Dyskusja wikipedysty:PMG/Archiwum 41


Dyskusja wikipedysty:PMG/Archiwum 41 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Dyskusja wikipedysty:PMG Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Spis treści

Tech News: 2019-12

Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.

Zmiany w tym tygodniu

 • Podczas wycofywania "rollback" będzie możliwe wyświetlenie prośby o zatwierdzenie operacji. Przyda się w przypadku przypadkowych kliknięć. Będzie trzeba to włączyć w preferencjach. W niemieckojęzycznej Wikipedii będzie dostępne od 28 marca, domyślnie włączone. [1][2]
 • Nowa wersja MediaWiki będzie instalowana na wiki testowych i MediaWiki.org od 19 marca, na stronach innych niż Wikipedia i niektórych Wikipediach od 20 marca, a następnie na wszystkich wiki od 21 marca (harmonogram).

Spotkania

 • Możesz dołączyć do spotkania IRC, na którym będą udzielane porady techniczne. Podczas tego spotkania programiści-wolontariusze mogą zapytać o poradę. Spotkanie odbędzie się 20 marca o 16:00 (UTC). Zobacz jak dołączyć.

Przyszłe zmiany

 • Administratorzy będą mogli blokować poszczególnym użytkownikom możliwość edycji wybranych stron lub przestrzeni nazw. Działa to już na niektórych wiki. Możesz tutaj przeczytać o tym więcej. Jeżeli Twoja wiki ma zostać wczesnym testerem, powiadom programistów. [3]
 • Toolforge will shut down the Ubuntu Trusty job grid. This will happen the week of 25 March. Tools that use this grid needs to be moved to the new Debian Stretch job grid. If they haven't, they will be taken offline. Maintainers can restart the tools later. Users may not be able to use them in the meanwhile. You can see a list of affected tools.

Wiadomości techniczne przygotowane przez redaktorów Tech News i wysłane przez botaDołącz do zespołuPrzetłumacz na swój językUzyskaj pomocWyraź swoją opinięSubskrybuj lub zrezygnuj z subskrypcji.

20:43, 18 mar 2019 (CET)

Legalność zdjęć okrętów

Witam. Mam parę fot okrętów polskiej marynarki wojennej, zrobionych w Gdyni z promu pasażerskiego podczas ich mijania w porcie. Np. ORP Kontradmirał Xawery Czernicki, chyba trochę lepsze niż to co mamy w Commonsie. Czy orientujesz się czy wg polskiego prawa mogę je ładować, a więc ujawniać? Czy może zdjęcia obiektów wojennych unoszących się w wodzie są tajne? Na okręcie czy w porcie nie widać żadnego zakazu fotografowania, poza tym logicznie myśląc jeśli wojsko chce by coś było tajne, nie lokuje tego w środku portu pasażerskiego z setkami cywili i ich aparatów fot. Tyle, że prokurator czy sędzia wojskowy łączy dwa zawody, co do których logiki i zdrowego rozsądku mam wielki brak zaufania: prawnika i wojskowego:) Dlatego wolałbym się dowiedzieć, co o tym mówi prawo, a nie moja logika:) Pozdrawiam --Piotr967 podyskutujmy 01:04, 19 mar 2019 (CET)

Dzięki, spytam tam. Ale jeszcze jedno pytanie: moje okręty nie mają widocznych nazw własnych, mają jedynie numery taktyczne i polskie flagi. Czy takie numery są w miarę stabilne czasowo, bo foty robiłem w 2012? I czy nie będzie OR jeśli opiszę je nazwami własnymi, np. okręt o nr. 511 jako ORP Kontradmirał Xawery Czernicki? Ten zresztą jest dość wizualnie charakterystyczny, ale już ORP Kościuszko i Pułaski to bliźniaki, więc tu jedynie numery byłyby podstawą identyfikacji. Pozdrawiam --Piotr967 podyskutujmy 10:59, 19 mar 2019 (CET)

Drobne techniczne

Witaj. Dlaczego "spamujesz" OZety tysiącami edycji technicznych? Od tego jest albo bot, albo ukryta aktywność którą możesz sobie przecież włączyć. Pzdr. Jckowal piszże 12:00, 19 mar 2019 (CET)

Ad:Wikiprojekt:Czy wiesz/propozycje

Ad:Wikiprojekt:Czy wiesz/propozycje

Hej :) Nie wiem, czy zauważyłeś, ale masz cały czas włączoną flagę bota. Pozdrawiam, Emptywords (dyskusja) 20:09, 22 mar 2019 (CET)

Niemieckie okręty

Wow, jestem pod wrażeniem. Jutro będę miał trochę czasu, więc planuję „okazać miłość” tym hasłom;) Zala (dyskusja) 18:28, 22 mar 2019 (CET)

Z pół dnia to zajęło, ale hasła zostały przejrzane i ulepszone;) Zala (dyskusja) 15:28, 23 mar 2019 (CET)

Wikidata weekly summary #357

Here's your quick overview of what has been happening around Wikidata over the last week.
 • Discussions
  • Open request for adminship: Stanglavine
  • An open discussion on how to model one-way train routes is now taking place, and everyone is welcome to pitch in
 • Development
  • Update property suggester data (phab:T216270)
  • Add a link to the shex-simple tool to make it easier to check entities against a Schema (phab:T217331)
  • Make the placeholders on Special:NewSchema now match the ones on Special:NewItem (phab:T215386)
  • Check for edit conflicts when editing schemas (phab:T217338, phab:T218300)
  • Enable the parser cache for Schema pages (phab:T218459, phab:T218769)
  • Use the FormatAutocomments hook for Schemas to implement translatable edit summaries (phab:T218889)
  • Implement a proper Wikibase-Termbox-Integration according to the ADR (phab:T214679)
  • Fix the emoji breaking the termbox column layout (phab:T217244)
  • Correctly showing revisions with the new termbox (phab:T210615)
  • Correctly handle user-specific language settings in the new termbox (phab:T218111)
  • Fix an issue for score extension (phab:T218535)
  • Turn off RDF support for entity types that doesn't support it (phab:T213483)
  • Respect nofollow config on wikidata identifier links (phab:T175230)
  • Allow accessing Wikibase entities from multiple (Wikibase) databases (phab:T214557)

You can see all open tickets related to Wikidata here. If you want to help, you can also have a look at the tasks needing a volunteer.


Read the full report · Unsubscribe · Lea Lacroix (WMDE) 16:21, 25 mar 2019 (CET)

Krążowniki typu FK

Hej;) W artykule używasz raz pojęcia zasięg, a raz promień działania, podając te same wartości. A to chyba nie jest to samo... Zala (dyskusja) 10:32, 23 mar 2019 (CET)

Wydaje mi się, że jak zastąpisz promień zasięgiem, to będzie ok;) Zala (dyskusja) 17:28, 25 mar 2019 (CET)

Tech News: 2019-13

Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.

Ostatnie zmiany

 • Nowa wersja narzędzia Tłumaczenie Treści będzie używana do nowych tłumaczeń. Starsza wersja zostanie użyta dla rozpoczętych tłumaczeń z użyciem starej wersji. Większość użytkowników nie zauważy żadnej zmiany. Ponad 80% opublikowanych tłumaczeń zostało wykonanych już z nowej wersji. [4]

Problemy

 • Był problem z edytowaniem w przeglądarce Safari na iOS. Po wpisaniu opisu zmian nie można było zapisać edycji. Zostało to naprawione. [5]
 • Pasek edycji czasami znika po przewinięciu strony na urządzeniach iOS. Zostanie to naprawione. [6]
 • Wiki mogą nadpisywać komunikaty systemowe. Ostatnio, pokazywane były jednak starsze wersje komunikatów zamiast najnowszych wersji. Dotknęło to także komunikatów wyświetlanych na górze (sitenotice) i innych ważnych części interfejsu. Zostało to poprawione około 2019-03-22 16:00 (UTC). Niezalogowani nadal mogą widzieć złe wersje komunikatów. [7]

Zmiany w tym tygodniu

 • Nowa wersja MediaWiki będzie instalowana na wiki testowych i MediaWiki.org od 26 marca, na stronach innych niż Wikipedia i niektórych Wikipediach od 27 marca, a następnie na wszystkich wiki od 28 marca (harmonogram).

Spotkania

 • Możesz dołączyć do spotkania IRC, na którym będą udzielane porady techniczne. Podczas tego spotkania programiści-wolontariusze mogą zapytać o poradę. Spotkanie odbędzie się 27 marca o 16:00 (UTC). Zobacz jak dołączyć.

Wiadomości techniczne przygotowane przez redaktorów Tech News i wysłane przez botaDołącz do zespołuPrzetłumacz na swój językUzyskaj pomocWyraź swoją opinięSubskrybuj lub zrezygnuj z subskrypcji.

19:04, 25 mar 2019 (CET)

Drzewo kategorii

Wiesz może czy istnieje jakieś narzędzie pokazujące drzewo kategorii i subkategorii? --Matrek (dyskusja) 05:49, 28 mar 2019 (CET)

Nie, coś bardziej zaawansowanego. Prawdziwe drzewo kategorii, takie w którym widac połączenia miedzy rożnymi kategoriami. Ze kategoria X należy do kategorii Y, Z, F, ale już nie do kategorii A. Takie by było widać, że - strzelam przykładowo - okręty typu ABC nalezą do kategorii okręty niemieckie oraz do kategorii okręty z 2wś, ale zgubiono połączenie z kategorią okręty z okresu międzywojennego i nie należą do tej ostatniej, choć z artykułu wiodącego tej kategorii, wynika że powinny należeć także do tej międzywojennej kategorii. Wyobrazam sobie narzedzie przedstawiające drzewo kategori w sposób analogiczny to tego wykresu {{Struktura dowodzenia DOP2RP}}. Choć po Twojej odpowiedzi nie jestem dobrej myśli aby takie narzędzie istniało. --Matrek (dyskusja) 17:16, 28 mar 2019 (CET) Mam wrażenie zę przez lata kategorie okrętowe zrobiły nam się niespójne, że rożne okręty, różne typy i subkategorie połączone są różnie, stąd jest bałagan i chciałbym to sprawdzić. --Matrek (dyskusja) 17:20, 28 mar 2019 (CET)

Biuletyn Wikimedia Polska (nr 4/2019)

Biuletyn Wikimedia Polska
Numer 4 • marzec 2019
Cały numer na stronieO BiuletynieSubskrybuj

W imieniu redakcji zapraszam do lektury Natalia Szafran-Kozakowska 17:55, 29 mar 2019 (CET)
(A osoby chętne do współpracy przy kolejnych numerach proszę o kontakt)


Biuletyn przygotowywany jest we współpracy wolontariuszy i pracowników Wikimedia Polska. Informacja o nowym numerze rozsyłana jest przez bota. Możesz go subskrybować/anulować subskrybcję. Aby skontaktować się z redakcją pisz do Natalii

The Signpost: 31 March 2019

News, reports and features from the English Wikipedia's weekly journal about Wikipedia and Wikimedia Read this Signpost in full · Single-page · Unsubscribe · Global message delivery 17:03, 31 mar 2019 (CEST)

Wikidata weekly summary #358

Here's your quick overview of what has been happening around Wikidata over the last week.
 • Development
  • Work on a dashboard for external identifiers (phab:T204440)
  • Add baserevid to WikibaseLexeme API modules (phab:T217243)
  • Add tests for embed.html (phab:T212649)
  • Improve features for wikibase vandalism detection model (phab:T194737)
  • Improve Property Info cache performance (phab:T218115, phab:T218197)
  • Adding nofollow to external identifiers links (phab:T175230)
  • Hide query helper by default in Query Service (phab:T217886)
  • More work on wb_terms normalization (Phab board)
  • Enable trimming whitespace around Label/Description/Aliases and Schema text (phab:T215761)
  • Prevent moving Schemas between namespaces (and generally) (phab:T219313)
  • Limit the length of Schema labels, descriptions, aliases, and schema text in the frontend (phab:T218867)
  • Add tracking for clicks on the “check entities against this Schema” link (phab:T218899)
  • Disallow importing of Schemas from another wiki or XML files to avoid ID conflicts (phab:T218181)
  • Make sure RTL text is being handled correctly in the Schema labels, descriptions and aliases table (phab:T219136)
  • Add a publish button on mobile termbox: (phab:T218573)
  • Building the wbeditentity request to be fired on save request: (phab:T218577)

You can see all open tickets related to Wikidata here. If you want to help, you can also have a look at the tasks needing a volunteer.


Read the full report · Unsubscribe · Lea Lacroix (WMDE) 16:42, 1 kwi 2019 (CEST)

Tech News: 2019-14

Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.

Zmiany w tym tygodniu

 • Powiadomienia informują o różnych zdarzeniach na wiki. Można włączyć też powiadomienia o nowych linkach do stron, które utworzyłeś. Ze względu na wydajność nie będzie można włączyć powiadomień o tym przez e-mail. [8]
 • Nowa wersja MediaWiki będzie instalowana na wiki testowych i MediaWiki.org od 2 kwietnia, na stronach innych niż Wikipedia i niektórych Wikipediach od 3 kwietnia, a następnie na wszystkich wiki od 4 kwietnia (harmonogram).

Spotkania

 • Możesz dołączyć do spotkania IRC, na którym będą udzielane porady techniczne. Podczas tego spotkania programiści-wolontariusze mogą zapytać o poradę. Spotkanie odbędzie się 3 kwietnia o 15:00 (UTC). Zobacz jak dołączyć.

Wiadomości techniczne przygotowane przez redaktorów Tech News i wysłane przez botaDołącz do zespołuPrzetłumacz na swój językUzyskaj pomocWyraź swoją opinięSubskrybuj lub zrezygnuj z subskrypcji.

18:28, 1 kwi 2019 (CEST)

Odp:Staty CW

Odp:Staty CW

Hej.

Oczywiście jest to wykonalne, jedynym problemem jest ręczne zapisywanie danych. Obecnie odbywa się to tak, że po przeniesieniu hasła do ekspozycji, w "moim harmonogramie" zapisuję autorów – mogę testowo zrobić tak ze sprawdzającymi. Dzięki za pomysł, może będzie to jakąś motywacją do sprawdzania. Pozdrawiam, Szoltys [Re: ] 15:07, 3 kwi 2019 (CEST)

Odp:1333333

Odp:1333333

Zostało jeszcze 890 artykułów, tak więc o tę liczbę bądź spokojny. W najbliższej przyszłości innych serii nie planuję. ;) Mathieu Mars (dyskusja) 12:50, 4 kwi 2019 (CEST)

Odp:Konferencja w Paryżu

Odp:Konferencja w Paryżu

Poprawiałem to przy okazji przenosin innych haseł z okresu tkwiących pod nieprawidłowymi nazwami. O tym, że są inne zdarzenia tego typu wiem – dodałem inne znaczenia Pokój paryski i Traktat paryski, bo uważam, że to zdecydowanie dominujące znaczenie pod taką nazwą. Ale skoro zarówno ty jak i @Kelvin, macie inne zdanie, a przyznam, że przeoczyłem, że PWN pod paryska konferencja pokojowa ma także hasło o tej z 1946 to przepraszam za zamieszanie. Utworzę pod Konferencja pokojowa w Paryżu z paryska konferencja pokojowa disambig przekierowanie na niego i posprzątam. Andrzei111 (dyskusja) 18:28, 5 kwi 2019 (CEST)

Podziękowanie - Krążowniki lekkie typu FK

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Gżdacz (dyskusja) 06:50, 8 kwi 2019 (CEST)

Wikidata weekly summary #359

Here's your quick overview of what has been happening around Wikidata over the last week.
 • Development
  • More work on documenting and preparing the announcement for the Wikidata External Landscape dashboard (phab:T204440)
  • Improved the documentation of WMDE analytic documents (phab:T219844)
  • Set up translatable schema edit summaries using the FormatAutocomments hook (phab:T218893)
  • Improved right-to-left support on schema pages (phab:T219298)
  • Protected schemas against imports (phab:T218181) and page moves (phab:T219313) and disabled the useless “move” and “create” protections for them (phab:T219980)
  • Improved schema edit conflict detection to allow merging of non-conflicting edits (phab:T218300, phab:T219173)
  • Improved the Extension:WikibaseSchema documentation on mediawiki.org (phab:T219979)
  • Fixed a bug on Lexicographical Data when editing existing grammatical features (phab:T219318)
  • Increased musical notation datatype string length limit to 1500 characters (phab:T218767)
  • Got ready for the last steps of new constraint level for suggestions (phab:T204439)
  • More work on allowing editing of mobile termbox fields (phab:T216987)
  • Let term value fields grow with their content (phab:T220185)
  • More work on migrating away from wb_terms

You can see all open tickets related to Wikidata here. If you want to help, you can also have a look at the tasks needing a volunteer.


Read the full report · Unsubscribe · Lea Lacroix (WMDE) 16:49, 8 kwi 2019 (CEST)

Tech News: 2019-15

Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.

Ostatnie zmiany

Problemy

 • Przez około 30 minut 11 kwietnia o 05:00 (UTC) nie będzie możliwe edytowanie wiki. Czytanie będzie wciąż dostępne. Spowodowane jest to problemem sprzętowym. Zobacz listę wiki, których to dotyczy. [11]
 • Aktualizacja związana z mapami mogła powodować problemy między 29 a 30 marca. Z tego powodu została ona wycofana. [12]
 • Strony w Wikipodróżach mogły nieprawidłowo wyświetlać nagłówek. Zostało to naprawione. [13]

Zmiany w tym tygodniu

 • Podczas wypełniania opisu zmian w edytorze wizualnym będą pojawiać się podpowiedzi wybierane z ostatnio użytych. Będzie to działać zarówno w trybie wizualnym jak i wikikodu. Będzie to też działać w wersji mobilnej. [14]
 • Wiki Wikimedia otrzymają skracarkę URL. Będzie działać od 11 kwietnia. Dowiedz się więcej. [15]
 • Przestanie działać magiczne słowo {{REVISIONID}}. Powodem sa kwestie wydajności. Podczas podglądu edycji zwróci " " (pusty ciąg). Podczas czytania strony zwróci "-" (dash). Na razie będzie to zastosowane tylko w przestrzeniach nazw treści (przede wszystkim przestrzeni głównej). [16]
 • Nowa wersja MediaWiki będzie instalowana na wiki testowych i MediaWiki.org od 9 kwietnia, na stronach innych niż Wikipedia i niektórych Wikipediach od 10 kwietnia, a następnie na wszystkich wiki od 11 kwietnia (harmonogram).

Spotkania

 • Możesz dołączyć do spotkania IRC, na którym będą udzielane porady techniczne. Podczas tego spotkania programiści-wolontariusze mogą zapytać o poradę. Spotkanie odbędzie się 10 kwietnia o 15:00 (UTC). Zobacz jak dołączyć.

Przyszłe zmiany

 • Zostanie dodana możliwość podglądu przypisu. Po najechaniu na numer pokazany zostanie w okienku podgląd treści przypisu. W podobny sposób działa page previews. Nie będzie trzeba już zjeżdżać na dół strony, do listy przypisów, aby zobaczyć treść przypisu. Na razie będzie to dostępne jako funkcja eksperymentalna w niemieckojęzycznej i arabskojęzycznej WIkipedii. [17][18]
 • Zmieni się kod wyjściowy JSON Wikidanych. Puste kontenery będą serializowane jako puste obiekty. Jest to znacząca zmiana dla narzędzi wykorzystujące kod wyjściowy JSON i API. Zmiana nastąpi 30 kwietnia. Możesz przeczytać więcej informacji tutaj oraz zobaczyć jak przetestować swój kod.

Wiadomości techniczne przygotowane przez redaktorów Tech News i wysłane przez botaDołącz do zespołuPrzetłumacz na swój językUzyskaj pomocWyraź swoją opinięSubskrybuj lub zrezygnuj z subskrypcji.

20:24, 8 kwi 2019 (CEST)

Karl Gratza

Drogi przyjacielu,

Serdecznie prosimy o przejrzenia naszych zmian.

Dziekujemy, mieszkancy Jemielnicy 62.180.140.250 (dyskusja) 15:34, 9 kwi 2019 (CEST)

Dzięki, poprawiłem na DA

Coulson18 (dyskusja) 19:59, 11 kwi 2019 (CEST)

Podziękowanie - Lotniskowiec II

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Gżdacz (dyskusja) 07:12, 12 kwi 2019 (CEST)

Biuletyn Wikimedia Polska (nr 5/2019)

Biuletyn Wikimedia Polska
Numer 5 • kwiecień 2019
Cały numer na stronieO BiuletynieSubskrybuj

 • Wstępniak
 • Wieści ze Stowarzyszenia, a w nich:
  • podsumowanie (Nie)znanych kobiet Wikipedii
  • więcej bibliotekarzy wśród wikipedystów (i wikipedystów wśród bibliotekarzy)
  • pierwsze spotkanie robocze pracownic za nami
  • a przed nami parę ciekawych projektów
 • wieści z Wikimedia Foundation, a w nich:
  • nadchodzą wybory do Rady Powierniczej WMF
  • można się zgłaszać do nowego komitetu komunikacyjnego
  • oraz zapoznać z planem średnioterminowym Fundacji
  • blokowanie, strony dyskusji i cofanie zmian, czyli co na froncie technicznym?
 • Wieści z projektów GLAM, a w nich:
  • wspaniały Wiki-zin już na Commons!
  • udane Art+Feminism
  • i warsztaty w Centrum Nauki Kopernik
 • więci z Wikipedii, a w nich:
  • poznajcie najchętniej czytane hasła w marcu
  • i wieści różne
 • Wieści z szerokiego świata czyli:
  • sporo nowych i zmienionych funkcji
  • pożegnanie z narzędziem Wikimetrics

W imieniu redakcji zapraszam do lektury Natalia Szafran-Kozakowska 19:25, 12 kwi 2019 (CEST)
(A osoby chętne do współpracy przy kolejnych numerach proszę o kontakt)


Biuletyn przygotowywany jest we współpracy wolontariuszy i pracowników Wikimedia Polska. Informacja o nowym numerze rozsyłana jest przez bota. Możesz go subskrybować/anulować subskrypcję. Aby skontaktować się z redakcją pisz do Natalii

Biuletyn Wikimedia Polska (nr 5/2019)

Wątek założony przed: 19:25, 12 kwi 2019 (CET)

Podziękowanie - Krążowniki ciężkie typu D

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Gżdacz (dyskusja) 12:39, 14 kwi 2019 (CEST)

Podziękowanie - Lotniskowce typu Jade

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Szoltys [Re: ] 07:34, 15 kwi 2019 (CEST)

Re: Bory

Czy chodzi o takie edycje? ~malarz pl PISZ 10:53, 15 kwi 2019 (CEST)

Takiego tekstu chyba nie ma więcej. Za to w 196 artykułach były na początku komentarze. Większość z nich to są jakieś uwagi dotyczące zawartości, ale w związku z VE coraz mniejsza grupa edytorów jest w stanie je zobaczyć. Czy coś z tym wypadałoby zrobić?
 1. Osiedla w San Francisco
 2. Osiedle Wojska Polskiego (Bielsko-Biała)
 3. Osiedle Złote Łany (Bielsko-Biała)
 4. Ostrygojad brunatny
 5. Ovarense Basquetebol
 6. Pablo Picasso
 7. Palmiarnia Łódzka
 8. Pałac Radziwiłłów w Balicach
 9. Pałac w Nieznanowicach
 10. Piąty żywioł
 11. Piotr Pawlak
 12. Piotr Pniak
 13. Pochodna Frécheta
 14. Polo TV
 15. Polskie nazewnictwo popularne ryb/Bibliografia
 16. Pomnik żydowskich żołnierzy polskiej armii w II wojnie światowej
 17. Poniński Hrabia
 18. Poniński Książę
 19. Powielacz napięcia
 20. Półwysep Cotentin
 21. Prace i dni
 22. Pranav Mistry
 23. Przebendowski Hrabia
 24. Przerembski Hrabia
 25. Ras Matarima
 26. Regionalny Rząd Kativik
 27. Reprezentacja Serbii w koszykówce kobiet
 28. Reprezentacja Serbii w koszykówce mężczyzn
 29. Reprezentacja Serbii w piłce nożnej mężczyzn
 30. Reprezentacja Serbii w piłce siatkowej kobiet
 31. Reprezentacja Serbii w piłce siatkowej mężczyzn
 32. Rey Hrabia
 33. RMS Carpathia
 34. Rogaliński Hrabia
 35. Romain Zaleski
 36. Romer Hrabia
 37. Rozszerzony układ okresowy pierwiastków
 38. Seal (interfejs)
 39. Senatus Populusque Romanus
 40. Shirley Horn
 41. Siedem sprośnych słów
 42. Siemieński Hrabia
 43. Sieweczka mongolska
 44. Sieweczka morska
 45. Sieweczka rzeczna
 46. Siewka szara
 47. Siewka złota
 48. Siewnica
 49. Siły Zbrojne Luksemburga
 50. Skala Celsjusza
 51. Skrzydłokwiat
 52. Sławomir Peszko
 53. Spejbl i Hurvínek
 54. Stacy Prammanasudh
 55. Tadeusz Mikulski
 56. The Pip
 57. Trzynaście powodów
 58. UCS-2
 59. Ulf von Euler
 60. Unikod
 61. Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
 62. Uniwersytet w Białymstoku
 63. Uniwersytet w Oslo
 64. UTF-16
 65. UTF-32/UCS-4
 66. UTF-7
 67. Vermentino
 68. Via Carolina
 69. Victoire Thivisol
 70. W.I.T.C.H.
 71. Werona
 72. Władkowice (osada w powiecie ostrowieckim)
 73. Władysław Abraham
 74. Wołgograd
 75. Wołowo (Rosja)
 76. Wulgaryzm
 77. Wyboczenie
 78. Wyżły brytyjskie
 79. Yokohama Bay Bridge
 80. Zabytki w Dzierżoniowie
 81. Zabytki w Gorzowie Wielkopolskim
 82. Zabytki w Siedlcach
 83. Zakupniki (Skorzów)
 84. Załuski Hrabia
 85. Zmarli w czerwcu 2017
 86. Zmarli w grudniu 2017
 87. Zmarli w kwietniu 2017
 88. Zmarli w lipcu 2017
 89. Zmarli w listopadzie 2017
 90. Zmarli w lutym 2018
 91. Zmarli w maju 2017
 92. Zmarli w październiku 2017
 93. Zmarli w sierpniu 2017
 94. Zmarli we wrześniu 2017
 95. Żalińscy

Lista jest stworzona na podstawie kopii bazy z 1 lutego, ale nie wydaje mi się, że ma wiele różnic ze stanem dzisiejszym. ~malarz pl PISZ 11:03, 15 kwi 2019 (CEST)

Re:Czajka towarzyska

To pozostałości gotowców używanych lata temu do pisania artykułów, można to usunąć wszędzie gdzie jest. Soldier of Wasteland (dyskusja) 16:50, 15 kwi 2019 (CEST)

Wikidata weekly summary #360

Here's your quick overview of what has been happening around Wikidata over the last week.
 • Development
  • Added Sámi monolingual language codes sia (Akkala), sjk (Kemi) and sjt (Ter), thanks to Jon Harald Søby (phab:T217521)
  • Moving forward with enabling constraints suggestions for everyone and remove beta feature (phab:T220609)
  • Fixing an issue with displaying mapframes for geocoordinate on client (phab:T220122)
  • Make it impossible to set the same content in the same language for label and description (phab:T212869)
  • Catch Exceptions where the entity can not be serialized due to being too big (phab:T217741)
  • Fix the order of value suggestions based on constraint (phab:T220587)
  • Add links on entity suggestions from constraint definitions (phab:T207363)
  • Increase musical notation datatype string length limit to 1500 characters (phab:T218767)
  • More work on making the new mobile termbox editable (phab:T216987)
  • More work on migrating away from wb_terms

You can see all open tickets related to Wikidata here. If you want to help, you can also have a look at the tasks needing a volunteer.

Read the full report · Unsubscribe · Lea Lacroix (WMDE) 16:59, 15 kwi 2019 (CEST)

Tech News: 2019-16

Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.

Ostatnie zmiany

Zmiany w tym tygodniu

 • Nowa wersja MediaWiki będzie instalowana na wiki testowych i MediaWiki.org od 16 kwietnia, na stronach innych niż Wikipedia i niektórych Wikipediach od 17 kwietnia, a następnie na wszystkich wiki od 18 kwietnia (harmonogram).

Spotkania

 • Możesz dołączyć do spotkania IRC, na którym będą udzielane porady techniczne. Podczas tego spotkania programiści-wolontariusze mogą zapytać o poradę. Spotkanie odbędzie się 17 kwietnia o 15:00 (UTC). Zobacz jak dołączyć.

Przyszłe zmiany

Wiadomości techniczne przygotowane przez redaktorów Tech News i wysłane przez botaDołącz do zespołuPrzetłumacz na swój językUzyskaj pomocWyraź swoją opinięSubskrybuj lub zrezygnuj z subskrypcji.

01:00, 16 kwi 2019 (CEST)

Krążowniki ciężkie typu D

Zbudowany ze stali dostarczonej przez Kruppa. Czy można gdzieś znaleźć potwierdzenie, że była to stal Kruppa? Wtedy byłaby to informacja techniczna. @Zala jako następny fachman. 77.253.63.39 (dyskusja) 10:05, 14 kwi 2019 (CEST)

Zapytałem, ale jest tak jak sądziłem - sama zwykła stal Kruppa nie była wtedy odpowiednio nowoczesna. PMG (dyskusja) 13:02, 17 kwi 2019 (CEST)

Re: kursywa w linkach

Zajrzyj do ostatnich edycji bota. Jeżeli nie przeszkadzają ci [21] to mogę bota puścić na podejrzanych kolejnych 955 artykułach. Na razie po znaku pochylenia musi być przynajmniej jeden znak, ale mogę narzucić jakieś inne ograniczenie - np. przynajmniej trzy znaki, wtedy unikniemy błędu z wskazanego linku. Daj znać co robić. Bot jak znajdzie to przy okazji wyrzuci nawias za link jak to zrobił w Ryga. ~malarz pl PISZ 12:38, 16 kwi 2019 (CEST)

Ja tam myślałem, że w kursywie została jedynie kropka :-(. Tych innych błędów nawet nie zauważyłem. Przerobiłem trochę bota teraz działa taj jak w moim brudnopisie. Bot źle zadziałał w 2 i 11 linii. Nie ruszył 6, 7 i 12 ze względu na zbyt krótki tekst po rozpoczynającym apostrofie. Na 2 linię nie ma dobrego rozwiązania. Szukanie błędu z 11 linii wymaga dokładnej analizy całego akapitu i mi się nie che (za mało przypadków potencjalnych miejsc działania bota. Linie 6 i 7 zostawiam z premedytacją - jest wysoce podejrzane, że to jest błąd taki jak z linii 11. ~malarz pl PISZ 13:58, 16 kwi 2019 (CEST) Czy botować (i przejrzysz efekty) czy nic nie robić. ~malarz pl PISZ 13:59, 16 kwi 2019 (CEST) No to leci. Tak w 2 i 11 dalej są błędne (choć inaczej, więc lądują na końcu listy linterror). Bot bazuje na błędach zapisanych 1 lutego, więc pewnie są też podobne, ale świeższe. Tylko raczej nie ma ich wiele. ~malarz pl PISZ 14:45, 16 kwi 2019 (CEST) Bot skończył jakiś czas temu. To zadanie miało swój indywidualny opis edycji, po którym można je wyłapać. ~malarz pl PISZ 16:51, 16 kwi 2019 (CEST) Te kilka co mi wytknąłeś w dyskusji poprawiłem ręcznie. IMO nic z tego nie da się łatwo wyłapać botem. Widziałem, że poprawiłeś Żukowo Zachodnie, ale tam zostawiłeś inny błąd "link w linku". ~malarz pl PISZ 16:57, 16 kwi 2019 (CEST)

Usunąłem. Nie zajrzałem do historii, ale tam pewnie był szablon "miasto zagranica infobox", który został zastąpiony bardziej uniwersalnym. ~malarz pl PISZ 10:08, 17 kwi 2019 (CEST)

Bot analizował jedynie nawiasy kwadratowe. Tam go nie było. ~malarz pl PISZ 10:36, 17 kwi 2019 (CEST)

Odp:Polskie nazewnictwo popularne ryb/Bibliografia

Odp:Polskie nazewnictwo popularne ryb/Bibliografia

Hej, jeśli pytasz dlaczego, to odpowiedź umieściłem tutaj. Problem występował w 2013. Później już nie testowałem. Pzdr. Ark (dyskusja) 19:56, 17 kwi 2019 (CEST)

Tech News: 2019-17

Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.

Ostatnie zmiany

Zmiany w tym tygodniu

 • W tym tygodniu nie będzie nowej wersji MediaWiki.

Spotkania

 • Możesz dołączyć do spotkania IRC, na którym będą udzielane porady techniczne. Podczas tego spotkania programiści-wolontariusze mogą zapytać o poradę. Spotkanie odbędzie się 23 kwietnia o 15:00 (UTC). Zobacz jak dołączyć.

Przyszłe zmiany

 • Wikipedia articles will have the sameAs meta property. It adds structured data. This makes it easier for search engines to find Wikipedia articles. It also makes it easier to reuse content. There will an A/B test. [26][27]

Wiadomości techniczne przygotowane przez redaktorów Tech News i wysłane przez botaDołącz do zespołuPrzetłumacz na swój językUzyskaj pomocWyraź swoją opinięSubskrybuj lub zrezygnuj z subskrypcji.

21:07, 23 kwi 2019 (CEST)

Bataliony Bezpieczeństwa - pisownia

Nazwa własna batalionów. Nie rozumiem czemu wprowadza Pan angielski zapis i to z greckim odczytem dygrafu ει ? Co sprowadza się do zawsze potem zniekształconego odczytu przez Polaków ? A było dobrze, odczytywane było bezbłędnie. Otóż mieszkam w dzielnicy Nea Filadelfia i Grecy NIGDY nie zapisują tej nazwy po angielsku, czy ściślej określając: ALFABETEM ŁACIŃSKIM, z powieleniem dygrafu. Zdejmują go. Piszą Nea Filadelfia, nie Filadelfeia, ani tym bardziej nie Nea Philadelfeia. Proszę nie odpowiadać. Najlepiej byłoby przywrócić poprzednią formę. Albo proszę zignorować fakty - co Wikipedii polskiej wychodzi znakomicie i bardzo często. Pamiętam, gdy usunięto fotografię człowieka powieszonego przez Bataliony i jeszcze pilnowanego przez żołnierza BB, choć takie właśnie wymuszanie posłuchu wobec okupanta, było to ich standardowe i najbardziej podstawowe zadanie. Na ateńskich sygnalizatorach świetlnych nad ulicą też tak wieszali ludzi, wspominał to m.in. były prawicowy premier Mitsotakis (ten starszy). Ale pozostawiono (w tym haśle, tu, w tej Wiki mówimy) nic kolmpletnie charakterystycznego nie pokazującą fotę odpoczywającej młodzieży. Budzącą sympatię czytelnika - nic więcej. Żarty sobie Państwo robicie ? Czy raczej ukryte propagandy polityczne ? --Grb16 (dyskusja) 09:07, 24 kwi 2019 (CEST) - no tak, czepiłem się Ciebie, a to niepodpisany porzednik pozmieniał pisownię. Niemniej gorzka pretensja do cenzury zdjęcia z egzekucji pozostaje aktualna.

Wikidata weekly summary #361

Here's your quick overview of what has been happening around Wikidata over the last week.
 • Development
  • Improved the external identifiers landscape (phab:T204440)
  • Prepare process and announcement for the wb_terms migration to come
  • Allow configuring WDQS UI without changes to files under version control (phab:T194179)
  • Configure suggestion constraint level on Beta (phab:T221107)
  • Graduate suggestions based on constraints beta feature out of beta features (phab:T209879)
  • Editing of labels and descriptions on mobile (phab:T216987)
  • Editing aliases on mobile (phab:T218690)

You can see all open tickets related to Wikidata here. If you want to help, you can also have a look at the tasks needing a volunteer.


Read the full report · Unsubscribe · Lea Lacroix (WMDE) 11:11, 24 kwi 2019 (CEST)

Dziękuję

Moneta dotarła, bardzo dziękuję! Gżdacz (dyskusja) 16:51, 25 kwi 2019 (CEST)

Biuletyn Wikimedia Polska (nr 6/2019)

Biuletyn Wikimedia Polska
Numer 6 • kwiecień 2019
Cały numer na stronieO BiuletynieSubskrybuj

W imieniu redakcji zapraszam do lektury Natalia Szafran-Kozakowska 17:33, 26 kwi 2019 (CEST)
(A osoby chętne do współpracy przy kolejnych numerach proszę o kontakt)


Biuletyn przygotowywany jest we współpracy wolontariuszy i pracowników Wikimedia Polska. Informacja o nowym numerze rozsyłana jest przez bota. Możesz go subskrybować/anulować subskrypcję. Aby skontaktować się z redakcją pisz do Natalii

Wikidata weekly summary #362

Here's your quick overview of what has been happening around Wikidata over the last week.
 • Discussions
  • Open request for adminship: BRPever
 • Development
  • Displaying mapframes for geocoordinate on client requires preprocessing by the user (phab:T220122)
  • Fixing cursor jumping to next field and overlapping of menus (phab:T172937)
  • Wikidata a focus issue on grammatical features field (phab:T218229)
  • Add language codes rm-rumgr, rm-sursilv, rm-surmiran, rm-sutsilv, rm-vallader, rm-puter for Lexemes (phab:T210293)
  • Align RTL languages in glosses to right (phab:T203081)
  • Add new monolingual codes: qya + sjn, el-cy, syc, abq, hbo) (phab:)
  • Fix a bug with NewLexeme suggester menu (phab:T199409)
  • Created a dedicated Phab board to help tool builders with the changes on wb_terms
  • More internal work to get the first version of mobile termbox ready for deployment

You can see all open tickets related to Wikidata here. If you want to help, you can also have a look at the tasks needing a volunteer.


Read the full report · Unsubscribe · Lea Lacroix (WMDE) 17:04, 29 kwi 2019 (CEST)

Tech News: 2019-18

Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.

Ostatnie zmiany

 • Aplikacja Wikipedia na Androida już zachęca użytkowników do dodawania opisów w Wikidanych. Zachęcani będą wyłącznie użytkownicy, którzy dodawali wcześniej takie opisy przez aplikację, a ich edycje nie zostały wycofane. Zapobiegnie to niewłaściwym edycjom. [28][29]

Problemy

 • Z powodu błędu w MassMessage Tech News rozesłano z opóźnieniem. Inne newslettery też miały ten problem. [30]

Zmiany w tym tygodniu

 • Zobaczysz kiedy ostatnio odświeżyłeś listę ostatnich zmian. Dzięki temu wiadomo jak nowe zmiany są wyświetlane. [31]
 • Jeżeli piszesz odpowiedź w Dyskusjach Strukturalnych, ale jeszcze jej nie wysłano, Twoja przeglądarka zapisze ją w local storage zamiast session storage. Oznacza to, że nie zostanie on utracony, nawet po zamknięciu przeglądarki. Dyskusje Strukturalne to dawniej Flow. [32]
 • Będzie możliwe wyłączenie powiadomień o krokach milowych. Są to powiadomienia z pochwałą po przekroczeniu przez Ciebie określonych progów liczby edycji. [33]
 • Nowa wersja MediaWiki będzie instalowana na wiki testowych i MediaWiki.org od 30 kwietnia, na stronach innych niż Wikipedia i niektórych Wikipediach od 1 maja, a następnie na wszystkich wiki od 2 maja (harmonogram).

Spotkania

 • Możesz dołączyć do spotkania IRC, na którym będą udzielane porady techniczne. Podczas tego spotkania programiści-wolontariusze mogą zapytać o poradę. Spotkanie odbędzie się 1 maja o 15:00 (UTC). Zobacz jak dołączyć.

Przyszłe zmiany

 • W bazie Wikidanych zostanie zlikwidowana tabela wb_terms. Może to wpłynąć na niektóre narzędzia dla Wikidanych. Należy je dostosować. Ta tabela stała się zbyt duża przez co powoduje problemy. Nastąpi to 29 maja. Czytaj więcej. Możesz skorzystać z naszej pomocy.
 • Na wiki Wikimedia wkrótce będzie potrzeba używać tokenu do wylogowywania się poprzez API. Narzędzia dokonujące wylogowania konta użytkownika poprzez API będą musiały zostać dostosowane. [34]

Wiadomości techniczne przygotowane przez redaktorów Tech News i wysłane przez botaDołącz do zespołuPrzetłumacz na swój językUzyskaj pomocWyraź swoją opinięSubskrybuj lub zrezygnuj z subskrypcji.

00:28, 30 kwi 2019 (CEST)

The Signpost: 30 April 2019

News, reports and features from the English Wikipedia's weekly journal about Wikipedia and Wikimedia Read this Signpost in full · Single-page · Unsubscribe · Global message delivery 19:38, 30 kwi 2019 (CEST)

Wikidata weekly summary #363

Here's your quick overview of what has been happening around Wikidata over the last week.
 • Discussions
  • Closed request for adminship: BRPever, welcome on board!

You can see all open tickets related to Wikidata here. If you want to help, you can also have a look at the tasks needing a volunteer.


Read the full report · Unsubscribe · Lea Lacroix (WMDE) 16:30, 6 maj 2019 (CEST)

Tech News: 2019-19

Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.

Problemy

 • Na stronie Specjalna:Obserwowane mogą nieprawidłowo wyświetlać się informacje o nieobejrzanych nowych zmianach. Trwają prace nad naprawą tego problemu. [35]

Zmiany w tym tygodniu

 • Nowa wersja MediaWiki będzie instalowana na wiki testowych i MediaWiki.org od 7 maja, na stronach innych niż Wikipedia i niektórych Wikipediach od 8 maja, a następnie na wszystkich wiki od 9 maja (harmonogram).

Spotkania

 • Możesz dołączyć do spotkania IRC, na którym będą udzielane porady techniczne. Podczas tego spotkania programiści-wolontariusze mogą zapytać o poradę. Spotkanie odbędzie się 8 maja o 15:00 (UTC). Zobacz jak dołączyć.

Wiadomości techniczne przygotowane przez redaktorów Tech News i wysłane przez botaDołącz do zespołuPrzetłumacz na swój językUzyskaj pomocWyraź swoją opinięSubskrybuj lub zrezygnuj z subskrypcji.

18:27, 6 maj 2019 (CEST)

Na podstawie artykułu: "Dyskusja wikipedysty:PMG/Archiwum 41" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy