E-book


E-book w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania E-book na czytniku książek elektronicznych

E-book (także: eBook, książka elektroniczna, publikacja elektroniczna, e-książka) – publikacja książkowa, zapisana w formie elektronicznej, składająca się z tekstu, zdjęć lub obu, odczytywana za pomocą odpowiedniego oprogramowania, na ekranach komputerów lub innych urządzeń elektronicznych.

E-book czasami określany jako „elektroniczna wersja książki drukowanej”, jednak niektóre e-książki istnieją bez drukowanego odpowiednika. Publikacja elektroniczna jest niekiedy ujmowana szerzej, gdyż obejmuje materiały elektroniczne niebędące książkami, jak choćby systemy pomocy. E-książki można czytać na dedykowanych urządzeniach, czyli czytnikach, ale także na dowolnym urządzeniu komputerowym z kontrolowanym ekranem, w tym desktopach, laptopach, tabletach, palmptopach i smartfonach.

Głównymi powodami dla osób kupujących e-książki są prawdopodobnie niższe ceny, większy komfort (ponieważ można je kupować w domu lub w podróży za pomocą urządzeń mobilnych), łatwa archiwizacja, dostęp do dużej ilości książek oraz większy wybór tytułów. Książki elektroniczne również posiadają okładkę, spis treści, ilustracje czy inne elementy zawarte w oryginalnej wersji. E-book umożliwia zmianę wielkości i rodzaj czcionki, tła i formatowanie tekstu. W zależności od czytnika, którym dysponujemy, w tekście można również wyszukiwać strony i pojedyncze słowa, dodawać zakładki i wpisywać notatki do tekstu.[1]

Spis treści

Historia | edytuj kod

Porównanie wielkości e-czytnika, książek i karty kredytowej

Za pierwszego twórcę e-booka uznaje się Michaela S.Harta. Zgodnie z jego założeniami największą wartością, którą powinien przynieść rozwój komputerów, których zadaniem będzie nie tylko umiejętność wykonywania skomplikowanych obliczeń, co raczej możliwość magazynowania, upowszechniania oraz przeszukiwania zbiorów przechowywanych w tradycyjnych bibliotekach. Hart w 1971 r. pracował na komputerze Xerox Sigma V Mainframe na Uniwersytecie Illinois w Chicago. Za pierwszego e-booka i jednocześnie pierwszą pozycję Projektu Gutenberg (najstarszej na świecie internetowej biblioteki cyfrowej) uznaje się Deklarację Niepodległości Stanów Zjednoczonych, która została napisana zwykłym tekstem, aby móc ją pobierać i przeglądać na innych urządzeniach. Kolejne teksty wprowadzone przez Harta miały charakter polityczny i historyczny (były to m.in. pisma Johna F. Kennedy’ego i Abrahama Lincolna). W 1989 r. udostępniono tekst Biblii (Stary i Nowy Testament). Pierwszym utworem typowo literackim była Alicja w krainie czarów. Książka Lewisa Carrolla została opublikowana dopiero w 1991 r. i otrzymała numer katalogowy 11.[2]

Formaty publikacji | edytuj kod

Historia formatów | edytuj kod

Elektroniczną książką, w szerokim tego słowa znaczeniu, można by nazwać każdy elektroniczny dokument czy plik tekstowy opatrzony spisem treści i systemem nawigacyjnym dający się odczytać na dowolnym urządzeniu elektronicznym.

Rolę e-książek można było przypisać wielu systemom pomocy w programach komputerowych, np. WinHelp, wprowadzony w 16-bitowych wersjach systemów Windows, który wykorzystuje darmowy kompilator Microsoftu.

Wiodącą rolę przejął w połowie lat 90. HTML Help, czyli standardowy system pomocy w aplikacjach Windows 95 i jego następców. Bazując na dokumentach HTML, nadawał się do tworzenia książek elektronicznych, co zawdzięczał możliwości utworzenia systemu nawigacyjnego, skorowidza czy systemu wyszukiwawczego. Także i tutaj za ostateczną postać odpowiada kompilator Microsoftu jednakże nie potrafiący skompilować rozmaitych formatów multimediów.

Mianem książek elektronicznych nie określa się kompleksów dokumentów HTML, gdyż nie są one jednolitym plikiem, aczkolwiek taki podział ma niewątpliwie arbitralny charakter.

Równolegle z dominującymi formatami Microsoftu, ale wyraźnie na marginesie głównego nurtu, rozwijała się JavaHelp, promowana przez Sun Microsystems. Jest on funkcjonalnie bardzo zbliżony do HTML Help (oba te systemy są często zaliczane do wspólnej kategorii HTML-based Help). Podstawową zaletą tego formatu jest międzyplatformowość pozwalająca uruchamiać sporządzone za jego pomocą archiwa za pomocą wirtualnej maszyny Javy. System ten nie doczekał się większego wsparcia (choć zainteresowały się nim m.in. ForeFront, BlueSky, Quadralay czy WexTech Systems), zaś jego popularność jest szczątkowa.

Obok systemów pomocy od początku lat 90. rozwijane też były uniwersalne formaty, mające stanowić panaceum na wielość formatów dokumentów – np. PDF, ale wzorcem była zaniechana dość szybko Replica. Dopiero potem powstały Acrobat, Common Ground i Envoy. Twórca formatu, Tumbleweed Software nawiązał współpracę z WordPerfectem a posiadacze WordPerfecta mogli eksportować dokumenty WordPerfecta w przenośnym formacie Envoy. Późniejszy właściciel WordPerfecta – Novell – nie wykorzysatł okazji jaką dawał ten format, a Envoy przestał być wykorzystywany. Następny posiadacz WordPerfecta, Corel, po nieudanej próbie utrzymania Envoya zrezygnował z niego na rzecz PDF, ale dopiero teraz, w najnowszej wersji WordPerfecta, PDF został w pełni poprawnie zaimplementowany.[potrzebny przypis][3]

Adobe pracował w tym czasie mocno nad Acrobate, zaś połączenie Adobe Reader z Glassbook Readerem zaowocowało powstaniem uniwersalnego czytnika dokumentów PDF i elektronicznych książek.

Także i Microsoft stworzył swój własny format e-booków (rozszerzenie.lit), odpowiedni kompilator oraz tzw. Microsoft Reader, a nawet specjalną wtyczkę do Worda służącą do kompilowania jego dokumentów. System ten zyskał sobie znaczną popularność i miejsce w księgarniach internetowych, choć po okresie żywego zainteresowania ze strony rynku na internetowej stronie MS Readera nie widać większej aktywności.

Oprócz tego wiele małych firm lub indywidualnych programistów tworzyło własne kompilatory książek elektronicznych. Wśród książek na urządzenia mobilne kilku producentów opanowało większość istniejących systemów (Windows Mobile, Palm OS, Symbian) – są to m.in. Mobipocket oraz ISilo.

Na początku XXI wieku w sprzedaży pojawiły się urządzenia przeznaczone do czytania książek elektronicznych, takie jak Amazon Kindle, Sony Reader, Onyx Boox, BeBook, iLiad, iRex, CyBook. Obecnie najpopularniejsze formaty e-booków to EPUB oraz MOBI[4].

Obecnie używane formaty e-booków | edytuj kod

Pisarze i wydawcy mają do wyboru wiele formatów podczas publikacji e-booków. Poniżej znajdują się najpopularniejsze czytniki elektroniczne w Polsce[5] oraz na świecie[6] i obsługiwane przez nie formaty:

Rozwój e-booków w Polsce | edytuj kod

Rynek e-booków w Polsce zaczął rozwijać się od 2010 roku, kiedy firma Virtualo, specjalizująca się w rozwiązaniach IT do sprzedaży e-booków, została kupiona przez Empik[14]. Szacuje się, że w 2017 r. rynek e-booków w Polsce wart był 100 mln zł i stanowił ok. 5% wartości całego rynku książki[15].

W sierpniu 2019 roku Sejm przyjął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Od 1.11.2019 roku stawka VAT na e-booki została obniżona do 5% (z 23%). Podobnie jest z e-prasą, podatek zostanie obniżony do 8%[16]. Podobne zróżnicowanie występuje w Unii Europejskiej (z wyjątkiem Francji i Luksemburga)[17]. W 2017 roku Ministerstwo Finansów wyraziło zgodę na obniżenie VAT-u[18], podobnie Sejm RP[19], jak również Komisja Europejska[20] i Parlament Europejski[21], jednak dalsze kroki zostały zatrzymane w Radzie Europejskiej przez rząd Czech[22].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Co to jest ebook, www.wydawnictwoliterackie.pl [dostęp 2020-02-02] .
 2. MałgorzataM. Góralska MałgorzataM., Cyfryzacja kultury książki – koncepcje i realizacje, 2009 .
 3. WordPerfect Office | Free Trial, www.wordperfect.com [dostęp 2019-12-07] .
 4. Epub, mobi czy pdf? Który format ebooka wybrać? – Aktualności –, virtualo.pl [dostęp 2018-02-05]  (pol.).
 5. swiatczytnikow.pl, 6 grudnia 2019 .
 6. Top 7 Best E-Readers of 2019 (Jan. 2019) – Buyer’s Guide and Reviews, Hooked to Books, 2 lipca 2019 [dostęp 2019-12-06]  (ang.).
 7. Sony Reader Touch and Amazon Kindle 3 go head-to-head | TheINQUIRER, theinquirer.net, 20 września 2010 [dostęp 2019-12-06]  (ang.).
 8. NOOK File Formats: EPUB and PDF, dummies [dostęp 2019-12-06]  (ang.).
 9. Czytanie książek i innej zawartości w Apple Books, Apple Support [dostęp 2019-12-06]  (pol.).
 10. What Formats Are Best for Viewing on Sony Reader?, It Still Works [dostęp 2019-12-06]  (ang.).
 11. File formats your Kobo eReader supports, Rakuten Kobo [dostęp 2019-12-06]  (ang.).
 12. pocketbook, pocketbook.pl [dostęp 2019-12-06]  (pol.).
 13. Wpis, inkBOOK.pl [dostęp 2019-12-06]  (pol.).
 14. AnnaA. Drapińska AnnaA., BeataB. Liberadzka BeataB., Trendy na rynku książki w Polsce – wybrane aspekty, „HANDEL WEWNĘTRZNY”, 2017 .
 15. Polski rynek ebooków i audiobooków rośnie w siłę nie konkurując z tradycyjną książką | wirtualnywydawca.pl, wirtualnywydawca.pl [dostęp 2018-02-05]  (pol.).
 16. l, Niższe stawki VAT na e-booki i e-prasę od 1 listopada 2019, podatki.gazetaprawna.pl [dostęp 2019-11-17] .
 17. RPO skarży do Trybunału VAT na e-booki. Są drogie, bo to usługi, nie książki, „TVN24.pl” [dostęp 2018-09-18] .
 18. Ministerstwo Finansów daje zielone światło dla obniżenia VAT na e-booki | Świat Czytników [dostęp 2019-02-13]  (pol.).
 19. Projekt ustawy obniżającej VAT na e-booki już w Sejmie, ale unijnej dyrektywy wciąż nie ma… | Świat Czytników [dostęp 2019-02-13]  (pol.).
 20. Komisja Europejska wreszcie pozwoli obniżyć VAT na e-booki! | Świat Czytników [dostęp 2019-02-13]  (pol.).
 21. Nareszcie! Parlament Europejski obniża VAT na e-booki! | Świat Czytników [dostęp 2019-02-13]  (pol.).
 22. Czesi zablokują niższy VAT na e-booki? | Świat Czytników [dostęp 2019-02-13]  (pol.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (książka):
Na podstawie artykułu: "E-book" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy