Dzień Domina


Dzień Domina w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dzień domina (ang. Domino Day) – organizowane w latach 2005–2009 corocznie w listopadzie widowisko, podczas którego burzone są konstrukcje z kostek domina, które były wcześniej układane przez grupę osób z wielu krajów.

Dzień Domina transmitowany był w Polsce od 2005 do 2009 roku na antenie telewizji TVN.

Spis treści

Format | edytuj kod

Celem widowiska było pobicie rekordu ilości kostek domina, które zostaną wykorzystane i przewrócone. Oprócz obrazów utworzonych z kostek domina przez reprezentantów różnych krajów były też tzw. zadania specjalne, w których brały udział dwie wybrane osoby z różnych krajów. Widowisko uzupełniała dopasowana muzyka do przedstawianych scen. Każdego roku pojawiały się nowe pomysły realizacji widowiska. W 2005 roku dodatkowe atrakcje dostarczali statyści, aktorzy i tancerki.

W 2007 po raz pierwszy w historii nie udało się pobić rekordu świata. W każdym roku przewracało pierwszą kostkę, tym samym rozpoczynając imprezę gość specjalny. W 2007 była nim piosenkarka Katie Melua. Organizatorem "Dnia Domina" był Robin Paul Weijers.

W 2010 widowisko zostało odwołane ze względu na niedobór funduszy[1].

Każda impreza miała temat przewodni. Temat przewodni określał, jakie obrazy miały się pojawiać w konstrukcjach z ułożonych kostek. W edycji z 2007 roku były to aspekty życia. W 2008 tematem było dziesięciolecie widowiska. Tematem roku 2009 była wędrówka po kontynentach. Na potrzeby właśnie tych obrazów wykorzystywane były wielokolorowe kostki.

Czasami nie były to kostki standardowe, ale np. większe, szklane lub miniaturowe. Ważną rolę odgrywały kostki wypełnione piaskiem, które przesypując się niczym piasek w klepsydrze, opóźniały proces przewracania kostek, dając uczestnikom czas na przygotowanie do zadań specjalnych, a stacji telewizyjnej czas na emisję reklam. Niekiedy był to czas, w którym udzielano krótkie wywiady z budowniczymi.

Rekordy | edytuj kod

Stałe elementy | edytuj kod

Wyzwania | edytuj kod

„Wyzwania“ (challenges) to były zadania dla konstruktorów Dnia Domino, najczęściej wykonywane w parach, aby określonym czasie (najczęściej 2 minuty) ustawić linię z kostek domina i przewrócić dodatkowe kostki. Wykonywało się je podczas, gdy inne elementy konstrukcji się przewracały, czyli podczas trwania widowiska. O wyborze zawodników biorących udział w Wyzwaniu decydował Robin Paul Weijers. Sami zawodnicy dowiadywali się o wyborze na krótko przed zadaniem.

Wybrane edycje | edytuj kod

2005 | edytuj kod

Podczas przygotowań do Dnia Domina w 2005 roku do hali Frisian Expo Center wleciał wróbel, który przewrócił ponad 23 000 kostek domina. Po fakcie organizatorzy zastrzelili ptaka wiatrówką, za co prokurator ukarał organizatorów karą grzywny w wysokości 200 euro[2]. Pamięć wróbla została uczczona minutą ciszy przed rozpoczęciem imprezy[3]

2007 | edytuj kod

Podczas próby bicia rekordu, 16 listopada 2007, przewróciło się dokładnie 3 671 465 kostek. Rekord z 2006 nie został pobity, ponieważ zawodnicy – poza ustawieniem ogromnej ilości kostek na różnych planszach – musieli wykonać kilka zadań na żywo, już podczas bicia rekordu, aby połączyć kolejne plansze i umożliwić przewrócenie wszystkich kostek. Nie udało się pierwsze zadanie z ustawianiem kostek na równoważni, ponieważ dwie kostki zostały ustawione zbyt daleko od siebie oraz ostatnie zadanie, gdzie dwoje zawodników ustawiało kostki na kręcącej się wielkiej wskazówce zegara, za którą musieli iść. Nie zdążyli ukończyć zadania, na które mieli tylko dwie minuty. Kostki ze wskazówki miały uruchomić planszę z 400 000 kostek, i liczba ta miała umożliwić pobicie rekordu. Niestety nawet po ich przewróceniu zabrakłoby dokładnie 7916 kostek.

2008 | edytuj kod

Oprócz pobicia rekordu z 2006 padło też kilka innych rekordów, takich jak: najdłuższa spirala z domino (ok. 200 m), najwyżej wspinające się domino (prawie 12 metrów), najdłuższa ściana z domino, najwięcej ustawionych i przewróconych kostek mini domino (ok. 1200), najsilniejsza kostka domino (727 kostek), największe kostki domino (jedna kostka zawiera w sobie 1 milion zwykłych), największa przestrzenna budowla z domino czy też największa mozaika ułożona z kostek domino (miała w sobie 1 milion kostek i przedstawiała motywy przewodnie z ostatnich dziesięciu lat, ich nazwy oraz ilość przewróconych kostek).

Pojawiły się także zadania specjalne i ich tematem przewodnim była impreza. Pierwszym zadaniem było uzupełnianie długiej linii (serpentyny) z kostek domina serpentyna pięła się do góry i zawodnicy na specjalnych dźwigach także musieli wnosić się by móc uzupełniać ciąg. Zadanie to zostało wykonane. Kolejnym zadaniem było ustawianie kostek domina na brzegu gigantycznego kieliszka. Sam kieliszek był bardzo niestabilny co doprowadziło, że konstrukcje zawodników zawaliły się. Zadanie nie zostało wykonane. Trzecie zadanie z udziałem Polki miało na celu uzupełnianie krótkiej linii na środku planszy. Zawodniczka podwieszona na linie musiała przy pomocy drugiego budowniczego trzymającego ją rozbujać się, złapać kostkę z podestu zatrzymać się i ustawić ją na polu. Zadanie wykonano. Ostatnie zadanie za 400 tys. kostek polegało na uzupełnianiu konstrukcji z tac kieliszków i kostek tacami i ustawionymi kostkami. Budowniczy musiał wziąć tace ustawić kostki na niej podejść do konstrukcji i włożyć ją. Zawodnicy wykonali zadanie przed czasem.

2009 | edytuj kod

Próba pobicia rekordu miała miejsce dnia 13 listopada 2009. Od połowy września ustawiono 4 800 000 kostek domina. Tematem przewodnim tegorocznego Dnia Domino było ukazanie charakterystycznych cech wszystkich kontynentów pod nazwą: „The World in Domino – The Show With The Flow“ (Świat z kostek domina). Bicie rekordu podzielone było na 7 kategorii tematycznych: Ameryka Północna, Ameryka Południowa, Oceania, Afryka, Antarktyda, Europa i Azja. Aby rekord został pobity musiało upaść co najmniej 4.345.028 kostek domina, jeżeli nie udałoby się tego dokonać rekord mógłby nie paść już po raz drugi. Jednak w tym roku rekord został ponownie pobity. Upadło 4 491 863 kostek domina.

Wśród budowniczych chcących ustanowić rekord było 89 osób z całego świata, w tym 13 Polaków (oraz 18 Polaków, przez 2 tygodnie przed nimi przy przygotowaniu malunków i powierzchni kolorowych). Zadania dodatkowe wykonywane były według tematu czterech żywiołów: ziemi, powietrza, wody i ognia. Tylko ostatnie z tych zadań - "żywioł ognia" udało się wykonać poprawnie. Poprawne wykonanie trzech pierwszych zadań dodatkowych miało obniżać o 20 cm płomienie w czwartym zadaniu, lecz z powodu porażek ogień w tym udanym, ostatnim zadaniu był bardzo wysoki. W trzecim wyzwaniu (stworzenie linii kostek pod wodą) zabrakło dwóch kostek domino do wykonania zadania.

W tej edycji ponad 280 000 kostek domina przewróciło się w trakcie przygotowywania imprezy.

Koniec Domino Day | edytuj kod

W 2010 Domino Day nie odbyło się z powodu kryzysu finansowego. W 2010 zespół planował Domino Day 2011, jednak najprawdopodobniej również z tego samego powodu Dzień Domina nie odbył się. Termin show przesunął się na kolejny 2012 rok, o czym wiadomo było od kwietnia 2011 roku, po wypowiedzi rzecznika RTL Anke Eickmeyer. Także i w roku 2012 Domino Day nie odbyło się. Oficjalnie potwierdzono, że nie będzie już więcej tego widowiska z powodu bankructwa[4].

Uwagi | edytuj kod

  1. a b rekordy, które nie są związane z Dniem Domina, lecz przedstawione zostały w celach porównawczych

Przypisy | edytuj kod

  1. News: No Domino Day 2010
  2. Sparrow Foils Domino Day | History Channel on Foxtel, History Channel, 19 czerwca 2016 [dostęp 2019-01-28]  (ang.).
  3. Domino Day 2005: nadzwyczajne środki ostrożności - WP Wiadomości, wiadomosci.wp.pl [dostęp 2017-11-22]  (pol.).
  4. Auch 2011 kein neuer «Domino Day» – Quotenmeter.de, www.quotenmeter.de [dostęp 2017-11-22]  (niem.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Dzień Domina" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy