Dyskusja wikipedysty:Michalite


Dyskusja wikipedysty:Michalite w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści

Przypisyedytuj kod

Jak napisałem w Kawiarence, przeczytaj Pomoc:Przypisy i używaj szablonu Szablon:Cytuj książkę (analogicznie cytuj stronę, cytuj pismo). A łatwo się to robi przy użyciu automatu. Nad polem edycji powinieneś mieć przycisk/ikonkę wstaw szablon cytowania' (taka z nawiasami klamrowymi). Ustawiasz kursor tam, gdzie ma być dodany przypis (ten numerek), klikasz na ikonkę, wybierasz co cytujesz, wypełniasz prosty formularz, klikasz dodaj przypis i gotowe.

Gdybyś robił w nowym artykule lub brudnopisie, na końcu artykułu trzeba wstawić szablon {{Przypisy}}, (z takimi nawiasami), co utowrzy sekcję, gdfzie one przypisy się wyświetlą. W razie potrzeby służę pomocą. Ciacho5 (dyskusja) 23:53, 19 gru 2013 (CET)

Myślnikedytuj kod

Nie wstawiaj encji typu dash, tylko od razu wstawiaj docelowe znaki metodą alt-0150, a albo po prostu znajdź jakiś i copy&paste. pzdr. Beno @ 01:03, 20 gru 2013 (CET)

Witaj!

W imieniu Komitetu powitalnego przypadł mi zaszczyt powitania Ciebie na stronach polskojęzycznej Wikipedii. Cieszę się, że ten projekt wzbudził Twoje zainteresowanie, i mam nadzieję, że zostaniesz tutaj z nami na dłużej :)
Przed rozpoczęciem edycji poświęć kilka chwil na zapoznanie się z podstawowymi zasadami obowiązującymi w naszej społeczności.

Kilka przydatnych linków Jak edytować?

Nie krępuj się edytować stron! Na Wikipedii trzymamy się zasady śmiałego edytowania – nie musisz pytać nikogo o zgodę na edycje!

Nie obawiaj się też, że cokolwiek zepsujesz. Jeśli nawet popełnisz błąd, zawsze można odtworzyć poprawną wersję artykułu! Zachęcam do zapoznania się z informacjami dla nowicjuszy.

Jeśli czegoś nie wiesz, nie krępuj się pytać innych. Strona Pytania nowicjuszy powstała specjalnie dla osób zaczynających swoją przygodę z Wikipedią.

Z kolei na naszym kanale IRC (irc://chat.freenode.net/wikipedia-pl) znajdziesz doświadczonych wikipedystów.

W poradniku autora Wikipedii znajdziesz mnóstwo przydatnych informacji na temat edytowania i formatowania tekstu. A pod tym linkiem dowiesz się, jak edytować... i przeżyć :)

Pamiętaj o zasadach!

Przed rozpoczęciem edytowania poświęć trochę czasu na zapoznanie się z zasadami polskiej Wikipedii. Pozwoli to na uniknięcie rozczarowań wynikających z usunięcia Twoich wpisów lub wręcz zablokowania Ci możliwości edycji artykułów. Najważniejsze z nich to:

  • Czym Wikipedia nie jest Wikipedia nie jest nieuporządkowaną bazą informacji. Nie jest np. składnicą tekstów źródłowych, wspomnień, słownikiem, miejscem promocji ani propagandy, katalogiem odsyłaczy. Społeczność wikipedystów nie jest ani demokratyczna, ani anarchistyczna. Czytaj więcej…
  • Neutralny punkt widzenia Artykuły Wikipedii powinny przedstawiać informacje bez uprzedzeń i stronniczości, uwzględniając wszystkie istotne poglądy opublikowane w wiarygodnych źródłach. Poglądy powinny być opisywane neutralnie, bez zajmowania wobec nich stanowiska. Czytaj więcej…
  • Prawa autorskie Treści zamieszczane w Wikipedii podlegają prawu. Wikipedyści mają prawo do utworów swojego autorstwa i nie mogą publikować utworów, do których nie przysługują im prawa autorskie. Treści Wikipedii udostępnione są na licencji CC BY-SA 3.0. Czytaj więcej…
  • Weryfikowalność Czytelnicy muszą mieć możliwość potwierdzenia informacji przedstawionych w artykułach. Informacje wprowadzane do Wikipedii powinny mieć wskazane wiarygodne źródła, z których pochodzą. Obowiązek wskazania źródeł spoczywa na dodającym informację. Czytaj więcej…
  • Nie przedstawiamy twórczości własnej Wikipedia nie przedstawia w artykułach informacji, które nie zostały opublikowane w rzetelnych źródłach. Artykuły nie mogą zawierać nowych interpretacji przedstawiających wnioski, które nie zostały wyraźnie sformułowane w źródłach. Czytaj więcej…
Parę słów na zakończenie :)

Kilka rad na koniec. Na stronach dyskusji i w głosowaniach (ale nie w artykułach) podpisujemy się poprzez wpisanie ~~~~ (czterech tyld). Po zapisaniu strony w miejsce tyld pokaże się Twój nick z linkiem i datą. Pamiętaj też: chcąc skontaktować się z innym wikipedystą, wpisz się na jego stronie dyskusji, bowiem wtedy dana osoba otrzyma komunikat o wiadomości (taki jak Ty przed chwilą) i będzie mogła Ci odpowiedzieć.

Jeżeli masz jakieś pytania lub wątpliwości, to z chęcią Ci pomogę – w tym celu wpisz się na mojej stronie dyskusji. Zawsze chętnie służę pomocą :)

Życzę owocnych edycji i... śmiało testuj edytowanie stron Wikipedii!

Witam w imieniu Komitetu powitalnego polskiej wikipedii.Pozdrawiam serdecznie z Berlina.--J.Dygas (dyskusja) 08:22, 20 gru 2013 (CET)

Język staronordyjskiedytuj kod

Zapis wymowy możesz wprowadzać za pomocą szablonu {{IPA}}, czyli np. zamiast /æi/ wpisz w edytorze testu źródłowego strony treść /{{IPA|æi}}/ co w rezultacie powinno dać /æi/, czyli linki do haseł opisujących wymienione dźwięki. Pozdrawiam. Paweł Ziemian (dyskusja) 08:56, 20 gru 2013 (CET)

-skedytuj kod

Mógłbyś dodać jeszcze jakieś źródło odnośnie tych sufiksów w praindoeuropejskim oraz innych językach? Usunąłeś przykłady z Litwy -szk w oryginale -šk - to nie jest bałtycki przykład na zastosowanie tego sufiksu w nazwach litewskich? Warto by dodać kilka przykładów zastosowania. Pozdrawiam. Pernambuko (dyskusja) 11:14, 25 cze 2015 (CEST)

Witaj w gronie wikipedystów z uprawnieniami redaktora!edytuj kod

Wraz z wprowadzeniem do Wikipedii wersji przejrzanych wszystkie edycje dokonywane przez początkujących i niezalogowanych użytkowników muszą zostać oznaczone jako przejrzane przez wikipedystę z uprawnieniami redaktora – takiego jak Ty

Mechanizm funkcjonowania wersji przejrzanych został opisany na kilku stronach:

W skrócie: jako przejrzany oznacza się artykuł wolny od wandalizmów. Nie oznacza to, że artykuł musi zostać sprawdzony pod kątem merytorycznym. Celem wersji przejrzanych jest jedynie wychwycenie oczywistych nieprawidłowości, ale oczywiście warto poprawić np. literówki, jeśli się je zauważy. Mamy szansę poprawienia całej Wikipedii. Wykorzystajmy to.

Przycisk oznaczania

Pamiętaj, aby szczególnie uważnie przeglądać artykuły, które są przeglądane po raz pierwszy (tzn. w prawym górnym rogu widnieje komunikat: „ Brak wersji przejrzanej”). Najlepiej jest zacząć od stron, które sam utworzyłeś lub posiadasz w obserwowanych (kliknij, by zobaczyć pełną listę stron, które obserwujesz).

Sprawdzenie artykułu, który posiada już wersję przejrzaną, polega najczęściej na porównaniu z nią ostatnio wprowadzonych zmian (tzw. szkicem). Zobacz też jak patrolujemy ostatnie zmiany.

Jak oznaczać artykuły?

Na końcu każdego artykułu i szablonu oraz na stronie porównywania wersji znajdują się przyciski „Brak wandalizmu – oznacz jako przejrzaną”. By oznaczyć wersję, należy po prostu kliknąć. Jeżeli chcesz odznaczyć wersję przejrzaną, musisz kliknąć „Wycofaj oznaczenie jako przejrzana”. Jeżeli chcesz najpierw przetestować wersje oznaczone, wejdź na Testową Wiki.

Cofanie zmian

Wraz z uprawnieniami redaktora uzyskałeś także możliwość szybszego cofania zmian. Oznacza to, że w przypadku ewidentnych wandalizmów możesz użyć przycisku „cofnij” (zamiast „anuluj edycję”), którego naciśnięcie powoduje natychmiastowe wycofanie edycji, bez konieczności wypełniania opisu zmian.

Jeżeli masz wątpliwości, zadaj pytanie tutaj. Postaramy się szybko odpowiedzieć.

Ten komunikat został wysłany automatycznie przez bota Beau.bot (dyskusja) 20:30, 3 lip 2015 (CEST)

Czas nieprzeszłyedytuj kod

Czy mógłbyś podać w haśle jakieś źródła? Hoa binh (dyskusja) 10:57, 7 lip 2015 (CEST)

Life Is Strangeedytuj kod

Nie wiem czy wiesz, Sir Lothar wstawił szablon dotyczący cytatów, byłbyś w stanie przerobić ich treść na zapis encyklopedyczny? Spróbuj opisać co w nich stoi. Stanko (dyskusja) 12:07, 16 lip 2015 (CEST)

Podziękowanie - Life Is Strangeedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Stanko (dyskusja) 07:46, 18 lip 2015 (CEST)

Język galijskiedytuj kod

Nie działają przypisy {{odn|Eska|Evans|2015|s=35}} i {{odn|Lambert|2007|s=157}}. Albo jest zły rok, albo brakuje wpisów w bibliografii. Paweł Ziemian (dyskusja) 19:56, 18 lip 2015 (CEST)

Pole wydanie lub numer działa jak podasz wolumin. Zamieniłem więc wydanie na wolumin. Paweł Ziemian (dyskusja) 21:02, 18 lip 2015 (CEST)

Podziękowanie - Systematyzacja miast i wsiedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Stanko (dyskusja) 08:00, 3 sie 2015 (CEST)

Podziękowanie - Vestlandetedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Stanko (dyskusja) 08:00, 10 wrz 2015 (CEST)

Ad:Wikipedysta:Michalite/Bibliotekaedytuj kod

Ad:Wikipedysta:Michalite/Biblioteka

Hej, hej. Czy mógłbyś te zasoby zintegrować z naszą biblioteką? ;) Hedger z Castleton (dyskusja) 12:05, 12 lut 2016 (CET)

Język norweskiedytuj kod

Cześć. W pierwszym akapicie tego artykułu napotkałem na pojęcie takie jak „russehit”. Chciałbym się dowiedzieć co to jest, bo nie wiem jak to umieścić w artykule „Boten Anna”. Pomocne byłoby również znalezienie norweskich źródeł. Mi udało się znaleźć tylko to. Eurohunter (dyskusja) 10:18, 27 sty 2017 (CET)

Na razie dodałem coś takiego Boten Anna#Wykorzystanie. Eurohunter (dyskusja) 17:25, 27 sty 2017 (CET)

Glosaedytuj kod

Cześć. Przypominam, że osoba przenosząca hasło pod ujednoznacznienie powinna niezwłocznie poprawić linkujące, aby hasła nie zawierały linków do ujednoznacznień (do przekierowań mogą). W tym wypadku jest tego sporo. Pozdrawiam Elfhelm (dyskusja) 18:31, 25 mar 2017 (CET)

Czy moglibyśmy poprosić o wypełnienie krótkiej ankiety dla akademickiego badania, który pozwoli nam rozwinąć Wikipedie?edytuj kod

Dzień dobry Michalite -

Czy moglibyśmy poprosić o wypełnienie krótkiej ankiety dla akademickiego badania, który pozwoli nam rozwinąć Wikipedie?

Organizacja non-profit CivilServant wraz z Uniwersytetem Princeton prowadzi projekt dotyczący ulepszenia polskiej Wikipedii. Zostałeś zaproszony do udziału w projekcie ze względu na swoje doświadczenie oraz Twój wkład w Wikipedię.

Czy zgodzisz się nam pomóc? Wystarczy wypełnić krótką ankietę, która zawiera pytania na temat Twoich doświadczeń związanych z Wikipedią.

Mamy nadzieję, że nam pomożesz, ponieważ tak jak my chcesz, żeby polska Wikipedia dalej się rozwijała. Po zakończeniu badań prześlemy do Ciebie informacje na temat tego czego się nauczyliśmy dzięki projektowi oraz Twojemu udziałowi w nim.

Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się więcej i wypełnić ankietę

Dziękujemy, mamy nadzieję, że nam pomożesz

W przypadku pytań prosimy o kontakt w języku angielskim z User:Juliakamin(cs). Możesz również spytać nas, User:Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) lub User:Wojciech Pędzich (WMPL), a pomożemy z tłumaczeniem pytań.

CivilServantBot (dyskusja) 11:55, 25 wrz 2019 (CEST)

Ad:Linia kolejowa nr 405edytuj kod

Ad:Linia kolejowa nr 405

Czy mógłbyś uzupełnić źródło? Therud (dyskusja) 16:42, 7 sty 2020 (CET)

Podziękowanie - Języki wschodnioromańskieedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Gżdacz (dyskusja) 07:05, 28 kwi 2020 (CEST)

Ad:Torna, torna, fratre!edytuj kod

Ad:Torna, torna, fratre!

Cześć. Mógłbyś dodać przy pozycji aut. De Boora i Wirtha strony, na których zawarto informacje, na których oparto podane w artykule informacje. Przypis czy szablon odn ma to do siebie, że strona musi być podana by był to przypis źródłowy lub odnośnik. Pozdrawiam. --Pit rock (dyskusja) 02:04, 5 maj 2020 (CEST)

Podziękowanie - Torna, torna, fratre!edytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Gżdacz (dyskusja) 07:07, 5 maj 2020 (CEST)

Wiadomość dotycząca wyników badania związanego z Wikipediąedytuj kod

Dzień dobry,

organizacja non profit CivilServant współpracowała z badaczami z Uniwersytetu Cornell przy badaniu, którego celem było uzyskanie informacji o możliwości podniesienia poczucia satysfakcji autorów polskiej Wikipedii. W ramach badania, które odbyło się pomiędzy sierpniem 2019 a lutym 2020, doświadczeni autorzy polskiej Wikipedii wysłali podziękowania innym edytorom za ich wkład.

Kontaktujemy się z Tobą, aby poinformować Cię, że mogłeś(-aś) być jednym z autorów, którzy otrzymali podziękowania w ramach projektu, oraz aby przedstawić wyniki badania, które znaleźć tutaj. Pamiętaj, że ewentualne podziękowania zostało wysłane przez doświadczonego edytora Wikipedii według jego własnego uznania.

Wstępne wyniki badania dostępne są online: https://citizensandtech.org/ochotnicy-podziekowali-tysiacom-ludziom-za-ich-wklad-w-wikipedie-oto-czego-sie-dowiedzielismy/.

W ramach badania zebraliśmy publicznie dostępne informacje z Wikipedii. Jeśli chcesz abyśmy usunęli Twoje dane z badania, prosimy o kontakt z Meta:user:Juliakamin(cs).

Głównym badaczem w tym projekcie jest J. Nathan Matias, profesor Uniwersytetu Cornell. W przypadku pytań, które masz już teraz, albo będziesz mieć później, prosimy o kontakt z Nathanem Matiasem, wysyłając wiadomość na adres e-mail nathan.matias@civilservant.io lub z menagerem projektu Julią Kamin wysyłając wiadomość na adres e-mail julia.kamin@civilservant.io. Nathan jest założycielem organizacji CivilServant, odpowiedzialnym za oprogramowanie wykorzystywane w tym badaniu. Jeśli masz jakieś pytania w tym zakresie, prosimy o kontakt z Nathanem. Jeśli masz wątpliwości dotyczące Twoich praw w związku z udziałem w badaniu, prosimy o kontakt z Uniwersytetem Cornel, dzwoniąc pod numer +1 607-255-5138 lub poprzez stronę http://www.irb.cornell.edu. Cornell to amerykański uniwersytet, który poprosiliśmy o nadzór nad naszym badaniem, aby upewnić się, że jest ono przeprowadzone zgodnie z odpowiednimi standardami etycznymi. Swoje skargi lub zastrzeżenia możesz również zgłaszać anonimowo do Ethicspoint poprzez stronę http://www.hotline.cornell.edu, lub dzwoniąc pod numer 1-866-293-3077. Ethicspoint jest niezależną instytucją działającą jako pośrednik pomiędzy Uniwersytetem a osobą zgłaszającą skargę, zapewniając w ten sposób anonimowość.

Możliwe jest także, że jesteś jedną z osób, która wypełniała ankietę będącą częścią badania. Jeśli tak było, Twoje prawa dotyczące Twoich danych zostały wówczas przedstawione, ale w przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z Julią (julia.kamin@civilservant.io). Wyniki badania były niejednoznaczne, dlatego też nie zostaną one opublikowane.

Dziękujemy

CivilServantBot (dyskusja) 04:56, 12 cze 2020 (CEST)

Na podstawie artykułu: "Dyskusja wikipedysty:Michalite" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy