Edvard Moser


Edvard Moser w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Edvard I. Moser (ur. 27 kwietnia 1962 w Ålesund) – norweski neurofizjolog, profesor Norweskiego Uniwersytetu Naukowo-Technicznego, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny w 2014 roku za odkrycie GPS mózgu[1].

Jest absolwentem studiów doktoranckich w zakresie neurofizjologii na Uniwersytecie w Oslo z 1995. Wspólnie z żoną May-Britt Moser był między innymi adiunktem na Uniwersytecie Edynburskim. Od 1996 pracuje na Norweskim Uniwersytecie Naukowo-Technicznym w Trondheim, gdzie od 1998 jest profesorem[1]. W 2014 on, jego żona i John O’Keefe zostali uhonorowani Nagrodą Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny za odkrycie grupy komórek nerwowych koordynującej układ odpowiedzialny za precyzyjną orientację w przestrzeni. May-Britt i Edvard Moserowie są piątym w historii małżeństwem, któremu przyznano Nagrodę Nobla[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b The Nobel Prize in Physiology or Medicine 2014 John O'Keefe, May-Britt Moser, Edvard Moser, nobelprize.org [dostęp 2014-10-06]  (ang.).
  2. John O’Keefe, May-Britt i Edvard Moser otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii, wiadomosci.onet.pl [dostęp 2014-10-06] .


Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Edvard Moser" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy