Dyskusja wikipedysty:Holaholahulahop


Dyskusja wikipedysty:Holaholahulahop w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Eh, do dobra, to zaczniemy od WP:źródła. W Wikipedii nie podajemy wiedzy z głowy, tylko opieramy się na źródłach. Co do transseksualizmu, mamy sporo źródeł, w tym ICD10, które jeszcze 2 lata obowiązuje. Jak najbardziej warto napisać, że w ICD11 takiego rozpoznania nie ma, ale powołując się na żródła! I ogólnie, Gdybyś czegoś potrzebował(a), to z chęcią służę pomocą. Wystarczy, że napiszesz wiadomość do mnie lub do jakiegokolwiek innego wikipedysty (proszę tylko, podpisz się, wstawiając na końcu wiadomości 4 tyldy: ~~~~). Jeśli chcesz sam(a) poznać zasady i zalecenia oraz sposoby edycji Wikipedii, zajrzyj do stron pomocy. Dla początkujących ilość informacji tam zawartych może wydawać się przytłaczająca, więc śmiało z problemami zgłaszaj się do mnie lub poproś o pomoc przewodnika. Swobodnie możesz poznawać sposoby edycji Wikipedii korzystając z osobistego brudnopisu. Na początek ważne jest, byś poznał(a) trzy najistotniejsze zasady Wikipedii:

Zauważ, że to encyklopedia, co oznacza, że zamieszczane są tu informacje encyklopedyczne, a nie wszystkie. A teraz śmiało edytuj i nie obawiaj się tego, że Twoje pierwsze edycje będą niedoskonałe. Wszyscy uczyliśmy się na błędach – tutaj bardzo łatwo się je poprawia. :) Na początek polecam wykonanie testowych edycji z pomocą samouczka, dzięki któremu poznasz podstawy edytowania Wikipedii. Serdecznie pozdrawiam, Mpn (dyskusja) 06:31, 16 sie 2019 (CEST)

Transseksualizmedytuj kod

Piszesz Eh, dobra": wykreślenie transseksualizmu z klasyfikacji WHO powoduje że zgodnie z współczesnym stanem wiedzy nie jest to zjawisko należące do zagadnień psychiatrii,. Mylisz się, obecnie obowiązuje ICD10. Pacjenci będą na razie otrzymywali dgn związane z ICD10. Badacze będą używali w mniejszym stopniu pojęcia transseksualizm z ICD10, a w większym gender dysphoria wg DSM5. Jednak termin pozostaje medycznym. Co więcej, w takim przypadku nie można użyć jako źródła słownika języka polskiego. Jak najbardziej trzeba się brać do pisania nowych wersji artykułów w związku ze zmianą klasyfikacji, ale zgodnie z wiarygodnymi źródłami (czyli trzeba by napisać, że jest to jednostka wyróżniania w ICD10, przypis w artykule mamy, i informacje, że we wchodzącej ICD11 takiej jednostki nie ma + przypis do ICD11). Tak, bezwzględnie wolę definicję zgodną ze źródłami niż z prawdą. Nie zajmujemy się w Wikipedii prawdą, tylko podajemy wiedzę zgodną ze źródłami. Tak rozumiem rolę Wikipedii i jest to pogląd obowiązujący tutaj. O rozmaitych prawdach porozmawiać można na forum filozoficznym (gwarantuję Ci, że utoniesz w sporach światopoglądowych), tu piszemy encyklopedię. Nawiasem mówiąc, hasło zawsze będzie niezgodne z aktualnym stanem wiedzy, bo ten się zmienia z roku na rok. Mamy na razie trochę czasu na dostosowanie haseł do gruntownej zmiany, jaką wprowadza nowa wersja ICD, i możemy ją wykorzystać na spokojne dostosowanie artykułów. Czyli zmiany jak najbardziej tak, ale w oparciu o źródła medyczne. Mpn (dyskusja) 11:06, 16 sie 2019 (CEST)

W żadnym wypadku nie chciałem Cię zrazić. Może trochę zbyt gwałtownie reaguję, ale to bardzo trudna tematyka, nie dość że medyczna, to jeszcze pojawiająca się w różnych poglądach i wypowiedziach politycznych, tylko że najczęściej bez żadnego związku z wiedzą naukową. W tematyce medycznej obowiązują nas szczególne standardy (WP:WER-M). Tzn. nie możemy użyć encyklopedii, a jedynie publikacji naukowych. Na podręczniki nie ma co liczyć, aktualnych jeszcze nie ma. Czyli trzeba się będzie imo oprzeć bezpośrednio na ICD11 :-) PubMed w tym roku wyszukuje 34 publikacje o transseksualizmie, trzeba by popatrzeć, czy się odnoszą do zmiany. Albo wyszukać po nowszych nazwach z ICD11. Myślę, że źródła się znajdą. Większy problem będzie, pod jaką nazwą w przyszłości ten artykuł zostawimy... Mpn (dyskusja) 19:27, 16 sie 2019 (CEST)
Na podstawie artykułu: "Dyskusja wikipedysty:Holaholahulahop" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy