East Berbice-Corentyne


Na mapach: 4°06′29″N 58°11′00″W/4,107944 -58,183369

East Berbice-Corentyne w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Demerara-Mahaica, Region 6 – jeden z dziesięciu regionów Gujany położony we wschodniej części państwa. Na północy ma dostęp do Oceanu Atlantyckiego, od wschodu graniczy surinamskimi dystryktami Nickerie i Sipaliwini, od południa z brazylijskim stanem Pará, a od zachodu z regionami Mahaica-Berbice, Upper Demerara-Berbice, Potaro-Siparuni i Upper Takutu-Upper Essequibo.

Stolicą regionu jest New Amsterdam. Pozostałe miejscowości to m.in. Corriverton, Mara i Rose Hall

Spis treści

Geografia | edytuj kod

East Berbice-Corentyne to jedyny region w Gujanie, który sąsiaduje z Surinamem. Rzeka Courantyne stanowi wschodnią granicę regionu i jednoczenie granicę gujańsko-surinamską. Przez region przepływają także rzeki Berbice, Canje i New River. Jest to region, który jako jedyny obejmuje swym zasięgiem jednocześnie nadmorskie niziny, sawanny i zalesioną Wyżynę Gujańską. Jest to również jedyny region, w którym znajdują się trzy miejscowości ze statusem „town”: New Amsterdam, Rose Hall i Corriverton[1].

Gospodarka | edytuj kod

Region East Berbice-Corentyne jest ważnym producentem ryżu w kraju. Prowadzona jest tu także hodowla bydła i uprawy trzciny cukrowej. W celu melioracji tych terenów wybudowano kanał Torani łączący rzeki Berbice i Canje. Rząd Gujany wybudował także polder Black Bush, którego obszar stanowiły niegdyś tereny bagienne. Polder wykorzystywany jest głównie pod uprawy ryżu i zabudowę. Bydło hodowane na sawannach, jest hodowane przeważnie w celu produkcji wołowiny i mleka. Sezonowo, na małą skalę prowadzona jest wycinka drzew[1].

Demografia | edytuj kod

Rząd gujański, od czasu reformy administracyjnej w 1980 r., przeprowadzał do tej pory spisy ludności czterokrotnie, w 1980, 1991, 2002 i 2012 r. Według ostatniego spisu populacja wynosiła 109 431 mieszkańców. Demerara-Mahaica jest ósmym regionem pod względem powierzchni i dziewiątym pod względem populacji[2][3].

Miejscowości | edytuj kod

Miejscowości w regionie East Berbice-Corentyne:

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Region 6 – East Berbice- Corentyne (ang.). communities.gov.gy. [dostęp 2017-02-24].
  2. Chapter III: National Redistribution and Internal Migration (ang.). webcitation.org. [dostęp 2017-02-24].
  3. 2012 Population & Housing Census (ang.). Bureau of Statistics. [dostęp 2017-02-24].
Na podstawie artykułu: "East Berbice-Corentyne" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy