Dyskusja wikiprojektu:Biologia/Nazwy zwyczajowe w infoboxie


Dyskusja wikiprojektu:Biologia/Nazwy zwyczajowe w infoboxie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Dyskusja wikiprojektu:Biologia Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gdzie wstawiać przypis do zweryfikowanej nazwy zwyczajowej?edytuj kod

Mamy z Alter weltem mały dylemat dotyczący metody oznaczania zweryfikowanej nazwy zwyczajowej. Doświadczenia ostatnich miesięcy przekonują, żeby oznaczać nazwy sprawdzone u źródła. Inaczej trudno nad nimi zapanować (które potwierdziliśmy, a których jeszcze nie). Próbujemy to robić na różne sposoby i szukamy optymalnej metody. Chodzi przede wszystkim o nazwy gatunków, ale również i wyższych taksonów, a dokładnie o to, gdzie wstawiać przypis:

Warto zwrócić uwagę, że są taksony z jedną tylko nazwą zwyczajową (alutera pisana), ale bywa ich więcej (chimera pospolita). Proszę o Wasze opinie. Ark (dyskusja) 23:05, 20 gru 2012 (CET)

W definicji jest najwięcej miejsca. Mpn (dyskusja) 23:11, 20 gru 2012 (CET) Dla pewności - chodzi o jedną nazwę wpisaną w infoboks, nie o wpisanie wszystkich synomicznych nazw zwyczajowych jak to ma miejsce w przypadku synonimów łacińskich. Nazwy synomiczne zwyczajowe byłyby dalej z przypisami w ratykule głównym. Proponuję i popieram wpis tak jak widoczy w boksie odsyłacz do przypisu ITIS (alutera pisana). Alter welt (dyskusja) 23:56, 20 gru 2012 (CET) W przypadku nazw łacińskim ammy zawsze jedną obowiązujacą nazwę, a często liczne synonimy. W nazewnictwie zwyczajowym nazwy są bardziej równorzędne, często różne źródła używają jednej w każdym przypadku i nie tej samej nazwy jako obowiązującej. W z.i. jest zaś m-ce dla 1 tylko nazwy. Rozbijanie tych przypisów po kilku miejscach wprowadzi imo trochę bałaganu. Mpn (dyskusja) 14:42, 21 gru 2012 (CET) W przypadku roślin, gdy z różnych względów pojawiają się kontrowersje, źródła podajemy przy nazwie lub nazwach na początku definicji. Z kontaktów różnych i pojawiających się uwag na "zgłoś błąd" mam wrażenie, że czytelnicy nie widzą odsyłaczy źródłowych w infoboksie lub nie potrafią go czytać. Kenraiz (dyskusja) 00:07, 21 gru 2012 (CET)
Na podstawie artykułu: "Dyskusja wikiprojektu:Biologia/Nazwy zwyczajowe w infoboxie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy