Dyskusja wikipedysty:Kruk72


Dyskusja wikipedysty:Kruk72 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści

Podstawowe informacje o działaniu w Wikipediiedytuj kod

Jeśli chcesz włączyć się do tworzenia Wikipedii, przeczytaj…

… jak tworzyć artykuły?
Zanim zaczniesz edytować artykuły, poświęć nieco czasu na zapoznanie się z wypracowanymi przez nas zasadami: Należy pamiętać, że odrębne artykuły można tworzyć dla istotnych tematów (→ zobacz wytyczne dotyczące encyklopedyczności). Wikipedię można edytować na dwa sposoby. Edytor wizualny jest prostszym, bardziej intuicyjnym narzędziem. Z kolei edytor kodu źródłowego daje dostęp do bardziej zaawansowanych funkcji. Można łatwo przełączać się między nimi. Najłatwiej jest nauczyć się edytowania w praktyce, dlatego też po wykonaniu wybranym sposobem kilku edycji testowych w swoim brudnopisie, śmiało edytuj strony!
… gdzie szukać pomocy?
W naszych szeregach mamy przewodników, którzy pomogą Ci w Twoich pierwszych edycjach. Wikipedyści odpowiedzą na pytania dotyczące edytowania Wikipedii. Możesz zadać je tutaj. Pomocnych wikipedystów znajdziesz też na naszym czacie. Jeżeli chcesz samodzielnie szukać stron pomocy, zacznij od tej strony (znajdziesz ją zawsze w menu po lewej: „Dla wikipedystów” ⇒ „Pomoc”). Możesz też ustawić własne preferencje m.in. dotyczące wyglądu stron i ułatwień w edytowaniu (tu kilka słów wyjaśnienia).
… jak się komunikować?
Komunikując się na stronach dyskusji, ale nie w artykułach, podpisujemy się poprzez wpisanie czterech tyld (~~~~). Po zapisaniu strony w miejsce tyld pokaże się Twój podpis: nick z datą edycji (tak jak mój na dole). Chcąc skontaktować się z innym wikipedystą, wpisz się na jego stronie dyskusji. Wtedy otrzyma on komunikat o wiadomości (taki jak Ty przed chwilą) i będzie mógł Ci odpowiedzieć. Powiadomienie o wiadomości zostanie mu wysłane także wtedy, jeśli pisząc w innym miejscu niż jego strona dyskusji (np. na stronie dyskusji artykułu lub w Kawiarence), użyjesz szablonu {{re|nick}}, w miejscu "nick" wpisując jego nazwę użytkownika. Pozwala to na wygodne prowadzenie dyskusji w jednym miejscu. Jeśli chcesz, napisz coś o sobie na swojej stronie użytkownika.

-- Gżdacz (dyskusja) 22:19, 25 sty 2020 (CET)

Szablon "Osobny artykuł"edytuj kod

Witaj. Ten szablon stosujemy raczej wtedy, gdy wskazuje artykuł, w którym jakaś podczęść artykułu jest rozwinięta. Artykuł o II wojnie nie może obejmować opisów wszystkich bitew i operacji, więc tam jest ogólny zarys, a później wskazówki do poszczególnych artykułów. Natomiast artykuł o wsi/majątku nie jest podczęścią biogramu. Wystarczy zalinkowanie linkiem wewnętrznym urodził się w Trzecinach i gotowe. Ciacho5 (dyskusja) 19:44, 24 mar 2020 (CET)

2 Korpus Polski (PSZ)edytuj kod

Napisałeś w infoboxie TAK:

rodzaj sił zbrojnych = [Polskie Siły Zbrojne|wojska lądowe] (zlikwidowałem po jednym nawiasie by był widoczny wpis). Czym się kierowałeś wstawiając takie przekierowanie?--Kerim44 (dyskusja) 00:21, 25 mar 2020 (CET)

2 Korpus Polski podlegał Polskim Siłom Zbrojnym na Zachodzie, poprzednie przekierowanie dotyczyło Sił Lądowych III RP. Może ten artykuł byłby lepszy -> https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojska_l%C4%85dowe. Dodatkowo znajdowało się ono w złej rubryce -> rodzaj wojsk (czyli piechota, wojska pancerne, kawaleria itd.), a powinno znajdować się w rubryce -> rodzaje sił zbrojnych (czyli siły lądowe,siły powietrzne, marynarka wojenna)Kruk72 (dyskusja) 00:39, 25 mar 2020 (CET)Kruk72

  • masz rację - to była zła rubryka.
Do podlinkowania lepszym jednak od PSZ jest art ogólny o wojskach lądowych--Kerim44 (dyskusja) 00:50, 25 mar 2020 (CET)

Władysław Bobińskiedytuj kod

Spróbuj zrobić tak, by szerokość zdjęć była równa. By nie była szersza od infoboxu.

Wstawiaj je bezpośrednio pod infoboxem--Kerim44 (dyskusja) 21:56, 25 mar 2020 (CET)

Dodałem galerię i więcej zdjęć z NAC. Kruk72 (dyskusja) 22:21, 25 mar 2020 (CET)Kruk72

Władysław Płonkaedytuj kod

W tym artykule musisz użyć przypisów. Nie mogę bez nich zatwierdzić Twoich edycji.

Tak naprawdę powinienem ją anulować, ale.... rozumiem, ze uczysz się i to poprawisz:)--Kerim44 (dyskusja) 22:01, 25 mar 2020 (CET)

Gotowe, dodałem przypis. Kruk72 (dyskusja) 22:18, 25 mar 2020 (CET)Kruk72

Ok - przerobimy na tym przykładzie jeden ze sposobów wstawiania przypisów. (w innych miejscach też robisz to źle)
  1. Wstaw w 1 kolejności ksiażkę - na imię jej było lilly do sekcji Bibliografia. Skopiuj po prostu ostatnią pozycję i zamień treść szablonu na właściwą
zrobiłem za Ciebie - dopisz wydawcę i sprawdz jesze raz ISBN - pokazuje ze jest błędny - kresek nie musisz robić--Kerim44 (dyskusja) 22:39, 25 mar 2020 (CET) Umówmy się, ze na razie będziesz robił tylko to o co proszę ok?--Kerim44 (dyskusja) 22:45, 25 mar 2020 (CET)

ok. Kruk72 (dyskusja) 22:46, 25 mar 2020 (CET)Kruk72

Wstaw numer konkretnej strony tam, gdzie wstawiłem ?

Nie widzę ?, w stawiłem numer strony w rubryce strony. 22:55, 25 mar 2020 (CET)Kruk72

Jest tam gdzie wstawiłeś treść w artykule - to przypis--Kerim44 (dyskusja) 23:01, 25 mar 2020 (CET) to jest problem robić pzrez kilka minut tylko to o co proszę - nic wiecej:))))--Kerim44 (dyskusja) 23:03, 25 mar 2020 (CET)

Tak wygląda całe zdanie: W czasie kampanii wrześniowej dowodził 22 pułkiem ułanów, a następnie improwizowaną Grupą Kawalerii Chełm. 29 września we wsi Dzwola doszło do potyczki między jego oddziałami a dywizjonem przeciwpancernym 27 Dywizji Piechoty{{odn|Tymieniecki|1984|s=?}.

Okej, wstawiłem. Kruk72 (dyskusja) 23:08, 25 mar 2020 (CET)Kruk72

i koniec nauki:). To przypis harwardzki. Zauważ strzałki ↑ Tymieniecki 1984 ↓, s. 16. - naciśnij w górę, a powinien podswietlić się przypis, naciśnij w dół, a powinna podswietlić się pozycja bibliografii - teraz jest ok - masz wzór--Kerim44 (dyskusja) 23:13, 25 mar 2020 (CET)

Dzięki :) Kruk72 (dyskusja) 23:16, 25 mar 2020 (CET)Kruk72

zatwierdzilem edycję - jeszcze popraw obrony na Obrony i będzie Ok--Kerim44 (dyskusja) 23:18, 25 mar 2020 (CET) powiedz po co z uporem maniaka wstawiasz coś czego nie widac??? (|rok=|strony=) rok to w zasazdie to samo co data, a strony wstawiasz w przypisie--Kerim44 (dyskusja) 23:30, 25 mar 2020 (CET)

0 Bobińskim i galerii jutro - zobacz ze przy infoboxie pojawiła się rubryka "coomons" tam mozna gromadzić zdjecia. W artykule może być ich "umiarkowana" liczna - wikipedia to nie facebook:)--Kerim44 (dyskusja) 23:30, 25 mar 2020 (CET)

ps - wykorzystaj "wzór" w innych swoich artykułach. Zmień sposób uźródławiania na właściwy--Kerim44 (dyskusja) 23:30, 25 mar 2020 (CET)

Dobra, jeszcze raz dzięki :) Kruk72 (dyskusja) 00:13, 26 mar 2020 (CET)Kruk72

Ostatnie dni Pattonaedytuj kod

Witaj. Twój artykuł nie nadaje się jeszcze do publikacji w Wikipedii, dlatego został przeniesiony do twojego brudnopisu, gdzie możesz nad nim popracować. Popraw w nim:

W razie problemów skorzystaj z tego poradnika, zadaj pytanie na tej stronie lub spytaj przewodników.

Po skończeniu użyj zakładki „Przenieś”, aby ponownie opublikować artykuł. Jeżeli nie masz takiej zakładki (należy mieć konto zarejestrowane od co najmniej 4 dni oraz 10 edycji), napisz na tej stronie lub zwróć się do przewodników.

Pozdrawiam, The Polish (query) 23:18, 28 mar 2020 (CET)

Dodałem przypisy, czy takie wystarczą? Również pozdrawiam, 14:45, 30 mar 2020 (CEST)Kruk72

Jagiellonowieedytuj kod

Wobec niejednoznacznej sytuacji wzajemnej Litwy i Polski pod panowaniem Jagiellonów jednoznaczne określenie okresów panowania poszczególnych władców na Litwie jest mylące, np. określenie że Jagiełło panował do 1401 r. jest niezasadne. --PawelNorbertStrzelecki (dyskusja) 00:09, 2 kwi 2020 (CEST)

Witaj w gronie wikipedystów z uprawnieniami redaktora!edytuj kod

Wraz z wprowadzeniem do Wikipedii wersji przejrzanych wszystkie edycje dokonywane przez początkujących i niezalogowanych użytkowników muszą zostać oznaczone jako przejrzane przez wikipedystę z uprawnieniami redaktora – takiego jak Ty

W skrócie: jako przejrzany oznacza się artykuł wolny od wandalizmów. Oznacza to, że artykuł nie musi zostać sprawdzony pod kątem merytorycznym (jednak przy zmianach nasuwających poważne wątpliwości co do ich rzetelności zalecana jest ostrożność w zatwierdzaniu). Celem wersji przejrzanych jest jedynie wychwycenie oczywistych nieprawidłowości, ale warto poprawić drobne uchybienia (np. literówki), jeśli się je zauważy.

Przycisk oznaczania

Pamiętaj, aby szczególnie uważnie przeglądać artykuły zatwierdzane po raz pierwszy (tzn. w prawym górnym rogu widnieje komunikat: „ Brak wersji przejrzanej”). Najlepiej zacząć od stron, które sam utworzyłeś lub masz w obserwowanych (kliknij, by zobaczyć pełną listę stron, które obserwujesz).

Sprawdzenie artykułu, który ma już wersję przejrzaną, polega najczęściej na porównaniu z nią ostatnio wprowadzonych zmian (tzw. diff). Zobacz też, jak patrolujemy ostatnie zmiany.

Jak oznaczać artykuły?

Na końcu każdej strony z włączonym mechanizmem wersji przejrzanych oraz na stronie porównywania wersji znajdują się przyciski „Brak wandalizmu – oznacz jako przejrzaną”. Aby oznaczyć wersję, należy kliknąć lub użyć skrótu klawiszowego Alt+⇧ Shift+S. Jeżeli chcesz usunąć zatwierdzenie, musisz kliknąć „Wycofaj oznaczenie jako przejrzana”.

Cofanie zmian

Wraz z uprawnieniami redaktora uzyskałeś także możliwość szybszego cofania zmian. Oznacza to, że w przypadku ewidentnych wandalizmów możesz użyć przycisku „cofnij” (zamiast „anuluj edycję”), którego naciśnięcie powoduje natychmiastowe wycofanie edycji, bez konieczności wypełniania opisu zmian.

Jeżeli chcesz przedyskutować jakieś kwestie związane z oznaczaniem, które nie zostały przedstawione na stronie Wikipedia:Wersje przejrzane, załóż wątek w kawiarence. Elfhelm (dyskusja) 22:42, 16 maj 2020 (CEST)

Encyklopedia PWN i Odnedytuj kod

Szablon {{odn}} wymaga nazwiska autora i daty publikacji w szablonie cytowania. Żaden z tych parametrów nie jest podawany do szablonu {{encyklopedia PWN}}. Stąd jego wywołanie z odn=tak jest nieprawidłowe. Ponadto obowiązkowym parametrem, który wszędzie pominąłeś jest data dostępu. Proszę zapoznaj się z dokumentacją szablonów. Moim zdaniem wywołanie {{encyklopedia PWN}} najlepiej zdefiniować raz jako przypis z nazwą <ref name="jakaś nazwa">{{encyklopedia PWN|...}}</ref>, a następnie wielokrotnie się do niego odwoływać przez <ref name="jakaś nazwa"/>. Co też uczyniłem poprawiając błędne wywołania. Paweł Ziemian (dyskusja) 22:31, 21 maj 2020 (CEST)

Na podstawie artykułu: "Dyskusja wikipedysty:Kruk72" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy