Edmund Szyc


Edmund Szyc w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Edmund Szyc (ur. 11 listopada 1895 w Poznaniu, zm. 23 lutego 1987 tamże) – polski piłkarz i działacz piłkarski. Współzałożyciel Warty Poznań oraz założyciel klubów Polonia Leszno i Polonia Bydgoszcz. Powstaniec Wielkopolski.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

W 1912 wraz z sześcioma kolegami (Franciszek Szyc, Stefan Malinowski, Marian Beym, Czesław Mórkowski, Kazimierz Świderski i Ludwik Zysnarski[1]) niezadowolony, że w zaborze pruskim piłkę nożną można było uprawiać tylko w niemieckich klubach, postanowił założyć pierwszy polski klub piłkarski w Poznaniu. 15 czerwca podczas zebrania założycielskiego, wybrano nazwę dla drużyny – Warta, inspirując się nazwą rzeki przepływającej przez Poznań - Wartą, bądź też czynnością czuwania, stania na straży, a na barwy wybrano zieleń i biel. Tego samego roku, jako przedstawiciel Warty, przybył do Leszna, aby pomóc tamtejszym działaczom w założeniu własnego zespołu – Polonii.

Walczył w Powstaniu Wielkopolskim jako dowódca plutonu. Po powstaniu napisał:

W siódmym roku istnienia Warty zakończyły się krwawe zapasy światowe, wzajemne mordowanie. Błogi ma wnet nastąpić spokój zupełny, napełniający, szczególnie nas, Polaków, uczuciem szczęścia i wesela, bo oto - wreszcie - spełnienie snów ojców i dziadów naszych, wolna, złączona i niepodległa P o l s k a! Jeszcze targują się w Paryżu i Spa o nasze granice zachodnie i wschodnie, jeszcze trwożymy się o Gdańsk. Już jednak pewność mamy tę, że żaden zaborca deptać nas więcej nie będzie, nie będzie hamował nikt naszej pracy towarzyskiej czy społecznej. Wolni! Zdaje się to czymś nieuchwytnym. - Jacyś my szczęśliwi! Jak zwłaszcza ten nasz Poznań kochany piękniejszy się zdaje patrząc na cokoły, opróżnione nie tak dawno temu spontanicznie - przez masy domagające się na wiecach Gdańska - z rażących uczucia nasze różnych pomników, gdy nazwy ulic polskie, a cóż dopiero gdy widzimy naszych dzielnych wiarusów: strzelców czy ułanów! [...][2]

Fragment klubowego sprawozdania za lata 1918-1919 autorstwa Edmunda Szyca, Edmund Szyc (trzeci od lewej) wraz z reprezentacją Polski przed pierwszym w jej historii meczem międzypaństwowym.

W 1920 objął posadę administratora Fabryki Cegieł w Bydgoszczy. Znane dokonania skłoniły bydgoskich fanów piłki nożnej by zaprosić go na spotkanie, podczas którego zgłosił pomysł założenia drużyny piłkarskiej, Polonii. Zdecydowano również, że zostanie pierwszym prezesem nowo powstałego klubu. Po roku wrócił do Poznania i zajął się dziennikarstwem sportowym. W latach 1923-1924 był członkiem zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej, a później sędzią piłkarskim. Do końca życia związany z Zielonymi, pełnił m.in. funkcję prezesa klubu.

Zmarł 23 lutego 1987 roku w Poznaniu w wieku 91 lat. Został pochowany 3 marca 1987 roku na Cmentarzu Junikowskim w Poznaniu[3].

Jego żoną była Izabela Szyc (1901-1989)[4].

Upamiętnienie | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Historia Warty Poznań - kswarta.pl [dostęp z dnia: 2015-07-03]
  2. Historycznie: "Warciarze" - wybawcy Wielkopolski [polonia1920.pl] [dostęp z dnia: 2015-07-12]
  3. Edmund Szyc - miejsce pochówku na cmentarzu na Junikowie w Poznaniu [dostęp z dnia: 2015-07-01]
  4. Izabela Szyc - miejsce pochówku na cmentarzu na Junikowie w Poznaniu [dostęp z dnia: 2015-07-01]

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Edmund Szyc" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy