Dzień na wyścigach


Dzień na wyścigach w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Odtwórz plik multimedialny Zwiastun filmu (ang.)

Dzień na wyścigach (ang. A Day at the Races) – komedia pure nonsense w reżyserii Sama Wooda z 1937 roku. W rolach głównych występują Bracia Marx (Groucho, Chico i Harpo).

Spis treści

Opis fabuły | edytuj kod

Drugi film Braci Marx, realizowany przy współudziale wytwórni MGM, to historia podupadającego finansowo sanatorium Pieniste źródła, którego właścicielką jest Judy Standish. Na polecenie Emily Upjohn w uzdrowisku zostaje dr Hugo Hackenbush (weterynarz i bawidamek), co prowadzi do serii absurdalnych sytuacji z jego udziałem. W tym samym czasie narzeczony Judy – Gil (śpiewak radiowy) kupuje konia wyścigowego, licząc na wygraną z gonitwy w wysokości 50 000 $. Zakochanym pomagają Tony i Stuffy (dżokej), wcielający się w charakterystyczne dla siebie postaci – włoskiego lumpenproletariusza i niemowy. Pełna humoru komedia ukazuje widzom, inspirowany burleską kina niemego „świat na opak” i dobrze znany literaturze motyw karnawalizacji życia.

Obsada | edytuj kod

Ciekawostki | edytuj kod

Muzykę do filmu skomponował między innymi polski kompozytor – Bronisław Kaper, wielokrotnie nominowany do Nagrody Akademii Filmowej, zdobywca Oscara za ścieżkę dźwiękową do filmu muzycznego Lili. Muzyk był wieloletnim współpracownikiem właściciela wytwórni MGM, w której Bracia Marx produkowali swoje filmy.

Tytuł filmu został wykorzystany przez grupę Queen jako tytuł ich albumu A Day at the Races (1976).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Dzień na wyścigach" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy