EasyPeasy


EasyPeasy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

EasyPeasy (dawniej Ubuntu EEE) – system operacyjny dla netbooków (Eee PC z procesorem Atom). EasyPeasy wykorzystuje powszechnie znane zamknięte oprogramowanie, zamiast stosować wolne i otwarte alternatywy (np. Skype zamiast Ekiga) jeśli deweloperzy dystrybucji uważają, że oferuje ono lepszą funkcjonalność.

Spis treści

Charakterystyka | edytuj kod

  1. Bazowanie na najnowszym wydaniu Ubuntu.
  2. Wsparcie dla wielu netbooków.
  3. Pre-instalowanie niektórych powszechnie używanych aplikacji i kodeków, takich jak Adobe Flash i MP3
  4. Wykorzystanie znanego oprogramowania zamkniętego, zamiast otwartoźródłowych alternatyw
  5. Dążenie do realizacji funkcji takich jak Social Desktop i automatyczna synchronizacja plików

Historia | edytuj kod

Ubuntu Eee została założona przez Jona Ramvi w grudniu 2007 roku. W tym czasie było tylko kilka skryptów, które zmodyfikowano w standardowej instalacji Ubuntu w celu zapewnienia obsługi Eee PC firmy Asus. W czerwcu 2008 r. Ubuntu Eee 8.04 zostało wydane jako samodzielna dystrybucja, bezpośrednio obsługująca Eee PC, oparta na Ubuntu 8.04. W dniu 5 września wydano wersję 8.04.1 z nowym jądrem Linux, nowym interfejsem użytkownika i Flashem 10. Nazwę dystrybucji zmieniono na EasyPeasy w styczniu 2009 roku i zanotowano ponad pół miliona pobrań z głównego serwera.

Znak towarowy | edytuj kod

10 września 2008 Canonical poinformowało Jona Ramvi przez e-mail, że projekt stosuje nazwy (Ubuntu Eee), adresy i loga które są znakami towarowymi firmy Canonical. W odpowiedzi na to właściciele projektu zapowiedzieli, że wykorzystają nową nazwę Ion, ale później okazało się, że nie można jej stosować, gdyż jest to niezarejestrowany znak towarowy. Ostatecznie wybrano nazwę EasyPeasy i pod taką nazwą 5 stycznia 2009 wydano wersję 1.0.

Historia wydań | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "EasyPeasy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy