Edyta Golec


Edyta Golec w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Edyta Golec na scenie

Edyta Golec z domu Mędrzak (ur. 25 czerwca 1977) – altowiolistka i wokalistka, współtworzy zespół Golec uOrkiestra

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Edukację muzyczną rozpoczęła w 1989 w Państwowej Szkole Muzycznej w Bielsku-Białej w klasie altówki. Mając 14 lat została członkinią kapeli rodzimego Zespołu Regionalnego „Magurzanie[1]" z Łodygowic, oraz gościnnie występowała z kapelami zespołów: „Wierchy” z Milówki, „Pilsko” z Żywca, „Grojcowianie” z Wieprza. Tam zgłębiała tajniki śpiewu białego, oraz poszerzała wiedzę na temat muzyki Beskidu Żywieckiego. Z kulturą góralską obcowała od dziecka, ponieważ jej dziadek grał na skrzypcach, mama tańczyła w zespole regionalnym, a dom rodziców i dziadków był domem rozśpiewanym podczas każdej uroczystości rodzinnej. Udzielając się w zespołach regionalnych, uczestniczyła w konkursach i festiwalach folklorystycznych w kraju i za granicą, m.in. w Turcji, Włoszech, Szwecji, Niemczech, Słowacji, Węgrzech.

W 1996 r. została przyjęta na Akademię Muzyczną w Katowicach, do klasy altówki. W czasie studiów koncertowała z młodzieżowymi orkiestrami symfonicznymi na scenach m.in. niemieckiej Opery Margrabiów w Bayreuth; „Royce Hall of UCLA" w Los Angeles; Filharmonii Śląskiej w Katowicach, w salach koncertowych Insbruku, Graz, Bischoshofen, wykonując dzieła Gustava Mahlera, Richarda Straussa, Johannesa Brahmsa i innych kompozytorów muzyki klasycznej. Współtworzyła również kwartet smyczkowy wspólnie z koleżankami z bielskiego liceum, koncertując z repertuarem m.in. Mozarta, Dvořáka, Beethovena. W 2001 r. zagrała dyplom końcowy i obroniła pracę magisterską na Akademii Muzycznej, zostając absolwentką tejże uczelni w klasie altówki Dariusza Korcza.

W czasach licealnych związała się z Łukaszem Golcem, który zaprosił ją do gry w kapeli „Wierchy” z Milówki. Tak zaczęła się ich współpraca muzyczna, którą kontynuowali na studiach, tworząc zespół z pochodzącą z Poronina Anną Chowaniec -„Rybką” i jej bratem Andrzejem Chowaniec -„Rybką”, Krzysztofem Puszyńskim, Pawłem Golcem. Zespół łączył elementy tradycyjnej muzyki Podhala i Beskidów, z elementami improwizacji jazzowej. Stało się to podwaliną do powstania zespołu Golec uOrkiestra, w której Edyta Golec jest członkinią od 1998 r. We wrześniu 2000 r. poślubiła Łukasza Golca, z którym wychowuje trójkę dzieci: Bartłomieja (ur. 2004), Antoninę (ur. 2006), Piotra (ur. 2008).

Nagroda indywidualna | edytuj kod

W 2012 roku została wyróżniona w konkursie „3 RAZY ONA”[2] organizowanym i prowadzonym przez Agatę Młynarską. Oprócz niej wyróżnione zostały jeszcze:Dorota Wellman i Ewa Błaszczyk. Według Kapituły Konkursu laureatki miały być osobami, które swoimi pozytywnymi cechami, siłą charakteru, a przy tym wdziękiem i ciepłem udowadniają, że można pięknie łączyć życiowe role i znaleźć w tym największy sens bycia kobietą. Patronat Honorowy nad plebiscytem objęła ówczesna Pierwsza Dama RP,Pani Anna Komorowska

Dyskografia | edytuj kod

 Zobacz więcej w artykule Golec uOrkiestra, w sekcji Dyskografia.

Nagrody muzyczne z zespołem Golec uOrkiestra | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Zespół Regionalny Magurzanie, web.facebook.com [dostęp 2018-01-08]  (pol.).
  2. EDYTA GOLEC NOMINOWANA! - Golec uOrkiestra Golec uOrkiestra, golec.pl [dostęp 2017-12-02]  (pol.).
  3. Zespół Golec uOrkiestra wygrał konkurs SuperPremiery w Opolu - Super Express - wiadomości, polityka, sport, www.se.pl [dostęp 2020-07-08] .
  4. Opole 2013: Natalia Sikora i Golec uOrkiestra z nagrodami radiowej Jedynki - Jedynka - polskieradio.pl, www.polskieradio.pl [dostęp 2017-12-15] .

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Edyta Golec" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy