Dyskusja wikipedysty:Ktw


Dyskusja wikipedysty:Ktw w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Witaj. Grutuluję pierwszego artykułu, który był wiele lepszy od przeciętnego artu początkującego wikipedysty. Brakowało mu jednak Kategorii. Poniżej kilka przydatnych linków:


  • Wikipedia nie przedstawia w artykułach informacji, które nie zostały opublikowane w rzetelnych źródłach. Artykuły nie mogą zawierać nowych interpretacji przedstawiających wnioski, które nie zostały wyraźnie sformułowane w źródłach. Czytaj więcej…
  • Czytelnicy muszą mieć możliwość potwierdzenia informacji przedstawionych w artykułach. Informacje wprowadzane do Wikipedii powinny mieć wskazane wiarygodne źródła, z których pochodzą. Obowiązek wskazania źródeł spoczywa na dodającym informację. Czytaj więcej…
  • Artykuły Wikipedii powinny przedstawiać informacje bez uprzedzeń i stronniczości, uwzględniając wszystkie istotne poglądy opublikowane w wiarygodnych źródłach. Poglądy powinny być opisywane neutralnie, bez zajmowania wobec nich stanowiska. Czytaj więcej…
  • Przeczytaj też encyklopedyczność – aby mieć pewność, że artykuły nie będą usuwane.

Mpn (dyskusja) 23:05, 27 lip 2009 (CEST)

Spis treści

Julia Olimpia Michałowska i Julia Olimpia Ostrowskaedytuj kod

Witaj, proszę zdecyduj się, które hasło ma pozostać? Na Wiki nie ma zwyczaju pozostawiania 2 haseł o tej samej osobie. W haśle, które ma zostać usunięte na samej góze wstaw {{ek}} Pozdrawiam --Pablo000 (dyskusja) 08:24, 28 lip 2009 (CEST)

  • Czy doczekam się na odpowiedź? Proszę zapoznaj się z zasadami edycji haseł na Wikipedii. Prawie wszystkie informacje możesz znaleźć w pierwszej wiadomości dyskusji. Pozdrawiam --Pablo000 (dyskusja) 22:44, 5 sie 2009 (CEST)

Powinna raczej figurować pod nazwiskiem męża. Ostrowska do skreślenia. Ale sam nie mogę tego dokonać. Pozdrawiam. Ktw

Koło Polskiego Towarzystwa Historycznego w Tomaszowie Mazowieckimedytuj kod

Pablo000 (dyskusja) 22:42, 5 sie 2009 (CEST)

Hasło jest w trakcie tworzenia. Koło PTH ma charakter regionalny, to zgoda. Jednak regionalia w Wikipedii są moim zdaniem o wiele ważniejsze, bo takich danych czy osób w normalnych encyklopediach książkowych nie znajdziemy. Wielkich i sławnych Polaków podaje Polski Słownik Biograficzny, ale iluż naprawdę wielkich Polaków i patriotów pozostaje nienanych, bo do wydań encyklopedycznych nie trafili. (Ktw)

Dwie sprawyedytuj kod

Mała porada w kwestiach technicznych. Odpowiedzi na wpisy w swojej dyskusji powinieneś umieszczać w dyskusji osoby, która tutaj się wpisała (rozpoczynając nowy wątek za pomocą małego plusa na górze strony, lub kontynuując ten wątek w przypadku dalszych wypowiedzi) - wówczas ta osoba zostanie o tym poinformowana. A w tym konkretnym wypadku (koła PTH) - wystarczające jest zabranie głosu w dyskusji nad usunięciem, podlinkowanej w wyżej zamieszczonym szablonie. Odpowiedzi, które będziesz umieszczać u siebie, może nikt nawet nie zauważyć. Pamiętaj też, aby swoje wypowiedzi w dyskusjach kończyć za pomocą czterech tyld: ~~~~, dzięki czemu automatycznie zostanie wstawiony Twój podpis w odpowiednim formacie (z linkiem do Twojej dyskusji).

Druga sprawa, zauważyłem bardzo cenną (bo niestety jeszcze niepowszechną u Wikipedystów) cechę wstawiania bibliografii do haseł. Warto byłoby też uzupełnić to w haśle Antoni Ciesielski. Pozdrawiam, Grzegorz B. (dyskusja) 08:55, 7 sie 2009 (CEST)

DNUedytuj kod

Plogi Dyskusja 02:20, 12 wrz 2009 (CEST)

Eugeniusz Muszyńskiedytuj kod

Czy zechciałby Pan zerknąć w jakieś źródła? Obawiam się, że zostanie usunięte... Picus viridis Odpowiedz zoilowi 09:46, 5 mar 2010 (CET)

Plik:Sela Michael picture.jpg może zostać usuniętyedytuj kod

Dziękujemy za przesłanie Plik:Sela Michael picture.jpg. Temu plikowi brakuje jednak kluczowych informacji. Podane jest źródło, ale nie ma żadnego dowodu, że autor lub właściciel praw autorskich naprawdę zgodził się na udostępnienie pliku na podanej licencji. Prosimy o podanie linku do strony WWW, gdzie napisana jest taka zgoda, albo przekazanie e-maila z pisemną zgodą właściciela praw autorskich na OTRS (permissions-commons-pl@wikimedia.org).

Jeśli nie podasz dowodu na udzielenie zgody na wykorzystanie tego pliku, może on być usunięty po 7 dniach.

W kwestiach wolnych licencji wazne jest podanie autora danej pracy, a takze uzyskanie jego zhody na zastosowanie danej licencji. A takze dysponowanie jakas fotografia, nie daje ci prawa by samodzielnie decydowac o tej licencji, ani oswiadczac, ze jest sie jej autorem. Uzupelnij prosze brakujace dane, a jak cos jest niejasne to pytaj Masur juhu? 21:40, 11 mar 2010 (CET)

Witam, Po raz pierwszy wprowadzałem fotografię do biogramu. Od jakiegoś czasu prowadzę korespondencję e-mailową z prof. Selą. Ponieważ jest strona angielska, hebrajska i rumuńska poświęcona prof. Michaelowi Seli, zapytałem, czy mogę wykonać polską wersję jego biogramu na polskiej wikipedii z podaniem jego polskich i tomaszowskich korzeni. Poprosiłem o przesłanie fotografii i CV do wykonania biogramu na wikipedii. Prof. Michael Sela przesłał mi CV i swoją fotografię do tego celu. Załączniki e-mailowe są z nagłówkiem WEIZMANN INSTITUTE OF SCIENCES, ale zawierają treści dotyczace zagadnień rodzinnnych, których - jak sądzę - nie powinienem udostępniać. Co do wyrażonej zgody na udostępnienie, proszę, napisać wprost do prof. Seli (email: michael.sela@weizmann.ac.il jest podany na stronie internetowej Instytutu Weizmanna). Na wszelki wypadek poproszę Prof. Selę o oficjalną (drukowaną) permission i podanie autora fotografii. Nie wiem, jak można dać odnośniki do wersji obcojęzycznych biogramu. Czy ktoś może połączyć wersję polską biogramu Michaela Seli z angielską, hebrajską i rumuńską? (ktw)

Michael Selaedytuj kod

Dzień dobry. Uprzejmie proszę o zapoznanie się ze stroną Wikipedia:Weryfikowalność. Zgodnie z zawartymi tam zasadami nie należy podawać informacji nieopublikowanych, a więc znajdujących się np. w archiwach. Proszę zatem o usunięcie takich danych z hasła oraz o dodanie bibliografii do pozostałej części tekstu.

Ponadto proszę pamiętać, że nadmiar linków wewnętrznych nie służy hasłu. Zasada jest taka, że do danego słowa/ pojęcia/ osoby linkujemy tylko raz, nawet jeśli kilkakrotnie pojawia się w tekście. Raczej zbędne jest także linkowanie do dat, bo niczemu nie służy. Dziękuję, Cancre (dyskusja) 22:27, 12 mar 2010 (CET)

Plik:Benni Fryderyk Emanuel Herman.jpgedytuj kod

Dziękuję za przesłane przez Ciebie pliki! Trafiły one do zasobów polskojęzycznej Wikipedii. Jednak kolejne wyślij od razu do Wikimedia Commons. Dzięki temu będą one mogły być wykorzystane w niepolskojęzycznych wersjach Wikipedii i jej projektach siostrzanych. Dotychczas załadowane pliki możesz sam przenieść na Commons (instrukcja krok po kroku) lub poprosić mnie o pomoc.Masur juhu? 08:31, 16 mar 2010 (CET)

Michał Wenzel von Althannedytuj kod

W artykule piszesz "Michael". Tak czy tak, czy obydwie wersje?Xx236 (dyskusja) 10:14, 30 cze 2010 (CEST)

Jerzy Marcinekedytuj kod

Lukasz Lukomski (dyskusja) 00:49, 3 lip 2010 (CEST)

Antoni Kijedytuj kod

Panie Profesorze, czy naprawdę nie ma innych źródeł poza stroną internetową? Picus viridis Odpowiedz zoilowi 21:27, 17 lip 2010 (CEST)

DNUedytuj kod

Precel91 (dyskusja) 14:47, 23 lip 2010 (CEST)

Andrzej Krzysztof Łuczakedytuj kod

Też daję do Poczekalni. Ciacho5 (dyskusja) 19:02, 1 sie 2010 (CEST)

Podpisedytuj kod

Nie zapominaj o podpisywaniu się w dyskusjach i Poczekalni (chodzi o podpis 4 tyldami, nie ktw). Zobacz WP:Podpis. Ciacho5 (dyskusja) 21:06, 1 sie 2010 (CEST)

Dziękuję za przypomnienie. Przepraszam, ale rzadko uczestniczę w dyskusjach. --Ktw (dyskusja) 22:07, 1 sie 2010 (CEST)

  • To widać (nie wada, ostatecznie tworzenie polega na edycjach w przestrzeni głównej), ale zapomniałeś jeszcze, że odpowiadać powinieneś w mojej dyskusji. Ciacho5 (dyskusja) 22:50, 1 sie 2010 (CEST)

William Arthur Whiteedytuj kod

Witaj, wstawiłam powyższe hasło do czywiesza – artykuł zostanie zaprezentowany na stronie głównej. W związku z tym prosiłabym o dodanie źródeł, z których korzystałeś pisząc to hasło. Pozwoliłam sobie na dodanie kilku przypisów na podst. literatury dostępnej w internecie (przejrzyj proszę). Z góry dziękuję i życzę wielu owocnych edycji. W razie pytań chętnie służę pomocą. Pozdrawiam. Kleib (dyskusja) 20:14, 5 sie 2010 (CEST)

czy wieszedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów redagujących rubrykę, Filip em 22:17, 13 sie 2010 (CEST)

Witaj w gronie wikipedystów z uprawnieniami redaktora!edytuj kod

Wersje przejrzane
automatycznie przeglądający i redaktorzy

Uprawnienia grup użytkowników

Wraz z wprowadzeniem do Wikipedii wersji przejrzanych wszystkie edycje dokonywane przez początkujących i niezalogowanych użytkowników muszą zostać oznaczone jako przejrzane przez wikipedystę z uprawnieniami redaktora – takiego jak Ty

W skrócie: jako przejrzany oznacza się artykuł wolny od wandalizmów. Oznacza to, że artykuł nie musi zostać sprawdzony pod kątem merytorycznym (jednak przy zmianach nasuwających poważne wątpliwości co do ich rzetelności zalecana jest ostrożność w zatwierdzaniu). Celem wersji przejrzanych jest jedynie wychwycenie oczywistych nieprawidłowości, ale warto poprawić drobne uchybienia (np. literówki), jeśli się je zauważy.

Przycisk oznaczania

Pamiętaj, aby szczególnie uważnie przeglądać artykuły zatwierdzane po raz pierwszy (tzn. w prawym górnym rogu widnieje komunikat: „ Brak wersji przejrzanej”). Najlepiej zacząć od stron, które sam utworzyłeś lub masz w obserwowanych (kliknij, by zobaczyć pełną listę stron, które obserwujesz).

Sprawdzenie artykułu, który ma już wersję przejrzaną, polega najczęściej na porównaniu z nią ostatnio wprowadzonych zmian (tzw. diff). Zobacz też, jak patrolujemy ostatnie zmiany.

Jak oznaczać artykuły?

Na końcu każdej strony z włączonym mechanizmem wersji przejrzanych oraz na stronie porównywania wersji znajdują się przyciski „Brak wandalizmu – oznacz jako przejrzaną”. Aby oznaczyć wersję, należy kliknąć lub użyć skrótu klawiszowego Alt+⇧ Shift+S. Jeżeli chcesz usunąć zatwierdzenie, musisz kliknąć „Wycofaj oznaczenie jako przejrzana”.

Cofanie zmian

Wraz z uprawnieniami redaktora uzyskałeś także możliwość szybszego cofania zmian. Oznacza to, że w przypadku ewidentnych wandalizmów możesz użyć przycisku „cofnij” (zamiast „anuluj edycję”), którego naciśnięcie powoduje natychmiastowe wycofanie edycji, bez konieczności wypełniania opisu zmian.

Jeżeli chcesz przedyskutować jakieś kwestie związane z oznaczaniem, które nie zostały przedstawione na stronie Wikipedia:Wersje przejrzane, załóż wątek w kawiarence.

Redaktoredytuj kod

Witam. Włączam uprawnienia redaktora z uwagi na dobre, uźródłowione edycje (nawet jeśli encyklopedyczność czasem ktoś podważy). Pozdrawiam, Elfhelm (dyskusja) 22:20, 20 sie 2010 (CEST)

Czy wiesz, że...edytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów redagujących rubrykę, Ludmiła Pilecka ⇒ dyskusja 19:17, 14 wrz 2010 (CEST)

Cmentarz żydowski w Tomaszowie Mazowieckimedytuj kod

Mam do Ciebie pytanie, jako specjalisty od Tomaszowa Mazowieckiego. Czy wiesz może, ile po 1945 roku dokonano pochówków na cmentarzu żydowskim w Tomaszowie Mazowieckim. Mi się udało dotrzeć do trzech: Chaim Kantorowicz (zm. 1971, jednak nie mam zdjęcia), Stanisław Talman (zm. 1983) i Hana Szeps (zm. 1985). Piszę pracę o powojennych nagrobkach na cmentarzach żydowskich, a jako iż cmentarz w Tomaszowie należy do czynnych po wojnie nekropoli żydowskich, szukam wszystkich nagrobków powojennych jakie się na nim znajdują. Mam nadzieję, że będziesz mógł mi pomóc. Pozdrawiam, Slav (dyskusja) 13:26, 7 paź 2010 (CEST)

Witam, Po II wojnie światowej było relatywnie niewiele pochowków. Większość Żydów tomaszowskich, która po wojnie powróciła do Tomaszowa, przeniosła się do większych miast (Łódź, Warszawa) bądź opuściła Polskę przed rokiem 1951. Zasadniczo nowe pochówki znajdują się przy głównej alejce, często są skierowane w przeciwną stronę niż tego wymaga tradycja starozakonna. Niektóre nagrobki zostały wystawione po wojnie, lecz są to groby osób zmarłych lub zamordowanych podczas okupacji. Być może niektóre z nich to kenotafy. W przypadku grobu Bernarda (Beresza, Berysza) Bieżunera vel Bieżyńskiego (zmarł w lutym 1942 na tyfus) i jego żony Teodory (Dwojry Tyli) wiem, że nagrobek wystawili po wojnie synowie Henryk i Ignacy podobno w miejscu rzeczywistego pochówku ojca Bernarda Bieżyńskiego. Teodora zginęła w Treblince, zatem ją uczczono kenotafem. Nagrobek Chany Perli Warzagerowej (1879-1937) jest przedwojenny. Po wojnie dopisano na płycie Lejbusia Warzagera (prezesa Judenratu) i jego zięcia Szajka Sandela (prawidłowo Sandera), ale nie orientuję się, czy w miejscu rzeczywistego ich pochówku (Warzagera i inż. Sandera zabito podczas jednej nocy). Istnieje spora liczba nagrobków najczęściej z datą 1942, które musiały być wystawione po wojnie. Nie wiem jednak, czy ta kwestia stanowi przedmiot Pańskiego zainteresowania.

Uwaga! Hana Szeps zmarła 8 maja 1935 (nagrobek C12.151 jednak jest nieżydowski, ewidentnie powojenny, umiejscowiony w trochę dziwnym miejscu; obok są nagrobki męskie). Mam go na zdjęciu. Napis po polsku, daty czytelne.

Kto prócz wyżej wymienionych (Talmana i Kantorowicza) został pochowany? Np. Stanisław (Samuel Ruben) Okno, technik dentystyczny (zm. 1947, u Yaari-Walda w roku 1948, co może wynikać z trzymiesięcznej różnicy pomiędzy kalendarzem gregoriańskim i żydowskim). Z listy nagrobków na stronie http://www.zchor.org/tomaszow/tmatzegm.htm i z książki Beniamina Yaari-Walda (s. 66) wynika, że Heniek Łask (zm. 1946) też został pochowany po II wojnie swiatowej (01.049) - przy samym murze wschodnim (do tego nagrobka chyba nie dotarłem). W r. 1963 na cmentarzu żydowskim w Tomaszowie Maz. został pochowany dr Fabian (Fajwel) Warszawski (1887-1963), długoletni, bardzo zasłużony lekarz tomaszowski, ale jego grób został sprofanowany niebawem po wystawieniu. Podobno jest to grób bez płyty nagrobkowej (12.033 chyba?) tuż obok grobu Chaima Szulema (Szulima) Kantorowicza i jego braci po prawej stronie głównej alejki (12.032 wg numeracji Beniamina Yaari-Walda). Znajduje się on mniej więcej naprzeciwko nagrobka innego lekarza dra Juliana (Judela) Sołowiejczyka (1858-1915) i jego żony Rozalii (1870-1942), który jest po lewej stronie głównej alei (13.034 chyba?). Niestety, Beniamin Yaari-Wald (nie wiadomo, dlaczego) pominął nagrobek Sołowiejczyków (być może też wystawiony po wojnie, ale raczej dawniejszy) w swojej cennej monografii cmentarza w Tomaszowie Mazowieckim.

Co do ewentualnej fotografii, to mam w dyspozycji około 30 własnych. Nagrobki Chaima Kantorowicza, Stanisława (Samuela) Talmana, Hany Szeps i wiele innych (w sumie 130 zdjęć) znajdzie Pan na stronie internetowej http://my.opera.com/radomszczanin/albums/show.dml?id=521192 (autor fotografii: Krzysztof B.).

Jeśli Pan chce, mogę przesłać biogramy Chaima Kantorowicza (1897-1971) i Stanisława Talmana (1912-1983), które zostały przeze mnie przygotowane do "Słownika biograficznego Żydów tomaszowskich" (książka ukaże się jeszcze w tym roku). Po ukazaniu się słownika, jak tylko znajdę czas, wprowadzę te biogramy do wikipedii. Dysponuję też biogramami innych tomaszowian pochodzenia żydowskiego, którzy zostali pochowani na cmentarzu żydowskim w Tomaszowie Mazowieckim. Mój e-mail: ktw2006@wp.pl. Pozdrawiam. --Ktw (dyskusja) 02:38, 8 paź 2010 (CEST)

Zbigniew Danekedytuj kod

Witam.
Doceniam Twoją dotychczasową pracę włożoną w napisanie hasła Zbigniew Danek. Proszę Cię, dodaj jeszcze w tym haśle źródła, tzn. materiały, w oparciu o które hasło to zostało przez Ciebie napisane. Pewnie masz je jeszcze pod ręką. Od dłuższego czasu staramy się, aby wszystkie treści w Wikipedii były weryfikowalne (wiarygodne). Stąd właśnie wymóg dodawania źródeł. Źródła wykorzystane przez Ciebie przy pisaniu hasła proszę zamieść w sekcji (rozdziale) Bibliografia (zobacz: Wikipedia:Bibliografia). Dla pełności informacji napiszę jeszcze, że o ile w haśle występują tezy kontrowersyjne, dyskusyjne lub drażliwe, należy przy nich wstawić dokładny przypis. Dotyczy to także danych liczbowych, np. odnoszących się do liczby mieszkańców danego miasta itp. W przypadku źródeł papierowych należy podać również numer strony. W razie jakichkolwiek problemów z tymi czynnościami napisz do mnie wiadomość, a z chęcią Ci pomogę. Pozdrawiam, H. Batuta (dyskusja) 10:23, 12 lut 2011 (CET)

Dotyczy to także hasła Václav Blažek. Proszę, przejrzyj pozostałe. H. Batuta (dyskusja) 10:47, 12 lut 2011 (CET)

Czy wiesz że...edytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów redagujących rubrykę, Viatoro (dyskusja) 14:42, 2 kwi 2011 (CEST)

Anna_Maciejewskaedytuj kod

Kriis (dyskusja) 00:09, 15 kwi 2011 (CEST)

Wiesława_Boguratedytuj kod

Kriis (dyskusja) 00:17, 15 kwi 2011 (CEST)

Samuel Brotedytuj kod

Hej! Zrobiłem właśnie biogram Samuela Brota i zobaczyłem w linkujących, że jakoby był rabinem w Tom. Maz. w latach 1928-1936. Moje źródło o tym milczy jeśli nie wręcz głosi coś innego. Czy możesz sprawdzić swoje i ewentualnie opatrzyć biogram stosownym przypisem? Bo może błyskawicznie zwiał z Piotrkowa do Tomaszowa? No chyba, że było dwóch Samuelów Brotów o tożsamych datach życia... Pzdr Mzungu (dyskusja) 14:25, 30 cze 2011 (CEST)

Dzięki! :D Mzungu (dyskusja) 22:31, 30 cze 2011 (CEST)

Klara Segałowiczedytuj kod

Witam, jakiś czas temu w "Zgłoś błąd" podniesiono, iż jej nazwisko rodowe to "Borodin" (tak twierdzi rodzina), natomiast w PSB, w haśle "Zusman Segałowicz" jest wzmianka iż poślubił Klarę Borodino (?), tak więc nawet w PSB nie ma pewności co do nazwiska "Borodino", czy posiadasz jakieś źródła, które by potwierdziły, że jej prawdziwe nazwisko rodowe to Borodin? Z góry dzięki za pomoc. Pozdrawiam Malyadik (dyskusja) 10:35, 5 sie 2011 (CEST)

Witam, nazwisko rodowe Klary Segałowicz brzmiało Borodino. Jest to potwierdzone przez dokumenty niemieckie i polskie. Najnowsze opracowanie Słownik biograficzny Żydów tomaszowskich (2010) daje takie brzmienie. Resztę wyjaśniam w e-mailu. --Ktw (dyskusja) 22:44, 7 sie 2011 (CEST)

Knotheedytuj kod

Hallo Ktw. Kannst du mir bei de:Georg Knothe helfen? (Can you help me with de:Georg Knothe?) --Virtualiter (dyskusja) 17:27, 14 paź 2011 (CEST)

Tata Tasiemkaedytuj kod

Pamięta Pan, jak go prosiłem po napisaniu Łokietka o zostawienie mi Siemiątkowskiego? Nie zdążyłem, jak widać - ktoś był szybszy :-( Picus viridis Odpowiedz zoilowi 22:13, 21 paź 2011 (CEST)

Kolejny raz męczęedytuj kod

Wikipedia:Poczekalnia/artykuły/2012:02:21:Chrześcijańskie Porozumienie Obywatelskie Picus viridis Odpowiedz zoilowi 23:42, 21 lut 2012 (CET)

Stefania Tuwimowaedytuj kod

PaSova (dyskusja) 21:02, 12 gru 2017 (CET)

Chorwaci śląscyedytuj kod

Denar64 (dyskusja) 17:48, 31 mar 2020 (CEST)

Na podstawie artykułu: "Dyskusja wikipedysty:Ktw" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy