Dyskusja wikipedysty:Pplu


Dyskusja wikipedysty:Pplu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Roo72 Dyskusja 04:57, 30 wrz 2005 (CEST)


Również się dołączę. Przyjemnej pracy i owocnej zabawy! I długich zimowych wieczorów z Wikipedią. =)

Pozdrawiam, aegis maelstrom δ 07:19, 7 paź 2005 (CEST)

Spis treści

Ruch lewostronnyedytuj kod

Witaj.

Jesteś jednym z dwóch "naszych" (jest jeszcze administrator, Wikipedysta:Roo72 z Adelajdy), który mieszka tam, gdzie jeździ się po lewej stronie. Dlatego tylko ciebie mogę poprosić o ilustrację do tego artykułu. Jeśli Australijczycy zaimportowali z metropolii brytyjskiej zwyczaj pisania ostrzeżenia na jezdni, na przejściu dla pieszych, "LOOK RIGHT", to byłoby to ładnym dopełnieniem do mojej fotki Grafika:Gibraltar-LookLeft-right-hand_traffic.jpg z Gibraltaru; ilustracje na en:wiki mają wady licencji (en:Image:M1 Johannesburg Eightlane highway.jpg i en:Image:Drive-on-the-left-kent-1.jpg), pozostałe są jakby mniej interesujące.

Gdybyś miał coś podobnego, jak to z Johanesburga albo z Kentu, ale na dobrej licencji - byłoby też fajnie.

Pozdrawiam

Julo 17:50, 23 lis 2005 (CET)

PS. Z tym samym zwracam się do Roo72. Może wspólnymi siłami coś wykombinujecie? - Julo 17:50, 23 lis 2005 (CET)

Dzięki za linki - przejrzałem, ten kanadyjski dodałem do sekcji "zobacz też". Hook turn na pewno wart jest osobnego artykułu, jako "melbournianin" pewnie zrobisz to najlepiej, jeśli tylko zechcesz. Zastanawiam się tylko nad polskim tytułem. A może zostawić angielski? Przejrzałem blog Twój i kilka innych (nie przeczytałem - to wymaga więcej czasu) pod kątem fotografii: nie znalazłem nic, co by pasowało do hasła o ruchu lewostronnym, ale pewnie masz w zasobach niewykorzystane inne zdjęcia, wierzę, że coś znajdziesz. Pozdrawiam Julo 01:06, 24 lis 2005 (CET)

hook turnedytuj kod

Napisz o nim, ale raczej nie pisz o tym, że dałby się stosować w ruchu prawostronnym, bowiem wówczas naruszałby fundamentalną zasadę pierwszeństwa z prawej strony. Zauważ, że w ruchu lewostronnym ci którzy są na skrajnym lewym i skręcają w prawo czekają najpierw na zwolnienie się przejazdu po ich prawej ręce - zgodnie z tą ogólną zasadą. W przypadku ruchu prawostronnego - byłoby to wbrew tej regule. Julo 09:07, 25 lis 2005 (CET)

Talexedytuj kod

Głosowanie chwilowo przedłużone. Osobiście nie znam tej firmy ani jej wkładu w rynek. Inaczej jest z firmami takimi jak CDProjekt, MediaMarkt, które osiągnęły w swoich dziedzinach wyokie pozycje i sławę stając się zarazem przedmiotem naszej codzienności. Marka Talex wydaje się być mało znana, i z początku bardziej kojarzyć się może z Oprogramowaniem Prawnym Lex bądź z odmianą oprogramowania Tex nież firmą informatyczną po cichu współpracującą z WBK. Obecna forma przypomina bardziej wizytówkę firmy (reklamę) niż opis jej wysokiej pozycji rynkowej. Firma ma już zapewne jakieś tradycje i zaskarbiła sobie jakieś wysokie osiągnięcia - należy tu o tym wspomnieć jako podporę wartości encyklopedycznej tego artykułu. Pozdrawiam MonteChristof DMC12:39, 23 lut 2006 (CET)

Hej Ppluedytuj kod

Masz bardzo ciekawy nik i bardzo unikalne edycje warto byś więcej edytował dla dobra wspólnego dzieła.

Widzę że jesteś wnikliwym melomanem ja też lubię te gitary. Ciosek

 • ps

Tylko dlaczego obrażasz intencje innych nazywając ich pierwsze edycje wandalizmem

krzyychoedytuj kod

WIESZ CO FACET - ODCZEP SIĘ ODE MNIE !!! Jestes totalnym nieukiem z zakresu integracji europejskiej. Chyba wogole nie oglądasz telewizji i nie słuchasz radia. Studenci ekonomii właśnie poszukują takich nowości, jakie wprowadzam (np. nowe formy prawne przedsiębiorstw - legislacja jest daleko posunięta). Liszesz o jakiś instucjach, że niby je opisuje? Jakie? O żadnych nie pisałem ..... Konstytucja? A jak się ona ma do tego co wpisałem? Myślisz o obwyatelswie? Od kilku lat jest to w prawie wspólnotowym, szkoda, że nie wiesz !!!! Zaakcentować przypuszczalność? Czego? Czegoś, co ladadzień wejdzie bo proces legislacyjny jest tak zaawansowany? Wiesz co, ja nie jestem wróżka o o przypuszczeniach pisać nie będę !!!!! krzyycho

 • Muszę ponownie się wtrącić. Tworzysz wiele haseł związanych z UE i jej planowanymi dopiero instytucjami. Tymczasem Unia Europejska w postaci jaką Ty opisujesz jeszcze nie istnieje i raczej zapowiada się, że jej powstanie jest coraz bardziej wątpliwe, a przygotowana konstytucja będzie pisana od nowa. Myślę, że powinieneś w tworzonych hasłach mocniej zaakcentować przypuszczalność podawanych rozwiązań, żeby nikt nie miał wątpliwości, że nie jest to obecny stan faktyczny. 06:50, 7 mar 2006 (CET) Pplu

Źródło: "http://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskusja_Wikipedysty:Krzyycho"

Pplu vel. Przemek gratluje przyjętej przez Ciebie strategii strategii pozbywania się osób, które coś mogą wnieść do Wikipediiedytuj kod

krzyycho 01:50, 8 mar 2006 (CET)

 • To hasło traktujące Wikipedię jak słownik. Słowo to ma odpowiednik w języku polskim (spółka akcyjna), a treść zawarta w haśle powinna zostać przeniesiona do istniejącego już hasła Spółki akcyjne na świecie. Ciekaw jestem Waszego zdania na ten temat, bo Krzyycho stworzył już kilka haseł wg tego samego schematu i widzę, że przymierza się do kolejnych: Przemek 01:23, 8 mar 2006 (CET)
 • ODPOWIEDŹ
 1. Czy może mi ktoś wytłumaczyć dlaczego w angielskiej wersji Wikipedii sa omowione podmioty gospodarcze wystepoujace w krajach nieangielskojezycznych, a w polskiej chcecie je usuwac?

To chyba zupelne niezrozumienie tematu i totalna ignorancja przedsiebiorczosci miedzynarodowej..... Zwarzywszy na hasla ktore wprowadzilem samodzielnie od zera np. Formy prawne przedsiębiorstw, Spółki akcyjne na świecie, Paneuropejskie formy przedsiębiorstw czy Kodeks spółek handlowych zastanawiam się czy warto dzielić się swoją wiedzą na łamach Wikipedii. Bo ciągle ktoś zgłasza jakieś pretensje. Ludzie a ile innych kategorii jest, które mnie nie obchodzą nic, a nie zgłaszam ich do usunięcia. Może powinienem. Zresztą z ekonomii brakuje masy PODSTAWOWYCH haseł np. GHP, GLP itd. - stworzyłem ich zalążki. Studenci ekonomii poszukują właśnie takich informacji. No ale cóż widzę, że to walka z wiatrakami. Niektózy nie widzą nic poza swoim małym świadkiem, a ekonomia to dla nich czrana magia, o które pisać sie nie powinno. Szkoda, że mamy takie społeczeństwo w naszym kraju. I jak ma być w Polsce lepiej ..... smutne to :-(((( krzyycho 01:32, 8 mar 2006 (CET)

 1. I jeszcze jedno: Pplu (Przemek) widze, że naprawde chcesz, żebym już nic nie wprowadził do Wikipedii. Gratuluje bo przyjął świetną taktykę zubożenia tego portalu!!!krzyycho 01:37, 8 mar 2006 (CET)
 2. Na innych wersjach jezykowych Wikipedii sa informacje o podmiotach gospodrczych z innych krajow. Dlaczego ma z polskiej byc usuniety?

Decyzje chyba podjal ktos, kto w ogole nie przywiazuje wagi do ekonomii czy przedsiebiorczosci miedzynarodowej. krzyycho 01:21, 8 mar 2006 (CET)

Dyskusjaedytuj kod

 • Jeśli zajrzysz do dyskusji na podanym przez Ciebie haśle w en.wiki to zobaczysz, że tam też ta forma poddawana jest w wątpliwość i sugeruje się połączenie artykułów o spółkach akcyjnych różnych krajów. Przemek 02:08, 8 mar 2006 (CET)
 • Kolego, ale chciej zauważyć, że dane, które tam są podane o Aktiebolog są o wiele mniej dokładne, niż te co ja podałe, a zoabcz na inne strony:
 1. [1]
 2. [2]
 3. [3]
 4. [4]
 5. [5]

Zobacz w dyskusji do tej strony, że ludzie pytją o inne formy w innych krajach .... - więc to jest potwierdzenie na to, że te informacje są potrzebne.

 1. [6]

Poza tym w dyskusjach do tych stron są sugestie o utworzeniu haseł o sp. z o.o. w tych krajach !!!!!! Ale z ciebie ignorat w stosunku do wiedzy z zakresu ekonomii.... Mam nadzieję, że tyle argumentów Ci wystarczy. Przyczepiłeś się do mnie od wczoraj i wszystko negujesz ....... krzyycho 02:17, 8 mar 2006 (CET)

KONIECedytuj kod

Przemek: Mam prośbę. Nie wstawiaj już komentarzy do mnie. Zlikwidowałem moją stronę i napisałem do admina o usunięciemojego nika. Nie będę walczył z wariatami. Zmieniają dobre rzeczy na fałszywe. Strata czasu. Zycze duzo sukcesow w wikowaniu. Pozdrawiam,Krzyycho 06:46, 9 mar 2006 (CET)

Baanedytuj kod

Sugerowałem się Helioniką, gdyż tam zrobili z tym tak samo. PSiczek, Pietras1988 DYSKUSJA 16:16, 20 kwi 2006 (CEST)

Wikipedia:Wikipedyści według roku urodzeniaedytuj kod

Witaj!
Napisałem do Ciebie, gdyż Twój nick pojawił się na wyżej wymienionej stronie. Jeśli jest to możliwe - wpisz, proszę, dokładną datę urodzin. Z góry dziękuję i serdecznie pozdrawiam Z serdecznym żołniersko-lotniczym pozdrowieniem Joy dyskusja

Kategoria:Tajni_współpracownicy_SBedytuj kod

Nie, dopóki nie zakończy się postępowanie, wstawianie tej kategorii to krzywdzące przegięcie; nie można wstawiać tej kategorii na wyczucie. Szwedzki 03:09, 18 maja 2006 (CEST)

Lysiakedytuj kod

Uffff. Mysle ze jest lepiej niz bylo. "neutralny" Roo72 w koncu wyjechal na wakacje. Pozdrrrrr mynek 22:53, 25 sty 2007 (CET)

Michael Klimedytuj kod

Mam nadzieję , że widziałeś jak wygladał artykuł po zmianch IP-ka ?[7] . Może kilka wyrazów zasługiwało na pozostawienie. Sądzę, że Ty jako osoba zainteresowana artykułem, chetnie go rozbudujesz. Pozdrawiam Jersz 08:50, 29 mar 2007 (CEST)

Lakes Entranceedytuj kod

Poprostu na pierwszy rzut oka nazwa 90 milowa plaza wygladalo jakby byla mowa o jakiejs plazy dl. 90 mil myslalem ze sie pomyliles. --gepard12 17:44, 13 lip 2007 (CEST)

LiSedytuj kod

Nie ma partii - nie ma artykułu. Zapraszam do edytowania po rejestracji partii. Wikipedia to nie przegląd prasy. Szwedzki 16:02, 16 lip 2007 (CEST)

Budynekedytuj kod

Właśnie to samo sprawdzałem :) Nie jestem pewien na 100% ale raczej chodzi o Królewską Wystawę, ale nie sądzę aby tłumaczenie nazwy własnej było potrzebne w tym przypadku w każdym razie. roo72 Dyskusja 04:26, 20 wrz 2007 (CEST)

Dzięki za zwrócenie uwagi bo za długo mi to zabierało, a po Twojej wiadomości musiałem szybko podjąć decyzję! roo72 Dyskusja 04:29, 20 wrz 2007 (CEST)

Odp:Przylądek Cape Tribulationedytuj kod

Witam I tu się nie zgodzę. Równiez wówczas, gdy nazwa nic nie mówi zwykłemu użytkownikowi To nie jest błąd i jest to stosowane przy wielu hasłach. Ale przyznaje się do błędu i poszukam czy jeszcze gdzies nie zrobiłem podobnego babola. Pozdrawiam --Adamt rzeknij słowo 17:56, 30 wrz 2007 (CEST)

Andrzej Chciukedytuj kod

A czemu usunąłeś to zdanie "W 1959 r. za książkę Tamta ziemia zdobył pierwsze miejsce w konkursie organizowanym przez Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie"? Ala z talk 07:46, 29 kwi 2008 (CEST)

 • z przypisu, który nawet Ty dodałeś a nie przepraszam, to ja go dodałam pandora.nla.gov.au, ale tak teraz sobie pomyślałam, że to pewnie nie książka a utwór poetycki. Ala z talk 08:39, 29 kwi 2008 (CEST)

Melbourneedytuj kod

Pomysł o utworzeniu hasła pt. "Kluby piłkarskie w Australii" jest bardzo dobry wiec w wolnej chwili postaram sie to zrobić, a jeżeli chodzi o klub South Melbourne to został przeniesiony do SM FC, pozdro --Adam9b9b (dyskusja) 16:01, 8 lip 2008 (CEST)

Sunshine Coastedytuj kod

Wg skasowanego hasła Sunshine Coast--miasto w Australii, w stanie Queensland; 216 tysięcy mieszkańców (2006). Pomijając fakt, że to dramatycznie mało, to jeszcze, jak patrząc, na sąsiednie Wikipedie, nieprawda. To nie jest miasto. Pozdrawiam. --Mrug dyskutuj 21:24, 29 wrz 2008 (CEST)

Skasowane hasło było jednozdaniowym stubem, bez źródeł, zawierającym dodatkowo mylne informacje (w en Wiki Sunshine Coast nie jest traktowane jako miasto, w przeciwieństwie do Gold Coast, które jest tak opisane) i jako takie nie mogło mieć miejsca w Wikipedii. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś utworzył je ponownie, w lepszej formie, popartej źródłami. Pozdrawiam. --Mrug dyskutuj 12:59, 30 wrz 2008 (CEST) Artykuł a takiej formie uwłaczał Wikipedii. Czas poświęcony na jałowe polemiki ze mną mogłeś wykorzystać na zrobienie rzetelnego artykułu. Ja, jak już słusznie zauważyłeś, tego zrobić nie mogę, bo się na tym nie znam. Natomiast jak najbardziej mogłem skasować nierzetelny, jednozdaniowy stub. Z chęcią przeczytam dobry artykuł o tym miejscu, tak więc zapraszam do edycji. Pozdrawiam raz jeszcze. --Mrug dyskutuj 20:12, 30 wrz 2008 (CEST) Całość hasła masz podane w moim pierwszym poście. Miłej edycji. I więcej opanowania życzę. Pozdrawiam. --Mrug dyskutuj 10:02, 1 paź 2008 (CEST)

Ad:Dyskusja wikipedysty:Roo72edytuj kod

Ad:Dyskusja wikipedysty:Roo72

Które towns wylądowały w miejscowościach? Nie chodzi o to jak dana miejscowość wygląda ale jak jest prawnie zdefiniowana, czy np. ma prawa miejskie - jako właśnie "town". roo72 Dyskusja 07:17, 30 wrz 2008 (CEST)

http://www.ga.gov.au/map/names/ Nie rozróżnia niestety pomiędzy "town", a "locality", ale z braku lepszych, chwilowo, danych nie widzę powodu aby nie używać systemu przyjętego na en Wiki. roo72 Dyskusja 08:21, 30 wrz 2008 (CEST) "Town" i "locality" jest tam jako jedno, czyli nie jest rozróżniane. Te trzy miasta to wypadek przy pracy - mea culpa. Nie ma żadnego powodu aby wracać do stanu poprzedniego, można się ewentualnie upewnić na en Wiki jakie kryteria są stosowane w przypadku umieszczania haseł w kategoriach "town" czy "city" - oficjalne czy wewnętrzne i tego się trzymać. roo72 Dyskusja 08:33, 30 wrz 2008 (CEST) Rozumiem, że zamiast sprawdzić stan faktyczny wolisz bawić się w przepychanki, bardzo poważne zachowanie. roo72 Dyskusja 02:06, 1 paź 2008 (CEST)

== Miasta, a nie miasto ==

http://en.wikipedia.org/wiki/Town#Australia oraz oficjalna rządowa strona http://www.abs.gov.au/Ausstats/abs@.nsf/0/9f0b5791ed98061fca256f1900128409?OpenDocument

Miasta są oznaczeone jako "city", wszystko inne miastem nie jest. roo72 Dyskusja 04:48, 1 paź 2008 (CEST)

Przecież powyżej dałem link do oficjalnej strony i wyjaśniłem. W Australii "town" to nie jest miasto, miastem (w znaczeniu praw miejskich) jest "city", to "city" jest najwyższą jednostką administracyją - miastem, a wszystko inne to miejscowości, wsie itd itp. roo72 Dyskusja 06:17, 1 paź 2008 (CEST) "In Australia, the status of a town is formally applied in only a few states. Most states do define cities, and towns are commonly understood to be those centres of population not formally declared to be cities and usually with a population in excess of about 250 people." W Australii nie nadaje się formalnego statusu miejscowości, miejscowości do LGA (jednostki samorzadowa, Local Government Area) które nie są zdefiniowane jako city. Ten podział jest bardzo jasny, to co jest city to jest miasto - tak jak na en Wiki, to co nie jest jest miejscowością town - tak jak na en Wiki. Tu nie chodzi o nazwę "City of coś tam", bo tak się tradycyjnie nazywa councile, ale o definicję według choćby ABS. roo72 Dyskusja 07:49, 1 paź 2008 (CEST) To jest definicja słownikowa, a administracyjna. Przeczytaj powyższe jeszcze raz - w Australii definiowane są zazwyczaj tylko LGA które mają prawia miejskie - cities - po naszmu miasta. Inne LGA które nie są definiowane jako cities są z definicji czymś mniejszym, czyli miasteczkami, wsiami, osadami, itd itp. W niedzielę byłem np. w Mount Compass to jest "town" ponieważ to nie jest zdefiniowane jako "city". To jak się tłumaczy w słownikach słowo "town" nie ma nic do rzeczy, w różnych krajach angielskojęzycznych sa różne definicje. W przypadku Australii sprawa jest jasna - city = prawa miejskie, miasto; wszystko inne to "miejscowość", "wieś", "osada". roo72 Dyskusja 08:27, 1 paź 2008 (CEST) Nieprawda. City = miasto, town = miasteczko, miejscowość, osada, jednostka administracyjna. Co więcej, Wikipedia jest od tego aby linkować, można śmiało pisać: Nazwa miejscowości - [[podział administracyjny Australii|miejscowość (''town'')]] w stanie...". Zasady są bardzo jasne. roo72 Dyskusja 08:35, 1 paź 2008 (CEST)

Przeszliśmy już przez to, podałem Ci linki do oficjalnej strony agencji rządowej. Czy naprawdę nie potrafisz zrozumieć, że słów się nie tłumaczy dosłownie ale w zależności od kontekstu, a już szczególnie w angielskim? W Australii zasadą jest, że "miasto" to "city", mniejsze jednostki administracyjne to "towns" - "miejscowości". Zobacz proszę Miasta Australii, dobrze? roo72 (dyskusja) 01:15, 21 paź 2008 (CEST)

Gorąco polecam lekturę http://www.ausstats.abs.gov.au/ausstats/subscriber.nsf/0/DAF9F28078CD196CCA257089008041E4/$File/12160_jul%202005.pdf
 • New South Wales: Cities (C) and Areas (A)
 • Victoria: Cities (C), Rural Cities (RC), Boroughs (B) and Shires (S)
 • Queensland: Cities (C), Shires (S), Towns (T) and Island Councils (IC)
 • South Australia: Cities (C), Rural Cities (RC), Municipalities/Municipal Councils (M),

District Councils (DC), Regional Councils (RegC) and Aboriginal Councils (AC)

 • Western Australia: Cities (C), Towns (T) and Shires (S)
 • Tasmania: Cities (C) and Municipalities (M)
 • Northern Territory: Cities (C), Towns (T), Community Government Councils (CGC)

and Shires (S).

To jest naprawdę interesująca lektura, sam się z niej wiele nauczyłem. Nie wiem dlaczego Gazetteer nie jest chwilowo dostepny on-line ale można poczytać w jakiejś bibliotece, też bardzo ciekawa lektura. Proszę Cię, poczytaj trochę na ten temat, daj sobie kilka dni zanim ponownie postanowisz się w tym temacie wypowiedzieć. roo72 (dyskusja) 05:31, 21 paź 2008 (CEST)

Nie odpowiedziałem na Twoje pytania bo w tej chwili ta dyskusja nie ma sensu jeżeli nie zaznajomisz się z odpowiednimi zasadami. Masz w tej chwili swoje wyobrażenie o tym temacie które po prostu nie jest podparte żadnymi faktami, dlatego raz jeszcze Cię proszę abyś poczytał na ten temat. Jeżeli będziesz miał jakieś pytania, zaglądnij do en:Portal talk:Australia. Tylko proszę, poświęć kilka dni na zaznajomienie się w tematem. roo72 (dyskusja) 05:49, 21 paź 2008 (CEST)

Dyskusja wikipedysty:Roo72edytuj kod

Witam. Proszę, nie zarzucaj innym głupoty - możesz się nie zgadzać z czyimś zdaniem, ale nie oceniaj tej osoby. Takie zachowanie prędzej czy później (raczej prędzej) skończy się blokadą. pozdrawiam licząc na zrozumienie. Piastu βy język giętki... 01:15, 21 paź 2008 (CEST)

Ad:Dyskusja wikipedysty:Roo72edytuj kod

Ad:Dyskusja wikipedysty:Roo72

O co Ci chodzi z tym Melbourne, Sydney, itp.? duch Qblika seansik? 05:53, 21 paź 2008 (CEST)

Potrzebuję trochę czasu aby zapoznać się dokładniej z faktami, a tymczasem proszę Cię o złośliwych zaprzestanie uwag pod adresem Roo72. duch Qblika seansik? 06:24, 21 paź 2008 (CEST)

Morwelledytuj kod

Zmieniłem ponieważ wcześniej, nieprawidłowo i niechcący przeniosłem do złej kategorii. Qblik prosił Cię chyba o zaprzestanie złośliwości więc daruj sobie proszę uwagi o "mojej definicji", to nie jest moja definicja ale oficjalna. Zobacz proszę Category:Cities in Victoria (Australia) ("city" = miasto). Dodatkowo, ściągnij sobie plik ze strony http://www.abs.gov.au/AUSSTATS/abs@.nsf/DetailsPage/1216.02005?OpenDocument (uwaga duży 35MB) i zobacz na stronę 72 - to jest właśnie "city". roo72 (dyskusja) 06:39, 21 paź 2008 (CEST)

Miasta Australiiedytuj kod

Przeczytaj proszę mój wpis w Dyskusja kategorii:Miejscowości w stanie Wiktoria i postaraj się odpowiedzieć na moje dwa pytania. I ponownie apeluję o wstrzymanie się od uwag osobistych. Na pocieszenie dodam, że ta kwestia odnośnie USA nie jest o wiele prostsza... duch Qblika seansik? 16:42, 21 paź 2008 (CEST)

Morningtonedytuj kod

Wprawdzie nie mam akurat tego półwyspu w wykazie Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej, ale dla wszystkich innych półwyspów Australii podane są tam krótkie nazwy obok długich i tym się kierowałem (tym bardziej, że podana tam jest krótka nazwa wyspy Mornington - obok "Mornington Island"). Ale na pewno "Mornington Peninsula" jest poprawnie, więc tak przeniosę. --Botev (dyskusja) 18:07, 30 gru 2008 (CET)

Polskie egzonimy zatwierdza Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Poza tym skąd wiesz, że powinno być Półwysep Mornington, a nie Półwysep Morningtona? Albo Półwysep Morningtoński? A może po prostu Mornington? Wprawdzie KSNG ustala egzonimy w oparciu o uzus, ale Wikipedia nie jest przecież od tworzenia uzusu tylko od podawania informacji w oparciu o źródła. Egzonimy bez źródeł to original research. Oprócz tego takie podawanie angielskich nazw obiektów geograficznych jest również często stosowane w języku polskim, najczęściej dla wysp i przylądków (te wszystkie "coś tam Island" czy "Cape coś tam"). --Botev (dyskusja) 14:38, 31 gru 2008 (CET)

Witaj w gronie wikipedystów z uprawnieniami redaktora!edytuj kod


Wraz z wprowadzeniem do Wikipedii wersji przejrzanych wszystkie edycje dokonywane przez początkujących i niezalogowanych użytkowników muszą zostać oznaczone jako przejrzane przez wikipedystę z uprawnieniami redaktora — takiego jak Ty :)

Mechanizm funkcjonowania wersji przejrzanych został opisany na kilku stronach:

W skrócie: jako przejrzany oznacza się artykuł wolny od wandalizmów. Nie oznacza to, że artykuł musi zostać sprawdzony pod kątem merytorycznym. Celem wersji przejrzanych jest jedynie wychwycenie oczywistych nieprawidłowości, ale oczywiście warto poprawić np. literówki, jeśli się je zauważy. Mamy szansę poprawienia całej Wikipedii. Wykorzystajmy to.

Przycisk oznaczania

Pamiętaj, aby szczególnie uważnie przeglądać artykuły, które są przeglądane po raz pierwszy (tzn. w prawym górnym rogu widnieje komunikat: „ Brak wersji przejrzanej”). Najlepiej jest zacząć od stron, które sam utworzyłeś lub posiadasz w obserwowanych (kliknij, by zobaczyć pełną listę stron, które obserwujesz).

Sprawdzenie artykułu, który posiada już wersję przejrzaną, polega najczęściej na porównaniu z nią ostatnio wprowadzonych zmian (tzw. szkicem). Zobacz też jak patrolujemy ostatnie zmiany.

Na stronie specjalnej zdezaktualizowane przejrzane strony znajduje się lista artykułów oczekujących na ponowne przejrzenie. Zaglądaj tam, jeśli tylko masz czas.

Jak oznaczać artykuły?

Na końcu każdego artykułu i szablonu oraz na stronie porównywania wersji znajdują się przyciski „Oznacz wersję”. By oznaczyć wersję, należy po prostu kliknąć. Jeżeli chcesz odznaczyć wersję przejrzaną, musisz odkliknąć "fajkę" z kwadracika, dopisać ewentualny komentarz i kliknąć „Oznacz wersję”. Jeżeli chcesz najpierw przetestować wersje oznaczone, wejdź na Testową Wiki.

Jeżeli masz wątpliwości, zadaj pytanie tutaj. Postaramy się szybko odpowiedzieć.

Pozdrawiam Przykuta (dyskusja) 18:15, 11 mar 2009 (CET)

Wikietykietaedytuj kod

Takie uwagi są naprawdę niepotrzebne. --<A.J.>--<?>-- 11:29, 19 maj 2009 (CEST)

Grand Final =edytuj kod

przenioslem pod Grand Final (pilka nozna), poniewaz w artykule sa zawatre zarowno rozgrywki NSL jak i A-League. --Adam9b9b (dyskusja) 16:51, 21 maj 2010 (CEST)

wszystkim się nie dogodzi, a rozgrywki piłkarskie Grand Final sa na pewno w Nowej Zelandii. pozdrawiam--Adam9b9b (dyskusja) 12:29, 23 maj 2010 (CEST)

Wiktoria (główne miasta)edytuj kod

Witam i serdecznie dziękuję za Twą uwagę. 2 miasta już usunąłem ale mam wątpliwości co do Sunbury. Na wskazanej mapce to miasto nie jest uwidocznione. Być może także leży w granicach wielkiego Melbourne (wówczas można i Sunbury usunąć), ale nie jestem w stanie tego ocenić. Raz jeszcze dziękuję i pozdrawiam z, dość wietrznej dzisiejszego ranka, Bydgoszczy:-) --mirek jakubowski 07:11, 23 cze 2011 (CEST) Mirek46 (dyskusja)

Cześć! Wielkie dzięki za dodatkowe wyjaśnienia - Sunbury już zdjąłemz wykazu miast. Teraz będę już ostrożniejszy z australijskimi miastami:-) Serdecznie raz jeszcze dziękuję za pomoc i wyjaśnienia. Z mokrej Bydgoszczy pozdrawiam --mirek jakubowski 08:40, 24 cze 2011 (CEST) Mirek46 (dyskusja)

Na podstawie artykułu: "Dyskusja wikipedysty:Pplu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy