Dyskusja wikipedysty:Jakubkaja/Archiwum2016


Dyskusja wikipedysty:Jakubkaja/Archiwum2016 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Dyskusja wikipedysty:Jakubkaja Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści

Tadeusz Stetkiewiczedytuj kod

Jakub - wiesz ze nie z tych "cyfrowo wykluczonych" :). Math wykazał dużo dobrej woli i chce pokazać światu przypis nr 1. Moze i on chce, ja niestety na wszystkim się nie znam i nie potrafię otworzyc tej strony. Czy mógłbyś spojrzec i literalnie pokazać mi co tam jest napisane? Czyżby ten Kosk tak się pomylił? No moze--Kerim44 (dyskusja) 11:44, 5 sty 2016 (CET)

Podziękowanie - Order Guadalupe, Order Orła Meksykańskiegoedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Stanko (dyskusja) 07:38, 7 sty 2016 (CET)

Słoń na orderzeedytuj kod

Zgodnie z Twoją deklaracją dałem do ek. Sądzę, że sprawy nie byłoby, gdybyś to Ty najpierw napisał art o odznaczeniu, a dopiero wtedy kategoryzował osoby otrzymujące je; nie kwestionuje się wtedy kategorii, tylko dyskutuje nad hasłem, od którego kategoria jest pochodną. AB (dyskusja) 15:55, 12 sty 2016 (CET)

 • Słonie posprzątane. AB (dyskusja) 19:13, 12 sty 2016 (CET)

Ordery cd.edytuj kod

Zmieniałem na "odznaczeni belgijskim" gdyż mamy kategorię "odznaczeni francuskim" i "Polacy odznaczeni belgijskim" - we wszystkich tych przypadkach to przymiotnikowe określenie kraju pochodzenia orderu, w Czechosłowacji jest inaczej - tu przymiotnikowe jest tylko odznaczenie krzyża 1914-1918. Nie znalazłem żadnego źródła potwierdzającego, iż prawidłową nazwą jest Czechosłowacki Krzyż Walecznych 1914-1918 (w przeciwieństwie do krzyża 1939, gdzie jak najbardziej mamy "Czechosłowacki Krzyż Walecznych 1939"), na odwrót - dostępne mi źródła podają wyraźnie "Krzyż Walecznych 1914-1918". Jeśli dysponujesz innymi źródłami - chętnie się z nimi zapoznam, oczywiście zmienię też wtedy swoje edycje. AB (dyskusja) 18:26, 12 sty 2016 (CET)

 • Wszystko zaczęło się od "Polacy odznaczeni francuskim...", kategoriami zajmuję się z konieczności i w zasadzie wyłącznie w przypadku konieczności porządkowania lub reakcji na bełkot logiczny lub stygmaty w nich zawarte (to nie do Ciebie). Jeśli większość kategorii to "Order (państwo)" - oczywiście należy usunąć nie pasujące "jakiegopaństwa Order", w tym moje przekategoryzowania i kilkanaście nowych nadań kategorii, co - jeśli podtrzymujesz, że tak powinno być - zrobię.
 • Czechosłowacja: autorzy falerystyki, jak i bliższej mi filatelistyki, czasami coś dodadzą, czasami odejmą i tak powstają różnice, także w nazewnictwie. Oczywiście zauważyłem, że przy okazji słonia posługujesz się przedwojenną biblią (czy też raczej ze względu na rozmiary - katechizmem) falerystyki, gdzie jest Czechosłowacki Krzyż - jednakże moje zawodowe skrzywienie prawnika każe mi zaglądać wcześniej, do aktów prawnych. Nie mam pod ręką bezpośredniego aktu ustanawiającego krzyż, ale w dokumencie nadania, "Dekret k válečnému kříži" wyraźnie wskazana jest nazwa Krzyż, a nie Czechosłowacki Krzyż (tak jak jest przy Krzyżu w 1939). Walki o to toczyć nie będę, zresztą z doświadczenia wiem, że bywa różnie - tak jak choćby z medalem/Medalem "Czerwona Gwiazda" "Czerwonej Gwiazdy", a może "medalem Bohatera Związku Radzieckiego" (bo i to napotkałem w literaturze...). AB (dyskusja) 22:55, 12 sty 2016 (CET)
 • Za belgijskie i francuskie zabiorę się trochę potem.
 • W tej czeskiej pozycji z dekretem także w opisie nazwa - jak się wczytać uważnie - to krzyż, czechosłowacki pojawia się czasami i z dużej litery na początku zdania, jako dookreślenie, nie nazwa - ale jak już pisałem bić o krzyż południowych braci Słowian się nie będę. Tak na marginesie Twoich uwag o tłumaczeniu - do tej pory nie rozumiem, gdzie jest granica na wikipedii pomiędzy nazwami odznaczeń w oryginale, a ich bliższymi czy dalszymi tłumaczeniami. To zresztą chyba problem ogólniejszej natury, już pisano o "moich" tłumaczeniach nazw szkół wojskowych w Sojuzie, z kolei "trzepie mnie" przy czytaniu polskiej literatury z nieudolnym tłumaczeniem z rosyjskiego, powielanym po wielokroć. Zżymam się na zbitki polsko-rosyjskie typu generał-lejtnant czy też królujący w tłumaczeniach naczelnik, będący "zwykłym" szefem... AB (dyskusja) 23:47, 12 sty 2016 (CET)

Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskieedytuj kod

Mam nowe zdjęcia medalu ale nie wiem jak się używa Wikipedia na 100% żeby je dodać i zmienić. Mogę Ci wysłać? Naprawa (dyskusja) 20:33, 29 sty 2016 (CET)

Sowieci, sowieciedytuj kod

Jakub, jak ustalono w wikipedui pisownię rzeczownika: Sowieci? sowieci?. Andros64 chyba bierze moje pytanie za bardzo do siebie hi hi, a ja po prostu nie wiem. Zazwyczaj używam radziecki, ale to przymiotnik. Spotkałem sie z pisownią i przez mała i dużą literę. Jako że mi to gance gal...dlatego pytam o ewentualne ustalenia.--Kerim44 (dyskusja) 19:35, 8 lut 2016 (CET)

Marek Jan Chodakiewiczedytuj kod

Pan dr Chodakiewicz nie jest "profesorem nauk historycznych", nie otrzymał tytułu profesora i nie może go mieć, gdyż nie uzyskał habilitacji. W najlepszym razie zajmuje stanowisko profesora na zagranicznej uczelni. Pisanie, że jest "profesorem nauk historycznych" jest wprowadzaniem czytelnika w błąd. Ytabak (dyskusja) 19:37, 8 lut 2016 (CET)

 • Formuła "profesor nauk..." jest formułą ustawową, zarezerwowaną dla pewnej kategorii osób. Ale tego możesz nie wiedzieć i możesz nie chcieć przyjmować do wiadomości. Polonocentryzm jest niewskazany, ale polskie normy nie powinny być lekceważone, bo w tym przypadku mają wyraźnie określony sens. Nie chcę obniżać rangi tego naukowca, raczej opowiadam się przeciw zafałszowywaniu jego prawdziwej sytuacji, które służy "pompowaniu" jego statusu. Natomiast stworzona przez Ciebie fraza "i tego się będziemy trzymać" zasługuje na rozpropagowanie, gdyż zabrzmiała jak słowa właściciela Wikipedii. To, czego będziemy się trzymać, okaże się w toku rozwoju Wikipedii... Ytabak (dyskusja) 20:34, 8 lut 2016 (CET)
 • Twoje nawiązanie do orderów nie jest trafne, bowiem różnica między profesurą nadawaną przez organ państwa (tak jak np. w RP) a profesurą jako stanowiskiem (tak jak np. w USA) jest jak - powiedzmy - różnica między orderem a nagrodą pieniężną. Doceniam amerykańskie profesury, ale ich tryb uzyskiwania jest inny (stanowisko profesorskie można otrzymać stosunkowo łatwo, trudno je objąć na prestiżowej uczelni). Profesurę się w USA "pełni" itp., a po odejściu ze stanowiska już się tym profesorem najczęściej nie jest, chyba że grzecznościowo (od tej reguły są wyjątki, dość rzadkie). Zresztą zwróć uwagę, że na www instytucji, w której pracuje M.J. Chodkiewicz najczęściej tytułuje się go "Dr. Chodkiewicz".). Nie negowałem zatem, że pan Chodkiewicz zajmuje stanowisko profesora (zobacz historię edycji). Usunąłem jedynie wpisy stylizujące go na profesora tytularnego ("profesor nauk..."), ewidentnie sugerujące, że jest odpowiednikiem polskiego posiadacza tytułu naukowego. Ytabak (dyskusja) 22:47, 8 lut 2016 (CET)
 • Oto fraza z Twojej ostatniej wypowiedzi, w ramach rozmowy na temat polskich i amerykańskich profesur: "Zauważyłem też, że nie bardzo radzisz sobie z rozumieniem zasad, zaleceń i ogólnie zwyczajów tu panujących: nie rozumiesz co to wikietykieta, emocjonalnie podchodzisz do polityki (patrz: zasada NPOV i chłodne nastawienie), nanosisz sporo zbędnych poprawek (a taką jest ta w bio MJCh). Sporo Twoich edycji nosi charakter "tak mi się wydaje, że będzie lepiej", co nosi znamiona zakazanej u nas twórczości własnej, podczas gdy obowiązuje nas zasada weryfikowalności. W skrócie jesteś tu w miarę nowy i masz niewielkie doświadczenie, więc może lepiej posłuchać się tego, co Ci piszą inni w dyskusji, zamiast stosować swoje własne widzimisię?". Bądź uprzejmy przeczytać to jeszcze raz i pomyśleć, jak to się ma do zasad rzetelnej dyskusji. Z pozdrowieniami, Ytabak (dyskusja) 08:10, 9 lut 2016 (CET)
 • Zapoznałem się z listą blokad, które Ci założono. Już wiem, z kim mam do czynienia. Z mojej strony dyskusja jest zamknięta. Ytabak (dyskusja) 08:52, 9 lut 2016 (CET)

Podziękowanie - Order Słonia Białegoedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Stanko (dyskusja) 08:19, 9 lut 2016 (CET)

DNUedytuj kod

witam. rzuć okiem na tą dyskusję, ktoś się odnosi do artykułu napisanego przez Ciebie - John Belushi -- komentarz 08:44, 19 lut 2016 (CET)

Zaproszenie do udziału w Tygodniu Artykułu Bułgarskiego IIedytuj kod

Wiadomość została wysłana, gdyż Twój nick znajduje się na specjalnej liście subskrybentów. Aby nie dostawać więcej powiadomień, usuń swoją nazwę użytkownika z listy.

Zaproszenie do udziału w Tygodniu Artykułu Chemicznegoedytuj kod

Wiadomość została wysłana, gdyż Twój nick znajduje się na specjalnej liście subskrybentów. Aby nie dostawać więcej powiadomień, usuń swoją nazwę użytkownika z listy.

pdfedytuj kod

[1]. Mógłbyś te 7 tomów? Chcem sie nauczyć ale nie mogem:)--Kerim44 (dyskusja) 14:53, 10 mar 2016 (CET)

Jakub - wybacz - nie mam wiedzy co do czasu potrzebnego na przetworzenie. To inwestycja "na przyszłosć" - można wolniej. Teraz mam zabawkę - KOP:)--Kerim44 (dyskusja) 18:18, 11 mar 2016 (CET) niestety, nie mam. Tak też nie umiuem sciągnąć:(--Kerim44 (dyskusja) 16:38, 16 mar 2016 (CET)
 1. Bez problemu ściągnąłem t 6 i t 7.
 2. t 3 chce ode mnie coś:)
 3. pozostałe Tomy widze na chomikuj. pl. Każą mi zapłacić. Moze bym i zapłacił gdybym wiedział jak:))

czy nie mozesz wysyłac mi tomów pojedynczo? Jeden tom dziennie?:). Radośc rozłozy się na tydzień--Kerim44 (dyskusja) 18:07, 16 mar 2016 (CET)

 • dzięki Jakub...uf...udało się:)--Kerim44 (dyskusja) 20:13, 19 mar 2016 (CET)

Shadededytuj kod

W przypadku Shaded jak najbardziej jest to informacja, która powinna się w artykule znaleźć. Dlaczego? Ano dlatego, że podstawą jej encyklopedyczności jest właśnie odbiór i zainteresowanie mediów jej osobą/działalnością/poglądami (patrz dyskusja w poczekalni, po której hasło pozostawiono - to ją właśnie różni od polityków (którym swoją drogą de facto ciężko ją nazwać, sama zresztą się od takiego określenia odżegnywała), którzy encyklopedyczni są w 99% przypadków ze względu na pełnione funkcje, a nie ich odbiór medialny) - informacja o wystąpieniu na okładce Wprost (Wprostu? - nie wiem czy się ten tytuł odmienia) pokazuje dodatkowo, że zainteresowanie to nie było jednorazowe, a utrzymuje się nadal po upływie kolejnych miesięcy, co, w mojej opinii, jest kolejnym argumentem za jej encyklopedycznością. 99kerob (dyskusja) 18:53, 11 mar 2016 (CET)

Czy wiesz – Order Męczeństwa i Zwycięstwaedytuj kod

Dziękujemy i prosimy o więcej, Jckowal piszże 14:48, 12 mar 2016 (CET)

Ad:Order_Wiktoriiedytuj kod

Ad:Order_Wiktorii

Cześć. Czy ten order nie powinien czasem nazywać się Królewski Order Wiktoriański? Andrzei111 (dyskusja) 13:09, 14 mar 2016 (CET)

Nigdy wcześniej nie interesowałem się falerystyką, dopiero przy okazji szerszego obcowania z Wikipedią nieco liznąłem tematu, więc nie czuję się kompetentny samemu zmieniać, nie wiem też na ile biblia jest biblią ;) ale.... skoro (mocne) źródło podaje nazwę Królewski Order Wiktoriański, dosłowne tłumaczenie angielskiej nazwy brzmi... Królewski Order Wiktoriański, a (uwaga OR) średniozaawansowana nawet znajomość języka Szekspira mówi, że Order Wiktorii po angielsku zdecydowanie nie nazywałby się Royal Victorian Order... to czy czasem nie powinniśmy przenieść nazwy artykułu? Andrzei111 (dyskusja) 23:56, 14 mar 2016 (CET) Tak oczywiście i przebotuję całość. Andrzei111 (dyskusja) 07:51, 16 mar 2016 (CET) Zrobione. Czy poprawiłbyś linkowania w Wikipedia:Szablony orderów? Bo ja nie bardzo rozumiem, jak to tam działa ;) Andrzei111 (dyskusja) 11:27, 16 mar 2016 (CET) Dzięki za poprzednią poprawkę, i przebotowane ;) Andrzei111 (dyskusja) 19:15, 17 mar 2016 (CET) T Załatwione Andrzei111 (dyskusja) 11:36, 18 mar 2016 (CET)

Zaproszenie do udziału w Tygodniu Artykułu Himalajskiegoedytuj kod

Wiadomość została wysłana, gdyż Twój nick znajduje się na specjalnej liście subskrybentów. Aby nie dostawać więcej powiadomień, usuń swoją nazwę użytkownika z listy.

Podziękowanie - Order Bohaterów Niebiańskiej Sotniedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Torrosbak (dyskusja) 08:52, 16 mar 2016 (CET)

Odp:Przebotowanieedytuj kod

Odp:Przebotowanie

Dwie pierwsze przebotowane (tylko poprawiłem - na –), natomiast 3 – czy nie powinna nazywać się Kategoria:Odznaczeni Krzyżem Wojennym Czechosłowackim (1939) (skoro 1914–1918 jest w nawiasie). Andrzei111 (dyskusja) 22:50, 19 mar 2016 (CET)

OK, a zatem wszystko jasne. Przebotowałem. Andrzei111 (dyskusja) 23:02, 19 mar 2016 (CET)

Zaproszenie do udziału w Tygodniu Stolic Państwowychedytuj kod

Wiadomość została wysłana, gdyż Twój nick znajduje się na specjalnej liście subskrybentów. Aby nie dostawać więcej powiadomień, usuń swoją nazwę użytkownika z listy.

Czy wiesz – Order Cyryla i Metodegoedytuj kod

Dziękujemy i prosimy o więcej, Jckowal piszże 21:23, 26 mar 2016 (CET)

Podziękowanie - Bogdan Szymusikedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Torrosbak (dyskusja) 09:29, 27 mar 2016 (CEST)

Zaproszenie do udziału w Tygodniu Obszarów Wodnych IIedytuj kod

Wiadomość została wysłana, gdyż Twój nick znajduje się na specjalnej liście subskrybentów. Aby nie dostawać więcej powiadomień, usuń swoją nazwę użytkownika z listy.

Order Męczeństwa i Zwycięstwaedytuj kod

Cześć. Mógł być nadawany pośmiertnie zamordowanym w czasie wojny przez funkcjonariuszy sowieckich i w III Rzeszy... Zamordowanym w III Rzeszy czy przez funkcjonariuszy III Rzeszy? I mógł być, czy jest nadawany lub był nadawany? Torrosbak (dyskusja) 19:35, 29 mar 2016 (CEST)

Odp:Przebotowanie nr 3edytuj kod

Odp:Przebotowanie nr 3

T Załatwione Andrzei111 (dyskusja) 12:09, 30 mar 2016 (CEST)

Podziękowanie - Order Męczeństwa i Zwycięstwaedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Torrosbak (dyskusja) 07:12, 2 kwi 2016 (CEST)

Odp:Przebotowanie nr 4edytuj kod

Odp:Przebotowanie nr 4

Cześć. Nie ma problemu T Załatwione Andrzei111 (dyskusja) 19:34, 6 kwi 2016 (CEST)

Kategoryzacjaedytuj kod

Witaj,

Proszę, zamiast tworzenia przekierowań z NIEPUSTYCH kategorii zgłaszaj je do ek po opróżnieniu - przeniesieniu ze starej kategorii artykułów do utworzonej nowej. Pozdrawiam PawełMM (dyskusja) 08:04, 8 kwi 2016 (CEST)

Właśnie dlatego, że byłeś w trakcie przekategoryzowania, usunąłem przekierowanie z kategorii. Były w niej wtedy jeszcze jakieś hasła. Teraz nowe nazwy i sposób kategoryzacji tych odznaczeń jest moim zdaniem lepszy. PawełMM (dyskusja) 08:49, 8 kwi 2016 (CEST)

Ad:Order_Marii_Teresyedytuj kod

Ad:Order_Marii_Teresy

Czemu usunąłeś tę kategorię? Moim zdaniem świetnie pasowała. Gżdacz (dyskusja) 18:51, 8 kwi 2016 (CEST)

OK, już rozumiem. Problem w tym, że to "zbędne rozdrabnianie się" powoduje utratę informacji. Nie będzie jak odsiać tych 19, które mamy, inaczej niż przez osobiste przeglądanie artów, bo będą nieodróżnialne od cywilnych. Z kolei oglądacz kategorii "wojskowe według kraju" może mieć fałszywe wrażenie, że austro-węgierskich nie mamy wcale (nie istniały? nikt nie opisał?), bo brak odpowiedniej podkategorii. Moim zdaniem to niedobry pomysł. Jak mamy kategorię dzielącą na kraje, to robimy każdy kraj, dla którego jest choćby jedno odznaczenie. Inaczej to wszystko nie ma sensu. Gżdacz (dyskusja) 20:32, 8 kwi 2016 (CEST)

Zaproszenie do udziału w Tygodniu Artykułu Filipińskiegoedytuj kod

Wiadomość została wysłana, gdyż Twój nick znajduje się na specjalnej liście subskrybentów. Aby nie dostawać więcej powiadomień, usuń swoją nazwę użytkownika z listy.

Podziękowanie - Odznaka tytułu honorowego „Zasłużony Nauczyciel PRL”edytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Torrosbak (dyskusja) 10:25, 11 kwi 2016 (CEST)

KOPedytuj kod

Jakub - na pewno odczuwasz satysfakcję, ze tyle wstawionych przez ciebie ilustracji zdobi artykuły o jednostkach wojska I RP (to oczywiście podpucha:))). A teraz do rzeczy. Bawię się teraz z KOP-em, by te grupę artykułów troche "ucywilizować" (przypisy, uaktualnienia i ujednolicenie). Czy mógłbys wejśc w temat i powsadzać w comons do kategorii [2] lub jej podkategorii zdjecia z NAC, szczególnie te, z których opisów wynika którego pododdziału (miejscowości) dotyczą?--Kerim44 (dyskusja) 00:12, 13 kwi 2016 (CEST)

 • ops- zakręciłem się w nocy:).. wpisałem w NAC "Korpus Ochrony Pogranicza" i wyskoczyło TO[3] i kolejne numery stron (do 17). Strażnice o nieustalonych miejscowosciach też się nadają. Wstawimy np TU [4] jako galerię--Kerim44 (dyskusja) 11:00, 13 kwi 2016 (CEST)
 • i drugie ops. Mam tu internet który chodzi jak traktor. Dopiero teraz zauwazyłem ze to płatne. Dotyczy tez chyba i wikipedii. Jesli tak - nie ma tematu--Kerim44 (dyskusja) 11:06, 13 kwi 2016 (CEST)
 • Jakub - to duży projekt. Ostatnią strażnicę czy kompanię graniczną skończę po wakacjach. Czasu zatem mamy sporo:). Zresztą - kto nas goni. Pytanie dla mnie ważne - czy jest techniczna możliwść, czy bezkosztowo, czy może jakieś granty? W przeciwnym przypadku zacznę kombinowac inaczej. Będzie to jednak gorsze technicznie i nie tak bogato--Kerim44 (dyskusja) 18:40, 13 kwi 2016 (CEST)
  • Spotkałem w wiki zdjęcie, które za źródło podają NAC. Może jest jakaś umowa? Jeśli trafię jeszce raz - zapytam wstawiającego.
ps. Oczywiście nie wszystkie zdjęcia, będące w dziale KOP, warto wstawiać do wikipedii, ale byłoby ich, mimo wszystko, całkiem sporo--Kerim44 (dyskusja) 19:22, 13 kwi 2016 (CEST)

Podziękowanie - Order Cyryla i Metodegoedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Torrosbak (dyskusja) 01:33, 17 kwi 2016 (CEST)

Order Sikatunyedytuj kod

Jakub - spróbuj poprawic to zdanie, bo nie chciałbym utracić kontekstu:

Nadawany za wyjątkowe i chwalebne zasługi dla Republiki Filipin, dyplomatom, urzędnikom i obywatelom państw obcych za zasługi w zakresie wspierania, rozwijania i umacniania stosunków między ich krajami a Filipinami, lub personelowi Departamentu Spraw Zagranicznych (DFA) w kraju i za granic.

początek mógłby być taki: Nadawany dyplomatom, urzędnikom i obywatelom państw obcych za "wyjątkowe i chwalebne zasługi" w zakresie wspierania, rozwijania i umacniania stosunków pomiędzy ich krajami a Filipinami.

Druga część - nie mogę się wstrzelić -: Moze być też nadawany personelowi Departamentu Spraw Zagranicznych (DFA) Republiki Filipin w kraju i za granicą??. (nie rozumiem)--Kerim44 (dyskusja) 15:22, 18 kwi 2016 (CEST)

Podsumowanie Tygodnia Artykułu Filipińskiegoedytuj kod

I miejsce w TAF w kat. pow. 5kB III miejsce w TAF w kat. pow. 2kB

Cześć! Gratuluję świetnego wyniku. Oto Twoje gwiazdki za III miejsce w kat. tworzenia nowych artykułów i znaczącego poprawiania starych pow. 2kB oraz I miejsce w kat. tworzeniach nowych artykułów pow. 5kB. Pozdrawiam, RoodyAlien (dyskusja) 15:50, 19 kwi 2016 (CEST)

Dzień dobry. Proszę o kontakt mailowy w związku z konkursem TT. Soldier of Wasteland (dyskusja) 15:16, 20 kwi 2016 (CEST)

Zaproszenie do udziału w Tygodniu Fantastycznymedytuj kod

Wiadomość została wysłana, gdyż Twój nick znajduje się na specjalnej liście subskrybentów. Aby nie dostawać więcej powiadomień, usuń swoją nazwę użytkownika z listy.

Wojny wandejskieedytuj kod

Ponieważ ten akapit jest bardzo słabo uźródłowiony (emocjonalny artykuł z gosc.pl, książka wydana w dość niszowym i zaangażowanym wydawnictwie), a dotyczy kwestii kontrowersyjnych, więc zamiast usuwać szablony (które zresztą zostawiałeś wcześniej w haśle, jak widzę po edycjach), należy albo 1) treść przeredagować i usunąć treści niekonkretne i ocierające się o sensację, albo 2) doprecyzować za rzetelnymi opracowaniami historycznymi. Elfhelm (dyskusja) 11:42, 24 kwi 2016 (CEST)

Podziękowanie - Order Zasługi (Chile)edytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Torrosbak (dyskusja) 19:38, 24 kwi 2016 (CEST)

Podziękowanie - Kapituła Orderu Orła Białegoedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Torrosbak (dyskusja) 09:11, 26 kwi 2016 (CEST)

Skarbedytuj kod

Witam, czy mógłbym wiedzieć, skąd wynikła zmiana prawidłowej nazwy japońskiego Orderu Świętego Skarbu?--Accomer (dyskusja) 17:44, 27 kwi 2016 (CEST)

 • Przykro mi, ale źródło nie jest fachowe i łamie elementarne zasady tłumaczenia z japońskiego. Nazwa przez nie podana jest niewłaściwa i nielogiczna. Rozumiem, że podaje również: Order Słońca Wschodzącego, Kani Złotej, Paulowni Kwiatów, czy Korony Skarbu. Jeśli uzasadnienie w tej książce jest niedługie, to byłbym wdzięczny za przytoczenie stosownego fragmentu. --Accomer (dyskusja) 08:27, 28 kwi 2016 (CEST)
 • W tłumaczeniach z języka japońskiego należy się opierać przede wszystkim na oryginalnych tekstach, słownikach i podręcznikach. My, japoniści, korzystamy także pomocniczo przede wszystkim z wydawnictw angielskojęzycznych, ale także niemieckich, rosyjskich i innych. Wielki, jeden z podstawowych dla nas słowników Kenkyusha (​ISBN 4-7674-2015-6​) na str. 2064 podaje: 瑞宝章 Zuihō-shō = the Order of the Sacred Treasure. Słowo to składa się z trzech znaków: zui = pomyślność, pomyślny omen, łaskawość (w oryginalnym, pierwotnym znaczeniu w języku chińskim była to tabliczka z jadeitu używana jako oznaka władzy; Halpern ​ISBN 4-7674-90940-5​ str. 483), = skarb; shō = medal. W języku japońskim, podobnie jak w angielskim, z dwóch rzeczowników stojących obok siebie pierwszy pełni funkcję przymiotnikową, podobnie jak np. w przypadku Orderu Wschodzącego Słońca. https://en.wikipedia.org/wiki/Japanese_honors_system. Jak widzisz, w tym złożeniu (tak to się nazywa) w ogóle nie ma słowa święty w naszym pojęciu. Jest to bowiem oficjalne, przyjęte przez władze Japonii nazewnictwo. Na stronie rządu japońskiego, poświęconej odznaczeniom państwowym: http://www8.cao.go.jp/shokun/en/orders-of-the-sacred-treasure.html podano dokładnie formalne nazewnictwo wszystkich klas Orderu Świętego Skarbu w języku angielskim (The Orders of the Sacred Treasure, także innych odznaczeń) wraz ze zdjęciami. Obowiązuje ono protokolarnie, w oficjalnych tłumaczeniach, nazewnictwie itp. Tak też występuje np. na stronach Ambasady Japonii w Warszawie. Kilkoro Polaków otrzymało to odznaczenie. Błędne, powierzchowne tłumaczenia, wyjaśnienia i interpretacje dotyczące japońskiego i Japonii są bardzo częste, nawet w poważnych publikacjach. Z tego powodu do źródeł o tej tematyce należy podchodzić z ostrożnością i dużym znawstwem. Rozumiem, że tej sytuacji będziesz uprzejmy przywrócić prawidłową nazwę tego odznaczenia. --Accomer (dyskusja) 14:16, 28 kwi 2016 (CEST)
  • Mam nadzieję, że nasza "współpraca" została raz na zawsze zakończona. Twój problem polega na tym, że nie odróżniasz źródeł właściwych od niewłaściwych (w tym martwych i wprowadzających w błąd, powielających nonsensy bez sprawdzeń), nie znasz m.in. zasad tłumaczeń i zmian językowych i symboliki stosowanej w języku japońskim, ale na to trzeba lat nauki. Amatorskie blogi i muzealne teksty sprzed 100 lat nie mają nic wspólnego ze współczesnymi, obowiązującymi zarządzeniami władz japońskich, które ma przekazywać Wikipedia. --Accomer (dyskusja) 09:26, 4 maj 2016 (CEST)

Zaproszenie do udziału w Tygodniu Artykułu Norweskiegoedytuj kod

Wiadomość została wysłana, gdyż Twój nick znajduje się na specjalnej liście subskrybentów. Aby nie dostawać więcej powiadomień, usuń swoją nazwę użytkownika z listy.

Podziękowanie - Krzyż Służby Quezonaedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Torrosbak (dyskusja) 09:20, 2 maj 2016 (CEST)

Zaproszenie do udziału w Tygodniu Artykułu Meksykańskiego IIedytuj kod

Wiadomość została wysłana, gdyż Twój nick znajduje się na specjalnej liście subskrybentów. Aby nie dostawać więcej powiadomień, usuń swoją nazwę użytkownika z listy.

Podziękowanie - Order Sikatuny, Order Gabrieli Silangedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Torrosbak (dyskusja) 07:18, 6 maj 2016 (CEST)

Odp:Ad:Józef_PiłsudskiOdp:Ad:Józef_Piłsudskiedytuj kod

Odp:Ad:Józef_Piłsudski

Zaskoczyłeś mnie wpisem. Informacja nie miała źródła, a była istotna i dyskusyjna. Zgodnie z Wikipedia:Weryfikowalność "Osoby dodające do artykułu nowy materiał powinny wskazać wiarygodne źródła, inaczej każdy wikipedysta może ten materiał usunąć". Jeśli chcesz przywrócić tę informację to uczyń ją weryfikowalną. To dodający informacje powinien je uźródławiać, a nie osoba uznająca je za niewiarygodne i nieweryfikowalne. Prośby o źródła wstawiam przy informacjach mało istotnych, wszystko inne co nie jest weryfikowalne z reguły usuwam. Inna rzecz, że zwykle edytuję artykuły przyrodnicze, a w tej części Wikipedia ma się znacznie lepiej. Kenraiz (dyskusja) 12:23, 12 maj 2016 (CEST) ;Odp:Ad:Józef_Piłsudski

Skoro przez 10 lat nikt nie potrafił jej uźródłowić to znaczy, że była bardzo wątpliwa. Bezpośrednio powodem usunięcia było zgłoszenie na stronie Wikipedia:Zgłoś błąd w artykule. Kenraiz (dyskusja) 15:43, 12 maj 2016 (CEST)

Zaproszenie do udziału w Tygodniu Artykułu Chińskiego IIedytuj kod

Wiadomość została wysłana, gdyż Twój nick znajduje się na specjalnej liście subskrybentów. Aby nie dostawać więcej powiadomień, usuń swoją nazwę użytkownika z listy.

Podziękowanie - Order Lakanduliedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Torrosbak (dyskusja) 09:25, 19 maj 2016 (CEST)

Zaproszenie do udziału w Tygodniu z muzyką IIIedytuj kod

Wiadomość została wysłana, gdyż Twój nick znajduje się na specjalnej liście subskrybentów. Aby nie dostawać więcej powiadomień, usuń swoją nazwę użytkownika z listy.

Czy wiesz – Order kobiecyedytuj kod

Dziękujemy i prosimy o więcej, Jckowal piszże 22:16, 23 maj 2016 (CEST)

OOPedytuj kod

Cześć. Wiesz może, czy gdzieś w sieci są listy odznaczonych OOP z 1991 roku? (nie znam klasy, prawd. kawalerski). Czy też trzeba przeglądać po kolei dzienniki ustaw? Pozdrawiam. Gytha (dyskusja) 12:54, 26 maj 2016 (CEST)

Kwestionariusz profilu Dyrektora Wykonawczego 2016 dla Wikimedia Foundationedytuj kod

Rada Powiernicza Wikimedia Foundation wyznaczyła komitet, którego zadaniem jest wyszukanie następnego Dyrektora Wykonawczego. Jednym z pierwszych jego zadań jest opracowanie opisu dla tego stanowiska. Dlatego zwracamy się do społeczności Wikimedia z prośbą o udział w tym procesie. Prosimy o poświęcenie kilku minut i wypełnienie ankiety, byśmy lepiej zrozumieli oczekiwania społeczności i pracowników dotyczące dyrektora wykonawczego Fundacji.

Dziękujemy, Komitet Sterujący ds. Wyszukiwania Dyrektora Wykonawczego Wikimedia Foundation via MediaWiki message delivery (dyskusja) 00:30, 2 cze 2016 (CEST)

Zaproszenie do udziału w Tygodniu Zbrojnymedytuj kod

Wiadomość została wysłana, gdyż Twój nick znajduje się na specjalnej liście subskrybentów. Aby nie dostawać więcej powiadomień, usuń swoją nazwę użytkownika z listy.

Podziękowanie - Order Korony Wirtemberskiejedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Torrosbak (dyskusja) 05:36, 7 cze 2016 (CEST)

Podziękowanie - Order kobiecyedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Torrosbak (dyskusja) 15:59, 9 cze 2016 (CEST)

Girolamo Cassaredytuj kod

Anulowałem Twoją edycję dotyczącą hasła Girolamo Cassar. W wielu przypadkach Kategoria:Zakon Kawalerów Maltańskich nie jest równoznaczna z Kategoria:Maltańczycy. Pozdrawiam --Pablo000 (dyskusja) 20:27, 10 cze 2016 (CEST)

Zaproszenie do udziału w Tygodniu Europejskiego Sportuedytuj kod

Wiadomość została wysłana, gdyż Twój nick znajduje się na specjalnej liście subskrybentów. Aby nie dostawać więcej powiadomień, usuń swoją nazwę użytkownika z listy.

Tewje Bielskiedytuj kod

Witaj, nie bardzo rozumiem sens tej edycji [5]? Dla pieniędzy? Na czym polega encyklopedyczność i istotność tej informacji. Bo wygląda trochę jak z magazynu plotkarskiego. Pozdrawiam--Tokyotown8 (dyskusja) 20:16, 13 cze 2016 (CEST)

 • Witaj, rozumiem, czy ktoś się ożenił dla pieniędzy czy nie, jest Twoim zdaniem i zdaniem autorów/autora źródła na tyle istotna informacja, jak data urodzenia. Pozdrawiam--Tokyotown8 (dyskusja) 10:30, 14 cze 2016 (CEST)

Zaproszenie do udziału w Tygodniu Artykułu Boliwijskiegoedytuj kod

Wiadomość została wysłana, gdyż Twój nick znajduje się na specjalnej liście subskrybentów. Aby nie dostawać więcej powiadomień, usuń swoją nazwę użytkownika z listy.

Ad:Order_Marii_Teresyedytuj kod

Ad:Order_Marii_Teresy

Cześć! Czy możesz mi wyjaśnić, co robisz w tym artykule? Masowo dopisujesz kolejne pozycje do bibliografii, ale nie dodajesz przypisów ani treści. Jakie stwierdzenia w artykule są zatem uźródłowione tymi pozycjami? Gżdacz (dyskusja) 18:20, 21 cze 2016 (CEST)

Oczywiście szablonu nie użyję, bo on nie pasuje do sytuacji: podejrzewam źródła, które nie są wykorzystane w treści, a nie treść, która nie ma pokrycia w źródłach. Generalnie jestem zdania, że w takich sytuacjach należy pracować w brudnopisie i przenosić jego zawartość do main, gdy już wszytko do siebie pasuje. W tej chwili stan jest głęboko mylący i utrudnia poprawienie albo dokończenie po Tobie, gdyby to się okazało potrzebne (oby nie!). Gżdacz (dyskusja) 20:28, 21 cze 2016 (CEST)

Generalnie nie interesuję się tym, ile kto ma edycji. Dziwne zachowanie to dziwne zachowanie. W sumie wystarczyłoby mi pewnie, gdybyś użył szablonu {{W edycji 2}}. Po prostu wtedy widać, że jeszcze nie skończyłeś. Poza tym zdarzają się różne wypadki losowe, które mogą utrudnić dokończenie pracy, nawet niekoniecznie od razu tak tragiczne, jak przypadek Belissariusa. Wystarczy sobie palec przytrzasnąć drzwiami, żeby na długo mieć kłopot z edytowaniem. Zdrowia życzę!

Gżdacz (dyskusja) 20:55, 21 cze 2016 (CEST)

Antoni Burbonedytuj kod

Cześć, odznaczenia są już w infoboxie (4), wymienienie jednego w odzielnej sekcji raczej niepotrzebne Tremendo (dyskusja) 21:08, 26 cze 2016 (CEST)

Czy wiesz – Wiesław Bończa-Tomaszewskiedytuj kod

Dziękujemy i prosimy o więcej, Torrosbak (dyskusja) 14:48, 30 cze 2016 (CEST)

Zaproszenie do udziału w Tygodniu Artykułu Sudańskiegoedytuj kod

Wiadomość została wysłana, gdyż Twój nick znajduje się na specjalnej liście subskrybentów. Aby nie dostawać więcej powiadomień, usuń swoją nazwę użytkownika z listy.

Humphrey Bogartedytuj kod

Zapraszam do przejrzenia mojego artykułu o Bogarcie. --Miszczunio (dyskusja) 18:38, 3 lip 2016 (CEST)

Podziękowanie - Odznaka Honorowa Wojskowaedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Torrosbak (dyskusja) 14:55, 4 lip 2016 (CEST)

Katalogiedytuj kod

Sam znalazłem takie przypadki, ale dotąd dotyczyło to wydawnictw i autorów niszowych. Myślałem, że przewodniki dużych wydawnictw są na bieżąco wpisywane. Jak widać nie. A z innej beczki to i tak ten wpis usera był fałszywką, książka jest, podanej treści nie ma. Pozdrawiam --Piotr967 podyskutujmy 23:20, 9 lip 2016 (CEST)

Zaproszenie do udziału w Tygodniu Artykułu Hiszpańskiego IIedytuj kod

Wiadomość została wysłana, gdyż Twój nick znajduje się na specjalnej liście subskrybentów. Aby nie dostawać więcej powiadomień, usuń swoją nazwę użytkownika z listy.

Podziękowanie - Order Kolumbaedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Torrosbak (dyskusja) 15:54, 11 lip 2016 (CEST)

Gwidon BattagliaKrzyż Mariańskiedytuj kod

Cześć. Mam do Ciebie pytanie: szematyzmy podały przy tym urzędniku taką notkę: ozd. med. woj. wł. krz. mariańskiego. Czy uważasz, że chodzi o to odznaczenie i czy poprawnie opisałem to w biogramie? Aha i dzięki za podsunięcie tych publikacji - to jest świetne źródło! Pzdr. Lowdown (dyskusja) 20:26, 13 lip 2016 (CEST)

Tytus Zbyszewskiedytuj kod

Dziękuję za zwróconą uwagę. Hasło a zwłaszcza bibliografię zaktualizowałem. Pozdrawiam, --MZM (dyskusja) 21:51, 13 lip 2016 (CEST)

Twoje żądanie usunięcia Łozy jest nie na miejscu. Przecież w haśle skonkretyzowałem bibliografię wymieniając jako źródło właśnie Łozę. Wymieniono tamże jego odznaczenia. W haśle zawarto też informację o jego zgonie. Czytaj ze zrozumieniem. --MZM (dyskusja) 23:11, 13 lip 2016 (CEST)

Podziękowanie - Wiesław Bończa-Tomaszewskiedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Torrosbak (dyskusja) 18:19, 14 lip 2016 (CEST)

Zaproszenie do udziału w Tygodniu Artykułu Birmańskiegoedytuj kod

Wiadomość została wysłana, gdyż Twój nick znajduje się na specjalnej liście subskrybentów. Aby nie dostawać więcej powiadomień, usuń swoją nazwę użytkownika z listy.

Bucharski orderedytuj kod

Cześć. Mam taką sprawę orderową. Znalazłem trzy osoby który otrzymały order bucharski, który w opisujących och źródłach został określany jako Order „Złotej Gwiazdy” Order „Srebrnej Gwiazdy” - szczegóły z opisem przeczytasz tu: 1. Mohammed Sadyk Bej Agabekzadeh, 2. Rajmund Tomasz Brzozowski, 3. Włodzimierz Nipanicz. Znalazlem na ang. holend., i ros. wiki opis pewnego orderu, jednak nie jestem pewien, czy jest to tożsame odznaczenie, które otrzymały powyższe osoby. Co o tym sądzisz? Lowdown (dyskusja) 15:09, 24 lip 2016 (CEST)

OK - dzięki za wstępne wyjaśnienie - sprawa nie jest wcale pilna. Dobrego wypoczynku! Pzdr.

OESSHedytuj kod

Pana informacje na temat Bożogrobców nie posiadają żadnych źródeł i nie rozumiem dlaczego zostawił Pan je a wycofał Pan moje poprawki dotyczące Zakonu, którego sam jestem członkiem i specjalizuję się w historii oraz heraldyce i falerystyce tego Zakonu. Ponadto cały tekst wymaga zmian, bo hasło "Bożogrobcy" miesza zakon kanonicki bożogrobców ze stowarzyszeniem wiernych - zakonem rycerskim. Są to dwie różne instytucje. Dlaczego skasował Pan wyrażenia łacińskie w nazwach stopni zakonnych OESSH? Pozdrawiam. 193.106.76.143 (dyskusja edycje)

Hej! Co do "kollany", to zauważyłem, że z uporem zwalczasz to słowo na Wikipedii i utworzyłeś hasło "łańcuch orderowy" (chwała ci za to) oraz poprawiałeś hasło „Łańcuch Orderu Orła Białego”. Nie zgodzę się jednak, że tylko "łańcuch orderowy" lub "naszyjnik" (to 2 określenie dotyczy raczej biżuterii) oddają w pełni nazwę najwyższej klasy orderu. Należy odróżnić łańcuch orderowy, jako część składową odznaki orderu (odznaka orderu sensu stricto (krzyż, gwiazda, itp.) + łańcuch lub wstęga albo wstążka + okucie) lub stanowiące samą odznakę orderu od nazwy najwyższej klasy orderu, w której łańcuch orderowy występuje jako odznaka lub część odznaki orderu. Problem w tym, że obecnie polskie ordery państwowe nie posiadają takiej klasy, ani tym samym części składowej odznaki orderu w postaci łańcucha orderowego, stąd nasze ustawodawstwo formalnie nie używa tego terminu. Ale termin „łańcuch orderowy” używany był w polskim prawodawstwie XX w. tylko w odniesieniu do odznaki orderu i to tylko Orderu Orła Białego, jako „klejnot Rzeczypospolitej”. I tak art. 3 lit. d ustawy z dnia 4 lutego 1921 r. o ustanowieniu orderu "Orła Białego"(Dz.U. Nr 24, poz. 136 ze zmian.), w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 18 marca 1932 r. (Dz.U. Nr 33, poz. 346), która weszła w życie 20 kwietnia 1932 r., stanowił, że „Odznakami orderu "Orła Białego" są „łańcuch orderowy złoty, złożony z …”. Przepis ten obowiązywał do 28 lutego 1960 r. Do ustawy z 18 marca 1932 r. w sprawie zmiany ustawy z dnia 4 lutego 1921 r. o ustanowieniu orderu "Orła Białego" był dołączony załącznik pod nazwą „Załącznik Części składowych łańcucha orderowego (wzór)”. Odróżnijmy więc łańcuch orderowy, jako cześć składową orderu (polskie prawo zaliczało łańcuch orderowy w przypadku Orderu "Orła Białego" do części odznaki tego orderu) od najwyższej nazwy klasy danego orderu, który posiada łańcuch orderowy. Art. 5 ustawy z dnia 4 lutego 1921 r. o ustanowieniu orderu "Orła Białego" stanowił, że „Uroczystą odznaką godności Wielkiego Mistrza jest łańcuch orderu, opisany w art. 3 p. d). Łańcuch ten jest klejnotem Rzeczypospolitej.” Stąd też przywilej noszenia łańcucha tego orderu przysługiwał wyłącznie Naczelnikowi Państwa a później Prezydentowi RP, jako Wielkiemu Mistrzowi Orderu. Przepis ten obowiązywał do 1960 r., ale prezydent Bierut na szczęście łańcucha tego orderu nie używał (prezydenci II RP też nie używali). Formalnie ustawa z 1921 r. nie ustanawiała klas ani stopni Orderu Orła Białego a jedynie 4 odznaki tego orderu, gdyż wg art. 8 i art. 11 tej ustawy nadawano nie order, ale jego (3 z 4) odznaki orderowe, choć ustawa używała też zwrotu „odznaczenie orderem”. Natomiast ustawa z dnia 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach (tekst jednolity: Dz. U. z 2015 r. poz. 475 ze zmian.) wprowadziła w art. 10 Order Orła Białego nadal jako order bezklasowy, przy czym w przeciwieństwie do ustawy z 1921 r. odznaki orderu (krzyż i gwiazda + wstęga) są opisane w akcie prawnym niższej rangi (§ 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie opisu, materiału, wymiarów wzorów rysunkowych oraz sposobu i okoliczności noszenia odznak orderów i odznaczeń z dnia 10 listopada 1992 r. (Dz.U. Nr 90, poz. 452 ze zmian.). Jak widać, w polskim prawodawstwie łańcuch orderowy był używany od 1921 r. do 1960 r. tylko jako 4 odznaka orderu – klejnot Rzeczypospolitej a nie jako nazwa klasy orderu. Odnosząc się do łańcucha orderowego w polskiej literaturze falerystycznej, chciałbym oprzeć się na znanym ci zapewne (sam go powołujesz w swoim haśle w Wikipedii „łańcuch orderowy”) Kodeksie orderowym Wiesława Bończy-Tomaszewskiego z 1939 r. Jak zauważył dr hab. Krzysztof Filipow, prof. UwB, Kodeks orderowy był jeszcze w latach 80-tych XX w. jedynym w świecie opra¬cowaniem systemu orderowo-odznaczeniowego, obejmującego prawa i przywi¬leje wyróżnionych, tryb nadawania, ceremoniał wyróżniania oraz opis i historię orderów, odznaczeń i odznak nie tylko polskich, lecz całego świata (zob. Rozwój Badań nad falerystyką w Polsce: stan i perspektywy w: Kwartalnik Historii Nauki i Techniki nr 2 (30) z 1985 r., s. 363).Wiesław Bończa-Tomaszewski w swoim Kodeksie orderowym w art. 2 pkt 6, art. 19 lit. d, art. 24, art. 40 pkt 6, art. 43, art. 52 pkt 3, art. 71, art. 85, art. 125 - 126, art. 134, art. 145, art. 287) również opisuje łańcuch orderowy (s. 18, 34, 38-39, 52-53, 57, 64, 70, 93-95, 98, 101, 209, 223, s. 276), jako części składowej orderu, a nie jako nazwa klasy orderu. W art. 2 pkt 6 Kodeksu orderowego stwierdza, że „Odznakami orderów zasadniczo są: (…) 6) łańcuch – noszony na ramionach”. W art. 125 podaje on, że „Łańcuchy orderowe, stanowiące w niektórych orderach najwyższy stopień, nosi się…” (s. 93); zaś w art. 126 stwierdza, że „Łańcuchy orderowe stanowiące wyższy stopień orderu, wzgl. jedyną odznakę orderu, jak i nadawane we wszystkich jego klasach, nosi się tylko…” (s. 93); „Do orderów posiadających łańcuch, jako odznakę wyższej klasy orderu (wzgl. jedyną odznakę) należą …” (tenże, s. 94). Łańcuch orderowy może być noszony we wszystkich klasach orderu (tylko w portugalskim systemie orderowym, np.: Order Chrystusa), ale nazwa klasy orderu zawierająca w sobie łańcuch orderowy w języku polskim powinna być tłumaczona jako „kollana” a nie „naszyjnik”. Dama może nosić naszyjnik na balu, jako biżuterię, ale otrzymuje wraz z orderem stopień Damy Kollany, a nie stopień Damy Naszyjnika. Słusznie w języku polskim odróżniamy „łańcuch orderowy” jako odznakę orderu lub jej część składową od „kollany”, jako nazwy klasy / stopnia orderu posiadającego łańcuch orderowy. Wiesław Bończa-Tomaszewski w swoim Kodeksie orderowym, co prawda, nie używa słowa „kollana”, ale pokusił się przetłumaczyć najwyższą wówczas (do 1940 r.) klasę litewskiego Orderu Wielkiego Księcia Giedymina (lit. Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino ordinas) jako „kawaler łańcucha orderu – wódz wodzów” (s. 111) a najwyższą klasę Orderu Witolda Wielkiego (lit. Vytauto Didžiojo ordinas) również jako „kawaler łańcucha” (s. 397), przy czym nazwy tych klas orderowych oddaje on potocznie „z małej litery”. Dodać należy, że klasy te obecnie (po wznowieniu obu orderów w 1991 r.) nie istnieją. Opisując w swoim Kodeksie orderowym inne ordery zagraniczne, które posiadają łańcuch orderowy Wiesław Bończa-Tomaszewski używa z małej litery słowa „łańcuch” dla określania bądź to odznaki danego orderu, bądź też jego najwyższej klasy/stopnia, ale nigdy nie używa określenia „naszyjnik” (zob. Order Albanii (s. 276), ordery cesarsko-austriackie Leopolda, Korony Żelaznej i Franciszka Józefa (s. 282), ordery belgijskie: orderu Leopolda i Konga Belgijskiego: order Gwiazdy Afrykańskiej i order królewski Lwa (s. 290 i 298), brazylijski Order Róży (s. 304), bułgarskie ordery: św.św. Cyryla i Metodego oraz order królewski św. Aleksandra (s. 306), czechosłowacki Lwa Białego (s. 312), chilijski Order Zasługi i duński Order Słonia (s. 313-314), egipskie ordery Mohameda Alego i Łańcucha Fuada I (s. 320), estońskir: Order Herbu Państwowego i Gwiazdy Białej (s. 323), etiopski Order Pieczęci Salomona (s. 324), francuską Legię Honorową (s. 326) i dawne francuskie ordery: św. Michała, św. Ducha (s. 346), św. Łazarza i NMP z Góry Karmel (s. 348), hawajski order Kalakaua’y I (s. 359), hiszpańskie: order Izabeli Katolickiej (s. 359), Karola III (s. 361), św. Jakuba (s. 362), Runa Złotego (s. 371), ordery irańskie: Pahlawiego (s. 378) i Alego (s. 380), japoński order domowy Chryzantemy (s. 380), jugosłowiański order Księcia Łazarza (s. 384), meksykańskie ordery: Orła Azteckiego i Orła Meksykańskiego (s. 403), niemieckie: ordery badeńskie: order domowy Wierności i order Bertholda I (s. 412) i Lwa Zeryngeńskiego (s. 413), bawarskie ordery: św. Huberta i order domowy św. Jerzego oraz wojskowy Maksymiliana Józefa (s. 416) i order Zasługi Cywilnej Korony Bawarskiej oraz Zasługi św. Michała (s. 417), brunszwicki order domowy Henryka Lwa (s. 422), meklemburski order domowy Korony Wendyjskiej (s. 434), oldenburski order domowy Zasługi Księcia Piotra Fryderyka Ludwika (s. 441), pruskie: królewski order Hohenzollernów (s. 443) i order Orła Czarnego oraz order Wilhelma i order Orła Czerwonego (s. 444) i order Łabędzia (s. 446), saksońskie książęce ordery domowe ordery Sasko-Ernestyńskie (s. 460, s. 462 i 465), hanowerski Order Gwelfów (s. 482), heski order domowy Lwa Złotego (s. 483), norweski order królewski św. Olafa (s. 490), portugalskie: ordery wojskowe Wieży i Szpady oraz św. Jakuba od Miecza (s. 495), ordery rumuńskie: Karola I (s. 501), Ferdynanda (s. 503), sudański Palmy i Aligatora (s. 515), tajlandzki order domowy Maha Chakkri i Chula’yego Chlom Klao (s. 515), trzy szwedzkie ordery królewskie: Serafinów, Miecza i Wazów (s. 518), turecki Order Dobroczynności (s. 526) i osmański Order Sławy (s. 529), papieski Order Chrystusa (s. 530), papieski order św. Cecylii (s. 534), węgierski order św. Stefana (s. 538), brytyskie: Najstarszy i Najszlachetniejszy Order Ostu i Najjaśniejszy Order Świętego Patryka i Order Łaźni (s. 539) oraz order św. św. Michała i Jerzego (s. 540), order Gwiazdy Indii (s. 587), włoski Order Annuncjaty (s. 596), parmeński Order św. Konstantyna (s. 608), sycylijskie ordery: św. Januarego, św. Ferdynanda i św. Jerzego (s. 609) oraz Obojga Sycylii (s. 611), toskański order św. Józefa (s. 610) i carski rosyjski order św. Andrzeja Apostoła Pierwszego Powołania (s. 614). Podobnie Henryk Sadowski w swoim dziele z 1904 r. pt.: „Ordery i oznaki zaszczytne w Polsce” również posługuje się zwrotem „łańcuch orderowy” jedynie w znaczeniu odznaki orderu” (s. 78). Jak widać, ani on, ani inni autorzy nie określają nazwy klasy orderu z łańcuchem orderowym jako „Kawaler Naszyjnika” lub „Dama Naszyjnika”.

Na ten temat w Zwierzchnictwie w Polsce Zakonu Rycerskego Św. Grobu Bożego trwa poważna dyskusja (wraz z językoznawcami i naukowcami z zakresu nauk pomocniczych historii) i co do "kollany" nie byłbym taki autorytatywny, jak ty. Stąd najwyższy stopień i klasa orderowa zarazem w naszym Zakonie rycerskim poprawniej http://www.oessh.opoka.net.pl/page.php?strona=ranga Do kollany jeszcze wrócę w przyszłości. Podobna dyskusja w Zakonie odnosiła się do nazwy "Dama Komandor" - "Dama Komandorska" i przyjęto obie wersje. Wiesław Bończa-Tomaszewski w swoim Kodeksie orderowym wymienia wszystkie ówczesne klasy Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, w tym najwyższą „wielkiej wstęgi” (s. 530), ale różnią się one od obecnych klas Zakonu. W czasie wydania Kodeksu orderowego z 1939 r. obowiązywał statut Zakonu z 1932 r. a obecny statut został wydany w 1977 r., stąd nazwy klas się różnią. Wielka Wstęga, o której wspomina Wiesław Bończa-Tomaszewski to wówczas najwyższa klasa Kawalera i Damy Wielkiego Krzyża (nazwa Magni Crucis obowiązuje od 1868 r.) i kawaler / dama Wielkiego Krzyża otrzymuje właśnie w czarną wstęgę orderową z mory, stąd Wiesław Bończa-Tomaszewski nazwał tę klasę wielką wstęgą, ale to określenie przez niego jest potoczne i pisane z małej litery. Od XIX w. najwyższa klasą była klasa Kawalera Wielkiego Krzyża (wprowadzona w 1868 r., dam wówczas w Zakonie nie było, są od 1888 r.). Obecnie „Magni Crucis” jest to najwyższy stopień w klasie kawalerów i najwyższy stopień w klasie dam. W 1907 r. dodano w klasie komandorów stopień Komandora z Gwiazdą (Wielkiego Oficera). Najwyższa klasa „Kollana”, czyli łańcuch orderowy, pojawiła się dopiero później – w 1949 r. (statuty Zakonu zatwierdzone przez Piusa XII). Warto dodać, że promocję do klasy Kollany w Zakonie pierwsza dama uzyskała dopiero w 1999 r. (Kollar-Damen Elisabeth Verreet) a ostatnia promocja damy do tej klasy miała miejsce w listopadzie 2015 r. (królowa Belgów Matylda). Liczba żyjących członków Zakonu w tej najwyższej klasie jest stała i ograniczona, i tradycyjnie wynosi 12 osób dla kawalerów (odniesienie do apostołów) i 12 osób dla dam. Z urzędu w klasie Kollany jest Kardynał Wieki Mistrz Zakonu Edwin Frederick O'Brien. Od 2009 r. odznaczony został łańcuchem orderowym również aktualny Gubernator Generalny Zakonu – hrabia Agostino Giorgio Borromeo. 26 czerwca 2016 r. promocję do klasy Kollany otrzymali Zwierzchnik Generalny Zakonu prof. hrabia Giuseppe della Torre del Tempio di Sanguinetto (czekał od 2011 r.) i dwóch Wicegubernatorów Generalnych Zakonu: Patrick Powers z USA i Giorgio Moroni Stampa ze Szwajcarii.Ponadto odznaczeni w tej klasie są: kard. Tarcisio Bertone (od 2009 r.) i kard. Angelo Sodano (od 2012 r.), król Belgów Filip I (od 2015 r.) i jego ojciec Albert II(król Belgów do 2013 r.)oraz Dom Duarte Pio, książę Bragança (pretendent do tronu Portugalii). Przykro mi, że usunąłeś moje dane dotyczące poprawnej nazwy Zakonu, stanu osobowego, statusu kanonicznego, daty odnowienia, nowej (od 28 czerwca 2016 r.) strony internetowej Zakonu w Rzymie, nazw łacińskich stopni, itp. Nie podałem źródeł, bo nie wiem, jak cytować źródła do danych w infoboxie (jako początkujący wikipedysta pod względem technicznym jeszcze jestem laikiem), ale ty mi te moje dane w infoboxie autorytatywnie usunąłeś, mimo że uaktualniały i poprawiały niektóre błędy, przede wszystkim błędną nazwę Zakonu.

Zacznijmy przede wszystkim od tego, że hasło "bożogrobcy" w polskiej Wikipedii jest od początku (2004 r.) błędnie zdefiniowane, gdyż zawiera w sobie informacje o dwóch różnych bytach prawnych i organizacyjnych. Należy odróżnić nieistniejący zakon kanoników regularnych bożogrobców w Polsce, zwanych potocznie "miechowitami", "bożogrobcami" lub "sepulchrakami" (skasowany w Polsce i w Hiszpanii w XIX w.) od zakonu rycerskiego - Ordo Equestris Sancti Sepulcri Hierosolymitani - założonego również w Jerozolimie przez Gotfryda de Bouillon (jest jeszcze 3 gałąź żeńskich kanoniczek bożogrobczyń istniejąca do dnia dzisiejszego), który odnowiony przez Stolicę Apostolską jest bytem niezależnym i odmiennym od zakonu kanonickiego - międzynarodowym stowarzyszeniem wiernych (świeckich i duchownych), które to stowarzyszenie w swojej nazwie używa słowa "Ordo". Często w prawie i publicystyce polskiej oba zakony są mylone i utożsamiane jako jeden zakon, co jest po prostu jednym wielkim nieporozumieniem. Utożsamianie w haśle w Wikipedii Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie (łac. Ordo Equestris Sancti Sepulcri Hierosolymitani) z Zakonem Kanoników Regularnych Stróżów Świętego Grobu Jerozolimskiego jest po prostu encyklopedyczną "profanacją" obu zakonów. Co do braku źródeł u Ciebie, to miałem na myśli, że w sekcji "Rangi w Zakonie" brak źródeł i występują tam niepoprawne informacje (w Zakonie dostojnikom nie przysługuje tytuł "Eminencja", ale "Ekscelencja" (por. statut z 1977 r. i "Norme di Comporamento" Wielkiego Mistrza z 2006 r. oraz Okólnik Wielkiego Mistrza z 2013 r.)), poza tym nazwy i skróty stopni Zakonu w tym haśle nie wszystkie są kompletne i poprawne. Pozdrawiam i liczę na pomoc w dalszym poprawianiu hasła, które powinno zostać rozbite na 2 odrębne. Kawaler OESSH (dyskusja edycje)

Zaproszenie do udziału w Tygodniu informatyki i gier komputerowych IVedytuj kod

Wiadomość została wysłana, gdyż Twój nick znajduje się na specjalnej liście subskrybentów. Aby nie dostawać więcej powiadomień, usuń swoją nazwę użytkownika z listy.

Kazimierz Nyczedytuj kod

Kazimierz Nycz

Cześć! W hasłach warto używać czasu przeszłego, aby po dezaktualizacji nie znajdowała się w treści nieprawda. Pozdrawiam :), Wiktoryn <odpowiedź> 21:46, 23 sie 2016 (CEST)

 • W części głównej hasła powinno używać się wyłącznie czasu przeszłego. Unikam stosowania nadmiaru wielkich liter, często ich użycie wynika z grzeczności czy stosunku emocjonalnego, a czasem pisze się tak i tak, w zależności od kontekstu, np. nazwę urzędu napiszemy wielką literą (Prezydent RP), ale osobę piastującą urząd opiszemy z użyciem małej litery (prezydent RP). W przypadku zakonów mam problem z określeniem, czy ówczesne rangi to stopnie w zakonie czy odznaczenia, czy też to jedno i to samo. Mógłbyś mi to wyjaśnić? Unikam również tworzenia jednozdaniowych akapitów, bo niezbyt estetycznie wygląda sekcja z wieloma krótkimi akapitami, wówczas staram się znaleźć wspólny mianownik pozwalający na łączenie zdań w akapity. Wiktoryn <odpowiedź> 10:44, 25 sie 2016 (CEST)

Zaproszenie do udziału w Tygodniu z UNESCOedytuj kod

Wiadomość została wysłana, gdyż Twój nick znajduje się na specjalnej liście subskrybentów. Aby nie dostawać więcej powiadomień, usuń swoją nazwę użytkownika z listy.

Medal 50-lecia Zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej 1941–1945edytuj kod

Cześć. Nowe hasło z twojej branży bez źródeł. Rzuć proszę okiem gdy będziesz miał chwilę. Andrzei111 (dyskusja) 12:55, 5 wrz 2016 (CEST)

Zasłużony Działacz Sztuk Federacji Rosyjskiejedytuj kod

To jest prawidłowa nazwa, dlaczego przeniosłeś? AB (dyskusja) 19:46, 8 wrz 2016 (CEST)

Odpowiedźedytuj kod

Nie ma sprawy. Errare humanum est, czy jak tam było w oryginale, A na nasze - nie trudno popełnić błąsd, sztuka przyznać się o niego. Pozdrawiam i zdrówka życzę. AB (dyskusja) 22:13, 13 wrz 2016 (CEST)

Sułtanatedytuj kod

Nous (dyskusja) 13:44, 18 wrz 2016 (CEST)

Aníbal Cavaco Silvaedytuj kod

Hej. Widziałem, że edytowałeś. Mam pytanie - czy zweryfikowałeś prawidłowość polskich nazw wszystkich orderów? W szczególności tych czerwonolinkowych z pozaeuropejskich krajów. Część z nich jest linkowana wyłącznie lub niemal wyłącznie w tym haśle. Część stoi pod innymi nazwami np. Ordery i odznaczenia (Azja)/(Afryka) (chociażby jordańskie, tureckie, tunezyjskie - czy 7.11 czy 7.09 itp.). Przy jordańskim prawidłowość tłumaczenia wydaje się wyższa w haśle zbiorczym, ale tak czy inaczej powinno być potwierdzenie w źródłach pl. Proszę o sprawdzenie. Elfhelm (dyskusja) 22:05, 20 wrz 2016 (CEST)

 • Dzięki za poprawki. Te zbiorówki rzeczywiście wyglądają nieszczególnie. To że usuwasz nazewniczy OR orderowy, to zauważam po obserwowanych :) Pozdrawiam Elfhelm (dyskusja) 15:26, 21 wrz 2016 (CEST)

Zaproszenie do udziału w Tygodniu Artykułu Niemieckiego IIedytuj kod

Wiadomość została wysłana, gdyż Twój nick znajduje się na specjalnej liście subskrybentów. Aby nie dostawać więcej powiadomień, usuń swoją nazwę użytkownika z listy.

Narodowy Order Lwaedytuj kod

To jasne , że w nazwach dwuwyrazowych przymiotnik występuje po rzeczowniku: Order Narodowy, Order Królewski itp. W nazwach wielowyrazowch jest inaczej. Np. Warszawski Krzyż Powstańczy, a nie: Krzyż Warszawski Powstańczy – Polski Związek Motorowy, a nie: Związek Polski Motorowy – Państwowy Instytut Wydawniczy, a nie: Instytut Państwowy Wydawniczy itd. To jasne również, że w oficjalnym nazewnictwie obowiązuje określenie "klasa orderu", w powtórzeniu jednak można stosować synonimy, którym w tym wypadku jest "stopień". Jeśli nadal zamierzasz poprawiać poprawne nazwy, Twoja wola. Rób, co chcesz, ponieważ jest mi to najzupełniej obojętne. Więcej na ten temat pisać nie zamierzam. I, proszę, nie traktuj tego jako nieuprzejmości wobec Ciebie. Po prostu już od dawna nie wdaję się w jałowe dyskusje na łamach Wikipedii. Pozdrawiam – Oleo (dyskusja) 09:02, 6 paź 2016 (CEST)

Zaproszenie do udziału w Tygodniu Artykułu Celtyckiegoedytuj kod

Wiadomość została wysłana, gdyż Twój nick znajduje się na specjalnej liście subskrybentów. Aby nie dostawać więcej powiadomień, usuń swoją nazwę użytkownika z listy.

Ad:Order kobiecyedytuj kod

Ad:Order kobiecy

Cześć. IP miał rację usuwając określenia obcojęzyczne. Takie rzeczy podaje się w słowniku, a nie w encyklopedii. W dodatku wybór języków, które były w haśle nie miał żadnego uzasadnienia merytorycznego, wyglądało to na skopiowane interwiki. Pozdrawiam, Michał Sobkowski dyskusja 19:00, 16 paź 2016 (CEST)

Zaproszenie do udziału w Tygodniu religioznawczym IIIedytuj kod

Wiadomość została wysłana, gdyż Twój nick znajduje się na specjalnej liście subskrybentów. Aby nie dostawać więcej powiadomień, usuń swoją nazwę użytkownika z listy.

Zaproszenie do udziału w Tygodniu biologicznym IIIedytuj kod

Wiadomość została wysłana, gdyż Twój nick znajduje się na specjalnej liście subskrybentów. Aby nie dostawać więcej powiadomień, usuń swoją nazwę użytkownika z listy.

Wiaczesław Mienżynskiedytuj kod

Cześć, widzę, że anulowałeś moją poprzednią edycję, czyli usunięcie fragmentu o żydowskim pochodzeniu Mienżynskiego. Usunęłam ten fragment, ponieważ jedynym podanym dowodem na takie pochodzenie był fakt, że Mienżynski mówił po polsku. To żaden dowód - w końcu nie wystarczy mówić po polsku, żeby być Żydem, Polacy nieżydowskiego pochodzenia też mówią po polsku. :-) To, że można podać źródło do takiej opinii (tzn. książkę Wieczorkiewicza), niewiele tu pomaga - to po prostu nieudowodniona opinia, a więc nie spełnia kryteriów Wikipedii. A Ty czym się kierowałeś, cofając to usunięcie? Clau (dyskusja) 13:10, 26 paź 2016 (CEST)


Wedle jakiego porządku...edytuj kod

Cześć. Mam pewien dylemat. Zerknij na biogram Andrzej Kacorzyk, a w szczególności na baretki w infoboksie. Nie jestem pewien ich kolejności. Wszystkie mają charakter odznaczeń resortowych. O ile na pierwszym miejscu Gloria Artis wydaje się naturalna, to potem są umieszczone w kolejności nadawania, co sprawia że wyższy (bo złoty) medal opiekuna miejsc pamięci jest za srebrnym, a obydwa są przedzielone medalem komisji edukacji narodowej - co też wygląda dziwnie. Gdyby to były ordery państwowe, to na drugim miejscu chyba powinien być złoty, dalej srebrny (niezależnie od daty nadania, gdyż to wejście w stan orderu jest istotne), a KEN byłby czwarty, ale tutaj mam wątpliwość. Co radzisz? Pozdrawiam, Wulfstan (dyskusja) 20:17, 31 paź 2016 (CET)

No tak, tyle wiem. Ale co tutaj radzisz, w tym konkretnym przypadku, skoro w infoboksach są umieszczane wszystkie: GA, OMPN-S, KEN, OMPN-Z - czy GA, OMPN-Z, OMPN-S, KEN? Wulfstan (dyskusja) 20:38, 31 paź 2016 (CET) Tak też sądziłem po chwili refleksji, dzięki. Wulfstan (dyskusja) 20:50, 31 paź 2016 (CET)

Order Niepodległościedytuj kod

Cześć. Mam takie pytanie "orderowe". Otóż dwukrotnie mamy w biogramach wpis, że osoba otrzymała "Order Niepodległości". Są to Stanisław Buczek oraz Stefan Janusz Bratkowski. Co o tym sądzisz? Czy należy potraktować to jako pomyłkę redakcyjną? A może istnieje możliwość, że miano na myśli inne odznaczenie, np. Medal Niepodległości? W szczególności zastanawiający jest przypadek S. J. Bratkowskiego, ponieważ biogram bazuje na publikacji S. Łozy. natomiast w przypadku ks. Buczka mógł to być błąd redakcyjny, gdyż w opisie, który zaczerpnąłem dosłownie z biogramu jest błąd ("Medal Dziesięciolecia Odrodzenia Polski"). Pzdr. Lowdown (dyskusja) 17:12, 2 lis 2016 (CET)

Zaproszenie do udziału w Tygodniu Artykułu Tajwańskiegoedytuj kod

Wiadomość została wysłana, gdyż Twój nick znajduje się na specjalnej liście subskrybentów. Aby nie dostawać więcej powiadomień, usuń swoją nazwę użytkownika z listy.

Krzysztof Kęciekedytuj kod

Skodyfikowane normy edytorskie oparte są na kultywowanych od lat zwyczajach wydawniczych. W polskim edytorstwie tytuły wszelkiego typu dokumentów – oprócz gazet i czasopism – od wielu lat składa się pismem pochyłym. Można je także umieszczać w cudzysłowie. Tytuły gazet i czasopism zwyczajowo umieszcza się w cudzysłowie. [6]

Było dobrze, więc przywracam. Pozdrawiam Swetoniusz (dyskusja) 21:22, 5 lis 2016 (CET)

Jest już dobrze. Pozdrawiam Swetoniusz (dyskusja) 21:59, 5 lis 2016 (CET)

Mienżynskiedytuj kod

Mam przed sobą książkę, na którą się powołujesz, „Historia Rosji”, do autorstwa której po latach przypisał się Wieczorkiewicz. Tom II, str, 417, czyli dokładnie jak w przypisie: „Jego [Dzierżyńskiego] miejsce na czele OGPU zajął wywodzący się z Polski Żyd Wiaczesław Mienżyński”, bezwolny wobec przywódcy [Stalina]”. Dalej już o Jagodzie. W dalszej części nie ma ani jednego słowa o Mienżyńskim, o jego pochodzeniu, o jego rodzicach, dziadkach, pradziadkach itp. Nie ma słowa wyjaśnienia skąd teza o żydowskim pochodzeniu. Dlatego twój przypis w haśle jest zwykła manipulacją, bo źródłem nie może być wypowiedź Wieczorkiewicza w programie telewizyjnym. Był Żydem, bo mówił po polsku? Coś takiego to złamanie zasady WER, tym bardziej, że jest problem z dostępnością do tego „źródła”. W dyskusji wikipedystki Clau [7] piszesz o jakichś wynikach badań naukowych. Powtarzam, w książce „Historia Rosji” nic takiego nie ma. Wieczorkiewicz był znany ze swoich efektownych wypowiedzi, twierdzeń, na poparcie których nie miał żadnych dowodów, np. że Bierut i Jaruzelski byli „matrioszkami” (nb. ciekawe dlaczego tylko oni?), że Sikorski był agentem francuskim, a Anders agentem sowieckim, że Poznań '56, Grudzień '70, Czerwiec '76 i Sierpień '80 były prowokacjami służb (tutaj przykład). Efektowne, ale co z tego, skoro profesor historii, naukowiec uniwersytecki nie raczył przedstawić nawet śladu dowodu na swoje rewelacje?! Tak samo należy ocenić rewelację o niepolskim pochodzeniu Mienżyńskiego i dlatego taka informacja nie może się znaleźć w głównej części hasła, a co najwyżej w uwagach, jeśli w ogóle. Taki kompromis jest dobry. Oczywiście, twoją wersję anulowałem, bo żadnego innego źródła, poza Wieczorkiewiczem, nie ma. Ps. Gdyby Wieczorkiewicz prowadził jakieś badania, to chyba dotarł by do "prawdziwego" nazwiska Mienżyńskiego? Ps. Wandalizmem jest anulowanie wersji ze źródłęm, a dodawania informacji nieuźródłowionych albo takich, które mają źródła, ale zmanipulowane. Co ma miejsce w tym przypadku. --Blot-Sueno (dyskusja) 22:03, 8 lis 2016 (CET)

 • Napisałem w dysk. hasła, ale nie zamierzam w kółka powtarzać tego samego i na tym poprzestanę. Ale skoro już dyskutujemy (?), to by uniknąć nieporozumień wyjaśniam, że obecne konto z którego edytuję (niewiele, coś tam dłubię) jest tzw. pacynką, co jest napisane na mojej stronie. Moje poprzednie konto (wikipedysta:Kriis) nie jest aktywne. --Blot-Sueno (dyskusja) 21:18, 9 lis 2016 (CET)

Czy wiesz – Order Gwiazdy Anżuanuedytuj kod

Dziękujemy i prosimy o więcej, Jckowal piszże 12:29, 12 lis 2016 (CET)

Czy wiesz – Order Smoka Annamuedytuj kod

Dziękujemy i prosimy o więcej, Jckowal piszże 15:51, 12 lis 2016 (CET)

Odp. Propozycja do czywieszaedytuj kod

Cześć. Każdy pomysł jest dobry. Wtedy trzeba będzie wymyślić jedną wspólną zajawkę. Ale tak pomyśl, czy nie lepiej oddzielnie; wtedy hasła dotrą do większego grona czytelników. Ale to tylko sugestia, jeśli jesteś przekonany o połączeniu, to się zrobi. I pytanie końcowe - zrobisz to sam czy jestem potrzebny? Jckowal piszże 19:34, 12 lis 2016 (CET)

Ad:Lista baretek odznaczeń (Europa)edytuj kod

Ad:Lista baretek odznaczeń (Europa)

Z wielkim szacunkiem dla Twojego wkładu - jednakże artykuł nie posiada wyrazistych, jednoznacznych przypisów w poszczególnych kategoriach/państwach - czy mógłbyś to uzupełnić? AB (dyskusja) 19:32, 15 lis 2016 (CET)


Ad:Ordery i odznaczenia (Europa)edytuj kod

Ad:Ordery i odznaczenia (Europa)

Podobnie jak powyżej - brak przypisów, a wtym przypadku nawet literatury, dyskryminuje wiarygodność hasła. AB (dyskusja) 19:34, 15 lis 2016 (CET)

A ja wcale nie jestem przekonany, czy do list zbiorczych tego typu trzeba koniecznie tworzyć przypisy. Większość źródeł jest podana przy konkretnym odznaczeniu, a nie przy liście... Wulfstan (dyskusja) 20:36, 15 lis 2016 (CET) Poza tym wcale nie ma dobrych i aktualnych kompendiów zbiorczych w bibliografii tematu, zwłaszcza dla krajów pozaeuropejskich. A z internetu musielibyśmy odwoływać się do stron w przedziwnych językach. A na temat danego odznaczeniu już łatwiej coś znaleźć... Wulfstan (dyskusja) 20:57, 15 lis 2016 (CET)

Podziękowanie - Adam Michał Zamoyskiedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Torrosbak (dyskusja) 03:12, 20 lis 2016 (CET)

Adam Buławaedytuj kod

Kriis bis (dyskusja) 23:52, 24 lis 2016 (CET)

Podziękowanie - Order Błyszczącyedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Torrosbak (dyskusja) 09:49, 29 lis 2016 (CET)

Na bakieredytuj kod

Usuwanie wpisów innych użytkowników na własnej stronie dyskusji jest działaniem na bakier z wikietykietą: „Zgodnie z wikietykietą nie należy usuwać cudzych wpisów (poza wandalizmami itp.) ze swojej strony dyskusji”, „Nie ukrywaj wpisów ze swojej strony dyskusji”. EOT. --Kriis bis (dyskusja) 08:35, 30 lis 2016 (CET)

Nie zapędzaj się. Tamten wpis był mój, z mojego konta, wystarczy prześledzić historię edycji. Buława nie jest autoency, więc nie zarzucaj mi czegoś, co nie miało miejsca. Nie pisałem w Poczekalni z IP i twoja sugestia (oskarżenie) tutaj jest mało eleganckie i niestety przypomina praktyki niektórych polskich polityków („wiem, ale nie powiem, bo nie mogę ujawnić dowodów, których poza mną nikt nie zna”). Nie pacynkuję, bo „pacynka to nazwa dodatkowego konta, z którego korzysta użytkownik, jeśli edytuje pod większą liczbą nazw (nicków)” [8]. Mam tylko jedno konto. Dawne konto nie jest aktywne i jest to wyraźnie napisane na mojej stronie. Naprawdę EOT. --Kriis bis (dyskusja) 10:41, 30 lis 2016 (CET)

Pro memoriaedytuj kod

Cześć, widziałem rzecz jasna Twoje edycje w tym zakresie. Nie mam żadnego źródła, które oficjalnie wskazywałoby na zaprzestanie nadawania medalu "Pro memoria", wiem to z Urzędu bezpośrednio. Zważ, że nawet opis odznaczenia, jak i formularze zniknęły ze strony urzędu. Ślady o tej decyzji można jednak znaleźć w internecie: 1, 2. De facto medal "pro patria" zastąpił "pro memoria", więc proponuję jednak wycofać ten drugi z aktualnych. Resztę spisu odznaczeń resortowych postaram się przejrzeć do końca weekendu. Pozdrawiam, Wulfstan (dyskusja) 21:01, 3 gru 2016 (CET)

Nie wydaje mi się, by coś poważnego brakowało, choć - muszę przyznać - że zawsze bardziej interesowały mnie odznaczenia państwowe, a różne pomniejsze odznaki resortowe są mi czasami mniej znane (te wszystkie "zasłużony w, za...", często nawet bez wstążek, które nosi się po prawej stronie... Pozdrawiam, Wulfstan (dyskusja) 20:56, 4 gru 2016 (CET) Jeszcze jedno, nie wiem, kiedy faktycznie zniknął "Pro Memoria", były jeszcze nadania w 2012 roku. Być może były to tylko wręczenia decyzji w 2011, ale nie odczuwam pewności w tej kwestii. Wulfstan (dyskusja) 20:59, 4 gru 2016 (CET)

Podziękowanie - Order Smoka Annamuedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Torrosbak (dyskusja) 20:50, 4 gru 2016 (CET)

Podziękowanie - Order Zasługi Rolniczej (Francja)edytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Torrosbak (dyskusja) 20:50, 4 gru 2016 (CET)

Reipublicae Memoriae Meritumedytuj kod

Cześć, mam do Ciebie jedno pytanie. Czy w trakcie Twoich poszukiwań natrafiłeś na jakieś realne ślady tego odznaczenia IPNu? Żadne nadanie mi się nie googluje, więc data utworzenia 2015 zdaje mi się dziwna. Zniesiony wraz z zamknięciem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej powinien zostać przeniesiony do nieistniejących - problem w tym, że o ile był on utworzony w PRL, to był nadawany do lata 2016, więc nie można go traktować, jako jedynie PRLowskiego. Ów medal miał zostać zastąpiony - jak twierdzi ustawa - przez podobne odznaczenie, ale przyznawane przez IPN. Natomiast wygląda na to, że IPN nie zaczął jeszcze nad tym pracować, więc odznaczenie z tytułu tego postu nie można traktować w tych kategoriach. A zatem pada pytanie - co to jest, skoro nie było chyba jeszcze wręczeń, a żadne zdjęcie tego odznaczenia się nie googluje... Coś wiesz o tym? Pozdrawiam, Wulfstan (dyskusja) 21:45, 5 gru 2016 (CET)

Dzięki. Podziwiam Twoje falerystyczne zaparcie! Wulfstan (dyskusja) 22:49, 5 gru 2016 (CET)

Odznaka Skarbu Narodowego RPedytuj kod

Cześć. Nie miałbyś może ochoty utworzyć artykułu o tej mało znanej odznace rządu na uchodźstwie? Na Wikipedii czasami pojawia się w biogramach, najczęściej pod błędną nazwą, np. Wiesław Wolwowicz. Opisana jest w tym Dzienniku Ustaw rządu na uchodźstwie. Sam opisałbym, ale mam nadzieję że może masz jakąś literaturę albo zdjęcia do artykułu. Pozdrawiam --Teukros (dyskusja) 12:08, 9 gru 2016 (CET)

Zrobione - Odznaka Skarbu Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej. Pozdrawiam --Teukros (dyskusja) 19:09, 9 gru 2016 (CET) Bardzo dziękuję! Co do baretki, to widzę że aktywni są Mboro i Halibutt, na Commons są baretki przez nich stworzone. Pozdrawiam --Teukros (dyskusja) 20:27, 9 gru 2016 (CET)

Podziękowanie - Order Gwiazdy Anjouanedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Torrosbak (dyskusja) 04:48, 16 gru 2016 (CET)

Podziękowanie - Order Zasługi Społecznej, Order Zasługi Pocztowej, Order Zasługi Saharyjskiej, Order Zdrowia Publicznegoedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Torrosbak (dyskusja) 10:31, 20 gru 2016 (CET)

Order Zwycięstwaedytuj kod

Oryginalnie to Order "Zwycięstwo", u nich nieodmiennie. Czy czasem nie nazywamy błędnie? AB (dyskusja) 23:40, 24 gru 2016 (CET)

Ad:Kategoria:Odznaczeni Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolskiedytuj kod

Ad:Kategoria:Odznaczeni Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski

Cześć. Nie powinno czasem być Odznaczeni Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyżem Małopolskim ? Andrzei111 (dyskusja) 11:57, 25 gru 2016 (CET)

No właśnie nie byłem pewien czy Małopolski czy Małopolskim, ale odmiany krzyża byłem pewien. Wesołych! Andrzei111 (dyskusja) 12:14, 25 gru 2016 (CET)

Czy wiesz – Odznaka honorowa „Zasłużony Białostocczyźnie”edytuj kod

Dziękujemy i prosimy o więcej, Szoltys [Re: ] 05:12, 26 gru 2016 (CET)

Odznaka honorowa „Zasłużony dla Województwa Suwalskiego””edytuj kod

Czy jakoś tak. Mógłbyś, po starej znajomosci, napisac o niej artykuł? jest mi...hm...bliska:))--Kerim44 (dyskusja) 14:15, 26 gru 2016 (CET)

dzięki:) Za parenaście dni moge i ja wstawic legitymację i zdjęcie odznaki - wiem gdzie leży:)--Kerim44 (dyskusja) 14:28, 26 gru 2016 (CET) jakbym ją gdzieś widział:)--Kerim44 (dyskusja) 21:52, 27 gru 2016 (CET)

Kulturaedytuj kod

Nie tylko kultura (...przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego i społecznego rozwoju województwa). Pozdrawiam serdecznie! --Azymut (dyskusja) 08:33, 27 gru 2016 (CET)

 • Witam ponownie, jak definiowana jest przez Ciebie "część kultury podmiotu nadającego"? Pozdrawiam, --Azymut (dyskusja) 09:00, 27 gru 2016 (CET)
 • Kultura jest tak pojemnym terminem, że można byłoby do takiej kategorii "wrzucić" bardzo wiele, także np. rolnictwo (termin ten pochodzi od łac. cultus agri, czyli „uprawa roli”). W mojej ocenie kategorie służą łatwemu znalezieniu pokrewnych haseł. Wątpię, aby ktokolwiek szukał odznaczeń w kategorii "kultura". W przypadku Odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Śląskiego mamy dwa konstytuujące go słowa: odznaka/odznaczenie i województwo śląskie. Proponuję pozostawienie artykułu w kategorii Polskie odznaczenia samorządowe (o tym jeszcze w oddzielnym wątku dyskusji) i Województwo śląskie. Pozdrawiam, --Azymut (dyskusja) 09:59, 27 gru 2016 (CET)

Polskie odznaczenia samorządu terytorialnegoedytuj kod

Widziałem, że zmieniłeś utworzoną przez mnie kategorię Polskie odznaczenia samorządu terytorialnego na Polskie odznaczenia samorządowe. Uważam to działanie za błędne. Dotychczasowa kategoria dotyczyła sensu stricto samorządu terytorialnego, a nie samorządu jako takiego. Pod obecną nazwą można w tej kategorii umieszczać również odznaczenia samorządu wyznaniowego, samorządu narodowościowego, samorząd gospodarczego, samorząd zawodowy itp. Myślę, że nie o to chodzi... Poddaję pod rozwagę. Pozdrawiam, --Azymut (dyskusja) 10:05, 27 gru 2016 (CET)

Zaproszenie do udziału w Tygodniu Artykułu Serbskiegoedytuj kod

Wiadomość została wysłana, gdyż Twój nick znajduje się na specjalnej liście subskrybentów. Aby nie dostawać więcej powiadomień, usuń swoją nazwę użytkownika z listy.

Podziękowanie - Order Świętego Stanisławaedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Torrosbak (dyskusja) 12:38, 30 gru 2016 (CET)

Na podstawie artykułu: "Dyskusja wikipedysty:Jakubkaja/Archiwum2016" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy