Dyskusja wikipedysty:Lamashtu2006


Dyskusja wikipedysty:Lamashtu2006 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Witaj! Gdybyś czegoś potrzebował, to z chęcią służę pomocą. Wystarczy, że napiszesz wiadomość do mnie lub do jakiegokolwiek innego wikipedysty (proszę tylko, podpisz się, wstawiając na końcu wiadomości 4 tyldy: ~~~~). Jeśli chcesz sam poznać zasady i zalecenia oraz sposoby edycji Wikipedii, zajrzyj do stron pomocy. Dla początkujących ilość informacji tam zawartych może wydawać się przytłaczająca, więc śmiało z problemami zgłaszaj się do mnie lub poproś o pomoc przewodnika. Swobodnie możesz poznawać sposoby edycji Wikipedii korzystając z osobistego brudnopisu. Na początek ważne jest, byś poznał trzy najistotniejsze zasady Wikipedii:

Zauważ, że to encyklopedia, co oznacza, że zamieszczane są tu informacje encyklopedyczne, a nie wszystkie. A teraz śmiało edytuj i nie obawiaj się tego, że Twoje pierwsze edycje będą niedoskonałe. Wszyscy uczyliśmy się na błędach – tutaj bardzo łatwo się je poprawia. :) Serdecznie pozdrawiam, Mat86 ^^ 00:12, 21 lut 2010 (CET)

Spis treści

Szamszi-Adad Iedytuj kod

proszę używaj przycisku przenieś, inaczej łamiesz prawa autorskie autorów pierwotnego hasła. Zrobiłem to już poprawnie, jednak na przyszłość, proszę użyj tej metody. maikking dyskusja 19:32, 8 mar 2010 (CET)

Grafiki w Hammurabi i Babilonedytuj kod

Pozmieniałem trochę grafiki umieszczone przez Ciebie w tych hasłach. Generalnie mógłbyś poczytać sekcję o obrazkach w hasłach tutaj i tutaj np. kiedy umieszczać ilustracje z lewej strony i dlaczego nie wrzucać wielu dużych obrazków do krótkiego hasła. Getoryk (dyskusja) 10:04, 8 kwi 2010 (CEST)

Zaproszenieedytuj kod

Cześć, wysyłam zaproszenie, bo widzę, że edytujesz hasła dotyczące starożytnego Bliskiego Wschodu. Wprawdzie nasz projekt nie robi obecnie zbyt wiele (właściwie tylko tworzymy i to raczej powoli nową wersję artykułu Starożytność - do obejrzenia/edycji tutaj: Wikiprojekt:Starożytność/Dopracowywanie_artykułów), ale może, kiedy będzie więcej uczestników jakoś się sprawniej zorganizujemy. Getoryk (dyskusja) 17:46, 21 kwi 2010 (CEST)

Asyriaedytuj kod

Hej, miałbyś może ochotę na uzupełnienie artykułu Starożytność o sekcję dotyczącą Asyrii? (konkretnie tego: Starożytność#Dominacja_Asyrii). Z tego co piszesz na swojej stronie jesteś w temacie :) Chodzi o coś bardzo ogólnego, podobnego do innych sekcji na tej stronie: historia i parę zdań o kulturze, społeczeństwie itp., ale przede wszystkim dotyczącego państwa nowoasyryjskiego (choć o starym i średnim można by wspomnieć na początku), gdyż ta sekcja znajduje się w rozdziale "Cywilizacje Bliskiego Wschodu od końca epoki brązu". Daj znać jeżeli nie możesz/nie masz czasu/nie chcesz, wtedy postaram się uzupełnić to samemu w ramach zaklejania dziur w tym artykule. Getoryk (dyskusja) 14:28, 20 lip 2010 (CEST)

Odp:Dominacja Asyriiedytuj kod

Ok, to zostawiam to dla Ciebie :) Getoryk (dyskusja) 15:18, 20 lip 2010 (CEST)

 • Świetnie, dzięki! Jeśli miałbym wskazywać jakieś imho wady, to może fragment zbyt szczegółowy jak na tak ogólny artykuł i w efekcie mało syntetycznie. Brak też informacji spoza historii politycznej. Ale inne sekcje często wyglądają podobnie, więc jest ok. Getoryk (dyskusja) 11:19, 25 lip 2010 (CEST)

Witaj w gronie wikipedystów z uprawnieniami redaktora!edytuj kod

Wraz z wprowadzeniem do Wikipedii wersji przejrzanych wszystkie edycje dokonywane przez początkujących i niezalogowanych użytkowników muszą zostać oznaczone jako przejrzane przez wikipedystę z uprawnieniami redaktora – takiego jak Ty

W skrócie: jako przejrzany oznacza się artykuł wolny od wandalizmów. Oznacza to, że artykuł nie musi zostać sprawdzony pod kątem merytorycznym (jednak przy zmianach nasuwających poważne wątpliwości co do ich rzetelności zalecana jest ostrożność w zatwierdzaniu). Celem wersji przejrzanych jest jedynie wychwycenie oczywistych nieprawidłowości, ale warto poprawić drobne uchybienia (np. literówki), jeśli się je zauważy.

Przycisk oznaczania

Pamiętaj, aby szczególnie uważnie przeglądać artykuły zatwierdzane po raz pierwszy (tzn. w prawym górnym rogu widnieje komunikat: „ Brak wersji przejrzanej”). Najlepiej zacząć od stron, które sam utworzyłeś lub masz w obserwowanych (kliknij, by zobaczyć pełną listę stron, które obserwujesz).

Sprawdzenie artykułu, który ma już wersję przejrzaną, polega najczęściej na porównaniu z nią ostatnio wprowadzonych zmian (tzw. diff). Zobacz też, jak patrolujemy ostatnie zmiany.

Jak oznaczać artykuły?

Na końcu każdej strony z włączonym mechanizmem wersji przejrzanych oraz na stronie porównywania wersji znajdują się przyciski „Brak wandalizmu – oznacz jako przejrzaną”. Aby oznaczyć wersję, należy kliknąć lub użyć skrótu klawiszowego Alt+⇧ Shift+S. Jeżeli chcesz usunąć zatwierdzenie, musisz kliknąć „Wycofaj oznaczenie jako przejrzana”.

Cofanie zmian

Wraz z uprawnieniami redaktora uzyskałeś także możliwość szybszego cofania zmian. Oznacza to, że w przypadku ewidentnych wandalizmów możesz użyć przycisku „cofnij” (zamiast „anuluj edycję”), którego naciśnięcie powoduje natychmiastowe wycofanie edycji, bez konieczności wypełniania opisu zmian.

Jeżeli chcesz przedyskutować jakieś kwestie związane z oznaczaniem, które nie zostały przedstawione na stronie Wikipedia:Wersje przejrzane, załóż wątek w kawiarence.

Redaktoredytuj kod

Włączam Ci uprawnienia redaktora, zerknij na reguły oznaczania i efektywnej pracy na Wikipedii. Pozdrawiam :) Elfhelm (dyskusja) 20:34, 21 lip 2010 (CEST)

Pytankoedytuj kod

Widzę, że oczyściłeś i uźródłowiłeś hasło Anunnaki. Dałbyś radę zatroszczyć się o hasło Nibiru? Źródeł brak, a 3/4 hasła to paranaukowe pierdoły. Stoigniew >pogadaj< 18:21, 5 wrz 2010 (CEST)

 • Świetnie! I tak wycięliśmy chyba skutecznie daenikenologię z Wiki... Najpierw Nefilim, potem Anunnaki, teraz Nibiru :) Stoigniew >pogadaj< 21:11, 8 wrz 2010 (CEST) PS Jakby Cię to jeszcze interesowało, to mam Enuma Eliš w przekładzie Józefa Bromskiego, mogę podać jak u niego brzmią odpowiednie fragmenty oraz przypisy do nich. Stoigniew >pogadaj< 21:14, 8 wrz 2010 (CEST)

Epos o Gilgameszuedytuj kod

Dałbyś radę zatroszczyć się o to hasło? Obecna wersja artykułu to streszczenie parafrazy którą spłodził Stiller. Powinno to chyba wyglądać tak jak na na en wiki - opis poszczególnych tabliczek wersji standardowej, wariantów babilońskich, trochę więcej o samym eposie. Stoigniew >pogadaj< 20:33, 17 wrz 2010 (CEST)

Enuma Elisz też nie wygląda zbyt ciekawe, 95% hasła to streszczenie utwory gęsto przeplatane cytatami. Stoigniew >pogadaj< 20:35, 17 wrz 2010 (CEST)

Erebuni, Bitwa pod Megiddo (XV w. p.n.e.)edytuj kod

Witaj. Dzięki za cenne uwagi przy głosowaniu na medal Urartu, dodałam sugerowaną przez Cię grafikę i przeredagowałam wskazane zdania. Mógłbyś także przejrzeć i ewentualnie zgłosić zastrzeżenia do podlinkowanych w nagłówku dwóch haseł? Pierwsze zostało przetłumaczone z ru.Wiki, zmieniłam w tekście układ logiczny i dodałam co nieco od siebie. Drugie, napisane w zasadzie od nowa, leży w PANDA i mam zamiar zgłosić je w przyszłości do DA po tym, jak będę miała dostęp do opracowania starożytności przez A. Ziółkowskiego. Dzięki z góry. Farary (dyskusja) 16:30, 2 gru 2010 (CET)

Gwiazdkaedytuj kod

Od Bacusa15 za znaczny wkład w Wikipedię

Bacus15 • dyskusja 16:05, 8 sty 2011 (CET)


Reformy Uruinimginyedytuj kod

Cześć, znalazłem ten nieprzejrzany artykuł i zastanawiam się czy nie lepiej byłoby go wrzucić jako sekcję do Urukagina, a to usunąć. Brak do niego źródeł, nie wiem czy są tu jakieś warte zachowania informacje, a artykuł wydaje się trafiać w Twoją strefę zainteresowań. Getoryk (dyskusja) 17:32, 25 sty 2011 (CET)

 • Ok przeniosłem treść hasła jako sekcję do Urukagina, sam artykuł oznaczyłem jako do skasowania (admini muszą kliknąć, albo odrzucić wniosek). Trochę zmieniłem treść, żeby pasowała w nowym artykule jako sekcja. Pozdrawiam Getoryk (dyskusja) 20:06, 26 sty 2011 (CET)

Czy wiesz że...edytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów redagujących rubrykę, Viatoro (dyskusja) 05:01, 16 lut 2011 (CET)

Religia Mezopotamiiedytuj kod

Religia Mezopotamii to nie to samo, co religia Sumerów --Mpfiz (dyskusja) 16:24, 13 kwi 2011 (CEST)

Krystyna Szarzyńskaedytuj kod

Dałbyś radę zweryfikować jej datę urodzenia? Bacus15 • dyskusja 18:25, 11 lip 2011 (CEST)

E-ninnuedytuj kod

Nie uważasz że lepszy byłby tytuł Świątynia E-ninnu? Dom zbyt mało mówi a E-ninnu z tym e na początku wygląda niczym e-mail. Nie odpisuj, jeśli uważasz to przekieruj hasło. St.Mons (dyskusja) 11:12, 18 sie 2011 (CEST)

Język akkadzkiedytuj kod

Dlaczego łaskawy pan wycofał edycję?--85.222.67.238 (dyskusja) 16:11, 26 sie 2011 (CEST)

Podaje ją choćby prof. Markowski. Zob. Słownik poprawnej polszczyzny PWN pod red. Andrzeja Markowskiego, Warszawa 1999, s. 1392, używa jej wielu światłych ludzi.--85.222.67.238 (dyskusja) 16:14, 26 sie 2011 (CEST) Nie jestem historykiem ni archeologiem, więc nie znam publikacji. W publikacjach nienaukowych używa go wybitny językoznawca Robert Stiller. Dopuszcza go również w/w słownik prof. AM.--85.222.67.238 (dyskusja) 16:23, 26 sie 2011 (CEST) Cieszę się. Publikacje naukowe to nie wszystko. Stiller używając go ma po prostu rację. Za analogię mógłby posłużyć podawany przez Stillera przykład (o czym najprawdopodobniej wiesz, bo na pewno miałeś w ręku jego kompilację "Gilgamesza"): Bagdad - bagdadzki, a nie bagadyjski.--85.222.67.238 (dyskusja) 16:41, 26 sie 2011 (CEST) Kolego, dajmy już temu pokój, nie ma sensu o każde słowo się kłócić. Prywatnie będę sobie mówił akkadzki (jeśli się przydarzy okazja). Również pozdrawiam. --85.222.67.238 (dyskusja) 15:15, 29 sie 2011 (CEST)

Kemoszedytuj kod

Witaj!

Deklarujesz znajomość tematyki starożytnego Bliskiego Wschodu (i widzę że masz na tym polu imponujący dorobek). Czy byłbyś w stanie napisać coś o plemiennym bogu Moabitów, Kemoszu? Kilkukrotne wzmianki o nim w Biblii oraz sporo interwików to chyba wystarczające argumenty na rzecz powstania hasła :) Pozdrawiam, Hoa binh (dyskusja) 22:42, 1 wrz 2011 (CEST)

Czy wiesz...edytuj kod

Odp:5

W imieniu zespołu wikipedystów redagujących rubrykę, Karol007dyskusja 02:07, 2 wrz 2011 (CEST)

Czy wiesz...edytuj kod

Odp:1

W imieniu zespołu wikipedystów redagujących rubrykę, Karol007dyskusja 01:34, 7 wrz 2011 (CEST)

Sabejczycyedytuj kod

Witaj, to znowu ja :)

Przy okazji dyskusji nad hasłem sabeizm ujawnił się dotkliwie brak hasła Sabejczycy, opisującego starożytny lud semicki (vide en:Sabeans). Czy tematyka ta wchodzi na tyle w zakres Twoich zainteresowań, abyś był w stanie coś o nich napisać? Hoa binh (dyskusja) 15:42, 24 wrz 2011 (CEST)

 • Powstało hasło Sabejczycy, jeśli będziesz w stanie dodać chociaż jedno zdanie którego w nim nie ma, będę wdzięczny :) Hoa binh (dyskusja) 16:06, 25 wrz 2011 (CEST)
Z rywalizacji tej zwycięsko wyszło królestwo Saby i to właśnie od niego powstała nazwa ludu – kolejność powinna być odwrotna. Nazwa państwa pochodzi od nazwy plemion, które je założyły. Niestety dzisiaj, poza Historią Etiopii nie mam pod ręką żadnych opracowań z tego tematu (poszukam na tygodniu w bibliotece). Farary (dyskusja) 20:01, 25 wrz 2011 (CEST) Nazewnictwo starożytne jest skomplikowane. Plemiona, które założyły państwo Saba w końcu II tysiąclecia p.n.e. prawdopodobnie przywędrowały z północnego zachodu półwyspu. Nie wiadomo, czy skonsolidowały się przed przybyciem na wybrzeże, czy dopiero nad Morzem Czerwonym (a może w trakcie wędrówki przez pustynię Ramlat Sabatain?). Czy nazwę przynieśli ze sobą (ludy pustyni?), czy dopiero później nazwali się Saba z racji tego, że w związku plemion Sabejczycy mieli dominującą pozycję i tendencję państwotwórczą? Zachowując ten sam przypis, zmieniłeś sens twierdzenia, jest lepiej, ale nie do końca, dalej brakuje wyjaśnienia. Farary (dyskusja) 22:38, 25 wrz 2011 (CEST) Zgadza się, w haśle o szczepie niepotrzebne są informacje o państwie:) Farary (dyskusja) 07:46, 26 wrz 2011 (CEST)

Dzięki wielkie :) Hoa binh (dyskusja) 10:24, 26 wrz 2011 (CEST)

Kategoria:Bóstwa sumeryjskie i babilońskieedytuj kod

Witaj. Jeżeli dokonujesz porządków w kategoriach lub zmieniasz kategorie w artykułach tak jak te z w/w kategorii i pozostawiasz ją pustą a) dobrym zwyczajem jest poinformować autora o dokonywanych zmian, jeżeli jest aktywny b) wstawić szablon {{ek}} do pustej kategorii.--Adamt rzeknij słowo 20:30, 27 wrz 2011 (CEST)

Dialekt babilońskiedytuj kod

Cześć. Nie uwzględniałam, bo akurat przeglądałam tę konkretną książkę i zerknęłam odruchowo na Wikipedię:) Pewnie, że się nie pogniewam, wprowadzaj zmiany. Co się tyczy wyszukiwania pod językiem asyryjskim czy babilońskim, to należy rozważyć stronę ujednoznaczniającą odnoście języka asyryjskiego i przekierowanie dla dialektu babilońskiego. Farary (dyskusja) 07:52, 19 paź 2011 (CEST)

Fajnie:) Mam uwagę: jeżeli jest to dialekt, to nie może być językiem, tylko jego odmianą lokalną. Słowo "język" stosowane jest/było dla uproszczenia długiej nazwy "dialekt babiloński języka akadyjskiego". Czy Łyczkowska mówi jednoznacznie, że to język, czy stosuje oba terminy zamiennie? Jeżeli to drugie, to należy to wyjaśnić we wstępie. Zetknęłam się z jej książką na studiach, ale nie mam, by sprawdzić. Farary (dyskusja) 18:26, 19 paź 2011 (CEST) Tak myślałam:) Mógłbyś jeszcze sprawdzić, jak się ma sprawa z kananejskim i jego dialektami, wymienionymi w artykule jako języki? Podejrzewam, że podobna sytuacja. Dzięki z góry. Farary (dyskusja) 19:08, 19 paź 2011 (CEST) Ok, zaraz skończę kananejski (Uberti pomija amonicki) i zajrzę do Kasytów. Farary (dyskusja) 19:53, 19 paź 2011 (CEST)

Języki kananejskieedytuj kod

Może inaczej: nie zmienić, tylko dopisać drugi wariant. Z takim rozwiązaniem ograniczymy pole do popisu dla kogoś, kto być może będzie miał w ręku trzecie źródło, stosujące jeszcze inny podział. Farary (dyskusja) 21:29, 19 paź 2011 (CEST)

Nie wiem czy o to chodzi, dokończę jutro, bo zajęłam się szukaniem źródła do teorii o pokrewieństwie kasyckiego z kartwelskimi (chyba Marr coś wspominał na ten temat). Farary (dyskusja) 22:17, 19 paź 2011 (CEST)

Język kasyckiedytuj kod

Dzięki za linki, przynajmniej wiem, w którym tomie szukać. Na wskazanych stronach tych informacji nie było, ale mam potwierdzenie, że Marr porównywał pozostałości kasyckiego i kaukaskie. Farary (dyskusja) 08:36, 20 paź 2011 (CEST)

Dałabym bóstwa kasyckie do osobnego hasła, a sam artykuł można jeszcze rozbudować w oparciu o to źródło. Z tym że ja się nie podejmę opracowania angielskiego tekstu. Farary (dyskusja) 13:43, 20 paź 2011 (CEST)

Kasyciedytuj kod

Miałam dać już spokój z Kasytami, ale zauważyłam, że przenosisz imiona królów kasyckich. Zerknęłam do indeksu Historii Bliskiego Wschodu J. Zabłockiej. Autorka nie oddziela od imienia władcy imienia bóstwa. W tłumaczonym na polski Wprowadzeniu do historii starożytnego Bliskiego Wschodu M. L. Ubertiego zapisuje się te imiona z łącznikiem na modłę zachodnią. Farary (dyskusja) 09:27, 21 paź 2011 (CEST)

Czarny obelisk Salmanasara IIIedytuj kod

Mam wątpliwości czy dobrze to rozumiem. Ma 5 różnych przedstawień daniny (w pionie) ale każda z nich, w poziomie ciągnie się na 4 strony? czyli tak jakby 5 równoległych zwojów? a jak rozpatrywać te pionowe pasy w narożach (zdjęcie), skąd wiadomo ze to dalszy ciąg?St.Mons (dyskusja) 20:09, 22 paź 2011 (CEST)

 • Informuję iż przeglądania hasła jeszcze nie skończyłem a twoje poprawki nie są merytoryczne - to zwykłe literówki i jeden link! To dodawanie sobie powagi. Ponawiam pytanie - dobrze to rozumiem?St.Mons (dyskusja) 21:25, 22 paź 2011 (CEST)
  • Przepraszam, już zwróciłem. Co do słonia i nosorożca to nie wiem jak można je pomylić?St.Mons (dyskusja) 23:30, 22 paź 2011 (CEST)
   • Możesz sam poprawić (ja po tobie też poprawiłem kilka literówek) i pamiętaj ze jeszcze muszą to objrzeć dwaj inni wikipedyści... Z poważaniem St.Mons (dyskusja) 00:05, 23 paź 2011 (CEST) Dobranoc

List z Mitanniedytuj kod

Hej. Przysługa za przysługę?:) Dzięki za poprawki. Dopisałam jeszcze kontekst historyczny, nie wdając się w zbędne szczegóły. Brakuje mi jeszcze jednej małej informacji o wymiarach tabliczki, ale niestety nigdzie jej nie znalazłam. No, i by się przydała grafika.

Odnośnie obelisku: szukałam dodatkowych wzmianek na temat czterech pozostałych pasów reliefu, ale trafiłam tylko na jakieś głupstwa o krzyżowaniu zwierząt i ludzi (to te zwierzaki na smyczy z zaznaczonymi żebrami) – co się łatwo obala twierdzeniem o różnej liczbie chromosomów u ludzi i zwierząt. Kolejną interpretacją, którą znalazłam, były dywagacje, że są to Pigmeje, podarowane przez Egipt. Fajnie byłoby uzupełnić brakujące opisy i podpiąć kilka zdań na temat chronologii (istnieje zależność między kolejnością pasów na obelisku a pochodami Salmanasara – choć nie zawsze zgodne z faktami, przedstawionymi w innych źródłach). Farary (dyskusja) 19:59, 24 paź 2011 (CEST)

Dzięki za link. Tego właśnie mi brakowało:) Może będzie można dodać jeszcze grafikę z dokumentu (sprawdzę PA). Myślę, że z przetłumaczeniem niemieckiego (o ile coś będzie wartego dodania do hasła) nie będę miała większych problemów. Farary (dyskusja) 10:39, 25 paź 2011 (CEST) PS. Autografia wykonuje się w proporcjach 1:1. Farary (dyskusja) 11:30, 25 paź 2011 (CEST) Cześć. Gdybyś miał czas, to zajrzyj do PANDA. W ogóle to jeszcze raz dziękuję za link do autografii, uzupełniłam opis i przesłałam na Commons grafiki. Farary (dyskusja) 23:36, 28 paź 2011 (CEST) Mam nadzieję, że teraz jest ok. Poszerzyłam akapit o dodatkowe dane. Przy okazji pytanie: znasz jakąś publikację w języku polskim, gdzie listy królów (sumeryjska, babilońska, asyryjska) pisane są wszystkie wyrazy dużą literą. Ja nie znalazłam wśród moich. Czy to jakaś kalka z angielskiego? Farary (dyskusja) 12:49, 2 lis 2011 (CET)

List z Tell el-Amarna (EA 23)edytuj kod

Hej. Widziałam w czywieszu. Zainspirowany "listem z Mitanni"? :) Dałoby się dodać zdjęcie tabliczki? Farary (dyskusja) 14:54, 1 lis 2011 (CET)

Zastanawiam się nad wrzuceniem i chyba to dzisiaj zrobię. Czy nadal uważasz, że należy zmienić nazwę, z tym że w takim razie na "List z Tell el-Amarna (EA 24)", bo "list z Mitanni" w literaturze jest unikatowy:) Farary (dyskusja) 15:36, 1 lis 2011 (CET) Wiem że parę lat minęło, ale pozwolę sobie zauważyć, że mamy obecnie dwa hasła na temat tego samego listu: List z Tell el-Amarna (EA 23) i Listy z Amarna, zresztą oba bardzo przyzwoite. Czy nie zechciałbyś ich połączyć w jedno? //Halibutt 01:10, 4 cze 2015 (CEST)

Trzecia dynastia z Ur i III dynastia z Uredytuj kod

To sprawa sprzed roku, ale dla porządku informuję: nie wolno w ten sposób zmieniać nazwy hasła! Przenosząc artykuł ręcznie, pod starą nazwą zostawiasz całą jego historię i spis autorów. Jest to przede wszystkim po prostu nie fair, bo w ten sposób całe autorstwo niejako przypisujesz sobie, a poza tym naruszasz w ten sposób licencję, która nakazuje zachowanie wykazu autorów. Zamiast ręcznego kopiowania należy korzystać z mechanizmu przenoszenia stron. Zobacz: Pomoc:Zmiana nazwy strony.

To na szczęście da się odkręcić, dlatego proszę, jeśli jeszcze kiedyś zrobiłeś coś podobnego, daj znać, bo do poprawienia tego potrzeba uprawnień administratorskich. Dziękuję, Cancre (dyskusja) 18:14, 1 lis 2011 (CET)

Czy wiesz...edytuj kod

Dwa Twoje nowe artykuły Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Győr i Katedra św. Dymitra w Sremskiej Mitrovicy znalazły się w propozycjach do czywiesza. Niestety, trzeba by je trochę rozbudować. Znalazłbyś chwilkę czasu, aby to uczynić? Wizikj (dyskusja) 18:31, 2 lis 2011 (CET)

A to przepraszam, widocznie źle nacisnąłem na linka. Wizikj (dyskusja) 18:41, 2 lis 2011 (CET)

Asyryjska lista królówedytuj kod

Wyróżnienie w tekście dużą literą, moim zdaniem, nie jest konieczne. Nie jest to oficjalna nazwa urzędowego dokumentu (jak Lista światowego dziedzictwa UNESCO), ani nazwa własna dzieła (por. Kronika babilońska). Mierzejewski w Tajemnica glinianych tabliczek i Uberti Wprowadzenie do historii... piszą małą literą. Zabłocka konsekwentnie stosuje zapis: sumeryjska (asyryjska/babilońska) Lista królów w zależności od tematu, Encyklopedia PWN w dziale Piśmiennictwo Mezopotamii podaje wszystkie wyrazy małą literą. Dlatego, skoro przeniosłeś artykuł pod inną nazwę, poprawiłam linkowanie i przy okazji zmieniłam duże litery na małe w tekście. Farary (dyskusja) 18:49, 2 lis 2011 (CET)

Listedytuj kod

Cześć. Jeżeli nie masz więcej zastrzeżeń, a czytałeś artykuł, to podpisz się w miejscu "Sprawdzone przez" (nastąpiły zmiany w sposobie przyznawania wyróżnień). Jeżeli natomiast będziesz miał jeszcze jakieś uwagi, to wynotuj je, bym miała czas na poprawki:) Dzięki. Farary (dyskusja) 16:59, 9 lis 2011 (CET)

Meedytuj kod

Rozważałam przeniesienie pod Me (mitologia), analogicznie do Kur (mitologia). Ale ok, podjąłeś decyzję, nie muszę się dalej zastanawiać:) Farary (dyskusja) 18:22, 15 lis 2011 (CET)

Czy wiesz...edytuj kod

Odp:6

W imieniu zespołu wikipedystów redagujących rubrykę, Karol007dyskusja 04:39, 16 lis 2011 (CET)

Czy wiesz...edytuj kod

Odp:3

W imieniu zespołu wikipedystów redagujących rubrykę, Karol007dyskusja 03:43, 18 lis 2011 (CET)

Czy wiesz...edytuj kod

Odp:4

W imieniu zespołu wikipedystów redagujących rubrykę, Karol007dyskusja 01:32, 19 lis 2011 (CET)

Babilońska mapa świataedytuj kod

Hej. Na pewno ta mapa znana jest jako Mappa mundi? Mappa mundi jest zbiorczą nazwą średniowiecznych map (europejskich). Czy Horowitz nie zastosował przypadkiem jakiegoś skrótu myślowego lub porównania sposobów sporządzenia mapy babilońskiej i map średniowiecznej Europy? Farary (dyskusja) 22:29, 19 lis 2011 (CET)

Czyli jednak naukowy skrót myślowy:) W żargonie rosyjskim widać różnicę: вавилонская "Карта Мира" (Mappa mundi). Nie stawia się między pojęciami znaku równości, żeby nie popełnić achronologii. Myślę, że należy zaznaczyć, iż nazwy Mappa mundi stosuje się w anglosaskim środowisku badaczy starożytności (i powołać się na większą ilość nazwisk). Farary (dyskusja) 23:17, 19 lis 2011 (CET)

Uszpiaedytuj kod

Hej. Dałoby się rozwinąć wątek przynależności etnicznej Uszpii na podstawie m.in. imienia i wiadomości archeologicznych na temat mieszanki etnicznej w Górnej Mezopotamii w tym okresie? Farary (dyskusja) 08:30, 12 gru 2011 (CET)

Nie jest to imię semickie, podobnie jak Kikkia. Istnieje prawdopodobieństwo, że ma w sobie element hurycki (lub subartyjski). Farary (dyskusja) 10:24, 12 gru 2011 (CET) Mam, nawet wczoraj przeglądałam moje kniżki, szukając, czy czegoś nie rozwinąć:) Farary (dyskusja) 14:20, 12 gru 2011 (CET) Pewnie:) Farary (dyskusja) 14:43, 12 gru 2011 (CET) Przyszło mi jeszcze przez myśl, aby wspomnieć o długiej chronologii, według której (szczególnie w starszej literaturze) panowanie Uszpii datowane jest czasem na XXVII wiek p.n.e. Farary (dyskusja) 19:53, 12 gru 2011 (CET)

Czy wiesz...edytuj kod

Odp:1

W imieniu zespołu wikipedystów redagujących rubrykę, Karol007dyskusja 00:50, 18 gru 2011 (CET)

Pytanie w kwestii ortografiiedytuj kod

Witaj!

Jako ekspert od starożytnej Mezopotamii pewnie będziesz wiedział - czy forma Annunaki jest poprawna? Istnieje takiej przekierowanie do hasła Anunnaki. Hoa binh (dyskusja) 12:50, 22 gru 2011 (CET)

 • Dzięki, zgłosiłem do usunięcia. Hoa binh (dyskusja) 17:28, 22 gru 2011 (CET)

Sumerowieedytuj kod

Zerkniesz? Hasło wygląda jak bryk szkolny (kim byli, kiedy żyli, w kogo wierzyli, co wynaleźli). W innych Wiki takiego hasła w ogóle nie ma, jest to przekierowanie do Sumer. Hoa binh (dyskusja) 09:55, 11 sty 2012 (CET)

 • Zatem rób co uważasz za najlepsze, wszak jesteś chyba najlepszym na Wiki znawcą tematu :) Hoa binh (dyskusja) 16:59, 11 sty 2012 (CET)

Jan Braunedytuj kod

Dear Lamashtu, could you please see if you (or someone you know) can extend the article in the subject? I mean, when I was making a Russian version of your article about Jan Braun, what I found on the internet was, Jan Braun had done a lot of work on Caucasian (Georgian) studies, and also that he had probably died in 2009 (although I am not sure).

I think this kind of information is vital if we start an English-language article version which I think Jan Braun's work really deserves.

This said, I am much more interested in the tables from his 2004 book, comparing Shumerian and Tibetan. I study Sino-Tibetan languages, so this would be of great interest for people like me.

Thanks in advance, --Tar-ba-gan (dyskusja) 13:14, 24 sty 2012 (CET)

Thanks for the reply! I count it as very quick, it is not a pressing issue for me. It would be great if you can lay your hands on Jan Braun's Sumerian-Tibetan language comparison tables some day in the next few months. I believe you can easily find more of his titles (for the bibliography) on the Internet than I can, by use of Polish library databases online and maybe even offline. Actually, even the list of his articles for Wielkiej Encyklopedii Powszechnej PWN is important or so I think (the latter should be an easy task if not for you than for someone you may know on Polish WP who has similar interests, some time, and the encyclopedia). As for lifespan, this is what I found on Google and it made me concerned. May well have been some other good old Polish Jan Braun, this is why I never used this information. --Tar-ba-gan (dyskusja) 13:46, 26 sty 2012 (CET)

Posągi Gudeiedytuj kod

Cześć. Utworzyłam hasło Posągi Gudei. Jeżeli chcesz, to przenieś z biogramu listę zachowanych po nim statui. Farary (dyskusja) 10:40, 2 lut 2012 (CET)

PUAedytuj kod

Dziękujemy za wsparcie i zaufanie, które zadeklarowałeś. Mamy nadzieję, że nowe uprawnienia nie oderwą nas od rozwijania artykułów z zakresu starożytności:) Farary (dyskusja) 16:37, 11 lut 2012 (CET)

Kategoria:Królowie Hetytówedytuj kod

Hej. Wiem, że poprawiałeś ostatnio tę kategorię, przenosiłeś imiona pod pisownię z (s) na końcu. Nie mam pewności, czy to jest dobre rozwiązanie. Część autorów używa pisowni z -s, część odcina tę końcówkę. W takim przypadku wyjściem z próbą pogodzenia byłyby przekierowania. Farary (dyskusja) 08:13, 21 lut 2012 (CET)

Poszukam czegoś na ten temat i oczywiście w oparciu o Popko (wieczorem lub jutro). Dwa wymienione hasła przeniosłam bez usuwania przekierowania (można to robić, gdy na odsyłaczu nie dokonywano żadnych operacji). Trzeba zabrać się za poprawę linkowania i pousuwać(?) formę Imię(s). Farary (dyskusja) 13:05, 21 lut 2012 (CET) Już zrobione:) Czy zostawiamy przekierowania z wersji Tudhalija(s) IV i Suppiluliuma(s) I? Wydają się być zbędne. Farary (dyskusja) 13:12, 21 lut 2012 (CET)

Tudhalijaedytuj kod

Hej. Poplątanie z pomieszaniem. Jak masz dodatkowe dane, możesz nie pytając uzupełniać w podlinkowanym brudnopisie. Zajrzę jeszcze go Klengela Hetyci i ich sąsiedzi, dzisiaj mi się już nie chce. Chętnie bym zobaczyła Imperium tysiąca bogów Szczepańskiego, ale nie mam. Popko raczej pomocny nie będzie, jego interesowały mitologia i kultura, a w Hurytach praktycznie nic nie ma. Farary (dyskusja) 21:21, 21 lut 2012 (CET)

Ujednoznacznienie Tudhalija gotowe. Mam nadzieję jeszcze znaleźć jakieś opracowania, ale, jak się nie uda, to trudno. Nie bardzo mi się podoba to, co jest w brudnopisie, dlatego niech na razie poczeka. Może mnie oświeci:) Farary (dyskusja) 20:38, 23 lut 2012 (CET)

Babilońska Siódemkaedytuj kod

Masz może źródło na imiona wszystkich demonów z Siódemki babilońskiej. U Saggsa wymieniono cztery: Lamasztu, Namtaru, Rabisu, Lilitu, Huwawa (?), Asakku (?), Pazuzu (?). Nie jestem pewna trzech ostatnich, a chciałabym umieścić wykaz w haśle, nad którym pracuję. Farary (dyskusja) 21:03, 24 lut 2012 (CET)

Dzięki za ten cytat. Już mi się poukładało:) Wymienione wyżej są w tej niezliczonej liczbie złych demonów (z tym że wymienione imiennie), choć pierwotnie istniała nieokreślona Siódemka. Sorki za zaśmiecanie dyskusji. Farary (dyskusja) 22:03, 24 lut 2012 (CET)

Wąż-smokedytuj kod

Zastanawiam się, czy nie należy przenieść pod Muszruszszu. Wydaje mi się, że w podanym źródle zastosowano kalkę językową. Obecna nazwa jest niejednoznaczna, bowiem kojarzy się z chińskim smokiem lub uroborosem. Przy okazji opracowania religii babilońskiej naszukałam się linku do muszruszszu i byłam zdziwiona, że na Wikipedii jest artykuł pod nazwą wąż-smok. Farary (dyskusja) 22:11, 1 mar 2012 (CET)

Poszukam jeszcze, tymczasem tutaj, s. 28 zapis mušruššu, a u Saggsa Wielkość i upadek Babilonii – transkrypcja na polski muszruszszu, także nie należy twierdzić, że pisownia taka nie istnieje:) Nie wykluczam, że ta forma jest archaiczna lub błędnie odczytana, podobnie jak sirrusz. Ta strona chyba nie jest wiążąca, ale zawiera informację o odmiennych akceptowalnych nazwach potworka. Co się tyczy rosyjskiej wiki, to treść artykułu nie jest naukowa, więc przeniesienie nic nie da, ponieważ nazwa będzie sugerowała, że artykuł jest "naukowy", podczas gdy jest kryptozoologiczny:) Inna sprawa: Lew-smok. Jest jakaś inna nazwa na to-to? Farary (dyskusja) 08:48, 2 mar 2012 (CET) Dobra robota, dzięki:) Farary (dyskusja) 19:53, 2 mar 2012 (CET)

Akituedytuj kod

Hej. Miałbyś może coś do dodania do tematu z dostępnych Ci opracowań? Ja swoje wyczerpałam:) Farary (dyskusja) 22:48, 11 mar 2012 (CET)

Jak skończysz, zgłoszę do DA:) Farary (dyskusja) 11:01, 12 mar 2012 (CET) Na razie jest w PANDA. Poczekam, aż znajdziesz czas. Twoje dwie uwagi już uwzględnione:) Farary (dyskusja) 11:02, 13 mar 2012 (CET)

Rabsakedytuj kod

Zerkniesz, dasz radę może jakoś to przeredagować? Na chwilę obecną wygląda na własną interpretację tekstu biblijnego i ciężko się połapać o co w tym chodzi (Rabsak to imię postaci? Czy nazwa urzędu? Napisane tak że obydwie interpretacje pasują). Hoa binh (dyskusja) 11:33, 18 mar 2012 (CET)

Właśnie nad tym myślę od paru godzin:) i szukam dodatkowych materiałów. Ale widzę, że już wszystko uwzględniłeś i nie ma co nad tym dalej siedzieć, choć mogę dodać słowo na temat wynagradzania w epoce Sargonidów i etymologii według Schradera, Zimmerna i Winklera. Farary (dyskusja) 18:08, 20 mar 2012 (CET) Chyba trochę nieprecyzyjnie sformułowałam zdanie: "W niektórych starszych pracach z zakresu historii starożytnego Bliskiego Wschodu słowo rabsak używane jest zamiennie ze słowem rab szake". Chodziło o to, że Saggs nie omawia rab szake jako funkcji, tylko jako konkretną osobę o imieniu Rabsak. Farary (dyskusja) 14:15, 21 mar 2012 (CET)

Akituedytuj kod

Dodałeś za źródłem, że święto mogło trwać do 12 dni. Myślę, że ta nieścisłość jest powielana, ponieważ autorzy dopasowują rachubę mezopotamską do współczesności. Jeżeli uznać, że dzień rozpoczyna się zachodem słońca, to akitu trwało 11 pełnych dni. Po przełożeniu na nasz system połowy początku i końca akitu zahaczają o pierwszy i dwunasty dzień miesiąca, co oznacza 12 naszych dni celebracji. Scenariusz święta natomiast obejmuje według Jamesa 11 dni: od 2 do 12 dnia nisannu. Farary (dyskusja) 19:00, 21 mar 2012 (CET) PS. Dzięki za włączenie się w rozbudowę:) Farary (dyskusja) 19:03, 21 mar 2012 (CET)

Świetna praca. DA? :) Farary (dyskusja) 20:53, 22 mar 2012 (CET) Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Akitu. Farary (dyskusja) 21:01, 22 mar 2012 (CET)

Ad:Ajn_Musaedytuj kod

Ad:Ajn_Musa

Hej!

Widzę, że zostały linkujące - cofnąłem eka. A. Bronikowski zostaw wiadomość 19:07, 15 maj 2012 (CEST)

Tiglat-Pileser IIIedytuj kod

Czy to dobry pomysł przenosić utrwalone już w polskiej historiografii zapisy pod nową pisownię? Farary (dyskusja) 07:44, 29 cze 2012 (CEST)

Reszefedytuj kod

Hasła brakowało, ale nie udało się wyjść niestety poza stuba :( Będziesz w stanie jakoś rozbudować? Hoa binh (dyskusja) 14:32, 11 lip 2012 (CEST)

Czy wiesz...edytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów redagujących rubrykę, Karol007 dyskusja 01:34, 6 sie 2012 (CEST)


rā’im or rim/remedytuj kod

Sorry, I don't speak Polish. You may well be right. But I note that CAD r p. 144 gives personal names with ra-im and ra-am.

The 4 ancient sources:

 • Cone no. 2763: If Schroeder’s line art from KAH 2 no. 22 is correct, his name seems to read mda-ŠIR-ri-im-ni-ŠEŠ-šu (or mda-ŠIR-re-em-ni-ŠEŠ-šu). This is the only contemporary source.
 • The three king lists are transliterated as mdaš-šur-ÁG-UN.MEŠ-šu, so the value of AG2, Deimel sign 183, =RAM, is crucial.

Brinkman rendered it “Aššur-rā’im(rē-im)-nišēšu” in

 • J. A. Brinkman (1973) Comments on the Nasouhi Kinglist and the Assyrian Kinglist Tradition Orientalia Vol. 42, p. 312

He is usually more reliable than Grayson.

K. Radner went with “Aššur-rā’im-nišēšu” in

 • K. Radner (1998) The Prosopography of the Neo-Assyrian Empire, Volume 1, Part I: A The Neo-Assyrian Text Corpus Project, p. 209

but I can't judge how reliable this might be. There are no occurrences of rim or rem in this publication.

Unfortunately I am only up to chapter 11 in Huehnergard, so consequently do not feel qualified to judge on the grammar.

While this probably doesn’t matter concerning this king, it is a crucial point when considering the limmu official dating the campaigns on the Broken Obelisk, as if it is rā’im, then this object may belong to Aššūr-bēl-kala but if it is rim, then it definitely belongs to Tukultī-apil-Ešarra I. BigEars42 (dyskusja) 13:25, 13 sie 2012 (CEST)

Berossosedytuj kod

Witaj. Wycofales moja edycje, bez wskazania powodu. Co w niej bylo nie tak? Pozdrawiam--Waldemar Owczarczak (dyskusja) 20:57, 25 wrz 2012 (CEST)

Faktycznie, ale spojrzalem. Pozdrawiam--Waldemar Owczarczak (dyskusja) 21:13, 25 wrz 2012 (CEST)

Elam i jego władcyedytuj kod

Wiesz może, dlaczego w hasłach Elam oraz Władcy Elamu listy władców są zupełnie inne? Hoa binh (dyskusja) 20:11, 17 paź 2012 (CEST)

Ramzes IIedytuj kod

Egipt, niemniej może Cię zainteresuje dyskusja nad tym medalowym hasłem. Farary (dyskusja) 16:16, 22 paź 2012 (CEST)

Hej. Dzięki za zajęcie się hasłem. Prosiłam o zajęcie się nim, jednak wymaga ono większych poprawek. Farary (dyskusja) 20:42, 29 paź 2012 (CET) Przypisy dodam, bo mam książkę, z której autor spisał, chyba że Ty też ją masz:) Książka nie obejmuje tylko rozdziałów: "Grobowiec Ramzesa II" i "Pośmiertne losy Ramzesa". Co z problemem plagiatu – usuwać przed czy po dodaniu źródeł (wolałabym po, bo łatwiej się śledzi oba teksty)? O Pi-Ramzes znajdzie się:) Farary (dyskusja) 22:29, 29 paź 2012 (CET)

Wikipedia:Prośby do administratorówedytuj kod

Hej. Zasugerowałam Lispirowi oraz pod wymianą zdań na tej stronie założenie wątku w Kawiarence. Farary (dyskusja) 18:16, 27 paź 2012 (CEST)

Witam. Uważam, że odwaliłeś kawał świetnej roboty z naprawą hasła Ramzes II. Wędrówki Lispira po PdA i teksty o wandalizmach są wg mnie nieuprawnione, krzywdzące i dla mnie całkiem niezrozumiałe. Jednak usunięte przez Ciebie pozycje bibl. (poza 1) przywróciłem - uzasadniam to w dysk. hasła. Bez urazy :) --Piotr967 podyskutujmy 20:48, 27 paź 2012 (CEST)

Interwiki - Władcy Eszunny i Władcy Elamu są w rosyjskiej Wikipediiedytuj kod

Xx236 (dyskusja) 12:00, 31 paź 2012 (CET)

Zerknij jeszcze tu:) Farary (dyskusja) 12:04, 31 paź 2012 (CET)

Luh-iszszanedytuj kod

Czy on przypadkiem nie stał się wasalem po przegranej wojnie? Jaki sens miałby najazd na wasala?Xx236 (dyskusja) 12:08, 6 lis 2012 (CET) Czy mógłbyś wstawić literaturę, jeżeli masz do Kutik-Inszuszinak?Xx236 (dyskusja) 12:12, 6 lis 2012 (CET)

Dzięki, zapomniałam przestawić na klawiaturze alfabet:) Farary (dyskusja) 15:50, 8 lis 2012 (CET) Był taki, nic o nim nie wiadomo, ale towarzyszące jego panowaniu wydarzenia można by opisać. Farary (dyskusja) 16:10, 8 lis 2012 (CET)

Heluedytuj kod

Tyle. Na rosyjskiej wiki większość nie na temat, a rozważania o pieczęci jego zarządcy Eszpuma raczej powinny się znaleźć w innym biogramie, choć w podanej w bibliografii książce nie ma na nie potwierdzenia. Farary (dyskusja) 17:37, 8 lis 2012 (CET)

Mapa z Ga-Suredytuj kod

Zerkniesz? W takim stanie od 2003 r. Hoa binh (dyskusja) 07:35, 9 lis 2012 (CET)

 • Dziękuję :) Co z przekierowaniem z nazwą Ga-Sur? Czy taki zapis jest poprawny? Hoa binh (dyskusja) 10:27, 12 lis 2012 (CET)

Jahwe - Jawedytuj kod

To przekierowanie Jaw na JHWH wydaje mi się nietrafne. Są źródła wspominające o możliwych związkach np. "Zarys dziejów religii" ​ISBN 83-207-1069-3​ ale to raczej na osobny artykuł Jaw wg mnie. Jak uważasz ? Sagi2007 (dyskusja) 13:28, 9 lis 2012 (CET)

Charles Spencer, 6. hrabia Spenceredytuj kod

Jak będziesz miał czas czy mógłbyś dodać źródła do artykułu będę wdzięczny za pomoc 77.114.75.85 (dyskusja) 17:11, 15 lis 2012 (CET)

Dumuzi i symbolikaedytuj kod

W haśle Tau stoi, że litera ta była symbolem Dumuziego. W haśle Dumuzi (bóg) jest to samo + dodany krzyż. Prawda-li to? Znajdzie się jakieś źródło? Hoa binh (dyskusja) 07:43, 20 lis 2012 (CET)

 • Mnie też wydało się to niewiarygodne, by babiloński bóg miał za symbol grecką literę. To samo jest w haśle krzyż zresztą. Tę informację do wszystkich trzech haseł wstawiła w 2006 roku jedna Wikipedystka, która przerabiała hasła w Wikipedii na zgodne z doktryną Strażnicy (jak w tym wypadku - chodzi o wykazanie że krzyż to symbol pogańskich bóstw ergo chrześcijanie czczą demony). Pousuwać to? Hoa binh (dyskusja) 13:14, 20 lis 2012 (CET)

Augustin Ndindiliyimana, Jean de Dieu Kamuhanda, Marc Dutroux, Myra Hindley, Mary Ann Cottonedytuj kod

Długo się zastanawiałem do kogo się zwrócić jak będziesz miał czas czy mógłbyś dodać źródła do artykułów za pomoc będę wdzięczny 77.115.177.75 (dyskusja) 17:11, 20 lis 2012 (CET)

Biblioteka Aszurbanipalaedytuj kod

ZerkniesZ? Hoa binh (dyskusja) 09:25, 10 lut 2013 (CET)

stelaedytuj kod

bardzo dobra rozbudowa. można tam jeszcze wiele dopisać np. tłumaczenie inskrypcji czy sprawę kropki pomiędzy bjt a dwd (wynikają stąd kolejne hipotezy) czy też chyba najbardziej prawdopodobną wersję, że Chazael ranił a Jehu wykorzystał okazję i zabił obu królów - Chazael mógł więc uważać, że to on doprowadził do śmierci obu królów i umieścić taki zapis na steli. myślę jednak, że w tej chwili jest prawidłowo. - John Belushi -- komentarz 14:56, 27 lut 2013 (CET)

parę rzeczy uszczegółowiłeś, poprawiłeś mój błąd z tym, że wszystkie fragmenty pasują do siebie - źle zrozumiałem angielskie zdanie; więc takie poprawki zawsze są wskazane. jak najbardziej rozbudowa każdego artykułu jest wskazana. ze wszystkimi odkryciami w Izraelu zawsze będzie problem, Żydzi z jednej strony pragną wykazać historyczność swojej obecności na tym terenie, Palestyńczycy będą podważać każde odkrycie dokładnie z przeciwnego powodu. do tego dochodzą jeszcze fałszerze, doskonale orientujący się w dyskusjach o archeologii biblijnej i szukający okazji na kolosalne zyski. dlatego dla równowagi chciałbym opisać np. Stelę Joasza, uważaną obecnie za fałszerstwo czy głowicę berła świątynnego z kości słoniowej przedstawiającą owoc granatu (to drugie pochodzi ponoć z XIII w. p.n.e. więc nie przeczy to możliwości, że znajdująca się na nim inskrypcja mogła powstać w czasach biblijnych). co do Twojej działki to ruszyłem Kronikę Nabonida ale brakuje mi ogarnięcia opisu tego co znajduje się na czterech szpaltach i dlatego na razie czeka na ciąg dalszy. brakuje też nam Cylindra Nabonida, który jest chyba najważniejszym źródłem potwierdzającym istnienie Baltazara (są jeszcze chyba dwie tabliczki klinowe). ale i tak jestem pod wrażeniem, tego co zrobiłeś w tej działce, więc z przyjemności popatrzę na każdy kolejny artykuł, również ten o którym mówisz. - John Belushi -- komentarz 18:28, 27 lut 2013 (CET)

Czy wieszedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, --Joanna Kośmider (dyskusja) 06:54, 2 mar 2013 (CET)

Gezeredytuj kod

Dla mnie jest świetnie, zawsze zaskoczysz jakąś ciekawostką ze starożytnego Wschodu (albo poratujesz źródłami jak w przypadku mapy z Gasur) :) Patrzyłeś na te hasła BM 33066 i Biblioteka Aszurbanipala? Hoa binh (dyskusja) 17:14, 5 mar 2013 (CET)

Ad:Dyskusja_wikipedysty:John_Belushiedytuj kod

Ad:Dyskusja_wikipedysty:John_Belushi

Czy wieszedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, --Joanna Kośmider (dyskusja) 06:32, 18 mar 2013 (CET)

Akapity Babilonuedytuj kod

Witam. Podziwiam Twoją wiedzę, ale byłoby dla wszystkich czytelników z wielką korzyścią, gdyby tak ciekawy i wartościowy artykuł był napisany zgodnie z zasadami pisowni języka polskiego. Bez akapitów tekst jest nieczytelny i setki lat zlewają się w jeden blok. Pozdrawiam, --Votar (dyskusja) 09:00, 29 kwi 2013 (CEST)


Pisma klinoweedytuj kod

Encyklopedie podają przestarzałą wiedzę. Ale jak ktoś wpisze "pismo klinowe" to przecież zostanie przeniesiony. Pism klinowych w Mezopotamii było co najmniej 5 i to różnych systemów. Poczytaj to, co tam dopisałem. Dzis nie mam na wiecej czasu, ale moze kiedys ja lub ktos inny dokonczy. Poczytaj odsylacz jaki zalaczylem. I poczytaj w ogole. Zanim to wpisalem myslalem na ten temat od wielu lat wykladajac te zagadnienia studentom. Pozdrawiam Wikipedysta: noychoH (dyskusja) 14:39, 5 cze 2013 (CEST)

Przeczytaj raz jeszcze dokładnie definicje ze Slownika PWN: pismo klinowe «pismo używane w starożytnej Mezopotamii, składające się ze znaków przedstawiających kombinację małych klinów wyciskanych rylcem na glinianych tabliczkach» - tam w ogóle nie ma mowy o systemie pisma - jest tylko mowa o zewnętrznym wyglądzie - dla laika (dla Jasia z przedszkola) i o sposobie zapisywania (materiale piśmienniczym). Na tej zasadzie można by powiedzieć, ze dzisiaj Ty i ja posługujemy się równolegle dwoma rodzajami pisma "długopisowym" ("wężykowym") i "klawiszowo-drukarkowym" (kółeczkowo-kreseczkowym). Są jeszcze na świecie pisma pędzelkowe, itd.

Ale gdzie tu mowa o systemie pisma? Zapewniam Cie, że poza wspólną historia oraz wyglądem graficznych pewnych faz pism klinowych typologicznie miały one ze sobą niewiele wspólnego - znacznie więcej miały ze sobą wspólnego 3 pisma egipskie. ~~

 • Co rozumiesz zatem przez "system" pisma, bo cytowani przez Ciebie "encyklopedyści" tego nie definiują. - Proszę, zaklasyfikuj "pismo klinowe" (z całego okresu) jako jeden system do jednego (JEDNEGO!) z systemów w artykule "pismo". Wikipedysta: noychoH (dyskusja) 15:18, 5 cze 2013 (CEST)

Poza tym argument, że czegoś nie ma po polsku jest kiepskim argumentem. Coraz mniej polskich uczonych pisze po polsku, bo się nie opłaca z żadnego powodu, a pracownicy naukawi powielają stare wieści, które trwają tylko mocą bezwładności.

Pisanie "pismo klinowe" jest jedynie wynikiem lenistwa i niechlujstwa. Trzeba by pisać za każdym razem z przymiotnikiem oznaczającym język, wtedy byłoby poprawnie. "sumeryjskie pismo klinowe" to jeden system, "akadyjskie pismo klinowe" to inny system, itd. - To są jednak rożne systemy pisma, choć jest to jeden "sposób pisania" ("mode of writing": [1], autor: Stephen Markve MIT). Ale komu chce się tyle słów pisać, zwłaszcza jak i tak nie wie, czym się rożni jedno do drugiego (casus: autor artykułu w encyklopedii i słowniku języka polskiego)? Wiem, co mówię, bo od lat współpracuję z redakcjami encyklopedii, gdzie jak ci przerobią twój artykuł do druku, to wyrzucą zawsze to, co najistotniejsze, a to co najmniej istotne pięknie wygładzą, bo gołosłowie zawsze potrafią opanować. Dla laika "przymiotniki" zawsze oznaczają tylko pewnie jakiś drobny (nieistotny) niuans, dla specjalisty często okazuje się, że istota nazwy tkwi w przymiotniku, ale ponieważ w rozmowach pomiędzy sobą i tak zawsze wiadomo o co chodzi, nie ma potrzeby mówić długo (istoty ludzkie są wygodne). Więc się skraca oczywisty kontekst i pisze 'pismo klinowe" bo przecież wiadomo, skoro cały artykuł jest o Sumerze. I tak szerzy się niewiedza. Od wielu lat spotykam stwierdzenia, ze to nie jest jeden system, ale żebym od ręki podał Ci pełną bibliografię, to nie wymagaj. To tylko encyklopedia. Idę spać. Zrób jak chcesz. Wikipedysta: noychoH (dyskusja) 15:46, 5 cze 2013 (CEST)

Jeszcze jedno: to, że ktoś użył słowa "system [pisma]" nie znaczy, że naprawdę pisze o "systemie [pisma]". Po pierwsze słowo "system" jest dziś potocznie strasznie nadużywane - używane w tak wielu znaczeniach i odcieniach, że każdy może sobie coś tam znaleźć. Ja jednak chciałbym go używać w sposób ścisły.

Nazwa "pismo klinowe" (w l. poj.) jest usprawiedliwiona w takim samym stopniu, jak nazwa "pismo ręczne" czy "pismo drukowane" - jest to "pismo odciskane trzciną w glinie dające kształt kliników". Faktem jednak, że jest nadużywana na coś innego, na system pisma w sensie typologicznym (jest traktowane na równi z pojęciami takimi jak pismo alfabetyczne, sylabiczne, itp. a to pojęcia z innej bajki [inna zasada klasyfikacji], czy jeszcze gorzej - na równi z systemami pisma takimi jak hieroglificzne egipskie, chińskie ideograficzne, ujgurskie, dewanagari, irlandzkie uncjalne itp.) - nastąpiło pomieszanie pojęć z tego powodu, że pismo klinowe było używane tylko w jednym miejscu na świecie. Ale przez wiele narodów (wiem, że powiedzenie tu "naród" to anachronizm), i przez każdy z nich w inny sposób - czyli dla każdego języka stworzono inny system pomimo podobieństwa zewnętrznego formy graficznej. To tak jak z pismem łacińskim i pismem Czirokezów (jeśli nie wiesz, o czym mówię, obejrzyj jedno i drugie i powiedz, co mają ze sobą wspólnego poza kształtem wielu liter/znaków - genetyczne pokrewieństwo (formy zewnętrznej) oczywiste, ale systemy totalnie różne. tak samo jest z pismem klinowym - zewnętrznie ono wygląda tak samo, bo teksty w taki sam sposób powstawały (systemy egipskie tym się przede wszystkim różniły, że teksty powstawały w innych miejscach i okolicznościach, i z innymi materiałami pisarskimi) - to jednak nic nie mówi o tym, jaki jest charakter tego pisma, tzn. jak jest relacja pomiędzy pismem a językiem (dźwiękami i znaczeniami) [ta uwaga dotyczy zarówno "egipskiego" jak "klinowego"].

Poza tym ja prezentuję stan wiedzy na świecie, niekoniecznie w zaścianku. Nad artykułami w Wikipedii pracuje na użytek innych, nie siebie.

Zobacz na chybcika co znalazłem):

 • Cuneiform, from the Latin cuneus, meaning "wedge," is the term applied to a mode of writing which used a wedge-shaped stylus to make impressions on a clay surface, and also on stone, metal, and wax. [2]
 • Cuneiform scripts: Akkadian, Elamite, Hittite, Old Persian Cuneiform, Sumerian, Ugaritic [3]

(PLURAL!!!)

 • Cuneiform or wedge-shaped writing is the name applied to the bulk of the inscriptions in ancient Mesopotamia. Scribes wrote on clay, which was readily available and could be made durable by drying or recycled by re-wetting. Scribes used a reed stylus as a tool to form the characters. It produced a wedge-shaped head with whatever kind of trailing tail might be required to inscribe the picture, sound, or word. Sumerian, Akkadian, Assyrian, Babylonian, Ugaritic, and Old Persian are some of the languages that used cuneiform.

[4] Powiesz, że to nie są poważne naukowe opracowania? Trudno, ale są ich streszczeniem - opracowaniem (WIKIPEDIA też zresztą nim nie jest, ale stara się być ich streszczeniem). Nie mam pod ręką biblioteki z czasopismami, tam najwięcej jest o tym, nie w książkach.

Pewnie, najlepiej byłoby opracować od razu cała serię artykułów o pismach klinowych - wtedy nikt by nie zakwestionował. Tylko na to nie mam czasu.

Przemyśl to wszystko kilka razy, zanim podejmiesz decyzję. Co zrobisz, to zrobisz, a ja tu i tak zajrzę najwcześniej w sierpniu. Pozdrawiam Wikipedysta: noychoH (dyskusja) 16:19, 5 cze 2013 (CEST)

Widzę, że postanowiłeś być złośliwy - zanim doczekałeś się mojej odpowiedzi, już wykasowałeś moje edycje. (...) Naprawdę szkoda czasu na robienie czegoś sensownego, jeśli ktoś potem ci skomentuje, że wykasował "twórczość własną". Wikipedysta: noychoH (dyskusja) 16:40, 5 cze 2013 (CEST) Bardzo przepraszam Szanownego Kolegę za użycie zwrotów uznawanych powszechnie za obraźliwe. Już je pousuwałem, co nie zmienia faktu, że przeprosiny się należą. Żałuje, że mnie poniosło i nie poszanowałem nie tylko Wikietykiety, ale i w ogóle zasad dobrego wychowania. Wskazuje to wyraźnie, że jestem przemęczony i powinienem sobie na jakiś czas (lub w ogóle) odpuścić edytowanie Wikipedii. Nie oznacza powyższe, że zmieniłem pogląd w kwestii merytorycznej edytowanych przeze mnie treści, o której dyskutowaliśmy, ale to nie ma znaczenia, bo nie zbawię świata jedną czy drugą edycją. Nie zmieniłem też zdania w kwestii proceduralnej dotyczącej sposobu postępowania w Wikipedii, co w jakiej kolejności należałoby robić, na co Koledze zwracałem uwagę. Nie za to więc przepraszam, że zwracałem uwagę, tylko za formę, w jakiej post factum to skomentowałem. Uwagi w innych kwestiach znajdzie Kolega na mojej stronie dyskusji (zwł. punkt G.).Wikipedysta: noychoH (dyskusja) 05:01, 14 cze 2013 (CEST)

Źródłaedytuj kod

W 7 hasłach z zakresu starożytnej Mezopotamii jako źródła użyte są prace p. Rolfa Furuliego, w jednym z haseł nawet jako źródło jedyne. Ze względu na wątpliwą wartość merytoryczną i jednoznacznie konfesyjny a nie historyczny charakter publikacji tego pana ([5]) dobrze byłoby chyba podane informacje zweryfikować i zastąpić odwołaniem do bardziej naukowych publikacji? Hoa binh (dyskusja) 21:22, 16 cze 2013 (CEST)

Dobra, wyciąłem już z tego Nabuchodonozora. Starczyło już mi po pierwszym zdaniu - autor twierdził, że Likantropia to jest taka choroba, w której delikwent wierzy w to że jest świnią... Resztę jak uważasz - może kiedyś przeredagujesz ;) Pozdrawiam! Hoa binh (dyskusja) 19:14, 5 lip 2013 (CEST)

Czy wiesz – Suhuedytuj kod

Dziękujemy i prosimy o więcej, Jckowal piszże ! 21:24, 26 cze 2013 (CEST)

Czy wiesz – Aszur-szarrat i Szerua-eteratedytuj kod

Dziękujemy i prosimy o więcej, Maire 22:00, 30 cze 2013 (CEST)

Sztuka hetycka - źródłaedytuj kod

Wyjaśniam co następuje: nie jestem autorem tego hasła (kiedyś opracowałem je tylko red./stylistycznie, bo raziło nieporadnością sformułowań), a zatem nie odpowiadam merytorycznie za zawarte w nim wiadomości - nie wiem, skąd autor je czerpał, bo nie raczył podać najskromniejszego źródła (proszę sprawdzić). Informacje są jednak tego rodzaju, że musiał korzystać z jakiejś podstawy źródłowej. Teraz od siebie dodałem jedynie oprócz ilustracji dwie pozycje bibliograficzne, w których odbiorca może znaleźć wiadomości o sztuce hetyckiej, lecz które nie mają bezpośredniego odniesienia do tekstu hasła (np. dla cytowania). Chodziło mi to, by tekst tego hasła (skądinąd bardzo poważnego, można je bogato rozwinąć - kto to zrobi?) nie pozostawał niejako "w powietrzu", bez jakiejkowiek literatury tematu, z której zainteresowany mógłby dodatkowo skorzystać. Bo to i nieprzyzwoicie, i głupio. To wszystko - pozdrawiam.89.231.101.58 (dyskusja) 20:52, 6 lip 2013 (CEST)

Abdi-Aszirtaedytuj kod

Cześć! Przyznam szczerze, że sam się nad tym zastanawiałem. Wydaje mi się jednak, że jest to raczej kwestia wyboru zapisu. W polskiej literaturze tematu obecne są spolszczenia i chyba warto to zaznaczyć chociażby w nawiasie obok nazwy głównej. Tak na marginesie widzę, że zajmujemy się podobną tematyką. Dobrze wiedzieć :) Pozdrawiam Bosyantek (dyskusja) 11:37, 7 lip 2013 (CEST)

Czy wiesz - Aszur-szarrat i Szerua-eteratedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, i moim,--Joanna Kośmider (dyskusja) 06:34, 12 lip 2013 (CEST)

Czy wiesz - Suhuedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, i moim,--Joanna Kośmider (dyskusja) 07:01, 14 lip 2013 (CEST)

Wikipedysta:Lamashtu2006/brudnopisedytuj kod

Witam. Twoja strona brudnopisu została usunięta z kategorii, w których znajdować się nie powinna - odwołanie do kategorii zostało zamienione na link. Podczas pisania artykułu w brudnopisie zamiast: [[Kategoria:XXX]], używaj [[:Kategoria:XXX]] (w przypadku szablonów jest to {{s|xxx}}). Pozwoli to uniknąć sytuacji, kiedy czyjaś strona brudnopisu przebywa w poważnej kategorii Wikipedii. Podczas umieszczania artykułu pod właściwą nazwą należy ten dodatkowy dwukropek po prostu skasować (dotyczy to również linków interwiki). Dziękuję za zrozumienie. Ta wiadomość została wygenerowana automatycznie, dlatego nie musisz na nią odpowiadać. Beau.bot (dyskusja) 20:06, 17 lip 2013 (CEST)

Czy wiesz – Gaugamelaedytuj kod

Dziękujemy i prosimy o więcej, Farary (dyskusja) 22:32, 27 lip 2013 (CEST)


Tabelkaedytuj kod

W tabelce Lista konfliktow zbrojnych (czasy najdawniejsze) dokonywałes niedawno poprawek i poprzestawialy ci sie kolumny. Widac to w górze tabeli. Popraw to bo jest to teraz mało czytelne. Nie zauwazyles tego po zapisaniu? Arche (dyskusja) 21:17, 30 lip 2013 (CEST) Juz jest ok :) W miedzyczasie ktos poprawil. Doslownie pare minut temu. Byly tam poprzestawiane kolumny na samej gorze ale na szczescie juz jest czytelne :) Pozdr Arche (dyskusja) 21:43, 30 lip 2013 (CEST)

Epos o Gilgameszuedytuj kod

Tłumaczenie tegoż eposu wydane przez Agade zawiera też babilońskie oraz hetyckie wersje eposu. Dałbyś radę uzupełnić hasło o informacje na ich temat? Dałoby to szerszy kontekst funkcjonowania eposu niż wersja niniwejska i teksty sumeryjskie. Hoa binh (dyskusja) 12:38, 31 lip 2013 (CEST)

 • Dodałem znalezioną właśnie informację o przekładzie z oryginału dokonanym w 1936 r. przez Józefa Bromskiego, w zasadzie jednego z twórców sumerologii i asyriologii w Polsce. Hoa binh (dyskusja) 21:29, 31 lip 2013 (CEST)
 • Dzięki :) Teraz mamy bardzo szerokie spectrum zarysowane ;) Hoa binh (dyskusja) 08:18, 2 sie 2013 (CEST)

Czy wiesz – Gaugamelaedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Stanko (dyskusja) 07:17, 10 sie 2013 (CEST)

Czy wiesz – Gurgumedytuj kod

Dziękujemy i prosimy o więcej, Stanko (dyskusja) 10:12, 14 sie 2013 (CEST)

Hatarikkaedytuj kod

Po hebrajsku jest to חַדְרָךְ. No i jest problem z tym Ḥdrk. Tam jest litera chet (ח), czyli ch. Anglicy nie rozróżniają he (ה) od chet (ח), obydwa transkrybując jako h. Merytorycznie po polsku nie jest to poprawne. Więc wyrzuciłbym to Hdrk, wstawiając w to miejsce po prostu zapis hebrajski. Hoa binh (dyskusja) 18:16, 14 sie 2013 (CEST)

 • Fajnie jest ;) Zawsze z niecierpliwością czekam na Twoje hasła. Hoa binh (dyskusja) 19:15, 14 sie 2013 (CEST)

Deukalion (syn Prometeusza)edytuj kod

Szczerze, to nic mi Twój post nie mówi, nie władam angielskim, by się wypowiadać:) Nadużywasz natomiast słowa "bzdura", negując interpretację Gravesa. Co do poprawek, inaczej rozłożyłam akcenty, przez co tekst jest bardziej zrozumiały. Saggsa przywołałam w miejscach, w których w żaden sposób nie rozbija on rozumowania Gravesa. Przypis 12 uzupełnia termin akitu, na który powołuje się Graves, na stronie z przypisu 13 znajduje się fragment opowieści o budowie arki przez Utnapisztima i pojeniu budowniczych czerwonym i białym winem, jak podczas akitu, informacje z przypisu 14 dotyczą udziału Isztar w zesłaniu potopu (o czym później żałowała), o tym samym Graves trochę topornie pisze, że go zesłała. Farary (dyskusja) 22:33, 15 sie 2013 (CEST)

PS. Rozwijając hasło "akitu", bazowało się na badaczach Mezopotamii, natomiast to hasło dotyczy zupełnie nowych terenów, więc nie dziw się, że ktoś doszukuje się związków (poprawnych lub błędnych) z inną (wcześniejszą) obcą kulturą. Niezależnie od tego, jakie są rezultaty tych badań, nie należy oceniać poprawności lub nie interpretacji dokonanej przez danego badacza, tylko w przypadku Wikipedii, należy to zreferować, pozostawiając czytelnikowi osądzanie. Porządek chronologiczny w przypadku interpretacji Gravesa został zachowany, dziwne by było natomiast, gdyby w artykule o akitu zawarte zostały jego przemyślenia:) Farary (dyskusja) 22:50, 15 sie 2013 (CEST)

Wiesz, kluczowym słowem jest tu "interpretacja", być może jestem bardziej otwarta na to, jak widzą mity osoby, które biorą je za podstawę swojej twórczości krytyczno-literackiej (Graves, Żylińska). Może nie warto nadawać im aż tak wielkiego znaczenia naukowego, jednak nie sposób pominąć ich w opracowaniu zagadnienia. Jeżeli by stworzyć izolowaną interpretację według Gravesa, to byłaby ona umieszczona poza obiegiem myśli na temat mitologii, tymczasem on jest elementem tej myśli: on się odnosi do innych, inni się odnoszą do niego, wzajemnie wykorzystując swój dorobek. Wydaje mi się, że ta siatka została ukazana, jednak przyjrzę się jeszcze dyskutowanemu fragmentowi i popróbuję inne możliwości. Farary (dyskusja) 21:13, 19 sie 2013 (CEST) Hej, hej, przemyślawszy jeszcze raz sprawę, zdecydowałam się na obecną formę dyskutowanego akapitu, wykluczając na dalszy plan (aczkolwiek wplecione w tekst) informacje ogólnodostępne w opracowaniach z dziedziny Mezopotamii. Rozumiem, co chciał Mpn osiągnąć, dając pod Gravesem akapit z danymi z Łyczkowskiej i Szarzyńskiej, jednak wydaje mi się, że równoległe do linii rozumowania Gravesa wplatanie wyników badań babilonologa daje lepszy rezultat, niż gdyby był on umieszczony jako zupełnie odrębny ustęp, przeciwstawny teorii Gravesa. Jednym słowem, łatwiej się pogubić, jeśli się te informacje rozdzieli na kilka ustępów. Jeżeli masz jakiś inny pomysł, który bardziej elastycznie załatwi sprawę, to możesz mi go podrzucić lub sam zrealizować:) Co się tyczy akacji, to nie rozumiem powodów, dlaczego Greves uogólnia, być może chatka trzcinowa, z której Utnapisztim zbudował swoją arkę, skojarzyła mu się z tym, że był to jeden z nielicznych i tanich gatunków drzew, które występowały na Żyznym Półksiężycu, a więc, skoro trzcina jest nietrwała, a cedr za drogi, to może akacja?:) To akurat, moim zdaniem, jest mniej ważny szczegół, który można pominąć. Farary (dyskusja) 19:05, 20 sie 2013 (CEST) Chciałbym zachęcić Cię do opisania książki Gravesa :-) Natomiast argument, że nie jest stosowana w artach o Deukalionie w innych wiki, nie jest imo trafny. Przejrzałem też kilka w największych wiki i żaden z nich nie był nawet w połowie tak obszerny, jak nasz. Natomiast również zwracam uwagę, że nie wszystko, co istnieje w kulturze i jest ency, musi być mądre. Nie odbiegając daleko, w artykule Nibiru mamy niezwykle ciekawy ustęp o bzdurze, jakiej świat nie widział, ale w którą wielu ludzi uwierzyło. Powiedziałbym, że popularne poglądy zasługują na odzwierciedlenie w Wiki, niezależnie od ich oceny naukowej. Pozdrawiam Mpn (dyskusja) 08:02, 21 sie 2013 (CEST)

Pytankoedytuj kod

Masz może dostęp do Ze studiów nad chronologią Babilonii Zawadzkiego? Hoa binh (dyskusja) 19:53, 24 sie 2013 (CEST)

 • Niedobrze... W haśle Nabonid znajduje się taki fragment dodany przez Owczarczaka: Nie można ustalić, w którym roku jego panowania upadł Babilon, a więc, ile lat panował. Przypuszcza się, że panował 17 lat, ale tej kwestii wciąż nie uważa się za zamkniętą. Jako źródła ma podanego Furuliego (który źródłem naukowym nie jest) i Zawadzkiego (którego nota bene miałem przyjemność poznać). "Źródło" pierwsze w postaci Furuliego można bez żalu wyrzucić, zostaje nam Zawadzki. I należałoby zweryfikować na gwałt, czy rzeczywiście coś takiego napisał (ostatnio znowu przyłapałem O. na fałszowaniu źródeł w postaci wyciągania z Tacyta jakichś niestworzonych rzeczy, których w ogóle nie napisał). Hoa binh (dyskusja) 20:03, 24 sie 2013 (CEST)
  • To co, wyrzucać? Zostaną nam jeszcze dwa hasła z Furulim w przypisach Kserkses I i Amel-Marduk, dobrze byłoby to zweryfikować i albo wywalić, albo zastąpić jakimś wiarygodnym źródłem, bo to jak uźródławiać Sitchinem - faktów podstawowych podanych w książce mnóstwo, tylko wnioski autora bzdurne ([7] - uroczy fragment z przedmowy do jego książki: w Strażnicy jasno wykazano, więc Rolf udowodni że historycy się mylą). Hoa binh (dyskusja) 21:06, 24 sie 2013 (CEST)

Bablionedytuj kod

przypadkiem rzuciłem okiem na Waszą dyskusję. data upadku Babilonu została określona na podstawie dwóch dokumentów. tabliczka BM 33066 wskazuje na rok 539 p.n.e. a kronika Nabonida określa dokładny dzień tj. 16 dzień miesiąca Taszritu (Tiszri). pozwala to na określenie dokładnej daty na podstawie danych astronomicznych pozwalających określić kiedy w 539 roku p.n.e. przypadał 1 Nisan czyli początek roku. co do datowania panowania Nabonida i niektórych władców istnieją niejasności w tabliczkach. dokładnie zajmowałem się tym dość dawno i nie powiem czy chodzi właśnie o Nabonida ale wspomniana już kronika Nabonida nie zawiera informacji w którym roku jego panowania upadł Babilon bo akurat w tym miejscu jest uszkodzona. domyślnie wstawia się tam: [W siedemnastym roku]. natomiast lata panowania były liczone od pełnego roku zaliczając pierwsze miesiące panowania nowego władcy do ostatniego roku panowania ostatniego. pojawiają się też tabliczki, które zawierają miesiące z ostatniego roku panowania niektórych władców, które nastąpiły po śmierci tegoż władcy. oznacza to albo, że w niektórych wypadkach to panowanie było dłuższe co najmniej o rok albo nieścisłości pomiędzy tabliczkami. co ważne znaleziono też tabliczki ze wszystkich lat panowania królów Babilonii co oznacza że znane nam okresy nie były krótsze. - John Belushi -- komentarz 11:38, 26 sie 2013 (CEST)

 • najbardziej potrzebna jest Kronika Nabonida i Cylinder Nabonida (en:Cylinders of Nabonidus). no może jeszcze VAT 4956 bo ona nieraz się pojawia w różnych miejscach nie tylko w związku z datowaniem. na inne tabliczki brak mi źródeł, które by pozwalały zrobić ciekawy artykuł ale dla przykładu np. BM 55806 opisuje 10 miesiąc 43 roku panowania Nabuchodonozora II. jeśli chodzi o Kronikę Nabonida brakuje mi jakiegoś całościowego podsumowania zawartych w niej faktów i to mnie wstrzymało w pewnym momencie. cała sekcja "inne szczegóły" zawiera różne fakty ale całościowo nie powiązane z treścią. wstawić to nie bardzo ma ręce i nogi a pominąć szkoda. - John Belushi -- komentarz 20:29, 26 sie 2013 (CEST)
 • bardzo fajna rozbudowa :D widziałem Twoją pracę już w brudnopisie. jedyną uwagę jaką znalazłem dotyczy Księgi Daniela. ona nie mówi jakoby Baltazar był ostatnim władcą Babilonu, tylko, że rządził w Babilonie podczas zdobycia miasta przez Cyrusa. ponadto Baltazar obiecuje Danielowi pozycję trzeciego w królestwie. dlaczego trzeciego? bo sam Baltazar był drugi i tej pozycji nie mógł odstąpić a jego ojciec najczęściej przebywał w oazie Tema (choć ją też opuszczał np. na niektóre święta). tak więc Księga Daniela jest zgodna z opisem Kroniki Nabonida o ile uwzględni się te fakty. o 4Q242 poszukam coś, jak tylko będę w zasięgu lepszego netu (mam net z komórki i do 25.09 będzie to działać kiepsko), choć liczę też na uzupełnienie :-) im więcej źródeł tym lepiej. z Nabonidem świetna robota, pomyśl o DA :-) - John Belushi -- komentarz 16:51, 18 wrz 2013 (CEST)

Czy wiesz – Kadmuhuedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Stanko (dyskusja) 08:43, 31 sie 2013 (CEST)

Nabonidedytuj kod

Jestem pod wrażeniem :) Może zgłosisz do DA? Hoa binh (dyskusja) 20:14, 18 wrz 2013 (CEST)

Czy wiesz – Gurgumedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Stanko (dyskusja) 14:17, 21 wrz 2013 (CEST)

Baltazar (babiloński książę)edytuj kod

Dziękuję za naprawę tego artykułu. Dodałem sekcję o Baltazarze w Biblii, uznałem że powinna się tam ona znaleźć. Możesz ją jeszcze jakoś zredagować albo usunąć. Hoa binh (dyskusja) 20:52, 27 wrz 2013 (CEST)

 • Nie chciałem też za bardzo tej sekcji rozbudowywać, bo mamy osobne hasła o uczcie Baltazara i o mane, tekel, fares (pomijam ich kształt, bo w tej chwili to nie ważne). Chodziło mi o takie ogólne zarysowanie, głównie różnicy w opisie Baltazara biblijnego i historycznego. A co do reszty - jak mi wmówił Mpn to jednak mimo wszystko zawsze jest tylko siła złego na jednego ;) Hoa binh (dyskusja) 21:24, 27 wrz 2013 (CEST)
 • zakradło się teraz trochę nieścisłości do artykułu. gdyby Księga Daniela powstała kilkaset lat po opisywanych wydarzeniach to w ogóle nie zawierała by imienia Baltazara. dlaczego? bo nie zna go przecież Ksenofont (V/IV w. p.n.e). nawet Herodot (V wiek p.n.e.), którego od czasów Baltazara dzieli zaledwie kilkadziesiąt lat nie wymienia go już imiennie. co więcej, Baltazar obiecuje stanowisko trzeciego w państwie. dlaczego? bo pierwszą osobą jest Nabonid, a sam Baltazar jest drugą. tak więc Biblia prawidłowo opisuje pozycję Baltazara w królestwie, zwłaszcza jeśli uwzględnia się również dowody pozabiblijne. jeszcze w XX wieku samo istnienie Baltazara było wyśmiewane a przecież dziś już nikt nawet nie próbuje tego robić. co do synostwa Baltazara względem Nabuchodonozora należy pamiętać, że hebrajczycy inaczej używali terminów 'przodek' lub 'potomek', które my często zbyt dosłownie rozumiemy wyłącznie jako 'ojciec' lub 'syn'. prowadzi to do nieporozumień. w artykule Nabonid kilka razy powołałeś się na hasło "Labynetos" w Reallexikon der Assyriologie R. Schmitta. zapewne więc wiesz, że Nabonid jest utożsamiany z „Labynetosem z Babilonu”. jest to o tyle istotne, że Herodot relacjonuje walkę Cyrusa Persa z synem Labynetosa i Nitokris (a więc właśnie z Baltazarem, choć nie wymienia go z imienia). istnieje teoria prof. Raymonda Philipa Dougherty przedstawiona w książce "Nabonidus and Belshazzar" według, której wspomniana Niktokris jest córką Nabuchodonozora wobec czego Baltazar był by jego wnukiem. był by więc w linii prostej 'potomkiem' Nabuchodonozora ze strony swojej matki, zgodnie ze znaczeniem hebrajskiego terminu. być może brakuje nam hasła en:Nitocris of Babylon - John Belushi -- komentarz 17:38, 1 paź 2013 (CEST)
 • ta forma jest o wiele lepsza. przedstawia różne punkty widzenia i niczego nie rozstrzyga. dzięki - John Belushi -- komentarz 18:49, 1 paź 2013 (CEST)
 • zobaczymy co Hoa nam wrzuci. Nitokris na en.wiki jest przedstawiana żona lub córka Nabuchodonozora. II - John Belushi -- komentarz 19:46, 1 paź 2013 (CEST) ps. przecież sam Ciebie namawiałem do zgłoszenia hasła jako DA
 • czyli Nitokris jest według Herodota żoną Labynetosa z Babilonu (utożsamianego z Nabonidem) a tu Cyrus walczy z Baltazarem. jeśli Nitokris jest faktycznie córką Nabuchodonozora to Baltazar jest potomkiem Nabuchodonozora - John Belushi -- komentarz 19:59, 1 paź 2013 (CEST)
 • tyle widziałem gdy wrzucałem ją do mojego brudnopisu. pozostaje chyba tylko pójść śladem źródeł z en.wiki, chyba, że ktoś jeszcze ma jakąś inną wiedzę. - John Belushi -- komentarz 20:22, 1 paź 2013 (CEST)
 • Halo :) Polski przekład Herodota mam, tylko musicie podać księgę i nr rozdziału (tradycyjnie brak indeksu). Hoa binh (dyskusja) 19:33, 1 paź 2013 (CEST)
 • wyszedł mi taki stubik Nitokris na podstawie tego źródła. jedyna uwaga to data upadku Niniwy 606 - dlatego w nawiasie wstawiłem 612. masz jakieś uwagi, czy można go umieścić? - John Belushi -- komentarz 11:16, 2 paź 2013 (CEST)
 • tak już ze źródłami bywa :-) dostępne nie zawsze są najbardziej aktualne, ale to też nie znaczy że starsze zawsze są błędne. tu jest plik w pdfie z 1969 roku ale niestety po niemiecku. co do dat, pochodzą z faktów opisanych przez Herodota. skoro Herodot umieszcza ją w opisie konkretnych wydarzeń to wiadomo kiedy żyła a o jest jak najbardziej encyklopedyczna informacja, podobnie jak jej domniemane związki rodzinne. można to osłabić pisząc że to hipotezy ale nie pomijać. ta wersja to jakaś tam pierwsza propozycja, i oczywiście można ją poprawiać zgodnie z innymi pracami. - John Belushi -- komentarz 12:59, 2 paź 2013 (CEST)

Rouxedytuj kod

No hej!

Mam pytanie odnośnie Mezopotamii Rouxa. Zastanawiam się nad nabyciem, ale nie chcę kupować w ciemno. Znasz tę książkę? Jaki poziom trzyma, warta inwestycji, szczegółowa? Hoa binh (dyskusja) 13:09, 2 paź 2013 (CEST)

DA Nabonidedytuj kod

Grtauluję uzyskanego DA dla artykułu! :) Hoa binh (dyskusja) 11:41, 3 paź 2013 (CEST)

 • No to został nam tylko jeszcze Kserkses I robiony wedle tego samego schematu - obalanie chronologii na podstawie Furuliego i starych artykułów z lat 30. (których Owczarczak nie czytał, spisał teorię i odnośniki do tych prac z Wnikliwego poznawania Pism, odnośnie artykuły Königa są przywoływane przy rewizji chronologii panowania Kserkesa w haśle "Persja" tamże). Hoa binh (dyskusja) 15:11, 3 paź 2013 (CEST)

Szinearedytuj kod

Byłbyś w stanie może coś o tej krainie napisać? Wiem, że to przede wszystkim biblistyczne, ale odnosi się według interpretacji do Mezopotamii. Hoa binh (dyskusja) 19:59, 7 lis 2013 (CET)

 • OK, dzięki :) Przygotowałem już dolinkowania. W razie problemów można się zwrócić też do Fararych. Hoa binh (dyskusja) 09:26, 8 lis 2013 (CET)

Kwestia użytych źródełedytuj kod

Zerknij, temat Tobie bliski. Przy okazji delikatnie zasugerowałbym delikatnie może napisanie hasła o Kserksesie od nowa, by uniknąć tego typu kontrowersji ;) Hoa binh (dyskusja) 20:42, 16 sty 2014 (CET)

Kanon Ptolemeuszaedytuj kod

Hej,

Dałbyś radę coś o tym skrobnąć. Mamy już mezopotamskie listy królów, tej nam brakuje do kompletu ;) Hoa binh (dyskusja) 13:13, 17 sty 2014 (CET)

Zurpanituedytuj kod

Takie coś się pojawiło było, zerkniesz? Hoa binh (dyskusja) 20:13, 20 sty 2014 (CET)

Kanonedytuj kod

Fajne hasełko, brakowało go niewątpliwie ;) Dzięki! Hoa binh (dyskusja) 16:22, 24 sty 2014 (CET)

Kabti-ilani-Mardukedytuj kod

Oby jak najwięcej takich tam ciekawostek ;) Hoa binh (dyskusja) 19:44, 19 lut 2014 (CET)

Kanon Ptolemeuszaedytuj kod

Czy mógłbyś wyjaśnić rozbieżność w kwestii władcy za lata 704-702 pomiędzy hasłem a użytym przez ciebie źródłem: [8]. Pozdrawiam. --D'Arnise (dyskusja) 11:06, 24 lut 2014 (CET)

Czy wiesz - Kanon Ptolemeuszaedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Einsbor (dyskusja) 15:03, 2 mar 2014 (CET)

edycjeedytuj kod

Witaj, czy moglbys przejrzec edycje z obszaru, ktory jest Twoim 'konikiem'? Persepolis, Dariusz I Wielki, Artakserkses I, Inaros, Artakserkses II, Bitwa pod Salaminą, Twierdzenie Pitagorasa. Dziekuje.--Waldemar Owczarczak (dyskusja) 18:37, 21 mar 2014 (CET)

Czy wiesz – Maganedytuj kod

Dziękujemy i prosimy o więcej, Farary (dyskusja) 12:00, 11 kwi 2014 (CEST)

Dilmunedytuj kod

Poza autorem (nieaktywnym od dwóch lat) wyglądasz na jedynego zorientowanego nieco w owym temacie.

 1. Czy ów Dilmun można utożsamiać z Kulturą Dilmun (która wygląda, jakby była tylko, czy też głównie na wyspie Bahrajn)(ale źródłem jest Muzeum Narodowe w tymże Bahrajnie, które podejrzewam o pewien POV)
 2. Czy ta kategoria pokrywa się z zasięgiem hasła i można coś wkleić? Ciacho5 (dyskusja) 17:56, 12 kwi 2014 (CEST)
 • Mam książkę Dilmun Culture, którą pan Ali Akbar Bushiri napisał w 1992. Na 200 stronach pisze sporo, głównie o tym, co wydedukował z pieczęci. Miałem zamiar rozbudować art, ale jakoś mi nie idzie zabranie się. Jeżeli zapodasz mailem swój adres, podeślę Ci tą książkę (o ile jesteś zainteresowany), może być jako nagroda za rozbudowanie artykułu..;). Ciacho5 (dyskusja) 18:15, 23 kwi 2014 (CEST)
 • Chyba mam jeszcze trochę zdjęć nadających się do publikacji (napstrykałem dużo, ale jakość...). Dodam wkrótce. Ciacho5 (dyskusja) 12:06, 25 kwi 2014 (CEST)

Huwawaedytuj kod

Zerkniesz? Hoa binh (dyskusja) 21:08, 1 maj 2014 (CEST)

Enuma Anu Enliledytuj kod

Takie coś zrobiłem, zerkniesz? Hoa binh (dyskusja) 22:18, 4 maj 2014 (CEST)

 • Ano nie ma, sekcja o starożytnych traktatach zawiera z Babilonii tylko ten i od razu przechodzi do Maniliusza. Zawiodłem się nieco na tej książce, strasznie oszczędna i chaotyczna (choć Księżyc w nauce i kulturze Zachodu tegoż autora jest wyśmienity!). Chyba ją komuś przy okazji sprezentuję ;) Hoa binh (dyskusja) 22:44, 4 maj 2014 (CEST)

Dilmun -Tylosedytuj kod

Wiedza moja w tym temacie opiera się tylko na wizycie w jednym muzeum. Ale tam Dilmun i Tylos były w oddzielnych salach, Dilmun jako ta kultura do czasów (mniej więcej) Aleksandra Macedońskiego , zaś Tylos to następna epoka, z wyraźnym greckim wpływem. Ciacho5 (dyskusja) 10:47, 7 maj 2014 (CEST)

Urukedytuj kod

Wykopaliska archeologiczne na jego terenie odsłoniły wielki kompleks świątynny obejmujący posiadłości ziemskie i trzy świątynie: boga nieba Anu, bogini płodności, miłości i wojny Inanny oraz świątynia Gareusa - a ten Gareus to co za bóstwo? Hoa binh (dyskusja) 11:28, 2 lip 2014 (CEST)

 • Ha, no to kiszka. Myślałem, że to materiał na coś ciekawego, bo mi tak imię bardziej grecko-rzymsko niż mezopotamsko zalatywało ;) To jakieś synkretyczne bóstwo hellenistyczne w stylu Hermanubisa było zapewne? Hoa binh (dyskusja) 11:43, 2 lip 2014 (CEST)
  • Może coś być ;) Też temat wierzeń irańskich mi obcy, tzn. wiem tyle że był Ahura Mazda, Aryman i Gajomatr ;) Mam jakąś małą książeczkę o mitologii irańskiej, ale nigdy jej w sumie nie przeczytałem. Może pora. Hoa binh (dyskusja) 11:57, 2 lip 2014 (CEST)

Ad:Dajan-Aszuredytuj kod

Ad:Dajan-Aszur

Nie znam się za bardzo, ale czy nie powinno być Dajan-Aszszur? Khan Tengri (dyskusja) 12:42, 1 paź 2014 (CEST)

Czy wiesz – Rasappaedytuj kod

Dziękujemy i prosimy o więcej, D kuba (dyskusja) 19:03, 9 paź 2014 (CEST)

Czy wiesz – Nagir ekalliedytuj kod

Dziękujemy i prosimy o więcej, D kuba (dyskusja) 20:16, 9 paź 2014 (CEST)

Ad:Turtannuedytuj kod

Ad:Turtannu

witam. no właśnie się zdziwiłem czemu wycofałeś edycję Hoa i już miałem pisać :-) - John Belushi -- komentarz 19:03, 10 paź 2014 (CEST)

Czy wiesz – Asyryjskie listy i kroniki eponimówedytuj kod

Dziękujemy i prosimy o więcej, D kuba (dyskusja) 11:14, 17 paź 2014 (CEST)

stanowiska archeologiczne w Syriiedytuj kod

Mamy pytanie - dlaczego usuwasz kategorię "Stanowiska archeologiczne w Syrii"? --Botev (dyskusja) 14:32, 28 paź 2014 (CET)

A, rozumiem. W takim razie moim zdaniem należałoby dać jeszcze w każdym haśle dotyczącym starożytnego miasta informację, jakie to dzisiaj stanowisko. Co Ty na to? --Botev (dyskusja) 14:56, 28 paź 2014 (CET)

Czy wiesz – Sultantepeedytuj kod

Dziękujemy i prosimy o więcej, D kuba (dyskusja) 17:46, 5 lis 2014 (CET)

Czy wiesz – Harharedytuj kod

Dziękujemy i prosimy o więcej, Stanko (dyskusja) 19:30, 9 gru 2014 (CET)

Wikipedia:Propozycje do Artykułów na medal/Uszpiaedytuj kod

Hej. Zgłosiłam hasło do medalu. Zachęcam do obserwowania dyskusji Farary (dyskusja) 19:30, 23 gru 2014 (CET)

Bitwyedytuj kod

Witaj, zerknij proszę na Wikipedia:Kawiarenka/Artykuły/Hasła utworzone przez Arche. Ważą się losy haseł utworzonych przez Arche, których jakość i rzetelność jest, delikatnie mówiąc, wątpliwa pod względem treści i użytych źródeł oraz ich interpretacji. Na liście znalazło się kilka konfliktów zbrojnych związanych ze starożytną Mezopotamią. Może będziesz w stanie któreś z nich zweryfikować/poprawić? Hoa binh (dyskusja) 19:11, 15 sty 2015 (CET)

Dopisuję się do prośby - zdecydowanie fachowa pomoc potrzebna przy co najmniej tuzinie "okołoasyryjskich" haseł :)--Felis domestica (dyskusja) 02:00, 1 lut 2015 (CET)

MUL.APINedytuj kod

Witaj,

dałbyś może radę w wolnej chwili napisać coś o tym tekście? Jeden z najbardziej znanych tekstów sumeryjskich, są dwa linkowania, a polskojęzyczny czytelnik szukając czegoś w Googlu natknie się głównie na strony o astrologii i kosmitach :( Hoa binh (dyskusja) 09:25, 18 mar 2015 (CET)

 • OK, liczę zatem że w późniejszym czasie się uda :) Hoa binh (dyskusja) 21:05, 18 mar 2015 (CET)

List z Tell el-Amarnaedytuj kod

Dzięki za wyjaśnienie - i przepraszam za zamieszanie :) //Halibutt 12:49, 13 cze 2015 (CEST)

Janusz Meuszyńskiedytuj kod

Zwróć uwagę, że poprawnym czasem jest czas przeszły. Zwłaszcza tam ginie w okolicznościach jest niezręczne (ginięcie nie jest ciągłym procesem). Ciacho5 (dyskusja) 17:14, 24 cze 2015 (CEST)

Podziękowanie - Janusz Meuszyńskiedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Stanko (dyskusja) 07:46, 18 lip 2015 (CEST)

Stela z Saba'aedytuj kod

Zgłosiłem do CW. Dobrze, że opisujesz te stele, ciekawe są :) Mam na dzieję, że o MUL.APIN też pamiętasz ;) Hoa binh (dyskusja) 21:31, 4 sie 2015 (CEST)

Podziękowanie - Stela z Saba'aedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Stanko (dyskusja) 09:03, 15 sie 2015 (CEST)

Podziękowanie - Stela z Pazarcıkedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Stanko (dyskusja) 09:15, 17 sie 2015 (CEST)

Beledytuj kod

No nie powiedziałbym, że w zasadzie tyle, na en wiki mają sporo tekstu ;) Hoa binh (dyskusja) 07:25, 1 wrz 2015 (CEST)

Posąg Napirasuedytuj kod

Zerkniesz? Wkroczyłem na Twoją działkę ;) Hoa binh (dyskusja) 21:29, 20 wrz 2015 (CEST)

 • To przejrzyj proszę, bo na Commons nie ma niestety zdjęcia od frontu. A podziwiajać rzeźbę od boku nie widać np. inskrypcji :) Hoa binh (dyskusja) 12:58, 21 wrz 2015 (CEST)
  • Jest jeszcze en:Statue of Idrimi takie coś, gdybyś chciał opisać :) Coś mam, ale za mało, mogę ewentualnie pouzupełniać. Hoa binh (dyskusja) 20:38, 21 wrz 2015 (CEST)
   • To ja coś napiszę, a Ty ewentualnie uzupełnisz ;) Hoa binh (dyskusja) 20:52, 21 wrz 2015 (CEST)

Posąg Idrimiego - gotowe, zerknij :) Hoa binh (dyskusja) 21:36, 21 wrz 2015 (CEST)

Podziękowanie - Mansuateedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Stanko (dyskusja) 09:02, 1 paź 2015 (CEST)

Kikkuliedytuj kod

Znowu wszedłem na Twoją działkę ;) Hoa binh (dyskusja) 14:15, 3 paź 2015 (CEST)

Dagonedytuj kod

Moja edycja w tym artykule (usunięcie błędnego linku) została cofnięta. Link zamiast prowadzić do (nieistniejącego) artykułu dotyczącego wspomnianej gry komputerowej, prowadzi do albumu Y.J. Malmsteena. Według mnie taki błędny link albo nie powinien istnieć, albo prowadzić do nieutworzonego artykułu. Pozdrawiam, Doa1996 (dyskusja) 19:33, 9 paź 2015 (CEST)

Podziękowanie - Sam'aledytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Stanko (dyskusja) 08:30, 12 paź 2015 (CEST)

Czy wiesz – Stela Sargona II z Cypruedytuj kod

Dziękujemy i prosimy o więcej, Jckowal piszże 16:54, 2 mar 2016 (CET)

 • Rekonesans, czy wróciłeś na stałe? Hoa binh (dyskusja) 22:26, 3 mar 2016 (CET)

Podziękowanie - Stela Sargona II z Cypruedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Torrosbak (dyskusja) 04:52, 25 mar 2016 (CET)

Walki babilońsko-egipskieedytuj kod

Ósmy rok wisi coś takiego. Ma to Twoim zdaniem rację bytu? Hoa binh (dyskusja) 21:47, 26 mar 2016 (CET)

Uszpiaedytuj kod

Witaj. Zapoznaj się proszę z funkcją przycisku „cofnij” oraz „anuluj”, ponieważ zastosowanie tego pierwszego w tym przypadku było błędne. Dodam, że edycja była prawidłowa, wyrażenia typu "znany" nie powinny znajdować się w artykułach na Wikipedii, a tym bardziej artykułach medalowych. Kolejna sprawa to, że wymienianie czegoś czego nie ma/co się nie wydarzyło jest zbędne. Eurohunter (dyskusja) 14:43, 7 kwi 2016 (CEST)

Czy wiesz – Srebrna waza Enmetenyedytuj kod

Dziękujemy i prosimy o więcej, Felis domestica (dyskusja) 00:06, 6 lip 2016 (CEST)

Płytka wotywna Duduedytuj kod

Miło widzieć Twój powrót do pisania :) Mam nadzieję, że o mojej prośbie o MUL.APIN pamiętasz :) Hoa binh (dyskusja) 08:54, 8 lip 2016 (CEST)

Zaproszenieedytuj kod

Dzień dobry,

Chciałbym cię zaprosić do udziału w akcji Wikiprojekt:Tygodnie tematyczne/Tydzień Starożytności :) Hoa binh (dyskusja) 09:25, 12 sty 2017 (CET)

Pytankoedytuj kod

Mam pytanie - byłbyś może w stanie napisać co o niejakim Tattenaju? To wzmiankowany w Biblii namiestnik króla Dariusza, który znany jest też z tabliczek klinowych. Hoa binh (dyskusja) 13:49, 13 lut 2017 (CET)

 • No trudno, to coś spróbuję skrobnąć sam. Najwyżej będziesz mnie poprawiać, jak coś źle wyjdzie :) Hoa binh (dyskusja) 12:28, 14 lut 2017 (CET)

Czy wiesz – Bitwa pod Altaquedytuj kod

Dziękujemy i prosimy o więcej, Mozarteus (dyskusja) 00:05, 20 lut 2017 (CET)

Podziękowanie - Bitwa nad rzeką Ulai (653 p.n.e.)edytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Torrosbak (dyskusja) 21:26, 17 mar 2017 (CET)

Podziękowanie - Bitwa pod Altaquedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Torrosbak (dyskusja) 10:04, 27 mar 2017 (CEST)

’’’Zagłosuj dziś’’’ w wyborach do Rady Powierniczej WMF!edytuj kod

Twoje konto spełnia kryteria udziału w głosowaniu w wyborach do Rady Powierniczej Fundacji Wikimedia - oznacza to, że możesz mieć na nie wpływ.


Tegoroczne wybory to jedne z najważniejszych w historii naszego ruchu. Najbliższe lata (a kadencja Rady trwa trzy) to czas, kiedy będą miały miejsce kluczowe zmiany technologiczne (VR, AR, AI…) i społeczne (dominacja urządzeń mobilnych, gwałtowny wzrost czytelnictwa w Azji i Afryce, znacznie większe zapotrzebowanie na multimedia…). To ważne, aby osoby wybrane do Rady miały silny mandat społeczności - jednocześnie dotychczasowa historyczna frekwencja jest bardzo niska.


Dlatego Fundacja Wikimedia podejmuje duże wysiłki, aby zwiększyć​ udział społeczności w głosowaniu. Nie powinno zabraknąć w tym głosowaniu także osób z polskich projektów - tylko w ten sposób możemy mieć realny wpływ na decyzje, które będą silnie kształtowały rozwój ruchu Wikimedia.


Twój głos jest bardzo ważny - w poprzednich wyborach raptem kilka tysięcy głosów wystarczało do wyboru. Algorytm głosowania powoduje, że każdy głos “za” liczy się normalnie na plus, natomiast każdy głos na “nie” ma wagę kilkukrotnie większą na minus. Głosy neutralne pozostają bez wpływu na wynik. Posługuj się zatem tym mechanizmem rozważnie. Zostało niewiele czasu!


‘’’Zagłosuj w wyborach!’’’

-- mastibot <dyskusja> 00:16, 10 maj 2017 (CEST)

Zagłosuj w wyborach do Funds Dissemination Committeeedytuj kod

Został już tylko jeden dzień, aby zagłosować w wyborach na członków finansowego komitetu doradczego przy Wikimedia Foundation - Fund Dessimination Committee. Ten organ wspiera fundację przy decydowaniu o tym, jak dystrybuować jej zasoby finansowe pomiędzy organizacje partnerskie. To ważny organ, którego skład będzie w znaczący sposób decydował o polityce finansowe WMF.

A decyzja o tym, kto wejdzie w jego skład zależeć będzie od takich osób jak Ty. Dlatego nie rezygnuj ze swojego prawa do oddania głosu w wyborach. Zagłosuj na wybranych członków FDC.

--mastibot <dyskusja> 22:28, 10 cze 2017 (CEST) 

Plimpton 322edytuj kod

Udało się odczytać bardzo ważny klinowy tekst matematyczny. Ma on już swoje hasło w licznych wiki (en:Plimpton 322). Nie przychodzi mi do głowy nikt inny, kto mógłby opisać go u nas, więc może się skusisz na ten temat :) Hoa binh (dyskusja) 09:13, 28 sie 2017 (CEST)

Edycjeedytuj kod

Dlaczego wycofałeś moje edycje? Felix Xsiężopolski (dyskusja) 13:24, 24 wrz 2017 (CEST)

Zaproszenieedytuj kod

Hoa binh (dyskusja) 13:56, 30 gru 2017 (CET)

Восхищениеedytuj kod

С Новым годом и добрый день) К сожалению, не знаю, как Вам можно написать лично, но хотелось бы выразить своё восхищение вашими усилиями и трудами, обогатившими заметки о Месопотамии. Во многом польский раздел Википедии в представлении истории древней Месопотамии стоит выше всех прочих.

П.С. как жаль, что Вы не владеете русским.

С почтением, и наилучшими пожеланиями. --И.Дурак (dyskusja) 14:11, 6 sty 2018 (CET)

К счастью, наши языки не столь различны, как шумерский и аккадский да и гугл-толмач проще в использовании, чем глиняные словари)

У меня в самом деле есть несколько предметных вопросов, на которые я ищу ответы. Быть может с Вами есть возможность связаться электронной почтой? С уважением, --И.Дурак (dyskusja) 22:16, 6 sty 2018 (CET)

PANDAedytuj kod

Cześć,

dodałem do dyskusji w Pandzie kilka rozbudowywanych przez Ciebie artykułów. Zapraszam do dyskusji. D kuba (dyskusja) 18:50, 10 sty 2018 (CET)

Czy wiesz – Kronika władców Lagaszedytuj kod

Dziękujemy i prosimy o więcej, Anagram16 (dyskusja) 18:27, 14 mar 2018 (CET)

Odp:Szamszi-Adad Vedytuj kod

Odp:Szamszi-Adad V

Cześć,

zgłosiłem 3 Twoje art., które pojawily sie w dyskusji w Pandzie. Miałem też nominować Listę królów asyryjskich, ale mam małą wątpliwość: na en.wiki dzielą artykuł na rodzaj źródła, z którego pochodzą informacje o tych królach i do każdej z sekcji/podsekcji jest krótki wstęp, u nas nie przy każdej. D kuba (dyskusja) 22:11, 18 mar 2018 (CET)

Podziękowanie - Kronika władców Lagaszedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Gżdacz (dyskusja) 07:08, 26 mar 2018 (CEST)

Share your experience and feedback as a Wikimedian in this global surveyedytuj kod

Witaj! Wikimedia Foundation prosi Cię o wyrażenie opinii w ankiecie. Chcemy wiedzieć jak dobrze wspomagamy Twoją pracę na i poza wiki oraz jak możemy zmienić lub ulepszyć różne kwestie w przyszłości. Opinie, którymi się podzielisz, bezpośrednio wpłyną na obecne i przyszłe prace Wikimedia Foundation. Zostałeś losowo wybrany do wzięcia udziału w tej ankiecie, tak, jak chcielibyśmy wysłuchać Twojej społeczności Wikimedia. Ta ankieta jest dostępna w różnych językach i zajmie między 20 a 40 minut.

Weź udział w ankiecie teraz!

Możesz dowiedzieć się więcej na temat tej ankiety na stronie projektu. Zobacz jak Twoje zdanie pomaga Wikimedia Foundation wspierać edytujących takich jak Ty. Ta ankieta jest hostowana przez zewnętrzny serwis i podlega temu oświadczeniu prywatności (po angielsku). Odwiedź naszą stronę z najczęściej zadawanymi pytaniami, aby znaleźć więcej informacji na temat tego badania. Jeżeli potrzebujesz dodatkowej pomocy lub chcesz wypisać się z przyszłych prób komunikacji, wyślij e-mail poprzez funkcję wysyłania e-maili do użytkownika, do WMF Surveys, aby usunął Cię z listy.

Dziękujemy!

WMF Surveys, 20:20, 29 mar 2018 (CEST)

Reminder: Share your feedback in this Wikimedia surveyedytuj kod

Każda odpowiedź w tej ankiecie może pomóc Wikimedia Foundation ulepszyć Twoje doświadczenia w projektach Wikimedia. Jak dotąd wysłuchaliśmy 29% współautorów projektów Wikimedia. Ankieta jest dostępna w różnych językach i jej wypełnienie może zająć od 20 do 40 minut. Weź udział w ankiecie.

Jeżeli już wypełniłeś tę ankietę, z góry przepraszamy za to przypomnienie. Tę ankietę stworzyliśmy tak, aby nie dało się zidentyfikować użytkowników, którzy ją wypełnili, więc musimy rozesłać to przypomnienie wszystkim. Jeżeli chcesz wypisać się z listy adresatów przypomnień i informacji o kolejnych badaniach, wyślij e-mail do WMF Surveys. Możesz też wysyłać do niego zapytania odnośnie tego badania. Dowiedz się więcej o tej ankiecie na stronie projektu. Ta ankieta jest hostowana przez zewnętrzny serwis i podlega temu oświadczeniu prywatności Wikimedia Foundation. Dziękujemy!

WMF Surveys, 03:18, 13 kwi 2018 (CEST)

Your feedback matters: Final reminder to take the global Wikimedia surveyedytuj kod

Witaj! To jest ostateczne przypomnienie o ankiecie Wikimedia Foundation, która zakończy się 23 kwietnia 2018 (07:00 UTC). Ta ankieta jest dostępna w różnych językach i zajmie między 20 a 40 minut. Weź udział w ankiecie teraz.

Jeżeli już wypełniałeś tą ankietę - dziękujemy! Tę ankietę stworzyliśmy tak, aby nie dało się zidentyfikować użytkowników, którzy ją wypełnili, więc musimy rozesłać to przypomnienie wszystkim. Aby wypisać się z przyszłych badań, wyślij e-mail poprzez funkcję wysyłania e-mail do WMF Surveys. Na ten e-mail możesz wysłać również zapytania. Dowiedz się więcej o tej ankiecie na stronie projektu. Ta ankieta jest hostowana przez zewnętrzny serwis i podlega temu oświadczeniu Wikimedia Foundation w sprawie prywatności.

WMF Surveys, 02:28, 20 kwi 2018 (CEST)

Adad-nirari IIIedytuj kod

Witaj. Po co przywróciłeś kolory i błędne formatowanie? Te kolory nie mają żadnego znaczenia, przypominam, że Wikipedia nie jest kolorowanką. Wycofywanie edycji nie będącej wandalizmem to nadużycie przycisku "cofnij". To samo w Nabonid. Władca jest znany pod nazwą "Nabonid", która prawidłowo po mojej edycji była wymieniona w infoboksie, nie istnieje nazwa "Nabonid (Nabu-na'id)". W infoboksie nie podajemy wszystkich nazw. Jak sobie to wyobrażasz? Oczekuję przywrócenia obu edycji. Eurohunter (dyskusja) 18:16, 28 lip 2018 (CEST)

Artykuły piszę w ten sposób aby uniknąć takich problemów. Możesz sprawdzić artykuły, które napisałem jeśli chcesz. To nie jest moja opinia a fakty, nadal oczekuję przywrócenia moich edycji. Nie chciałem być złośliwy wobec Ciebie, a chodziło mi o poprawienie drobnych błędów w wyróżnionych artykułach, które są wzorem dla innych. Eurohunter (dyskusja) 20:27, 28 lip 2018 (CEST)

Czy wiesz – Sin-leqi-unninniedytuj kod

Dziękujemy i prosimy o więcej, Hoa binh (dyskusja) 08:17, 10 sie 2018 (CEST)

Podziękowanie - Sin-leqi-unninniedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Szoltys [Re: ] 03:41, 26 sie 2018 (CEST)

Czy moglibyśmy poprosić o wypełnienie krótkiej ankiety dla akademickiego badania, który pozwoli nam rozwinąć Wikipedie?edytuj kod

Dzień dobry Lamashtu2006 -

Czy moglibyśmy poprosić o wypełnienie krótkiej ankiety dla akademickiego badania, który pozwoli nam rozwinąć Wikipedie?

Organizacja non-profit CivilServant wraz z Uniwersytetem Princeton prowadzi projekt dotyczący ulepszenia polskiej Wikipedii. Zostałeś zaproszony do udziału w projekcie ze względu na swoje doświadczenie oraz Twój wkład w Wikipedię.

Czy zgodzisz się nam pomóc? Wystarczy wypełnić krótką ankietę, która zawiera pytania na temat Twoich doświadczeń związanych z Wikipedią.

Mamy nadzieję, że nam pomożesz, ponieważ tak jak my chcesz, żeby polska Wikipedia dalej się rozwijała. Po zakończeniu badań prześlemy do Ciebie informacje na temat tego czego się nauczyliśmy dzięki projektowi oraz Twojemu udziałowi w nim.

Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się więcej i wypełnić ankietę

Dziękujemy, mamy nadzieję, że nam pomożesz

W przypadku pytań prosimy o kontakt w języku angielskim z User:Juliakamin(cs). Możesz również spytać nas, User:Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) lub User:Wojciech Pędzich (WMPL), a pomożemy z tłumaczeniem pytań.

CivilServantBot (dyskusja) 22:53, 23 wrz 2019 (CEST)

Prośbaedytuj kod

Hej,

Widzę, że poprawiłeś hasło Simmagir. Jego autor dokonał też sporej redakcji w haśle Aszipu, skontroluj to proszę przy okazji. Hoa binh (dyskusja) 17:27, 24 paź 2019 (CEST)

Czy wiesz – Tabliczka losówedytuj kod

Dziękujemy i prosimy o więcej, Szoltys [Re: ] 10:27, 25 paź 2019 (CEST)

Samariaedytuj kod

Dobrze by było, żeby kolega redaktor dokształcił się i na przyszłość nie wycofywał poprawnych edycji. https://sjp.pwn.pl/so/ostrak;4482238.html --79.186.254.203 (dyskusja) 21:43, 27 paź 2019 (CET)

Ja linków nie potrzebuję - o synonimiczności tych określeń dobrze wiem. Ale rozumiem, że kolega nie spotkał się z sytuacją, że link prowadzi do innego - właśnie synonimicznego - określenia. Trochę dziwne - na młodego stażem wikipedystę kolega nie wygląda... Poza tym przypomnę koledze, że wycofywanie zmian służy do usuwania wandalizmów. Czy o tym kolega też nie wiedział? --79.186.254.203 (dyskusja) 22:05, 27 paź 2019 (CET)

Czy wiesz – Rab mugiedytuj kod

Dziękujemy i prosimy o więcej, Mpn (dyskusja) 17:29, 31 paź 2019 (CET)

Podziękowanie - Rab mugiedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Gżdacz (dyskusja) 06:41, 17 lis 2019 (CET)

Podziękowanie - Tabliczka losówedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Gżdacz (dyskusja) 07:38, 2 gru 2019 (CET)

Sam'aledytuj kod

Czy mogę się dowiedzieć, dlaczego upierasz się przy wersji gorzej sformatowanej, a tożsamej merytorycznie w tym haśle? maikking dyskusja 18:59, 3 sty 2020 (CET)

cześć, przywróciłem Twoją wersję, ale tylko dlatego, że faktycznie nie zmieniono wszystkich refów. Pragnąłbym jednak Ciebie zmartwić - jeżeli ktoś zmieni refy na szablony, to będzie to uznane za w pełni prawidłową zmianę (to że są dwa rodzaje kodu do refów to oczywiście o jeden za dużo), niemniej szablony są obecnie "bardziej docelowe". Niestety są one po prostu bardziej czytelne dla większości. Miej proszę na uwadze, że ktoś może coś w tym haśle zmienić - nie tylko Ty. Na tym polega założenie tej strony. maikking dyskusja 12:26, 6 sty 2020 (CET)

Nabuchodonozor IIedytuj kod

Dlaczego wycofałeś moje zmiany? W źródle jest zapis hebrajski, którego nie tknąłem, a transkrypcja na polski odbywa się na z góry określonych zasadach, nie jest OR. Szczureq (π?) 19:28, 9 kwi 2020 (CEST)

Nieprawda; zresztą zastanów się, czy to możliwe, by transkrybować grekę według zasad hebrajskich. Nigdzie tu nie ma mojego widzimisię, w przypisach jest transkrypcja angielska, a to jest polskojęzyczna Wikipedia. Szczureq (π?) 10:15, 10 kwi 2020 (CEST) Mylisz transkrypcję z transliteracją (jedne i druga jest dobrą opcją, ale wygląda inaczej). Ου jak najbardziej transkrybuje się na u, bo to dyftong. Jak wygląda polska transkrypcja fonetyczna greki, możesz dowiedzieć się np. tutaj i nie, nie potrzebuję podawać tego źródła za każdym razem, kiedy piszę coś po grecku. Według panujących tu zasad piszemy w zalecanej w języku polskim latynizacji, a nie w wersji anglojęzycznej. Szczureq (π?) 15:05, 10 kwi 2020 (CEST)

Wiadomość dotycząca wyników badania związanego z Wikipediąedytuj kod

Dzień dobry,

organizacja non profit CivilServant współpracowała z badaczami z Uniwersytetu Cornell przy badaniu, którego celem było uzyskanie informacji o możliwości podniesienia poczucia satysfakcji autorów polskiej Wikipedii. W ramach badania, które odbyło się pomiędzy sierpniem 2019 a lutym 2020, doświadczeni autorzy polskiej Wikipedii wysłali podziękowania innym edytorom za ich wkład.

Kontaktujemy się z Tobą, aby poinformować Cię, że mogłeś(-aś) być jednym z autorów, którzy otrzymali podziękowania w ramach projektu, oraz aby przedstawić wyniki badania, które znaleźć tutaj. Pamiętaj, że ewentualne podziękowania zostało wysłane przez doświadczonego edytora Wikipedii według jego własnego uznania.

Wstępne wyniki badania dostępne są online: https://citizensandtech.org/ochotnicy-podziekowali-tysiacom-ludziom-za-ich-wklad-w-wikipedie-oto-czego-sie-dowiedzielismy/.

W ramach badania zebraliśmy publicznie dostępne informacje z Wikipedii. Jeśli chcesz abyśmy usunęli Twoje dane z badania, prosimy o kontakt z Meta:user:Juliakamin(cs).

Głównym badaczem w tym projekcie jest J. Nathan Matias, profesor Uniwersytetu Cornell. W przypadku pytań, które masz już teraz, albo będziesz mieć później, prosimy o kontakt z Nathanem Matiasem, wysyłając wiadomość na adres e-mail nathan.matias@civilservant.io lub z menagerem projektu Julią Kamin wysyłając wiadomość na adres e-mail julia.kamin@civilservant.io. Nathan jest założycielem organizacji CivilServant, odpowiedzialnym za oprogramowanie wykorzystywane w tym badaniu. Jeśli masz jakieś pytania w tym zakresie, prosimy o kontakt z Nathanem. Jeśli masz wątpliwości dotyczące Twoich praw w związku z udziałem w badaniu, prosimy o kontakt z Uniwersytetem Cornel, dzwoniąc pod numer +1 607-255-5138 lub poprzez stronę http://www.irb.cornell.edu. Cornell to amerykański uniwersytet, który poprosiliśmy o nadzór nad naszym badaniem, aby upewnić się, że jest ono przeprowadzone zgodnie z odpowiednimi standardami etycznymi. Swoje skargi lub zastrzeżenia możesz również zgłaszać anonimowo do Ethicspoint poprzez stronę http://www.hotline.cornell.edu, lub dzwoniąc pod numer 1-866-293-3077. Ethicspoint jest niezależną instytucją działającą jako pośrednik pomiędzy Uniwersytetem a osobą zgłaszającą skargę, zapewniając w ten sposób anonimowość.

Możliwe jest także, że jesteś jedną z osób, która wypełniała ankietę będącą częścią badania. Jeśli tak było, Twoje prawa dotyczące Twoich danych zostały wówczas przedstawione, ale w przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z Julią (julia.kamin@civilservant.io). Wyniki badania były niejednoznaczne, dlatego też nie zostaną one opublikowane.

Dziękujemy

CivilServantBot (dyskusja) 22:53, 11 cze 2020 (CEST)

Mailedytuj kod

Cześć. Dziwne, może w spamie? Farary (dyskusja) 05:53, 19 cze 2020 (CEST)

To nie wiem, brak mi pomysłów, gdzie się podział, widać, że aplikacja mailowa wiki jest zawodna. Chciałam tylko podziękować, że konsekwentnie rozbudowujesz temat starożytności od wielu lat. A inne poruszone sprawy są nieaktualne. Przesłałabym Ci bezpośrednio maila, ale nie mam adresu w swojej książce. Farary (dyskusja) 20:01, 19 cze 2020 (CEST) A możesz w ramach testu wysłać mail do mnie? Farary (dyskusja) 20:31, 19 cze 2020 (CEST) No to odpowiedziałam, a jednak miałam mail, tylko nie skojarzyłam, że to Twój :) Farary (dyskusja) 20:48, 19 cze 2020 (CEST)

Odp:Nitokris z Babilonuedytuj kod

Odp:Nitokris z Babilonu

witam. i bardzo dobrze :) - John Belushi -- komentarz 18:09, 21 wrz 2020 (CEST)

 • O, bardzo fajnie wam we dwójkę wyszło, super :) Ważne hasło. Dasz radę napisać coś o Kronice Nabonida? Hoa binh (dyskusja) 07:58, 22 wrz 2020 (CEST)

Śliczne, dziękuję! :) Hoa binh (dyskusja) 21:39, 22 wrz 2020 (CEST)

Odp:Czy wiesz – Nitokris z Babilonuedytuj kod

Odp:Czy wiesz – Nitokris z Babilonu

przydały by się jeszcze Cylindry Nabonida - może być na szybko :) - John Belushi -- komentarz 16:30, 30 wrz 2020 (CEST)

jasne, czekało tyle lat to trochę może jeszcze poczekać :)

Odp:Epos o Gilgameszuedytuj kod

Odp:Epos o Gilgameszu

witam. pomijam datę osiedlenia się Filistynów na tym obszarze bo nie jest ona tak oczywista, ale zauważ co mówi tekst: "datowany na XIV w. p.n.e." stąd nie można mówić o Palestynie. można to zdanie przeredagować np. na terenie obecnej Palestyny bo informacja sugeruje jakby w XIV wieku p.n.e. istniała nazwa Palestyna. - John Belushi -- komentarz 03:14, 2 paź 2020 (CEST)

ok :) - John Belushi -- komentarz 10:30, 2 paź 2020 (CEST)

Czy wiesz – Kronika Pedytuj kod

Dziękujemy i prosimy o więcej, Ciacho5 (dyskusja) 19:16, 2 paź 2020 (CEST)

Czy wiesz – Kronika synchronistycznaedytuj kod

Dziękujemy i prosimy o więcej, Ciacho5 (dyskusja) 19:48, 2 paź 2020 (CEST)

 • Samemu zgłaszać swoje artykuły to też raczej nie wstyd. Napiszesz coś dobrego, podziel się ze światem. Normalnie artykuł czyta kilka osób dziennie, a może i na tydzień (zależnie od tematyki). Wyświetlony na stronie głównej ma 800-1500 wyświetleń tego dnia. Łatwo sie zgłasza, włączywszy sobie gadżet odpowiedni w preferencjach. Ciacho5 (dyskusja) 21:47, 2 paź 2020 (CEST)

Odp:Czy wiesz – Nitokris z Babilonuedytuj kod

Odp:Czy wiesz – Nitokris z Babilonu

Dzięki, tak to temat złożony :) - John Belushi -- komentarz 17:42, 7 paź 2020 (CEST)

Podziękowanie - Kronika Nabonidaedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Gżdacz (dyskusja) 07:47, 9 paź 2020 (CEST)

cylindryedytuj kod

witam. wyszła świetna seria. na en.wiki wszystko jest w jedym haśle co jest błędem. słusznie to podzieliłeś na 3 artykuły. graty - John Belushi -- komentarz 09:37, 14 paź 2020 (CEST)

Podziękowanie - Kronika P, Kronika synchronistycznaedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Gżdacz (dyskusja) 09:55, 24 paź 2020 (CEST)

Aramejczycyedytuj kod

Cześć lamashtu2006,

Aramejczycy to starożytny naród, ale ich potomkowie wciąż istnieją. są narodem chrześcijańskim, który obecnie żyje w światowej diasporze i nadal posługuje się językiem aramejskim.

Mam nadzieję na twoje zrozumienie,

Pozdrawiam Kikkererwtje (dyskusja) 20:14, 4 lis 2020 (CET)

Na podstawie artykułu: "Dyskusja wikipedysty:Lamashtu2006" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy