Dyskusja wikiprojektu:Czy wiesz/ekspozycje/2020-03-12


Dyskusja wikiprojektu:Czy wiesz/ekspozycje/2020-03-12 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Dyskusja wikiprojektu:Czy wiesz Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści

4 (Polskie Towarzystwo Sprawiedliwych wśród Narodów Świata)edytuj kod

…kto wspiera Polskie Towarzystwo Sprawiedliwych wśród Narodów Świata?

Oznaczam jako sprawdzone ale zostawiam pod rozwagę, czy warto zostawiać informację nt. składu zarządu. Takie informacje potrafią się szybko zdezaktualizować.Dreamcatcher25 (dyskusja) 10:49, 17 lut 2020 (CET)

W tym Stowarzyszeniu członkowie trzymają się całkiem mocno. Przez 34 lata mają dopiero 3. prezesa, zaś członkowie zarządu zasiadają w nim po 10 lat i więcej. Chociaż ze względów będą się niestety wymieniać. Co zawsze będzie można dopisać. Foks17 (dyskusja) 19:47, 18 lut 2020 (CET)

4 (Województwo katowickie (1975–1998))edytuj kod

…że liczba mieszkańców województwa katowickiego przekroczyła 4 miliony?

…że województwo katowickie posiadało swój herb?

  • Te dane dotyczące liczby ludności są bardzo ciekawe. Oczywiście, że tak podają źródła (potwierdza je też Rocznik statystyczny województw), jednak pokazują, jak dane były nonszalancko traktowane: 30 czerwca 1992 województwo liczyło 4009,1 tys. mieszkańców by 31 grudnia tego roku liczyć już 3 953 tys. mieszkańców, czyli 56 tys. mniej. Toż to prawdziwa apokalipsa! W Polsce rosło, w innych województwach rosło, a w katowickim nagle taki spadek i to pomimo, że w tych samych rocznikach podają dane, z których wynika, że w województwie tym był dodatni przyrost naturalny i dodatnie saldo migracji w tym roku. Takie czary to możliwe tylko w statystyce. Najprawdopodobniej nastąpiła tu korekta szacunków liczby ludności (dane za ten rok i wcześniejsze były szacunkowe), dokonano jakiś nowych przeliczeń i podano, bez jakiegokolwiek zająknięcia się, nowe dane, niezbyt porównywalne z poprzednimi. To jedynie uwaga na marginesie, bo Wikipedia tylko powtarza to co opublikowano. Ale może tych wątpliwych danych jednak tak nie podkreślać afiszowaniem ich w pytaniu czywieszowym... Aotearoa dyskusja 18:21, 6 lut 2020 (CET)
    • Słuszna uwaga. Dodałem drugie pytanie – o herbie, ustanowionym w 1997 roku. Tempest (dyskusja) 19:04, 8 lut 2020 (CET)

2 (Gramatyka języka esperanto)edytuj kod

…jaką objętość miała gramatyka języka esperanto napisana przez Ludwika Zamenhofa?

Artykul już jest w czywieszowej formie, choć jest przygotowywany do DA. Spokojnie można go już poprawiać.

w Historia część części mowy w l.poj. podana, a część w l.mn. Mpn (dyskusja) 20:19, 5 lut 2020 (CET) Zrobione kićor =^^= 21:21, 5 lut 2020 (CET)
  • oznaczam "sprawdzone", choć do poziomu "dobry artykuł" mam jeszcze kilka uwag - poprawione EwkaC (dyskusja) 14:06, 7 lut 2020 (CET)

4 (Wisfatyna)edytuj kod

…jakie znaczenie prognostyczne może mieć poziom wisfatyny?

art napisany od nowa po zgłoszeniu do usunięcia Mpn (dyskusja) 19:24, 21 lut 2020 (CET)

3 (Janina Zofia Umiastowska)edytuj kod

…kto nadał Janinie Zofii Umiastowskiej tytuł markizy?

@JadamtaCzy dałoby się dopisać za co otrzymała od papieża ten tytul. Z tego co doczytałam w wydanych przez nią wspomieniach Szmat ziemi i życia ( są dostępne w bibliotece cyfrowej) wyposażyła kościoły, ufundowałą obraz do kościola Polskiego w Rzymie. Może o drugim małżeństwie ( chociaż uzyskała unieważnienie go od papieża), o fundacji dla Uniwersytetu napisałaś. Jotjotem (dyskusja) 08:31, 13 lut 2020 (CET)
@Jotjotem Można przypuszczać, że była to nagroda za liczne dary dla kościołów; nie mam jednak żadnych wiarygodnych źródeł, na które mogłabym się powołać. Jej własne wspomnienia, to chyba trochę za mało - zresztą link do zdigitalizowanej wersji wspomnień dałam jako "Linki zewnętrzne".

@Jadamta Nie bardzo rozumiem dlaczego książkę wydaną drukiem przez Gebethnera i Wolfa ze wstępem Czesława Jankowskiego uważasz za niewiarygodne źródło. Pamiętniki są dobrym źródłem, często jedynym. Tu masz książkę o Żemłosławi http://pawet.net/library/history/city_district/towns/n_zemoslaw/%C5%BBem%C5%82os%C5%82aw.html, a tu o Sobotnikach http://pawet.net/library/history/city_district/towns/n_sobotniki/Moje_Sobotniki.html. Potwierdzają one informacje ze wspomnień, że wspomagała kościół. Jest też informacja o drugim małżeństwie. Jotjotem (dyskusja) 16:07, 13 lut 2020 (CET)

@Jotjotem Pamiętniki siłą rzeczy są subiektywne, więc są doskonałym źródłem dla historyków, którzy mają umiejętność krytycznej analizy źródeł. Ja nie jestem historykiem i dla mnie osobiste wspomnienia są nieencyklopedyczne. Ale jeśli uważasz inaczej, to nie mam nic przeciwko temu, żebyś dowolnie edytowała ten biogram.--Jadamta (dyskusja) 19:23, 13 lut 2020 (CET)

Na podstawie artykułu: "Dyskusja wikiprojektu:Czy wiesz/ekspozycje/2020-03-12" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy