Dyskusja wikiprojektu:Czy wiesz/ekspozycje/2017-02-18


Dyskusja wikiprojektu:Czy wiesz/ekspozycje/2017-02-18 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Dyskusja wikiprojektu:Czy wiesz Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści

1 (Kontraruch rowerowy) Zrobioneedytuj kod

…kiedy rowerzyści mogą jeździć „pod prąd”?

 • Czy zawężenie do kontraruchu rowerowego jest zasadne? Artykuł o kontrapasie, będącym szczególnym przypadkiem kontraruchu, wskazuje, że dotyczy on nie tylko ruchu rowerowego. Co więcej oznaczenia spotykane w Polsce zezwalają na kontraruch i innych pojazdów, nawet w przypadku braku kontrapasa. Ilustracja zatytułowana "Oznakowanie ulic z kontraruchem" raczej powinna być przeniesiona do sekcji opisującej rozwiązania przyjęte w Polsce, gdyż prezentuje ona tylko polskie rozwiązanie, a nie ogólne, jak sugeruje jej podpis i zamieszczenie w lidzie artykułu. Ponadto linkowanie do enWiki jest błędne - tam opisany jest kontrapas. Aotearoa dyskusja 13:10, 17 sty 2017 (CET)
  1. Nie spotkałem się nigdzie z pojęciem kontraruchu tramwajowego czy autobusowego (choć przez analogię łatwo domyśleć się o co chodzi), a bez źródeł to będzie twórczość własna. Nieco łatwiej byłoby z kontrapasem tramwajowym, ale nie o tym jest artykuł. Therud (dyskusja) 16:08, 18 sty 2017 (CET)
  2. Połączenie z en:Contraflow lane (którego nazwa faktycznie wskazuje na to, że artykuł dotyczy kontrapasów ogólnie) wynika z tego, że połączony jest on przez wikidane z fr:Double-sens cyclable (który dotyczy kontraruchu rowerowego). Nie do końca czuje się upoważniony do zmiany powiązań pomiędzy en-wiki a fr-wiki, a powiązanie artykuł polskiego z francuskim jest jak najbardziej zasadne. A wczytując się nieco głębiej w angielski artykuł można znaleźć fragment In this case, a contraflow cycle lane is often marked in paint, with dotted white lines and ideograms of a bicycle, either all the way along the street if busy, or more commonly just at junctions., który opisuje to co my nazywamy kontraruchem. Therud (dyskusja) 16:11, 18 sty 2017 (CET)
  3. Poprawiłem opis ilustracji prezentującej oznakowanie. Therud (dyskusja) 16:08, 18 sty 2017 (CET)
  Nie miałem na myśli kontraruchu autobusowego, czy innego, tylko ogólnie "kontraruch", którego kontraruch rowerowy jest szczególnym przypadkiem. Dlatego skoro mamy artykuł kontrapas, a nie kontrapas rowerowy, to uważam, że powinien ten artykuł dotyczyć ogólnie kwestii kontraruchu z obszerną sekcją dotycząca rowerów. Aotearoa dyskusja 08:25, 19 sty 2017 (CET) Właśnie o to mi chodzi, że nigdzie nie spotkałem się z ogólnym pojęciem kontraruchu, zawsze jest to kontraruch rowerowy. Póki nie ma źródeł, że pojęcie można stosować również w nierowerowych przypadkach, wolałbym żeby zostało tak jak jest. Therud (dyskusja) 19:13, 19 sty 2017 (CET)

6 (Lista leków podstawowych Światowej Organizacji Zdrowia) {[zrobione}}edytuj kod

…która lista leków przygotowana przez Światową Organizację Zdrowia, została wdrożona w 156 krajach?

3 (Ares Ludovisi) Zrobioneedytuj kod

…gdzie obecnie znajduje się Ares Ludovisi?

1 (Piropiktura) Zrobioneedytuj kod

…jak wykonuje się obraz techniką piropiktury?

 • Nie jestem pewien czy termin obraz tutaj pasuje, piropiktura mogła być też trójwymiarowa, może lepiej dzieło albo jeszcze inaczej?--Gower (dyskusja) 18:07, 19 sty 2017 (CET)
@Gower, a jak te prace określane są w literaturze? Frangern (dyskusja) 17:28, 20 sty 2017 (CET) @Frangern, piropiktura została określona przez B. Kostuch jako „eksperymentalna metoda dekoracji architektonicznych”, czy też „technika”, a wytwory tejże techniki jako „dekoracje malarskie” (z uwagi na bogactwo wyrazu, a nie użyte środki), czasopismo „Szkło i Ceramika”: „technika ceramiczna”, „Rzeczpospolita” „metoda ceramicznej dekoracji architektonicznej”--Gower (dyskusja) 18:18, 20 sty 2017 (CET) @Gower, w takim razie określenie „dzieło” będzie lepsze. Frangern (dyskusja) 18:20, 20 sty 2017 (CET)

2 (Intimidator 305) Zrobioneedytuj kod

…czym jest Intimidator 305?
...na co skarżyli się pasażerowie kolejki Intimidator 305?

3 (William Alexander (lord Stirling)) Zrobioneedytuj kod

…co było przyczyną problemów finansowych lorda Stirlinga?

 • @Hoodinski, w zdaniu dotyczącym matki Stirlinga, miałeś na myśli, że to ona była „obrotną handlarką” czy jej babka? I czy „grant ziemski” jest tym samym, co „nadanie ziemskie”? Jeśli tak, to lepiej użyć drugiego z tych określeń, które jest bardziej powszechne. Frangern (dyskusja) 17:23, 20 sty 2017 (CET)
 • "obrotna handlarka"?:) D kuba (dyskusja) 21:05, 25 sty 2017 (CET)
  • "Kupczyni"? Moim zdaniem brzmi jeszcze gorzej. Sęk w tym, że zajmowała się kupiectwem. Hoodinski (dyskusja) 10:33, 26 sty 2017 (CET) EDIT: Poprawiłem na: "bogatej wnuczki burmistrza Nowego Jorku Johannesa de Peystera zajmującej się kupiectwem". Hoodinski (dyskusja) 10:35, 26 sty 2017 (CET) Nie, nie. Nie chodziło mi o słowo "handlarka", a o "obrotna" - to slang osiedlowy jakiś:) D kuba (dyskusja) 22:33, 28 sty 2017 (CET)
 • Na pewno Billlie przez trzy "l"? D kuba (dyskusja) 21:05, 25 sty 2017 (CET)

4 (Chrzest Jezusa (obraz Cimy da Conegliano)) Zrobioneedytuj kod

…gdzie można zobaczyć Chrzest Jezusa?

Na podstawie artykułu: "Dyskusja wikiprojektu:Czy wiesz/ekspozycje/2017-02-18" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy