Edward Leonard Daab


Edward Leonard Daab w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Edward Leopold Daab (ur. 1893 w Firlejówce k. Lublina, zm. 5 sierpnia 1944[1] w Warszawie) – warszawski przedsiębiorca pochodzenia niemieckiego, optyk i współwłaściciel stolarni, w czasie II wojny światowej zaangażowany w działalność konspiracyjną.

Był synem Fryderyka Franciszka Daaba i Ludwiki (z domu Uhle), ewangelików. Był optykiem, równocześnie prowadził wspólnie z rodziną stolarnię przy ul. Skierniewickiej 6/8 w Warszawie. Był bratem Leopolda Daaba oraz kuzynem Adolfa Daaba, warszawskiego przemysłowca i radnego Warszawy z przełomu XIX i XX wieku.

W latach II wojny światowej w stolarni funkcjonował lokal konspiracyjny, w którym odbywały się zebrania szkoleniowe członków Armii Krajowej oraz przechowywano osoby ukrywające się, w tym uciekinierów z getta warszawskiego.

Podczas powstania warszawskiego w sierpniu 1944 Edward Leonard Daab został wypędzony z zakładu wraz z rodziną (z siostrą, dwoma braćmi, bratowymi i bratanicami) i rozstrzelany przez hitlerowców.

O stolarni rodziny Daab powstało opowiadanie Wióry (1970) autorstwa Bohdana Czeszki, który podczas okupacji pracował w tej stolarni. Postać z tego opowiadania, nazwana imieniem i nazwiskiem Edwarda Daaba, jest mężem Niemki i bardzo swobodnie posługuje się językiem niemieckim, w utworze deklaruje też narodowość niemiecką.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. https://www.1944.pl/ofiary-cywilne/edward-daab,6156.html

Bibliografia | edytuj kod

  • Alina E. Janowska [w:] Ewangelicy warszawscy w walce o niepodległość Polski 1939-45. Słownik Biograficzny Komisja Ochrony Pamiątek, Społeczny Instytut Historyczny przy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Warszawie, Warszawa 2007 t. I, s.123.
Na podstawie artykułu: "Edward Leonard Daab" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy