E-biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego


Elektroniczna biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z E-biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Crispa - biblioteka cyfrowa Uniwersytetu Warszawskiego działająca od 2007 roku w ramach struktury Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. W latach 2007-2019 jako: Elektroniczna biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego (e-bUW).

Spis treści

Historia | edytuj kod

Elektroniczna biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego została otwarta 21 grudnia 2007 roku[1] jako 17 polska biblioteka cyfrowa. W momencie udostępnienia użytkownikom znajdowało się w niej 127 publikacji. Od początku swojego istnienia do roku 2019 była oparta o oprogramowanie dLibra. Obecnie jest na nowym oprogramowaniu stworzonym przez Dział Sieci Komputerowych UW w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, działanie 2.3 Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego, poddziałanie 2.3.2 Cyfrowe udostępnienie zasobów.

Zbiory | edytuj kod

Crispa publikuje przede wszystkim zbiory Biblioteki Uniwersyteckiej oraz współpracujących bibliotek wydziałowych UW znajdujące się w domenie publicznej, które[2]:

  • są przydatne w prowadzonych pracach naukowych oraz procesie dydaktycznym,
  • mają znaczenie dla ochrony dziedzictwa narodowego – w odniesieniu do kolekcji historycznych zgromadzonych w BUW i w bibliotekach wydziałowych,
  • są w złym stanie zachowania i wymagają wycofania z udostępniania,
  • mają znaczenie dla propagowania wiedzy o dziedzictwie kulturowym Warszawy i Mazowsza.

Na dzień 2020-04-17 w Crispie jest dostępnych 412 626 publikacji, głównie czasopism i gazet, ale również zbiorów specjalnych.

Publikacje są prezentowane w formacie HC-PDF, istnieje opcja zapisania plików w formacie jpg, pdf oraz djvu.

Zobacz też | edytuj kod

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Crispa

Przypisy | edytuj kod

  1. Sprawozdanie Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie i Bibliotek Wydziałowych UW za rok 2007, s. 52-55 [dostęp 2018-04-16] .
  2. elektroniczna biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego [dostęp 2018-04-16] .
Na podstawie artykułu: "E-biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy