Dzielec (województwo podkarpackie)


Na mapach: 49°39′52″N 21°22′26″E/49,664444 21,373889

Dzielec (województwo podkarpackie) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dzielecwieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie jasielskim, w gminie Dębowiec[2][3].

Wierni Kościoła rzymskokatolickiego należą do parafii Świętego Michała Archanioła w Cieklinie.

Nazwa Dzielec pochodzi od ukształtowania topograficznego wioski. Położony jest w dolinie strumienia Bednarka. Od strony południowej Dzielec graniczy z Cieklinem i Bednarką, od strony wschodniej z Duląbką i Radością oraz Pagórkiem ze strony północnej. W przeszłości wioska Dzielec posiadała tych samych właścicieli co Cieklin.

W centrum miejscowości znajduje się kapliczka poświęcona Najświętszemu Sercu Jezusowemu, zbudowana z kamienia. Na cokole znajduje się napis: 1897 r. Obecnie otynkowana i pobielona. Nad kapliczką, w formie baldachimu na czterech drewnianych słupach, wzniesiono w niedługim czasie wieżyczkę, nakrytą czterospadowym dachem. W wieżyczce znajduje się niewielki dzwon. Biciem dzwonu informowano mieszkańców o niezwykłym lub nagłym wydarzeniu (pożar, zgon, modlitwa Anioł Pański). Każdy z mieszkańców miał wyznaczony dzień dzwonienia.

Cmentarz choleryczny w Dzielcu pochodzi z 1873 roku z pojedynczym krzyżem, umiejscowiony w pobliżu strumienia Bednarka. Według relacji najstarszych mieszkańców, w wiosce Dzielec znajdowały się stawy i tartak wodny. Pozostałością po stawach jest charakterystyczny, płaski teren, sztuczny kanał wodny i wał ziemny, ciągnący się od głównej drogi aż do brzegów strumienia Bednarka.

W Dzielcu znajduje się budynek starej szkoły podstawowej, zamkniętej w czerwcu 2001 roku. Pierwsze lekcje odbyły się w roku szkolnym 1911/12. Posadę nauczyciela objął absolwent kolegium nauczycielskiego w Krakowie Stanisław August Januszewski.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krośnieńskiego.

Przypisy | edytuj kod

  1. Ludność gminy Dębowiec wg stanu na 01.01.2020 r.. debowiec.pl. [dostęp 2020-03-19].
  2. GUS. Wyszukiwarka TERYT
  3. Rozporządzenie w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Dzielec (województwo podkarpackie)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy