Dyskusja wikipedysty:Viatoro


Dyskusja wikipedysty:Viatoro w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Archiwum 1 - lipiec 2008 - marzec 2010 | Archiwum 2 – marzec 2010 – 24 października 2010 | Archiwum 3 – 25 października 2010 – 10 lipca 2011 | Archiwum 4 – 11 lipca 2010 – 24 września 2014 | Archiwum 5 – 25 września 2014 – 20 lipca 2020

Spis treści

Proszę o sprawdzenie zmianedytuj kod

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskografia_O.S.T.R.-a#Wyst%C4%99py_go%C5%9Bcinne_i_produkcje Dodano dwa albumy na końcu w "Występy gościnne i produkcje" Pozdrawiam serdecznie Deton24 (dyskusja) 23:26, 17 paź 2020 (CEST)

Scania r420 silniki dane techniczne pojemność oleju płynu retarder Emil1996Piotrowski (dyskusja) 22:13, 11 mar 2021 (CET)

Proszę o pomoc przy stworzeniu nowego artykułu - tylko techniczną.edytuj kod

Szanowny Panie, pragnę stworzyć artykuł o katastrofie lotniczej w Nowym Mieście nad Pilicą, która miała miejsce 13 lipca 1982 r. Jeżeli chodzi o tekst, to ja wszystko napiszę, a jedyne o co proszę to stworzenie szablonu artykułu. Tabelki, układu itp. Bardzo proszę o kontakt, Marcin Klimek (e-mail: Klimescu@wp.pl)

Proszę o pomoc techniczną przy napisanym artykule.edytuj kod

Szanowny Panie, nazywam się Marcin Klimek i pochodzę z Nowego Miasta nad Pilicą. W 1982 r. w tej miejscowości wydarzyła się katastrofa lotnicza, w której zginęło 4 pilotów. Aby uczcić ich pamięć napisałem w brudnopisie artykuł odnoszący się do tej katastrofy. Niestety, nie potrafię technicznie "obrobić" tego artykułu. Przedmiotowy wątek znajduje się na moim koncie w Wikipedii tj. Alicja2012. Artykuł nosi tytuł: Katastrofa lotnicza w Nowym Mieście nad Pilicą. O jaką pomoc proszę. Po pierwsze nie wiem jak przenieść ten artykuł z mojego brudnopisu do kategorii i zarazem katalogu: katastrofy lotnicze w Polsce. Po drugie nie wiem jak zrobić w tym artykule kosmetykę tabelki, w której znajdują się informacje odnośnie: państwa (PRL), miejsca katastrofy itp. O pomoc przy tych dwóch problemach gorąco proszę. Sam nie dam rady, a zależy mi by uczcić pamięć osób, które zginęły w wymienionej katastrofie. Z góry Panu dziękuję za pomoc, Alicja2012 (dyskusja) 23:15, 7 sie 2020 (CEST) Marcin Klimek. (e-mail: Klimescu@wp.pl)

Zmiany w artykule.edytuj kod

Szanowny Panie, zgodnie z Pana uwagami dodałem nw. zmiany w artykule dotyczącym katastrofy. Po pierwsze: - w dziale przyczyny katastrofy podałem źródła archiwalne, które były podstawą do przedstawienia przyczyn tego zdarzenia lotniczego (jest to drugie źródło dla artykułu oprócz mojego zasobu wiedzy, dzięki któremu powstał artykuł). Mamy więc już dwa źródła. Po drugie dodałem wątek - zmiany po katastrofie. Opisałem w nim modyfikację szkolenia, co wpłynęło na bezpieczeństwo personelu latającego. Proszę o analizę artykułu i ew. kolejne uwagi lub jego publikację na stronach Wikipedii. Z poważaniem, Marcin Klimek.

Kolejne korekty w artykule.edytuj kod

Szanowny Panie, w nawiązaniu do sugestii dodałem przypis w części: "Przebieg katastrofy", który potwierdza śmierć załóg. Dodałem jeszcze jeden przypis powołujący się opracowanie "Polskie Lotnictwo Wojskowe 1945-2010" pod redakcją płk. rez nawig. dr. Józefa Zielińskiego w zapisie podającym wykonywane zadanie. Podsumowując swoje działania chciałbym zwrócić uwagę na jedną rzecz. Jedyne opracowanie tej katastrofy znajduje się w publikacji: "Polskie Lotnictwo Wojskowe 1945-2010". Nigdzie indziej nie ma żadnych wzmianek dotyczących tej katastrofy. Niestety taka jest prawda. Chciałbym podać jeszcze inne źródła ale takich niestety już nie ma. Chcąc przybliżyć tę katastrofę różnym czytelnikom zrobiłem na jej temat artykuł, który w formie darowizny literackiej przekazałem Wydawnictwu GAPA. Zrobiłem to bezinteresownie i bezkosztowo. Tylko po to, by czytelnicy mogli wspomnieć ofiary tej tragedii. Do niedawna w artykule znajdującym się w Wikipedii tj. "Katastrofa lotnicza na Ławicy (1977)" nie znajdowały się żadne przypisy. Nieskromnie dodam, że obydwa dodałem jakiś czas temu ja sam. Nie powinno być tak, że wobec jednego artykułu narzuca się szereg obostrzeń, a inne takich nie mają i mimo to jednak ukazują się. Bardzo proszę o akcepatcję utworzonego artykułu nie przez wzgląd na moją osobę, czy moją pracę, ale mając na uwadze hołd poległym pilotom i ich rodzinom. Z poważaniem, Marcin Klimek.

Przypisy w artykule.edytuj kod

Witam, rozumiem wymogi formalne i też mnie to martwi, że artykuł o katastrofie lotniczej w Nowym Mieście nad Pilicą posiada tylko 2 przypisy. Niemniej jednak stoję na stanowisku, że lepszy jest artykuł z bardzo ubogą bazą źródłową niż żaden. Czy dlatego, iż baza źródłowa jest mierna, to mamy go usunąć? Ja książki o tej katastrofie nie napiszę (nie mam tego w planach). Podejrzewam, że inne osoby też nie napiszą o tym tragicznym zdarzeniu. Zatem baza źródłowa raczej się już nie powiększy. Jednak czy to jest podstawa do usunięcia prawdziwego, rzetelnego artykułu? Nie mogę tego zrozumieć, że są wytyczne by usuwać artykuły ze skąpą bazą źródłową. Nie pojmuję, że lepiej jak artykułu nie ma, niż on jest, choćby ubogi źródłoznawczo. Na koniec mam jeszcze jedno pytanie. Mam dwa zdjęcia z akt tej katastrofy. Czy można je zamieścić na stronie artykułu czy to też zakazane? Pozdrawiam, Marcin Klimek

prośba wpis wikipedysta Maciej Gawrońskiedytuj kod

Dzień dobry, mam pytanie a zarazem prośbę, utworzyłem wpis na temat prawnika Maciej Gawroński, zgodnie z wytycznymi które otrzymałem w trakcie tworzenia od supportu Wikipedii wpis działa ale czy można sprawić by był widoczny dla użytkowników wikipedii po wyszukaniu z nazwiska? Aktualnie wpis ma przedrostek wikipedysta

będę bardzo wdzięczny za odpowiedź

pozdrawiam, z upoważnienia Macieja Gawrońskiego Filip Czubak

Growth team newsletter 14edytuj kod

Witamy w czternastym wydaniu newslettera zespołu Growth!

Celem zespołu Growth jest praca nad zmianami w oprogramowaniu, które pomogą pozyskiwać nowych użytkowników w projektach Wikimedia o średnim rozmiarze.

Sukces z mechanizmem "oprowadzanie"edytuj kod

Gwiazdka wskazuje tydzień, w którym wprowadzono "oprowadzanie".

15 czerwca wprowadziliśmy mechanizm "oprowadzania".

Ta funkcja przy wykorzystaniu panelu pomocy objaśnia co zrobić po wybraniu zasugerowanej propozycji edycji. Na przykład, jeżeli nowicjusz wybierze zadanie polegające na poprawkach redakcyjnych, zostanie on poinstruowany na jakie błędy zwracać uwagę. Zobaczą oni przykłady jak można przeredagować tekst. Tę funkcję można przetestować na test.wikipedia.org. Należy najpierw tam włączyć w preferencjach funkcję Strona domowa nowicjusza i panel pomocy.

Odkąd uruchomiliśmy "Oprowadzanie", zbierane przez nas dane pokazały dobre rezultaty (zobacz ilustrację). Możemy zauważyć, że więcej użytkowników dokonuje zasugerowanych edycji niż zanim wprowadzono funkcję wspomagania.

Zadania strukturyzowaneedytuj kod

Koncepcja zadania strukturyzowanego "dodaj link"

Zadania strukturyzowane to projekt polegający na podzieleniu procedury edytowania na serię kroków. Mamy nadzieję, że nowicjusze będą mogli wykonywać z łatwością te zadania.

W poprzednim newsletterze, prosiliśmy o wyrażenie przez społeczność zdania o tym pomyśle. Odbyliśmy zadowalające rozmowy w sześciu językach z 35 członkami społeczności (tutaj podsumowanie). Zamieściliśmy już nowe wizualizacje. Mamy nadzieję, że członkowie społeczności zapoznają się z tymi projektami i odniosą się do nich (w dowolnym języku). Obok nich znajdują się kluczowe pytania, które zadajemy sobie w miarę opracowywania naszych planów.

Inne nowości techniczneedytuj kod

Podgląd wariantu D strony domowej w wersji na komputery stacjonarne.
 • Obecnie pracujemy nad wariantami C i D (na zdjęciu obok) strony domowej. Celem jest zwiększenie liczby nowicjuszy, którzy rozpoczną przechodzenie zadań dla nowicjuszy. To jest obecnie główny projekt realizowany przez nasz zespół.
 • Ułatwiliśmy ukrywanie panelu pomocy gdy nie jest on potrzebny. [1]
 • Ankieta powitalna ma nowe pytanie skierowane do ludzi, którzy utworzyli konto: umiejętności językowe. Celem jest określenie, jak wielu nowicjuszy zna wiele języków, dzięki czemu dowiemy się, czy dobrym pomysłem będzie zintegrowanie Tłumaczenia Treści jako zadanie dla nowicjuszy. Aby zwolnić miejsce na umieszczenie tego pytania, usunęliśmy inne, którego już nie wykorzystujemy. [2]

Docieranie do społecznościedytuj kod

Newsletter zespołu Growth przygotowany przez zespół Growth rozsyłany przez botaWyraź opinięSubskrybuj lub wypisz się.

11:33, 7 wrz 2020 (CEST)

Pytanie Sylwia z rodu Świętorzeckich (12:00, 29 wrz 2020)edytuj kod

Dzień dobry --Sylwia z rodu Świętorzeckich (dyskusja) 12:00, 29 wrz 2020 (CEST)

Stanisław Palleedytuj kod

Dzień dobry,

skończyłem pisanie hasła ,,STANISŁAW PALLE"(pod względem merytorycznym), potrzebuję pomocy 

co muszę zmienić, usunąć, etc...), by biogram Stanisława Palle był ogólnie dostępny, zarówno na bliskie więzy rodzinne jakie łączą mnie z osobą Stanisława Palle, jak również, ze względu na jego życiorys. Oczywiście jako wikipedysta jestem nowicjuszem. Proszę o odpowiedź. Z poważaniem (Taddaiszg (dyskusja) 10:55, 2 paź 2020 (CEST))Tadeusz Szmechtig--Taddaiszg (dyskusja) 10:55, 2 paź 2020 (CEST)

prośba o sprawdzenie nowego artykułuedytuj kod

Cześć

Przygotowałem mój pierwszy artykuł na Wikipedii o moim macierzystym klubie aikido "Shin Dojo".

Poproszę o przejrzenie i informację zwrotną czy powinienem go uzupełnić o jakieś informacje dodatkowe przed publikacją.

Link do artykułu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedysta:SzyWesolowski/brudnopis

Z góry dziękuję za pomoc

Pozdr.

Szymon Wesołowski SzyWesolowski (dyskusja) 17:58, 9 paź 2020 (CEST)

Pytanie Bartosz "copy" Grajda (19:21, 11 paź 2020)edytuj kod

Witam, Czy mogę coś z edytować ponieważ jestem początkującym i nie do końca wiem jak --Bartosz "copy" Grajda (dyskusja) 19:21, 11 paź 2020 (CEST)

Pytanie Siwa1234 (22:20, 16 paź 2020)edytuj kod

La Via --Siwa1234 (dyskusja) 22:20, 16 paź 2020 (CEST)

Pytanie ThWiki1910 (13:12, 25 paź 2020)edytuj kod

Kiedy wreszcie pojawi się u mnie zakładka "Przenieś"? --ThWiki1910 (dyskusja) 13:12, 25 paź 2020 (CET)

Pytanie ThWiki1910 (21:06, 27 paź 2020)edytuj kod

Chcę spolszczyć mapkę (svg) istniejącą w wikipedii na licencji CC-BY-SA 3.0. Mogę zuploadować taką wersję? --ThWiki1910 (dyskusja) 21:06, 27 paź 2020 (CET)

Marcin Zbigniew Pawlikowski artykułedytuj kod

Dzień Dobry Czy mogłabym prosić o pomoc w redagowaniu mojego artykułu na temat architekta Marcina Zbigniewa Pawlikowskiego. Mój problem polega na tym, że mam podstawowe braki co do poprawności zamieszczania informacji oraz formatowania tekstu. Dostaję wiele wskazówek ze strony adminów Wiki przekierowywujących mnie do poradników Wiki jednak z powodu słabego wzroku (degeneracja starcza żółtej plamki) nie jestem w stanie ich doczytać co skutkuje nieencyklopedycznością mojego artykułu i brakiem w nim zasad formatowania... Bardzo proszę o pomoc... Pozdrawiam serdecznie Krystyna Lekszycka

Growth team updates #15edytuj kod

Witamy w piętnastym wydaniu newslettera zespołu Growth!

Celem zespołu Growth jest praca nad zmianami w oprogramowaniu, które pomogą pozyskiwać nowych użytkowników w projektach Wikimedia o średnim rozmiarze.

Wdrożono warianty C i Dedytuj kod

Wariant D w portugalskojęzycznej Wikipedii

warianty C i D to nowe układy strony domowej nowicjusza. Mamy nadzieję, że pozwoli to zwiększyć liczbę użytkowników korzystających z mechanizmu proponowania edycji do wykonania. Obydwa umieszczają propozycje edycji w wyraźnie wydzielonym miejscu, gdzie nowicjusze mogą zacząć z poziomu tej strony. Różnią się one kolejnością pracy, ponieważ chcemy przetestować, który z nich jest lepszy. Te warianty zostały wprowadzone 19 października; każdy z tych wariantów został przyznany poszczególnym połowom grupy nowicjuszy. Po pięciu tygodniach przeanalizujemy dane pochodzące z tego eksperymentu. Mamy na celu ustalenie, który z tych sposobów bardziej pomaga nowicjuszom podjęcie sugerowanych edycji. Gdy określimy najlepszy wariant, zastosujemy go u wszystkich nowicjuszy.

Zadania strukturyzowane: dodaj linkedytuj kod

Koncept A dodawania linku.

Jak już wspomnieliśmy w poprzednich newsletterach, pracujemy nad naszym pierwszym "zadaniem strukturalizowanym": "dodaj link". Po rozmowach ze społecznością odnośnie projektu, przeprowadziliśmy testy z udziałem użytkowników związane z wersją mobilną. Zdecydowaliśmy się na wybór konceptu A, nad którym będziemy dalej pracować. Teraz tworzymy właściwy mechanizm tej funkcji. Następnie przetestujemy z udziałem użytkowników projekt wersji na komputery stacjonarne.

Dowiedz się więcej na temat naszych wniosków.

Nowościedytuj kod

Newsletter zespołu Growth przygotowany przez zespół Growth rozsyłany przez botaWyraź opinięSubskrybuj lub wypisz się.

11:10, 1 lis 2020 (CET)

Trakenkaedytuj kod

Będę pamiętał. Chociaż w skuteczność powątpiewam, często moje wyjaśnienia są trudniejsze do przebrnięcia niż strony tekstu. A w tej sytuacji chyba najłatwiej takie rzeczy jak formatowanie zrobić za nią. 15:55, 1 lis 2020 (CET)

Pytanie ThWiki1910 (16:46, 1 lis 2020)edytuj kod

Przeoczyłem nazwę strony artykułu i powiązałem ją z innymi językami – jak to odwołać? --ThWiki1910 (dyskusja) 16:46, 1 lis 2020 (CET)

Pytanie ThWiki1910 (00:50, 4 lis 2020)edytuj kod

Cześć przewodniku! Sytuacja taka: jest artykuł, który powinnien zmienić swój tytuł. Oczywiście jest powiązany językowo. Stworzenie nowego artykułu z odpowiednim tytułem kopiując treść poprzedniego niszczy historię, więc rozumiem dlaczego to nie przeszło. Konkretnie: jest artykuł Poczinki. Można by się przyczepić do kilku rzeczy np. do flagi i herbu, ale generalnie kawał artykułu, jednak dotyczącego jednej z KILKUNASTU wsi o tej nazwie. Ta nie wydaje się wielce szczególna – po prostu ktoś ją wyróżnił nieprzyszłościowo ogólną nazwą. Chcę, aby tytuł brzmiał: Poczinki (rejon poczinkowski) – strona istnieje, bo skopiowałem treść z 'Poczinki' (a tam zrobiłem przekierowanie słusznie anulowane), ale wiem, że nie tędy droga. Pytanie: którędy? Jak sobie radzić w takich sytuacjach? Chodzi mi o zmianę nazwy artykułu z zachowaniem linków językowych i historii tworzenia. --ThWiki1910 (dyskusja) 00:50, 4 lis 2020 (CET)

Pytanie Krzywus (20:12, 16 lis 2020)edytuj kod

Hallo, zamienić chciałem tymi słowami: "W 1967 kolarze klubu LZS „Pomorze” kontynuowali treningi w Stargardzie, występując w barwach „Gryfa” Szczecin. Stanisław Weryk został powołany do kadry olimpijskiej a do kadry LZS zostali powołani kolarze: Ryszard Zawadzki, Bernard Kręczyński i Wiesław Gielec. W tym samym roku zespół LKS „Pomorze” zdobył górskie mistrzostwo Polski drużynowo. Indywidualnie Stanisław Weryk był drugi, a Bernard Kręczyński czwarty. W 1969 Stanisław Weryk reprezentując Polskę w mistrzostwach świata na torze w wyścigu drużynowym zajął szóste miejsce. W latach 60/70. sukcesy odnosili kolarze z LKS „Pomorze” Stargard: Bartłomiej Solski, Tadeusz Prasek, który został mistrzem Polski LZS i był powołany do kadry, Stanisław Weryk, Bernard Kręczyński, Wiesław Gielec, Kazimierz Wąsaty." - to co podobnie ale błędnie stało. Głównie to, że moje imię i nazwisko "Wiesław Gielec" było/jest błędnie napisane. Co powinienem zrobić? Dzięki za pomocną informację. Z pozdrowieniami: Wiesiek Gielec - rocznik 1950 --Krzywus (dyskusja) 20:12, 16 lis 2020 (CET)

Pytanie Szila9674 (23:17, 16 lis 2020)edytuj kod

Cześć, Nie wiem jak dodać zdjęcie na stronie?

Poza tym moją stronę utworzył ktoś inny, nie wiem kto? Jak to działa że taka strona powstała bez mojej zgody? --Szila9674 (dyskusja) 23:17, 16 lis 2020 (CET)

Pytanie ThWiki1910 (13:17, 18 lis 2020)edytuj kod

Witam! Mam artykuł Biełaja – jest to strona ujednoznaczniajaca m.in. dla rzek i miejscowości. Jest źle połączona językowo. Jak to zmienić? Chciałbym, aby była połączona z ros. Белая. Kasowanie (edycja linków) nie zadziałała, bo strona istnieje, Chodzi mi o procedurę na przyszłość. Pozdrawiam --ThWiki1910 (dyskusja) 13:17, 18 lis 2020 (CET)

Pytanie MWW Redaktor (14:36, 19 lis 2020)edytuj kod

Hej, mam problem z wstawieniem zdjęcia z Commonsów. Podsyłam różnicę wersji. Chodzi o plik "Beautiful Tube, MWW.jpg", nie chce się wyświetlać na artykułach

https://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Muzeum_Wsp%C3%B3%C5%82czesne_Wroc%C5%82aw&type=revision&diff=61396811&oldid=61394640

Pozdrawiam --MWW Redaktor (dyskusja) 14:36, 19 lis 2020 (CET)

Growth team updates #16edytuj kod

Witamy w szesnastym wydaniu newslettera zespołu Growth!

Celem zespołu Growth jest praca nad zmianami w oprogramowaniu, które pomogą pozyskiwać nowych użytkowników w projektach Wikimedia o średnim rozmiarze.

Narzędzia Growth wykazują wpływedytuj kod

Wyniki eksperymentu dotyczącego modułu zadań dla nowicjuszy

Opublikowano właśnie analizę wpływu modułu zadań dla nowicjuszy. Z przyjemnością oznajmiamy, że odkryliśmy, że narzędzia Growth, w tym moduł zadań dla nowicjuszy, wpłynął na zwiększenie liczby edycji od nowicjuszy.

W listopadzie 2019, zespół Growth dodał funkcję "zadania dla nowicjuszy" na stronę domową nowicjusza. Po sześciu miesiącach zebraliśmy dane z Wikipedii w językach: arabskim, wietnamskim, czeskim i koreańskim. Przeanalizowaliśmy wpływ narzędzi Growth, w tym zadań dla nowicjuszy.

Analizy wykazały, że funkcje od Growth spowodowały wzrosty:

 • prawdopodobieństwa, że nowy użytkownik dokona swojej pierwszej edycji artykułu (+11.6%)
 • prawdopodobieństwa, że pozostanie dalej by edytować
 • liczby edycji, jaką wykonają przez pierwsze kilka tygodni na wiki (+22%)

Wywnioskowaliśmy też, że jakość ich edycji, mierzona jako wskaźnik edycji wycofanych, jest porównywana do grupy kontrolnej.

Na podstawie tych wyników uważamy, że każda wersja językowa Wikipedii powinna włączyć te funkcje. Dowiedz się jak do tego doprowadzić.

Więcej szczegółów na temat tego eksperymentu znajdziesz na stronie z raportem. Informacje zwrotne i pytania umieść na stronie dyskusji

W liczbach

Według danych na listopad 2020, we wszystkich wiki z włączonymi tymi funkcjami:

 • Ponad 5000 nowicjuszy wykonało powyżej 40000 edycji przy wykorzystaniu modułu zadań dla nowicjuszy.
 • wysłano ponad 14000 zapytań do wikiprzewodników przez ponad 11000 użytkowników.
 • ponad 2000 pytań zadano przez ponad 1500 użytkowników na stronie z zapytaniami nowicjuszy

Więcej szczegółów na temat tych wyników znajdziesz tutaj. Informacje zwrotne i pytania umieść na stronie dyskusji.

Warianty C i Dedytuj kod

Warianty C i D to modyfikacje strony domowej dla nowicjuszy. Wprowadziliśmy je w październiku. Po sześciu tygodniach od ich wdrożenia możemy zauważyć, że spowodowało to zwiększenie liczby interakcji z zadaniami dla nowicjuszy. Następnie, ustalimy, który wariant jest najlepszy i wdrożymy go u wszystkich nowicjuszy.

Wiadomości dla wikiprzewodnikówedytuj kod

Oddzielna lista dla organizatorów warsztatów

Podczas warsztatów organizowanych w ramach programów edukacyjnych organizatorzy wolą, by byli oni przypisani jako przewodnik dla podopiecznych na swoim warsztacie. Z kilku wiki doszły prośby, aby umożliwić wybieranie podopiecznych, czyli bez losowego ich przydzielania. Aby dopasować się do tych potrzeb, można utworzyć oddzielną listę dla przewodników, którzy chcą sami wybierać podopiecznych zamiast automatycznego, losowego ich przydzielania. Dowiedz się więcej.

Przydzielanie samodzielne więcej niż jednego podopiecznego za jednym razem

Wikiprzewodnicy mogą użyć Special:ClaimMentee aby przydzielić sobie nowicjusza pod opiekę. Teraz można wpisać tam więcej nazw użytkowników za jednym razem.

Wiadomości dla społecznościedytuj kod

Panel pomocy umożliwia na umieszczenie zapytania na stronie pytań nowicjuszy w trakcie edytowania. Do tej pory zapytania umieszczane były na dole strony dyskusji. Teraz każda wiki może je skonfigurować tak, aby nowe wiadomości były umieszczane na górze. T261714


Newsletter zespołu Growth przygotowany przez zespół Growth rozsyłany przez botaWyraź opinięSubskrybuj lub wypisz się.

15:22, 7 gru 2020 (CET)

Pytanie Miriam89657 (13:36, 9 gru 2020)edytuj kod

Czy Knorr-Bremse tylko produkuje systemy hamulcowe ? --Miriam89657 (dyskusja) 13:36, 9 gru 2020 (CET)

Trudność techniczna wstawienia linku zewnętrznegoedytuj kod

Witam. W haśle o Poncie chciałem wstawić link zewnętrzny do serii 4 filmów dokumentalnych, Katedry Studiów Pontyjskich, Uniwersytetu w Salonikach, oczywista domena publiczna. Oczywiście filtr nie pozwala. A zwyczajem Greków, zwłaszcza w czasach kryzysu jest umieszczanie takich archiwów w youtube. Przeglądałem te filmy i są bardzo mocno źródłowe - masa danych. Ani nie wiem, czy jest na świecie bardziej kompetentne w tej sprawie źródło, od tej katedry, w Salonikach.

Przekazuję dopisywaną treść, wytnij tylko xx sprzed każdego adresu linku:


 • Historia hellenizmu pontyjskiego od starożytności do wyjścia (czyli do roku 1923), narracja: Theodosis Kyriakidis, pracownik naukowy i wykładowca Katedry Studiów Pontyjskich, Uniwersytetu im. Arystotelesa w Salonikach - seria filmów dokumentalnych [gr.] [xxhttps://youtu.be/U48RRhtxj6E część 1], [xxhttps://youtu.be/harXBVYt4XQ część 2], [xxhttps://youtu.be/hJ2ohvyE7Pw część 3], [xxhttps://youtu.be/mSRK_KxDPFI część 4] -pozdrawiam, --46.176.113.214 (dyskusja) 12:59, 19 gru 2020 (CET)

Pytanie Dentystaeu (03:27, 24 gru 2020)edytuj kod

Czy mogę dodawać źródło do prowadzonej strony z nowościami dla lekarzy i pacjentów dentysta.eu? --Dentystaeu (dyskusja) 03:27, 24 gru 2020 (CET)

Pytanie Spidermanfan21 (21:10, 26 gru 2020)edytuj kod

hey mam pytanie jak napisać swój 1 artykuł bo nie mogę zobaczyć tego przycisku --Spidermanfan21 (dyskusja) 21:10, 26 gru 2020 (CET)

Pytanie Winiarnatalia (20:35, 5 sty 2021)edytuj kod

Hej, posiadam materiały (skany dokumentów oraz odnośniki) dotyczący osoby, która prowadzi działalność zajmującą się wykrywaniem przestępstw (zorganizowane grupy przestępcze). Czy jako "nowy" użytkownik Wikipedii mogę taki dokument przygotować najpierw w brudnopisie? Jeżeli tak, w jaki sposób zgłosić go później do publikacji?

Dziękuję Natalia --Winiarnatalia (dyskusja) 20:35, 5 sty 2021 (CET)

meldunek o błędzie Parsoid/RESTbaseedytuj kod

Hej! Prośba gorąca i asap o pomoc -- nie mogę zapisać artykułu, bo pojawia się taki meldunek: "Wystąpił błąd podczas kontaktowania się z serwerem Parsoid/RESTbase (HTTP 404)". Jaka jest tego przyczyna i co mam zrobić, by wszystko było znów ok. Ten meldunek pojawia się tylko w przypadku jednego artykułu (https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedysta:DaLoetz/brudnopis3?veaction=edit), z innymi nie ma problemu. Z góry dziękuję za pomoc! --DaL (dyskusja) 07:53, 10 sty 2021 (CET)

Pytanie Robert Ciekanowski (01:08, 11 sty 2021)edytuj kod

Cześć. Jestem tutaj od kilku tygodni i właśnie napisałem swój pierwszy artykuł, życiorys pilota z okresu II Wojny Światowej. Zrobiłem brudnopis i kliknąłem opublikuj. To znaczy że ten tekst będzie widoczny? --Robert Ciekanowski (dyskusja) 01:08, 11 sty 2021 (CET)

Pytanie Kuba2312 (17:19, 1 lut 2021)edytuj kod

Dzień dobry, pół miesiąca temu zaktualizowałem artykuł o Żuławskiej Kolei Dojazdowej ale do dzisiaj nie został przejrzany przez żadnego z redaktorów. I tu moje pytanie czy i ewentualnie kiedy mogę się spodziewać zweryfikowania lub co zrobić w związku z tym. Z góry dziękuję za odpowiedź. --Kuba2312 (dyskusja) 17:19, 1 lut 2021 (CET)

Pytanie Misia Misia (13:52, 7 lut 2021)edytuj kod

Część ! Czy mógłbyś mi pomóc zapoznać się z Wikipedią pod względem tworzenia i edytowania artykułów ? Bardzo proszę o szybką odpowiedź. --Misia Misia (dyskusja) 13:52, 7 lut 2021 (CET)

Pytanie Kaan3x (18:08, 8 lut 2021)edytuj kod

Cześć, w jaki sposób mogę opublikować przetłumaczone strony? Jedyne co mogę zrobić to opublikować je w "osobistym szkicu". Czy ktoś w takim stanie to sprawdzi i zatwierdzi lub odrzuci czy muszę w tym celu zrobić coś jeszcze? --Kaan3x (dyskusja) 18:08, 8 lut 2021 (CET)

Pytanie Leonardsokolowski (00:30, 14 lut 2021)edytuj kod

Cześć! Chcę stworzyć stronę Jak to zrobić ? Biograficzna, moja --Leonardsokolowski (dyskusja) 00:30, 14 lut 2021 (CET)

Kit akrylowyedytuj kod

Sławek Borewicz, zgłaszam się. Jesteś specjalistą od budownictwa, więc może dysponowałbyś profesjonalnymi źródłami, dzięki którym można byłoby zweryfikować treść hasła? W sieci widzę głównie strony sklepów, a takimi nie chciałbym uźródławiać hasła. Jak mnie zrozumiałeś? → Odbiór 17:33, 17 lut 2021 (CET)

pomoc w publikacji artykułuedytuj kod

Dzień dobry, Napisałem krótki artykuł na hasło "Paweł Wilk" i cały czas widzę, go zapisanego w brudnopisie. Kliknąłem "opublikuj" i została nawet wprowadzona zmiana (usunięcie kategorii) jednak wpis nadal jest niewidoczny w Wikipedii. Bardzo proszę o pomoc. Wpis jest dostępny na: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedysta:Wilkkkkkkk/brudnopis Pozdrowienia! Wilkkkkkkkk Wilkkkkkkk (dyskusja) 02:29, 18 lut 2021 (CET)

Przepisy harwardzkieedytuj kod

Są bardziej przejrzyste. Artykuł dobrze uźródłowiony nie ma poteeeeeeznej sekcji "przypisy". Nasz "młody" kolega, jak widzę, jest biegły cyfrowo i za niedługą chwilę bez problemu będzie sobie przełączał edytory. Jako, że tak trochę "czuwam nad militariami":), uznałem, ze dobrze jest co nieco ujednolicić (bo przyznasz, ze brzydko wygląda łączenie technik w jednym artykule) i stad zachęcam "nowych" do stosowania przypisów harwardzkich--Kerim44 (dyskusja) 00:18, 21 lut 2021 (CET)

Liwocz112edytuj kod

Witaj. powiem szczerze, że nie do końca rozumiem to co do mnie napisałeś ale po kolei. Tak, jestem pewien tego co piszę. Bynajmniej, nie używam jednozdaniowych ostrzeżeń - [3] (wyjaśnione w kilku zdaniach co i czym należy się kierować) i kolejne [4]. Uważasz, że wyrażam się w sposób niegrzeczny? Paternalistyczny? Szczerzę napisałem, że istotnie służę pomocą. Oczywiście, że nie ma zakazu korzystania ze źródeł popularnonaukowych, tym niemniej, jeśli spojrzysz na dyskusje hasła [5], dostrzeżesz, że hasło to jest pod opieką Wikiprojektu:Nauki medyczne. Tego typu hasła mają bardzo wysokie wymagania wobec źródeł. Jeśli spojrzysz na ten wycinek wymagań dotyczących źródeł "Należy przytaczać źródła niezależne, o uznanej reputacji, gwarantujące dokładne sprawdzanie opisanych w nich faktów. Im dokładniej sprawdzono fakty, tym źródło jest bardziej wiarygodne. W tematach naukowych zalecanymi źródłami są publikacje, które przeszły proces recenzowania. Źródła powinny być też odpowiednie do wynikających z nich wniosków; zaskakujące wnioski powinny być oparte na szczególnie dobrych źródłach. Wiarygodność pełni szczególną rolę w tematyce medycznej" Czy Twoim zdaniem posiadanie bibliografii wskazuje na uznaną reputację? Wyjaśniłem autorowi jakie mamy wymagania [6]. Osobiście nie wiem jak wiarygodne jest źródło, które podał. Jednym z kryteriów oceny wiarygodności źródła może być ocena, kto je opublikował, kto jest autorem i jakim cieszy się autorytetem naukowym. Stąd moja prośba o potencjalne tego typu informacji. Samo posiadanie biografii to jedna za mało. Mam wrażanie, że Twoim zdaniem wystarczy ją mieć aby uznać, że źródło spełnia wymagania opisane w zasadach? Całkowicie nie rozumie tego stwierdzenia "Natomiast już całkiem absurdalnym jest stwierdzenie: "Zapytaj autora informacji o źródła lub podaj źródła, w których wyjaśnione jest, iż usunięta przez Ciebie informacja faktycznie jest błędna."...jeśli spojrzysz na uwagę "b" na stronie Wikipedia:Weryfikowalność, dostrzeżesz tam informacje, która brzmi " Zanim usunie się nieuźródłowioną informację, zwłaszcza w przypadku obszernego tekstu, warto zwrócić się do autora o podanie źródła, na których się opierał". Oczywiście! Autor tej informacji może już dawno nie edytować, dlatego też dodałem informacje o szablonie fakt lub zmianie informacji w oparciu o źródła. To jest Twoim zdaniem usunięcie błędu? [7], to również [8]? Moim to usuwanie merytorycznych informacji w oparciu o własną interpretacje. I na końcu, moim zdaniem to nie jest nowy użytkownik. Pozdrawiam serdecznie-- Tokyotown8 (dyskusja) 23:44, 21 lut 2021 (CET)

  • Witaj. Ja również nie widzę problemu w użytym źródle. Jednak nie dlatego, że ma bibliografię, tylko dlatego, że nic o nim nie wiem. Czy podaje nieprawdziwe informacje? Jest reklamą? Kryptoreklamą? Autor to szarlatan? Nie wiem, nie mam pojęcia, nie wiem, nie wiem i jeszcze raz nie wiem. Wiem jednak, że oceną źródła nie jest tylko obecność bibliografii. Co więcej, jest to chyba najmniej istotny element. Najbardziej istotnym jest recenzja artykułu, przy jej braku próba oceny, kto go firmuje, wydawnictwo, autor, co można powiedzieć o autorze lub „miejsca” w którym źródło się znajduje. Oczywiście, recenzenci artykułów oceniają dobór bibliografii, ja jednak takim recenzentem nie jestem. Szukam zatem informacji, pozwalających mi ocenić dobór źródła, stąd pytanie, kim jest autor? Szukam/szukamy elementów pozwalających ba ocenę źródła. Jeśli spojrzysz na dobór użytych w haśle źródeł, pewnie dostrzeżesz starania autorów o dość wyśrubowany dobór źródeł. Obecna strona....jest pierwszą lepszą stroną popularnonaukową! Stekiem bzdur? Genialnym przykładam wyrafinowanego stylu? Kwintesencją ludzkiej wiedzy na opisywany temat? Jeszcze raz, nie wiem, nie wiem i nie wiem. I jeszcze raz, wiem, iż sama obecność bibliografii nie pozwala mi odpowiedzieć na postawione pytania „tak”. To za mało. Pozdrawiam serdecznieTokyotown8 (dyskusja) 11:25, 22 lut 2021 (CET)
@Tokyotown8 Pozwól że odniosę się do niektórych kwestii. Po pierwsze: fragment który zmieniałem w tekście o "Czarnej śmierci" dotyczył tego, czy dotarła do Polski - czyli faktu historycznego, a nie medycznego. Naturalnie jako osoba nieznająca się na medycynie nie zabierałbym się za edytowanie fragmentu o medycznych właściwościach dżumy. "Wiarygodność pełni szczególną rolę w tematyce medycznej" - tak, ponieważ może się zdarzyć, że ktoś potraktuje Wikipedię jako źródło wiedzy jak się leczyć. W tym przypadku takiej groźby nie ma. "Zaskakujące wnioski powinny być oparte na szczególnie dobrych źródłach" - moim zdaniem nie ma nic zaskakującego w tym, że choroba która spustoszyła całą Europę dotarła i do Polski. Byłoby zaskakujące, gdyby tak się nie stało. "Zanim usunie się nieuźródłowioną informację, zwłaszcza w przypadku obszernego tekstu" - nie wiem czy spostrzegłeś, ale usunięta przeze mnie informacja to było jedno zdanie, więc trudno to nazwać obszernym tekstem. Ponadto informacja była nie tylko nieuźródłowiona, ale sugerowała, że Kazimierz Wielki wydał zarządzenia dotyczące walki z pandemią - tymczasem żadne tego typu dokumenty nie są znane ani wspominane przez kronikarzy, a sugerowane przez to zdanie środki zaczęły być na odpowiednią skalę stosowane dopiero w XVIII-XIX wieku. Co więcej, usunąłeś wspomniane źródło również po tym, jak dodałem kilka innych, recenzowanych, które mówiły to samo. Co do moich pozostałych edycji, którymi się zająłeś. Usunięty przeze mnie fragment o skutkach powstania styczniowego nie był informacją, tylko interpretacją, i to bardzo wątpliwą. Rzeczywiście popełniłem błąd usuwając przypis, nawiasem mówiąc błędny (brak strony), który odnosił się również do pierwszej części zdania - którą można uznać za informacyjną. Natomiast sama druga część zdania jest czysto interpretacyjna, bo sugeruje jakiś dziwny związek przyczynowo-skutkowy między przegranym powstaniem (1864) i odzyskaniem niepodległości 54 lata później, za pośrednictwem jakichś "nastrojów patriotycznych". Na razie Andros64 dodał przypis do jednej pracy historycznej, więc obecnie zdanie nadaje się do poprawienia w przyszłości (przez wyważenie różnych perspektyw zamiast przedstawiania jednej jako obiektywnej prawdy), a nie do skasowania. Druga edycja którą przytoczyłeś jest również usunięciem interpretacji (nieprawidłowej), a nie informacji. Wyjaśniłem to zarówno w opisie zmian, jak później w dyskusji Androsa64 - uważam, że powinieneś był się z tym zapoznać, skoro wydajesz tak kategoryczne sądy o moich edycjach. Informacją w tym akapicie było stwierdzenie, że około 200 tysięcy ludzi wcielono do rosyjskiej armii, a tylko 23 tysiące wróciło - i to pozostawiłem. Dalsza część była nieuprawnioną interpretacją - bo stwierdzała że "zginęli za sprawę zaborcy", czyli na wojnach. A równie dobrze mogli albo umierać z powodu chorób, albo po służbie osiedlać się w Rosji (jak ktoś miał 20 lat idąc do wojska a 45 kończąc służbę, to nie ma w tym nic dziwnego). Do tego styl usuniętego przeze mnie zdania był egzaltowany, nieencyklopedyczny. Zresztą, jak już napisałem w dyskusji Androsa64, w omawianym okresie rosyjska armia straciła stosunkowo niewielu ludzi w walkach, natomiast panowała w niej wielka śmiertelność z powodu chorób, wywołanych złymi warunkami bytowymi. Byłoby nawet arytmetycznie niemożliwe, żeby większość z tych ludzi zginęła na wojnach. Więcej szczegółów we wspomnianej dyskusji mojego rozmówcy. To tyle o edycjach. W żadnej z naszych, jeśli to tak można nazwać, rozmów, nie odnosiłeś się do moich argumentów, co nie wydaje mi się dobrym zwyczajem. Co do tego, czy jestem nowym użytkownikiem czy nie - jeśli Cię to interesuje, możesz zapytać. Uprzedzając pytanie: owszem, nie edytowałem wcześniej Wikipedii. Zresztą gdybym ją edytował, też nie byłoby w tym nic złego. Natomiast rozważania w rodzaju "moim zdaniem nie jest nowy" uważam za niestosowne. Pozdrawiam, Liwocz112 (dyskusja) 00:44, 22 lut 2021 (CET)
 • Witaj, zapoznałem się z Twoją odpowiedzią i jej szerze powiedziawszy nie rozumiem. "Nie ma obowiązku sprawdzania, czy autor ma odpowiednie osiągnięcia naukowe, czy nie"? Oczywiście, że nie. Przecież to już mówiłem. "Następnie będziemy sprawdzać, czy jego poglądy są prawidłowe?"?? Czy cokolwiek wspominałem o jakiś poglądach?? Rozmnawiamy merytorycznie czy robimy wycieczki na temat co może się stanie jeśli hipotetycznie się stanie coś co się jeszcze nie stało? "nie trzeba udowadniać ich wagi"?? Kawiarenka, jest pełna dyskusji na temat. [9], [10] aby zakończyć tą dyskusje poszedłem do biblioteki aby sprawdzić jak jest w rzeczywistości. Kolejna wielka dyskusja na temat źródeł [11]. Podałem przykład tych bo sam w nich brałem udział/lub je obserwowałem. A Ty twierdzisz, że "nie trzeba udowadniać ich wagi"? Mam wrażenie, że dawno nie obserwowałeś kawiarenki. Jeśli chcesz, w wolnej chwili mogę podać inne przykłady na tego typu dyskusje. "Mogę się zgodzić, że hasła medyczne wymagają recenzowanych źródeł"? Nie musisz się zgadzać, mamy to zapisane w wymaganiach dotyczących źródeł o tematyce medycznej. "Próbujesz się pokusić o samodzielne ocenianie źródła, co łamie neutralny punkt widzenia" bynajmniej. Po pierwsze dokonujemy oceny źródeł. Jest to naszym obowiązkiem. Zasada neutralnego punktu widzenia nie oznacza prezentowania wszystkich punktów widzenia. Oznacza "należy przedstawić wszystkie istotne, czyli opublikowane w wiarygodnych źródłach". Tym samym wracamy do wiarygodnych źródeł, czy tak jest w istocie? Po drugie, moje dopytywanie się o to kto jest autorem, jaki ma dorobek, czy strona jest wiarygodna, czy publikacja jest wiarygodna, ma na celu właśnie dowiedzenie się, czy owo źródło jest rzetelne i wiarygodne. Mogę to zrobić, na setki sposobów. Nie dlatego, że mamy obowiązek sprawdzenia czy autor ma odpowiednie osiągnięcia naukowe (nie mamy takiego obowiązku, jak już o tym mówiłem) ale dlatego, że nie wiem czy źródło jest wiarygodne. "posiada bibliografię i jest podpisane imieniem i nazwiskiem. Jak dla Wikipedii tyle wystarczy". Obawiam się, że już nie. Wikipedia się zmienia. Obecnie dużo większą wagę przywiązujemy do jakości używanych źródeł. W wolnej chwili przejrzyj toczące sie dyskusje w kawiarence. Pozdrawiam-- Tokyotown8 (dyskusja) 17:22, 25 lut 2021 (CET)

Czarna śmierćedytuj kod

Hej. Co do źródła: masz rację, za bardzo się pospieszyłem. Przywróciłem je, ponieważ nie sądziłem, że wciąż jest to kwestia sporna (zrobiłem to, zanim Tokyotown8 Ci odpowiedział). Co do dyskusji: nie wyświetla mi się opcja „odpowiedz”, po prostu myślałem, że ping jest alternatywą wobec wpisania się na stronie czyjejś dyskusji. Mój błąd, przepraszam. Natomiast w swojej wypowiedzi starałem się odnosić przede wszystkim do kwestii merytorycznych, wychodząc z założenia, że zajęcie stanowiska w sprawie konkretnych edycji jest niejako moją rolą. Dzięki za wyjaśnienia. Pozdrawiam, Liwocz112 (dyskusja) 08:33, 22 lut 2021 (CET)

Dziękuję za udział w dyskusji i porady. Przykro mi, że zmarnowałem Twój czas, niestety dyskusja jest jałowa, ponieważ wszelkie argumenty są w niej ignorowane przez Tokyotown8. Pomijając już kwestię (nieosiągniętego) konsensusu w kwestii źródła, najbardziej niepokojącym aspektem sprawy wydaje mi się postawa tego administratora wobec innych użytkowników - mam na myśli zarówno bezpodstawne "ostrzeżenia" wobec mnie i uparty brak wyjaśnień w tej sprawie, jak konsekwentne lekceważenie wypowiedzi rozmówców. Pozdrawiam, Liwocz112 (dyskusja) 17:42, 22 lut 2021 (CET) Hej. Tak, dałem sobie z tym spokój i edytuję co innego. A inne źródła znalazłem i dodałem już wcześniej, nawet 3 - łącznie zawierają wszystkie informacje, które umieściłem w dodanym przez siebie akapicie, więc jest dobrze uźródłowiony. Chciałem dodać też to źródło, o którym rozmawialiśmy, głównie dlatego że jest najbardziej dostępne, również językowo (2 z tamtych 3 są po angielsku i hiszpańsku). Ale obecność innych źródeł nic nie zmieniła w oczach mojego rozmówcy, argumenty były ignorowane, więc jak wspomniałem zostawiłem tę sprawę. Pozdrawiam, Liwocz112 (dyskusja) 21:18, 23 lut 2021 (CET)

Pytanie Joanna.trzos (19:23, 25 lut 2021)edytuj kod

Witaj. Chciała bym się dowiedzieć jak dodać coś do wikipedi, Potrzebuje dodać biografię mojego taty był inżynierem. Jak mogę to zrobić i opublikować na wikipedi. Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam --Joanna.trzos (dyskusja) 19:23, 25 lut 2021 (CET)

Pytanie Wiksterv (10:53, 27 lut 2021)edytuj kod

Hej jak dodać artykuł --Wiksterv (dyskusja) 10:53, 27 lut 2021 (CET)

Growth team newsletter #17edytuj kod

Witamy w siedemnastym wydaniu newslettera zespołu Growth!

Celem zespołu Growth jest praca nad zmianami w oprogramowaniu, które pomogą pozyskiwać nowych użytkowników w projektach Wikimedia o średnim rozmiarze.

Zadania strukturyzowaneedytuj kod

Dodaj link: nasz zespół kontynuuje prace nad pierwszym zadaniem strukturalizowanym, które zmieni procedurę dodawania linków do artykułów i wesprze nowicjuszy algorytmem do wyszukiwania słów, które można by podlinkować.

Dodaj ilustrację: mimo że jesteśmy w trakcie opracowywania pierwszego zadania, myślimy już nad następnym. "Dodaj ilustrację" to zadanie strukturalizowane, w którym nowicjusze będą mieli sugerowane ilustracje z Wikimedia Commons, które mogliby dodać do artykułów bez ilustracji. To ambitny pomysł z wieloma szczegółami do przemyślenia. Dowiedzieliśmy się już wielu rzeczy od członków społeczności i zachęcamy do spojrzenia na stronę projektu oraz do dołączenia do dyskusji.

Idziemy dalej: kolejne wiki dostaną nowe funkcjeedytuj kod

W listopadzie opublikowaliśmy analizę wpływu narzędzi dla nowicjuszy. Ogłosiliśmy, że narzędzia od Growth wraz z funkcją "zadania nowicjuszy " spowodowały wzrost liczny edycji dokonanych przez nowicjuszy. Na podstawie tych wyników uważamy, że każda wersja językowa Wikipedii powinna zaimplementować te funkcje.

Zaczęliśmy kontaktować się z kolejnymi wersjami językowymi celem wprowadzenia nowych funkcji. Ostatnio wprowadzono je na bengalskojęzyczną Wikipedię, a wersje w językach duńskim, tajskim, indonezyjskim i rumuńskim otrzymają je już wkrótce. Skontaktuj się z nami jeżeli masz pytania związane z wdrażaniem.

Poszukujemy tłumaczy, którzy przetłumaczą interfejs. Tłumaczenie odbywa się na Translatewiki.net (wymaga to założenia konta; konto Wikimedia nie obejmuje tego serwisu). Zachęcamy też społeczności, które wdrożyły już narzędzia, aby sprawdzały nowe tłumaczenia. Kliknij tutaj aby tłumaczyć.

Testowanie wariantówedytuj kod

Jak wspomniano w poprzednim wydaniu newslettera, przeprowadziliśmy test dwóch wariantów strony domowej nowicjusza, który miał pomóc wybrać wersję, która doprowadza do zwiększenia liczby użytkowników, którzy podejmą się wykonywania sugerowanych edycji. Ukończyliśmy eksperyment i odkryliśmy, że jeden z wariantów zachęca do większej liczby edycji na urządzeniach stacjonarnych podczas gdy drugi z nich zwiększa liczbę edycji z urządzeń mobilnych. W związku z tym, wdrożymy najlepsze warnianty odpowiednio dla każdej platformy.

Wiadomości dla wikiprzewodnikówedytuj kod

Panel wikiprzewodnika: przeprowadziliśmy rozmowy z wikiprzewodnikami z kilku wersji językowych w związku z planami wdrożenia panelu wikiprzewodnika, który pomoże obserwować postępy podopiecznych. Zachęcamy wszystkich wikiprzewodników do podzielenia się swoimi przemyśleniami na temat narzędzi, które mogą im pomóc.

Magiczne słowo: dostępne jest teraz magiczne słowo, {{#mentor}}, do wyświetlania wikiprzewodnika przypisanego do danego nowicjusza. Można je wykorzystać na przykład w komunikatach powitalnych albo userboksach.

Pytania z panelu pomocy trafiają do wikiprzewodników: na większości wiki pytania wpisane w panelu pomocy umieszczane są na stronie pytań nowicjuszy. Na czeskojęzycznej Wikipedii spróbowaliśmy ze skonfigurowaniem tego okna tak, aby wysyłało pytania do przypisanego przewodnika. Ułatwia to doświadczenia nowicjusza i spowodowało zwiększenie liczby zadawanych pytań o około 30%. Teraz spróbujemy tak zrobić na Wikipediach w językach arabskim, bengalskim, francuskim i wietnamskim jako domyślne ustawienie.

Newsletter zespołu Growth przygotowany przez zespół Growth rozsyłany przez botaWyraź opinięSubskrybuj lub wypisz się.

17:03, 3 mar 2021 (CET)

Pytanie Mateo2022 (12:21, 12 mar 2021)edytuj kod

mam pytanie co do tematu sprawy cywilnej ? --Mateo2022 (dyskusja) 12:21, 12 mar 2021 (CET)

Pytanie Dromader06 (13:49, 12 mar 2021)edytuj kod

Prosiłbym o usunięcie wszystkich moich edycji jeśli jest taka możliwość. --Dromader06 (dyskusja) 13:49, 12 mar 2021 (CET)

pola w infoboksieedytuj kod

Hej! Infoboksy zawierają pola, które nie są wykorzystywane w każdym artykule i jeśli są niewypełnione, powinny w ogóle się nie pokazać w gotowym artykule. Czy tak? Dlaczego więc w moim najnowszym artykule (https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedysta:DaLoetz/brudnopis_Bonvalot) nadal jest widoczne pole o stronie internetowej? Czy ono zniknie po przeniesieniu do przestrzeni głównej? Sorki, jeśli to banalne pytanie ;-) DaL (dyskusja) 15:01, 17 mar 2021 (CET)

Pytanie UltraCombat (15:04, 20 mar 2021)edytuj kod

Czy mogę stworzyć artykuł o sobie? --UltraCombat (dyskusja) 15:04, 20 mar 2021 (CET)

Kontrola artykułuedytuj kod

Cześć możesz zerknąc na mój artykuł?

https://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedista:Tomek_3216/P%C3%ADskovi%C5%A1t%C4%9B

Tomek 3216 (dyskusja) 15:15, 22 mar 2021 (CET)

Pytanie Sugaroo (22:19, 6 kwi 2021)edytuj kod

hej, potrzebuje pomocy w wysłaniu formularza o korektę strony --Sugaroo (dyskusja) 22:19, 6 kwi 2021 (CEST)

Pytanie Jerzy Straus (22:42, 30 kwi 2021)edytuj kod

Witaj Przewodniku! Jak często mogę się z Tobą porozumiewać? Od razu wyznam, że chcę napisać serię artykułów. Mają to być na początek biogramy moich krewnych. Chcę zacząć od uczestnika walk legionowych i Bitwy Warszawskiej mojego dziadka Józefa Ottona Strausa, ojca Witolda Strausa o którym jest już artykuł w Wikipedii. Jakie pierwsze kroki byś mi polecił aby się do tego właściwie przygotować? Pozdrawiam Jerzy Straus z Londynu --Jerzy Straus (dyskusja) 22:42, 30 kwi 2021 (CEST)

Z tego co zrozumiałem to tu powinienem odpowiedziec na twoj post do mnie?

Mam więc pytanie: czy są dostepne lekcje audio lub video z instruktażem jak pisac artykuły? Tu wewnatrz systemu Wikipedii, bo na Youtube juz cos znalazłem. Bo łatwiej mi sluchac niz czytać.

Sprzątanie koduedytuj kod

Cześć. Skąd mogę wziąć WP:SK+mSK+ToS? A dokładniej: mSK i ToS, bo SK włączyłem już sobie w preferencjach. Joszek (dyskusja) 18:27, 9 maj 2021 (CEST)

Pomogła. Wielkie dzięki. Joszek (dyskusja) 01:25, 11 maj 2021 (CEST)

Przejrzenie zmianedytuj kod

Cześć,

nie mogę znaleźć informacji dot. przejrzenia zmian dokonanych w artykule. Wprowadziłem w redagowanym przeze mnie artykule kilka zmian aktualizacyjnych, od kilku tygodni brak wersja ta cały czas jest jako nieprzejrzana. Chodzi o artykuł: https://pl.wikipedia.org/wiki/Łukasz_Błaszczak

Czy mogę prosić o jakieś wskazówki jak mogę uzyskać zatwierdzenie?

Pozdrawiam

Growth Newsletter #18edytuj kod

Witamy w osiemnastym wydaniu newslettera zespołu Growth!

Celem zespołu Growth jest praca nad zmianami w oprogramowaniu, które pomogą pozyskiwać nowych użytkowników w projektach Wikimedia o średnim rozmiarze.

Zadania strukturyzowaneedytuj kod

Zrzut ekranu funkcji "Dodaj link".

Funkcja "Dodaj link" jest już testowana w wersji produkcyjnej i zbliżamy się do jej pilotażowego wydania na czterech wiki (arabskiej, czeskiej, wietnamskiej i bengalskiem). Wykonujemy ostatnie testy, które potrwają jeszcze dwa najbliższe tygodnie, po czym wprowadzimy to na te cztery wiki w okolicach 24 lub 31 maja. Po dwóch tygodniach przeanalizujemy zebrane dane aby określić problemy lub trendy. Spodziewamy się, że ta funkcja zaangażuje nową grupę nowicjuszy w łatwe i pomyślne edycje. Jeżeli przez cztery tygodnie wszystko pójdzie dobrze, będziemy ją wdrażać na kolejne wiki z funkcjami Growth.

Wiadomości dla wikiprzewodnikówedytuj kod

Prezentacja panelu wikiprzewodnika.
 • Obecnie pracujemy nad panelem przewodnika. Ta strona specjalna ma na celu pomóc przewodnikom być bardziej aktywnym i skutecznym w swojej roli. W pierwszym cyklu wprowadzimy tabelę z listą podopiecznych, moduł ustawień oraz moduł do przechowywania najlepszych odpowiedzi na zapytania.
 • Przeprowadziliśmy audyt kwartalny na czterech pilotażowych wiki Growth aby zobaczyć aktywność przewodników. Wygląda na to, że większość przewodników jest aktywna.

Konfigurowanie przez społecznośćedytuj kod

Trwają prace nad stworzeniem formularza do zmieniania konfiguracji przez społeczność użytkowników.

Pracujemy nad modułem, który umożliwi użytkownikom ze społeczności zarządzanie konfiguracją funkcji Growth. Wcześnie trzeba było skontaktować się z zespołem Growth aby coś zmienić w działaniu funkcji. Planujemy dać tę możliwość administratorom poprzez prosty formularz. Dzięki temu będzie można łatwo dopasowywać działanie funkcji do potrzeb społeczności. Mimo iż stworzyliśmy to na potrzeby funkcji Growth to z powodzeniem można by wykorzystać to rozwiązanie dla innych funkcji. Najpierw przetestujemy to na wiki pilotażowych a następnie włączymy na wszystkich wiki z funkcjami Growth. Więcej informacji można znaleźć na stronie projektu. Swoje przemyślenia można dodać na stronę dyskusji.

Postępedytuj kod

 • Funkcje Growth są dostępne na 35 wiki. Oto lista najnowszych z nich: Wikipedia w języku rumuńskim, Wikipedia w języku duńskim, Wikipedia w języku tajskim, Wikipedia w języku indonezyjskim, Wikipedia w języku chorwackim, Wikipedia w języku albańskim, Wikipedia w języku esperanto, Wikipedia w języku hindi, Wikipedia w języku norweskim, Wikipedia w języku japońskim, Wikipedia w języku telugu, Wikipedia w języku hiszpańskim, Wikipedia w języku Basic English, Wikipedia w języku malajskim, Wikipedia w języku tamilskim, Wikipedia w języku greckim, Wikipedia w języku katalońskim.
 • Została zebrana nowa grupa wersji językowych Wikipedii, która otrzyma funkcje Growth. Skontaktuj się z nami jeżeli masz pytania o proces wdrażania lub chcecie mieć szybciej nowe funkcje.
 • Po dyskusji ze społecznością anglojęzycznej Wikipedii, funkcje Growth zostaną przetestowane na małej części nowych kont. Na razie zarejestrowani użytkownicy mogą testować nowe funkcje po włączeniu ich w swoich preferencjach.

Newsletter zespołu Growth przygotowany przez zespół Growth rozsyłany przez botaWyraź opinięSubskrybuj lub wypisz się.

17:23, 17 maj 2021 (CEST)

Krosno (budownictwo)edytuj kod

Czy takie hasło mieściłoby się w obszarze twoich zainteresowań? Jak widać, brakuje w nim jakichkolwiek źródeł. Sławek Borewicz, → odbiór 20:01, 18 maj 2021 (CEST)

Bardzo dziękuję za weryfikację. Zakładam, że szkice powinny być precyzyjne w tej działce, aby uwzględniać kluczowe proporcje, więc tu niczego bym raczej nie zmalował. Sławek Borewicz, → odbiór 15:17, 21 maj 2021 (CEST)

Pytanie Bologuy3 (10:29, 27 maj 2021)edytuj kod

Jak się tworzy nowy artykuł w Wikipedii. --Bologuy3 (dyskusja) 10:29, 27 maj 2021 (CEST)

(Nie)znane kobiety Wikipedii - projekt szkolnyedytuj kod

Cześć! Magalia przydzieliła Cię jako wikiopiekuna do mojego projektu "(Nie)znane kobiety Wikipedii". Będę wdzięczna za kontakt mailowy mariakmoch [at] wp [kropka] pl. Chcę Cię prosić o pomoc w finalnym sprawdzeniu części powstałych biogramów. Maria Weronika Kmoch (dyskusja) 17:33, 8 cze 2021 (CEST)

Pytanie Antek Kisiel (14:55, 15 cze 2021)edytuj kod

witam jak napisać temat do Wikipedii?? --Antek Kisiel (dyskusja) 14:55, 15 cze 2021 (CEST)

Pytanie Manikoszczanka (12:12, 17 cze 2021)edytuj kod

Dzień dobry, chciałabym się zapytać dlaczego zmiany przeze mnie dodane zostały cofnięte? Profil przeze mnie uzupełniany posiadał znikomą ilość informacji, a dodane przeze mnie brane były ze sprawdzonego źródła. --Manikoszczanka (dyskusja) 12:12, 17 cze 2021 (CEST)

Pytanie Kwintesencja00 (17:05, 19 cze 2021)edytuj kod

Witaj, gdzie mogę zobaczyć informacje dot. ilości edycji artykułów w przestrzeni głównej? --oktvia (dyskusja) 17:05, 19 cze 2021 (CEST) Bardzo dziękuje za pomoc :)

Na podstawie artykułu: "Dyskusja wikipedysty:Viatoro" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy