Dyskusja wikipedysty:Hasmonea


Dyskusja wikipedysty:Hasmonea w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści

Podstawowe informacje o działaniu w Wikipediiedytuj kod

Jeśli chcesz włączyć się do tworzenia Wikipedii, przeczytaj…

… jak tworzyć artykuły?
Zanim zaczniesz edytować artykuły, poświęć nieco czasu na zapoznanie się z wypracowanymi przez nas zasadami: Należy pamiętać, że odrębne artykuły można tworzyć dla istotnych tematów (→ zobacz wytyczne dotyczące encyklopedyczności). Wikipedię można edytować na dwa sposoby. Edytor wizualny jest prostszym, bardziej intuicyjnym narzędziem. Z kolei edytor kodu źródłowego daje dostęp do bardziej zaawansowanych funkcji. Można łatwo przełączać się między nimi. Najłatwiej jest nauczyć się edytowania w praktyce, dlatego też po wykonaniu wybranym sposobem kilku edycji testowych w swoim brudnopisie, śmiało edytuj strony!
… gdzie szukać pomocy?
W naszych szeregach mamy przewodników, którzy pomogą Ci w Twoich pierwszych edycjach. Wikipedyści odpowiedzą na pytania dotyczące edytowania Wikipedii. Możesz zadać je tutaj. Pomocnych wikipedystów znajdziesz też na naszym czacie. Jeżeli chcesz samodzielnie szukać stron pomocy, zacznij od tej strony (znajdziesz ją zawsze w menu po lewej: „Dla wikipedystów” ⇒ „Pomoc”). Możesz też ustawić własne preferencje m.in. dotyczące wyglądu stron i ułatwień w edytowaniu (tu kilka słów wyjaśnienia).
… jak się komunikować?
Komunikując się na stronach dyskusji, ale nie w artykułach, podpisujemy się poprzez wpisanie czterech tyld (~~~~). Po zapisaniu strony w miejsce tyld pokaże się Twój podpis: nick z datą edycji (tak jak mój na dole). Chcąc skontaktować się z innym wikipedystą, wpisz się na jego stronie dyskusji. Wtedy otrzyma on komunikat o wiadomości (taki jak Ty przed chwilą) i będzie mógł Ci odpowiedzieć. Powiadomienie o wiadomości zostanie mu wysłane także wtedy, jeśli pisząc w innym miejscu niż jego strona dyskusji (np. na stronie dyskusji artykułu lub w Kawiarence), użyjesz szablonu {{re|nick}}, w miejscu "nick" wpisując jego nazwę użytkownika. Pozwala to na wygodne prowadzenie dyskusji w jednym miejscu. Jeśli chcesz, napisz coś o sobie na swojej stronie użytkownika.

-- Teukros (dyskusja) 14:33, 31 paź 2019 (CET)

re: prośbaedytuj kod

Witaj. Nie jest to moja tematyka, więc trudno mi to rozsądzić zgodnie z zasadami tutaj panującymi. Mój automat przywrócił jedynie element, którego brak skutkował błędem w przypisach ([1] - zobacz przypis 128).

Tak na szybko to mogę wskazać @Wulfstan choć możesz mieć trudność w złapaniu go, poza tym może @Boston9, @Powerek38, @Paelius, @Pibwl pomogą w sprawie tego artykułu. ~malarz pl PISZ 11:44, 3 lis 2019 (CET)

Witaj. Co prawda to nie mój temat, ale spojrzałem i nie widzę, w czym jest problem. Po pierwsze zmiana była konieczna, czysto techniczna, w celu uzupełnienia źródła, do którego odwoływały się przypisy. Po drugie, Paweł Wieczorkiewicz to jest jednak źródło naukowe (historyk) i według zasad Wikipedii nie powinniśmy arbitralnie eliminować źródeł nie pasujących do jednej koncepcji (osobiście przyznam, że nie słyszałem i dziwię się, że uważa się go za rewizjonistą Holocaustu). Wreszcie po trzecie, do tego źródła odwołują się dwa zupełnie chyba niekontrowersyjne przypisy, oraz trzeci, że Oddział II Sztabu Generalnego WP szkolił dywersantów żydowskich - co chyba jest faktem, a jeśli nie, to trzeba podać źródło przeciwne. Pozdrawiam. Pibwl ←« 11:59, 3 lis 2019 (CET) Jeśli już, to zapewne usiłował w czasie przeszłym. Nie wiem jak z Żydami, chociaż skądinąd wiadomo, że miewał kontrowersyjne poglądy na inne kwestie. W każdym razie jednak, w tym wypadku wydaje mi się, że nie ma problemu pod względem merytorycznym. A nie możemy obłożyć tego autora anatemą i wszystko wycinać z definicji - był jednak uznanym historykiem. Pibwl ←« 18:48, 3 lis 2019 (CET) Jak już pisałem, to nie mój temat, więc nie będę wnikać merytorycznie. Pamiętaj tylko, że według zasad Wikipedii, "niewygodnych" poglądów naukowych nie można usuwać (o ile mieszczą się w ramach dyskursu naukowego, a nie są powszechnie odrzucanym marginesem). Jeśli są inne poglądy na daną kwestię, można napisać, że według części historyków wygląda ona inaczej. Pibwl ←« 21:38, 4 lis 2019 (CET)

Gdzie odpowiadaćedytuj kod

Wstawianie podpisu

Witaj. Poniżej zamieszczam kilka informacji o podpisywaniu się i prowadzeniu dyskusji:

  • Na stronach dyskusji, w głosowaniach podpisujemy się poprzez wpisanie ~~~~ (czterech tyld) – możesz w tym celu użyć odpowiedniego przycisku na pasku edycji (patrz ilustracja obok, po prawej). Po zapisaniu strony pokaże się Twój nick z linkiem i datą. Podpis może zostać zmieniony w preferencjach, ale powinien zawierać Twój nick.
  • Nie podpisujemy się w artykułach – Twój wkład pozostanie widoczny w jego historii (kliknij zakładkę historia i autorzy).
Tak będzie wyglądał pasek „Masz nowe wiadomości”, który pojawi się z prawej strony Twojej nazwy użytkownika
  • Na czyjeś wiadomości odpowiadaj na stronie dyskusji adresata, a nie na swojej. Wtedy on zobaczy pomarańczowy pasek z napisem „Masz nowe wiadomości”, tak jak Ty przed chwilą. W przeciwnym razie Twoja odpowiedź może pozostać niezauważona.

Natomiast jeżeli chcesz, aby kilka osób zobaczyło wpis gdziekolwiek, wpisz {{ping|nick wzywanego}}, wtedy otrzyma on/ona wiadomość, że go/ją wspomniałeś/łaś. Ciacho5 (dyskusja) 16:03, 3 lis 2019 (CET)

W kwestii wątku w Kawiarenceedytuj kod

Dzień dobry. Turbopolak Pernambuko edytuje teraz jako Metoody. Pozdrawiam, --54.37.18.137 (dyskusja) 16:51, 16 lis 2019 (CET)

Blokadaedytuj kod

Zablokowałem Ci możliwość edycji Wikipedii na tydzień. Proszę, poświęć ten czas na zapoznanie się z zasadami projektu. Właściwszym, niż usuwanie uźródłowionego fragmentu artykułu, będzie rozszerzenie artykułu o informacje, o naukowcach, którzy mają inne zdanie, niż to, które negujesz i usuwasz – pokazując różne punkty widzenia artykuł może być neutralny i pełnowartościowy. Proszę też byś zaprzestał sugerowania innym użytkownikom pacynkarstwa i trollowania – jedną z zasad, które w czasie blokady powinieneś przyswoić jest zakładanie dobrej woli innych. pozdrawiam Piastu βy język giętki… 21:32, 17 lis 2019 (CET)

Uwagaedytuj kod

Witaj. Dobrze jest poprawiać Wikipedię, niedobrze jest wszczynać tu wojny edycyjne lub walczyć tu o jakieś prawdy i przekonania. Chcesz poprawiać artykuł? Śmiało, ale ze źródłami. Nie można, bez uzgodnienia usuwać uźródłowionych treści, tylko dlatego, że Tobie się nie podoba postawa autora źródła.

Nie widzę negacjonizmu w stwierdzeniu, że żydzi (część z nich) nie chcieli się integrować. Jak na moją nieznajomość historii i socjologii, to normalne we wszystkich grupach, które takie możliwości mają (od imigrantów obecnych we Francji i RFN, przez Polaków w Chicago, po Indian z rezerwatów).

Nic nie zrobisz, rzucając oskarżeniami na lewo i prawo. Wikipedia jest tworzona przez bardzo wiele osób, z prawie całego przekroju społecznego Polaków w Kraju i na emigracji czy tymczasowo za granicą mieszkających. Dzięki temu mamy jako taką równowagę i obiektywność (ogólnie). Artykuł miał (czy ma) status Dobrego Artykułu, a to znaczy, że co najmniej kilkoro Wikipedystów przejrzało go i oceniło pod kątem wiarygodności i neutralności. Dlaczego niby mamy uwierzyć, że akurat Ty, równie jak reszta anonimowa, masz jedyny słuszny pogląd i rację?

W podobnych przypadkach jedyną prawidłową drogą jest przedstawienie poważnych prac (w tym wypadku historyków) i na ich podstawie zmienianie, dopisywanie itp.

Twoje pokrzykiwania w dyskusjach robią bardzo złe wrażenie, nakręcają atmosferę itd. Jeżeli nie przedstawisz poważnych źródeł, to nic nie zmienisz, a robiąc hałas doprowadzić możesz co najwyżej do porzucenia i zablokowania, bo mało kto chce się "użerać".

Tak więc daj sobie spokój z kłótniami w Kawiarence, zgromadź źródła i wtedy, podając cytaty, weź udział w dyskusji o ulepszaniu albo edytuj. Ciacho5 (dyskusja) 21:43, 17 lis 2019 (CET)

Na podstawie artykułu: "Dyskusja wikipedysty:Hasmonea" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy