Dzień Niepodległości Stanów Zjednoczonych


Dzień Niepodległości (Stany Zjednoczone) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Dzień Niepodległości Stanów Zjednoczonych) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dzień Niepodległości (ang. Independence Day) – święto państwowe w Stanach Zjednoczonych obchodzone corocznie 4 lipca w rocznicę ogłoszenia Deklaracji niepodległości Stanów Zjednoczonych od Wielkiej Brytanii, co miało miejsce w 1776 roku[1].

W Dzień Niepodległości w Stanach Zjednoczonych odbywają się liczne koncerty, parady i festyny. Tradycją są również przemówienia o tematyce patriotycznej wygłaszane przez polityków i urzędników państwowych. Natomiast po zmierzchu mają miejsce pokazy sztucznych ogni.

Chociaż święto nieoficjalnie obchodzono już od 1777 r., dopiero w 1870 r. Kongres Stanów Zjednoczonych oficjalnie ustanowił czwarty lipca dniem wolnym od pracy bez wynagrodzenia dla urzędników federalnych. W 1931 r. zmieniono prawo, przyznając im wynagrodzenia za dzień wolny od pracy.

Zobacz też | edytuj kod

 Wykaz literatury uzupełniającej: Dzień Niepodległości (Stany Zjednoczone).

Przypisy | edytuj kod

  1. David L. Waldstreicher: Independence Day, United States holiday (ang.). Encyclopaedia Britannica. [dostęp 2018-07-04].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Dzień Niepodległości Stanów Zjednoczonych" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy