Dyskusja wikiprojektu:Czy wiesz/ekspozycje/2018-05-18


Dyskusja wikiprojektu:Czy wiesz/ekspozycje/2018-05-18 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Dyskusja wikiprojektu:Czy wiesz Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści

2 (Aleksandretta seszelska)edytuj kod

…skąd wymarłe aleksandretty seszelskie wzięły się na Seszelach?

2 (Liber beneficiorum dioecesis Cracoviensis)edytuj kod

…kto spisał Księgę beneficjów diecezji krakowskiej?
…które z najważniejszych źródeł polskiego średniowiecza do dzisiaj nie doczekało się pełnego wydania?

- @Ciacho5 Jeżeli masz wątpliwości na temat tego czy zawód notariusza istniał w średniowiecznej Polsce to mogę je rozwiać. Zawód notariusza liczy w tym kraju już setki lat. W 1284 r. arcybiskup Jakub II Świnka uzyskał od ówczesnego papieża Marcina IV zgodę na mianowanie przez arcybiskupa gnieźnieńskiego 2 notariuszy publicznych i od tego momentu to już był standard w kancelariach kościelnych. W XIV wieku notariat pojawił się w niemal wszystkich diecezjach, a działalność notariuszy zaczęły regulować statuty synodalne. Notariusze pracowali przy dokumentach kościelnych więc pewnie mogli spisywać Liber beneficiorum dioecesis Cracoviensis, który był spisem praw, posiadłości oraz kościelnych praw do nich: przywilejów czy lokacji. Pernambuko (dyskusja) 09:53, 1 maj 2018 (CEST) @Pernambuko. Zanim zacząłem tu pisać, sprawdziłem notariuszy w Wikipedii i tam napisano, że już dawno byli. Ale w artykule stoi jego notariuszy, co odebrałem jako notariuszy będących pracownikami/podwładnymi Długosza. Domniemałem więc, że chodzi raczej o jakichś "sekretarzy, pisarzy", którzy dla niego pisali (notowali) (gdzieś indziej jest, że dużo dyktował), a takiego użycia słowa notariusz w artykule nie znalazłem, stąd pytanie/sugestia, żeby zmienić na pisarzy/sekretarzy. Po wyjaśnieniach sugeruję usunięcie słowa jego, żeby następnych nie myliło, że Długosz miał notariuszy. A może można napisać jacy to notariusze byli? Ciacho5 (dyskusja) 12:00, 3 maj 2018 (CEST) Witam! Sformułowanie jego notariuszy pojawiło się w artykule moją ręką za artykułem pt. "Dzieje autografu katedralno-kolegiackiej części Liber beneficiorum dioecesis Cracoviensis Jana Długosza" autorstwa pana Marka Daniela Kowalskiego cyt. "Tylko część księgi została spisana ręką samego Długosza, a reszta wyszła spod pióra jego notariuszy.".... że się tak schowam za plecami pana Marka ;-) pełen tekst artykułu jest w źródłach w linku hasła wikipediowskiego. Nie jestem ekspertem w średniowiecznej buchalterii i nie podejmę się oceny czy jest to poprawne czy też niezbyt precyzyjne. Z tego co mi się wydaje to tego typu pracę wykonywał zespół "siedzący na ówczesnych vatach i grzebiących w ówczesnych pitach", którego Długosz był kierownikiem, a jego polecenia wykonywali wykwalifikowani urzędnicy, uprawomocnieni notariusze. Rzecz była ważna, urzędowa i wymagała przestrzegania średniowiecznych norm iso.... ale się oczywiście nie upieram i na Grunwald się z tego powodu nie wybiorę. Jeżeli uważasz, że to jest poważny defekt zmień. Słabo znam know how średniowiecznych kancelarii żeby zająć jednoznaczne stanowisko. Pernambuko (dyskusja) 12:38, 3 maj 2018 (CEST)
  • No wiesz, co? Mnie podejrzewać, że znam know-how średniowiecznej kancelaryi.... Ciacho5 (dyskusja) 12:42, 3 maj 2018 (CEST)
Tak więc obaj jesteśmy w temacie podobnie poszkodowani. Pozostaje nam oprzeć się na autorytecie pana Marka Daniela Kowalskiego jednego z lepszych obecnie mediewistów, za którym wykorzystałem sformułowanie jego notariuszy. Profesor PAN wie chyba co pisze... lepiej od nas. Pozdrawiam. Pernambuko (dyskusja) 12:55, 3 maj 2018 (CEST)
  • A czy nazwy tego dokumentu nie powinniśmy zapisywać kursywą? D kuba (dyskusja) 14:57, 2 maj 2018 (CEST)
Można ale nie trzeba. Nie jest to z tego co wiem obowiązkowe. Pernambuko (dyskusja) 12:41, 3 maj 2018 (CEST)

4 (Valerie Plame)edytuj kod

  • …w jaki sposób tajna agentka Valerie Plame przestała być tajną?
  • …jak doszło do dekonspiracji tajnej agentki Valerie Plame?

4 (Bazylika Santissimo Salvatore w Pawii)edytuj kod

…który kościół w Pawii miał ufundować król Longobardów Aripert I?

2 (Rezerwat przyrody Rabinówka)edytuj kod

…że w rezerwacie Rabinówka można zobaczyć cietrzewie?

1 (Sprawa Dreda Scotta)edytuj kod

…jak potoczyły się losy niewolnika Dreda Scotta po niekorzystnym dla niego wyroku Sądu Najwyższego?

Na podstawie artykułu: "Dyskusja wikiprojektu:Czy wiesz/ekspozycje/2018-05-18" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy