Dzieci wybiegły


Dzieci wybiegły w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dzieci wybiegły[1][2] (na starszych wydaniach albumu Dzieci) – utwór napisany przez Kubę Sienkiewicza w 1987[3], a wydany w 1993[4], na albumie Elektrycznych Gitar, zatytułowanym A ty co.

W 1996 r. utwór pojawił się na pierwszym albumie koncertowym Elektrycznych Gitar, Chałtury. W 2000 roku został wydany na kolejnym albumie koncertowym, dołączonym w ramach promocji do albumu Słodka Maska. Po raz ostatni utwór został utrwalony w duecie z Małgorzatą Walewską, na albumie Antena z 2009 roku.

Utwór przez długi czas nie miał oficjalnego teledysku. W 1998 r., w filmie Mirosława Dembińskiego A ty co?, zawierającym refleksje na temat Polski schyłku XX wieku – z tłem piosenek Kuby Sienkiewicza – pojawił się obraz, który zaakceptował i uznał sam autor. W 2014 roku pojawił się oficjalny teledysk do piosenki. Okazją do realizacji było 25-lecie istnienia zespołu[5]. Przy tej okazji zespół na nowo zarejestrował tę piosenkę. Teledysk zrealizował duet Jacek Nastał i Mateusz Pleskacz.

Ludzie w zbiorowości i publicznie mają skłonność do tworzenia fikcji i upiększania rzeczywistości. (...) Gdy pewne wartości tworzone przez człowieka przez wiele pokoleń podda się pod wątpliwość wszystkie jak lecą, to jest w tym pewna złośliwa satysfakcja – odreagowanie. W ten sposób uprawiam muzykoterapię[6]..

Kuba Sienkiewicz o utworze,

Przypisy | edytuj kod

  1. Tytuł utworu w książce "Kuba Sienkiewicz - Jestem zdrowy" (wyd. PLJ 1994)
  2. Tytuł utworu w książce "Jakub Sienkiewicz - Piosenki" (Polskie Wydawnictwo Muzyczne 2004)
  3. Tekst utworu opatrzony rokiem powstania, umieszczony w książce "Kuba Sienkiewicz - Jestem z drowy", wyd. PLJ, Warszawa 1994
  4. Historia zespołu na oficjalnej stronie
  5. Dzieci wybiegły – teledysk na 25-lecie. Elektrycznegitary.pl. [dostęp 2014-06-02].
  6. Wywiad zamieszczony w książce "Kuba Sienkiewicz - Jestem z drowy", wyd. PLJ, Warszawa 1994
Na podstawie artykułu: "Dzieci wybiegły" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy