Edward Rzepka


Edward Rzepka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Edward Rzepka (ur. 19 czerwca 1947 w Busku-Zdroju) – polski prawnik i polityk, adwokat, poseł na Sejm X i I kadencji.

Życiorys | edytuj kod

Ukończył w 1972 studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po odbyciu aplikacji rozpoczął praktykę w zawodzie adwokata, był sekretarzem Okręgowej Rady Adwokackiej w Kielcach. W latach 80. współpracował z opozycją demokratyczną, broniąc oskarżonych w różnych procesach politycznych. Był doradcą Regionu Świętokrzyskiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, współpracował z Komisją Interwencji i Praworządności NSZZ „S” oraz z Komitetem Helsińskim w Polsce. Był wiceprezesem Klubu Inteligencji Katolickiej w Kielcach.

Od 1989 do 1993 sprawował mandat posła na Sejm X kadencji z ramienia Komitetu Obywatelskiego oraz I kadencji z listy Porozumienia Obywatelskiego Centrum. Pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej w trakcie I kadencji.

W latach 1993–2001 był sędzią, a od 1997 również zastępcą przewodniczącego Trybunału Stanu. W 2001 bez powodzenia kandydował do Senatu z ramienia Bloku Senat 2001 w okręgu świętokrzyskim. Należał do Porozumienia Polskich Chrześcijańskich Demokratów, a następnie SKL-Ruch Nowej Polski (jako prezes świętokrzyskiego zarządu wojewódzkiego).

Brał udział w kilku głośnych procesach karnych, m.in. jako obrońca Henryka Długosza w tzw. aferze starachowickiej.

W 2009 odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski[1]. W 2016 otrzymał Krzyż Wolności i Solidarności[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. M.P. z 2009 r. nr 39, poz. 613
  2. M.P. z 2016 r. poz. 1021

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Edward Rzepka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy