Dyskusja wikipedysty:PMG


Dyskusja wikipedysty:PMG w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Archiwum: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50

Poniżej czasem wyświetlane jest zdjęcie. Ma mieć to charakter humorystyczny, a jednocześnie prezentować fotografie, które z jakiegoś względu mi się podobają. PMG


Spis treści

Wikidata weekly summary #437edytuj kod

Here's your quick overview of what has been happening around Wikidata over the last week.
 • Discussions
  • Open request for adminship: MsynABot
  • Closed request for adminship: Fuzheado (successful)
 • Tool of the week
  • OD2WD automatically converts CSV files from Open Data portals into QuickStatements for Wikidata republishing. Demo video
 • Development
  • The RFC to semi-protect all property pages has been implemented, all properties now require the “autoconfirmed” right to edit (T254280)
  • Working on enabling JSON dumps for Lexemes (phab:T220883)
  • Finishing preventing blocked users from making us skip QIDs (phab:T232620)
  • Continuing work on the Wikibase Manifest extension that allows toolbuilders to easily access configurations of a specific Wikibase instance so it is easier for them to make their tools work with not just Wikidata but also other Wikibase instances
  • Started analyzing what we consider a mismatch for our work around checking Wikidata's data against other databases
  • Continued work on the Query Builder to get it to create the first very simple query. It can do that now but not yet visualize the result.

You can see all open tickets related to Wikidata here. If you want to help, you can also have a look at the tasks needing a volunteer.

Read the full report · Unsubscribe · Mohammed Sadat (WMDE) 17:28, 12 paź 2020 (CEST)

Odp:Listyedytuj kod

Odp:Listy

Witam. Jasne, już zrobione. Mogę też zaproponować współpracę bota na zasadzie:

 1. bot pobiera X wyników z listy (ewentualnie wszystkie, byle wygodnie dla weryfikującego)
 2. generuje nowy klucz sortowania na podstawie prostych reguł, np. „imię nazwisko” → {{SORTUJ:nazwisko, imię}}
 3. człowiek weryfikuje i zatwierdza taką listę, poprawiając błędne pozycje
 4. bot wprowadza zmiany do artykułów

Peter Bowman (dyskusja) 17:09, 17 paź 2020 (CEST)

Dodam: lista odzwierciedla stan Wikipedii z 1.10.20, zatem część wyników (pewnie niewielka) może być nieaktualna. Peter Bowman (dyskusja) 17:11, 17 paź 2020 (CEST) Adolf Hanowerski: chyba wystarczy z imienia, tj. niepotrzebny tu klucz sortowania albo po prostu podać {{SORTUJ:Adolf}}. Adrian (Uljanow): to samo, w Kategoria:Rosyjscy biskupi prawosławni wszyscy są rozpoznawalni po imieniu. Adriano Pereira da Silva: na moje oko „Pereira da Silva” jest pełnym nazwiskiem, ale z piłkarzami różnie bywa – może być bardziej rozpoznawalny po imieniu („Adriano”) lub po części nazwiska („Silva”), i tak bym chyba uzasadnił wybór klucza. Ênio Andrade: na wszelki wypadek z daszkiem, mimo że oprogramowanie MW na dzień dzisiejszy go ignoruje. Zapewne wchodzą w gre pisane i niepisane zasady, uzus oraz znajomość tych języków albo chociaż sposobu sortowania w papierowych encyklopediach; dla pewności oraz ustalenia spójnych wyników trzeba by spytać w odpowiedniej kawiarence. Pozdrawiam, Peter Bowman (dyskusja) 19:46, 17 paź 2020 (CEST)

Odp:zestrzelenie jako katastrofaedytuj kod

Odp:zestrzelenie jako katastrofa

Witaj :) W nazewnictwie haseł (w ramach ogólnie pojętego "lotnictwa" tudzież "bezpieczeństwa lotu") związanych z tematyką dotyczącą sytuacji, w której skutkiem jest katastrofa (wydarzenie, w którym ginie wiele osób lub dochodzi do dużych strat materialnych - PWN), panuje jednolitość: mamy m.in. Kategoria:Katastrofy lotnicze według roku oraz Kategoria:Katastrofy lotnicze według państw. W tych kategoriach nazewnictwo haseł jest ujednolicone do skutku, a nie do przyczyny - konkretne zdarzenia opisujemy jako katastrofy (podlegające pod ogólną definicję), które miały różne przyczyny. I tak np. Katastrofa lotu Alitalia 404 jest opisana skutkiem, a nie przyczyną (gdyby tytuł miał być opisany przyczyną hasło musiałoby mieć tytuł np. Awaria pokładowego odbiornika ILS w czasie lotu Alitalia 404), a Katastrofa lotu Crossair 3597Błąd pilota w czasie lotu Crossair 3597. Jak słusznie napisał @Kobrabones "są raporty, które kwalifikują zdarzenie jako katastrofę lotniczą, której przyczyną było zestrzelanie". Owszem, jeżeli niezbędna jest (na podstawie źródeł) zmiana nazewnicza, to hasło powinno zostać przeniesione pod tytuł "Zamach..." (jak w przypadku hasła Zamach nad Lockerbie, nb. jest to chyba jedyny przypadek kiedy w tytule mamy ogólną przyczynę, a nie skutek – Kategoria:Zamachy terrorystyczne na samoloty pasażerskie), ale na pewno nie zmieniałbym nazwy i to tylko w infoboksie na "Zestrzelenie...". BTW: dlaczego nazwa zdarzenia ma być inaczej opisana w tytule hasła, a inaczej w infoboksie? Sam jesteś twórcą "Nazewnictwo okrętów" i nie spotkałem się z sytuacją (może źle przeglądałem), aby parametr "nazwa" w infoboksie odbiegał tak zasadniczo od tytułu hasła.
Co do hasła katastrofa, to w definicji ogólnej (co jest znamienne) drugie ze źródeł kieruje do "Słownika terminów z zakresu bezpieczeństwa narodowego" Akademii Obrony Narodowej (sic!), co imo jest dość poważnym źródłem, ale na "osobno klasyfikowane są zdarzenia nadzwyczajne: akty terroru..." – to przede wszystkim należy znać takową klasyfikację i imo uźródłowić poważniejszą publikacją niż "Zaawansowane zabiegi resuscytacyjne i wybrane stany nagłe" w Medycynie Praktycznej, bo czym innym definicja ogólna (jak wyżej w "Słowniku..."), a czym innym klasyfikacja pod kątem medycznym.
W kontekście powyższego (ujednolicenia nazewniczego) nie wiem "po której stronie konfliktu wolałbyś lub nie wolałbyś stawać". Ja (patrząc po nazewnictwie stosowanym w temacie ogólnie pojętych katastrof – i to nie tylko lotniczych) nie staję po żadnej stronie. Imputowanie, że "twoja i K. zmiana to postawienie pl.wiki po tej stronie konfliktu, po której naprawdę wolałbym nie stawać" jest chyba nieporozumieniem, szczególnie w kontekście dbania o ład nazewniczy w pl.Wiki. Pozdrawiam :) Ented (dyskusja) 17:10, 18 paź 2020 (CEST)

Wikidata weekly summary #438edytuj kod

Here's your quick overview of what has been happening around Wikidata over the last week.
 • Tool of the week
  • Prepbio tool uses Wikidata to create the beginnings of a Wikipedia stub biography article. (2020-10-19)
 • Development
  • Blocked users trying to create new Items no longer make us skip QIDs (phab:T232620)
  • So far we don't have JSON dumps for Lexemes. We're working on regularly generating them as well now (phab:T264883)
  • Continuing work on getting the Query Builder to generate the first query. Almost there.
  • Started the feedback round for the REST API. Please provide your input if you are currently using the action API or plan to develop against Wikidata's API in the future.

You can see all open tickets related to Wikidata here. If you want to help, you can also have a look at the tasks needing a volunteer.

Read the full report · Unsubscribe · Mohammed Sadat (WMDE) 17:56, 19 paź 2020 (CEST)

Tech News: 2020-43edytuj kod

Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.

Zmiany w tym tygodniu

 • Nowa wersja MediaWiki będzie instalowana na wiki testowych i MediaWiki.org od 20 października, na stronach innych niż Wikipedia i niektórych Wikipediach od 21 października, a następnie na wszystkich wiki od 22 października (harmonogram).

Przyszłe zmiany

 • Nie będzie można edytować wszystkich wiki do maksymalnie jednej godziny 27 października około godziny 14:00 (UTC). Najprawdopodobniej czas ten będzie wiele krótszy niż godzina. [1]
 • W rozszerzeniu filtr nadużyć funkcja rmspecials() zostanie zmieniona tak, że nie będzie usuwała znaku spacji. Jeżeli jest taka potrzeba, należy objąć wywołanie funkcji rmspecials() za pomocą rmwhitespace(). Aby znaleźć te wywołania, można skorzystać z wyszukiwarki na stronie Special:AbuseFilter. [2]
 • Niektóre gadżety i skrypty korzystają z elementu HTML "div" z identyfikatorem #jump-to-nav. Zostanie on jednak wkrótce usunięty. Należy zamienić je na #siteSub lub #mw-content-text. Lista skryptów, których to dotyczy znajduje się w phab:T265373.

Wiadomości techniczne przygotowane przez redaktorów Tech News i wysłane przez botaDołącz do zespołuPrzetłumacz na swój językUzyskaj pomocWyraź swoją opinięSubskrybuj lub zrezygnuj z subskrypcji.

18:31, 19 paź 2020 (CEST)

Ad:Dark Horse Comicsedytuj kod

Ad:Dark Horse Comics

Co się tutaj zadziało? Opakowałeś początek szablonu w nowiki... --WTM (dyskusja) 12:03, 20 paź 2020 (CEST)

Konwencja nazewnictwa haseł o statkachedytuj kod

Czy jest jakaś zgoda odnośnie nazewnictwa haseł poświęconych statkom? Przetłumaczyłem i zaktualizowałem en:MS Rigel, ale w naszej wiki już mamy Rigel poświęcony samej gwieździe, której imię nosił okręt. Zatem MS Rigel? -- smyru (dyskusja) 21:58, 21 paź 2020 (CEST)

Leonedytuj kod

Dobry wieczór, napisałem brudnopis o Leonie Weissbergu i chciałem opublikować artykuł. Jestem tłumaczem z Paryża i zależy mi na tym, ponieważ poprosiła mojego ojca-historyka sztuki- o to Lydie Lachenal, córka malarza. Widziałem, że przeglądałeś moja poprzednią wersję, dlatego się do Ciebie zwracam mając nadzieję, że masz na to czas i,że będzie można opublikować artykuł w miarę szybko. Pozdrawiam, --Zagrodzki (dyskusja) 00:18, 21 paź 2020 (CEST)

masowe sprzątanie koduedytuj kod

witam. na czas masowych edycji pownieneś poprosić o flagę bota, albo lepiej założyć drugie konto do takich celów. w ten sposób edycje nie będą utrudniać obserwowania OZ - John Belushi -- komentarz 10:51, 22 paź 2020 (CEST)

 • nikt (a już na pewno ja) nie powiedział że te edycje nie są pożyteczne. ponieważ prośby o flagę i jej ściąganie mogą być kłopotliwe napisałem: lepiej założyć drugie konto do takich celów - np. PGbot co rozwiąże wszelkie problemy. pozdrawiam - John Belushi -- komentarz 12:40, 22 paź 2020 (CEST)
Na podstawie artykułu: "Dyskusja wikipedysty:PMG" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy