiam

Czy wiesz - 50 Batalion Saperów (1939)edytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Nedops (dyskusja) 23:22, 21 kwi 2014 (CEST)

Katastrofa pod Powurskiemedytuj kod

Jaki związek z wypadkiem ma przewrót majowy i informacje, ile osób zginęło? Żadnego. Więc po co we wstępie o tym pisać? Tworzymy encyklopedię, gdzie jeśli jest wstęp, to powinien również dotyczyć tematu. Może napiszemy jaka to wiosna była (gorąco czy zimno)(było tak w jednym artykule o bitwie partyzanckiej) i dodamy na końcu, że po kilkunastu latach wybuchała wojna i zginęło ileś tam osób, w tym tyle a tyle z polskiego wojska? Ciacho5 (dyskusja) 19:19, 26 kwi 2014 (CEST)

Ale czego swoim zachowaniem chcesz dowieść, tego, że masz rację? Na pewno masz jakąś rację, ale trzeba szanować przy wprowadzaniu swoich zmian zdanie innych. KrzysG (dyskusja) 22:36, 26 kwi 2014 (CEST) Skoro tak, to daj sobie spokój z anulowaniem Twoich zmian. Poczekaj do końca dyskusji. Przecież raczej nikt w złej wierze nie edytuje. Oczywiście zdarzają się wyjątki. Pamiętaj: Prawda zawsze zwycięży. Więc jeszcze raz w tym haśle ogranicz się do Kawiarenki. Moja rada. KrzysG (dyskusja) 23:20, 26 kwi 2014 (CEST)

Szablon:Pułki na przestrzeni dziejówedytuj kod

AB (dyskusja) 22:05, 1 maj 2014 (CEST)

Stefan Sobczakedytuj kod

Dlaczego zmieniłeś miejsce urodzenia Sobczaka z Mełeryna na Metelin? Wydaje mi się, że bardziej wiarygodne źródło podaje jednak Mełeryn. Kilka innych informacji w haśle nie ma potwierdzenia w cytowanych źródłach (niestety - są one bardzo enigmatyczne). Pozdr. --Tarabosh (dyskusja) 13:38, 23 maj 2014 (CEST)

Dzięki za wyjaśnienie. Pozdr --Tarabosh (dyskusja) 19:41, 23 maj 2014 (CEST)

Odp:Katastrofa pod Powurskiemedytuj kod

Odp:Katastrofa pod Powurskiem

Nie wnikam w dalsze części. Natomiast Twoja wersja akapitu wstępnego jest bardzo zła, zarówno stylistycznie ("katastrofa mająca postać eksplozji materiału wybuchowego" - litości!), jak i merytorycznie (mówi o kwestiach pobocznych, a nie o rzeczach najważniejszych). Istotna jest data i miejsce, co się stało (eksplozja niewybuchu), przyczyna (przypadek) i pierwszorzędowe skutki (liczba ofiar i zniszczeń). Michał Sobkowski dyskusja 15:23, 24 maj 2014 (CEST)

Uzupełnieniaedytuj kod

Cześć. Dzięki za Twoje uzupełnienia i poprawki do biogramów wojskowych, które utworzyłem. Czy mógłbyś sprawdzić w swoich źródłach czy dałoby się coś uzupełnić (awanse, odznaczenia itp) w tych biogramach: Emil Szwanda, Tadeusz Knopp, Zygmunt Cšadek, Wojciech Bucior, Stefan Pajączkowski, Antoni Kurka, Franciszek Stok, Kazimierz Biernat, Zygmunt Żyłka-Żebracki. Dzięki z góry za pomoc. Lowdown (dyskusja) 17:09, 25 maj 2014 (CEST)

Jeszcze tylko dodam jedno nowe nazwisko: Jan Bratro. Lowdown (dyskusja) 23:14, 25 maj 2014 (CEST)

Batalion K.O.P SŁOBÓDKA zdjęcieedytuj kod

Witam posiadam zdjęcie Batalionu K.O.P Słobódka jednak nie wiem jak mogę dodać je do artykułu w wikipedii. Prosze odezwać się na e-mail rudeboy578@gmail.com a podeślę Panu skan zdjęcia. Pozdrawiam.

Marian Spojdaedytuj kod

potrzebna korekta nazwiska w tytule artykułu... nie znam jakiejkolwiek publikacji z lat międzywojennych w których widniałaby wersja przez "i" fakt, ze w niemieckiej metryce zapisano nazwisko Spoida nie swiadczy o tym że musimy tej wersji używać skoro wszystkie dokumenty wojskowe (polskie) i także sportowe podają brzmienie Spojda podobnie przecież Godowi zmieniono nazwisko na Gad i tej drugiej (polskiej) wersji używamy pozdrawiam --Jarek O (dyskusja) 03:05, 21 lip 2014 (CEST)

Marian Spojdaedytuj kod

potrzebna korekta nazwiska w tytule artykułu... nie znam jakiejkolwiek publikacji z lat międzywojennych w których widniałaby wersja przez "i" fakt, ze w niemieckiej metryce zapisano nazwisko Spoida nie swiadczy o tym że musimy tej wersji używać skoro wszystkie dokumenty wojskowe (polskie) i także sportowe podają brzmienie Spojda podobnie przecież Godowi zmieniono nazwisko na Gad i tej drugiej (polskiej) wersji używamy pozdrawiam --Jarek O (dyskusja) 03:05, 21 lip 2014 (CEST)

Dzieki za zmianę :) dodałem jeszcze skan dokumentu z lat międzywojennych, który chyba rozwiewa wątpliwości... --Jarek O (dyskusja) 12:26, 21 lip 2014 (CEST)

Wikipedysta:Robertkarpiakpl/Cecylia Cesarini i Wikipedysta:Robertkarpiakpl/Amata (błogosławiona)edytuj kod

Proszę pana czy mógłby pan mi pomóc zrobić poprawki w życiorysach o tych błogosławionych bo ja sam nie dam rady a zwracałem się o pomoc do wielu wikipedystów. Bardzo pana proszę o pomoc bo ciągle artykuły moje trafiają do brudnopisu Robertkarpiakpl (dyskusja) 20:57, 24 lip 2014 (CEST)

Theodore Van Kirkedytuj kod

Grzes1966 ty zajmujesz się z biografiami wojskowymi, a mógłbyś coś zrobić dla mojego tego artykułu o tym wojskowym ja go uzupełniłem na tyle na ile mogłem mój artykuł jest w poczekalni trwa dyskusja nad usunięciem czy mógłbyś zabrać głos w tej sprawie? Robertkarpiakpl (dyskusja) 15:40, 30 lip 2014 (CEST)

Józef Ferencowiczedytuj kod

Tutaj lepsze by były jednak przypisy, nie sądzisz? Mix321 (dyskusja) 23:36, 3 sie 2014 (CEST)

10 batalion saperów (1942)edytuj kod

Witam, Co do twoich pytań to: po pierwsze zrobiłem błąd (nie wiem jakim sposobem ale się pomyliłem w nazewnictwie) nie było 10 Batalionu Saperów dla 1 DPanc. gen. Maczka tylko do 1942 był 1 Batalion Saperów, a od 1942 został przemianowany na Batalion Saperów 1 DPanc. (już zrobiłem nowe hasło: "Batalion Saperów (1942 - 1947) oddziały saperskie 1 Dywizji pancernej") i przerzuciłem biogram z "10 Batalionu Saperów (1942)" i poprawiłem jako "Batalion Saperów (1942 - 1947)", tylko trzeba usunąć ten biogram z tego starego hasła: :10 Batalion Saperów (1942), jakbyś mógł to zrobić to będę wdzięczny bo jeszcze tak dobrze nie umiem operować w Wikipedii. Na drugie pytanie to : nie ma za wiele wiadomość na temat 3 BSap dla 3 DPiech. Oto strona z książki: Po sformowaniu i przeszkoleniu oddziałów saperskich dla 1 Dywizji Grenadierów i 2 Dywizji Strzelców Pieszych, przystąpiono w maju 1940 r. do organizowania batalionu saperów dla 3 Dywizji Piechoty, początkowo jednej, pierwszej kompanii pod dowództwem kpt. inż. Edmunda Wajdowicza, a w pierwszych dniach czerwca do organizowania batalionu saperów dla nowopowstającej lekkiej dywizji zmotoryzowanej. Zostałem wyznaczony na dowódcę 1 kompanii i od dnia 1 czerwca przystąpiłem do jej organizacji. Już 5 czerwca przekazałem kompanię kpt. inż. Wiktorowi Neklawsowi, a sam rozpocząłem formowanie 2 kompanii. Trzon batalionu tworzyli oficerowie, podoficerowie i saperzy byłego 10 Batalionu Saperów 10 Brygady Kawalerii; brakujące stany uzupełniono żołnierzami wcielonymi z emigracji. Pierwsza kompania weszła w skład zgrupowania gen. Maczka i brała udział w końcowej fazie walk we Francji. Druga kompania była w trakcie organizacji, kiedy nadszedł rozkaz o ewakuacji. Również w stanie organizacji była kompania specjalna pod dowództwem kpt. Michała Proźwickiego z przeznaczeniem na bliski Wschód. Zgrupowanie saperów w składzie kompanii szkolnej Kursu Szkoły Podchorążych i trzech kompanii opuściło w połowie czerwca miejsce postoju, kierując się najpierw pieszo, a potem część pociągiem, do portu St. Jean de Luz w rejonie Biarritz. Tam, na czele z gen.Kossakowskim, saperzy zostali załadowani na polski statek „Stefan Batory“ i przewiezieni, łącznie z innymi oddziałami, do portu Plymouth w Anglii. Ewakuacja saperów odbyła się we wzorowym porządku. Oddziały były zwarte, z bronią ręczną, a niektóre i z maszynową; to też kiedy w dniu 24 czerwca maszerowały przez miasto do obozu, spotkały się z gorącymi powitaniami mieszkańców. Po przebyciu jednej nocy w obozie oddziały zostały przewiezione pociągiem do Szkocji, do miejscowości Crawford, pod namioty. Tam grupowały się wojska lądowe, które zdołały się wyewakuować. Był to obóz przejściowy, z którego, po wstępnym zorganizowaniu, oddziały przechodziły do różnych miejscowości dla obrony wybrzeża Szkocji. Druga część saperów z rejonu Angers, pod dowództwem ppłk dypl. Władysława Weryho, kierowana była marszem pieszym do kolejnych portów, po dotarciu do których okazywało się, że statek ewakuacyjny już odpłynął. Tak posuwając się wzdłuż wybrzeża na południe, grupa ta, licząca około 200 ludzi, dotarła do portu St. Jean de Luz, ale „Batory“ już odpłynął. Dopiero w nocy 24 czerwca grupa została załadowana na angielski ostatni już statek „Arandora Star“, który 27 czerwca dotarł do portu Liverpool. Stąd saperzy zostali przetransportowani do Szkocji. Pozdrawiam i dziękuje za wykazanie mojej pomyłki.--Saper65 (dyskusja) 11:01, 22 sie 2014 (CEST)

Antoni Zdrojewskiedytuj kod

Witam. We francuskiej wersji hasła nie ma jakiejkolwiek wzmianki o generalskich awansach w armii francuskiej, jedynie jest mowa o stopniu lieutenant-colonel (pol. podpułkownik). Tutaj [26] piszą o honorowym generale (?). Dodałeś w tym haśle bibliografię [27], więc proszę byś sprawdził, co w tej książce jest napisane o tych francuskich generalskich nominacjach. Pozdrawiam. --Kriis (dyskusja) 10:53, 2 wrz 2014 (CEST)

 • PS. A w książce jest może biogram tego "generała" - Bernard Witucki? --Kriis (dyskusja) 14:15, 2 wrz 2014 (CEST)
  • Dziękuję za odpowiedź. Chciałbym jednak wyjaśnić sprawę domniemanych generalskich awansów A. Zdrojewskiego w armii francuskiej. Czy jest możliwe, byś przesłał mi mailem skan biogramu A. Zdrojewskiego? Mój adres: kriis (kropka) wiki (małpa) interia (kropka) eu. W najbliższym czasie chciałbym przeredagować te hasła, chyba że Ty czujesz się do tego bardziej upoważniony :) Pozdrawiam. --Kriis (dyskusja) 09:48, 4 wrz 2014 (CEST)

Życiorys gen. dyw. Bogusława Packaedytuj kod

Dzień dobry, w dniu 17 lipca zmienił Pan biografię Bogusława Packa. W takiej formie jak jest teraz zawiera ona informacje nieprawdziwe, takie jak: - w wykazie stanowisk brakuje stanowiska: asystent szefa Sztabu Generalnego ds. wojsk lądowych i wojsk specjalnych; - w okresie kiedy generał Pacek odbywał szkolenie szkoła nosiła nazwę Centrum Szkolenia WSW i nie nosiła już im. Feliksa Dzierżyńskiego; - wtrącenie o pełnieniu służby na stanowisku dyżurnego Dyżurnej Służby Operacyjnej jest niepotrzebne, ponieważ w tym czasie B.Pacek pełnił wiele innych funkcji; - nieprawdą jest, że w 1990 roku powołany został na stanowisko komendanta Wydziału ŻW w Gdańsku, wtedy został zastępcą, a dopiero 1991 komendantem; - nieprawdą jest, że "Rok później został komendantem Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej im. gen. Franciszka Sznajde w Warszawie", ponieważ w tym czasie nie było jeszcze MOŻW; - co to znaczy, że "oficjalnie przekazał generałowi brygady Janowi Żukowskiemu" obowiązki, a można to zrobić nieoficjalnie? ; - nieprawdą jest, że "został powołany przez Aleksandra Szczygłę na stanowisko pełnomocnika do sprawy budowy kampusu Uniwersytetu Obrony Narodowej", bo nigdy nie zajmował takiego stanowiska; - Mont Walerien, nie jest w Paryżu, to inna miejscowość; - zamiast uzyskał w Akademii Obrony Narodowej habilitację powinno być uzyskał stopień naukowy dr. hab. - Akademia Obrony Narodowej jest w Warszawie, a Rembertów to dzielnica

Proszę o dokonanie korekty Pozdrawiam

Antoni Zdrojewski c.d.edytuj kod

Bardzo Cię przepraszam, ale poprzednio błędnie podałem adres swego maila. Prawidłowy to: kriis (kropka) wiki (małpa) interia (kropka) pl. --Kriis (dyskusja) 07:52, 9 wrz 2014 (CEST)

 • Dostałem Twego maila. Dziękuję! --Kriis (dyskusja) 14:40, 12 wrz 2014 (CEST)

Cd. Życiorys generała Packaedytuj kod

Dziękuję za poprawienie części nieprawdziwych faktów z życiorysu gen. Packa. Po konsultacjach z zainteresowanych zostało do poprawienia jeszcze kilka rzeczy: - w okresie kiedy generał Pacek odbywał szkolenie w Mińsku szkoła nosiła nazwę Centrum Szkolenia WSW i nie nosiła już im. Feliksa Dzierżyńskiego; - - wtrącenie o pełnieniu służby na stanowisku dyżurnego Dyżurnej Służby Operacyjnej jest niepotrzebne, - nieprawdą jest, że "został powołany przez Aleksandra Szczygłę na stanowisko pełnomocnika do sprawy budowy kampusu Uniwersytetu Obrony Narodowej", bo nigdy nie zajmował takiego stanowiska. Fakt w owym czasie w mediach pojawiła się taka informacja ale nie była ona zgodna z rzeczywistością - w wykazie stanowisk w ramce brak stanowiska - asystent szefa Sztabu Generalnego ds. wojsk lądowych i wojsk specjalnych; Liczę na korektę i pozdrawiam serdecznie

nazwiskaedytuj kod

ppor. Stanisław Lorenc (do 2 IX 1941 → dowódca plutonu łączności III/1 pcz)

 • dlazcego ten oficer jest tak ważny ze umieszczszasz go w artykule o jednostce? Czy należy wstawiać wszystkich żołnierzy np polskiego wrzesnia, partyzantów AK i AL, LWP, KBW walczących z Ukraińcami itp itd. Ta zasada że wstawiamy tylko dowódców i tych którzy mają biogram nie jest zła. Gdześ ta granica musi być ( o braku źródeł nie wspomnę :)--Kerim44 (dyskusja) 18:01, 13 wrz 2014 (CEST)

Prośba o kontaktedytuj kod

Dzień dobry,

od kilkunastu lat mieszkam w Wierzycach i przeszukując internet kluczem Wierzyce znalazłem Pański artykuł dotyczący urodzonego w Wierzycach Franciszka Malanowskiego (gratulacje za świetny artykuł!). Ponieważ prowadzę stronę internetową Wierzyc ( http://www.wierzyce.tk - zapraszam do obejrzenia strony ) zbieram wszelkie informacje dotyczące tej wsi. Wieś ma już prawie 800 lat a mimo tego znaleźć interesujące fakty nie jest łatwo. Trochę mi się udało. Przykładowo, w udostępnionej mi niedawno kronice szkoły w Wierzycach pojawia się nazwisko Franciszka Malanowskiego u dołu strony piątej (licząc okładkę i stronę tytułową). Kronika zresztą, zwłaszcza w części pierwszej, jest bardzo ciekawą lekturą. Zapraszam do czytania: http://wierzyce.tk/Galerie/Kronika1/index.html Jeśli miałby Pan informacje lub znałby Pan miejsca, gdzie można by szukać nowych informacji - będę wdzięczny. W szczególności poszukuję ilustracji, np zdjęcia Franciszka Malanowskiego. Dotychczasowe moje poszukiwania nie pozwoliły na kontakt z rodziną Franciszka Malanowskiego. Próbuję dalej.

Pozdrawiam

Jacek Koperski

kontakt: wierzyce.tk@wp.pl

Franciszek Stutzmannedytuj kod

Cześć. Ogólnie to dzięki za wszystkie uzupełnienia w artykułach i biogramach wojskowych. Dodałem właśnie dowódcę pułkowego Franciszka Stutzmann - gdybyś coś znalazł o nim (bo pewnie pełnił jeszcze inne funkcje), to proszę o uzupełnienie. Napiszę do stowarzyszenia w Przemyślu i mam nadzieje, że podadzą jego datę śmierci. A ponadto znalazłem takie listę odznaczonych żołnierzy 2 Pułku Strzelców Podhalańskich za wojnę 1918-1920 i dodałem w tym artykule, więc też możesz mieć to na uwadze. Pozdrawiam! Lowdown (dyskusja) 17:51, 13 paź 2014 (CEST)

301 kompania sapeerówedytuj kod

Z książki wynika, że 301 kompania saperów etapowych wchodziła w skład 10 baonu saperów korpuśnych utworzonego na terenie Iraku z byłych żołnierzy Baonu Saperów Armii Polskiej na Wschodzie w 14 VI 1943, a więc nie została utworzona na terenie ZSRR.--Saper65 (dyskusja) 15:08, 2 lis 2014 (CET)

10 batalion saperów - 1942edytuj kod

Tak ta książka jest moją własnością, a na temat 10 bsap mam: "Spis poległych, rannych żołnierzy 10 bsap", "Obsadę 10 bsap w działaniach o Bolonię" po za tym resztę informacji już wcześniej umieściłem w Wikipedii.--Saper65 (dyskusja) 19:12, 2 lis 2014 (CET)

10 bsap 1942edytuj kod

A trochę nie zrozumiałem pytania, niestety na temat tego batalionu tylko tyle: 2 POLSKI KORPUS SAPERZY OGÓLNEGO DZIAŁANIA Po tragicznych zmaganiach wrześniowych 1939 r. niewielka część saperów, bądź pojedynczo, bądź w małych i mocno przerzedzonych oddziałach, znalazła się w sowieckich obozach jenieckich i koncentracyjnych, rozrzuconych po całym Związku Sowieckim, od rejonów podbiegunowych do upalnych pustyń Uzbekistanu i Turkiestanu. Kiedy doszła do skutku umowa polsko-sowiecka i rozpoczęła się organizacja Armii Polskiej w ZSSR, do Ośrdków Organizacyjnych zaczęli napływać z obozów tych ludzie, a raczej cienie ludzkie, by stworzyć zawiązki tej armii. Z pośród przybywających saperzy i pionierzy kierowani byli do formujących się oddziałów saperskich, przy czym w pierwszej kolejności do dywizyjnych baonów saperskich, a dopiero nieliczna pozostałość została przeznaczona na organizację saperów armijnych. Niestety, wielu z pośród wywiezionych do Rosji saperów nie powróciło do szeregów powstającego Wojska Polskiego. Jedni zginęli na ciężkich robotach, do innych zaś nawet nie zdążyła dotrzeć wiadomość o formującej się armii. Również dotkliwą stratę ponieśli saperzy w korpusie oficerskim, na skutek wymordowania w Katyniu oficerów z obozu w Kozielsku. Ostatecznie na terenie Rosji poza sformowanymi baonami saperów dywizyjnych, zapoczątkowana została organizacja saperów armijnych. Na dowódcę tego pułku wyznaczony został ppłk Kupryk Włodzimierz, późniejszy dowódca saperów 5. K.D.P. Pułk ten do momentu opuszczenia ZSSR przez Armię Polską liczył zaledwie trzy kompanie, których stan nie przekraczał nigdy 200 ludzi, nie posiadał w zasadzie żadnego wyposażenia etatowego w sprzęt i materiały saperskie. Dla celów wyszkoleniowych korzystał z wypożyczonych z 5 Baonu Saperów eksponatów. Był to wówczas jedyny oddział saperski posiadający etatowe wyposażenie saperskie w/g sowieckich tabel należności. Z chwilą przeorganizowania na terenie Iraku Armii Polskiej z ZSSR, na Armię Polską na Wschodzie — Pułk Saperów Armijnych uległ likwidacji, a jego pododdziały stały się zawiązkami Baonu Saperów Armijnych — późniejszego 10 Baonu Saperów Korpuśnych, 10 Kompanii Mostowej, 301 Kompanii Saperów Armijnych, oraz plutonów specjalnych jak 10 Pluton Rozbrajania Bomb, 304 Pluton Sprzętu Mechanicznego i 306 Pluton Parkowy Saperów. Organizacja tych wszystkich jednostek została powierzona płk Sochockiemu Jerzemu — dowódcy Baonu Saperów Armijnych, który od tego czasu dowodził tym baonem aż do zakończenia działań wojennych w Italii, to jest do czasu dalszej rozbudowy saperów korpuśnych, którą było stworzenie Grupy Saperów 2 Korpusu, nad którą to grupą wówczas objął dowództwo. Braki w korpusie oficerskim częściowo zostały uzupełnione przybyłymi z Wielkiej Brytanii oficerami, zaś dalsze uzupełnienia w przyszłości miała dać Szkoła Podchorążych, która już w tym czasie rozpoczęła dalsze szkolenie zapoczątkowane jeszcze na terenie Rosji. Kadrę Podoficerską miały natomiast uzupełnić kursy specjalistów oraz Szkoła Podoficerska. Jednostki Saperów Korpuśnych po przejściu organizacji i wytężonego szkolenia w Iraku, Palestynie, Libanie i Egipcie z końcem stycznia 1943 roku wraz z całym Korpusem przeszły do Italii, gdzie niemal od razu weszły do akcji i zostały użyte do odbudowy i utrzymania komunikacji zniszczonej przez wycofujących się Niemców. Zakończenie działań wojennych nie zwolniło w zasadzie tempa pracy saperów korpuśnych. Dwukrotne przesuwanie oddziałów 2 Korpusu z rejonu Bologna do środkowych Włoch wymagało dużych prac nad przygotowaniem pomieszczeń na zimę pod kwatery żołnierskie, szpitale, warsztaty itp. Roboty te pochłonęły masę dniówek pracy. Jednocześnie w tym samym okresie rozpoczęła się również organizacja nowych jednostek saperskich, to jest 20 Bąonu_3aperów, Plutonu Dowodzenia Grupy Saperów oraz szkolenie obsad specjalistów do następnych plutonów specjalnych, a mianowicie 304 Plutonu Sprzętu Mechanicznego, 10 Plutonu Rozbrajania Bomb i 306 Plutonu Parkowego Saperów. METRYKA 10 BAONU SAPERÓW 2 KORPUSU I. Nazwa 1. Od dnia 24.X.1942 — Baon Saperów Armii Polskiej na Wschodzie. 2. Od dnia 14.VI.1943 -— 10 Baon Saperów Korpuśnych. I I . Krótki rys historyczny Początki organizacyjne sięgają okresu organizacji Armii Polskiej w ZSSR — wówczas jednostką saperską w armii był pułk o stanie około 200 ludzi. W tym stanie pułk — bez przeszkolenia i wyposażenia, przeszedł wraz z innymi oddziałami do Iranu i Iraku, gdzie został zlikwidowany. Ze zrębów tego pułku i z luźnych saperów na Środkowym Wschodzie, a wreszcie z przybywających jeszcze żołnierzy z ZSSR, powstają korpuśne oddziały saperskie, albo jak popularnie mówiono — 10 Baon Saperów. Nazwa 10 Baon Saperów Korpuśnych była jednak niesłuszna z punktu widzenia organizacji wojskowej, jeśli się weźmie pod uwagę ilość oddziałów, którymi dowodził dowódca 10 Baonu Saperów. I tak — dca 10 Baonu Saperów dowodził baonem o składzie: Dtwo 10 Baonu Saperów Korpuśnych, Pluton Łączności 10 Baonu Saperów, 101, 102 i 103 Kompanie Saperów,

z WP:ZBedytuj kod

witam. na stronie WP:ZB zostałeś wspomniany jako główny redaktor artykułu. dobrze było by gdybyś sam wyjaśnił zgłaszającemu na czym polega problem źródeł w tym artykule bo ma teraz jakieś żale o jego stan. jednak niestety ale Roczniki Oficerskie, Dzienniki Personalne Ministra Spraw Wojskowych, Akta personalne Stanisława Zielińskiego, Centralne Archiwum Wojskowe, sygn. 1439+6875 czy w końcu sam wyrok śmierci w rozumieniu Wikipedii źródłami nie są - świetnie nadają się do pracy badawczej, na której (po jej wydaniu w recenzowanym wydawnictwie) można by później oprzeć artykuł na Wikipedii ale nie odwrotnie. pozdrawiam - John Belushi -- komentarz 19:12, 5 sty 2015 (CET)

no coż, mylisz się. na Wikipedii nie prowadzimy badań własnych - dopóki takie materiały o których mówiłem wyżej i które zostały wykorzystane w artykule nie zostaną opublikowane wraz z komentarzem historycznym to nie nadają się do Wikipedii jako źródła. wynika to wprost z jednej z podstawowych zasad Wikipedii: Wikipedia:Nie przedstawiamy twórczości własnej. żadne z tych źródeł nie zostało opracowane. do tego artykuł polemizuje z tymi źródłami, co już jest kompletnie niedopuszczalne. stąd niestety ale szablon musi pozostać do czasu wprowadzenia recenzowanych źródeł. - John Belushi -- komentarz 20:54, 6 sty 2015 (CET) ps. rocznika łatwo po nicku się domyśleć, Republika zawsze miała wiernych fanów :-) ale fajki możesz sobie darować ;-) umieszczenie na commons nierecenzowanych dokumentów niczego tu nie zmieni - dopóki dokumenty nie zostaną opracowane przez historyka, zawodowego badacza historii nie mają znaczenia na Wikipedii. mogą ilustrować artykuł ale nie są źródłem. - John Belushi -- komentarz 21:08, 6 sty 2015 (CET) jak już napisałem wyżej - to nie są recenzowane źródła i nie prowadzimy tu badań biograficznych ani żadnych innych. ani zdjęcia, ani dokumenty pierwotne to nie są rzetelnymi źródłami. by uniknąć nieporozumień polecam byś zapoznał się z zasadami Wikipedii: Wikipedia:Weryfikowalność oraz Wikipedia:Nie przedstawiamy twórczości własnej. szczerze powiedziawszy artykuły oparte na takich źródłach nie powinny powstać na Wikipedii. pozdrawiam. - John Belushi -- komentarz 21:47, 6 sty 2015 (CET) ps. a co do tego, że rzucenie palenia jest bardzo łatwe to się zgadzamy: Ty rzucasz co dzień, a ja rzuciłem 47 lat temu - każda metoda dobra ;-) wiesz, co ja uważam to jest mało istotne. społeczność Wikipedii przyjęła takie, a nie inne zasady i to jest tu najważniejsze. osobiście mogę powiedzieć, że są one słuszne jeśli chcemy by Wikipedię szanowano na zewnątrz projektu i by posiadała rzeczywistą wartość. pomyśl co by było gdyby tu tylko co dziesiąta osoba zaczęła samodzielnie interpretować opublikowane dzieła Platona, tekst Biblii, najnowsze badania naukowe przedstawione w raportach itp. itd. (takie wypadki się zresztą zdarzały i kończyły blokadami, kasowaniem artykułów i wstawionych treści). dlatego nie prowadzimy własnych badań na podstawie ksiąg parafialnych, metryk i innych dokumentów nierecenzowanych, które zapewne zawierają prawdziwe dane ale nie zostały zbadane przez kompetentnego fachowca z danej dziedziny i opublikowane w recenzowanym wydawnictwie. dokumenty pierwotne też zawierają błędy. natomiast krewny opisywanej osoby traktuje Wikipedię jak portal na którym można upamiętnić członka rodziny. i stąd nieznajomość zasad Wikipedii i takie nieporozumienia co do jakości źródeł. nawiasem mówiąc tego typu sytuacje są częste i artykuły bez rzetelnych źródeł w rozumieniu Wikipedii są na bieżąco przenoszone do brudnopisu autora do czasu uzupełnienia źródeł. ps. masz rację, już 48 - mieliśmy zmianę roku niedawno :-), kto by się w tych latach połapał ;-) a tak serio to nie paliłem nigdy. - John Belushi -- komentarz 22:52, 6 sty 2015 (CET)
 • fajnie że przeczytałeś. zwróć uwagę na: "Bardzo wskazane podczas edytowania Wikipedii jest zbieranie i organizowanie informacji z opublikowanych już źródeł. Kwerenda dostępnych, opublikowanych źródeł pierwotnych i wtórnych, wybór źródeł wiarygodnych i odrzucenie wątpliwych nazywamy pracą w oparciu o źródła, a nie twórczością własną." w artykule nie ma żadnych wtórnych lecz same pierwotne. a więc nie możesz mówić o "organizowaniu informacji z opublikowanych już źródeł" bo sam je interpretujesz. co innego to dobór źródeł a co innego to ich samodzielna interpretacja. - John Belushi -- komentarz 15:25, 7 sty 2015 (CET)
 • mylnie to rozumiesz, ale fakt że zapis nie jest precyzyjny na co już inne osoby zwracały uwagę "Zauważyłem przez przypadek, że cała sekcja Pożądana aktywność własna napisana jest niezbyt poprawnie. Na en-wiki jest to wyjaśnione o wiele lepiej i bardziej fachowo. Na chwilę obecną wystarczyłoby uzgodnić to z odpowiednikiem z en-wiki, zwłaszcza że jak się okazuje wprowadza to, co niektórych w błąd. Sekcja ta może zachęcać co niektórych do pisania artykułów w oparciu o opublikowane źródła pierwotne (OR). Jest tam wprawdzie napisane "i wtórnych", ale nie dla wszystkich to wystarcza." jeśli dalej masz wątpliwości w tej sprawie załóż wątek w kawiarence. pozdrawiam - John Belushi -- komentarz 16:38, 7 sty 2015 (CET)

Global accountedytuj kod

Hi Grzes1966! As a Steward I'm involved in the upcoming unification of all accounts organized by the Wikimedia Foundation (see m:Single User Login finalisation announcement). By looking at your account, I realized that you don't have a global account yet. In order to secure your name, I recommend you to create such account on your own by submitting your password on Special:MergeAccount and unifying your local accounts. If you have any problems with doing that or further questions, please don't hesitate to contact me on my talk page. Cheers, DerHexer (dyskusja) 16:51, 18 sty 2015 (CET)

Rocznik oficerski 1939edytuj kod

Grześ, czy masz w swojej dyspozycji ww rocznik? mam potrzebę sprawdzić kilka nazwisk. Co ty na to?

 • dzięki Grześ. W tzw międzyczasie napisałem też do ... hm..znak czasu... kpr. X - dowódcy wyrzutni bm-21, a jednocześnie doktora historii.... tuz pzred habilitacją:). Obiecal pomóc. Ja ze swojej strony musiałem obiecałeć wskazać choć jeden przypadek wyznazcenia starszeństwa po 45 roku w LWP. (gdzieś to widziałem, ale on potzrebuje dowodu -np. zdjecia rozkazu. Coś za coś:))--Kerim44 (dyskusja) 20:45, 19 sty 2015 (CET)
 • przegladajac w archiwum rozkazy o mianowaniu WOP-istów w zasadzie nie spotkałem się ze starszeństwem. W zasadzie- bo wyjatkiem jest właśnie wspomniana przez Ciebie komisja weryfikacyjna (z pamieci- istniała do 47). To własnie ona zweryfikowała trzem będącym w kręgu mojego zainteresowania chorążym stopień oficerski uwzględniajac w swoim "wyroku" starszeństwo--Kerim44 (dyskusja) 17:22, 20 sty 2015 (CET)

Ad:Franciszek_Fabryedytuj kod

Ad:Franciszek_Fabry

Cześć, zob. proszę WP:ZB#Franciszek Fabry. Pozdrawiam, Michał Sobkowski dyskusja 14:18, 27 sty 2015 (CET)

Oficerowie II RP - Weryńscyedytuj kod

Witam. Ja z pytaniem związanym wojskowością, ale interesującym mnie z powodów genealogicznych. Widzę, że przeglądał Pan wiele materiałów dotyczących jednostek wojskowych II RP, także tych archiwalnych. Czy trafił Pan może na materiały odnośnie Weryńskich - płk Kazimierza Weryńskiego [28] (20 PAL, 4 PAC) i mjr Mariana Weryńskiego [29] (1 Dyw. Żand., sądy wojskowe, 20 Dyw. Piechoty)? Merete25 (dyskusja) 09:08, 28 sty 2015 (CET)

Dziękuję za wypisy z Dzienników Personalnych. Pomogą mi uzupełnić biogram Mariana. Artykuł Nazarewicza już znam. Co do umieszczenia biogramu na wiki - obawiam się, że Marian nadal pozostaje osobą nieencyklopedyczną. Nie otrzymał żadnych wysokich odznaczeń, stopień decyzyjności też miał niewielki. Jego biogram pojawia się w 2 czy 3 książkach, ale raczej o niewielkim nakładzie (o żandarmerii i regionalne).
Chętnie dodałabym do wiki Kazimierza - był dowódcą pułku, miał też trochę wyższych odznaczeń. Ale jego biogram wymagałby uzupełnienia (chociażby o podaną przez Pana pozycję - wiele informacji o nim mam też ze źródeł archiwalnych, których wiki nie akceptuje). Nie wiem, czy jego biogram obroniłby się przed delecjonistami. W dodatku nie dotarłam jeszcze do żadnego już wydanego biogramu Kazimierza (powinien być takowy w najnowszym, 4 tomie, Encyklopedii Miasta Mielca - jeszcze nie dotarłam do tej pozycji, a zapewne w jakichś książkach o wojskowych też się pojawia). Merete25 (dyskusja) 19:39, 2 lut 2015 (CET)

Biogramy Weryńskich, które mam na blogu (linki wyżej) w większości były pisane w oparciu o prace naukowe, rzadziej artykuły z gazet czy źródła dostępne w internecie. Tyle, że na blogu przypisów nie wstawiałam, więc teraz trochę mi zajmie odnalezienie konkretnych tekstów. Troszeczkę już dodałam, ale muszę to uporządkować... Zależy mi na dotarciu do najnowszego tomu Encyklopedii miasta Mielca - biogramy obu Weryńskich miały się tam ukazać, ale czy faktycznie są - nie wiem. Książkę Kuprianisa już dostałam i informacje z niej w biogramie Kazimierza są (ale też trzeba dodać odpowiednie przypisy). Nadal mam wątpliwości, czy Marian jest ency, ale można spróbować.. Merete25 (dyskusja) 22:19, 3 lut 2015 (CET)

Jeszcze trochę trzeba się nad hasłami pobawić, ale wyglądają już całkiem nieźle. W przyszłym tygodniu może uda mi się dostać Encyklopedię miasta Mielca, mam nadzieję, że będzie w niej coś jeszcze. Merete25 (dyskusja) 17:30, 5 lut 2015 (CET)

Chyba gotowe. Wymaga przejrzenia pod kątem spraw wojskowych (merytorycznie - kolejność odznaczeń, jednostki, itp), może też jakieś drobne błędy się trafią w samym tekście. Dawno nie przenosiłam tekstu do nowego hasła więc nie pamiętam - da się to zrobić automatycznie, czy trzeba kawałkami? Merete25 (dyskusja) 19:29, 13 lut 2015 (CET)

Dywizjon Żandarmerii KOPedytuj kod

Interesuje cię jakoś wiecej ten temat? Jutro obok mnie będzie leżała (bo i dziś leżała:) teczka archiwalna z dokumentami tego dywizjonu. Nieco dalej leży opis dywizjonu stworzony przez archiwistę. To materiały przygotowane dla badacza KOP, ale pzrecież moge "zgapić":)--Kerim44 (dyskusja) 18:01, 12 lut 2015 (CET)

 • przypomnij prosze e-mail. tragedia z tym moim traceniem danych. Początek- jak nick w wikipedii, a koncówka? 02.pl?. Wyslalbym dzis zdjecie opracowania archiwisty--Kerim44 (dyskusja) 19:58, 12 lut 2015 (CET)
 • zwróc uwagę że zmieniłem na kerim44@vp.pl.. ten "stary" był zasypany reklamami. Nie odbieram go juz. W wikipedii ...hm...chyba poprawiłem:)--Kerim44 (dyskusja) 20:27, 12 lut 2015 (CET)... niestety- nie mam:(
  • grześ- e mail nie doszedł a parę zdjec już mam- obok leży nie jedna teczka a parę teczek:(--Kerim44 (dyskusja) 15:49, 13 lut 2015 (CET)
   • no nie wiem wczym problem- nie dostaję e-maila. Sprawdzisz u siebie? pamietaj o tym vp.pl--Kerim44 (dyskusja) 12:10, 14 lut 2015 (CET)
    • nie wiem dlazcego pzrez wiki nie pztechodzi- nibymam zmieniony e-mail.Na grze nie pzreszło...dodałem s. Niby poszło. czy popełniłeś literówkę w Twoim adresie?. Odpisz w dyskusji czy dostałeś 3 załaczniki. Jesli tak, będę pzresyłał dalsze--Kerim44 (dyskusja) 13:36, 14 lut 2015 (CET)
<grze1966@interia.pl>: host mx.interia.pl[217.74.65.64] said: 550 5.1.1 Account not found / Nie ma takiego konta (in reply to RCPT TO command)

2 przesyłka- instrukcja. Strony troche przypadkowe- zobacz spis treści--Kerim44 (dyskusja) 13:48, 14 lut 2015 (CET)

 • + 3 komplety. Oczywiscie niepełne. Niektóre sa wręcz sklejone- gratka dla poszukiwaczy:) Bedą pierwsi :)--Kerim44 (dyskusja) 21:05, 19 lut 2015 (CET)

Kategoria:Urzędnicy Ministerstwa Spraw Wojskowychedytuj kod

Przed zgłoszeniem należy przenieść artykuły do nowej.Topory (dyskusja) 11:29, 22 lut 2015 (CET)

Odp:Kategoria:Urzędnicy Ministerstwa Spraw Wojskowychedytuj kod

Odp:Kategoria:Urzędnicy Ministerstwa Spraw Wojskowych

Cześć, a może warto dodać w opisie kategorii, że grupuje ona żołnierzy pełniących funkcje w MSW? Einsbor (dyskusja) 12:35, 22 lut 2015 (CET)

W takim razie rzuć proszę temat do zadań dla botów. Ja niestety obecnie korzystam z komputera, na którym nie mam bota, więc najszybciej sprawę załatwią tam. Pozdrawiam, Einsbor (dyskusja) 13:09, 22 lut 2015 (CET)

Kategoryzowanie Kategoria:Odznaczeni Krzyżem Walecznychedytuj kod

Cześć. Co sądzisz o zaproponowanych przeze mnie podkategoriach w kategorii łącznej odznaczonych KW? Istnieje tam ponad 3 tys. więc może warto aby istniały takie podkategorie dla przejrzystego podziału i łatwiejszego przeszukania biogramów? Lowdown (dyskusja) 10:17, 24 lut 2015 (CET)

Ad:Marian_Hylaedytuj kod

Ad:Marian_Hyla

Jaki był powód usunięcia informacji o VM? Nb. to chyba warunek encyklopedyczności tego oficera? AB (dyskusja) 16:31, 3 mar 2015 (CET) Baretka w infoboksie jest, kategoria też, ale nie ma źródeł co do tego VM, o to mi chodziło - dlaczego usunięto? AB (dyskusja) 20:28, 4 mar 2015 (CET)

Ważne informacje dotyczące Twojego konta użytkownikaedytuj kod

Cześć, tufor z tej strony ;-) Do połowy kwietnia 2015 mają zakończyć się prace związane z unifikacją nazw użytkowników (SUL – Standard Unified Login). W związku z tym, nie będzie już kont lokalnych i wszystkie konta będą globalne. W zdecydowanej większości przypadków, nazwa użytkownika konta lokalnego zostanie przymusowo zmieniona na NazwaUżytkownika~projekt. Zauważyłem, że wciąż korzystasz z konta lokalnego (stan możesz zobaczyć na Specjalna:Zarządzanie kontem uniwersalnym). By za miesiąc uniknąć potencjalnych problemów, proszę wejdź na stronę Specjalna:Łączenie kont i postępuj według podanych tam instrukcji. Zajmie to dosłownie minutę-dwie. W ten sposób utworzysz swoje konto globalne. Konto globalne nie jest zagrożone przymusową zmianą nazwy. W razie jakichkolwiek problemów lub pytań proszę o kontakt ze mną: chętnie odpowiem i pomogę; pomocny może być również polskojęzyczny steward einsbor. Serdecznie pozdrawiam, tufor (dyskusja) 20:29, 14 mar 2015 (CET)

hasło Wyższa Szkoła Wojennaedytuj kod

Szanowny Panie, przez przypadek znalazłem hasło Wyższa Szkoła Wojenna, które oceniam jako doskonały poczatek do rozbudowy. Mój Ojciec kpt.dypl. Jerzy Grudnicki był w roku 1943 w Black Barony (Eddlestone Szkocja). Jeśli interesuje Pana ten temat proszę o kontakt. Łaczę wyrazy szacunku Jan Grudnicki jangrudnicki@kki.pl

Gwido Kawińskiedytuj kod

Cześć. Chciałem Cię zapytać o tego pułkownika w kontekście art. Wyższa Szkoła Wojenna. Był tam wymieniony Gwido Karol Kawiński (II Kurs Doszkolenia 3 XI 1922 – 15 X 1923) i to jest ten o którego chodzi (inne publikacje, w tym Monitor Polski z 1937, też podały tożsamość "Gwido Karol Kawiński). Natomiast w WSW został wymieniony jeszcze Gwidon Kawiński (III Kurs Doszkolenia 2 XI 1923 – 15 X 1924). Czy uważasz że to jest inna osoba? Czy może jest to pomyłka? Ponieważ był także Rudolf Kawiński, także oficer dyplomowany (jego na liście WSW nie ma). Obu Kawińskich wymienia np. ta publikacja. Ponadto, z drugiej strony indeks Instytutu Józefa Piłsudskiego wymienił takie osoby: Kawiński, Guido ppłk., Kawiński, Gwido płk., Kawiński, płk., Kawiński, Rudolf ppłk. - trudno stwierdzić czy to znaczy że było ich czterech, czy może są to powtórzenia w różnych stopniach i używanych imionach. Co o tym myślisz? Pzdr. Lowdown (dyskusja) 09:58, 1 kwi 2015 (CEST)

Liebichedytuj kod

Hej. Zauważyłem, że poprawiasz hasło o Andrzeju Liebichu. Ja nie jestem specjalistą, ale widzę, że usunąłeś niektóre informacje, które pojawiają się w literaturze (obrona Kołomyi, attachat obejmujący Szwecję). Czy sądzisz, że np. artykuł P. Staweckiego Attaché wojskowi II Rzeczpospolitej jest nie do końca wiarygodny? Pozdrawiam--Pbk (dyskusja) 14:43, 19 kwi 2015 (CEST)

Podziękowanie - Jan Budzianowskiedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Stanko (dyskusja) 08:26, 3 cze 2015 (CEST)

Ad:Mieczysław_Słowikowskiedytuj kod

Ad:Mieczysław_Słowikowski

Witaj, czemu ponownie dokonujesz edycji sprzecznej z Wikipedia:Standardy artykułów/biogram? Andrzei111 (dyskusja) 20:15, 29 cze 2015 (CEST)

Czy uważasz, że nie obowiązują Cię standardy Wikipedii? Andrzei111 (dyskusja) 21:12, 29 cze 2015 (CEST) Standard biogramu jest jasno wskazany. po " –" powinna pojawiać się narodowość, a nie zawód, funkcja czy cokolwiek innego. Obowiązuje we wszystkich artykułach biograficznych. Jeżeli uważasz, że powinno być inaczej, podejmij dyskusje w kawiarence zmierzającą do zmiany standardu. Dokonam za chwilę kolejnej edycji w haśle przywracając ten kawałek leada do wersji zgodnej z moją wcześniejszą edycją. Usuwam też słowa Wojska Polskiego skoro są dla ciebie problemem jako pleonazm. Kolejną zmianę na niezgodną ze standardem tego zgłoszę administratorom jako wandalizm i wszczynanie wojny edycyjnej. pozdrawiam Andrzei111 (dyskusja) 21:42, 29 cze 2015 (CEST)

Andrzej Bajedytuj kod

CZeść,

czy mój brudnopis mozna juz edytiwac w wiki ? Ustaliłem, ze rożnice w dacie urodzin - to kwestia kalendarza cerkiewnego i powszechnego... Pozdrawiam Andreypl (dyskusja)andreypl

Na podstawie artykułu: "Dyskusja wikipedysty:Grzes1966/Archiwum3" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy