Edmond Budina


Edmond Budina w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Edmond Budina (ur. 21 marca 1952 we Tiranie) - albański aktor i reżyser.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Urodził się w Tiranie, ale w 1962 przeniósł się wraz z rodziną do Korczy, gdzie ukończył szkołę średnią. Studiował na wydziale dramatu Instytutu Sztuk w Tiranie. Po studiach rozpoczął pracę jako aktor w stołecznym Teatrze Ludowym (alb. Teatri Popullor), w 1990 zadebiutował na tej scenie w roli reżysera. W sierpniu 1990 uczestniczył w spotkaniu intelektualistów i studentów z Ramizem Alią w stołecznym Pałacu Brygad, które miało rozpocząć albańską transformację ustrojową.

W filmie zadebiutował epizodyczną rolą partyzanta w filmie Dollia e dasmës sime. Zagrał potem jeszcze 8 ról filmowych. W 1992 wraz z rodziną wyemigrował z kraju i zamieszkał we Włoszech. W 2003 wyreżyserował we Włoszech film Lettere al vento, w którym wystąpiła czołówka aktorów albańskich, a w 2011 film komediowy - Ballkan pazar. Jest także autorem kilku filmów dokumentalnych (Guardando al Ritorno, Domenica delle Palme), w których przedstawia losy emigrantów, żyjących we Włoszech. W popularnej włoskiej operze mydlanej Un posto al sole wystąpił w roli Petrita Reki. W 2018 wyreżyserowany przez Budinę film Te thyer zdobył główną nagrodę na Festiwalu Filmowym w Salerno[1].

Role filmowe | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Filmi 'Të thyer' i regjisorit Edmond Budina fitues në festivalin 72-vjeçar të Salerno në Itali, shqiptarja.com, 8 grudnia 2018 [dostęp 2019-05-11]  (alb.).

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Edmond Budina" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy