Dziurkowatość liści drzew pestkowych


Dziurkowatość liści drzew pestkowych w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Objawy na liściu wiśni Objawy na liściu wiśni

Dziurkowatość liści drzew pestkowychgrzybowa choroba drzew pestkowych wywołana przez Stigmina carpophila (anamorfą jest Clasterosporium carpophilum)[1].

Spis treści

Objawy | edytuj kod

Choroba atakuje śliwy, wiśnie, czereśnie, brzoskwinie i morele. Występują głównie na liściach. Początkowo są to brunatne drobne plamy o średnicy 1-5 mm, otoczone ciemnoczerwoną obwódką. Przeważają plamy drobne. Z czasem tkanka w obrębie plam ulega nekrozie i wykrusza się, wskutek czego w miejscu plam powstają dziurki. Przy silnym porażeniu liście przedwcześnie opadają. Na owocach brunatne i nieco wgłębione plamy plamy pojawiają się rzadko. Jeśli jednak nastąpi to w dużym nasileniu to powoduje opadanie porażonych owoców. Dość często natomiast patogen atakuje młode pędy. Powoduje powstawanie na nich narośli lub obwodowych nekroz. U brzoskwiń i moreli z porażonych części pędu bardzo często wycieka guma, na śliwach zdarza się to rzadziej, na wiśniach i czereśniach tylko sporadycznie[2].

Dziurki na liściach mogą być powodowane także przez inne czynniki: wirusy, bakterie, lub żerujące larwy owadów[2].

Epidemiologia | edytuj kod

Zimuje grzybnia i zarodniki konidialne w porażonych pędach, ranach kory i pąkach. Wiosną konidia wybijane przez krople deszczu dokonują infekcji pierwotnej na liściach i młodych pędach[2].

Ochrona | edytuj kod

Aby zapobiec szerzeniu się choroby należy wycinać porażone pędy. W okresie bezlistnym drzewa opryskuje się preparatami miedziowymi (Miedzian). Chorobę ograniczają także opryskiwania stosowane przy zwalczaniu innych chorób grzybowych (fungicydami ftalimidowymi, lub benzymidazolowymi)[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. Praca zbiorowa: Sadownictwo i szkółkarstwo. Warszawa: PWRiL, 1995. ISBN 83-09-01624-7.
  2. a b c d Marek Grabowski: Choroby drzew owocowych. Kraków: Wyd. Plantpress, 1999. ISBN 83-85982-28-0.
Na podstawie artykułu: "Dziurkowatość liści drzew pestkowych" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy