Dyskusja wikiprojektu:Czy wiesz/ekspozycje/2012-12-27


Dyskusja wikiprojektu:Czy wiesz/ekspozycje/2012-12-27 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Dyskusja wikiprojektu:Czy wiesz Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści

1edytuj kod

…jak rozwijała się filozofia amerykańska?

  • Staram się sprawdzić pod względem językowym, i muszę powiedzieć, że trafia się dużo nieporadności, od drobnych, jak "energetyzujące kazania" (zamiast np. "porywających"), po straszne, jak anglicyzm "swój początek" czy "nacisk był kwestią". Mam nadzieję, że nic nie posuję przy tym.
    • Poprawiaj, ja już kilka razy czytałem i znieczuliłem się na język. Potem raz jeszcze przejrzę. Tomasz Raburski (dyskusja) 11:03, 18 gru 2012 (CET)
  • Nie wiem, napisanie, że filozofia amerykańska, to filozofia wywodząca się z USA to chyba jakiś banał. Ja nie mówię, że takie stwierdzenie jest nieważne, ani nie chcę go jakoś dyskredytować, ale moim zdaniem wstęp powinien być w przypadku tak obszernego artykułu troszeczkę szerszy. Wizikj (dyskusja) 23:18, 18 gru 2012 (CET)
    • Jasne, napisałem wstęp, który wprawdzie nadal jest pobieżny, ale może na razie wystarczy. Laforgue (niam) 12:11, 19 gru 2012 (CET) A mam prośbę: czy ktoś może mógłby ujednolić cudzysłowy i dywizy podmieńić na półpauzy - bo ja próbowałem, ale po prostu tego nie widzę. Laforgue (niam) 12:57, 19 gru 2012 (CET) "Przeleciałam" pod tym kątem artykuł i to, co wyłapałam, to poprawiłam. Wydaje mi się, że ojcowie-założyciele raczej z małej litery oba człony, a nie Ojcowie-założyciele, czyli pierwszy człon z dużej litery. --Hortensja (dyskusja) 11:46, 25 gru 2012 (CET)

2edytuj kod

który spośród szwedzkich kompozytorów muzyki elektronicznej nazwał jeden ze swoich syntezatorów „maszyną miłości”?

  • Sugeruję przeniesienie z uwag w tekst tłumaczenia nazwy syntezatora, skoro mówi o niej zajawka. Czy fragment "najbardziej znanego szwedzkiego kompozytora" dotyczy wszech czasów, czy tylko w pewnym okresie? Jeśli to drugie, to trzeba zaznaczyć; zresztą to jest informacja, w której przydałoby się źródło Bonvol zostaw wiadomość 16:02, 21 gru 2012 (CET)
T Załatwione tłumaczenie nazwy syntezatora przeniosłem do tekstu; stwierdzenie "najbardziej znanego szwedzkiego kompozytora" opatrzyłem stosownym przypisem; niestety źródło nie precyzuje o jaki okres chodzi, można się domyślać, że wszech czasów, bo akurat kompozytorów o światowej renomie to Szwecja w przeszłości nie miała (choćby tej miary co Grieg w sąsiedniej Norwegii) Krzysztof 13 (dyskusja) 23:07, 21 gru 2012 (CET)

3edytuj kod

gdzie w Izraelu znajduje się według tradycji miejsce, w którym Jan Chrzciciel ochrzcił Jezusa Chrystusa?

4edytuj kod

1 (Brunon Ponikiewski) Zrobione?edytuj kod

kto próbował wysadzić pomnik Armii Czerwonej na Śląsku?

5edytuj kod

…kiedy tau ryczy?

Może uzupełnić przynajmniej o te informacje, które podaje Wielka Encyklopedia PWN? Happa (dyskusja) 09:26, 23 gru 2012 (CET)

W wydaniach encyklopedii PWN, do których mam dostęp jest tylko to, co już umieściłem w arcie, dosłownie to samo, co w wersji internetowej. Jeśli masz coś więcej, to zapraszam do dopisania :) Ark (dyskusja) 13:45, 23 gru 2012 (CET) Uzupełniłem, wcześniej napisałem tę uwagę, bo miałem nadzieję, że zrobi to kompetentniej jakiś "ichtiolog", bo wytyczne Wiki mówią, że nie należy cytować uniwersalnych encyklopedii. Wesołych Świąt, Happa (dyskusja) 14:46, 23 gru 2012 (CET)

6edytuj kod

…co połączyło kierownika wytwórni trotylu, bohaterskiego tłumacza z języka litewskiego i dowódcę, który odbił więźniów z obozu na Majdanku?

Zgłoszenie trochę spóźnione... (artykuły z 6, 7 i 8 grudnia) To nic? Sprawdzamy? Pozdrawiam--Joanna Kośmider (dyskusja) 17:04, 22 gru 2012 (CET)

W regulaminie czytamy: Zgłaszaj hasła nie później niż 10 dni od powstania lub rozbudowania hasła. Znam życie :) i wiem, że gdy raz odstąpi się od zasad, następnym razem jest jeszcze łatwiej. Pomimo iż hasła są ciekawe (zajawka też) to zaciskam zęby i jestem za rygorystycznym przestrzeganiem tej zasady. Wyjątkiem mogłoby być np. zgłoszenie do jakiegoś wydarzenia "na czasie" lub połączenie hasła nowego ze starszym które razem stanowiłyby pewną całość. --Jckowal piszże ! 21:34, 22 gru 2012 (CET) Mimo odstępstwa od regulaminu proszę o wyjątkowe potraktowanie tej sytuacji. Uważam, że warto zainteresować tymi hasłami Czytelników, gdyż opisują one szczególne osoby - są to bowiem trzy pierwsze (i jak dotąd jedyne) z ofiar UB, których tożsamość ustalono wśród 117 osób jakie były latem ekshumowane na "Kwaterze na Łączce", o czym niedawno, bo 6 grudnia, poinformował IPN. Byli to zarazem niezwykli ludzie. Warto też pokazać kto i za co w tamtym czasie tracił życie. Dodam, że nie wiedziałem o tym wcześniej, a na rubrykę natrafiłem teraz przypadkiem - poprzez inne napisane wcześniej hasło - Tadeusz Warsza. Dowiedziałem się wówczas, że było ono eksponowane na stronie głównej i pomyślałem, że wypadałoby te trzy osoby również zaprezentować przynajmniej w ten sposób. Stąd prośba o podejście do tego przypadku na zasadzie wyjątku. RN999 (dyskusja) 21:54, 22 gru 2012 (CET) Przydało by się zrobić przypisy bibliografia jest dość sporaYusek (dyskusja) 09:07, 23 gru 2012 (CET) W artykule Stanisław_Łukasik jest mowa o akcjach z oddziałem AL płk. Skrzypka „Sępa”. Czy to nie był odział Władysława Skrzypka, ps. „Orzeł”? Ktoś potrafi i zechce sprawdzić? Pozdrawiam--Joanna Kośmider (dyskusja) 10:35, 26 gru 2012 (CET)
Na podstawie artykułu: "Dyskusja wikiprojektu:Czy wiesz/ekspozycje/2012-12-27" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy