EADS Harfang


EADS Harfang w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

EADS Harfang / Eagle I SIDM (Système Intérimaire de Drone MALE - Moyenne Altitude Longue Endurance) – francuski bezzałogowy aparat latający (UAV – Unmanned Aerial Vehicle), będący daleko idącą modyfikacją izraelskiego bezzałogowego samolotu rozpoznawczego IAI Heron.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Eagle jest zmodyfikowanym przez firmę EADS izraelskim bezzałogowym aparatem latajcym IAI Heron. Powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie francuskiego lotnictwa wojskowego i holenderskich sił zbrojnych na bezzałogowy aparat rozpoznawczy latający na średnich wysokościach i długim czasie działania, program budowy samolotu otrzymał nazwę EUROMALE (European Medium Altitude Long Endurance)

Konstrukcja | edytuj kod

Eagle jest kompozytowym samolotem dwubelkowym z kadłubem umieszczonym centralnie, na końcu którego znajduje się silnik napędzający śmigło pchające. Aparat startuje i ląduje na sposób samolotowy, posiada trójgoleniowe podwozie, start i lądowanie Eagle może wykonywać w pełni autonomicznie. W skład wyposażenia rozpoznawczego wchodzi kamera telewizyjna i termowizyjna, dalmierz laserowy i radar z syntetyczną aperturą, umozliwjający wykrywanie ruchomych celów naziemnych. SIDM posiada również system łączności satelitarnej i łącze danych umożliwiające przekazywanie obrazu w czasie rzeczywistym do naziemnego stanowiska kontroli lotu. Eagle jest zdolny do wymiany informacji i danych z innym aparatem, dzięki czemu mogą one operować praktycznie w niograniczonym czasie nad ziemią

Służba | edytuj kod

W styczniu 2009 roku Eagle został przyjęty na uzbrojenie francuskich sił powietrznych, już 3 lutego tego samego roku trzy aparaty wraz ze stacją kontroli naziemnej trafiły do bazy Bagram w Afganistanie wspierając swoją obecnością francuski komponent sił ISAF. Pierwszą bojową misje Eagle odbył 17 lutego 2009 roku.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "EADS Harfang" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy