Dziekaństwo


Na mapach: 50°38′15″N 17°51′44″E/50,637500 17,862222

Dziekaństwo w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Dawna pieczęć gminna Krzyż na cmentarzu w Dziekaństwie

Dziekaństwo (dodatkowa nazwa w j. niem. Dziekanstwo) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie opolskim, w gminie Komprachcice.

Spis treści

Nazwa | edytuj kod

Nazwa wsi ma polskie pochodzenie i wskazuje, że była ona własnością dziekana katedry opolskiej. Wcześniejsze znane formy to Dikkanowitz lub Dziekanowice (analogicznie dzierżawczą formę mają nazwy okolicznych miejscowości: Komprachcice, Chmielowice, Żerkowice, Szczepanowice, Boguszyce), nazwa Dziekaństwo zaczęła pojawiać się w XIX wieku.

Spis geograficzno-topograficzny miejscowości leżących w Prusach z 1835 roku, którego autorem jest J.E. Muller notuje obecnie używaną, polską nazwę miejscowości Dziekaństwo[1].

Historia | edytuj kod

Pierwszy zapis o Dziekaństwie pochodzi z 1531 – we wsi działał wówczas młyn, należący do wspomnianego dziekana. Taka sytuacja trwała do roku 1811, kiedy – w efekcie przeprowadzonej w Królestwie Prus sekularyzacji dóbr kościelnych – dwunastu kmieci kupiło grunty i podzieliło je między siebie[2]. W 1845 w Dziekaństwie mieszkało 139, a w 1980 179 osób. Młyn wodny funkcjonował we wsi jeszcze w XIX wieku, nie jest jednak znana data zakończenia jego działalności.

Podczas plebiscytu w 1921 mieszkańcy Dziekaństwa wykazali najbardziej "propolską" postawę ze wszystkich miejscowości dzisiejszej gminy Komprachcice – za Niemcami padły 52 głosy, tylko 1 więcej niż za Polską.

Według spisu powszechnego z lat 20. XX wieku we wsi mieszkało już 212 osób – wszyscy byli katolikami. W latach 1936-1945 miejscowość nosiła nazwę Dechantsdorf[3]. Po II wojnie światowej, kiedy wieś znalazła się w granicach Polski, nie zmienił się jej charakter – nadal pozostaje najmniejszą miejscowością gminy Komprachcice – zamieszkują ją 223 osoby.

Najciekawszym obiektem we wsi jest przydrożna kapliczka – dzwonnica z 1868 (niektóre źródła mówią o 1889, jednak na kapliczce widnieje data wcześniejsza; remont w latach 70. XX wieku), w której znajdują się obrazy z przełomu XIX i XX wieku – m.in. św. Tekli i św. Józefa.

Symbol wsi | edytuj kod

Dziekaństwo używa obecnie herbu gminy Komprachcice, w przeszłości w użyciu była samodzielna pieczęć gminna – herbem wsi był rozpędzony koń.

Przypisy | edytuj kod

  1. J.E. Muller 1835 ↓, s. 771.
  2. Anna Pobóg-Lenartowicz: Chmielowice. Siedem wieków istnienia. Opole: 1995, s. 24-25.
  3. Landkreis Oppeln

Bibliografia | edytuj kod

  • J.E. Muller: Vollstandiges geographish, statistisch, topographisches Worterbuch preusischen Staates. Erfurt: J.E. Muller'sche Buchhandlung, 1835.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Dziekaństwo" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy