Dyskusja wikipedysty:Jjajjo


Dyskusja wikipedysty:Jjajjo w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Witaj!

W imieniu Komitetu powitalnego przypadł mi zaszczyt powitania Ciebie na stronach polskojęzycznej Wikipedii. Cieszę się, że ten projekt wzbudził Twoje zainteresowanie, i mam nadzieję, że zostaniesz tutaj z nami na dłużej :)
Przed rozpoczęciem edycji poświęć kilka chwil na zapoznanie się z podstawowymi zasadami obowiązującymi w naszej społeczności.

Kilka przydatnych linków Jak edytować?

Nie krępuj się edytować stron! Na Wikipedii trzymamy się zasady śmiałego edytowania – nie musisz pytać nikogo o zgodę na edycje!

Nie obawiaj się też, że cokolwiek zepsujesz. Jeśli nawet popełnisz błąd, zawsze można odtworzyć poprawną wersję artykułu! Zachęcam do zapoznania się z informacjami dla nowicjuszy.

Jeśli czegoś nie wiesz, nie krępuj się pytać innych. Strona Pytania nowicjuszy powstała specjalnie dla osób zaczynających swoją przygodę z Wikipedią.

Z kolei na naszym kanale IRC (irc://chat.freenode.net/wikipedia-pl) oraz na Discordzie znajdziesz doświadczonych wikipedystów.

W poradniku autora Wikipedii znajdziesz mnóstwo przydatnych informacji na temat edytowania i formatowania tekstu. A pod tym linkiem dowiesz się, jak edytować... i przeżyć :)

Pamiętaj o zasadach!

Przed rozpoczęciem edytowania poświęć trochę czasu na zapoznanie się z zasadami polskiej Wikipedii. Pozwoli to na uniknięcie rozczarowań wynikających z usunięcia Twoich wpisów lub wręcz zablokowania Ci możliwości edycji artykułów. Najważniejsze z nich to:

 • Czym Wikipedia nie jest Wikipedia nie jest nieuporządkowaną bazą informacji. Nie jest np. składnicą tekstów źródłowych, wspomnień, słownikiem, miejscem promocji ani propagandy, katalogiem odsyłaczy. Społeczność wikipedystów nie jest ani demokratyczna, ani anarchistyczna. Czytaj więcej…
 • Neutralny punkt widzenia Artykuły Wikipedii powinny przedstawiać informacje bez uprzedzeń i stronniczości, uwzględniając wszystkie istotne poglądy opublikowane w wiarygodnych źródłach. Poglądy powinny być opisywane neutralnie, bez zajmowania wobec nich stanowiska. Czytaj więcej…
 • Prawa autorskie Treści zamieszczane w Wikipedii podlegają prawu. Wikipedyści mają prawo do utworów swojego autorstwa i nie mogą publikować utworów, do których nie przysługują im prawa autorskie. Treści Wikipedii udostępnione są na licencji CC BY-SA 3.0. Czytaj więcej…
 • Weryfikowalność Czytelnicy muszą mieć możliwość potwierdzenia informacji przedstawionych w artykułach. Informacje wprowadzane do Wikipedii powinny mieć wskazane wiarygodne źródła, z których pochodzą. Obowiązek wskazania źródeł spoczywa na dodającym informację. Czytaj więcej…
 • Nie przedstawiamy twórczości własnej Wikipedia nie przedstawia w artykułach informacji, które nie zostały opublikowane w rzetelnych źródłach. Artykuły nie mogą zawierać nowych interpretacji przedstawiających wnioski, które nie zostały wyraźnie sformułowane w źródłach. Czytaj więcej…
Parę słów na zakończenie :)

Kilka rad na koniec. Na stronach dyskusji i w głosowaniach (ale nie w artykułach) podpisujemy się poprzez wpisanie ~~~~ (czterech tyld). Po zapisaniu strony w miejsce tyld pokaże się Twój nick z linkiem i datą. Pamiętaj też: chcąc skontaktować się z innym wikipedystą, wpisz się na jego stronie dyskusji, bowiem wtedy dana osoba otrzyma komunikat o wiadomości (taki jak Ty przed chwilą) i będzie mogła Ci odpowiedzieć.

Jeżeli masz jakieś pytania lub wątpliwości, to z chęcią Ci pomogę – w tym celu wpisz się na mojej stronie dyskusji. Zawsze chętnie służę pomocą :)

Życzę owocnych edycji i... śmiało testuj edytowanie stron Wikipedii!

Witam w imieniu Komitetu powitalnego polskiej wikipedii.Pozdrawiam serdecznie z Berlina.Szczęśliwego Nowego Roku 2012.--J.Dygas (dyskusja) 21:32, 3 sty 2012 (CET)

Spis treści

Lista wagonów silnikowychedytuj kod

Gratuluję wykonania solidnego kawałka roboty. Być może można byłoby to zrobić jeszcze na 50 innych sposobów, ale w moim odczuciu to co zrobiłeś jest warte pochwalenia - więc czynię to z przyjemnością. --Jacek Fink-Finowicki (dyskusja) 21:03, 3 lut 2012 (CET)

218Medytuj kod

Jestem całym sercem za scaleniem tych 4 artykułów, sam jakiś czas temu zrobiłem identyczną operację z EZTami z rodziny ELF.

Uwagiedytuj kod

 • We wstępie lepiej by mi brzmiało:

218Mx to rodzina dwuczłonowych normalnotorowych spalinowych zespołów trakcyjnych...

 • dobrze byłoby we wstępie wspomnieć kto należy do "rodziny"
 • SA134 jest też produkowany Mińsku Mazowieckim, więc w infoboxie należało by o tym wspomnieć i we wstępie dobrze byłoby usunąć słowo Bydgoszcz
 • historia jest napisana po "chińsku"
 • raz piszesz 218M, a raz 218M Partner (Historia)
 • wyróżnij w galerii pod historią jakoś 218M
 • w części tekstowej opisu konstrukcji nadużywasz nawiasów
 • masz pomieszane przypisy (1, 3 i 4) i bibliografie (2, 5, 6 i 7), jak nie wiesz jak to rozdzielić to zerknij tu Koleje_Śląskie#cite_ref-26
 • eksploatacja - albo wszędzie linki do stacji kolejowych albo nigdzie
 • rozumiem, że dotychczasowe 4 artykuły znikną:)

Therud (dyskusja) 20:18, 5 lut 2012 (CET)

Uwagi cz. 2edytuj kod

 • mi się podoba PESA 218M
 • SA134 001 i 002 wydaje mi się że właścicielem jest tylko Arriva RP, która faktycznie wykonuje przewozy w kujawsko-pomorskim, ale województwo właścicielem nie jest
 • SA133 - brak typu w dolnej tabelce
 • odcinki obsługiwane przez szynobusy - raz masz spację przed i po myślniku, a raz nie

Podsumowanieedytuj kod

 • Gratuluje dobrej roboty i polecam się na przyszłość.Therud (dyskusja) 23:42, 5 lut 2012 (CET)

Kawał solidnej roboty...edytuj kod

Swoją drogą to nieśmiało zaproponuję [1] jako dobrą platformę do doskonalenia artykułów, zwłaszcza, że również w dziedzinie tej konstrukcji mam trochę informacji nieuźródlonych. Są to po prostu moje notatki ze spotkań "w terenie". Zatem na Enkolu można spokojnie podobne artykuły dopracowywać, a potem gotowe wrzucać na Wiki. Jacek Fink-Finowicki (dyskusja) 09:45, 6 lut 2012 (CET)

Tramicusedytuj kod

Jak dla mnie to następny dobry kandydat do scalenia (widziałem, że coś zacząłeś już dłubać w brudnopisie) Therud (dyskusja) 20:18, 5 lut 2012 (CET)

Nie mam nic przeciwkoTherud (dyskusja) 17:12, 7 lut 2012 (CET)

Uwagiedytuj kod

 • Zamień kolejnością Eksploatacje i Konstrukcje (żeby móc eksploatować trzeba najpierw skonstruować)
 • Zwikizuje MPeKi, MZKi i dzielnice

Therud (dyskusja) 19:08, 7 lut 2012 (CET)

Wprowadziłem zmiany sam:) (jeśli masz wątpliwości odnośnie którejś to napisz). Do uzupełniania została Numeracja i waga 121N i 122N, ale zgaduje, że tych informacji brak.Therud (dyskusja) 19:36, 7 lut 2012 (CET) Dobrze by było na comonns dodać wszystkim zdjęciom tag Category:PESA TRAMICUS i potem w infoboksie zmienić link do commons.Therud (dyskusja) 19:47, 7 lut 2012 (CET)

Strona wikipedystyedytuj kod

Dobrze byłoby, gdybyś w wolnej chwili popracował również nad swoja strona wikipedysty. Polecam zapoznanie się ze stronami innych użytkowników i wykorzystywanie "Babelków" Jacek Fink-Finowicki (dyskusja) 12:24, 8 lut 2012 (CET)

Odp:PESA Tramicusedytuj kod

Odp:PESA Tramicus

Witaj,

niestety nie poczuwam się do bycia osobą kompetentną merytorycznie w tej dziedzinie. Sugeruję, byś zasięgnął opinii innych autorów edytujących tę tematykę - znajdziesz ich w historii edycji artykułów w kategoriach "tramwajowych". Gdyby w wyniku konsensusu zdecydowano o integracji, mogę się jej podjąć. W stanie obecnym mogę co najwyżej pilnować przestrzegania zasad Wikipedii w toczącej się dyskusji.

pozdrawiam Lajsikonik Dyskusja 12:00, 9 lut 2012 (CET)

Poprosiłem o opinię opiekuna portalu. Ewentualna integracja i tak wchodzi w grę dopiero po zakończeniu głosowania nad statusem DA, jest więc trochę czasu na konsultacje. Lajsikonik Dyskusja 13:35, 9 lut 2012 (CET)

"Szynobusy"edytuj kod

Bardzo bym prosił ciebie o unikanie tego dziwnego słowotworu... zauważyłem, że w brudnopisie coś pichcisz :) A pragnąłbym zwrócić uwagę, że jest to określenie jak na razie potoczne (raczej nie weszło jeszcze do słownika) zatem nie powinno się jego używać. Jacek Fink-Finowicki (dyskusja) 22:18, 9 lut 2012 (CET)

W notatkach to ja też stosuję czasem jakieś dziwne zapisy :D Najważniejsze, ze robisz edycje rozważnie i bez jakiś dziwnych akcji (patrz upierdliwość niektórych IP). Wolałem jednak zwrócić uwagę, aby potem jakieś kwasy nie wyszły. Jacek Fink-Finowicki (dyskusja) 22:38, 9 lut 2012 (CET) PS. Zapraszam również do edycji na enkol.pl.

Redaktoredytuj kod

Włączyłem uprawnienia. kićor wrzuć jakiś txt! 01:10, 12 lut 2012 (CET)

Witaj w gronie wikipedystów z uprawnieniami redaktora!edytuj kod

Wraz z wprowadzeniem do Wikipedii wersji przejrzanych wszystkie edycje dokonywane przez początkujących i niezalogowanych użytkowników muszą zostać oznaczone jako przejrzane przez wikipedystę z uprawnieniami redaktora – takiego jak Ty :)

Mechanizm funkcjonowania wersji przejrzanych został opisany na kilku stronach:

W skrócie: jako przejrzany oznacza się artykuł wolny od wandalizmów. Nie oznacza to, że artykuł musi zostać sprawdzony pod kątem merytorycznym. Celem wersji przejrzanych jest jedynie wychwycenie oczywistych nieprawidłowości, ale oczywiście warto poprawić np. literówki, jeśli się je zauważy. Mamy szansę poprawienia całej Wikipedii. Wykorzystajmy to.

Przycisk oznaczania

Pamiętaj, aby szczególnie uważnie przeglądać artykuły, które są przeglądane po raz pierwszy (tzn. w prawym górnym rogu widnieje komunikat: „ Brak wersji przejrzanej”). Najlepiej jest zacząć od stron, które sam utworzyłeś lub posiadasz w obserwowanych (kliknij, by zobaczyć pełną listę stron, które obserwujesz).

Sprawdzenie artykułu, który posiada już wersję przejrzaną, polega najczęściej na porównaniu z nią ostatnio wprowadzonych zmian (tzw. szkicem). Zobacz też jak patrolujemy ostatnie zmiany.

Jak oznaczać artykuły?

Na końcu każdego artykułu i szablonu oraz na stronie porównywania wersji znajdują się przyciski „Brak wandalizmu – oznacz jako przejrzaną”. By oznaczyć wersję, należy po prostu kliknąć. Jeżeli chcesz odznaczyć wersję przejrzaną, musisz kliknąć „Wycofaj oznaczenie jako przejrzana”. Jeżeli chcesz najpierw przetestować wersje oznaczone, wejdź na Testową Wiki.

Cofanie zmian

Wraz z uprawnieniami redaktora uzyskałeś także możliwość szybszego cofania zmian. Oznacza to, że w przypadku ewidentnych wandalizmów możesz użyć przycisku „cofnij” (zamiast „anuluj edycję”), którego naciśnięcie powoduje natychmiastowe wycofanie edycji, bez konieczności wypełniania opisu zmian.

Jeżeli masz wątpliwości, zadaj pytanie tutaj. Postaramy się szybko odpowiedzieć.

Ten komunikat został wysłany automatycznie przez bota Beau.bot (dyskusja) 14:15, 12 lut 2012 (CET)

Zaproszenie do Wikiprojektu Biologiaedytuj kod

Drogi Wikipedysto, w imieniu uczestników Projektu Biologia mam zaszczyt zaprosić Cię do uczestnictwa w nim. Jeśli jesteś chętny do pomocy, zapisz się proszę na liście uczestników oraz wstaw na swoją stronę szablon: {{user projekt biologia}}.

Każda pomoc mile widziana. Pozdrawiam,

Putoro

Zaproszenieedytuj kod

Cześć! Chciałbym ponowić wystosowane jakiś czas temu przez Jacka Fink-Finowickiego do przyłączenia się do pracy nad rozwojem uzupełniającego w pewien sposób Wikipedię serwisu Enkol.pl. Jest to serwis, który ma z założenia spełniać, między innymi, następujące funkcje:

 • być "kuźnią" artykułów o tematyce kolejowej i tramwajowej (albo ogólnie: szynowej), które po rozwinięciu i doszlifowaniu trafią na Wikipedię
 • być miejscem, gdzie możliwe będzie opublikowanie artykułów opartych na własnych obserwacjach, niemożliwych do opublikowania na Wikipedii z powodu zakazu OR-ów
 • być miejscem, gdzie możliwe jest publikowanie artykułów zbyt szczegółowych z punktu widzenia Wikipedii (np. spisów taboru, opisów posterunków ruchu itp.) lub z innych przyczyn uznanych na Wikipedii za nieencyklopedyczne. Pozdrawiam Pawel Niemczuk (dyskusja) 04:30, 9 mar 2012 (CET)

PESA TRAMICUS i inneedytuj kod

Proszę, nie wycofuj wprowadzonej przeze mnie wersji tabeli z eksploatacją. Jest to oficjalny schemat, dążę do wprowadzenia jednego wzoru, bo obecnie każdy artykuł ma inny.

Szczecinolog (dyskusja) 21:23, 14 mar 2012 (CET)

Tabelkiedytuj kod

Witaj, może zaproponujesz mi w takim razie tabelkę dla eksploatacji w polskich miastach i zagranicznych? A układ uwazałem za oficjalny, bo skonsultowałem go z jednym z edytorów artykułów o tramwajach.

Szczecinolog (dyskusja) 22:53, 14 mar 2012 (CET)

Kosntal 105Nedytuj kod

Dzięki. Tylko coś mi ten link nie działa. Co do listy typów biorę ją z artykułu ze Świata KoleiYusek (dyskusja) 23:55, 14 mar 2012 (CET)

 • Coś jest nie tak z tą tabelą pomija część typów, które powstały w 1-2 sztukach np. Konstale 105Nb są dwa rodzaje krakowski i warszawsko-grudziądzki. Po za tym nie uwzględnia najnowszych typów powstałych w ostatnich miesiącach w wyniku modernizacji. Ale w sumie ciekawa tabela. Jednakże tymczasowo przerzuciłem się na autobusy miejskie, gdyż na szynach mam już następceYusek (dyskusja) 13:05, 15 mar 2012 (CET)

PESA Tramicus‎edytuj kod

Przeniosłam pod aktualną nazwę, posprzątałam, a przy okazji połączyłam historie edycji poprzednio istniejących haseł PESA 120N, PESA 121N i PESA 122N oraz ich dyskusji. Farary (dyskusja) 09:17, 6 kwi 2012 (CEST)

PESA Swingedytuj kod

Usunięte. Jeżeli potrzebujesz natychmiastowego usunięcia, to wystarczy na górze strony wstawić szablon {{ek|napisz powód usunięcia}} lub w linkach po lewej stronie na dole naciśnij "Zgłoś do usunięcia" i wybierz opcję ekspresowe kasowanie. Farary (dyskusja) 11:01, 8 kwi 2012 (CEST)

SKYPEedytuj kod

byś czasem włączył..

PESA Twistedytuj kod

Witaj. Nie wiem, czy czytasz forum CKMKM, to z podawanych tam informacji wynika, że tramwaj otrzymał od IPS oznaczenie 129N, a oznaczenie 2010N jest oznaczeniem własnym producenta. Postaram się znaleźć odpowiednie informacje. Mix321 (dyskusja) 18:59, 11 maj 2012 (CEST)

Nie nadaje się na źródło, ale wyklucza oznaczenie 2010N (http://ckmkm.inds.pl/forum/viewtopic.php?f=15&t=2346&start=50). Mix321 (dyskusja) 19:08, 11 maj 2012 (CEST) Nic więcej nie znalazłem, ale faktem jest że w środofisku fanów komunikacji tramwaj funkcjonuje pod oznaczeniem 129. Innych źródłem brak. Mix321 (dyskusja) 15:38, 12 maj 2012 (CEST)

Prośba o źródła w artykule Lista tramwajów produkowanych w Polsceedytuj kod

Dziękujemy za napisanie artykułu Lista tramwajów produkowanych w Polsce. Prosimy, dodaj jeszcze w tym artykule źródła, tzn. materiały, w oparciu o które artykuł ten został przez Ciebie napisany. Pewnie masz je jeszcze pod ręką. Od dłuższego czasu staramy się, aby wszystkie treści w Wikipedii były weryfikowalne (wiarygodne). Stąd właśnie wymóg dodawania źródeł. Źródła wykorzystane przez Ciebie przy pisaniu artykułu zamieść proszę w sekcji (rozdziale) Bibliografia (zobacz: Wikipedia:Bibliografia). Jeśli w artykule występują treści nieoczywiste czy drażliwe, należy przy nich wstawić dokładny przypis. Dotyczy to także konkretnych danych, np. odnoszących się do liczby mieszkańców danego miasta itp. W przypadku źródeł papierowych należy podać również numer strony. W razie jakichkolwiek problemów z tymi czynnościami możesz zadać pytanie na stronie pytań nowicjuszy lub zgłosić się po pomoc do przewodnika. Możesz też spotkać się z wikipedystami podczas cotygodniowych warsztatów w Warszawie.

(To jest automatyczny komunikat. W razie pytań możesz także skontaktować się z wikipedystą Mateuszek045 (dyskusja).)

PESA Acatus IIedytuj kod

Witaj! Zauważyłem, że przy niektórych przypisach brakuje niektórych parametrów np. język, czy możesz je uzupełnić?--Basshuntersw (dyskusja) 23:05, 20 maj 2012 (CEST)

Pierwszy przypis w ogóle nie jest w szablonie.--Basshuntersw (dyskusja) 07:00, 21 maj 2012 (CEST) Ale ciągle pierwszy i jeszcze jeden przypis nie jest w szablonie, od razu widać.--Basshuntersw (dyskusja) 15:19, 21 maj 2012 (CEST) Szablony należy stosować zawsze i wszędzie, nie wyobrażam sobie dodawania artykułów bez nich, czy również możesz tak robić? Co do artykułu, dodam je chodź widzę, że są na dole w przypisach a tak nigdy ich nie edytowałem (wolę je w tekście) ale myślę, że nie będzie problemu.--Basshuntersw (dyskusja) 15:43, 21 maj 2012 (CEST) Też tak uważam i jak Ci tak wygodnie to rób tak, to nie przeszkoda by artykuł nie mógł uzyskać statusu DA, zobacz np. moje wyróżnione hasła tam przypisy są w tekście.--Basshuntersw (dyskusja) 20:10, 21 maj 2012 (CEST)

PESA Tramicusedytuj kod

Moim zdaniem to jeszcze jest trochę za słabe. Na pierwszy rzut oka brakuje sporo w Eksploatacji, gdzie można by się pokusić o poszerzenie nie tylko samej eksploatacji ale również wyjaśnienie jak zakup tych tramwajów zmienił oblicze komunikacji tramwajowej szczególnie w Elblągu oraz w Bydgoszczy. Przydało by się również dodanie informacji na temat Swingów szczególnie w Warszawie. Wyjaśni to między innymi dlaczego zaprzestano produkcji Tramicusa. W przypadku medalu można by nieco powiedzieć również o konkurencji wyjaśniając czemu inne miasta wybrały coś innego, w 2006 przecież Gdańsk i Kraków również modernizowali flotę. Ponadto obawiam się, że 6 lat od premiery tramwaju to trochę mało, najmłodszy ma zaledwie 4 lata. Al jest to tylko moje zdanie tak na szybko, nie zaglądałem jeszcze do źródeł by zobaczyć czy rzeczywiście jest tak mało czy może by się coś znalazło. Yusek (dyskusja) 19:45, 29 maj 2012 (CEST)

Witaj! Czy możesz dodać do tego źródła?--Basshuntersw (dyskusja) 22:16, 29 maj 2012 (CEST)

WKDedytuj kod

Wielkie dzięki za pomoc i rady! Kacper9 (dyskusja) 18:04, 1 cze 2012 (CEST)

PESA 214M PESA 218Medytuj kod

Wikipedysta:Therud/brudnopis/PESA 214M tu masz starą tabelką (mówiłeś że korzystasz) Wikipedysta:Therud/brudnopis/PESA 218M

19WEedytuj kod

Źródło dat to po prostu przypisy, które znajdują się niżej w tekście. Mogę je dopisać jeśli to konieczne. A co do oznaczeń to pochodzą one ze zdjęć i z http://www.kolejowaklatka.org/001/nvr_pl.php ale strona ta nie nadaje się chyba na przypis, tak samo jak i http://rail.phototrans.eu/2415,10,44.html

Podobną tabelę stworzyłem w arcie o 35WE, mogę ją zmodyfikować wg Twoich zmian, tworząc niejako taki standard.

Przy okazji - Therud jest aktualnie nieobecny, mógłbyś jako redaktor przejrzeć moje zmiany w arcie o 14WE i dać mi jakieś wskazówki co do dalszej edycji? Byłbym wdzięczny.

Muri (dyskusja) 22:58, 14 sie 2012 (CEST)

14WEedytuj kod

Dzięki. Ogólnie spoko, popełniłeś małe byczki w stylu "Wcześniej polskim standardem wysokości umieszczenia sprzęgu było 950 mm, co uniemożliwiałA" albo ale posiadających jednocześnie nowoczesną, opływowA sylwetkA, ale to się poprawi. :)

Dziwnie wyszło z tą tabelką. U mnie wszystko wyglądało dobrze, te 75% akurat pozwalało ładnie umiejscowić zdjęcia z boku tabeli, "na marginesie". Teraz jest ona strasznie ściśnięta, poprawię ją jeszcze co nieco wg mojej wizji. Przy okazji poprawię tę w arcie o 35WE na taką jak zrobiłeś 19WE. Muszę zapamiętać, że ładniej jest powiedzieć oznaczenie UIC.

14WE to typ czy seria? Wypadałoby to ujednolicić w tekście. Fakt, jest to typ zespołu, każdy wagon ponadto ma swój, ale jest to też seria pojazdów. Tylko 9 sztuk, ale jednak seria.

Co do DA to właśnie w to celuję. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję. Muri (dyskusja) 11:06, 15 sie 2012 (CEST)

Wg mnie kodowanie znaków tu nie ma nic do rzeczy, jeśli chodzi Ci o wielkie litery to po prostu ja zaznaczyłem w dyskusji o co dokładnie chodzi. A chodzi o to, że chciałeś zmienić styl, formę jednego wyrazu zmieniłeś, o drugim już zapomniałeś, zdarza się. Znalazłem jeszcze jeden byczek - Jednostkę 14WE-02 była prezentowana. Ale to małe, nieistotne bzdety. Poprawi się. Tabelkami też mogę się pobawić. Nie za bardzo mi się widzi EN61 jako seria, skoro te EZT produkowane były jako 14WE i to to oznaczenie "góruje" nad EN61 (8 sztuk do tylko 1). Ale niech będzie, że jest to typ 14WE. Specem od nazewnictwa nie jestem, ale skoro w DTR i DSU jest napisane ezt typu 14WE to musi to być prawdą. Zgoda, zgoda, już rozumiem. Zmieniłem wygląd tabelki w arcie o 14WE. Teraz chyba nie powinno być już żadnych problemów z tymi oznaczeniami. Uwagę dałem tak na "zapas", może kiedyś pojawi się gdzieś jakaś oficjalna informacja o tych oznaczeniach albo zostanie udostępniony pełny rejestr UTK (w co wątpię). Co do lat eksploatacji to wolę jednak to określenie aniżeli lata dostaw. Jestem przychylny pisaniu zakresu, nawet jeśli cały tabor jest eksploatowany do teraz. Znalazłem przypis odnośnie ks. R. Marciniaka i jego pomysłu na PP, do znalezienia pozostaje jeszcze info o zakupie PP i o awariach drzwi w 14WE SKMWA. Edytowałeś art wtedy kiedy i ja, ale chyba nic złego się nie stało. Zajrzałem w Twoje zmiany i je naniosłem do swojej edycji. Muri (dyskusja) 12:22, 15 sie 2012 (CEST) Jednak trochę złego się stało. Nie edytuj już teraz, sam się tym zajmę i naprawię co zepsułem. Muri (dyskusja) 12:26, 15 sie 2012 (CEST) Dobra, ja na razie tyle. Jeśli masz coś ciekawego jeszcze do dodania albo chcesz coś zmienić to śmiało - zrób to teraz i daj znać jak skończysz, sprawdzę co i jak. Muri (dyskusja) 12:45, 15 sie 2012 (CEST) Nie podoba mi się umieszczenie (EN61) na górze infoboxu. Tak jak wspomniałem jest to oznaczenie PKP, które jest wykorzystywane tylko raz, a oznaczenie 14WE wiedzie prym. Poza tym to jest też oznaczenie producenta - tak samo jak 19WE, 35WE, albo nazwa np. PESA ELF, pod którą kryje się kilka oznaczeń, zarówno xxWE, jak i ENxx. Wypadałoby również nieco rozgraniczyć InnoTrans i Trako - na IT w 2004 to była tylko wizualizacja i projekt, a w 2005 na Trako była to już wyprodukowana jednostka, i to o numerze 02, bo 01 już jeździła w WWA. Pobawię się z tym jeszcze. Ciągle zdarzają Ci się wspomniane wcześniej błędy stylistyczne (Nie zdecydowano się na projektowania pojazdu od podstaw). Do reszty zastrzeżeń chyba nie mam. Muri (dyskusja) 13:37, 15 sie 2012 (CEST)

Sam nie wiem co dalej z 14WE. Może niech jeszcze ktoś się wypowie w dyskusji PANDY, może ktoś jakiś pomysł czy uwagę jeszcze podrzuci. Jak wszystko będzie w porządku to pomyślimy o DA. Muri (dyskusja) 16:21, 5 wrz 2012 (CEST)

Koleje Mazowieckieedytuj kod

Chciałem żeby ładnie to wyglądało i dodać przypis do oficjalnego, polskiego źródła. Muri (dyskusja) 16:59, 15 sie 2012 (CEST)

Jestem jak najbardziej za, Mistrzu. To samo tyczy się SKMT. Muri (dyskusja) 20:05, 15 sie 2012 (CEST)

Odp. EN57edytuj kod

Właśnie miałem do Ciebie pisać w tej sprawie. Bardzo mi się nie podoba to wyszczególnienie, moim zdaniem nie ma sensu wyszczególniać PKP, bo wtedy równie dobrze należałoby wskazać wcześniejsze PKP Przewozy Regionalne i w ogóle PKP, które od zawsze były właścicielem 1413 sztuk, potem część przekazano innym, potem co zostało przeszło do PR itd itd itd... Ogólnie burdel, po co go uwzględniać? Wg mnie było lepiej, teraz jest o wiele gorzej i mniej przejrzyście.

Atlas ma błąd, sztuk jest 1413 - wystarczy policzyć:

 • 001 ÷ 131 - 131 sztuk
 • 601 ÷ 1113 - 513 sztuk
 • 1114 ÷ 1825 - 712 sztuk
 • 1900 ÷ 1953 - 54 sztuki
 • 2001 ÷ 2003 zmienione na 1826 ÷ 1828 - 3 sztuki.

Dodaj i sprawdź. :)

Co do SKMT to nie ma co się sugerować rysunkiem i datami na nim, tylko tekstem. Spójrz na to co jest napisane w sekcji SKM Trójmiasto na podstawie artykułu o historii przewoźnika.

Muri (dyskusja) 18:59, 30 sie 2012 (CEST)

Jako że PR już nie są w PKP i w PKP pozostaje tylko SKMT, to co najwyżej napisałbym w tabeli PKP SKM Trójmiasto (to jedyne miejsce dla nich), a o PKP już wcale nie wspominał. Chyba każdy wie, że kiedyś istniało PKP jako jedno i że te składy były budowane dla tego przewoźnika, a potem wszystko się porozdzielało i tabor przypadł różnym podmiotom. Koleje jugosłowiańskie to trochę co innego, bo czym innym była budowa na własne potrzeby (wszystko szło do PKP bo nic innego nie było), a co innego na eksport, co PaFaWag uznawał za sukces. Tam należy wspomnieć o pierwotnym przewoźniku i o podziale, który nie jest aż tak zagmatwany jak u nas, bo raptem na 2 państwa i ich koleje. Prześpię się z tym problemem i może pokombinujemy jutro. Muri (dyskusja) 22:45, 30 sie 2012 (CEST) W jednym numerze ŚK są dwa ciekawe artykuły odnośnie PaFaWagu (odpowiednie przypisy są w artykule), w nich jest mowa o eksporcie 40 sztuk 5B/6B do Jugosławii - lata, typy, układy członów i liczby sztuk przedstawia tabelka w sekcji Jugosławia, jest ona oparta właśnie na tych artykułach. Nie wiem skąd są informacje o Włoszech i czy są one prawdziwe. Były to jednostki trójwagonowe na wzór EN57 oraz czterowagonowe, które zainspirowały dopiero PaFaWag do zbudowania EN71. Trochę zagmatwana jest ta kwestia i wg mnie wypadałoby przedstawić ją całą w arcie o EN57, a w EN71 tylko o tym wspomnieć. No i chyba nie muszę mówić, że jestem za pozostawieniem artów o EN57 i EN71. Jeśli zintegrowalibyśmy je to na tej samej podstawie wypadałoby zintegrować ED73 (DA przy okazji) z ED72, bo przecież ED73 to nic innego jak nieco zmodernizowana 22. sztuka ED72. Muri (dyskusja) 11:35, 31 sie 2012 (CEST) Wygląda w porządku. Wystarczy tylko dodać odpowiednie przypisy i poprawić co nieco styl (np. usunąć z Zakończenia produkcji info o podziale 3/37, jest to podane wyżej, zatem w Zakończeniu produkcji należy tylko podsumować, że jednostek było 40 i że były przewidziane dla Jugosławii). Bardzo mi się widzi zmiana w infoboksie. Muri (dyskusja) 21:03, 31 sie 2012 (CEST) Zwracam honor, masz rację - sztuk było 1412. Wszystko przez to, że książka o EW55 i EN57 podaje pierwszy zakres jako 001 ÷ 131, ale poszperałem w necie i nigdzie nic nie znalazłem na temat jednostki 131, co wskazywałoby na to, że nie istniała taka, zatem zakres ten powinien wyglądać 001 ÷ 130, a jednostek powinno być 1412, tak jak w Atlasie. No tylko że teraz jest problem z poprawnym uźródłowieniem tegoż zakresu, bo książka podaje go błędnie. Masz jakiś pomysł w związku z tym? Muri (dyskusja) 11:26, 4 wrz 2012 (CEST) Masz rację, nie zajrzałem do Atlasu, by zobaczyć jak to jest tam ujęte. W takim razie przypis mamy z głowy. Gdzie chcesz umieścić info o przekładni? Z tego co pamiętam to w infoboksie jest jej rodzaj, a nie przełożenie. Czy może to jest to samo? :P Muri (dyskusja) 11:47, 4 wrz 2012 (CEST) Co do tej przekładni jeszcze to jej przełożenie jest podane również w DSU SKM, nie trzeba tworzyć nowego przypisu do starszej wersji Atlasu. ;) Muri (dyskusja) 11:55, 4 wrz 2012 (CEST) Dobrze kombinujesz - EN57-3xxx i EN71-1xx oraz dodatkowo chyba jeszcze jeden EN57AKŚ, który od razu dostał oznaczenie międzynarodowe (2 120 808 ÷ 810), to byłe Gomułki. Muri (dyskusja) 20:59, 4 wrz 2012 (CEST) To jest strona, z której pochodzi podesłany mi przez Ciebie PDF z danymi technicznymi Gomułek. Nie rozumiem tego szczerze Ci powiem - opis na włoskiej stronie, a jednostki słoweńskie. No i jeszcze to - 2003 - 10 trains sold in Poland. Jak mamy to wszystko razem interpretować? Muri (dyskusja) 11:07, 5 wrz 2012 (CEST) Z tego co zauważyłem to różnice są następujące:
 • inne reflektory dolne (w artykule o Pafawagu w ŚK było zdjęcie z polskimi, tradycyjnymi "garnkami", tak jak mówisz)
 • brak górnego reflektora i czerwone lampki końca pociągu (wtedy i nasze jednostki tak wyglądały)
 • inne spychacze śnieżne i bufory
 • mniejsze boczne okno kabiny oraz nieco inne okna w motylkowych drzwiach służbowych
 • inne rozstawienie aparatury na dachach wagonów silnikowych wersji czterowagonowej.
Bardzo mi się podoba ten PDF od SZ. A Włosi - no właśnie, tylko rozważali, nie doszło to ostatecznie do skutku. Translator słoweński? Chociażby Google Translate. A tak w ogóle to chyba można się domyślić, że Budnik - Impulzni BCDM to nic innego jak rozruch impulsowy BCDM. ;) Muri (dyskusja) 11:55, 5 wrz 2012 (CEST) Owszem, mieli takie zgarniacze zawsze. Ja wspomniałem o różnicach pomiędzy wersją polską i jugosłowiańską ogólnie rzecz ujmując. ;) Niektóre egzemplarze w wyniku modernizacji dostały klimatyzacje kabin i górne reflektory. Muri (dyskusja) 12:41, 5 wrz 2012 (CEST) Można dodać, przypis jest odpowiedni. Zastanawia mnie tylko co to jest TSA TMF 50-29-4? Traktionssysteme Austria??? Kto to dodał w ogóle? Muri (dyskusja) 14:57, 5 wrz 2012 (CEST) Medcom to z pewnością EN57AKM dla KM (w końcu to folder informacyjny tej moderny), a które jeszcze to nie wiem. Ale skoro wymieniamy w infoboksie wszystkie możliwości dla danej wersji (P lub A) no to powinien ten model silnika się tam znaleźć. Co z tym TSA? Austria a EN57? Nie widzę tego, usunąłbym ten wpis, wg mnie jest on irracjonalny. Muri (dyskusja) 15:51, 5 wrz 2012 (CEST) Heh, no dobrze, niech sobie twierdzą. Jeśli znajdziemy potwierdzenie takiej informacji to ją umieścimy, jak na razie to wg mnie jest ona nie do potwierdzenia w żaden sposób i co za tym idzie do usunięcia. Muri (dyskusja) 16:02, 5 wrz 2012 (CEST)

PESA 218Medytuj kod

Jeszcze się zastanawiam. Czas na decyzję jest jeszcze do 14 września, więc jest go trochę. Na razie sądzę, że można by go jeszcze trochę pouzupełniaćYusek (dyskusja) 10:42, 5 wrz 2012 (CEST)

EN57edytuj kod

Niestety nic nie mam oprócz tego artykułu o EN57-2000 (Spodkach)Yusek (dyskusja) 21:20, 22 wrz 2012 (CEST)

Re: Pesa TWISTedytuj kod

OK, może i jest dopuszczalna, ale co najwyżej w języku potocznym, i to też nie za często, więc na Wikipedii również nie powinniśmy tej formy używać. --Zyx (dyskusja) 13:19, 13 sty 2013 (CET)

edytuj kod

Zastanawiam się nad lokami od PKP Cargo. Wedle informacji prasowych najpierw pożyczyli 5 ET22, a potem 7 niesprecyzowanych loków, za które uznaliśmy EU07. Moim zdaniem nie jest wykluczone, że ET22 jest więcej niż 5 i powinniśmy napisać, że mamy 12 loków od Cargo wśród których są ET22 i EU07, ale liczby już dokładnie nie precyzować. Konkretnie uważam, że tabelka powinna wyglądać tak:

Re: EP09edytuj kod

Siema!

Jest fajnie, poprawiłem drobnostkę techniczną, bo taka urwana trochę ta tabelka była ;) Flyz1 (dyskusja) 20:20, 9 sie 2013 (CEST)

Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Ffestiniog Railwayedytuj kod

Cześć. Zgłosiłem jako propozycję do DA przetłumaczony przez siebie art o Ffestiniog Railway. Mógłbyś rzucić okiem, wytknąć ewentualne niedociągnięcia i ewentualnie oznaczyć art jako sprawdzony? Z góry dzięki :) Pozdrawiam Pawel Niemczuk (dyskusja) 23:37, 9 paź 2013 (CEST)

156Aedytuj kod

Cześć. Takiej zmiany nie popieram. Po to jest struktura hiperlinków, by budować treść Wikipedii w sposób od ogółu do szczegółu. Hasła powinny być ułożone hierarchicznie, zróbcie grupę artykułów, ale nie jedno mega-hasło o wszystkich wspomnianych wagonach. Bo gdybyście chcieli w przyszłości opisać dokładnie każdy z tych wagonów, to powstałby zbyt rozrośnięty artykuł. Lepiej tworzyć hasła krótsze, dość szczegółowe i o przemyślanej strukturze powiązań. Farary (dyskusja) 18:57, 8 lis 2013 (CET)

Re: FPS Z1edytuj kod

Napisz co konkretnie się źle sortuje. Z góry uprzedzam, że nie wiem czy dam radę pomóc. Najlepiej próbować w kawiarence technicznej. ~malarz pl PISZ 18:44, 10 lis 2013 (CET)

Wózekedytuj kod

Cześć. Podobno to zdjęcie na Commons jest źle zatytułowane. Mam informacje, że to nie jest wózek MD524 tylko 25ANa. Jest wykorzystywane także w naszym artykule o FPS Z1, sekcja "Wózki" i źle podpisane. Czy tak? --WTM (dyskusja) 01:42, 23 sty 2014 (CET)

I co? Dowiedziałem się od zaufanej osoby, że

Na pierwszy rzut oka widać, że nie jest to wózek MD524 tylko 25ANa. Świadczy o tym chociażby to, że w MD524 jest zamontowane prowadzenie taśmowe zestawu kołowego, a w 25ANa - wahaczowe.
Moja propozycja zmiany to zmiana podpisu zdjęcia na "25ANa - wózki montowane przez FPS, przystosowane do prędkości 200km/h" czego potwierdzeniem jest informacja zawarta na stronie producenta http://fpspoznan.pl/oferta/produkcja-wozkow/ . oraz zmiana nazwy pliku ze zdjęciem na "wózek 25ANa"

Zmieniamy? --WTM (dyskusja) 21:34, 6 lut 2014 (CET)

Problem z normąedytuj kod

Witaj! Poszukuję normy BN-87/3500-03 dotyczącą oznaczeń taboru tramwajowego, nigdzie nie mogę tego znaleźć. Znasz jakąś publikację tego? Kapsuglan (dyskusja) 22:51, 5 lut 2014 (CET)

Czy wiesz - Pesa Acatus Plusedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Einsbor (dyskusja) 14:57, 8 kwi 2014 (CEST)

Pesa Acatus Plusedytuj kod

--95.40.213.62 (dyskusja) 22:48, 13 wrz 2015 (CEST)

Na podstawie artykułu: "Dyskusja wikipedysty:Jjajjo" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy