Edward Kowalczyk (aktor)


Edward Kowalczyk (aktor) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Grób Edwarda Kowalczyka na warszawskim Cmentarzu Bródnowskim

Edward Jakub Kowalczyk (ur. 12 października 1905 w Lublinie, zm. 25 października 1978 w Warszawie) – polski aktor teatralny i filmowy.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Zadebiutował, mając 21 lat, jako statysta i epizodysta w Teatrze Miejskim w Lublinie. W 1928 złożył egzamin w ZASP i otrzymał angaż, grał na tamtejszej scenie do 1933. Następnie przystąpił do Objazdowego Teatru Wołyńskiego w Łucku, tam poznał swoją przyszłą żonę Helenę. W 1938 razem osiedli w Bydgoszczy, angażując się w tamtejszym Teatrze Miejskim. Podczas okupacji hitlerowskiej prowadził skład opałowy, angażując się w działalność konspiracyjną. W 1945 przeniósł się na rok do Lublina, aby później związać resztę swojego życia z Warszawą, a pracę z Teatrem Współczesnym. Karierę teatralną zakończył w 1973, kiedy to przeszedł na emeryturę. W filmach grał do śmierci w 1978. Był odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz nagrodą dla „Zasłużonego dla Teatru Polskiego”.

Filmografia | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  • Monografia Cmentarz Bródnowski, praca zbiorowa, Urząd Dzielnicy Warszawa-Targówek, Warszawa 2007

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Edward Kowalczyk (aktor)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy