Dziurawiec na Tomaszówkach Dolnych


Na mapach: 50°11′32″N 19°46′47″E/50,192222 19,779722

Dziurawiec na Tomaszówkach Dolnych w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dziurawiec na Tomaszówkach Dolnych – obiekt jaskiniowy znajdujący się w górnej części Doliny Będkowskiej[1] na terenie wsi Bębło w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Wielka Wieś[2]. Pod względem geograficznym jest to obszar Wyżyny Olkuskiej w obrębie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej[3].

Opis jaskini | edytuj kod

Tunel znajduje się w lesie, w trzeciej od dołu grupie skał Tomaszówek Dolnych, w skale schodzącej najniżej do dna doliny. Jest najniżej położonym obiektem jaskiniowym w tej skale. Ma postać ciasnego korytarzyka przebijającego skałę na wylot. Północno-wschodni otwór znajduje się przy ziemi. Biegnie od niego w kierunku południowo-zachodnim ciasny tunel, który przed wylotem rozgałęzia się na dwa tuneliki mające wyloty na południowo-zachodniej ścianie skały tuż nad jej podstawą. Dno tunelu jest nierówne, z niewielkimi prożkami. Ściany są silnie skorodowane i występują w nich liczne jamy o ostrych i nierównych ścianach, kanały o okrągłym przekroju, koliste jamy, wżery i kotły wirowe[1].

Tunel powstał w warunkach freatycznych w wapieniach z jury późnej. Nie posiada nacieków. Osady jaskiniowe ubogie, złożone z próchnicy zmieszanej z wapiennym gruzem. Obiekt jest widny w całości, przewiewny i w całości poddany wpływom środowiska zewnętrznego. Na ścianach w pobliżu otworów rozwijają się glony i mszaki, w głębi występują pajęczaki[1].

Tunel nie był wzmiankowany w literaturze. Jego dokumentację sporządził A. Górny w grudniu 2009 r. Pomiary i plan wykonał M. Pruc[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d AndrzejA. Górny AndrzejA., Dziurawiec na Tomaszówkach Dolnych, [w:] Jaskinie Polski [online], Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy [dostęp 2020-07-13] .
  2. Geoportal. Mapa topograficzna i lotnicza [dostęp 2020-07-13] .
  3. JerzyJ. Kondracki JerzyJ., Geografia regionalna Polski, Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 1998, ISBN 83-01-12479-2 .
Na podstawie artykułu: "Dziurawiec na Tomaszówkach Dolnych" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy