Edward M. Kennedy


Ted Kennedy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Edward M. Kennedy) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Grób Edwarda Kennedy’ego

Ted Kennedy, właśc. Edward Moore Kennedy (ur. 22 lutego 1932 w Bostonie, zm. 25 sierpnia 2009 w Hyannis Port w Massachusetts) – amerykański polityk, senator ze stanu Massachusetts. Brat Johna i Roberta[1]

Członek Partii Demokratycznej o poglądach liberalnych (uznawany za nieformalnego lidera lewego skrzydła partii), jeden z głównych amerykańskich krytyków wojny w Iraku.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Należał do klanu Kennedych. Był ostatnim żyjącym synem patriarchy klanu, Josepha Patricka Kennedy’ego Sr. Jego brat, John F. Kennedy, był 35. prezydentem Stanów Zjednoczonych (1961–1963) (zginął od kuli zamachowca w Dallas 22 listopada 1963). Kolejny brat, Robert F. Kennedy, faworyt na kandydata Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich w 1968, zginął zastrzelony przez zamachowca 6 czerwca 1968. Ted Kennedy także ubiegał się o nominację Partii Demokratycznej w 1972, w końcu wycofując się na skutek skandalu (ang. the Chappaquiddick incident) związanego z wypadkiem samochodowym na wyspie Chappaquiddick opodal wyspy Martha’s Vineyard, w którym trzy lata wcześniej (w 1969) zginęła Mary Jo Kopechne, była sekretarka jego braci Johna F. Kennedy’ego i Roberta F. Kennedy’ego. Kolejną próbę wystartowania w wyborach prezydenckich podjął w 1980, jednak nieznacznie przegrał w prawyborach z ówczesnym demokratycznym prezydentem Jimmym Carterem, który ubiegał się o drugą kadencję. W wyborach zwyciężył jednak kandydat Partii Republikańskiej Ronald Reagan.

Został wybrany do Senatu po raz pierwszy w wyborach w stanie Massachusetts w 1962 i zasiadał tam nieprzerwanie od tego czasu dzięki zwycięstwom w ośmiu kolejnych wyborach.

Przez wiele lat był jednym z najbardziej wpływowych senatorów i liderów Partii Demokratycznej, przewodniczącym senackiej Komisji ds. Pracy, Zdrowia i Usług Społecznych w latach 1987–1995, 2001, 2001–2003. W czasie swej kariery był także szefem Komisji Sprawiedliwości oraz zastępcą lidera większości. Bez większego trudu wygrał kolejną kadencję senatorską w wyborach 2006, uzyskując 69% głosów.

W maju 2008 z objawami udaru mózgu trafił do szpitala, gdzie zdiagnozowano u niego glejaka, nowotwór ośrodkowego układu nerwowego. W chwili śmierci był drugim najstarszym stażem członkiem Senatu (zaraz po Robercie Byrdzie) oraz trzynastym najdłużej urzędującym członkiem Kongresu w historii[2].

Życie prywatne | edytuj kod

Jego żoną była Virginia Joan Bennett. Dzieci Edwarda M. Kennedy’ego to:

  1. Kara Anne Kennedy (1960 – 16 września 2011)
  2. Edward Moore Kennedy Jr.
  3. Patrick Joseph Kennedy

Przypisy | edytuj kod

  1. Ted Kennedy (ang.). britannica.com. [dostęp 2017-11-17].
  2. Zmarł senator Edward Kennedy – lewica.pl.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

  • Biografia w Biographical Directory of the United States Congress (ang.)
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Edward M. Kennedy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy