Edward Higgins White


Edward Higgins White w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Edward Higgins White II (ur. 14 listopada 1930 w San Antonio, zm. 27 stycznia 1967 na Przylądku Canaveral) – amerykański astronauta, podpułkownik United States Air Force. Pierwszy Amerykanin, który dokonał wyjścia w otwartą przestrzeń kosmiczną.

Ed White podczas spaceru kosmicznego (misja Gemini 4)

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

W 1952 ukończył Akademię Wojskową Stanów Zjednoczonych w West Point, a w 1959 stanowy Uniwersytet Michigan. Szkolenie lotnicze odbył na Florydzie i w Teksasie. W 1959 przeszedł szkolenie pilota-oblatywacza w kalifornijskiej bazie lotniczej Edwards. Później służył jako pilot doświadczalny w wojskowej bazie lotniczej w Ohio. Do czasu powołania go w 1962 do grupy astronautów NASA latał jako pilot doświadczalny. Razem z Jamesem McDivittem od 3 do 7 czerwca 1965 odbył lot kosmiczny w statku Gemini 4, podczas którego jako pierwszy Amerykanin, a po Aleksieju Leonowie – drugi człowiek, dokonał wyjścia na zewnątrz statku w otwartą przestrzeń kosmiczną. Użył do tego celu pistoletu odrzutowego. W czasie pobytu w otwartym kosmosie zgubił rękawicę, która przez kilkanaście lat pozostawała śmieciem kosmicznym, a potem najprawdopodobniej spaliła się w atmosferze.

Edward H. White II, pilot Gemini IV, fotografia wykonana na pokładzie statku kosmicznego Gemini-Titan 4 podczas czterodniowej misji orbitalnej Ziemi. Zdjęcie: NASA

Zginął 27 stycznia 1967 podczas pożaru kabiny Apollo 1 na wyrzutni na Przylądku Kennedy’ego razem z astronautami Virgilem Grissomem i Rogerem Chaffee. Kongres Stanów Zjednoczonych odznaczył go pośmiertnie Kosmicznym Medalem Honoru (Congressional Space Medal of Honor).

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Edward Higgins White" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy