Edmund Gomansky


Edmund Gomansky w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Fontanna Ceres w Opolu „Matka z dzieckiem“, Berlin (1898)

Edmund Gomansky, także Edmund Gomanski (ur. 6 listopada 1854 w Szczecinie, zm. 6 lutego 1930 w Berlinie) – niemiecki rzeźbiarz, autor fontanny Ceres na placu Daszyńskiego w Opolu.

Edmund Gomansky studiował na Pruskiej Akademii Sztuk w Berlinie m.in. u Fritza Schapera, potem u Rudolfa Siemeringa.

Od roku 1880 zamieszkały w Berlinie-Wilmersdorfie artysta uczestniczył w Wielkiej Berlińskiej Wystawie Sztuki. Początkowo wystawiał popiersia portretowe, później rzeźby o tematyce rodzajowej. Od roku 1911 zajął się rzeźbą animalistyczną, głównie ptactwem, jak żurawie i pingwiny.

Dzieła (wybór) | edytuj kod

  • 1891: Modlący się chłopcy (wykonane dla Królewskich Muzeów w Berlinie pod nadzorem Rudolfa Siemeringa).
  • 1895: Projekt konkursowy pomnika cesarza Wilhelma w Chemnitz – nagrodzony, lecz realizację powierzono Wilhelmowi von Rümannowi według jego konkurencyjnego projektu.
  • 1898: Matka z dzieckiem – grupa marmurowa matki ze śpiącym dzieckiem w Berlinie. Rzeźba bez dzisiejszego cokołu wraz z „grupą ojcowską” Wilhelma Haverkampa stanowiła część marmurowej ławki na Andreasplatz. Po likwidacji placu została przeniesiona do parku ludowego Friedrichshain, gdzie znajduje się w bardzo złym stanie.
  • 1902: Pomnik żołnierza w sali posiedzeń rady okręgu Niederbarnim w Brandenburgii.
  • 1904–1907: Fontanna Ceres w Opolu na placu Ignacego Daszyńskiego (dawnym Friedrichsplatz). Powstała na podstawie wybranego w konkursie 1900 projektu na monumentalną fontannę i została ukończona w roku 1907 na stulecie Edyktu Październikowego z roku 1807 i wiążących się z nim pruskimi reformami rolnymi. Rzeźby przestawiają Ceres i jej córkę Prozerpinę oraz Posejdona (Neptuna) z jego synem Glaukosem z siecią rybacką, a także Herkulesa z motyką, co symbolizowało rolnictwo, rybołówstwo i górnictwo. Pierwotnie nad fontanną wznosił się baldachim w stylu Art Nouveau, usunięty w latach czterdziestych XX wieku.
  • 1908: Andante (akt kobiecy na Wielkiej Berlińskiej Wystawie Sztuki)

Bibliografia | edytuj kod

  • Gomansky, Edmund. w: Ulrich Thieme, Felix Becker i in.: Allgemeines Lexikon der Bildenden Künstler von der Antike bis zur Gegenwart. tom 14, E. A. Seemann, Lipsk 1921, str. 356.

Fontanna Ceres | edytuj kod


Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Edmund Gomansky" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy