Dyskusja wikipedysty:Kokorik


Dyskusja wikipedysty:Kokorik w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści

Manifestedytuj kod

Czesc Kokorik, tu Paweł. Jestem nowy na wiki i na pierwszy ogien chcialbym sie zajac rozbudowa sektora wiki poswieconego obiektom transneptunowym. Jesli masz troche czasu to zerknij do Manifestu, gdzie opisalem propozycje dzialan w tej dziedzinie. Jesli nie uznasz tego za totalna bzdure, to prosze o rozpropagowanie tej dyskusji, komentarze, odpowiedzi etc. Gdybys mogl to daj mi tez namiary na innych, ktorych mogloby to zainteresowac. Pisze do Ciebie, bo widze, ze bardzo aktywnie dzialasz w tej dziedzinie.

Pozdrowienia, Paweł 17:30, 28 lis 2005 (CET)

PUAedytuj kod

Mam prośbę, czy mógłbyś wypowiedzieć się tutaj głosując tak, jak uważasz za słuszne. Superborsuk Ω 02:43, 19 gru 2005 (CET)

tabliceedytuj kod

Wydaje mi się, że jest to pomysł wart przedyskutowania, jednak zastanówmy się co chcielibyśmy w tych tablicach umieścić? Informacje o poszczególnych gwiazdach są zamieszczone w osobnych artykułach, podobnie jest z gwiazdozbiormi. Jeżeli chodzi o zjawiska astronomiczne - np. zasłonięcie przez tarczę Księżyca, koniunkcje, itp. wymaga to regularnego wprowadzania uaktualnień.

Oto lista tematów zamieszczonych w książkowym wydaniu tablic astronomicznych Jana Desselbergera oraz Jacka Szczepanika:

Część I - Tablice

 * Astronomiczne jednostki długości * Zakres rozmiarów i odległości astronomicznych * Astronomiczna skala jasności * Zakres jasności obiektów astronomicznych * Astronomiczne jednostki czasu * Czas gwiazdowy * Czas słoneczny * Podstawowe układy współrzędnych astronomicznych * Prawa ruchu planet / Konfiguracje planet * Ruch dzienny Słońca * Ruch roczny Słońca * Parametry fizyczne planet * Parametry fizyczne Księżyca * Mapa widocznej strony Księżyca * Indeks kraterów księżycowych * Indeks księżycowych obszarów równinnych * Księżyce planet * Wybrane planetoidy * Komety i meteoroidy * Parametry fizyczne Słońca * Podstawowe parametry fizyczne gwiazd * Rozkład gwiazd pod względem jasności * Klasyfikacja widmowa gwiazd * Najjaśniejsze gwiazdy nocnego nieba * Najbliższe gwiazdy * Podstawowe typy gwiazd zmiennych * Wybrane gwiazdy zmienne * Wybrane gwiazdy podwójne i wielokrotne * Wybrane planety innych gwiazd * Klasyfikacja galaktyk / Najbliższe galaktyki * Obiekty astronomiczne katalogu Messiera * Inne wybrane obiekty astronomiczne * Gwiazdozbiory * Nasza Galaktyka * Ewolucja gwiazd / Ewolucja Wszechświata * Ważniejsze wydarzenia w historii astronomii * Teleskopy * Symbole astronomiczne / Alfabet grecki 

Część II - Przewodnik po gwiazdozbiorach

Przegląd najważniejszych informacji o wszystkich 88 gwiazdozbiorach północnej i południowej półkuli nieba, ilustrowany ich dokładnymi mapami oraz fotografiami ciekawszych obiektów astronomicznych.

Część III - Kalendarium 2003–2008

 * datę juliańską na początek każdego roku, * momenty początku astronomicznych pór roku, * momenty peryhelium i aphelium, * największe w każdym roku zbliżenie i oddalenie Księżyca od Ziemi, * zaćmienia Księżyca i Słońca, * maksymalne elongacji i koniunkcje planet dolnych ze Słońcem oraz przejścia przed tarczą słoneczną, * opozycje planet górnych do Słońca oraz ich koniunkcje ze Słońcem, * wzajemne koniunkcje (złączenia) jasnych planet: Wenus, Marsa, Jowisza i Saturna, * zakrycia planet przez Księżyc, * okresy obowiązywania czasu letniego. 

JOJO 13:14, 28 sty 2006 (CET)

Listy astronomiczneedytuj kod

Myślę, że to dobry pomysł, szczególnie, że te Twoje listy astronomiczne na wiki są bardzo ciekawe. W grudniu miało ruszyć botowanie planetoid przez tsca.bota, ale odłożono to na czas nieokreślony. Spróbuję poprosić przez IRCa też operatorów innych botów (WarXa i tawa), to może oni się za to wezmą. PSiczek, Pietras1988 DYSKUSJA 13:18, 28 sty 2006 (CET)

Mi też taki pomysł bardzo się podoba, zawsze warto tworzyć ciekawe listy i zestawienia. Sporo danych dałoby się pewnie uzupełnić automatycznie, czego mogę się osobiście podjąć przy pomocy swojego bota (już w zasadzie gotowy, choć jeszcze nie testowany w warunkach bojowych ;) Proponuję utworzenie w ramach portalu astronomicznego Wikiprojektu:Obiekty Astronomiczne, gdzie moglibyśmy w jednym miejscu zebrać odpowiednie szablony i koordynować działania Wikipedystów zainteresowanych tą tematyką. Na początek zająłbym się tabelkami poszczególnych gwiazd i księżyców. Trzeba tylko znaleźć źródła danych i opracować kompletne infoboxy, a bot wstawi je do artykułów, lub utworzy nowe zalążki. Polarianin 16:38, 28 sty 2006 (CET)

Re: Tablice astronomiczneedytuj kod

Mysle, ze to bardzo dobry pomysl, ale niestety ze wzgledu na duza ilosc obowiazkow, przez najblizszy czas moge jedynie sluzyc wskazowkami i propozycjami. Jezeli chodzi o sama prace to brakuje mi na nia czasu. Pomysl swietny, popieram. Pozdrawiam --sobi3ch 18:35, 28 sty 2006 (CET)

Księżyce jowiszaedytuj kod

No to kiedy zabierzesz się za te księżyce :\??

Inne wikipedieedytuj kod

Z innych wikipedii można brać dane, ale zwróć uwagę na to że dla porównania wiki ang i niemieckiej dane nowoodkrytych księżyców w tabelki różnią się w drobnym stopniu. Pozdrawiam --Wikipedysta:Sam 18:16, 27 mar 2006 (CET)

Pomocedytuj kod

Witam, opiszy księżyców są już gotowe jeśli byś mółg to sprawć czy niema tam jakiś blędów. Z góry dziękuję --Wikipedysta:Sam 20:09, 22 kwi 2006 (CET)

planetoidyedytuj kod

cześć. na wstępie powiem, że cieszę się, że aktywnie rozwijasz wiki-astronomię. :) mam jednak jedną prośbę. czy mógłyś w swoich hasłach podawać źródła, bibliografię? są to świetne artykuły, ale brak przypisów dużo im zabiera. poza tym, jeśli źródłem tych danych jest jakieś ogólnie dostępne medium, mógłbym również dopisywać hasła na jego podstawie, poszłoby pewnie szybciej. :) pozdrawiam, Jozef-k ¢ 12:31, 12 lip 2006 (CEST)

cześć. napisałem mejla, ale powiedziano mi, że przekroczyłeś quotę, czyli wiadomosć nie mogła być dostarczona. jeśli możesz, podaj mi te źródła u mnie w dyskusji, albo wyśli mejla tutaj. pozdrawiam, z góry dziękując, Jozef-k ¢ 15:24, 12 lip 2006 (CEST) jeśli wszystko jest w porządku to mejl powinien teraz już dojść. :) dzięki z góry za odp. pozdrawiam, Jozef-k ¢ 14:47, 13 lip 2006 (CEST) cześć. to być może coś z moją skrzynką jest nie tak. dopiero teraz, gdy do niej zajrzałem, znalazłem Twoją wiadomość w trzech kopiach. spróbuję coś pomajstrować w ustawieniach i wysłać Ci mejl za moment. dzięki wielkie za tę stronkę JPL, super sprawa. :) pozdrawiam, Jozef-k ¢ 23:02, 13 lip 2006 (CEST)

jeśli chodzi o porządek w haśle lista planetoid to jest ona zorganizowana zupełnie identycznie jak na angielskiej czy niemieckiej wiki - jest tylko od nich znacznie krótsza, nasza zawiera pierwszych 600 obiektów, niemiecka kilka tysięcy, angielska aż ponad 120 tysięcy. ja bym proponował takie coś: zmienić nazwę naszej listy z "lista planetoid" na "lista ważnych planetoid" (lub coś podobnego, na wzór angielskiej), a w haśle "lista planetoid" wypisać je wszystkie, tak jak mają Czesi. coś takiego można stworzyć dość szybko pisząc odpowiedni skrypt, mogę spróbować za niedługo. pozdrawiam, Jozef-k ¢ 14:39, 14 lip 2006 (CEST)

Tłumaczenieedytuj kod

Zapraszam, oczywiście w ramach bardziej wolnego czasu na stronę Wikipedia:Tłumaczenie miesiąca - powoli i u nas rusza inicjatywa tłumaczenia artykułów z innych Wikipedii. Przykuta 21:44, 25 lip 2006 (CEST)

planetoidy i botedytuj kod

cześć. napisałem już tego bota, wczoraj też dostałem flagę bota - kilka szlifów i zaczynam dodawać hasła. będę korzystałem z szablonu {{Planetoida infobox}} - jest to najlepsze rozwiązanie, gdyż w razie jakichś zmian, byłyby one widoczne od razu we wszystkich artykułach, posiadających ten szablon. mogę ci też przesłać przykładowe, wygenerowane w ten sposób hasło - jeśli odpowiesz dostatecznie szybko, zanim zacznę wrzucać. :) pozdrawiam, Jozef-k ¢ 16:07, 30 lip 2006 (CEST)

cześć. dobrze, ze już jesteś. :) bot wrzucił już wszystkie 13.5 tysiąca nazwanych planetoid. obecnie poprawia nazwiska odkrywców (teraz dopiero widzę, że mogłem zrobić to od razu). w następnej kolejności dodawane będą interwiki, potem listy planetoid - zasugerowano mi tę kolejność, ja chciałem listy zrobić przed interwikami. to może jeszcze trochę potrwać; gdy się skończy, pozostanie sprawa poukładania tego w jakieś być może bardziej sensowne kategorie, niż sam wybrałem (według typu, np. grupa amora, centaury + wszystko do zbiorczej kategorii planetoid nazwanych - zresztą sam pewnie już widziałeś :)). może masz jakieś tutaj sugestie? a jeszcze później, chciałem zrobić przeróżne listy rekordzistów, czyli np. sto planetoid z najwiekszym albedo itd. brakujące obiekty zostaną też dodane. co do szablonu to naprawdę była konieczność. bo w razie jakichś błędów wystarczy poprawić szablon, a nie setki haseł. prawdę powiedziawszy, te planetoidy, które zawierają starą tabelkę, też dobrze by było wzbogacić o szablon. a zdrugiej strony, nic nie stoi na przeszkodzie, by wygląd tego "mojego" szablonu zamienić na przypominający "Twój". :) tu pewnie praca bota się skończy. nie mogłem np. dodawać notek nt. pochodzenia nazw planetoid - trzeba to robić ręcznie. pozdrawiam, Jozef-k ¢ 22:02, 6 sie 2006 (CEST)

co do kategorii "obiekty transneptunowe" to bot był ustawiony na stworzenie jej jeśli tylko znajdzie obiekt, który można w niej umieścić - ale po prostu Ty już wcześniej dodałeś wszystkie takie (czyli sedna i orcus) planetoidy. :) zaraz stworzę tę kategorię.

co do opisywania nienazwanych planetoid to bot mógłby to robić. ale póki co tylko z tymi, które posiadają numer kolejny, tych z tylko numerem prowizorycznym na razie nie wiem jak wyciągać z bazy. inna sprawa, że planetoid nieposiadających nazw jest strasznie dużo i chyba nie możemy ich wszystkich wrzucić do wiki. :) przydałby się więc jakiś porzadny wybór. :)

Minor Planet Center jest wspaniałym źródłem, ale w ogólności dane tam są objęte prawami autorskimi, tylko niektóre informacje są dostepne.

listy planetoid, takie jak u Czechów (podobne) będę robił na dniach.

a co do tego nowego szablonu to po pobieżnych oględzinach mogę powiedzieć, że zawiera on wszystkie te informacje, co Twój (on zresztą wyewoluował z Twojego jakiś rok temu, widać to w jego historii). on jednak działa tak, że jak się mu nie poda jakiejś informacji do jakiejś rubryki, to po prostu jej nie wyświetla - czyli pokazuje tylko to, co jest podane. to na moje jest dość dobre rozwiązanie.

pozdrawiam, Jozef-k ¢ 14:40, 8 sie 2006 (CEST)

nienazwane planetoidyedytuj kod

na opisywanie wszystkich ponumerowanych planetoid ja też nie mam nic przeciko, tak jak pewnie, jak słusznie zauważyłeś, reszta wikiastronomów. ale pozostałym wikipedystą może się to niespodobać. bo - choć faktycznie jest to kawał porządnej wiedzy, która mogłaby być łatwo dostępna w jednym miejscu - po skończeniu botowania tego materiału, okazałoby się, że 1/3 wiki to planetoidy, licznik artykułów skoczyłby o jakieś 150 tys. wiesz, w oczach kogoś, kogo astronomia nie kręci, wyglądałoby to po prostu dziwnie, mógłby sobie ktoś pomyśleć, że idziemy na ilość. hmm, nie wiem czy mówię przejrzyście, ale myślę, że wiesz o co chodzi. :) na pewno, gdyby robić to ręcznie, czyli gdyby dało radę po kilka obiektów dziennie, pewnie nikt by nawet nie zauważył i byłoby ok - no ale takie tempo nie jest najlepsze, przyznasz. na moje problemem jest tu po prostu masowe dodawanie podobnych i nic nie znaczących (w oczach większości wikipedystów) artykułów. nie wiem, może przydałaby się jakaś otwarta, szczera rozmowa ze wszystkimi, potem sprawiedliwe głosowanie.

a co do tych nienazwanych z listy obiektów transneptunowych to jasne, to ma sens, i należy to wszystko opisać. tak samo jak opisać trzeba wszystkie niezwykłe planetoidy, tj. np. całą grupę amora, wszystkich trojańczyków itd. zadanie zrobienia list do tych grup też zamierzam dać robotowi. będzie co zapełniać. :) Jozef-k ¢ 20:11, 8 sie 2006 (CEST)

gwiazdyedytuj kod

nad tym też już myślałem sporo. i dużo czasu spędziłem na szukaniu jakiegoś katalogu. nic takiego nie znalazłem, co najwyżej katalog z położeniami. Jozef-k ¢ 20:12, 8 sie 2006 (CEST)

Planetoidyedytuj kod

Interesujesz się tym tematem więc chciałbym zwrócić Twoją uwagę na szablon uwagę {{Mpl}} służacy do opisu niektórych planetoid - użycie np. w haśle Deep Ecliptic Survey. Pozdrawiam, Michał Rosa 23:26, 8 sie 2006 (CEST)

planetoidy cdedytuj kod

z tym głosowaniem czy jakąś dyskusją to ja bym póki co poczekał. dokończymy najpierw z tymi nazwanymi i listami, wtedy się zobaczy.

a odnosnie tych list to mam problem. wstępnie, dla każdej planetoidy na liście chciałem zamieścić 9 informacji: nazwę z numerem, oznaczenie prowizoryczne, odległość, średnicę, okres, magnitudo, albedo, datę odrycia, odkrywcę. z tym że jak teraz wstepnie ogladam efekty, to wychodzi na to, że tych informacji jest za dużo i trzeba coś odjąć. można co prawda zrobić tak jak Czesi, czyli mniejszą czcionką, ale to moim zdaniem nie wygląda dobrze. wszystko się zlewa. ja tam jestem estetą, dla mnie wszystko musi być przejrzyste, nie może być problemów z odczytaniem danych. poza tym, informacje z list dublowałyby info z haseł - czyli na dłuższą metę ani nie mielibyśmy dobrych list, ani haseł az tak wartościowych. ze swojej strony proponuję podawać tylko: nazwę z numerem, oznaczenie prowizoryczne, odległość, datę odrycia, odkrywcę. moim zdaniem to jest rozsądne, taki przegląd tylko. co sądzisz? Jozef-k ¢ 00:15, 10 sie 2006 (CEST)

to fajnie. już prawie mam te listy zrobione, tzn. ogólny programik do generowania (na razie testowałem wstępnie dla tego co mam, czyli planetoid nazwanych; ale jeszcze nic nie wrzucałem na wiki). w tej chwili w brudnopisie testuję spis treści dla konkretnej listy (chciałem umieszczać po 500 obiektów na liście, w dziesięciu grupach - prawie dokładnie tak samo jak na angielkiej wiki, z tym że tam jest po 1000 w 10 grupach, co moim zdaniem jest zbyt wiele, u Czechów z kolei, po 250, trochę nienaturalnie ;)). brakuje mi jedynie jeszcze jakiegoś wstępniaka do kazdej z list, takiego krótkiego opisu o co w ogóle w tym chodzi, ale to sprawa drugorzędna, kilka słów wystarczy. dokończę to po południu, właśnie wychodzę do pracy. pozdrawiam, Jozef-k ¢ 07:18, 10 sie 2006 (CEST) ps. dawno już się tak strasznie z czegoś nie cieszyłem, może nam wyjść coś bardzo fajnego. :) jakby co to pisz, pracuję przy kompie. gotowe! :) choć, jak mówiłem, na razie tylko lista nazwanych planetoid. obejrzyj efekt. :) pozdrawiam, Jozef-k ¢ 19:13, 10 sie 2006 (CEST)

infoboxedytuj kod

niestety w szablonach skonstruowanych tak, jak ten, nie jest prosto dodać nowe pole. przyznam, że nie pomyślałem o tym wcześniej, i dopiero teraz widzę jaki to jest problem. chodzi o to, że na każdej ze stron, która ma ten szablon dołączony, musi się pojawić (w tym okienku gdy edytujesz) linijka (dla przykładowego pola powiedzmy "kolor"):

|kolor = ,

nawet jeśli nie ma żadnych danych na temat koloru. po prostu wszystkie pola muszą być wypisane, choć mogą być puste. i tu jest ten problem. ja żadnych danych o temperaturze nie przewidywałem, więc nie umieszczałem odpowiedniej linijki.

prawdopodobnie, będę musiał jeszcze raz przejechać wszystkie planetoidy botem (to chyba nie problem), jeśli informacja o temperaturze rzeczywiście jest bardzo istotna. na razie jednak, będzie trzeba usunąć z szablonu info o temperaturze (choć dodałeś je prawidłowo), aby nie psuć wyglądu tysięcy artykułów.

pozdrawiam, Jozef-k ¢ 17:18, 11 sie 2006 (CEST)

Wikipedia:Wikiprojekt Obiekty astronomiczneedytuj kod

cześć. zobacz to i zapisz się. :) właśnie to stworzyłem, zobaczymy, może się przyda i będzie łatwiej. Jozef-k ¢ 20:20, 11 sie 2006 (CEST)

planetoidy cd cdedytuj kod

jeśli zamierzasz rozwijać hasła o planetoidach do stanu takiego jak (1) Ceres to byłoby super, artykuł jest bardzo extra.

nowe kategorie tworzy się prawie tak prosto, jak zwykłe artykuły. tę, którą proponujesz, mogę dla Ciebie stworzyć - ale jakby co to mogę też pokrótce objaśnić na przyszłość. ;)

z dublami też się już sam zetknąłem, ale nie myślałem jeszcze nad rozwiązaniem jakoś specjalnie. przede wszystkim, należałoby połączyć oba artykuły, wybierając z każdego to, co najlepsze. ja mimo wszystko proponuję, by w polskiej wikipedii nazwy były po polsku, także Twoje nazwy są moim zdaniem właświwsze. czyli: przerzucamy wszystko z dubla pod Twoją nazwę, a w wersji z nazwą angielską wpisujemy zamiast treści: #REDIRECT [[polska nazwa]], przykładowo: mamy 4 Westa (Twój artykuł, z całą treścią) oraz 4 Vesta (mój, z wpisanym #REDIRECT [[4 Westa]]). jak się zrobi coś takiego, to po wpisaniu angielskiej nazwy automatycznie przekieruje nas pod polską - sprawdź jak to działa np. z 1315 Bronislawa i 1315 Bronisława.

z dubli ja jeszcze zauważyłem Atenę (Atena i Aten, nie pamiętam numeru, 2062?).

pozdrawiam, Jozef-k ¢ 18:32, 13 sie 2006 (CEST)

oj! i zapomniałem o tej kategorii. już stworzyłem: Kategoria:Nienazwane planetoidy. pozdrawiam, Jozef-k ¢ 22:03, 13 sie 2006 (CEST)

transneptuniansedytuj kod

Dziekuję za import moich diagramów dotyczacych NTO z commons! Czas, brak polskiej klawiatury (i praktyki jezyka!) nie pozwala mi przenieść moich sekcji i diagramów z en:wikipedia. Eurocommuter 15:02, 17 sie 2006 (CEST)

temperatura powierzchniedytuj kod

cześć. już można do planetoid dodawać śr. temperaturę powierzchni. parametr nazywa się prosto: temperatura i dodaje się go, jak pewnie wiesz, tak:

| temperatura = wartość,

czyli tak, jak pozostałe parametry. pozdrawiam, Jozef-k ¢ 15:23, 17 sie 2006 (CEST)

Albireoedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów redagujących rubrykę,

) Roo72 Dyskusja 15:32, 30 sie 2006 (CEST)

Stanisław Gawlikedytuj kod

Dziękuję za te uwagi - wydaje mi się jednak, że osiągnięcia o których mowa w artykule nie wystarczają by postać uznać za encyklopedyczną - dotyczą bowiem spraw lokalnych... Nie umniejsza to oczywiście potrzeby żywienia szacunku dla zasłużonego członka społeczności, jakim bez wątpienia był ów ksiądz, po prostu nie sądzę by nadawał sie do encyklopedii.

Nie przeszło mi przez myśl po prostu skasować ten artykuł (co zresztą byłoby niezgodne z zasadami), myślę jednak że poddanie go głosowaniu będzie w tym przypadku dobrą metodą stwierdzenia, czy ksiądz na artykuł zasługuje. Myślę, że uwagi które umieściłeś w mojej dyskusji warto umieścić także w dyskusji głosowania na SDU (warto, by poznali je także głosujący). Oczywiście zapraszam także do oddania głosu. Pozdrawiam, Orem 17:41, 2 wrz 2006 (CEST)

Prosze o pomoc !!edytuj kod

Jakie gwiazdy wyznaczamy na półkuli południowej ?? Musze to wiedzieć ....Bardzoo prosze o pomoc !! ;( :(:( ...

Pytanie o wykorzystanie grafikedytuj kod

Czy mógłbyś poprosić niejakiego K. Schāeffnera (k.schaeffner(at)t-online.de) o zgodę na wykorzystanie jego zdjęć obiektów astronomicznych ze strony http://www.large-galaxie.de/. Ja niesety nie mogę, bo nie znam niemieckiego. Winiar 19:27, 30 wrz 2006 (CEST)

Wielkie dzięki. Jak już będzie odpowiedź to prześlij ją proszę na user_winiar(małpa)go2(kropka)pl. Winiar 20:41, 30 wrz 2006 (CEST)

Z tym zezwoleniem jest problem: nie można stawiać warunków typu: tylko dla Wikipedii albo "tylko dla użytku niekomercyjnego". Zgoda musi obejmować wszystkich użytkowników i dowolny cel, również komercyjny. Zgłosiłem już to Winiarowi. --<A.J.>--<?>-- 14:11, 1 paź 2006 (CEST)

  • Trzeba więc mu powiedzieć, że to nie może być wymóg, lecz jedynie sugestia lub prośba. Takie pytanie świadczy moim zdaniem, że nie zrozumiał w pełni naszych licencji. --<A.J.>--<?>-- 14:21, 1 paź 2006 (CEST)

CDedytuj kod

cześć. płytka doszła dziś, dzięki. zapoznam się z nią dokładniej jutro (w każdym razie w najbliższym czasie) i dam znać. wygląda solidnie. pozdrawiam, – jozef-k ? 19:42, 10 paź 2006 (CEST)

kropki na przecinki w infoboxedytuj kod

Witam, widzę że zmieniasz kropki na przecinki w infoboxach planetoid. Napisałem w tej sprawie ostatnio do Jozefa-k, który obsługuje bota, odpisał że coś z tym zrobi, więc nie wiem czy warto poprawiać ręcznie. Zob. Dyskusja_Wikipedysty:Jozef-k#b.C5.82.C4.99dy_w_tabelach i Dyskusja_Wikipedysty:Chrumps#re:_b.C5.82.C4.99dy_w_tabelach. Pozdrawiam, Chrumps 18:24, 14 paź 2006 (CEST)

nagrodaedytuj kod

Ja, jozef-k, niniejszym odznaczam Cię za Twój ogromny wkład w rozwój wikiastronomii.

I życzę jeszcze większej zabawy w dalszej przygodzie z wiki. ;) pozdrawiam, – jozef-k ? 23:25, 29 paź 2006 (CET)

ngcedytuj kod

cześć. wiem o jaki błąd chodzi. prawdę mówiąc myślałem, że bot zrobił to tylko raz, w jednym haśle (w źródłach była literówka w nazwie miesiąca i bot sobie nie poradził, nie przewidziałem tego), ale widzę że może być tego więcej. poprawię to jakoś niedługo, to nic skomplikowanego.

co do brakujących ngc to nie to końca tak (choć faktycznie mgławic nie dodawałem wcale, niewiele ich było). problem jest taki, że nie wszystkie obiekty ngc mają proste oznaczenia (NGC XXX), niektóre mają coś tam jeszcze dodane do końca, po liczbie. tych obiektów nie dodawałem.

a co do CD. tamte informacje mogłyby nam się przydać, ale mam wciąż problem z tym. :( pozdrawiam, – jozef-k ? 16:48, 4 lis 2006 (CET)

Wikipedia:Zlot Zimowy 2006edytuj kod

Komitet Organizacyjny przypomina o, i zaprasza na Zimowy Zlot 2006, który odbędzie się dnia 16 grudnia 2006 w Chorzowie.

-- Organizatorzy 17:47, 6 gru 2006 (CET)

Grafikiedytuj kod

Hejkum, przesyłaj grafiki na commons) - podawaj przy tym autora poza linkiem do źródła Przykuta 07:48, 10 sty 2007 (CET)

Proszę, nigdy, ale to nigdy nie kopiuj grafik z angielskiej Wikipedii na polską. Jeśli grafika znajduje się na angielskiej Wikipedii i ma odpowiednią licencję, to przenieś ją na Commons. Tutaj jest poradnik krok po kroku wyjaśniający jak to się robi: Pomoc:Przenoszenie plików na Commons. Pozdrawiam, --TOR 01:47, 19 sty 2007 (CET)

PUAedytuj kod

Cześć. Przepraszam, że zakłócam Ci, jakże cenną pracę na Wikipedii. Chciałbym zaprosić Cię do głosowania w mojej sprawie. Moim głównym celem będzie walka z wandalami w godzinach 5:00-6:00, kiedy nie ma administratorów (prawie nigdy). Byłbym Ci bardzo wdzięczny. :) Pozdrawiam, Szoltys [DIGA] 08:34, 21 lut 2007 (CET)

planetoidyedytuj kod

witam. zauważyłem że obaj sporo pracujemy nad uzupełnianiem informacji o planetoidach. dla większości to może mało ciekawy temat ale to tylko przy pobieżnym spojrzeniu. dobrze było by gdybyśmy ustalili wspólne stanowisko przy opracowywaniu tych artykułów. ja odzielam akapity dwoma "=" Ty trzema; ja robię podwójną pauzę przed zobacz też, Ty przed właściwościami. a ponieważ czasem w ciągu kilku dni pracujemy po sobie... to niejako robimy własne reverty. może moglibyśmy ustalić jakąś wspólną wersję żeby praca jednego z nas nie szła czasem na marne?? John Belushi -- komentarz 02:42, 7 maja 2007 (CEST)

ps. przy okazji rzuć okiem na ten szablon może warto go wykorzystać?? John Belushi -- komentarz 02:42, 7 maja 2007 (CEST)

  • szablon jst kopią spolszczeniem angielskiej wersji i mógł by zastąpić ten który używamy obecnie przy planetach i innych obiektach US.

jeśli chodzi o ujednolicenie wyglądu to wydaje mi się że moglibyśmy robić to według np. 121 Hermione - mam wrażenie że to Twoja sprawka, ;-) mi się tylko spodobał ten układ. ten układ łatwo rozbudować w trakcie uzupełniania informacji i nie trzeba poprawiać zaraz całego szablonu, tylko fragment w razie potrzeby dodając podgrupy (3 znaki "="), tak jak to zrobiłeś w wypadku Ceres.

(nawiasem mówiąc w ten sposób zgrubsza ujednoliciłem około 500 pierwszych obiektów i sporo dalszych gdzie np. dodawałem pochodzenie nazwy).

wśród planetoid jest jeszcze cała masa do zrobienia, należało by opisać większość rodzin planetoid (kilka kategorii już utworzyłem ale jeszcze więcej dopiero na to czeka. ostatnio poprosiłem Roo o przetłumaczenie rodziny Hildy i spolszczyłem do niej rafikę. myślę że wyszło nieźle. dodałem też grafikę do Przerwy Kirkwooda. troszkę to naświetla czytelnikom jak wygląda główny pas planetoid. (można by też zrobić grafikę która łączyła by rodziny planetoid z pikami na tej grafice) chciałbym jeszcze uzupełnić pochodzenie nazw planetoid i obserwatoria w których zostały odkryte wg. kodów UA. ale do ilu obiektów?? 13.000 nazwanych, 157.000 ponumerowanych?? nie wiem.

jeśli chodzi jednak o gwiazdy i gwiazdozbiory nie czuję się tu na tyle mocny. oczywiście zawsze można sięgnąć do źródeł i uzupełnić informacje ale to już raczej z doskoku choć nie mówię też nie. pozdrawiam John Belushi -- komentarz 23:27, 7 maja 2007 (CEST)

planetoidy cd.edytuj kod

masz rację z obserwatorium. nie chce jednak pisać pobieżnie jeśli nie wiem o które obserwatorium chodzi. w niektórych miastach jest ich kilka (np. uniwersyteckie, miejskie albo ze określone względu na sposób obserwacji). UA stosuje oznaczenia liczbowe do określenia o które chodzi. tam gdzie mam pewność stosuję pełną nazwę. zob. 128 Nemesis czy 136 Austria. jeśli jednak brak wzmianki w materiale źródłowym o które obserwatorium chodzi nie wiem jak je określić. John Belushi -- komentarz 06:11, 10 maja 2007 (CEST)

cdedytuj kod

można. pomyślę nad tym. gdybyś chciał listę obserwatorium według kodów UA albo wyszczególnienie obserwatoriów które miały swój udział w odkryciach planetoid służę pomocą. John Belushi -- komentarz 21:52, 10 maja 2007 (CEST)

Mizaredytuj kod

na stronce: http://files.canoop.com/86355 (ściągnij schemat) znalazłem schemat tego układu który troszkę odbiega od naszego opisu Mizara. może warto uaktualnić tą stronkę?? Ty tą tematykę znasz zdecydowanie lepiej John Belushi -- komentarz 21:57, 13 maja 2007 (CEST)

Planetoidyedytuj kod

Pewnie masz rację a ja tej dyskusji nie widziałem. Jeżeli uznasz za słuszne popraw szablon, przy kolejnych obiektach będę wiedział i stosował tylko nowszy. Swoją drogą bardziej podobał mi się ten stary szablon (wyraźne miejsce na zdjęcie) i pewnie dlatego go wybrałem. Ze względu na współistnienie dwóch szablonów pisałem 1 kwietnia w zadaniach dla botów by to ujednolicić no ale nikt chętny się nie zgłosił. Dobrze by było gdyby wszędzie był stosowany ten sam szablon. John Belushi -- komentarz 15:28, 10 cze 2007 (CEST) a tak przy okazji chciało by Ci się przetłumaczyć ten artykuł: http://en.wikipedia.org/wiki/2002_AA29 ?? dość ciekawy obiekt a ja nie wszystko na tyle rozumiem by czegoś nie przekręcić.

w szablonie planetoida poprawiłem wyświetlanie temperatury, wcześniej była ale się niewyświetlała więc nie można było jej wprowadzić. trochę szkoda bo to ciekawa informacja a uciekła przy wprowadzaniu wielu obietków. teraz powinno być już ok. John Belushi -- komentarz 09:04, 14 cze 2007 (CEST) no tak... dobrze jest w nowych artykułach. błąd w miejscach gdzie szablon był już użyty wcześniej powoduje że w infoboxie brakuje jednej liniki kodu. pomiędzy typ i satelity należało by wkleić linikę z temperaturą. powinno to wyglądać tak:

| typ =

| temperatura =

| satelity =

dobrze było by do tego zatrudnić jakiegoś bota, bo ręcznie poprawiać gotowe już szablony... John Belushi -- komentarz 09:56, 14 cze 2007 (CEST)

Szablon:RAedytuj kod

Czy o taki szablon ci chodziło? ~malarz pl PISZ 10:29, 9 gru 2007 (CET)

Szablon:DEC jest też chyba ok. ~malarz pl PISZ 10:46, 9 gru 2007 (CET)

Szablonyedytuj kod

Mogę spróbować, z szablonem {{RA}} już sobie poradziłeś widzę, jaki byś teraz chciał zrobić? roo72 Dyskusja 11:03, 9 gru 2007 (CET)

a co nie działa ? ~malarz pl PISZ 11:40, 9 gru 2007 (CET)

RR Lyraeedytuj kod

Mam pytanie. Jak to się stało, że wstawiłes szablon w odwrotny sposób, znaczy ze znakami "|" z prawej strony zamiast z lewej. czy to wina oprogramowania, czy wzorowałes się na czymś? Bo prawidłowy wzó jest np. tutaj: Dyskusja szablonu:Gwiazda infobox pzdr. Beno @ 00:02, 13 gru 2007 (CET)

Lista gwiazd w gwiazdozbiorze Żyrafyedytuj kod

Jesli juz masz 'szablonik' do poczatku takiej listy to zobacz jak lepiej byloby to robic (w Zyrafie wlasnie juz oprawilem). Po co powtarzac nazwe po tyle razy i sekcje. Opis listy i lista. W naglowku jest juz tytul przeciez. Poza tym na listach nie widzialem "innych ciekawych obiektów gwiazdowych" wiec tam gdzie ich nie ma informacja jest niezgodna ze stanem faktycznym. Pozdrawiam. Spike78 (dysputa) 10:07, 24 gru 2007 (CET)

BP Pisciumedytuj kod

Stworzyłem na gorąco takie haślątko BP Piscium ale nie wiem za bardzo jak ono pasuje do Lista gwiazd w gwiazdozbiorze Ryb - czy ta gwiazda ma inną, przyjętą w Polsce nazwę? roo72 Dyskusja 13:24, 9 lut 2008 (CET)

2005 TO74 i 2005 TN74edytuj kod

wkradł nam się błąd merytoryczny. obecnie przekierowanie z 2005 TN74 kieruje na 2005 TO74 tymczasem są to dwie inne planetoidy choć obie należące do TNO. chyba trzeba albo usunąć przekierowanie i opisać 2005 TN74 albo zekować TN74 by usunąć błąd. co o tym sądzisz?? John Belushi -- komentarz 20:58, 12 lut 2008 (CET)

Polaris Australisedytuj kod

Dodałem południową Gwiazdę Polarną, ale nie chciałbym czegoś spaprać, bo się na astronomii znam mniej niż średnio. Zapraszam zatem do sprawdzenia i uzupełnienia... Pozdrawiam Julo 21:12, 9 mar 2008 (CET)

Spotkanie przy grilluedytuj kod

Cześć. 5 lipca robimy w Chorzowie spotkanie wikipedystów przy grillu. Mam nadzieję, że się pojawisz :) Proszę, wpisz się w miarę szybko, żeby Drozdp wiedział ile krupnioków i ile kist piwa zamówić ;) Pozdrawiam Przykuta (dyskusja) 17:44, 26 cze 2008 (CEST)

Peonia ?edytuj kod

witam. zarówno w prasie jak też na portalu astronomia znalazłem taką notkę. wiesz może o jaką gwiazdę chodzi? może warto ją dodać na wiki. a tu więcej informacji o tej gwieździe. i informacje NASA.

i jeszcze jedna sprawa. art Najjaśniejsze gwiazdy zawiera w sobie dwa angielskie: według jasności widmowej oraz według absolutnej. może warto je rozdzielić? wiem że, znasz się na tym temacie lepiej niż ja. - John Belushi -- komentarz 10:57, 20 lip 2008 (CEST)

Informacja o pliku Plik:Hermes2x.jpgedytuj kod


Witaj, Kokorik! Dziękuję, że wysłałeś(-aś) plik Plik:Hermes2x.jpg. Zauważyłem jednak, że strona opisu tego pliku nie zawiera informacji o tym, kto ten plik stworzył, więc jego status prawny nie jest znany. Jeżeli nie stworzyłeś(-aś) tego pliku sam, to musisz udowodnić, że mamy prawo do użycia go na Wikipedii (zobacz oznaczanie licencji grafik poniżej). Jeśli nie stworzyłeś(-aś) tego pliku sam to musisz także podać źródło, skąd ten plik masz (zwykle wystarczy podać link do strony, z której masz ten plik oraz link do strony opisującej możliwości używania zawartości strony).

Jeśli plik nie zawiera oznaczenia licencji odpowiednim szablonem, to je także musisz dodać. Jeżeli stworzyłeś(-aś)/zrobiłeś(-aś) ten obrazek, plik dźwiękowy lub wideo, to możesz użyć szablonu {{self|cc-by-sa-3.0}}, aby udostępnić ten plik na licencji Creative Commons lub {{PD-self}}, aby oznaczyć go jako własność publiczną. Zobacz Wikipedia:Opisy licencji grafiki, aby uzyskać pełniejsze informacje i szerszą listę szablonów używanych przy oznaczaniu grafik (czy ogólniej plików).

Zauważ, że pliki nieoznaczone szablonami, jak również bez podanych źródeł zostaną usunięte po tygodniu od ich przesłania. Jeżeli wysłałeś(-aś) również inne pliki, sprawdź ich pochodzenie i dodaj odpowiednie licencje. Wszystkie wysłane przez siebie pliki znajdziesz na stronie narzędzia galerii. Dziękuję. Masur juhu? 17:36, 26 lis 2008 (CET)

Informacja o pliku Plik:Kalliope.jpgedytuj kod


Witaj, Kokorik! Dziękuję, że wysłałeś(-aś) plik Plik:Kalliope.jpg. Zauważyłem jednak, że strona opisu tego pliku nie zawiera informacji o tym, kto ten plik stworzył, więc jego status prawny nie jest znany. Jeżeli nie stworzyłeś(-aś) tego pliku sam, to musisz udowodnić, że mamy prawo do użycia go na Wikipedii (zobacz oznaczanie licencji grafik poniżej). Jeśli nie stworzyłeś(-aś) tego pliku sam to musisz także podać źródło, skąd ten plik masz (zwykle wystarczy podać link do strony, z której masz ten plik oraz link do strony opisującej możliwości używania zawartości strony).

Jeśli plik nie zawiera oznaczenia licencji odpowiednim szablonem, to je także musisz dodać. Jeżeli stworzyłeś(-aś)/zrobiłeś(-aś) ten obrazek, plik dźwiękowy lub wideo, to możesz użyć szablonu {{self|cc-by-sa-3.0}}, aby udostępnić ten plik na licencji Creative Commons lub {{PD-self}}, aby oznaczyć go jako własność publiczną. Zobacz Wikipedia:Opisy licencji grafiki, aby uzyskać pełniejsze informacje i szerszą listę szablonów używanych przy oznaczaniu grafik (czy ogólniej plików).

Zauważ, że pliki nieoznaczone szablonami, jak również bez podanych źródeł zostaną usunięte po tygodniu od ich przesłania. Jeżeli wysłałeś(-aś) również inne pliki, sprawdź ich pochodzenie i dodaj odpowiednie licencje. Wszystkie wysłane przez siebie pliki znajdziesz na stronie narzędzia galerii. Dziękuję. Masur juhu? 12:30, 11 sty 2009 (CET)

Informacja o pliku Plik:Kalliope2.jpgedytuj kod


Witaj, Kokorik! Dziękuję, że wysłałeś(-aś) plik Plik:Kalliope2.jpg. Zauważyłem jednak, że strona opisu tego pliku nie zawiera informacji o tym, kto ten plik stworzył, więc jego status prawny nie jest znany. Jeżeli nie stworzyłeś(-aś) tego pliku sam, to musisz udowodnić, że mamy prawo do użycia go na Wikipedii (zobacz oznaczanie licencji grafik poniżej). Jeśli nie stworzyłeś(-aś) tego pliku sam to musisz także podać źródło, skąd ten plik masz (zwykle wystarczy podać link do strony, z której masz ten plik oraz link do strony opisującej możliwości używania zawartości strony).

Jeśli plik nie zawiera oznaczenia licencji odpowiednim szablonem, to je także musisz dodać. Jeżeli stworzyłeś(-aś)/zrobiłeś(-aś) ten obrazek, plik dźwiękowy lub wideo, to możesz użyć szablonu {{self|cc-by-sa-3.0}}, aby udostępnić ten plik na licencji Creative Commons lub {{PD-self}}, aby oznaczyć go jako własność publiczną. Zobacz Wikipedia:Opisy licencji grafiki, aby uzyskać pełniejsze informacje i szerszą listę szablonów używanych przy oznaczaniu grafik (czy ogólniej plików).

Zauważ, że pliki nieoznaczone szablonami, jak również bez podanych źródeł zostaną usunięte po tygodniu od ich przesłania. Jeżeli wysłałeś(-aś) również inne pliki, sprawdź ich pochodzenie i dodaj odpowiednie licencje. Wszystkie wysłane przez siebie pliki znajdziesz na stronie narzędzia galerii. Dziękuję. Masur juhu? 12:30, 11 sty 2009 (CET)

Podobnie sprawa dotyczy grafik, do których musisz podać KONKRETNY link do stron lub namiar na publikację NASA:

redaktoredytuj kod

Witaj w gronie wikipedystów z uprawnieniami redaktora!edytuj kod

Wraz z wprowadzeniem do Wikipedii wersji przejrzanych wszystkie edycje dokonywane przez początkujących i niezalogowanych użytkowników muszą zostać oznaczone jako przejrzane przez wikipedystę z uprawnieniami redaktora – takiego jak Ty

W skrócie: jako przejrzany oznacza się artykuł wolny od wandalizmów. Oznacza to, że artykuł nie musi zostać sprawdzony pod kątem merytorycznym (jednak przy zmianach nasuwających poważne wątpliwości co do ich rzetelności zalecana jest ostrożność w zatwierdzaniu). Celem wersji przejrzanych jest jedynie wychwycenie oczywistych nieprawidłowości, ale warto poprawić drobne uchybienia (np. literówki), jeśli się je zauważy.

Przycisk oznaczania

Pamiętaj, aby szczególnie uważnie przeglądać artykuły zatwierdzane po raz pierwszy (tzn. w prawym górnym rogu widnieje komunikat: „ Brak wersji przejrzanej”). Najlepiej zacząć od stron, które sam utworzyłeś lub masz w obserwowanych (kliknij, by zobaczyć pełną listę stron, które obserwujesz).

Sprawdzenie artykułu, który ma już wersję przejrzaną, polega najczęściej na porównaniu z nią ostatnio wprowadzonych zmian (tzw. diff). Zobacz też, jak patrolujemy ostatnie zmiany.

Jak oznaczać artykuły?

Na końcu każdej strony z włączonym mechanizmem wersji przejrzanych oraz na stronie porównywania wersji znajdują się przyciski „Brak wandalizmu – oznacz jako przejrzaną”. Aby oznaczyć wersję, należy kliknąć lub użyć skrótu klawiszowego Alt+⇧ Shift+S. Jeżeli chcesz usunąć zatwierdzenie, musisz kliknąć „Wycofaj oznaczenie jako przejrzana”.

Cofanie zmian

Wraz z uprawnieniami redaktora uzyskałeś także możliwość szybszego cofania zmian. Oznacza to, że w przypadku ewidentnych wandalizmów możesz użyć przycisku „cofnij” (zamiast „anuluj edycję”), którego naciśnięcie powoduje natychmiastowe wycofanie edycji, bez konieczności wypełniania opisu zmian.

Jeżeli chcesz przedyskutować jakieś kwestie związane z oznaczaniem, które nie zostały przedstawione na stronie Wikipedia:Wersje przejrzane, załóż wątek w kawiarence. maikking dyskusja 19:47, 21 sty 2009 (CET)

Plikówedytuj kod

na polskiej wiki nie kategoryzujemy. Masur juhu? 22:15, 28 kwi 2009 (CEST)

Tsinedytuj kod

Dlaczego "tsin", a nie łacińska nazwa Delta Serpentis? Na innych wiki jest Delta Serpentis, takoż w googlach - dla "gwiazda Tsin" poza polską wiki google nie dają żadnych sensownych rezultatów. Pomijając już fakt, że od kilkudziesięciu lat dla języka chińskiego obowiązuje transkrypcja pinyin, w której pisze się qin. Mamy to zmienić? Stoigniew >pogadaj< 14:28, 20 maj 2009 (CEST)

Spotkanie w Chorzowieedytuj kod

Cześć. Robimy kolejne lokalne spotkanie (robocze) w Chorzowie w Dzień dziecka :) Przepraszam, że tak późno, ale byliśmy niezdecydowani co do daty. 7 czerwca w niedzielę chcemy zrobić w ramach festiwalu filmowego Kiloff art warsztaty (film w Wikipedii, Wikibooks, Wikinews, ładowanie filmów na Wikimedia Commons itd.) Dlatego chcemy dograć szczegóły jeszcze przed warsztatami. Akurat okazało się, że obecność 2 osób, które wcześniej się zdeklarowały do uczestnictwa stoi pod znakiem zapytania. Także nie wszyscy, którzy będą prowadzić warsztat będą obecni na tym, roboczym spotkaniu. Do tej pory jeszcze nie mieliśmy doświadczeń z filmowcami-amatorami, a co 10 głów to nie 3 :) Wejście na same warsztaty będzie bezpłatne, ale trzeba wcześniej się skontaktować z organizatorami (kontakt na dole). Na spotkanie robocze zgłaszać się nie trzeba ;), ale pewnie Paweł będzie chciał wcześniej wiedzieć, co ma zamówić... Jeśli mógłbyś się pojawić, dopisz się do uczestników tutaj.

Na koniec jeszcze jedno. Następnym razem na pewno będę wcześniej wysyłał powiadomienia, ale bardzo byłoby ułatwiające (dla każdego, kto chce zorganizować zlot lokalny) wpisanie się w tabelkę w atlasie z deklaracją {{tak}} lub {{nie}} w zależności, czy chcesz być powiadamiany o kolejnych zlotach. Po prostu następnym razem będę powiadamiał tylko tych, którzy wstawią 'tak' :) Przykuta (dyskusja) 20:06, 28 maj 2009 (CEST)

Księżyce planetoidedytuj kod

witam. wiem że interesujesz się tą tematyką. jakiś czas temu na en.wiki. pojawiły się nazwy dla dwóch księżyców: Vanth (90482 Orkus) oraz Weywot (50000 Quaoar). mógłbyś sprawdzić czy to tylko propozycje czy oficjalnie nadane nazwy? - John Belushi -- komentarz 02:50, 12 wrz 2009 (CEST)

Wikipedysta:Kokorik/brudnopisedytuj kod

Witam. Twoja strona brudnopisu została usunięta z kategorii, w których znajdować się nie powinna - odwołanie do kategorii zostało zamienione na link. Podczas pisania artykułu w brudnopisie zamiast: [[Kategoria:XXX]], używaj [[:Kategoria:XXX]] (w przypadku szablonów jest to {{s|xxx}}). Pozwoli to uniknąć sytuacji, kiedy czyjaś strona brudnopisu przebywa w poważnej kategorii Wikipedii. Podczas umieszczania artykułu pod właściwą nazwą należy ten dodatkowy dwukropek po prostu skasować (dotyczy to również linków interwiki). Dziękuję za zrozumienie. Ta wiadomość została wygenerowana automatycznie, dlatego nie musisz na nią odpowiadać. Beau.bot (dyskusja) 08:02, 13 wrz 2009 (CEST)

Gwiazdozbiór Andromedy i z nim związane.edytuj kod

Witaj ! Właśnie czytałam o Andromedzie i Almaak i zauważyłem ogromne nieścisłości w tych dwu artach. Jeśli znajdziesz chwilkę czasu, może rzuć okiem i zweryfikuj zawarte w nich dane. Oto nieścisłości, które zauważyłem:

  • W arcie Almaak, w tekście podano jej odległość od Słońca 680 lat św, a w szablonie obok w tym samym arcie podano 860 ly???

Która odległość jest prawidłowa???

  • Natomiast w arcie Lista gwiazd w gwiazdozbiorze Andromedy - w tabeli w rubryce odległość podano 355 ly???

Która jest prawidłowa???

  • Poza tym w arcie Almaak w tekście jest info, że w pobliżu tej gwiazdy można dostrzec Galaktykę Andromedy (link do M31).

To bzdura - może chodzi tu o NCG 752, na pewno nie o M31!!! pozdra --NeferKaRe (dyskusja) 22:30, 21 wrz 2009 (CEST) Jeszcze jeden drobiazg ! W Almaak w szablonie powinno być - Gamma Andromedae, a chyba nie jest. --NeferKaRe (dyskusja) 22:45, 21 wrz 2009 (CEST) Wybacz ale jeszcze jedna rzecz. Istnieje art Alamak - czy to nie ta sama gwiazda co Almaak - w arcie Lista gwiazd... w rubryce Gamma Andromedae są obie te nazwy przy jednej gwieździe! Poza tym znalazłem w atlasie nieba,że Gamma And to właśnie Almaak lub Alamak lub Almak lub Almaach - co jest prawidłowe a co nie ??? --NeferKaRe (dyskusja) 22:57, 21 wrz 2009 (CEST)

Wikipedia:Wikibelfrzyedytuj kod

Dopisz się - do Dnia Nauczyciela powinniśmy coś wysmażyć, ale na razie zbierzmy siły :) Przykuta (dyskusja) 22:08, 5 paź 2009 (CEST)

Wikipedia:Wikipedia jako platforma edukacyjnaedytuj kod

Popraw, rozwiń, a najlepiej skróć :) Przykuta (dyskusja) 08:16, 12 paź 2009 (CEST)

Wikisky-NGC 1-NGC 2.jpgedytuj kod

Ale na stronie nie jest nigdzie podane, jakoby udostepniala mapy nieba na jakiejkolwiek wolnej licencji (nie mowiac juz CC), zatem nie przesylaj prosze takich plikow. To naruszenie praw autorskich, a podawania siebie jako autora to juz zupelnie. Masur juhu? 07:06, 25 lis 2009 (CET)

Zaproszenie dla Wikibelfra :)edytuj kod

Bot do opisywania planetoidedytuj kod

Witam! Nie bardzo znam się na botach. Na en chyba tworzyli artykuły ręcznie, więc rozwiązania nie "zgapimy". Jeśli chodzi o bazę danych to chyba dałoby radę wykorzystać http://ssd.jpl.nasa.gov/sbdb.cgi, bo chyba kompletnej listy wraz z danymi w jednym pliku nie ma. --Winiar 18:05, 22 lut 2010 (CET)

Właściwie to jest jeszcze lista (tekstowa) nazwanych i ponumerowanych planetoid - http://www.cfa.harvard.edu/iau/lists/NumberedMPs.html, tylko że zawiera jedynie odkrywcę oraz czas i miejsce odkrycia. Trzebaby to jakoś scalić z danymi z SSD. --Winiar 18:36, 22 lut 2010 (CET)

Planetoidyedytuj kod

masz rację, obecnie co 2 miesiące przybywa około 90 planetoid, które otrzymały swoje nazwy własne. obecnie nasze zaległości wynoszą około 2000 obiektów. bez bota nie ma możliwości wprowadzać te obiekty na wikipedię. jedyną osobą z botem, która mogła by tu pomóc jest Karol007. nie wiem na ile ma wolny czas i chęci ale myślę że warto do niego się zwrócić. podobnie moglibyśmy uzupełnić ponumerowane komety okresowe. nie ma tego wiele ale ręcznie masa pracy, wtedy można by tylko uzupełniać opis, historię odrycia itp. w dalszej koleności czekają pominięte obiekty NGC (głównie chodzi o mgławice lub te numerowane NGC0000A) oraz obiekty IC. coraz więcej wikipedii dodaje te obiekty botami i zostajemy w tyle... - John Belushi -- komentarz 16:01, 27 lut 2010 (CET)

Ulica Lipowa w Radziechowachedytuj kod

Witaj. Niestety to hasło nie spełnia zaleceń dotyczących encyklopedyczności ulic opisywanych na Wikipedii. Mogę to hasło przenieść do Twojej przestrzeni (np pod adres Wikipedysta:Kokorik/Ulica Lipowa), jeżeli nie chcesz, aby została całkowicie usunięta. Lukasz Lukomski (dyskusja) 21:09, 9 maj 2010 (CEST)

A nie lepiej przenieść te informacje do hasła o wsi? Przecież nie ma tego aż tak dużo a w ten sposób wszystkie informacje mogą być zachowane. Wytyczne zostały dopracowane po ciężkich dyskusjach i wątpię, by można było je na tyle zmodyfikować, by ta ulica się załapała. Lukasz Lukomski (dyskusja) 20:05, 10 maj 2010 (CEST) Sprawdziłem historie tych haseł - jesteś jedynym autorem, to możesz bez problemu poprzenosić treść (niczyje prawa autorskie nie zostaną naruszone). Jeżeli któraś z ulic jest jakoś szczególniej wyróżniająca się (nie przeczytałem haseł) albo np wspomniana w jakimś przewodniku czy lokalnym opracowaniu i suma treści tych haseł (plus planowane - o ile masz jeszcze takie do napisania) by była spora, można zawsze spróbować opisać w haśle skupiającym te ulice - np Place i ulice w Radziechowach. Wszystko zależy od rozmiaru hasła i liczby ulic i placów. Lukasz Lukomski (dyskusja) 01:25, 11 maj 2010 (CEST)

gwiazdkaedytuj kod

dawno już na nią zapracowałeś :-) przymij więc i tą ode mnie. za tworzenie nowych artów o gwiazdach, planetoidach i kometach - John Belushi -- komentarz 21:18, 22 maj 2010 (CEST)

za nowe artykuły o gwiazdach, planetoidach i kometach - JB

57Pedytuj kod

być może przy jednym z najbliższych artykułów przyda się Tobie ta strona. - John Belushi -- komentarz 21:11, 27 maj 2010 (CEST)

na czasieedytuj kod

kometa C/2009 R1 (McNaught) może być widoczna gołym okiem już pod koniec czerwca. jak znajdziesz chwilkę wrzucisz na wiki? - John Belushi -- komentarz 09:32, 7 cze 2010 (CEST)

dzięki

(6265) 1985 TW3edytuj kod

witam. dodałem na pl.wiki hasło o planetoidzie, która posiada księżyc. warto to uzupełnić, zajrzysz do hasła? - John Belushi -- komentarz 08:17, 6 lip 2010 (CEST)

Planetoidy z nadanymi nazwami własnymi i oznaczone numerem - ale bez artykułuedytuj kod

Witam.

  1. Uważam, że dodawanie ćwierć miliona artykułów dla ponumerowanych planetoid, w których byłyby tylko informacje o ich orbitach, odkrywcach oraz datach i miejscach odkrycia nie ma sensu. Lepiej już rozbudować tabelkę. Wyścig polegający na mnożeniu niepotrzebnych artykułów mnie nie interesuje. Wręcz byłbym za usunięciem takich artykułów (np. dla 7xxxx), gdyby wróciły do poczekalni.
  2. Odnośnie zaś nazwanych planetoid, mogłoby to mieć sens, gdyby pododawać w nich np. informacje o pochodzeniu nazwy. Ale tego się nie da zrobić botem. Czy zgłaszasz się na ochotnika do uzupełnienia tych informacji, jeśli utworzę stuby? Ankry (dyskusja) 23:56, 19 paź 2010 (CEST)

PS. To samo co w pkt. 1. myślę o wygenerowanych artykułach o pewnych skatalogowanych obiektach (np. NGC), które zostały utworzone na podstawie jednego źródła i których poprawności nikt nie zamierza weryfikować/aktualizować.

Źródłaedytuj kod

Witaj! Doceniam Twoją pracę włożoną we współtworzenie Wikipedii. Proszę Cię, dodawaj źródła do artykułów, które tworzysz lub edytujesz, tzn. materiały, w oparciu o które poprawiasz Wikipedię. Pewnie masz je jeszcze pod ręką. Staramy się, aby wszystkie treści w Wikipedii były weryfikowalne (wiarygodne). Stąd właśnie wymóg dodawania źródeł.

Źródła wykorzystane przez Ciebie przy pisaniu artykułu najlepiej umieścić w formie przypisów bibliograficznych. W przypadku źródeł papierowych należy podać numer strony. W razie problemów napisz do mnie, a z chęcią Ci pomogę.Mpn (dyskusja) 13:25, 23 gru 2010 (CET)

kometyedytuj kod

Może zrób szablon do komet które opisujesz. Bo ten co używasz to polska wiki go nie używa, jest zawarty przeważnie w infoboxach czy zwykłych szablonach. Lispir słowa to potęga 11:04, 1 sty 2011 (CET)

Golgota Beskidówedytuj kod

dzień dobry! poprawiłem teraz moim zdaniem encyklopedyczne (opinia i kontropinia - kogo interesuje niech czyta dalej i sam ocenia), pozdrawiam Stefs (dyskusja) 13:09, 5 sty 2011 (CET)

Michał Kusiakedytuj kod

Elfhelm (dyskusja) 19:21, 12 sty 2011 (CET)

230P/LINEARedytuj kod

Cześć, usuwając martwy link z artykułu warto też usunąć szablon z dyskusji;) Pozdrawiam Matek M (dyskusja) 16:20, 14 lut 2011 (CET)

Komety_odkryte_przez_Polakówedytuj kod

Masur juhu? 07:38, 9 kwi 2011 (CEST)

C/2009 P1 (Garradd)edytuj kod

jak znajdziesz chwilkę, może troszkę uzupełnisz ten stubik ;-) - John Belushi -- komentarz 13:11, 14 lip 2011 (CEST)

Rafał Pilecki i Wikipedysta:Masterfilmsedytuj kod

Usuń te dwa diagramy, koleś sobie jaja robi... i w dodatku dałem się wkręcić, dzięki --M Kutera (dyskusja) 12:16, 30 paź 2011 (CET)

264077 Dluzhnevskayaedytuj kod

Podejrzewam że dopełniacz nazwiska jest nieprawidłowy. Może lepiej podać mianownik?Xx236 (dyskusja) 09:07, 16 lis 2011 (CET)

Interwiki planetoidedytuj kod

Najlepiej żebyś sam wstawiał interwiki. Xx236 (dyskusja) 09:58, 16 lis 2011 (CET)

Ad:248P/Gibbsedytuj kod

Ad:248P/Gibbs

Czy strony podane w sekcji linki zewnętrzne są materiałem źródłowym do tego hasła? Jeśli tak to przypominam że jedyne dopuszczalne nawy sekcji dla źródeł to: bibliografia i przypisy. Jeśli nie to proszę podaj źródła Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 15:19, 11 gru 2011 (CET)

Odp:248P/Gibbs

To jest dość powszechne mniemanie. Żeby nie było wątpliwości:

Sekcja "Linki zewnętrzne" nie służy do wskazywania źródeł informacji podanych w haśle. Wykorzystane w ten sposób strony www należy umieszczać w sekcji "Bibliografia" lub wskazywać za pomocą przypisów (patrz: Wikipedia:Bibliografia).

Wikipedia:Zasady wstawiania linków zewnętrznych

Bota nie widzę opcji wymyślić bo niektórzy podają w linkach zewnętrznych strony które nie są źródłami (czyli zgodnie z zaleceniami) więc prosta zamiana nazwy nie jest możliwa. Nie kłopocz się tym co już napiąłeś. Mówię o tym żebyś w następnych artykułach stosował już zalecane nazwy sekcji. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 15:46, 11 gru 2011 (CET)

Ad:Heinrich_Kreutzedytuj kod

Ad:Heinrich_Kreutz

Witam. Dobrze, że napisałaś artykuł Heinrich Kreutz ale niestety nie ma on podanych źródeł. Czy możesz uzupełnić źródła żeby uczynić artykuł weryfikowalnym? Najlepiej w formie przypisów. Jeśli jest jakiś problem techniczny chętnie pomogę. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 06:18, 17 gru 2011 (CET)

Ad:249P/LINEARedytuj kod

Ad:249P/LINEAR

Witam. Linkować należy pojęcia a nie słowa czyli nie: – [[kometa]] [[kometa okresowa|krótkookresowa]], tylko – [[kometa okresowa|kometa krótkookresowa]], OK? Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 18:05, 25 gru 2011 (CET)

Ulica Główna w Radziechowachedytuj kod

The boss (dyskusja) 11:13, 2 sty 2012 (CET)

Ulica Świętego Marcina w Radziechowachedytuj kod

The boss (dyskusja) 11:15, 2 sty 2012 (CET)

Ulica Wajdowa w Radziechowachedytuj kod

The boss (dyskusja) 11:16, 2 sty 2012 (CET)

Ulica Suchedla w Radziechowachedytuj kod

The boss (dyskusja) 11:17, 2 sty 2012 (CET)

Ulica Lipowa w Radziechowachedytuj kod

The boss (dyskusja) 11:17, 2 sty 2012 (CET)

Plac Centrum w Radziechowachedytuj kod

The boss (dyskusja) 11:18, 2 sty 2012 (CET)

Dysk rozproszonyedytuj kod

Cześć. Wystartowała dyskusja nad przyznaniem medalu dla tego hasła. Zapraszam do recenzowania jako znawcę kwestii astronomicznych. Farary (dyskusja) 14:05, 4 kwi 2012 (CEST)

Odp:Obłok Oortaedytuj kod

OK, w wolnej chwili (dziś-jutro) się tym zajmę; pliki SVG dosyć łatwo spolszczyć, bo to XML i zwykle wystarczy podmienić opisy np. w notatniku i zapisać z kodowaniem UTF-8 :) Pozdrawiam, Szczureq (pi?) 16:04, 5 kwi 2012 (CEST)

księżyce planetoid i kometyedytuj kod

witam. może zainteresuje Ciebie temat: de:Alexhelios i de:Cleoselene oraz 255P/Levy i 256P/LINEAR. w sumie dzięki Tobie mamy obie dziedziny uzupełniane na bieżąco - John Belushi -- komentarz 09:47, 6 kwi 2012 (CEST)

planetoidyedytuj kod

witam. przenosimy właśnie planetoidy pod poprawne nazwy z numerem w nawiasie, zgodnie z terminologią IUA: (numer) nazwa. dostosowałem też cały artykuł do wzoru ustalonego w wikiprojekcie by był zgodny z innymi. - John Belushi -- komentarz 14:35, 21 lut 2013 (CET)

Lista planetoid z księżycamiedytuj kod

Na samej górze jest objaśnienie do tej listy:

Lista planetoid z księżycami zawiera większość planetoid posiadających naturalne satelity (stan - wrzesień 2010)

Ale w historii zmian widać, że były robione aktualizacje po roku 2010. To jak jest? --WTM (dyskusja) 12:18, 6 lip 2013 (CEST)

Powrót Batutyedytuj kod

Ulica Góra Burgałowska w Żywcuedytuj kod

frees (dyskusja) 18:59, 20 wrz 2015 (CEST)

(273377) Lechmankiewiczedytuj kod

Pikador (dyskusja) 00:23, 22 mar 2016 (CET)

witam. pomyliłeś cyferkę w nazwie - ta planetoida nazywa się (273377) 2006 UP331. jest też (279377) Lechmankiewicz ale to inny obiekt. pozdrawiam. - John Belushi -- komentarz 08:47, 22 mar 2016 (CET)

’’’Zagłosuj dziś’’’ w wyborach do Rady Powierniczej WMF!edytuj kod

Twoje konto spełnia kryteria udziału w głosowaniu w wyborach do Rady Powierniczej Fundacji Wikimedia - oznacza to, że możesz mieć na nie wpływ.

Tegoroczne wybory to jedne z najważniejszych w historii naszego ruchu. Najbliższe lata (a kadencja Rady trwa trzy) to czas, kiedy będą miały miejsce kluczowe zmiany technologiczne (VR, AR, AI…) i społeczne (dominacja urządzeń mobilnych, gwałtowny wzrost czytelnictwa w Azji i Afryce, znacznie większe zapotrzebowanie na multimedia…). To ważne, aby osoby wybrane do Rady miały silny mandat społeczności - jednocześnie dotychczasowa historyczna frekwencja jest bardzo niska.

Dlatego Fundacja Wikimedia podejmuje duże wysiłki, aby zwiększyć​ udział społeczności w głosowaniu. Nie powinno zabraknąć w tym głosowaniu także osób z polskich projektów - tylko w ten sposób możemy mieć realny wpływ na decyzje, które będą silnie kształtowały rozwój ruchu Wikimedia.

Twój głos jest bardzo ważny - w poprzednich wyborach raptem kilka tysięcy głosów wystarczało do wyboru. Algorytm głosowania powoduje, że każdy głos “za” liczy się normalnie na plus, natomiast każdy głos na “nie” ma wagę kilkukrotnie większą na minus. Głosy neutralne pozostają bez wpływu na wynik. Posługuj się zatem tym mechanizmem rozważnie. Zostało niewiele czasu!

‘’’Zagłosuj w wyborach!’’’

-- mastibot <dyskusja> 00:15, 10 maj 2017 (CEST)

Zagłosuj w wyborach do Funds Dissemination Committeeedytuj kod

Został już tylko jeden dzień, aby zagłosować w wyborach na członków finansowego komitetu doradczego przy Wikimedia Foundation - Fund Dessimination Committee. Ten organ wspiera fundację przy decydowaniu o tym, jak dystrybuować jej zasoby finansowe pomiędzy organizacje partnerskie. To ważny organ, którego skład będzie w znaczący sposób decydował o polityce finansowe WMF.

A decyzja o tym, kto wejdzie w jego skład zależeć będzie od takich osób jak Ty. Dlatego nie rezygnuj ze swojego prawa do oddania głosu w wyborach. Zagłosuj na wybranych członków FDC.

--mastibot <dyskusja> 22:26, 10 cze 2017 (CEST) 
Na podstawie artykułu: "Dyskusja wikipedysty:Kokorik" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy