Dyskusja wikipedysty:Happa


Dyskusja wikipedysty:Happa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści

Hasło Thanasis Kamburelisedytuj kod

Hej! Mógłbym mi wytłumaczyć, bo nie mogę się połapać, twoje edycje i przenoszenia związane z tym ww. hasłem? Wygląda mi na to, że głównym autorem w historii tego hasła do tej pory jest Iszkowski, ale obecnie jest to nieoczywiste. Ency (replika?) 22:02, 28 sty 2019 (CET)

@Ency Hej, Iszkowski, któremu trochę pomagam w ogarnięciu zasad Wikipedii, przeniósł to hasło ze swego brudnopisu komendą "przenieś", przez co przeniósł je wraz z dyskusją oraz historią zmian swego brudnopisu. W porozumieniu z nim odwróciłem tę czynność, czyli przeniosłem z powrotem hasło do brudnopisu, po czym przeniosłem zawartość tego hasła pod imię i nazwisko tego Greka. Ale niestety, tą czynnością (o czym nie pomyślałem wcześniej) stałem się jakby autorem tego hasła. Przeprosiłem Iszkowskiego za to i nie jest to przyczyną żadnego konfliktu. Trochę mi głupio, choć Iszkowski mnie pociesza, że nie ma sprawy. Iszkowski ma jeszcze problemy ze zrozumieniem niektórych czynności związanych np. z przenoszeniem (jak widać – ja też nie zawsze mądrze działam...). Pozdrawiam, Happa (dyskusja) 22:14, 28 sty 2019 (CET)

Ok. Ency (replika?) 23:16, 28 sty 2019 (CET)

Ad:Władysław Maksyśedytuj kod

Ad:Władysław Maksyś

„Był autorem książki Orzeł ujarzmiony. Wspomnienia cichociemnego z II wojny światowej wydanej w 1998 roku przez…” — katalogi biblioteczne tego nie potwierdzają, wskazują jako autora Stanisława Bronisława Skowrońskiego (1919-2016): [1], [2], [3]. Maitake (dyskusja) 15:24, 11 lut 2019 (CET)

Dyskusjaedytuj kod

Hej. Mógłbyś zająć stanowisko? : https://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskusja_wikiprojektu:Militaria#Stopnie_oficerskie_w_infoboksie_-_daty Gruzin (dyskusja) 14:58, 13 lut 2019 (CET)

Józef Agaton Morawskiedytuj kod

Witaj. popełniłeś kiedyś art w/w. Coś mi nie gra. Napisałeś że służył w 4 baterii 1 pułku ułanów. Czy aby na pewno? A może w 4 baterii 1 pułku artylerii lub w 4 szwadronie 1 puł. Nie mam pogrzebać za tym, możesz sprawdzić? Gruzin (dyskusja) 15:25, 16 lut 2019 (CET)

@Gruzin Hej, chętnie spojrzę na moje źródła, ale teraz jestem poza domem (do 3 marca) więc zabiorę się za to (i za ten wątek powyżej) dopiero po powrocie. Pozdrawiam, Happa (dyskusja) 15:41, 16 lut 2019 (CET)
  • uuu :)). To ja może jutro sięgnę w szpargały swe Gruzin (dyskusja) 15:43, 16 lut 2019 (CET)

Żelazna Brama w Warszawieedytuj kod

witaj, usunąłem słowo "nieistniejąca" z artu Żelazna Brama w Warszawie z prostego powodu - brama istniała... a może nawet wciąż istnieje, w sumie protokołu zniszczenia nikt nie widział. Fakt, że nie ma jej w tym miejscu gdzie była ale, to nie oznacza, że nie istniała. tadam (dyskusja) 14:46, 1 kwi 2019 (CEST)

@Tadam Cześć, dziękuję za Twoje wyjaśnienie. Usunąłem tę edycję, ponieważ artykuły o wszystkich obecnie nieistniejących obiektach zaczynają się od słowa "nieistniejący" (można ew. dodać słowo "obecnie"). Brak tego określenia byłby mylący, bo sugerowałby, że można tam sie udać i zobaczyć dany obiekt. Gdyby były jakieś źródła sugerujące, że ta brama jeszcze gdzieś istnieje, można stosowny przypis zawrzeć w końcówce historii obiektu. Pozdrawiam, Happa (dyskusja) 18:23, 2 kwi 2019 (CEST)

to znaczy, że błędnie zaczynają się te artykuły o nieistniejących obecnie obiektach. Jedną z zasad Wikipedii jest ponadczasowość a art o bramie zaczyna się od określenia "nieistniejąca"!. Brama, która istniała od blisko 300 lat i "przestała istnieć" dopiero w latach 30 ubiegłego wieku nie zasługuje na taki epitet w haśle ;). Podobnie nie piszemy o Koperniku - nieżyjący astronom, a o Pele - były piłkarz. Upieram się jednak by przeredagować ten i podobne "nieistniejące" obiekty.

@Tadam Cześć, nie mam nic przeciwko dodaniu słowa "obecnie" w haśle o Bramie (wg mnie to jest zwrot ponadczasowy (spójrz niżej) w przypadku obiektów – jeśli kiedyś Brama zostanie odtworzona, ponadczasowa Wikipedia zmieni to hasło), można też przeredagować lead w ten sposób, żeby napisać "Brama do Ogrodu Saskiego stojąca do czasów IIww". O Koperniku też nie napisałbym "nieżyjący obecnie" :-), ale to jednak są inne przypadki. Nie widzę też problemu z tym, żeby o żyjącym piłkarzu napisać "były". Gdy umrze - to "były" należy usunąć, podobnie jako o emerytowanym profesorze: dopóki żyje – jest emerytowanym profesorem. Po śmierci słowo "emerytowany" należy usunąć. Wg mnie na tym polega ponadczasowość, żywotność, aktualność i wartość Wikipedii, pozdrawiam, Happa (dyskusja) 12:23, 3 kwi 2019 (CEST)

czyli inaczej pojmujemy ponadczasowość. Wg mnie ponadczasowość jest wówczas, kiedy bez zmiany treści hasło wciąż jest aktualne. Wracając do bramy, jeśli się odnajdzie to trzeba zmienić treść, co jest oznaką, że treść nie była ponadczasowa. A jeśli chodzi o piłkarzy NIGDY nie piszemy były, podobnie jak były astronom, były premier. Nie piszemy też NIGDY obecny zawodnik, obecny premier - właśnie ze względu na ponadczasowość. Żelazna Brama w Warszawie – brama stojąca u wejścia do Ogrodu Sakiego od 1735 do 1930 roku. Kropka. Jeśli się odnajdzie, można dopisać: Odnaleziona w 2035 roku na ogródkach działkowych w Bogatyni. W 2036 zamontowana z powrotem w Ogrodzie Saskim. <--- tak sobie wyobrażam ponadczasowość. Nie zmiana artykułu po każdym nowym fakcie (kasowanie, wykreślanie, ewaporacja) tylko dopisywanie ewentualnych nowych faktów. Jestem zdecydowanie przeciwny dopisywaniu słowa "obecnie" --tadam (dyskusja) 13:12, 3 kwi 2019 (CEST)

@Tadam Rzeczywiście inaczej pojmujemy koncepcję wikipedii, jako żyjącej encyklopedii. Dopuszczasz dopisywanie, ale nie zmianę treści. Wydaje mi się to niekonsekwentne, bo np. jeśli odkryjemy, że Chrobry miał 5 żon, a nie 4, to nie będziemy tolerować dopisku: miał 4 żony, ale w 2035 roku odkryto, że miał 5" ..., tylko zmienimy zdanie "miał 4 żony" na "miał 5 żon". Oczywiście wikipedia nie jest idealna i dlatego używanie słowa "obecnie" w niektórych sytuacjach z powodów pragmatycznych jest ryzykowne, bo nie zawsze znajdzie się ktoś, kto zaktualizuje treść w sytuacji, gdy stanie się ona nieaktualna. Ale w sytuacji idealnej (do której dążymy, i którą osiągniemy, co najmniej "rękami botów") wg mnie tak powinno być: używamy słowa obecnie w znaczeniu "w tej chwili, w chwili czytania tego tekstu przez użytkownika". Wyobrażam sobie, że za 10 lat w Wikipedii w historii meczów Legii, będzie widniał np. właśnie rozgrywany mecz, w którym będzie informacja np.: "1:0 w 34 minucie").

ależ my przecież mamy wiedzę na temat bramy, wiemy kiedy tam stała i kiedy zniknęła. Jeśli się okaże, że była tam od 1725, to żywa encyklopedia to poprawi, ale to będzie jedynie "podążanie" za poprawkami w opracowaniach historycznych i de facto zostanie poprawiony błąd a nie zmieniona treść bo pojawiły się nowe fakty. Jeśli się okaże, że Chrobry miał 5 żon, to oczywiście trzeba będzie poprawić błąd. Teraz błędu nie ma. Na dzień dzisiejszy jest jedynie sugestia, że brama to taki sam byt jak San Eskobar - nieistniejące państwo. --tadam (dyskusja) 11:56, 5 kwi 2019 (CEST) Przeglądnąłem kila linków w haśle Żelazna Brama w Warszawie i rzuca się w oczy niekonsekwencja: Pałac Saski – nieistniejący obecnie pałac - są przymiarki do odbudowy, wtedy będzie istniejący. Getto warszawskie – getto dla ludności... nie ma tegoż imiesłowu mimo, że getto nie istnieje. Wyobrażasz sobie burze jakby ktoś dopisał "nieistniejące getto"? Naprawdę upieranie się przy określeniu "nieistniejący" niczemu nie służy. --tadam (dyskusja) 13:23, 5 kwi 2019 (CEST)

Czy wiesz – Šūkliaiedytuj kod

Dziękujemy i prosimy o więcej, Szoltys [Re: ] 11:25, 29 kwi 2019 (CEST)

Odp. Czy wiesz – Dwutlenek węgla w atmosferze Ziemiedytuj kod

Zrobiłeś mi dużą przyjemność - dziękuję! Obawiałam się o tym pisać, bo strrrasznie dyskusyjne i bardzo ostatnio "upolitycznione". Wydawało mi się, że trzeba spróbować. Pozdrawiam Cię serdecznie--Joanna (dyskusja) 11:14, 7 maj 2019 (CEST)

@Joanna Kośmider To nie tylko ciekawy, ale ważny artykuł. Naprawdę dobrze, że jest w Wikipedii. Jest też bardzo eryducyjny, aż zazdrość bierze :-). Co do upolitycznienia – ja podobne odczucie miałem, pisząc 4 lata temu o żołnierzach wyklętych (już wtedy robił się to temat upolityczniony), a przecież mi jest jak najdalej od opcji politycznej, obecnie identyfikującej się z tymi biedakami. I zapewne wielu Wikipedystów widzi we mnie "opcję skrajnie prawicową"... :-) Happa (dyskusja) 12:46, 7 maj 2019 (CEST) Nie dostrzegam w Tobie tej „opcji”, a tylko Człowieka Rozumnego, myślącego samodzielnie i nie tylko o gwiazdach. Na naszym globie trudno uniknąć różnych podejrzeń (szufladkowania). To się chyba daje uzasadnić prawidłami ewolucji? Róbmy swoje!--Joanna (dyskusja) 13:13, 7 maj 2019 (CEST)

Czy wiesz – Skaraitiškėedytuj kod

Dziękujemy i prosimy o więcej, Szoltys [Re: ] 15:42, 17 maj 2019 (CEST)

Hej! Przede wszystkim szacun za Twój wkład dotyczący miejscowości na Litwie. :) Czy jednak nie miałbyś nic przeciwko, abym na strony dyskusji wszystkich artykułów utworzonych od 21 marca wstawił szablon CEE Spring? Trochę poprawiłyby to nasze statystyki w konkursie międzynarodowym. Pozdrawiam, Szoltys [Re: ] 15:43, 17 maj 2019 (CEST)

@Szoltys Bardzo dziękuję za zgłoszenie mojego hasła do CW i miłe słowo. Jeśli chodzi o szablon CEE Spring, to nie mam nic przeciwko temu, żebyś wstawił odpowiedni szablon, choć – nie chcąc Cię fatygować – postanowiłem sam to zrobić, ALE widzę, że o Litwie można zgłaszać jedynie artykuły napisane między 16 na 22 maja, a wśród moich haseł nie ma takich stworzonych w tym okresie. Jeśli wiesz, że kwalifikują się hasła stworzone od 21 marca – bardzo proszę o wstawienie. Pozdrawiam, Happa (dyskusja) 18:51, 18 maj 2019 (CEST) Te utworzone między 16 a 22 maja liczą się do naszego polskiego konkursu, mnie chodzi tylko o wstawienie szablonów (bez wstawiania informacji na stronie CEE Spring). Konkurs międzynarodowy trwa przez całą wiosnę i nie ma znaczenia, czy o Litwie napiszesz w pierwszym czy ostatnim tygodniu (zwłaszcza, że każda Wiki ustala swój własny kalendarz). Tak czy siak do statystyk wkład zostanie zaliczony. Zatem za chwilkę wstawię. :) Pozdrawiam, Szoltys [Re: ] 20:38, 18 maj 2019 (CEST)

Podziękowanie - Šūkliaiedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Gżdacz (dyskusja) 06:42, 22 maj 2019 (CEST)

Oś Saskaedytuj kod

Witam, z całym szacunkiem dla oryginalnego Warszawiaka, ale w haśle Oś Saska chyba nie o tą bramę chodzi. Pozdrawiam z Poznania. Four.mg (dyskusja) 18:06, 24 maj 2019 (CEST)

@Four.mg Dziękuję za uwagę. A jakie są źródła tej wątpliwości? Pozdrawiam, Happa (dyskusja) 19:08, 24 maj 2019 (CEST)

Nie za bardzo rozumiem pytanie. Ja nie miałem wątpliwości, tylko stwierdziłem fakt, że link nie prowadzi do właściwej strony. Four.mg (dyskusja) 20:11, 24 maj 2019 (CEST)

@Four.mg Aaa, OK, już poprawiłem, dziękuję za zwrócenie uwagi. Pozdrawiam, Happa (dyskusja) 20:44, 24 maj 2019 (CEST)

W kwestii wyjaśnienia: wiem, że mogłem to sam poprawić, ale ze względu, że to Ty wykonałeś tą błędną edycję zgłosiłem to Tobie, a przy okazji zyskałem kolegę-Wikipedystę (mam taką nadzieję) z Warszawy. Mam rodzinę w Warszawie, ale Wikipedysty w Warszawie jeszcze nie miałem. I muszę się poprawić i napisać chociaż jedno hasło związane z miastem Warszawa. Serdecznie pozdrawiam. Four.mg (dyskusja) 20:56, 24 maj 2019 (CEST)

@Four.mg Dzięki – a ja zyskałem kolegę-wikipedystę z Poznania. Też nie mam jeszcze żadnego hasła o obiekcie w Poznaniu, ale mam kilka o Poznaniakach :-). Pozdrawiam, Happa (dyskusja) 21:19, 24 maj 2019 (CEST)

re: kategorieedytuj kod

Zajrzyj do historii tych kategorii oraz [4]. ~malarz pl PISZ 15:42, 24 cze 2019 (CEST)

Czy wiesz – Pomnik pomordowanych w Rybienku Leśnymedytuj kod

Dziękujemy i prosimy o więcej, Szoltys [Re: ] 10:47, 13 wrz 2019 (CEST)

Czy moglibyśmy poprosić o wypełnienie krótkiej ankiety dla akademickiego badania, który pozwoli nam rozwinąć Wikipedie?edytuj kod

Dzień dobry Happa -

Czy moglibyśmy poprosić o wypełnienie krótkiej ankiety dla akademickiego badania, który pozwoli nam rozwinąć Wikipedie?

Organizacja non-profit CivilServant wraz z Uniwersytetem Princeton prowadzi projekt dotyczący ulepszenia polskiej Wikipedii. Zostałeś zaproszony do udziału w projekcie ze względu na swoje doświadczenie oraz Twój wkład w Wikipedię.

Czy zgodzisz się nam pomóc? Wystarczy wypełnić krótką ankietę, która zawiera pytania na temat Twoich doświadczeń związanych z Wikipedią.

Mamy nadzieję, że nam pomożesz, ponieważ tak jak my chcesz, żeby polska Wikipedia dalej się rozwijała. Po zakończeniu badań prześlemy do Ciebie informacje na temat tego czego się nauczyliśmy dzięki projektowi oraz Twojemu udziałowi w nim.

Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się więcej i wypełnić ankietę

Dziękujemy, mamy nadzieję, że nam pomożesz

W przypadku pytań prosimy o kontakt w języku angielskim z User:Juliakamin(cs). Możesz również spytać nas, User:Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) lub User:Wojciech Pędzich (WMPL), a pomożemy z tłumaczeniem pytań.

CivilServantBot (dyskusja) 23:22, 23 wrz 2019 (CEST)

Podziękowanie - Pomnik pomordowanych w Rybienku Leśnymedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Gżdacz (dyskusja) 07:26, 18 paź 2019 (CEST)

Dni wolne od pracyedytuj kod

Witam, Mógłbyś podać, z jakiego źródła wziąłeś wykaz świąt w Królestwie Polskim w latach 1917-1918? Pozdrawiam, --Kamilhrub (dyskusja) 23:21, 30 paź 2019 (CET)

  • @Kamilhrub Hej, pracuję nad wydaniem dzienników Tomasza Piskorskiego, m.in. z tego okresu; opisywał on dzień po dniu, odnotowując święta (dni wolne od pracy lub nauki). Ten "wykaz" nie aspiruje do kompletności, stąd "m.in.", bo nie mam gwarancji, że autor tych dzienników pamiętał o zaznaczeniu wszystkich takich dni. Nie jest mi również znana "podstawa prawna" tych świąt (i czy w ogóle była, czy raczej były to dni "zwyczajowo wolne od pracy"). Jak ta pozycja będzie wydana, będę mógł dodać przypis. Pozdrawiam, Happa (dyskusja) 23:29, 30 paź 2019 (CET)
Na podstawie artykułu: "Dyskusja wikipedysty:Happa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy