Działania pośrednie walki


Działania pośrednie walki w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Działania pośrednie – zorganizowane, autonomiczne, przejściowe działania uzupełniające, które łączą podstawowe[a] rodzaje działań.

Działania te zapewniają elastyczność i płynność walki oraz pozwalają utrzymać ją we właściwym tempie. Celem etapów pośrednich jest zapewnienie ciągłości działań prowadzących do ponownego kontaktu z przeciwnikiem, uniknięcia decydującego starcia oraz stworzenia warunków do osiągnięcia celu walki[1].

Spis treści

Etapy pośrednie | edytuj kod

Etapami pośrednimi są[2][3]:

  • marsz zbliżania (Advance to Contact)
ma na celu ustanowienie lub przywrócenie kontaktu z siłami przeciwnika w najbardziej sprzyjających warunkach dla sił głównych. Wymagane będzie szczegółowe rozpoznanie. Elementy ubezpieczenia bojowego przeciwnika muszą zostać zniszczone lub zneutralizowane. Wykonywany podczas przygotowania do dalszych operacji i jest zakończony z chwilą, kiedy siły główne są rozmieszczone zgodnie z decyzją dowódcy. wojska mają za zadanie połączenia się w celu wspólnych działań na terytorium przeciwnika. Celem jest nawiązanie kontaktu pomiędzy dwoma lub więcej oddziałami wojsk własnych, które mogą mieć identyczne lub odmienne zadania do wykonania. W działaniach tych konieczne może okazać się zniszczenie sił przeciwnika znajdujących się pomiędzy własnymi oddziałami; połączenie następuje zazwyczaj z: oddziałami okrążonymi lub odciętymi z siłami dostarczanymi drogą powietrzną lub siłami przenikającymi między dwoma oddziałami prowadzącymi natarcie zbieżne

Uwagi | edytuj kod

  1. Obrona, natarcie, opóźnianie

Przypisy | edytuj kod

  1. Polak i Joniak 2014 ↓, s. 235.
  2. Elak 2014 ↓, s. 136.
  3. Polak i Joniak 2014 ↓, s. 239.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Działania pośrednie walki" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy