Dyskusja wikipedysty:Xett


Dyskusja wikipedysty:Xett w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści

Witaj w polskiej Wikipedii!edytuj kod

Cieszymy się, że zainteresowała Cię idea wolnej encyklopedii i mamy nadzieję, że zostaniesz z nami na dłużej.

Na dobry początek kilka przydatnych linków:

Zapoznaj się też z dwiema ważnymi zasadami:

  1. neutralnym punktem widzenia
  2. prawami autorskimi w Wikipedii.

Zobacz też najczęstsze nieporozumienia, jakie czasami nam się zdarzają.

Chcesz się pobawić bez obaw, że coś zepsujesz? Możesz założyć własny brudnopis – kliknij: Wikipedysta:Xett/brudnopis i zobacz jak to działa :)

Pamiętaj – zawsze możesz kogoś poprosić o pomoc. Chcąc skontaktować się z innym wikipedystą, wpisuj się na stronę jego dyskusji – wtedy dana osoba otrzyma komunikat o wiadomości i z pewnością Ci odpowie.

Jeżeli masz pytanie – możesz je też zadać na mojej stronie dyskusji. Kliknij tutaj, aby dodać nowe pytanie.

Jeśli w treści powyższych artykułów nie uzyskałeś odpowiedzi lub nie jesteś pewien sposobu formatowania treści, dodaj do swojej strony Szablon:Pomocy poprzez dopisanie słów {{pomocy|opis problemu}} na stronie swojej dyskusji lub wikipedysty, a na pewno zgłosi się ktoś chętny wyjaśnić kłopotliwą dla Ciebie sprawę.

Wstawianie podpisu

Zapraszamy również na kanał IRC #wikipedia-pl (można za pośrednictwem strony internetowej) – tam zawsze znajdzie się ktoś chętny do pomocy!

Przy okazji mała porada. Na stronach dyskusji, głosowaniach itp. mile widziane jest podpisywanie się. Mechanizm Wiki automatyzuje tę sprawę. Wystarczy wpisać ~~~~ (cztery tyldy) lub użyć odpowiedniego przycisku na pasku edycji (patrz ilustracja obok). Po zapisaniu strony pokaże się Twój nick z linkiem i datą.

I jeszcze jedna rada na zakończenie: śmiało edytuj strony!

Witam w gronie tworzących Wikipedię i pozdrawiam!   –– odder 13:36, 20 paź 2006 (CEST)

Jeleniowoedytuj kod

Witaj. Przeczytaj, proszę, uzasadnienie do ek: "dubel z błędną nazwą, istnieje artykuł pod nazwą urzędowo poprawną: Jeleniewo, odlinkowane". Po prostu nastąpiła zmiana nazwy urzędowej, i na wiki znalazły się 2 artykuły: z poprawną nazwą (do zostawienia) i błędną (do skasowania).

Pozdrawiam :)

LajsikonikDyskusja 13:59, 6 lis 2006 (CET)

OK, jasne --Xett 14:01, 6 lis 2006 (CET)

podwoda, przewóz, powózedytuj kod

Cześć. Cofnąłem Twoje zmiany w tych artykułach, ponieważ wprawdzie hasło Polska pierwszych Piastów jeszcze nie istnieje, ale według projektu przebudowy serii artykułów o historii Polski powinno wkrótce powstać (o ile będę mieć czas na nie po sesji, albo znajdć innego śmiałka ;-)). Pozdrawiam, Gardomir riposta? 14:32, 30 gru 2006 (CET)

Witzkriegedytuj kod

Witam. Wstawiłem nieco argumentacji na Wikipedia:SDU/Witzkrieg. Co Ty na to? Grzegorz Wysocki (NAPISZ) 23:47, 3 sty 2007 (CET)

Odp: Grafika:Pigment-absor(b/p)cyjny.svgedytuj kod

A rzeczywiście pewnie późno było ;). Pozdrawiam, Nux (dyskusja) 17:34, 12 sty 2007 (CET).

Czy wiesz, żeedytuj kod

Jaki jest artykuł zgodny z regulaminem? Peach Springs powstał wczoraj, także mieści się w barierze 4 dni :) Pozdrawiam, MACIEK 17... 13:22, 28 sty 2007 (CET)

Zrobiłem jak powiedziałeś :) MACIEK 17... 13:31, 28 sty 2007 (CET)

Rozprężanieedytuj kod

Mieszać, czy mylić pojęcia ??? Xett w swojej edycji poprawił styl zastępująć słowo mieszać na mylić zmieniając oryginalną wypowiedź prof. Ochęduszki. Czy rzeczywiście jest to tylko poprawka stylistyczna, czy merytorycznie prof. Ochęduszko celowo użył słowa "mieszać"? Ja widzę róznicę, bo mieszać pojęcia a mylić pojęcia to wg. mnie różnica, choć faktycznie subtelna. Jesli to nikogo nie razi, to niech edycja Xetta zostanie. Co Xett i inni o tym sądzą ??? --IZ 23:34, 28 sty 2007 (CET)

Re: szkoła muzycznaedytuj kod

Haj, ostatnio mam troszkę mało czasu i żadko zaglądam tutaj. Jeśli chodzi o szkołę muzyczną, to mogę Tobie wymienić przedmioty, jakie są na wydziale (sekcji) wokalnym szkoły muzycznej II stopnia. Według mnie najlepszym źródłem byłoby odnalezienie odpowiednich ustaw regulujących szkolnictwo tego typu, i na tej podstawie brać się za pisanie tego artykułu. Swego czasu znalazłem coś takiego (było to dość dawno temu) i tam były wymienione smaczki typu, że instrumentaliści kształcą się przez 6 lat w szkole II stopnia, z kolei wokaliści tylko 4. Do niedawna (tylko nie wiem do kiedy) studia wokalne trwały 6 lat (instrumentalne 5). W szkołach II stopnia jest też coś takiego jak sekcja rytmiki - tutaj instrument jest tylko obowiązkowy (fortepian) a podstawowym przedmiotem jest, chyba, rytmika (co nie zawiera się w obecnej postaci definicji szkoły muzycznej). Pozdrawiam koobak 22:22, 1 lut 2007 (CET)

Re: Militaerpassedytuj kod

Dzięki za info o zdjęciu - w końcu doczytałem manual i udało się :) Pozdrawiam! --MarcinLew 21:11, 8 lut 2007 (CET)

Izolator elektrycznyedytuj kod

Dlaczego chcesz integrować izolator elektryczny z dielektrykiem? Czy uważasz, że to to samo? Midge 09:52, 11 lut 2007 (CET)

Zasadniczo masz rację, chociaż mam pewne wątpliwości. Myślałem o zjawiskach transportowych i przejściach metal-izolator, półprzewodnikach, etc. Jedna z definicji stwierdza, że izolator to taki materiał, dla którego opór maleje z temperaturą. Ale może wystarczy o tym nadmienić w artykule. Midge 14:52, 11 lut 2007 (CET)

Wszech czasówedytuj kod

Swego czasu obowiązywała pisownia zarówno łączna jak i rozdzielna. Obecnie obowiązuje jednak tylko pisownia rozłączna. [1]. Pozdrawiam, Patrol110 dyskusja 20:09, 13 lut 2007 (CET)

Młynowo (powiat braniewski)edytuj kod

Witaj, przeniosłeś artykuł zrobiony przez IP. Istnieje już jednak Młynowo. Czy możesz to zintegrować? - Klisu (Odpisz) 13:04, 14 lut 2007 (CET)

  • Racja! Zrobiłem disambig. - Klisu (Odpisz) 14:51, 14 lut 2007 (CET)

{{Alagaesia stub}}edytuj kod

Witaj! Zauważyłem, że dodałeś powyższy typ zalążka do Odnalezionych Zalążków. Nie było to jednak potrzebne, ponieważ głosowanie nad tym zalążkiem już trwa - zostało założone dwie minuty po utworzeniu zalążka, zresztą przez Wikipedysta:Sroka. Tworzenie zalążków przed zakończeniem głosowania jest dozwolone na podstawie znowelizowanego regulaminu propozycji (patrz punkt 8 Zaleceń). Następnym razem przed wpisaniem zalążka na listę odnalezionych proszę sprawdź /Propozycje.

Mimo wszystko dziękuję za aktywność i życzę miłej współpracy! Adoomer disputatio 16:26, 4 mar 2007 (CET)

odejście wikipedystówedytuj kod

Widzę, że piszesz o odejściu wielu wikipedystów na swojej stronie. Kogo masz na myśli? Wiem, że Gdarin rzucił robotę i Zbikob a no i ToAr. Ktoś jeszcze? Florianf POV 23:40, 9 mar 2007 (CET)

Fatimaedytuj kod

To jak ? Będzie wzmianka o Jonatanie Dunkelu czy nie w Tajemnicach Fatimskich ? Proszę jak najszybicej o odpowiedz Kartka papieru 12:13, 12 mar 2007 (CET) !

Zmienne IP - blokadyedytuj kod

Zrobiłem co mogłem, czyli blokada na 2h - ten adres pochodzi z zakresu Neostrady i dłuższe blokowanie nie ma sensu. Pozdrawiam. Wojciech Pędzich Dyskusja 18:53, 15 mar 2007 (CET)

podpisedytuj kod

Mój błąd. Dzięki za czujność :) - pozdrawiam, RKlisowski (Odpisz) 20:28, 16 mar 2007 (CET)

Jan Dołęga-Zakrzewskiedytuj kod

Niestety nie mam doświadczenia w poruszaniu się po stronach dyskusyjnych Wikipedii... Co do mojego artykułu o Panu Zakrzewskim, to uważam, że nie jest on gorszy od wielu biogramów, które zostały już przez Was zatwierdzone. Być może od wielu jest lepszy. Nie wiem też, co to znaczy, że Pan Zakrzewski pasuje lub nie pasuje do Wikipedii? Proszę podać mi kryteria tego pasowania? Nie zraziłem się do Wikipedii, ale jeżeli macie Państwo wątpliwości co do jakości tego tekstu, to proszę go nie zamieszczać i usunąć. O Panu Zakrzewskim pisano wiele dawniej, a i dzisiaj wzmianki o nim pojawiają się w książkach. Jeśli tekst zostanie usunięty, nie będę uważał tego za koniec świata. Pozdrawiam Wikipedystów.

Dziękuję za odpowiedź. Mam jednak pytanie - kiedy zostanie zniesione SdU z tego artykułu? Czy jest z tym związana jakaś specjalna procedura? I jeszcze mam prośbę. Napisałem kiedyś do Wikikipedii artykuł o zespole The Dave Clark Five. Widnieje nad nim stale informacja, że jest do poprawienia, ale nie mam pojęcia, co takiego w nim poprawić. Proszę o pomoc!

Dziękuję za pomoc i wyjaśnienia. Pozdrawiam!!!!

Skoro tak, to przepraszam. Mam nadzieję, że się nie obraziłeś. Pozdrawiam.

Propozycjaedytuj kod

Co bys powiedzial na PUA? Widze, ze zajmujesz sie wieloma sprawami administracyjnymi i narzedzia na pewno przydadza Ci sie... Pozdrawiam... Vuvar1 Dyskusja 12:35, 20 mar 2007 (CET)

To jak bedzie? Moge zaczac pisac, czy sam to zrobisz? Vuvar1 Dyskusja 19:13, 20 mar 2007 (CET)

Goatse..edytuj kod

Tak, powinienem dać infinite.. Miejmy nadzieję, że nawet po tych trzech dniach nie wróci. Pzdr, /odder 18:28, 25 mar 2007 (CEST)

Bajaderkaedytuj kod

Proszę bardzo ;) Pozdrawiam. Pimke 18:25, 26 mar 2007 (CEST)

Konstytucja 3 maja#Uwagiedytuj kod

Witaj! Uważam, że to bez sensu, dlatego zamieściłem w szablonie informację, że należy je przetłumaczyć. Nie porównywałem z en.wiki, czy treść pozostałych trzech została wpleciona w tekst, co uważam za właściwsze, czy tylko usunięto link do nich. Pozdrawiam. PawełS 13:32, 29 mar 2007 (CEST)

Zgadzam się, że to siara ze strony tłumaczących. Nie protestuję, jeśli chcesz to usunąć, albo wykometnować PawełS 14:47, 29 mar 2007 (CEST)

Wizymiredytuj kod

Witam. Zdjąłem szablon ek. To nie jest Hoax Skontaktuj się z Wikipedysta:Lajsikonik on nad tym pracuje. --Adamt rzeknij słowo 15:51, 31 mar 2007 (CEST)

Re: Reloadedytuj kod

Może zabrzmi to dziwnie, ale niemalże ogromną uwagę zwracam na pisownię takich rzeczy jak tytuły albumów, piosenek, itp. Więc jak widzę pisownię w stylu "Master Of Puppets" (tutaj chodzi o "Of" zaczynające się od dużej litery) to od razu czuję, że muszę to zmienić... Jeśli już mowa o pisowni to wspomnę, że swoich - że tak to nazwę - "przekonań" nie biorę znikąd tylko z...o stąd.

Enjoy 14:02, 1 kwi 2007 (CEST)

Metallica (tzn. administrator tej strony) najwyraźniej nie zwraca takiej uwagi na pisownię jak ja... Nie wydaje mi się, aby pisanie dużej litery w środku wyrazu było zgodne z zasadami ortografii angielskiej, polskiej, jakiejkolwiek. A na Wikipedii powinno się pisać zgodnie z zasadami ortografii, czyż nie?

Enjoy 14:49, 1 kwi 2007 (CEST)

Widzę... Na innych Wikipediach jest "Reload", "ReLoad" (szczególnie), a nawet "Re-Load"... Czemu Polska Wikipedia powinna mieć tak jak większość, skoro nie wszyscy mają jak większość? :-) Co do tej nazwy to można się kłócić w nieskończoność... Na stronie Metallica.com mamy "ReLoad", w mini-książeczce do CD, S&M (którego posiadam oryginał) na końcu jest lista utworów i przy piosenkach z tego albumu o którym rozmawiamy jest napisane, że utwory oryginalnie są z albumu "Re-Load", oraz mamy stronę AllMusic.com na której mamy nazwę pt. "Reload".


Dodam jeszcze, że chciałbym już skończyć tą sprzeczkę z powodu nazwy albumu. Więc oświadczam teraz, że jeśli chcesz to zmień nazwę artykułu z powrotem na "ReLoad"; jeśli to zrobisz, to ja nie będę się do tego nigdy wtrącał w przyszłości. Nie umrę przecież od tego :-)

Enjoy 16:24, 1 kwi 2007 (CEST)

Przestrzeń dospołecznionaedytuj kod

Odpowiedziałem Wikipedysta:Olaf - zajrzyj Florianf POV 19:01, 1 kwi 2007 (CEST)

  • Sprawa jest wyjaśniona. Florianf POV 19:56, 1 kwi 2007 (CEST)

wandaledytuj kod

Akurat na minutę przed tym jak napisałeś poszedłem. Dałem mu jeszcze bloka ale nie sądzę żeby wrócił pod tym samym IP. --Pmgpmg (dyskusja) 19:52, 11 kwi 2007 (CEST)

atak osobisty (klik)edytuj kod

Wycofałem. Pozdrawiam, jedyøøø განხილვა 20:41, 24 kwi 2007 (CEST)

Zuiko i luksografiaedytuj kod

Pytanie mam takie:

Czemu znikneło wpisane przeze mnie hasło Zuiko? wydawało mi się że lepsza taka informacja niż żadna, tym bardziej że jak napisano w zasadach "jeśli w stubie są linki do zewnętrznych źródeł, to jest to też często cenna informacja dla czytelnika, pomimo braku pełniejszej treści w samej Wikipedii."?

A pytanie drugie - czemu luksografia stała się 'stubem' skoro jest to definicja słownikowa i w sumie niewiele poza można do niej samej dodać?

Pytam, bo dopiero zaczynam więc jest pewnie jeszcze sporo rzeczy których nie rozumiem :) Pozdrawiam

--lamP.Art 22:32, 28 kwi 2007 (CEST)

Henrykedytuj kod

Witam

Byłem niezalogowany i pewnie dlatego usunął Pan moje edycje. Rozumiem. Teraz Potwierdzam, że to byłem ja. Henryk --Henryk1951 14:42, 1 maja 2007 (CEST)

popupsedytuj kod

Hej. Za pomocą którego przycisku da się poprawiać linki? Pozdrawiam, Szoltys [DIGA] 12:16, 2 maja 2007 (CEST)

Dodałem sobie Twoje ustawienia, odświeżyłem i dalej nic. Nie wiem o co chodzi. Szoltys [DIGA] 12:24, 2 maja 2007 (CEST) OK, załapałem ;) Dzięki za pomoc. Pozdrawiam, Szoltys [DIGA] 12:26, 2 maja 2007 (CEST)

Mit racławickiedytuj kod

Ja nie jestem polonista wiec zostawie ten art. w spokoju i nie bede wstawial SDU/P. Uwazam ze to nie ency a moze sie myle ale ja sie tego nie chwytam. Pozdrawiam.--gepard12 19:37, 2 maja 2007 (CEST)

Hipogryfyedytuj kod

Nie przywracaj artykulu tylko po to, zeby dodac ek. Herr Kriss 17:47, 4 maja 2007 (CEST)

Tak. Herr Kriss 17:52, 4 maja 2007 (CEST)

Podziękowanieedytuj kod

Dziękuję za słowa wsparcia. W sumie masz rację, pośpieszyłem się z tą decyzją, nie ma się co denerwować, tylko trzeba zakasać rękawy i brać się do pracy;) Pozdrawiam, Galileo01 Dyskusja 16:58, 5 maja 2007 (CEST)

Dębikedytuj kod

Zgodnie z rozkazem poprawiłem.;) Już dokładniej się chyba nie da...;) Pozdrawiam. --Mrug dyskutuj 21:54, 5 maja 2007 (CEST)

Nierówność Shapiroedytuj kod

Xett, mogę zapytać, dlaczego usunąłeś link zewnętrzny, który dodałem do strony Nierówność Shapiro? Ta strona nie jest komercyjna, nie jestem też jej właścicielem, trudno ją znaleźć w google, a jest tam sporo materiałów dotyczących tego tematu. (To samo dotyczy Wzoru Bayesa.) Jeżeli zrobiłem coś nie tak, to proszę o odpowiedź na pytanie do jakich stron można dodawać linki? Przepraszam, jeżeli zrobiłem coś nie tak.

Pozdrawiam, Rook 23:26, 5 maja 2007 (CEST)

Pytanko dot. linków zew.edytuj kod

Witam, z Twych licznych edycji oraz bogatej dyskusji wnioskuję, że jesteś doświadczonym wikipedystą. Zwracam się do Ciebie z pytaniem, jaki jest stosunek polskiej wikipedii do wstawiania linków zew. do serwisów takich jak np. www.youtube.com Bowiem jeden z użytkowników "adres IP" dodał takowy do jednej z piosenek i nie wiem czy cofnąć zmiany, czy można pozostawić.Beer war 11:47, 6 maja 2007 (CEST)

Chodzi mi o coś takiego, jak ktoś wstawi link zew. z danym utworem. Tu masz przykład: Wid_Out_Ya. Wówczas na stronie dyskusji pojawił się wpis Bugbot`a o spamlinkach. Co wówczas należy zrobić? Z góry przepraszam, że zawracam głowę, ale inaczej się nie nauczę :)Beer war 11:56, 6 maja 2007 (CEST) Wielkie dzięki za pomoc! Pozdrawiam Beer war 12:04, 6 maja 2007 (CEST)

Dzięki :)edytuj kod

Dzięki za posprzątanie po mnie (szybki jestes :)) - czasem niestety ucina mi artykuły przy edycjach. Pozdrawiam nameless 21:24, 6 maja 2007 (CEST)

poczsduedytuj kod

Kto inny umieścił szablon. Ja to tylko wpisałem na listę ;) tomeQ183Napisz do mnie 22:57, 6 maja 2007 (CEST)

Wagneredytuj kod

Próbowałem właśnie przenieść art o nazwisku Wagner który IPek wrzuciłdo disambiga pod Wagner a disambig niech zostanie. Cofnę to OK? masti <dyskusja> 20:26, 7 maja 2007 (CEST)

Dziękiedytuj kod

Dziękuje za pomoc-poprawki, liczę na więcej, zwłaszcza technicznych. Postaram się przeglądać stopniowo niektóre artykuły muzyczne. --Henoch 21:35, 8 maja 2007 (CEST)

PUAedytuj kod

Nie wiem czy pamietasz nasza rozmowe z marca- mysle, ze juz wszyscy Cie znaja, a Ty znasz wiki wystarczajaco. Prosze o zgode na wystawienie twojej kandydatury- bez ceregieli! :). Pozdrawiam... Vuvar1 Dyskusja 14:59, 9 maja 2007 (CEST)

Nie da rady- po PUA Beau i tak dostaniesz pewmie kilka propozycji- wystarczy jak bedziesz mogl edytowac przez tydzien, zeby odpowiedziec na pytania na PUA. Zaczynam pisac- ni ma na co czekac- masz wystarczajaca wiedze o wiki- nic Ci wiecej nie czeba :). Zrezygnuje z wystawienia Cie tylko jak zapowiesz zdecydowanie, ze sie nie zgadzasz- prosze nie rob tego. Jedna mala sprawa- Rospuda- takie deklaracje na stronie admina nie sa najlepiej widzane, nawet jesli kilku adminow miala lub ma ja. To jednak twoja decyzja, a i cel dla wielu ludzi szczytny. Pisze- prosze o akceptacje (chyba ze ta przerwa w edytowaniu zacznie sie wczesniej niz za tydzien. Pozdrawiam...- jak sie nie zgodzisz napuszcze na Ciebie innego admina :) Vuvar1 Dyskusja 15:11, 9 maja 2007 (CEST) Done - nie daj sie wiecej prosic- masz duze szanse, a spolecznosci przydasz sie jako admin. Pozdrawiam... Vuvar1 Dyskusja 15:26, 9 maja 2007 (CEST) Zapomnialem - musisz jeszcze usunac tego suba z podpisu- wielu userom to przeszkadza, a zalecenia sa temu przeciwne- sorki- tez zalezy od Ciebie- powodzenia, trzymam kciuki! Vuvar1 Dyskusja 15:42, 9 maja 2007 (CEST) Moze byc... Vuvar1 Dyskusja 15:50, 9 maja 2007 (CEST)

Pytanieedytuj kod

Jak w artykule Henoch moge zamieścić "wieżę zwierzeń", czy jest jakaś możliwośc zrobienia tego automatycznie czy trzeba na pieszo? pozdrawiam --Henoch 21:38, 9 maja 2007 (CEST)

Gratiasedytuj kod

Jesze raz dzięks. NIe mogę głosować ale wyrażam mentalne wsparcie. --Henoch 23:14, 9 maja 2007 (CEST)


Mam prośbę, czy mógłbyś spojrzeć tu Jean-Baptiste Lully i przywrócić moją wersję z 10 maja. Niejaki Plywak, ma zdaje się obsesję na pewnym punkcie. Nie wnikam w to głębiej, ale sądzę, że Wikipedia nie jest miejscem na rozpowszechnianie plotek i nie sprawdzonych informacji. Jeżeli poprawiam to hasło to tylko dla tego, że coś tam wiem na ten temat, z racji mojego zawodu. Będę wdzięczny za ingerencję. pozdrawiam

--Henoch 19:16, 11 maja 2007 (CEST)

Dzięki. W hasłach Wikipedii dotyczących tego kompozytora w innych językach o tej sprawie wspomina się zdaniem lub dwoma, uważam, że w polskim haśle poświęcamy temu bardzo dużo miejsca. Sprawa ma w istocie taką wagę jak to, że podobno Moliere poślubił własną córkę czym wdał się w niełaskę. Dodtycz jednym słowem skandalizujących epizodów, które dodają pikanterii postaci kompozytora. Dla jego twórczości nie miało to znaczenia, ale oczywiście nie trzeba tego opisywać. Moim zdaniem teraz jest dobrze i przyznaję, że wskazane przez Ciebie zdania nie były najszczęśliwsze. Wpiszę z czasem bibliografię i zamierzam generalnie rozbudować to hasło. W kwestii preferencji seksualnych kompozytorów - jestem przkonany, że np w przypadku Czajkowskiego, Szymanowskiego, Brittena sprawa ich homoseksualizmu była jasna i dobrze udokumentowana, ale z Lullym nie wiadomo jak było. Przepraszam za gadulstwo. ukłony --Henoch 20:52, 11 maja 2007 (CEST)

Odp:Ritorneledytuj kod

Witaj. Na podstawie linkowania do Kantata ale faktycznie można skategoryzować jako Kategoria:Muzykologia lub Kategoria:Formy muzyczne i może tak było by lepiej. Jeżeli sie zgadzasz z tym to oczywiście zmienię to --Adamt rzeknij słowo 13:43, 10 maja 2007 (CEST)

Odp: lamP.Artedytuj kod

A dzięki za pomoc, jak widać jeszcze się uczę ale już mi coraz lepiej idzie. Strasznie to wciągające ;) Pozdrawiam

--lamP.Art 19:51, 10 maja 2007 (CEST)

odpowiedzedytuj kod

Zdenerwowało mnie,że nagle mi ktos kasuje to co napisalem. Jak jest artykuł o piosenkarce , to pasuje do tego link,żeby sobie posłuchać w innym oknie melodię, jesli ktoś chce. W tym przypadku mamy bardzo skąpą ilość informacji o gwieżdzie z Sopotu, która z racji jednorazowego świetnego wystepu i tak zasluzyła na artykuł. Jak ktoś cos wie, to moze dodac i sie zbierze więcej. Linki do swoich stron moge dać w swoim profilu. Praca jest za darmo, więc za to się nalezy darmowa reklama. Bp mnie złodzieje 5 lat temu ukradli prace.

Bitwa pod Aduatucąedytuj kod

Nauczyłem się trudnej sztuki Ctrl-C, Ctrl-V w Google. Roo72 Dyskusja 15:41, 11 maja 2007 (CEST)

Ehh, chyba moja pomyłka, za dużo okienek otwartych w danym momencie. Roo72 Dyskusja 16:07, 11 maja 2007 (CEST)

Roman Marcinkowskiedytuj kod

Dzięki za czujność - pomyślałem, że IPek chciał coś dopisać, ale nie wiedział gdzie:) Szwedzki 13:27, 14 maja 2007 (CEST)

SDU Netrisedytuj kod

Może i nie powinno się opisywać każdej wersji i implementacji netrisa, jednak gra staje się bardzo popularna a na ircu często padają pytania dotyczące tej gry. Ewentualnie w szybkim czasie postaram sie rozbudować stronę.

miotłaedytuj kod

Gratulacje. Ten piesek zaś do pomocy, aby żaden wandal się nie prześliznął na Twoim dyżurze :) Maire 16:47, 16 maja 2007 (CEST)

Braawo! :) jedyøøø განხილვა 15:39, 16 maja 2007 (CEST)

Widzę, że Maire przyprowadziła Ci ochronę ;) Oby była skuteczna - wygląda profesjonalnie. Gratuluję i witam w cieciowskim gronie. Wojciech Pędzich Dyskusja 18:15, 16 maja 2007 (CEST) Ja z kolei chcialbym Ci zyczyc abys nigdy nie stal sie nieomylny :). Pozwodzenia w nowej funkcji! Vuvar1 Dyskusja 22:12, 16 maja 2007 (CEST)

Stadionyedytuj kod

ważniejszy jest podział stadionów ze względu na funkcje a nie na miejsce położenia--Lukas Skywalker 19:03, 16 maja 2007 (CEST) zdecydowanie tak =) --Lukas Skywalker 19:05, 16 maja 2007 (CEST) dzięki--Lukas Skywalker 19:06, 16 maja 2007 (CEST)

Iworczycyedytuj kod

Dlaczego przekierowanie? Toż nie ma takiego słowa. --Botev 19:23, 16 maja 2007 (CEST)

Nie ma tego w żadnym słowniku, a Słownik Poprawnej Polszczyzny stwierdza: Nazw mieszkańców i przymiotnika nie tworzy się. W google są tylko mirrory Wikipedii (bo takie hasło istniało już wcześniej) i jakieś jedno dodatkowe użycie (pewnie właśnie za sprawą wikipedii), zestawienie Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej, w którym podawane są także przymiotniki i nazwy mieszkańców, nie podaje tych informacja dla Wybrzeża Kości Słoniowej. Oczywiście język żyje, ale dopóki nie ma takiej formy w tekstach poza Wikipedią to dla mnie to jest EK. --Botev 19:33, 16 maja 2007 (CEST)

kategoria:stadiony Szczecinaedytuj kod

Na jakiej podstawie usunąłeś? I co to znaczy niepotrzebne? Pa3Widzi 19:25, 16 maja 2007 (CEST)

Poproszę. Pa3Widzi 19:29, 16 maja 2007 (CEST)

Dzięki :) Pa3Widzi 19:31, 16 maja 2007 (CEST)

Dyskusja:Komańczaedytuj kod

Witaj, odrzuciłeś moją propozycję skasowania tej dyskusji, choć jest ona nieaktualna. Użytkownik, który ją czyta przed rozpoczęciem edycji artykułu może być zdezorientowany. Czy nie uważasz, że takich dyskusji nie należy usuwać? Pozdrawiam, --Ed88 ODP 15:38, 17 maja 2007 (CEST) Dobrze, dzięki --Ed88 ODP 15:42, 17 maja 2007 (CEST)

W tym wypadku musze sie zgodzic z przedmowca- w takich sytuacjach- jezeli wszystkie twatki dyskusji dotycza calkowicie nieaktualnych tematow- moze spokojnie poleciec w drodze ek. Pozdrawiam... Vuvar1 Dyskusja 15:47, 17 maja 2007 (CEST)

Czy to jest ten przycisk?edytuj kod

Nie widziałem żadnego "plusa", ale był widoczny przycisk dodaj. Czy o to chodziło?

--Max W. 16:39, 17 maja 2007 (CEST)

Wielkie dzięki za całą pomoc.edytuj kod

Dziękuję Ci za trud, który włożyłeś w pomaganie mi. Teraz tłumaczę artykuł z języka angielskiego na język polski.

Welcome to the Black Paradeedytuj kod

Witam. Mógłbyś napisać, skąd masz dane o miejscu tego single w Polsce?Kiszka111111 18:47, 17 maja 2007 (CEST)

NGNedytuj kod

Ekhm "Proszę, dodawaj hasła z głową... Rób to tak, żeby wiadomo było o czym piszesz" Mamy wcale nie tak dużo nowych userów, a początkujący nie radzą sobie zbyt dobrze. Proszę miej to na uwadze. Przykuta 17:04, 18 maja 2007 (CEST)

Za karę utwórz ten szablon :), niech rozpoczyna się od Kochany użytkowniku{{{1}}} ;) Przykuta 17:18, 18 maja 2007 (CEST) Dobra robota, nieco rozbudowałem. Myślę jeszcze o NGN2 dla upartych z bardzo długim kazaniem ;) Przykuta 07:51, 19 maja 2007 (CEST) Szablon:NGN - już jest ale sypie się adres, a gdyby była jeszcze możliwość dodania linku do konkretnej edycji... Przykuta 08:40, 19 maja 2007 (CEST) Już działa Przykuta 09:15, 19 maja 2007 (CEST)

dlugosc opisu kasacjiedytuj kod

Czy moglbys dolaczyc ReinDeel33t do swojego monobuka. Dzialam z inspiacji Pimke- ulatwia to prace i nie zasmieca tak OZ (a i bezpieczniej, bo czasem jakis wulgaryzm moze sie na OZ pojawic przy kasacji). Tym bardziej , ze moze sie zdarzyc, ze i u nas wydluza dwukrotnie mozliwy komentarz. Chodzi glownie o dzialania w dzien- w nocy to tak nie przeszkadza. Dziala tylko pod mozilla/firefox wiec w innych sytuacjach trzeba skracac recznie. Pozdrawiam, prosze o zrozumienie i przepraszam za zawracanie glowy pierdolami :) Vuvar1 Dyskusja 10:59, 21 maja 2007 (CEST)

Rząd Jarosława Kaczyńskiegoedytuj kod

Dlaczego zrobiłeś revert mojej edycji? Mam kilka argumentów za swoją wersją: 1) to jest nieczytelne - ma się wrażenie, że nic tylko się wymieniają, 2) wśród dziesiątek niepotrzebnych, drobnych informacji, trudno jest znależć te ważne, 3) sekretarze i podsekretarze stanu NIE SĄ członkami rządu - dlaczego ich zmiany mają byc w dziale "Zmiany w rządzie"??? Whiteman 11:14, 29 maja 2007 (CEST)

Ktoś zwrócił na to uwagę już 27 paź 2006 - brak odpowiedzi. Ja zrobiłem to samo równo miesiąc temu - 29 kwi 2007. Milczenie uznaje za zgodę i myślę że sprawa jest zamknięta. Jeżeli nikt nie jest zainteresowany dyskusją na ten temat, to nie może to byc powodem by tolerować niepotrzebne rozbudowywanie artykułu nieprzydatnymi informacjami Whiteman 11:23, 29 maja 2007 (CEST)

Hasłoedytuj kod

Zapomniałem lub utraciłem hasło, wcisnąłem przy logowaniu wyślij nowe ale nie doszło, e-mail podałem... co robić? Mithoron 195.150.224.33 22:20, 29 maja 2007 (CEST)

Wniosekedytuj kod

Wnioskuję o ban infinite połaczony z wnioskiem o zmianę nicka dla tego usera. Reklamowanie jest na Wikipedii zabronione. Joy dyskusja 23:21, 29 maja 2007 (CEST)

Nie jestem adminem - wniosek skierowałem do osoby uprawnionej. Jak zwykle nikt wcześniej tego nie zauważył... Więc - działaj, albo poproś innego admina o działanie. Joy dyskusja 23:29, 29 maja 2007 (CEST)

Wikipedia:SDU/Szablon:Marszałkowie Polskiedytuj kod

Wikipedia:SDU/Szablon:Marszałkowie Polski - weź to zmień na kształt premierów - sam bym zmienił ale tabelka mi tylko do połowy sięga nie wiem dlaczego.

Thank you for your greetingedytuj kod

Unfortunately, I don't speak Polish, so I won't be contributing anything worth mentioning to pl.wikipedia. But since I got your attention: I just asked a question on Wikipedia:Ambasada, and I'm not sure if people read that page; it doesn't have a busy history. Would you mind carrying it to the main Polish question page? Thank you! SebastianHelm 06:20, 31 maja 2007 (CEST)

Rostislaw Wygranienkoedytuj kod

Prosze nie odtwarzaj artykulu o mnie, bo z jednej strony jestem posadzany o jego autoutworzenie (zobacz w dyskusji), a z drugiej nie moge go w ogole usunac! Nie jest to smieszne? Jest,o ile nie dotyczy to wlasnej osoby. Jezeli da sie go usunac w inny sposob, to prosze o pomoc w tym, bo sam sie na tym nie znam. Pozdrawiam, Rostislaw Wygranienko

Znalazlem Twoja odpowiedz:) choc nie jestem wikipedysta 212.cos.tam i poprostu korzystam z kawiarenki. Dziekuje. Nie chce, zeby usuniecie samej dyskusji zostalo przez kogos odebrane jak to, ze usuwam rzeczy dla siebie niewygodne, bo chyba kazdy moglby wtedy usunac niewygodna dyskusje, a widze, ze tu jest takich cale mnostwo. Wiec dla zasady o to nie prosze, bo mysle, ze jak usuwac, to wszytko. Nie bede juz usuwal nic, ale problem pozostal. Pozdrawiam! RW

Odpowiem więc tutaj. Poruszyłem temat w kawiarence. Co z tego wyniknie - nie wiem, ale podejrzewam że niewiele. --Xett Dyskusja 22:31, 20 cze 2007 (CEST) Dziękuję za pomoc i zrozumienie! Do meritum odniosłem się w kawiarence. Pozdrawiam! Jstrzelczyk 23:37, 21 cze 2007 (CEST)

moja stronaedytuj kod

Witaj!

Dziękuję za czujność. Nawiasem mówiąć, ten wól doskonale pamięta czasy cielęce. Pozdr. --Starscream 17:13, 21 cze 2007 (CEST)

Grafikiedytuj kod

Dlaczego polska Wikipedia nie toleruje zasady Fair Use? Co jest tego powodem? Kiedyś tak nie było. Czy jest jakaś możliwość umieszczenia screenshotów Flux'a, nawet pod tagiem copyrighted? PC 20:16, 21 cze 2007 (CEST)

To wszystko jest niemożliwe, bo polscy Wikipedyści przegłosowali że wszystko ma być wolne. Patrz tu: [2] 83.19.52.107 09:01, 22 cze 2007 (CEST)

Hotel Mercure-Hevelius edytuj kod

Spoko, chciałem już Tobie napisać żebyś miał więcej zaufania do IP-ków, ale musiałem na chwile odejść od kompa, a Ty w międzyczasie zorientowałeś się w sytuacji :)) Na przemęczenie może dobre są kilkudniowe wiki-wakacje? LeinaD dyskusja 15:30, 22 cze 2007 (CEST)

Potrzebny rewertedytuj kod

Witam, jeden IPek sie rozhasał i potrzeba cofnąć kilka edycji: [3]. Dzieki i pozdrawiam Jot 18:44, 22 cze 2007 (CEST)

Sekretariat Stanuedytuj kod

Dziękuje za poprawki w "Sekretariacie Stanu". Pozdrawiam. "130"

Czy taki portal jak na stronie: http://fr.wikipedia.org/wiki/Portail:Vatican nie bylby dobrym rozwiazaniem rowniez dla polskiej Wikipedii? Portal Watykan, a w nim dwie kategoie: Watykan panstwo-miasto i Stolica Apostolska. Co o tym myslisz? Pozdrawiam. "130"

Sludziankaedytuj kod

Dzięki za pomoc przy edycji hasła. Proszę o dalsze uwagi, jeżeli się takowe nasuną. Rembecki

Silnik sonicznyedytuj kod

Dzięki za uwagę. Już dołożyłem co trzeba. Mat 13:21, 4 lip 2007 (CEST)

bloczekedytuj kod

Witaj, poproszę o dzionek wikiurlopu dla 87.99.45.74 za uporczywe niszczenie hasła Śląsk Wrocław, pomimo ostrzeżeń. Dziękuję, Pa3Widzi 13:02, 6 lip 2007 (CEST)

Szybka reakcjaedytuj kod

Witaj. Dziękuję za szybką reakcję [4]. Był to rewanż za mój wpis na jego dyskusji za wyczyszczenie strony Arka1979 [5]. Wpedzich już go zablokował na amen :) Raz jeszcze dziękuję! Pozdrawiam pjahr ۞ 21:28, 9 lip 2007 (CEST)

Prośbaedytuj kod

Możesz mi wytłumaczyć dlaczego tak?Galileo01 Dyskusja 11:35, 12 lip 2007 (CEST)

...bo to tytuł z drugim imieniem: tak się tam praktykuje, u nas, jak zapewne wiesz, jest wręcz przeciwnie. No cóż, niech zostanie, w sumie to żadna różnica; nie będę wchodził w spór kompetencyjny z adminem, bo jeszcze mi dasz bana albo coś ;) Pzdr, Galileo01 Dyskusja 14:29, 12 lip 2007 (CEST)

nieporozumienieedytuj kod

Witaj!!! Usunąłem notkę Muńcoła ponieważ jest ewidentnym błędem oraz artykuł z nim związany i wprowadza czytjącego w błąd. O tym szczycie wiem wszystko byłem na nim z reszta każdego lata w tym rejonie spędzam wakacje . a informacje o nim zaczerpnąłem od rodziny mojej która tam mieszka u podnuża Muńcoła. Jako Administrator powinieneś skasować nie prawdziwy artykuł ,,Muńcoła" czegoś takiego niema oraz polozenie jest ewidentnym brakiem wiedzy na ten temat.

Szczyt azywa się Muńcuł, jabyś mógł prosze skasuj artykuł ,,Muńcoła tylko nie skasuj artykuł tam gdzie jest zdjecie to mój wklad "Muńcuł". Bo tak wyszło, że są 2 muńcoły. Nie powinny znajdować sie 2 artykuły tego samego szczytu. zaniedługo dojdzie do tego, ze mamy dwa giewonty w tatrach. wikipedysta , ktory utworzył artykuł muńcoła powinien skontaktować się ze mna wymienić informacje a nie dublować. Mógł przecież jesli miał zastrzeżenia do mojego artykułu poprawić go skoorygować a zrobił inaczej dublując mój artykuł.

Wielkie dzięki, życzę miłego popołudnia

moglbys zerknac?edytuj kod

MPK Włocławek - moim zdaniem te tebelki to duza przesada. Pozdrawiam--Telewizjamsi 15:06, 2 wrz 2007 (CEST)

Witaj i przepraszam za, że wpisałem się nie przeczytąjąc wcześniej regulaminu przeze mnie

PUAedytuj kod

Cześć! Piszę, by Cię poinformować, że zagłosowałeś dwa razy w PUA :-) Drugi głos skreśliłem przed chwilą :) Pozdrowienia, Kangel !? 18:19, 8 wrz 2007 (CEST)

Wikipedia:Wikipedyści według wykształceniaedytuj kod

Zapraszam do zaktualizowania Twoich danych w atlasie Wikipedystów (według wykształcenia - Wikipedyści, którzy ukończyli liceum/Wikipedyści, którzy obecnie studiują). Pozdrawiam ;-) Bon presage 19:26, 9 paź 2007 (CEST)

Nie ma za co! Przyjemność po mojej stronie ;-) Bon presage 17:59, 12 paź 2007 (CEST)

Od października student informatyki na Politechnice Gdańskiej.edytuj kod

ETI? :] -fullofstars 15:49, 16 sty 2008 (CET)

pytanieedytuj kod

Jez jezy (dyskusja) 01:33, 23 sty 2008 (CET) Mam pytanie: czy przeklejenie tekstu z serwisu MySpace.com nie narusza praw autorskich?

Wątpliwościedytuj kod

Witam. Mam problem - chciałbym stworzyć nowy artykuł o serwisie internetowym Newgrounds.com. Nie wiem, do czego go skategoryzować (to dość stary Web2.0), czy umieścić w Portalu:Internet, czy cokolwiek innego. Póki co będę go pisał w brudnopisie, ale co zrobić potem?

Twoja stronaedytuj kod

Witaj. Pozwolę sobie zwrócić uwagę, że przy niewielkiej rozdzielczości zdjęcie (bardzo piękne swoją drogą) nachodzi na Twoją wieżyczkę: [6]. To tak gwoli informacji, pomyślałem, że chciałbyś wiedzieć :) Pozdrowienia, pjahr @ 07:41, 19 mar 2008 (CET)

Prośbaedytuj kod

Mówisz i masz ;] Synek Want to talk? 15:31, 3 kwi 2008 (CEST)

Bobrowniki nad Prosnąedytuj kod

Czemu usunałeś? ta nazwa jest urzedowo uzywana na szkołach / poczcie itp. Czemu nie może istnieć na wikipedii --The only and unfakeable Drzamich. (dyskusja) 21:53, 21 kwi 2008 (CEST)


spacja Elfhelmaedytuj kod

Dobrodzieju, jak skasowałeś, to powinieneś poprawić też link widoczny u ludzi w obserwowanych :) Pundit | mówże 01:10, 5 maj 2008 (CEST)

OK, refresh pomógł :) Pundit | mówże 01:12, 5 maj 2008 (CEST)

Barbara Blidaedytuj kod

Hej. Tak sobie myślę, że można by zabezpieczyć (tylko dla zalogowanych) możliwość edycji na jakiś tydzień. Od kilku dni zmienne IP trochę "wandalizuje" w artykule. Może dać czas na ochłonięcie :) Pozdr. Elfhelm (dyskusja) 20:16, 6 maj 2008 (CEST)

Pelota, tlachtliedytuj kod

Dzięki za pomoc. Zapomniałam przenieść te obrazki.

Aglomeracja wrocławskaedytuj kod

Witaj. Przed usunięciem (lub po) artykułu warto byłoby zerknąć na linkujące. Pozdrawiam:-). KamStak23 dyskusja► 15:56, 13 maj 2008 (CEST)

Opowieści z kryptyedytuj kod

Sprawdzaj co i do jakiej wersji revertujesz. Pozdrawiam Man ۩ 16:04, 16 maj 2008 (CEST)

deasembler/dezasembleredytuj kod

sam mam mieszane uczucia, patrz jednak ta uwaga... fajnie, gdybyś znalazł jakieś ciekawsze źródło. konrad mów!

rozumiem to, jednak terminologia ta jest dość nieścisła, było: disasembler, dezasembler, deasembler i pewnie pojawi się jeszcze kilka możliwości. niestety w encyklopedii nie piszemy jak powinno być (co mnie boli), a jak jest (choć to też ma swoje dobre strony). po prostu wskaż jakieś lepsze źródło tej nazwy niż ja. konrad mów! ok. pozwoliłem sam sobie znaleźć: tutaj. pozdrowienia, konrad mów!

Pani Cherpantier z dziećmiedytuj kod

Witam, zgadza sie moja pomyłka. Montek juz poprawił. Pufacz (dyskusja) 21:57, 22 maj 2008 (CEST)

Disasembleredytuj kod

Witaj, przeniosłem z powrotem artykuł pod disasembler. Mimo wszystko takie nazewnictwo jest dużo bardziej popularne w kręgach informatyków, zresztą odwołując się do innych encyklopedii jako argumentów, Onet WIEM ma disasembler, tak jak słownik informatyczny helionu, który może być uznawany za autorytet. Jeżeli rjp doda do słownika wersję dezasembler, czemu nie - na razie wraca pod stary tytuł. Dodek D 16:48, 3 sie 2008 (CEST)

Życzeniaedytuj kod

Wszystkiego najlepszego, zdrowia, szczęścia życzy Arkadia.

Pozdrawiam :) --Arkadia 23:58, 7 lis 2008 (CET) (dyskusja)

piosenki z kategoriiedytuj kod

Adamt rzeknij słowo 18:41, 30 cze 2009 (CEST)

foremne wielokomórkiedytuj kod

WITAM. Dobrze, że zrobiłeś porządek na stronie "Wielościan foremny". Kiedyś dopisałem tam pod tabelą "Niektóre wielościany w R^n", że to już wszystkie dla n>4 i skasowałem słowo "niektóre" w tytule... Najciekawszym wielotopem dla mnie jest samodualna foremna 24-komórka, to taki drugi jak gdyby sympleks foremny przestrzeni euklidesowej R^4. Swoją drogą zastanawiałem się kiedyś czy istnieją wielościany foremne w czterowymiarowej przestrzeni Minkowskiego R^4 o sygnaturze (+,-,-,-) tej, tej która jest areną szczególnej teorii względności Einsteina. Ja zajmuje się nieco matematyką: teoria liczb w szczególności równania diofantyczne o prostej interpretacji geometrycznej, ciągi liczb całkowitych... Nie wiem czy znasz i czytujesz polskie czasopismo popularnonaukowe "Delta". Prof. Andrzej SCHINZEL wysłał do redakcji poważny artykuł, do którego nieco się przyłożyłem (co zostało odnotowane w tekście)"Równania diofantyczne kwadratowe jednorodne". Podejście jest wybitnie geometryczne, a cytowanym obszernie dziełem "Geometria analityczna wielowymiarowa", Karol BORSUK, Warszawa 1976 (BM 23). Polecam nie tylko ten artykuł, ale też wiele innych, które możesz też odnaleźć w Internecie na stronie Delty, również tłumaczenia i streszczenia w języku angielskim, ale po co to piszę, na pewno to znasz i pewnie wiesz, że redaguje je prof. Marek KORDOS, ktorego cenię za książkę WYKŁADY Z HISTORII MATEMATYKI. Zapomniałem dodać, ze wspomniany prof. Andrzej SCHINZEL szefuje w Instytucie Matematycznym PAN i jest red. nacz. ACTA ARITHMETICA, a to już bardzo poważne pismo poświęcone wyłącznie teorii liczb, ale pewnie to też wiesz skoro jesteś matematykiem z tytułem doktora. Chętnie nawiąże z Tobą korespondencję na tematy matematyczne. POZDRAWIAM, Tom ORDO. Tomasz Ordowski, ordot@poczta.onet.pl

Być może, masz rację, że to było przyznaczone dla mnie. Ale tego samego dnia Tomasz Ordowski wysłał mi wiadomość, podobną do tej, ale trochę inną. --D.M. from Ukraine (dyskusja) 23:31, 12 wrz 2009 (CEST)

Karaimiedytuj kod

Odpowiadam: Tezy o wspólnym pochodzeniu genetycznym tych grup nie są "lansowane obecnie". Żydowskie pochodzenie Karaimów traktowali jako pewnik w swoich pracach lub korespondencji wszyscy karaimscy uczeni ze Wschodniej Europy, jak (chronologicznie od XV do XIX w.): Icchak ben Awraham z Trok, Cefania ben Mordechaj z Trok, Josef ben Mordechaj Malinowski, Zerach ben Natan z Trok, Awraham ben Joszijahu z Trok, Josef ben Jeszua z Derażna, Josef ben Szmuel ha-Maszbir z Halicza, Szlomo ben Aharon z Poswola, Mordechaj ben Nisan z Kukizowa, Icchak ben Szlomo z Czufut Kale, Eliahu Jeruszalmi i Awraham Jeruszalmi z Krymu, Simcha Icchak ben Mosze Łucki, Josef Szlomo Łucki i Mordechaj Sułtański (zob.: Pinsker S., Lickute Kadmoniot, Wiedeń 1860; Neubauer A., Aus der Petersburger Bibliothek, Lipsk 1866; Poznański S., The Karaite Literary Opponents of Saadiah Gaon, Londyn 1908, s. 86-93; Waxman M., History of Jewish Literature Part 2, Bloch 1930, reedycja Kessinger 2003, s. 448-457 oraz Poznański S., Karaite Miscellanies, Jewish Quarterly Review 8 (Old Series), s. 681-704). Również uczeni rabbaniccy nie kwestionowali nigdy żydowskiego pochodzenia Karaimów, podczas gdy np. w przypadku Chazarów już XII-wieczny pisarz sefardyjski Jehuda ha-Lewi odróżniał etniczność nawróconych na judaizm Turkmenów od mieszkających w Chazarii Żydów (Hallevi J., Kitab Al-Khazari, Nowy Jork 1905, s. 82-83). Teza o nieżydowskim pochodzeniu karaimów po raz pierwszy padła dopiero w 1896 roku! Nikomu wcześniej nie przyszedł na poważnie do głowy taki pomysł, co więcej, sami wschodnioeuropejscy Karaimi odżegnywali się zdecydowanie od bycia potomkami nieżydowskich Chazarów, kiedy w XIX w. pojawiły się takie propozycje wśród żydowskich naukowców w Rosji (Fedorchuk A., Diskussija o proishoždenii karaimov vo vtoroj polovine XIX – načale XX vv. (Polemics on the Origins of the Karaites, mid-19th – early 20th c.) [w:] Pervaja molodežnaja konferencija SNG po judaike (Proceedings of the First CIS Student Conference on Jewish Studies), Jewish Heritage, Moscow, s. 47–52). Nic nie wskazuje na pochodzenie Karaimów od Chazarów, wiele faktów temu przeczy, nigdzie nie ma wzmianki o przejściu na judaizm jakiejkolwiek innej grupy ludów turkijskich, nie ma też ani jednego dowodu na obecność Karaimów w Europie Wschodniej wcześniej niż w XIII w., kiedy zaczęli przybywać z Istambułu. Byli to potomkowie uciekinierów z Jerozolimy z czasów Pierwszej Krucjaty (Ankori Z., Karaites in Byzantium: The Formative Years: 970-1100, Nowy Jork 1953; Nosonovsky M., Hebrew Inscriptions from Ukraine and Former Soviet Ukraine, Waszyngton 2006, s. 163-164 i 174-176; Kizilov M., The Arrival of The Karaites (Karaims) to Poland and Lithuania: A Survey of Sources and Critical Analysis of Existing Theories, Archivum Eurasiae Medii Aevi 12 (2002-2003), s. 29-48). Jakie są wobec tego przesłanki do poglądu, że wschodnioeuropejscy Karaimi nie są tego samego pochodzenia, co pozostali Karaimi? Natomiast zgadzam się, że powinna być dwa różne wpisy, jak w angielskiej wikipedii. Pozdrawiam, W. (85.222.123.3)

Karaimiedytuj kod

Ponownie zgadzam się. Należy stworzyć jeden wpis w wikipedii o wyznawcach doktryny karaickiej w ogóle oraz drugi wpis dotyczący Karaimów ze Wschodniej Europy, omawiający hipotezy na temat ich pochodzenia. Również jestem przeciwny ostatecznemu przesądzaniu o pochodzeniu tureckim czy żydowskim w sytuacji, kiedy nauka jeszcze tego definitywnie nie ustaliła.

Natomiast co do Chazarów: oczywiście że mamy list Szechtera, przecież ja nie zaprzeczam nawróceniu na judaizm Chazarów. Natomiast z odnalezionych również w genizie kairskiej odpowiedzi chazarskiego króla Josefa do Chasdaja ibn Szapruta wynika jasno, że Chazarowie przeszli na judaizm rabiniczny, nie karaicki; to samo mamy w Sefer ha-Kuzari. Zresztą stało się to najpóźniej w IX w., a więc zanim doktryna karaicka jeszcze się w pełni ukształtowała. Nie ma żadnych dowodów na obecność wyznawców doktryny karaickiej w okolicach Chazarii przed XII wiekiem, a w X w., kiedy Saadia ha-Gaon wytknął wszystkie niezgodności doktrynalno-teologiczne, obie społeczności wprowadziły zakaz małżeństw mieszanych, który obowiązuje do dziś. Choćby z tych danych wynika, że Karaimi nie mogą w żaden sposób pochodzić od Chazarów.

Język karaimski ma trochę wspólnego z językiem Chazarów, ale mniej więcej tyle samo, ile turkijskie dialekty podolskich Ormian, którzy jak wiadomo od Chazarów w żadnym wypadku nie pochodzą. Na genetyczne pokrewieństwo nie znam dowodów, natomiast próby przeprowadzone przez Kevina Alana Brooka (autora "The Jews of Khazaria") wykazały coś wprost przeciwnego.

Hipoteza o pochodzeniu Karaimów od Chazarów jest atrakcyjna dla turkologów i antropologów, ale nie uzna jej żaden poważny hebraista czy historyk znający historię i literaturę Żydów. Zresztą między innymi w wyniku znalezienia odpowiedzi króla Josefa cały zachodni świat naukowy odszedł już prawie całkowicie od tego pomysłu. W razie potrzeby podam dokładne źródła.

odbieranie uprawnieńedytuj kod

Informuję, że zgodnie z przyjętą zasadą, wysłałem do Ciebie maila odnośnie Twojej nieaktywności. szczegółowe przedstawienie wysłanych maili jest w tej tabeli. Informuję również, że w każdym czasie możesz zrzec się uprawnień na odpowiedniej stronie. maikking dyskusja 19:09, 12 mar 2011 (CET)

Na podstawie artykułu: "Dyskusja wikipedysty:Xett" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy